Evrimin kayıp halkası olabilir

bulmeh

Profesör
26 Temmuz 2007
1,653
14
218
Evrim kuramında geçen iddialardan bir tanesi kısaca:

"Biyolojik türlerin genetik yapıları değişip gelişerek yeni ve daha gelişmiş türlerin ortaya çıkmasına neden olur. Gelişemeyen türler de yok olur. Buna göre İnsanoğlu gibi bir türün de zamanında kendinden daha az gelişmiş olan maymun türlerinden geldiği anlatılıyor.Yani ilk insan diye bir varlık yok." (burası tamamen yanlışsa sorularımı geri alıyorum)

- İslam dinine inananlar olarak, hala kanıtlanamamış bir kaç hipotez topluluğundan oluşan bir iddiaları mı destekleyelim (araştırılmasın veya araştırılsın demiyorum)? Yani evet bu iddialar doğrudur mu diyelim? Hem inanalım hem de aslında inandığımız kitabın dediklerine ters düştüğünü açık açık belirtmesini destekleyerek inkar mı edelim?
- Hiç bir kaynağa bakmayın. Sadece Kur'an-ı Kerim'de insanoğlunun nasıl yaratıldığı anlatıyor mu anlatmıyor mu?
- Eğer siz Kur'an'ın dediklerine inanıyorsanız daha neyi tartışıyoruz?

Burada bir anlaşalım isterseniz? :)

zootechnist

Doçent
29 Mayıs 2009
837
22
18
Tam tersi, biyoloji ''nokta mutasyonlar'' (organizmanın dna'sındaki noktasal değişimler) yoluyla oluşan pek çok özelliği ortaya döker. bakterin antibiyotiklere karşı direnç kazanması buna bir örnektir.

ayrıca moleküler biyoloji, nokta mutasyonların ötesine geçen genetik değişiklik mekanizmalarını keşfetmiştir. bu mekanizmalar yeni özelliklerin oluşması için yeni yollar açar. genlerin içindeki işlevsel modüller yepyeni biçimlerde birbiriyle birleşir. bütün genler rastlantısal olarak organizmanın dna'sının üzerinde kopyalanır ve bu kopyalar yeni, karmaşık özellikler için özgürce harekete geçer. Değişik organizmalardan alınan dna'ların karşılaştırılması sonucu, bir kan proteini türü olan globinlerin milyonlarca yıllık evrimini gözler önüne serer.

Ben canlı derken komplex organizmalardan bahsetmiştim.Organ ve sistemlerden meydana gelen.İnsan,hayvan gibi.Yoksa bakteri,virüs ve local hücre grupları gibi
değildi söylediğim.Ancak yine de değişen bir durum yok.Verilen örnekte fizyolojik bir değişim söz konusu değil.Yani yeni bir canlı türü ortaya çıkmıyor.
Evrimin genel iddiası ise bu değişimler sonucu milyonlarca yıl içerisinde bu bakterinin insan gibi gelişmiş bir organizmaya dönüşebileceği.Benim karşı olduğum nokta bu.
Yalnız şu rastlantısal sözcüğü kafama takıldı.Milyarlarca satırlık genetik kodların tesadüfi dizilim sonucu o anda ihtiyacı olan değişikliği sağlaması pek mantıklı gelmiyor bana.

Bence kayıp halka aranacağına bunların gerçekleşme mekanizmaları araştırılsın bilime daha fazla katkı sağlanmış olur.

Örneğin tüm hücre grupları kendini yenileyebilirken sinir hücreleri yenileyemiyor.Bunların altında yatan sebebler araştırılırsa insanlık için daha faydalı olur.

Yoksa nerden gelirsek gelelim birşey farketmez.Önemli olan yaşadığımız andır.AIDS,HN virüsleri( domuz gribi,kuş gribi vb.) KKKA virüsü bunlar araştırmalı.Evrim ispatlansa ne olur ispatlanmasa ne olur?

m!ndf!elds

Doçent
18 Mart 2008
892
3
0
Ben canlı derken komplex organizmalardan bahsetmiştim.Organ ve sistemlerden meydana gelen.İnsan,hayvan gibi.Yoksa bakteri,virüs ve local hücre grupları gibi
değildi söylediğim.Ancak yine de değişen bir durum yok.Verilen örnekte fizyolojik bir değişim söz konusu değil.Yani yeni bir canlı türü ortaya çıkmıyor.

Mutasyonlar yeni bir özellik katmaz dediniz ki verir bende onun cevabını verdim.:)

Evrimin genel iddiası ise bu değişimler sonucu milyonlarca yıl içerisinde bu bakterinin insan gibi gelişmiş bir organizmaya dönüşebileceği.Benim karşı olduğum nokta bu.
Tam olarak öyle değildir,sınıflandırmaya bakıcak olursak bakteri ve hayvanlar farklı kollardır.Sınflandırmaya göre insanlar;hayvanlar-omurgalılar-memeliler... diye devam eder.

Yalnız şu rastlantısal sözcüğü kafama takıldı.Milyarlarca satırlık genetik kodların tesadüfi dizilim sonucu o anda ihtiyacı olan değişikliği sağlaması pek mantıklı gelmiyor bana.
Rastlantısal olarak ihtiyacı olan alana yönelmiyor,rastlantısal olarak kopyalanıyor. Bu kopyalar gerekli özellikler için özgürce harekete geçer.

Bence kayıp halka aranacağına bunların gerçekleşme mekanizmaları araştırılsın bilime daha fazla katkı sağlanmış olur.

Örneğin tüm hücre grupları kendini yenileyebilirken sinir hücreleri yenileyemiyor.Bunların altında yatan sebebler araştırılırsa insanlık için daha faydalı olur.

Yoksa nerden gelirsek gelelim birşey farketmez.Önemli olan yaşadığımız andır.AIDS,HN virüsleri( domuz gribi,kuş gribi vb.) KKKA virüsü bunlar araştırmalı.Evrim ispatlansa ne olur ispatlanmasa ne olur?
Burdaki söylediklerine katılıyorum,ayrıca geçenlerde biryerde gördüm yakın zamanda Alzheimer ve Parkinson gibi sinir kaybı içeren hastalıklara çözüm çalışmaları hızlanmış.:)

sanane72

Öğrenci
17 Nisan 2008
92
0
0
Adnan Hoca'ya başvursunlar hemen... Adam ilk ara form fosilini getirene 10 milyon lira veriyor.
Bu da piltdown adamı gibi olmasın sakın???

twilight_flame

Doçent
14 Mayıs 2008
618
20
18
Dediklerinden yola cıkarsak şüyle bir şey söyleyebilimiyiz:Evrim şu an itibariyle kanıtlanmış değildir. yani bilimsel değil. En azından şimdilik. :)

Tabiki diyebiliriz. Zaten teoridir. Teori kanıtlanmamıştır. Kanıtlanmış olsa kural olarak gecer.

Dediğiniz gibi şuan da evrimin varlığı veya yokluğu kanıtlanmamıştır. Sadece incelemeler ve araştırmalar devam etmektedir.

Benim burada en cok savunduğum nokta da bu zaten incelenmeye devam edilmesi gerekiyor.

bulmeh

Profesör
26 Temmuz 2007
1,653
14
218
İncelensin, araştırılsın, devam edilsin... Bilimsel değeri yüksek bir çalışma. Bakalım teorilerini bir kaç bilim adamı çıkıp kendilerince doğru çıkardıklarında durum nasıl olacak?
- Eyvah biz bunu savunuyorduk ama doğru çıktı, bizim atalarımız insan değilmiş mi diyecekler?
- Yoksa, evet biz Kur'an'a inanıyoruz ama bu teori böyle söylemiyor mu diyecekler?
- .....vesaire...vesaire...bitmez....
:)

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,892
176
1,243
Tam tersi, biyoloji ''nokta mutasyonlar'' (organizmanın dna'sındaki noktasal değişimler) yoluyla oluşan pek çok özelliği ortaya döker. bakterin antibiyotiklere karşı direnç kazanması buna bir örnektir.

ayrıca moleküler biyoloji, nokta mutasyonların ötesine geçen genetik değişiklik mekanizmalarını keşfetmiştir. bu mekanizmalar yeni özelliklerin oluşması için yeni yollar açar. genlerin içindeki işlevsel modüller yepyeni biçimlerde birbiriyle birleşir. bütün genler rastlantısal olarak organizmanın dna'sının üzerinde kopyalanır ve bu kopyalar yeni, karmaşık özellikler için özgürce harekete geçer. Değişik organizmalardan alınan dna'ların karşılaştırılması sonucu, bir kan proteini türü olan globinlerin milyonlarca yıllık evrimini gözler önüne serer.

Çok cümle az bilgi. Hocam burada söylediklerinin evrimle alakası yok. Ayrıca benim aldığım moleküler biyoloji dersleri, dna'nın sürekli rastlantısal yerleşimi diye bir şey olmadığını, sadece genetik şifreyle çalıştığını ve bu şifrenin nesilden nesile değişmeden aktarıldığını söylüyor.

Ayrıca bunları mutasyonlara açıklık getirmek için söylemişsin fakat bunların "mutasyon" ile de ilgisi yok. DNA'da "noktasal değişim"e sebep olan şeyler, belirli bir şeye istinaden yaşanır, çevrede tesadüfen sürekli olan bir şey değildir. Ki bu mutasyonlar da zararlıdır, çoğu da letal değişimlerdir. Dolayısıyla yeni tür oluşmasına deil, bilakis türlerin kaybolmasına bile sebep olabilir. Ayrıca buna sebep olacak spesifik olaylar çok az olduğundan, noktasal değişimli mutasyonun çok veya periyodik olması veya yeni türlerin oluşmasına sebep olması matematiksel açıdan da imkansızdır.

Ayrıca insanlığın "milyonlarca yıllık" tarihi yoktur. Bilimsel olarak de buna dair bir bilgi yoktur.

Sonra milyonlarca yıllık "evrim" tarihine bakılırsa, doğal seçilimin bu kadar süre içinde gerçekleşmesinin imkansız olduğu görülür. Çünkü doğal seçilim şartlara daha iyi uyum sağlayan bireylerin yaşamaya devam ettiğini, diğerlerinin öldüğünü söyler. Halbuki o zayıf bireyler hep aynı çevre şartlarındaydı; nasıl oluştular eğer uyum sağlayamıyorlarsa? Ve böyle bile olsa, bu özellikler genetik olmadığı için sonraki bireylere aktarılamayacaktı. Yani her açıdan tutarsızlık var.

Rom.

Rektör
Emektar
11 Aralık 2008
15,332
177
243
Elmacik O kadar uzun yorumlar yazıyorsun ki, bazen gerçekten okumaya üşeniyor insan, söylemek istediklerini birkaç basit cümleyle anlatırsan daha akılda kalıcı olur, lafı peynir gibi uzatmanın bi anlamı yok.

NikeSteeL

Dekan
13 Mart 2009
8,420
131
243
Elmacik O kadar uzun yorumlar yazıyorsun ki, bazen gerçekten okumaya üşeniyor insan, söylemek istediklerini birkaç basit cümleyle anlatırsan daha akılda kalıcı olur, lafı peynir gibi uzatmanın bi anlamı yok.

Konuda Yorumlara Bak Romantic Sadece Kelime Oyunu . Somut Bir Şey Hemen Hemen Yok Denecek Kadar az . Bu Konu Sonsuza Kadar Gidecek herhalde

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,892
176
1,243
@Romantic kardeşim, dikkat edersen konuda benden iki üç kaç daha uzun yazanlar var. Acaba neden sadece benim yazdığım dikkatini çekiyor? Bence anlamlı bir sebebi olmalı.

Bu konu yüzyılların konusu. Hatta Allah'a karşıt görüş olarak icat edilmiş bir konu. Dolayısıyla "böyledir" veya "böyle değildir" diyerek kestirip atarsan, insanlar hırçınlaşır ve eskiden olduğu gibi birbirlerini öldürmeye başlarlar bu görüş farkları yüzünden. Her ne kadar anlamsız şeyler söyleseler bile, bildiğini aklen açıklaman gereiyor ki, bunun en az üç faydası vardır:

1- Benim yanlış bildiğim bir şey varsa doğrusunu bilen birisi anlatır ve ben de doğrusuna amel ederim.
2- Ya o yanlış biliyordur ki bu durumda doğrusunu görür ve amel eder.
3- Ya da inadında ısrar eder, fakat ona hüccet tamam olur.

Yani sevgili kardeşim, burada kendi çapımızda bir münazara yapıyoruz; fikir alışverişinde bulunuyoruz. Forum ortamında kimse bunu takip etmek, yahut da tümünü okumak zorunda değil. Fakat okumayan insanlar, bir süre sonra ne söylenirse ona inanmaya başlarlar.

KanTuralı

Asistan
13 Temmuz 2009
163
0
0
Katılmıyorum, Her cümlenin cevap oalark bir değeri var. :biggrin:

Katılıyorum :D

Karikatür resim değildir AliA kardeşim...

Karikatüristler konuyu mizahi boyutuyla ele alırlar o kadar. Kaldırılmasına gerek yoktu bence

Kaldı ki konuyla ilgili karikatürler zaten paylaşılmış...

Hatta biliyor musun bazen karikatürler konuyu bizlere uzun bir konuşmadan ya da yazıdan daha iyi anlatabilirler...

.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
29 Haziran 2007
64,457
530
0
Konu seviyeli bir şekilde tartışılmakta. Böyle şeylere gerek yok. Ufacık bir kıvılcımda konunun nerelere geldiği malumunuz.

Ayrıca diğer paylaşılan karikatürler de kaldırılmıştır. Görmediniz sanırım.

Anlayışınız için teşekkür ederim...

respector

Asistan
15 Mart 2009
475
2
0
Arkadaşlar,
Ben 1972 doğumluyum. Çocukluğumdan beri okumaya meraklı olduğum için "Evrim teorisi" mefhumu her daim karşıma çıkmıştır. Bir zamanlar bizim milli eğitimimizin de yönlendirmesi bu şekildeydi. İlk insanlar, fosiller, Evrim... Bütün bunlar karşımıza bir şekilde çıktığında ise kimse "din elden gidiyor!" şeklinde karşı çıkmazdı.

Ta'ki Harun Yahya takma isimli Adnan Oktar ve onun yayınladığı çatısı tamamen Evrim teorisini yıkma ve reddetme üzerine kurulmuş Neo Müslümanlık yayınlarına kadar...

Harun Yahya'ya başından beri kuşkuyla yaklaştım. Zaman içinde de kendisinin İslam alemi için faydadan ziyade zarar peşinde koşan bir zat olduğuna kanaat getirdim. Sebepleri ise sırasıyla;

- Evrim karşıtlığını savunurken kullandığı tüm argümanların Amerikan evanjelist kilisesine ait oluşu...

- Takma isim olarak kullandığı Harun Yahya isminin manidarlığı; Harun, Hz. Musa'nın kardeşi olan Harun'un Arapçasıdır. Yahya da Yahya Peygamber'in Arapçasıdır, (ingilizce kaynaklarda "saint john the baptist" diye geçer.) Kendisi Hz. İsa'nın doğuşunu ve yeniden dirileceğini müjdeleyen vaftizci Yahya, olarak da bilinir. Yani bu kişi kendine isim olarak Musevilik ve Hristiyanlığı ve peygamberlerini kollayan iki kişiyi seçmiştir. Yüzlerce seçkin Müslüman'ın adı dururken neden özellikle Harun ve Yahya?

-Tüm söylemi ve iddiası İsa'nın dirilişi ve Mesih üzerinedir ki bir kaç şaşırtmacası dışında bu konuda da Evanjelistlerle birebir uyuşmakta...
Kendi sitesinden bir alıntı:
"Harun, Hz. Musa'nın yardımcısıydı. Yahya da Hz. İsa'nın yardımcısıydı" dedi Oktar. "Hz. İsa dünyaya geri döndüğünde, biz de ona yardımcı olmak istiyoruz… Bunun bu konudaki duam olduğunu söyleyebiliriz."

Oktar, ahir zamanla ilgili Kuran ayetleri ve Hz. Muhammed'in hadislerinin, Hz. İsa'nın yakın bir zamanda geri döneceğini ve İslamiyetin kurtarıcısı olan Mehdi'ye, Deccal'in yenilmesinde ve tüm dünyaya İslam'ın yayılmasında yardım edeceğini, ortaya çıkardığını söylüyor.

"Şu anki en büyük projemiz Hz. İsa'nın gelişi için zemin hazırlamak," dedi. "Bunun önümüzdeki 20-25 yıl içinde olacağını anlıyoruz."
kaynak:Harun Yahya

-Bu kişi İslamı kendinden önceki dinlerle mix ederek onların tamamlayıcısı değil onların doğrulayıcısı olma yoluna sokmak istemekte ve Musevilik ile Hristiyanlığı geçerli hak din ilan etme telaşındadır.

Evrim'e saldırması da dindar insanları sömürerek gizli gündemini daha rahat kabul ettirme kaygısından kaynaklanmakta...

Bu sebeple Harun Yahya (Adnan Oktar) kişisi İslam yolunda bir Evrim karşıtı değil başka hesapların peşinde bir ademdir. Görüşlerinin dindar arkadaşlarımız tarafından dikkate alınmamasını en azından şu yazdıklarım üzerinde bir nebze olsun düşünmelerini rica ederim.

Muhabbetle...

KanTuralı

Asistan
13 Temmuz 2009
163
0
0
O Bahsettiğiniz ders kitaplarını ben de biliyorum.

Biyoloji kitaplarımızda maymundan insana doğru bir evrimin olduğunu gösteren grafikler vardı.

kimse "din elden gidiyor!" şeklinde karşı çıkmazdı.
Çıkmazdı evet, ama kimse de böyle bir teoriyi kabul etmezdi.

Şimdi ise teori sadece bir iddia olarak yer alıyor ders kitaplarında, yani doğru şekliyle...

braveheart.fb

Profesör
21 Mart 2009
1,985
92
228
respector abimiz, yazdıklarının üzerinde çok çok düşünüyorum. emin ol bunu öylesine, lafın gelişi diye söylemiyorum. samimi ve önyargısız düşünüyorum. Ama ne yalan söyleyeyim sana hak verme konusunda kendimi zorlamama rağmen hak veremiyorum.

Harun Yahya Nerdeyse her kitabında Hristiyanlığın ve müseviliğin hak din olmaktan çıktığını söylerken, kalkıp böyle bir insanı "batıl" dediği bir dine hizmet ediyor demek bana gülünç geliyor. Birazda iftira.
Kendini mehdi görmek konusuna gelince Aslında mehdi olmadığını çok kesin bir şekilde söylüyor. Ama sonrasında "istemem ama yan cebime koy" tarzı bir üslüpla hareket ediyor. Yani kısacası mehdilik konusunda sana hak vermeme rağmen diğer konularda Söylediklerin birer hezeyandan ibaret gibi...

Bu arda yaşca bende büyük olman nedeniyle "abimiz" demeyi uygun gördüm.:)

cengaver51

Dekan
5 Nisan 2009
5,118
169
243
son noktayı koyalım bence bu konu iyice uzadı kimden geliyoruz Hz. Ademden Hz.ademi kim yarattı yüce yaratıcımız ALLAH yaratı neymiş evrim diye bişey yok boşuna neyi ispatlamaya çalışıyoruz kafamızı daha somut şeylerle yorsak daha iyi olmazmı :)

respector

Asistan
15 Mart 2009
475
2
0
Sevgili braveheart.fb,
Harun Yahya'nın özellikle verdiği söyleşilerde ki satır aralarına dikkat et lütfen...

Benim dediklerimi kaale almasan, kendi aklında ve gönlünde kabul etmesen bile onunla ilgili olarak kafanda hep bir soru işareti olsun.

Muhabbetle...

tetrapanazomi

Asistan
8 Nisan 2009
417
26
0
Harun Yahya (Adnan Oktar)'yı eserlerinden, basından, BAV üyesi gençlerden tanıyorum. Şahsen konuşmuşluğum, görüşmüşlüğüm yoktur. Ancak hakkında isabetli yorum yapacak kadar oldukça fazla bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum.

Bilindiği gibi Harun Yahya'nın ilk tanınması "Yahudilik ve Masonluk" adlı eseriyle oldu. Bu eserin yaklaşık 20 yıllık titiz ve tehlikeli bir çalışmanın meyvesi olduğunu şahsen biliyorum. Sapkın yahudilerle en çok mücadele eden bu iki peygamberin isminden (Hz.Harun ve Hz.Yahya) müstear isim türetilmesinin anlamı işte bu 20 yıllık mücadeleye sembol olarak bu iki peygamberin seçilmesidir.

Adnan Oktar ile ilgili (dolayısıyla Bilim Araştırma Vakfı ile de ilgili) açılan davaların kapsamlı olarak yer aldığı "Bilim Araştırma Vakfı Davası" adlı büyük boy 1.000 sayfalık kitabı incelemenizi tavsiye ederim.

Nette 3,5 TL'ye satılıyor: Simurg Kitabevi - Ürün Detayları

Hayatını Yahudi zihniyeti ile mücadeleye adamış bir insana yahudi destekçisi demek ne kadar mantıklı sizce.

Şahsi kanaatim Adnan Oktar'ın her insan gibi hataları olabilecek sıradan fakat oldukça iyi niyetle çalışan bir kimse olduğu şeklindedir.. Bir sürü davadan beraat etmesi ise iddiaların iftira mahiyetinde olduğunu gösterir.

bulmeh

Profesör
26 Temmuz 2007
1,653
14
218
En başa dönersek, verilen konuda kayıp halkadan, ve bunu açıklarken İnsanoğlundan önceki halkadan, yani maymun türlerinden de önceye ait olduğunu belirtiyor.Yani açıkca söylüyor arkadaşlar, sizin türünüzün başı insan değil.

Harun Yahya hakkında @tetrapanazomi kardeşimizin söylediklerine aynen katılıyorum.Çünkü, bir çok videosunu izledim. Gerçektende, delilleri hep Kur'an'dan olan bu eserler için Allah razı olsun demekten başka birşey aklıma gelmiyor. Yalnız, sanki bu iddia sadece Harun Yahya tarafından çürütülmeye çalışılıyormuş gibi ne hikmetse cevapsız kalan sorulara rağmen aynı yerde dönüp duruyoruz.

Bu soruları kendimize sorduğumuzda samimi cevaplar verebiliyorsak ne ala, veremiyorsak durup birkaç dk. düşünmek lazım derim.

tetrapanazomi

Asistan
8 Nisan 2009
417
26
0
Cem Yılmaz Dawkins'ten daha iyisini yapabilirdi kanımca... :)

Adam kitabın içeriğiyle değil resimlerle, resimlerin kaynağıyla uğraşıyor. Karşı bir fikir veya doğrusunu söylediği de yok.

Yaptığı esprilere değil ama çaresizlik içinde kıvranışına çok güldüm.

Ara formlar konusundaki söyledikleri ise tam bir komedi. Be adam, binlerce tür sürekli değişiyorsa şimdiye kadar elde edilen on milyonlarca fosilin büyük bir kısmı şimdikinden farklı türlere ait olmalı değil mi? Sen bırak yarı kuş yarı kertenkele meselesini de bir kaç tane soyu tükenmiş canlı fosilinden başka şu anda varolan canlılardan tamamen farklı özelliklerde fosil bulundu mu onu söyle... Tabi yiyorsa...

haserd

Öğrenci
23 Nisan 2008
7
0
1
Arkadaşlar!!
Amerikayı yeniden keşif etmeye gerk yok.
Ben Müslümanın diyorsan
Kitabımız Yüce Kuran bunu gayet açık açık bildiriyor hemde 1400 sene öncesinden
Her müslümanın kuranın türkçesi ve tercümesini okumasını istiyorum
Elin gavuru bunu okuyor yararlanıyor ilimde fende biz müslümanlara kafa tutuyor bizler ise uyuyoruz veya uyutuluyoruz.