Haber SocialPeta açıkladı: Dünyanın en hızlı büyüyen oyun pazarı Hindistan

Bu konuyu okuyanlar

AlpKutay

Öğrenci
Katılım
13 Mayıs 2022
Mesajlar
16
Reaksiyon puanı
2
Puanları
3
Hindistan’ın genç ve nitelikli nüfusu oyun sektörünün hızla büyümesini sağlıyor. SocialPeta, detaylı analizler ile Hindistan pazarını nüfus, oyun türleri ve gelirleri açısından inceledi.

1656917267293.png

Veriler Hindistan’ın hızlı büyümesine dikkat çekiyor.
SocialPeta, Hindistan oyun pazarı üzerine detaylı analizler içeren bir rapor yayımladı. Hindistan’ın hızla büyüyen oyun sektörü bir kez daha veriler ile gözler önüne serilmiş oldu.

SocialPeta verilerine göre Hindistan’da 1,4 milyar insan yaşıyor ve bunların 0,9 milyarı nitelikli ve kullanıcı olma potansiyeline sahip gençlerden oluşuyor. Hindistan oyun pazarı 136 milyar rupi (yaklaşık 1,8 milyar dolar) olarak bildiriliyor. Bu sayı diğer rakip ülkelere nazaran biraz daha düşük gibi görünse de Hindistan mevzubahis rakiplerine oranla çok daha hızlı büyüyor.

1656917313047.png

Hindistan oyun pazarı​

Hindistan’da Popüler Oyun Türleri​

SocialPeta’nın verilerine göre simülasyon, aksiyon ve spor oyunları Hindistan’daki en popüler üç oyun türünü oluşturuyor. Simülasyon oyunları %23’ile liderliği elinde tutarken aksiyon türü %14 ile spor türüyse %11’ile onu takip ediyor.

1656917338581.png

Hindistan’da popüler oyun türleri​

SocialPeta’nın isimlendirmesiyle Gun+Car+Ball (Silah+Araba+Top) oyunları oldukça ilgi görüyor. 2022 Şubat ayında Hindistan’da en çok indirilen 10 oyun arasında 2 araba temalı oyun bulunuyordu. Aksiyon ve simülasyon türünün örnekleri ise sıkça en çok indirilen listesinde karşımıza çıktı.

Nişancı (shooter) oyunları tüm aksiyon türünün temsilci haline gelmiş durumda. Özellikle battle royale türündeki oyunlar oldukça yoğun ilgi görüyor ve son birkaç aydır en çok indirilen oyunlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Krafton tarafından yayınlanan Battlegrounds Mobile India rakipleri Garena Free Fire ve diğer rakiplerini de geride bırakarak Hindistan’da en çok bilinen battle royale oyunu oldu.

1656917359198.png

Battle royale oyunları uzun süredir yoğun ilgi görüyor.​

Nişancı oyunları kadar popüler olmasa da casual oyunlar da pazarda %9’luk bir yer kaplayarak etkisini gösterdi. Şubat ayında Playrix, en yüksek hasılat elde eden 10 oyun listesine 2 casual oyun sokmayı başardı. Casual oyunlar arasında popüler alt tür ise Match-3 (üçlü eşleştirme) oyunları olarak tespit edildi.

Popüler Oyunların Analizi​

SocialPeta popüler oyunları ve bu oyunlarda kullanılan pazarlama yöntemlerini de analiz etti. Alanında öncü şirket Ludo Supreme Gold, Battlegrounds Mobile India ve Food Cutting oyunlarını inceledi.

1- Ludo Supreme Gold: Oyuncuların Gerçek Para Tutkusu​

Ludo King tartışmasız olarak Hindistan’daki en popüler oyunlardan biridir. 2016’da piyasaya sürülen oyun 2022’ye kadar geçen 6 yıl boyunca en çok indirilen üç oyundan biri olmayı başardı. Ludo’nun oynanışı ile kumarın bir kombinasyonu olan Ludo Supreme Gold da aynı şekilde kısa sürede Top Char’ta girmeyi başardı.

1656917382914.png

2022 Mart’ta Hindistan’da en çok indirilen oyunlar.​

Ludo Supreme Gold’un hızlı yükselişi play-to-earn ile masa oyununun (board game) bir karışımı olmasından kaynaklanıyor. Oyun basit ve anlaşılır bir oyuna sahip ve oyunculara gerçek para ödülleri kazanabilecekleri fırsatlar sunuyor. Bu durum kullanıcıların oyuna ilgi göstermesini sağlıyor.

2- Battlegrounds Mobile India: Başarının Sırrı Sosyal Etkileşim​

PUBG Mobile’ın yerini aldığı düşünülen oyunun miras aldığı sağlam oyuncu kitlesi sayesinde Battlegrounds Mobile India, Call of Duty’nin de önüne geçerek en çok indirilen 1 numaralı oyun olmayı başardı.

Çok oyunculu oyunlar insanların sosyal iletişim kurabilecekleri ortamlar oluştururlar. Hızlı bir aksiyona ve yüksek tempoya sahip oyunlar espor ve canlı yayınlar (live streaming) için uygundur. Böylece kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabilirler. SocialPeta, birkaç nişancı oyununun reklam öğelerini analiz etti ve reklamverenlerin oyunlarda sosyal etkileşim ve arkadaş edinme konularını öne çıkardığını tespit etti.

Aşağıda bu etkileşimin nasıl vurgulandığına dair bir Battlegrounds Mobile India reklamı yer alıyor. Reklamda insanların günlük hayatlarında oyun oynayarak sosyalleşebilecekleri vurgulanıyor:Battlegrounds Mobile India reklamı

3- Food Cutting: Kadın Oyuncuların Gücü​

Food Cutting geçtiğimiz Şubat ayında %1000’nin üzerinde bir indirme artışı elde etti. Bu devasa artış, Hindistan’da hyper-casual oyunların da yüksek bir potansiyele sahip olduğuna işaret ediyor. SocialPeta’ya göre bu artış doğrudan ülkedeki kadın oyuncuların sayısının artması ile ilgili. Hindistan’daki kadın oyuncuların mobil platformlarına erişimi artıyor ve daha önce ülkedeki kadınların yalnızca %18’i mobil oyun oynarken bu oran %49’a yükselmiş durumda. Hindistan’da popüler bazı casual oyunların oyuncu kitlesinin %70’i kadınlardan oluşuyor.

SocialPeta’ya göre, Food Cutting’in yaratıcısı kadın oyuncuları hedefleyerek pazarlama yapıyor. Yayınlanan reklamlarda sağ üst köşede oldukça kaslı bir erkek oyuncunun oyunu oynadığını ve başarılı olamadığını görüyoruz. Anlaşılan, bu türden bir reklam gerçekten ilgi çekmeyi başarıyor.

1656917625054.png

Hindistan’da kadın oyuncu sayısı artıyor.​

Hindistan’ın büyüyen pazarı riskleri de beraberinde getiriyor​

Bütün bu büyümeye rağmen büyük bir engel de söz konusu. Hindistan oyun pazarındaki büyümede pandemi önemli bir rol oynadı. Pandemi sonrası süreçte insanların mobil oyun eğlencesi dışında yeni alternatiflere sahip olması pazarın stabil olup olmadığının öngürülmesini zorlaştırıyor.

Hindistan için bir diğer engel ülkede popüler olan oyunların birçoğunun Hindistan’a ait olmaması. Birçok oyunun yasaklanması ve Hintli stüdyoların desteklenmesine rağmen pazar hala yabancı şirketler tarafından domine ediliyor.

Bu sorunları bir kenara bıraktığımızda Hindistan şimdilik en hızlı büyüyen pazarlardan olma unvanını koruyor. Geliştiricilerin ihtiyaç duydukları pazar öngörüleri SocialPeta gibi şirketler tarafından sağlanabilir. Bu anlamda bir veri sağlayıcı ile çalışmak stüdyolara önemli avantajlar kazandırabilir.
 

_Zaur_

Rektör
Katılım
17 Kasım 2017
Mesajlar
12,921
Reaksiyon puanı
21,444
Puanları
113
Yaş
29
Şu Hindistanlıların ingilizce konuşması varya onları dinledikte düşüyorum. (gülerken sandalyeden) Öyle konuşmaktansa konuşmamayı tercih ederim.

Mesela Türkçe konuşmam iyi değilse konuşupta sınırları zorlamanın ne anlamı var? Aksine gülünç duruma düşerim.

Bide şu İlk paralı oyun varya kazançlı kumar gibi. Bizim burda oyunu yapmaya kalksan içeri alırlar. Kumar oynatmak sadece devlet izniyle olur ve devletin kendi tanıdık adamı değilsen seni çizerler. Çizmeseler bile uzun zaman Polis çağırır kafanı şişirir dakika başı.
 

Son mesajlar

Üst