Yardım İhtiyaçlarıma Göre Hangi Bilgisayarı Almalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
3 sene önce uygun fiyata aldığım Acer Swift 3 SF314-54-P8UG bilgisayar beni birçok yönden tatmin ediyordu. Hatta o fiyat bandında belki mevcut olan en iyi bilgisayardı. Benim için mühim olan gücün yanında konfordur. Mesela ekran. Aynı model i3’lü olanı sırf klavyesi ışıklı değil diye itmiştim. Sonradan biraz pişman olsam da genelde karanlık veya az ışıklı ortamlarda onun beri zora sokacağını da biliyordum. Tabii ihtiyaçlar zamanla artıyor veya mevcut teknolojiye uymak gerekebiliyor.

Bir bilgisayar almak istiyorum. Burada ihtiyaçlarımdan veya yapmak istediklerimden bahsedip sizlerden fikir vermizi ve tavsiyede bulunmanızı talep ederim. Bir bütçem yok, büyük ihtimalle kredi çekip alacağım. Lakin aşırı pahalı bir şey de alamam. Hemen de alacağım bir şey değil, belki bir ay sonra belki beş, belki baharda…

Konfordan bahsetmiştim, bu bapta alacağım bilgisayarın ekranı beni mevcut bilgisayarım gibi ve hatta ondan daha fazla tatmin etmesi lazım. Belki bilenleriniz vardır, Acer’in bu bilgisayarında pikseller görünmüyor desem, yeridir. Elbette yakınlaşınca belli oluyor, lakin yakından bakmak bile hoş oluyor. Ekran benim için çok mühim. Çünkü hep ona bakarız, ekran iyi olmadıktan sonra en güçlü işlemci de olsa bana göre pek işe yaramaz.

Kullandığım bilgisayar 14” idi, bundan büyük olması, belki biraz daha, iyi olacaktır. Evet, belki harici monitör almak evde kullanırken işe yarar, lakin iyi monitörlerinde fiyatlarını biliyoruz. 15-16” gibi…

Peki ben bu bilgisayarla ne yapacağım? Evvela sitelerle ilgilenmek, yazı yazmak, kod vs bunları dile getirmeğe gerek yok, çünkü hemen her bilgisayar bunları yapabilir. Bunlar haricinde güç gerektiren resim ve vidyo düzenlemek, oyun oynamak, yükleme, indirme vs. Vidyoyu Resolve Davinci’den düzenliyorum. 1080p düzenlerdim, lakin artık 4k düzenlemek istiyorum. Belki ileride bazı harici teknoloji yükseltmeleriyle 8k da düzenlemek isterim ama bunun için gerekli ram ve işlemci için parayı çok zorlayamam. Elbette ram ve işlemci. Zannedersem en aşağı 16gb ram olmalı. İşlemci ise en son Intel’lerden biri. Oyun demiştim, evvela adamakıllı oynayamadığım ve içimde kalan GTA 5’i oynamak isterim. Çeşitli FPS oyunlarını da. Hatta belki çıkarsa GTA 6’yı da. Call of Duty serisini baştan sona vs. Yeni çıkan oyunlar vs… Oyunlarda görsellik ve netlik de mühim. Bu bapta da ekran kartı yeni çıkan Nvidia modelleri olmalı diye düşünüyorum.

Kasanın da plastik değil alimünyum olmasını isterim yine. Başlarda acaba Mac mi diye düşünsem de oyun oynamak kısmı ve MacOS’un gittikçe renk cümbüşüne dönmesi beni ondan uzaklaştırıyor. Gerçi Win 11 de onun yonundan gidiyor gibi. Bu da bir mesele, Win10’un stabilliğine alışan biri olarak 11 beni ilk başlarda yorar mı?

Alabileceğimi zanmıyorum ama donanım olarak 14” Macbook Pro gibi bir bilgisayar müthiş olurdu. Lakin şimdilik benim için çok pahalı. Bu arada aşırı profesyonel biri değilim, lakin kendimi birçok yönde geliştirmek istiyorum.

Aklıma gelenler bu kadar. Kendimi ifade edebildiğimi zannediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
14” Macbook Pro gibi bir bilgisayar müthiş olurdu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aklıma gelenler bu kadar. Kendimi ifade edebildiğimi zannediyorum.
Bütçenizden bahsetmemişsiniz.

8k da düzenlemek isterim
Bunun için 3080 de alınabilir. 8k oyun yayını için fena olmaz.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982

Bütçenizden bahsetmemişsiniz.

Kendi bilgisayarını satmak istiyorsan.Letgo,Marketplace,Sahibinden'e ilan ver.Buradan reklam yaparak pek birşey elde edemezsin.

3 sene önce uygun fiyata aldığım Acer Swift 3 SF314-54-P8UG bilgisayar beni birçok yönden tatmin ediyordu. Hatta o fiyat bandında belki mevcut olan en iyi bilgisayardı. Benim için mühim olan gücün yanında konfordur. Mesela ekran. Aynı model i3’lü olanı sırf klavyesi ışıklı değil diye itmiştim. Sonradan biraz pişman olsam da genelde karanlık veya az ışıklı ortamlarda onun beri zora sokacağını da biliyordum. Tabii ihtiyaçlar zamanla artıyor veya mevcut teknolojiye uymak gerekebiliyor.

Bir bilgisayar almak istiyorum. Burada ihtiyaçlarımdan veya yapmak istediklerimden bahsedip sizlerden fikir vermizi ve tavsiyede bulunmanızı talep ederim. Bir bütçem yok, büyük ihtimalle kredi çekip alacağım. Lakin aşırı pahalı bir şey de alamam. Hemen de alacağım bir şey değil, belki bir ay sonra belki beş, belki baharda…

Konfordan bahsetmiştim, bu bapta alacağım bilgisayarın ekranı beni mevcut bilgisayarım gibi ve hatta ondan daha fazla tatmin etmesi lazım. Belki bilenleriniz vardır, Acer’in bu bilgisayarında pikseller görünmüyor desem, yeridir. Elbette yakınlaşınca belli oluyor, lakin yakından bakmak bile hoş oluyor. Ekran benim için çok mühim. Çünkü hep ona bakarız, ekran iyi olmadıktan sonra en güçlü işlemci de olsa bana göre pek işe yaramaz.

Kullandığım bilgisayar 14” idi, bundan büyük olması, belki biraz daha, iyi olacaktır. Evet, belki harici monitör almak evde kullanırken işe yarar, lakin iyi monitörlerinde fiyatlarını biliyoruz. 15-16” gibi…

Peki ben bu bilgisayarla ne yapacağım? Evvela sitelerle ilgilenmek, yazı yazmak, kod vs bunları dile getirmeğe gerek yok, çünkü hemen her bilgisayar bunları yapabilir. Bunlar haricinde güç gerektiren resim ve vidyo düzenlemek, oyun oynamak, yükleme, indirme vs. Vidyoyu Resolve Davinci’den düzenliyorum. 1080p düzenlerdim, lakin artık 4k düzenlemek istiyorum. Belki ileride bazı harici teknoloji yükseltmeleriyle 8k da düzenlemek isterim ama bunun için gerekli ram ve işlemci için parayı çok zorlayamam. Elbette ram ve işlemci. Zannedersem en aşağı 16gb ram olmalı. İşlemci ise en son Intel’lerden biri. Oyun demiştim, evvela adamakıllı oynayamadığım ve içimde kalan GTA 5’i oynamak isterim. Çeşitli FPS oyunlarını da. Hatta belki çıkarsa GTA 6’yı da. Call of Duty serisini baştan sona vs. Yeni çıkan oyunlar vs… Oyunlarda görsellik ve netlik de mühim. Bu bapta da ekran kartı yeni çıkan Nvidia modelleri olmalı diye düşünüyorum.

Kasanın da plastik değil alimünyum olmasını isterim yine. Başlarda acaba Mac mi diye düşünsem de oyun oynamak kısmı ve MacOS’un gittikçe renk cümbüşüne dönmesi beni ondan uzaklaştırıyor. Gerçi Win 11 de onun yonundan gidiyor gibi. Bu da bir mesele, Win10’un stabilliğine alışan biri olarak 11 beni ilk başlarda yorar mı?

Alabileceğimi zanmıyorum ama donanım olarak 14” Macbook Pro gibi bir bilgisayar müthiş olurdu. Lakin şimdilik benim için çok pahalı. Bu arada aşırı profesyonel biri değilim, lakin kendimi birçok yönde geliştirmek istiyorum.

Aklıma gelenler bu kadar. Kendimi ifade edebildiğimi zannediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Biraz da bütçeden bahsetsen ?

Son düzenleme:

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Buradan reklam yaparak pek birşey elde edemezsin.
Gerçekten ihtiyacı olan öğrencilere satmak istediğim için buradan yazıyorum. Letgo sahibinden gibi yerlerde al satçılar var. Mümkünse onlara satmak istemiyorum. Temiz cihaz, öğrencilerin işi görülsün isteğindeyim.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Gerçekten ihtiyacı olan öğrencilere satmak istediğim için buradan yazıyorum. Letgo sahibinden gibi yerlerde al satçılar var. Mümkünse onlara satmak istemiyorum. Temiz cihaz, öğrencilerin işi görülsün isteğindeyim.
Al-Satçı olup olmadığını anlarsın hesaptan.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
dokunmatik ekranlı pc sevmiyorum. ?

Bu tür ihtiyaçlar için ona göre bütçe gerekir elbet. Lakin kredi ile almağı düşündüğümden belki zorlayabilirim. 10 ile 20 B arası olabilir.

Haha. Güzel ama pahalı. Bu arada dizüstü/laptop istediğimi belirtmiş miydim? ?

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
dokunmatik ekranlı pc sevmiyorum. ?

Bu tür ihtiyaçlar için ona göre bütçe gerekir elbet. Lakin kredi ile almağı düşündüğümden belki zorlayabilirim. 10 ile 20 B arası olabilir.

Haha. Güzel ama pahalı. Bu arada dizüstü/laptop istediğimi belirtmiş miydim? ?
Hocam 10K var arada ? 20K bütçe o zaman ?

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
İlk önceliğiniz düzgün bir işlemci seçmek olacaktır.
o yüzden
Bunu önerebilirim

Bu ikisine göz atabilirsiniz.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
o yüzden
Bunu önerebilirim

Acer olan, belki Acer kalitesine aşina olduğum için daha yakın.

Lakin bir de şu var. Oyun bilgisayarlarının gösterişli ışıklı mışıklı renkli olması bana hoş gelmiyor. Daha sade seviyorum.

Laptop mu istiyorsunuz?
Yani. Daha derli toplu ve taşınabilir. Ha, hep taşıyacak biri değilim. Fakat taşımak, daha doğrusu evin içinde dahi, hareket lazım olabilmekte.

Hocam 10K var arada ? 20K bütçe o zaman ?
Hahahh. Evet. Vermişken en az bir üç sene götürmesini beklerim. Gerçi yeri geldiğinde 10 sene bile çalışır orası ayrı.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Acer Nitro 5 11.Nesil Core i5 11400H-16Gb-512Gb Ssd-17.3inc-Rtx3060 6Gb-Freedos fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

o yüzden
Bunu önerebilirim

Neden 3060-3050Tİ alabilecekken 3050 alsın ki?

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Oyun bilgisayarlarının gösterişli ışıklı mışıklı renkli olması bana hoş gelmiyor. Daha sade seviyorum.
ışıkları değişiyor yada kapanıyor biliyorsunuz değil mi ?, beyaz da oluyor yani.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
ışıkları değişiyor yada kapanıyor biliyorsunuz değil mi ?, beyaz da oluyor yani.
Evet, biiliyordum, yazarken atlamışım.

O zaman Acer ile devam mı etmeliyim? Mağazalarda genelde Apple hariç marka denemediğim için ? diğer modeller hakkında pek bilgim yok. Lakin Acer kullanıyor olmam, markanın ürünün verdiği ve vereceğine kefil oluyor gibi bir şey.

Burada da gözler Acer’in Nitro 5 serisine dikiliyor. Lakin diğerlerinin tasarımı daha çok hoşuma gidiyor (chromebook hariç). Lakin Nitro serisi de o şaşalı oyun bilgisayarı gibi gösterme çabalarını çıkardığımızda fena değil.

Bir de şu var, yine Apple hariç diğer markalar fişten çıkınca işleri değişiyor. Ben de bilgisayarımı hep (genelde) fişe takılı çalıştırırım. Bazılarınca bu pile karşı menfi bir hareket. Fakat benim bilgidiğim kadarıyla pil (batarya) dolu ise gelen şarj direkt olarak PC’yi çalıştırıyor, masaüstü gibi. Burada yanlışım var mı? Zaten performans için fişe takılı olması lazım.

Freedos hakkınde düşünüyorsunuz? Şahsen ben sıcsk bakmıyorum. Kurulu gelmesi daha güvenilir geliyor.

Sadece oyun oynamayacak olsam da oyun bilgisayarını meydana getirem bileşenler, iyi bir ekran film ve dizi seyretmek, vidyo ve diğer işlemlerde, iyi işlemci ve ekran kartı vidyo düzenlemek ve bazı yük getiren işlemlerde vs ziyadesiyle tatminkar yapar. Lakin benim sevmediğim şey sadece oyun bilgisayarı imiş gibi lanse edilmesi.

Son düzenleme:

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
O zaman Acer ile devam mı etmeliyim?
Evet bütçe artmadığı sürece.
markanın ürünün verdiği ve vereceğine kefil oluyor gibi bir şey.
Yani acerin orta seviye kasası, bilinirde de sıkıntısı yok.
Lakin diğerlerinin tasarımı daha çok hoşuma gidiyor
Diğeri dediğiniz hangisi bilemedim.
Fakat benim bilgidiğim kadarıyla pil (batarya) dolu ise gelen şarj direkt olarak PC’yi çalıştırıyor
Prize takılı halde her zaman adaptör bilgisayarı çalıştırır, artan güç bataryayı şarj eder. Batarya dolduğunda bataryaya giden güç kesilir, akıllı şarj teknolojisi böyle çalışıyor.
Zaten performans için fişe takılı olması lazım.
Evet çünkü bataryanın 170w gibi bir gücü vermesini beklemek saçma olur. Ama işlemci performansından bir şey kaybetmezsiniz. Ama tabi işlemci tam güçte çalışınca pili hızlı tüketir.
Freedos hakkınde düşünüyorsunuz? Şahsen ben sıcsk bakmıyorum. Kurulu gelmesi daha güvenilir geliyor.
Her zaman freedos alırım, windows kendim kurarım. Bana da böylesi her zaman daha güvenilir ve temiz gelmiştir, ıvır zıvır uygulamalar ve kalıntılar olmuyor böylece içinde.
oyun bilgisayarını meydana getirem bileşenler, iyi bir ekran film ve dizi seyretmek, vidyo ve diğer işlemlerde, iyi işlemci ve ekran kartı vidyo düzenlemek ve bazı yük getiren işlemlerde vs ziyadesiyle tatminkar yapar.
Yani aslında ekranları o kadar iyi olmuyo bu fiyat bandında. Ama video edit gücü evet fena değildir. Benim elimde de 3070 li bir laptop var.
Lakin benim sevmediğim şey sadece oyun bilgisayarı imiş gibi lanse edilmesi.
Oyun bilgisayarı diye satılmasının sebebi siz dahil %99 toplumun düşündüğü şey yüzünden.
"Eğer son grafikli bir oyunu açıyorsa güçlüdür" yanılgısını kullanmayı hedefliyorlar.
Bir çok insanın ekran kartına bile ihtiyacı yokken, yada 16 rame ihtiyacı yokken bunları sattırmak için lanse edilen şeyler.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Diğeri dediğiniz hangisi bilemedim.
Swiftlerden bahsetmiştim. Lakin yazarken düşünüyordum, Nitor’larda fena değil.

Yani aslında ekranları o kadar iyi olmuyo bu fiyat bandında.
Kullandığım model, evet renkler aşırı iyi olmasa ve aşırı parlak olmasa da hdr destekleyen (kısmen) ve piksel oranı fazlasıyla tatmin ediciydi. Aradığım bunun belki biraz daha üstünde bir şey.

Hayır, bana göre 8K bir vidyoyu akıcı bir şekilde düzenleyebilen bilgisyar güçlüdür, her türlü işi de yapar. ?

Zamanında sınırları zorlamalıydım. ?

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Swiftlerden bahsetmiştim. Lakin yazarken düşünüyordum, Nitor’larda fena değil.

Kullandığım model, evet renkler aşırı iyi olmasa ve aşırı parlak olmasa da hdr destekleyen (kısmen) ve piksel oranı fazlasıyla tatmin ediciydi. Aradığım bunun belki biraz daha üstünde bir şey.

Hayır, bana göre 8K bir vidyoyu akıcı bir şekilde düzenleyebilen bilgisyar güçlüdür, her türlü işi de yapar. ?

Zamanında sınırları zorlamalıydım. ?

3070 ve 32 gb ram daha iyi olur 8k için ve en azından i7 11. nesil ama yine de tercih sizin.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Ya Windows’ta o mu bu mu, şundan mı bundan mı diye karşılaştırıp düşünmekten usandım. M2’li Mac Mini çıkınca alayım diyorum. Yine zam gelir ama şu anki fiyatlarla ama ram’i 16gb yapınca 2 bine de bir monitör 20 bin oluyor. Yine pahalı ama en azından Avrupadan ucuz. ? tabii zam gelirse ne olur bilinmez. M1’lide idsre eder ama m2 çıkacakken olmaz.

Mobil istedim ama düşününce dışarıda oraya buraya taşıyan biri değilim laptopu. Bir yatağa taşıyordum film dizi izlerken. Ona da tablet yeter. İlla lazım olursa ve monitör varsa gideceğim yere taşıması zor olmaayacsktır. Çok hoşuma gidiyor hem de en ucuz mac olduğundan.

Oyun? Düşününce çok oyun oynamıyorum. İşin tuhaf kısmı tabletlerinde de aynı çip var ve açamadıkları oyun yok, üstüne performansta rakibi yok. Ama iş mac’e gelince zort. Tuhaf. Apple bu alanı geç keşfetti.

Ne dersiniz?