[Çözüldü] Intel Kazık mı ?

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Merhaba arkadaşlar. Bugün intel kazık mı yoksa değil mi ? Bu konuya elimden geldiğince açıklık getirmeye çalışacağım. Eksiğim veya yanlışım varsa laf atmadan söyleyin lütfen :);)

İntel'in insanları kazıkladığını çoğu kişi söylüyor. Bunun sebebi ise AMD'nin Ryzen 5 ve Ryzen 7 yi çıkartması.
Fakat birşey farketmediniz mi ?
Bu kazıklama durumu aslında mağazaların suçu. Dolardan Liraya dönüştürüp KDV (%18 fiyat artışı) ekledikten sonra daha da fiyat arttırıyorlar.
Ayrıca AMD Ryzen 5 1600 den örnek verelim. Rakibi ise i5 7600 değil mi ? Evet AMD'nin 6 çekirdeği İntel'in 4 çekirdeğine eşit ve bu bence Ryzen 5 1600 işlemcisini bir tık geride bırakıyor. Çünkü i5 7600 ile nerdeyse aynı performansı veriyor fakat çekirdekleri bir tık güçsüz olduğu için İntel'in 4 çekirdeğine eşit oluyor. Burada ne AMD ne de İntel fanboyuyum. (NVIDIA ve AMD fanboyu da değilim ama biraz NVIDIA ağır basar :) ) Neyse konumuzun dışına sapmayalım.
Mesela R7 1700 den de örnek verebiliriz. i7 7700k ile aynılar. Fakat AMD'nin 8 çekirdeği (16 threads) İntelin yine 4 çekirdeğine (8 threads) eşit oluyor.
Fiyat olarak da:
Intel 1151 soket anakartlar (7. nesilden bahsediyorum zaten r5 1600 ile i5 7600 arasında ahım ahım fark yok.)
en ucuz 350 TL den başlıyor.
1000+250 = 1350 TL intel oluyor.
Fakat AM4 soket anakartlar en ucuz 350 TL'den başlıyor. Hadi biz 300 diyelim.
1000+300 = 1300

Hani intel kazıktı ??
İntel belki daha pahalı olsa bile 50 TL belki daha pahalı olur.
İntel kazık diyenlere artık ben bile gülüyorum :D

Arkadaşlar birşey anlatabildiysem ne mutlu bana. Bir daha söyleyeyim ben ne İntel ne de AMD fanboyuyum. Sadece gerçekleri anlatmaya çalıştım.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ayrıca Arkadaşlar Starve.io adlı oyunun taktiğini bulamadım ikide bir ölüyorum taktik bilen varsa yazsın :D

Reaksiyon puanı
2,146
i5 7600 4 çekirdek sanal çekirdek yok 4 thread. R5 1600 6 çekirdek 6 sanal çekirdek 12 thread. Bu işlemciler arasında fark yok diyorsan ben de sana gülerim. Oyun olarak bakıyorsundur sadece. Oyunda fazla thread işe yaramıyor pek daha çok frekans önemli, bunda da intel önde. Ama 3 5 bilemedin 10 FPS için 6/12 çekirdekli bir işlemci yerine 4/4 çekirdekli bir işlemci tercih etmem. Anakart mevzusuna gelince orta seviye AM4 anakartlar ile OC yapabiliyorsun, 7700K'ya OC yapman için Z170/Z270 alman gerek bunların fiyatlarını da biliyoruz.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Evet AMD'nin 6 çekirdeği İntel'in 4 çekirdeğine eşit ve bu bence Ryzen 5 1600 işlemcisini bir tık geride bırakıyor.
Bunu sana kim söyledi bilmiyorum ama mimari olarak eş değerler. Hala buna inananlar var mı merak ediyordum açıkçası. İş litografide bitiyor. 14nm litografi işlemcilerde en düşüğü ve dolayısıyla en iyisi diye biliyorum. FX serisinde 32nm olduğu için belki onu 22 yada 14 nm işlemci ile kıyaslarsan düşük litografili kazanacaktır ama dediğin her modelin kıyaslanmasında geçerli değil.

Burada ne AMD ne de İntel fanboyuyum.
Ama iki tarafında Fanboyları ile baya muhabbet etmişin belli :D
Fiyat olarak da:
Intel 1151 soket anakartlar (7. nesilden bahsediyorum zaten r5 1600 ile i5 7600 arasında ahım ahım fark yok.)
en ucuz 350 TL den başlıyor.
1000+250 = 1350 TL intel oluyor.
Fakat AM4 soket anakartlar en ucuz 350 TL'den başlıyor. Hadi biz 300 diyelim.
1000+300 = 1300

Hani intel kazıktı ??
İntel belki daha pahalı olsa bile 50 TL belki daha pahalı olur.
İntel kazık diyenlere artık ben bile gülüyorum :D
Intel® Core™ i5-7600 Processor (6M Cache, up to 4.10 GHz) Product Specifications
AMD Ryzen™ 5 1600 | AMD
Sitelerinde kıyaslamalara bak.

i5 7600
14nm
4 çekirdek
4 işparçacığı
65W güç çekimi
3.20'den 4.10'a çıkıyor
HD 630 grafik çipi var
4K da 60hz destekliyor ve 4096x2304 çözünürlük kaldırıyor
Direct X 12 ve OpenGL 4.4 desteği var
3 adete kadar ekran desteği var

R5 1600
14nm
6 çekirdek
12 iş parçacığı
3.2 GHZ'den, 3.6GHZ'ye kadar hız. (Oyunların çoğunda tek çekirdek performansı önemli olmakla oyunlar çoklu çekirdek kullanımına geçmektedirler. Kısaca ileride çekirdek sayısının avantajı daha büyük olacak)
65W güç çekimi
Kalan özellikleri AMD'nin sitesinden bulamadım çünkü sanıyorum ki grafik chipseti yok. Kısacası bu işlemci için harici bir ekran kartı alman gerek
i5 7600 4 çekirdek sanal çekirdek yok 4 thread. R5 1600 6 çekirdek 6 sanal çekirdek 12 thread. Bu işlemciler arasında fark yok diyorsan ben de sana gülerim. Oyun olarak bakıyorsundur sadece. Oyunda fazla thread işe yaramıyor pek daha çok frekans önemli, bunda da intel önde. Ama 3 5 bilemedin 10 FPS için 6/12 çekirdekli bir işlemci yerine 4/4 çekirdekli bir işlemci tercih etmem. Anakart mevzusuna gelince orta seviye AM4 anakartlar ile OC yapabiliyorsun, 7700K'ya OC yapman için Z170/Z270 alman gerek bunların fiyatlarını da biliyoruz.
Çiviyi çakmak için çekiç lazım, tornavida değil :D Ryzen uzun vadede iyi, ama birisi multi tasking, diğeri oyun ağırlıklı işlemciler tabi intel önde olur :p

Reaksiyon puanı
2,146
İşlemcinin gücü oyunla ölçülmemeli. 1700, 7700K'ya ciddi derecede fark atıyor tüm çekirdekleri kullanan render vs işlemlerde. Ama 1080P oyunda biraz geride kalıyor diye 7700K'ya iyi diyorlar. 7700K'yı OC etmek için alacağın anakart da daha pahalı kendisi de daha pahalı. 1080P oyun için bilgisayar alıyorsanız zaten gidin G4560 alın 250 TL'ye.

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Ayrıca Arkadaşlar Starve.io adlı oyunun taktiğini bulamadım ikide bir ölüyorum
Bunu sana kim söyledi bilmiyorum ama mimari olarak eş değerler. Hala buna inananlar var mı merak ediyordum açıkçası. İş litografide bitiyor. 14nm litografi işlemcilerde en düşüğü ve dolayısıyla en iyisi diye biliyorum. FX serisinde 32nm olduğu için belki onu 22 yada 14 nm işlemci ile kıyaslarsan düşük litografili kazanacaktır ama dediğin her modelin kıyaslanmasında geçerli değil.

Ama iki tarafında Fanboyları ile baya muhabbet etmişin belli :D

Intel® Core™ i5-7600 Processor (6M Cache, up to 4.10 GHz) Product Specifications
AMD Ryzen™ 5 1600 | AMD
Sitelerinde kıyaslamalara bak.

Çiviyi çakmak için çekiç lazım, tornavida değil :D Ryzen uzun vadede iyi, ama birisi multi tasking, diğeri oyun ağırlıklı işlemciler tabi intel önde olur :p

:D kardeş öncelikle ben demek istedim ki ikiside aynı performansı verdiğine göreintelin 4 çekirdeği amdnin 6sına eşit. Sanırım sen yanlış anladın. Ayrıca iş litografide bitmiyor bence daha teknik şeyler de var ben bilmiyorum ama :)
Laf atmadığın için sağol.

İşlemcinin gücü oyunla ölçülmemeli. 1700, 7700K'ya ciddi derecede fark atıyor tüm çekirdekleri kullanan render vs işlemlerde. Ama 1080P oyunda biraz geride kalıyor diye 7700K'ya iyi diyorlar. 7700K'yı OC etmek için alacağın anakart da daha pahalı kendisi de daha pahalı. 1080P oyun için bilgisayar alıyorsanız zaten gidin G4560 alın 250 TL'ye.

Kardeş zaten ocsuz baktım. Yani overclock yapmak istemeyenler için en ucuzu. :)

Evet oyun olarak baktım. Ayrıca oc olarak bakmadım oc yapmayacak birisi olarak yazdım. Aslında i7 7700 yazacaktım ama alışkanlık sonuna K koydum :) Demek istediğim şey ikiside oyunlarda aynı performansı veriyor. O zaman intelin 4 çekirdeği AMDnin 6 çekirdeğine eşit olur demek istedim :) Laf atmadığın için de sağol.
Ayrıca starve.io yu bilen yokmu ikide bir ölüyorum taktik verin.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
intelin 4 çekirdeği amdnin 6sına eşit. Sanırım sen yanlış anladın.
Yine yanlış bilgi :D Çekirdek başı Ghz fazla olduğu için intel'de oyunların yapısı yüzünden intel önde oluyor ama çoklu çekirdeğin gücünü kullanabilen iyi bir oyunda Ryzen'in gücünü hissedersin. 2020 oyunları...
Demek istediğim şey ikiside oyunlarda aynı performansı veriyor. O zaman intelin 4 çekirdeği AMDnin 6 çekirdeğine eşit olur demek istedim :)
Şu var ki işlemci G4560 bile günümüz oyunlarına yeter. Fazla işlemci ve ram FPS'de artışa neden olmayacak. Ekran kartı burada devreye giriyor. Daha fazla FPS istiyorsan daha güçlü ekran kartı almalısın. Misal RX460'a G4560 da koysan, i7 7700 de koysan eğer oyunun gerektirdiği çok bir işlemci gücü yoksa FPS etkilenmez. Ama gidip G560'ın yanına bu sefer kalkıp GTX 1080 koyarsan, işte o zaman artış olur. Dar boğaz olmaz mı ? Muhtemelen. Ama öyleyken bile daha yüksek FPS ile daha akıcı oyun alırsın.
FPS = Saniye başı düşen kare sayısı. Oyunlarda grafik işleri doğrudan ekran kartına verilir. Masaüstü görüntünü ve monitöre gönderdiğin her görüntüyü ekran kartı işler. Dolayısıyla FPS doğrudan ekran kartı ile ilgilidir. İşlemci Ultra ayarda belki daha fazla poligon olduğundan işine yarayabilir bunu Linus Tech Tips'te anlatmışlardı ama pek dikkatli okuyamamıştım :cool:

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
FPS = Saniye başı düşen kare sayısı. Oyunlarda grafik işleri doğrudan ekran kartına verilir. Masaüstü görüntünü ve monitöre gönderdiğin her görüntüyü ekran kartı işler. Dolayısıyla FPS doğrudan ekran kartı ile ilgilidir. İşlemci Ultra ayarda belki daha fazla poligon olduğundan işine yarayabilir bunu Linus Tech Tips'te anlatmışlardı ama pek dikkatli okuyamamıştım :cool:

Anlattıklarını zaten biliyorum :) Onemli olan ekran karti. (Grafik islemcisi GPU)

Yine yanlış bilgi :D Çekirdek başı Ghz fazla olduğu için intel'de oyunların yapısı yüzünden intel önde oluyor ama çoklu çekirdeğin gücünü kullanabilen iyi bir oyunda Ryzen'in gücünü hissedersin. 2020 oyunları...

Ben zaten performans olarak suanda amdnin 6 cekirdegi intelin 4une esit diyorum. (GHz ile de alakasi var tabii. Ama aciklamaya useniyorum :D )
Mesela sen gitsen 4 cekirdek 0.0001 GHz islemci alsan tabi kotu olur. FX serisinde 8 cekirdek intelin 4 une esit.

Reaksiyon puanı
2,146
AMD aynı $ başına daha fazla performans veriyor mu veriyor. Hem de baya baya fazlasını veriyor. Onun 4'ü bunun 8'i falan boşver, zaten öyle birşey yok da. Yanılgı zaten oyun performansına bakarak işlemci karşılaştırmanda başlıyor.

Reaksiyon puanı
16,118
intel = kazık...
çiler uçalım mı?
İntel Türkiye'nin favori şarkısı.

Reaksiyon puanı
2,146
Intel'in 4'ü, AMD'nin 6'sına mı eşitmiş bakalım.

6/12 çekirdek R5 1600 vs 4/8 çekirdek i7 7700

İşlemcinin tüm gücünden yararlanan testlerde 1600'ün 7700'ü geçtiğini görebilirsin. Dediğin gibi olsaydı çekirdek hızları daha fazla olan Intel'in AMD'yi geçmesi gerekirdi.

Bu arada;
R5 1600 950 TL
i7 7700 1300 TL

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205

İşlemcinin tüm gücünden yararlanan testlerde 1600'ün 7700'ü geçtiğini görebilirsin. Dediğin gibi olsaydı çekirdek hızları daha fazla olan Intel'in AMD'yi geçmesi gerekirdi.

Bu arada;
R5 1600 950 TL
i7 7700 1300 TL

Allah'ım ya :D Ben R5 1600 vs i5 7600 dedim nerden çıktı :D :D :D

Reaksiyon puanı
2,146
Ben daha iyisiyle kıyasladım, 7600'ün halini sen düşün. Hala ikna olmuyorsan benim yapacak bişeyim yok.

Intelin 4'ü ile AMD'nin 6'sını başka nasıl kıyaslamayı düşünüyorsun?

Reaksiyon puanı
16,118
parasıyla mukayese olmaz yoksa intel playboy amd devlet memuru olurdu...

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Video atmaya kadar ileri gitmene gerek yoktu :D Arkadaşa iki saattir anlatamadığımızı video anlatmız çünkü o video faketir muhakkak :D

Allah'ım ya :D Ben R5 1600 vs i5 7600 dedim nerden çıktı :D :D :D
7. nesilden bahsediyorum zaten r5 1600 ile i5 7600 arasında ahım ahım fark yok

Reaksiyon puanı
2,146
Intel'in 4 çekirdeği AMD'nin 6 çekirdeğine eşit diyor. 1600 ile 7600'ü kıyaslarsak 6/12 vs 4/4 kıyaslaması yapmış oluruz, uygun olmaz. O nedenle 6/12 vs 4/8 yapmamız gerekiyor, o da 1600 vs 7700 oluyor. Kıyasını gösteriyorum AMD daha iyi diye ben 7700 demedim ki 7600 dedim diyor, sanki o daha iyi çıkacak gibi. İlginç.
Fiyatı da gösterdim daha iyi işlemci kaç TL daha ucuz diye, Intel kazık mı değil mi sorumuz sonuçta.

Akif52

Profesör
Reaksiyon puanı
110
Starve.io ya gecen gun bende girdim. Hemen oluyordum. O yesil seyler agac falan odun toplayabiliyorsjn. Ama toplarken enerji kaybediyor. Etrafta biraz arastirma yapmak lazim.

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205

Anirarak guldum :D Siz gidin dolma bilgilerle kazik deyin :D

Allah'ım ya :D i7 7700k diyorlar hala. Ben ustte ne yazmisim i5 7600 demi. :D Hunharca guldum.

Intel'in 4 çekirdeği AMD'nin 6 çekirdeğine eşit diyor. 1600 ile 7600'ü kıyaslarsak 6/12 vs 4/4 kıyaslaması yapmış oluruz, uygun olmaz. O nedenle 6/12 vs 4/8 yapmamız gerekiyor, o da 1600 vs 7700 oluyor. Kıyasını gösteriyorum AMD daha iyi diye ben 7700 demedim ki 7600 dedim diyor, sanki o daha iyi çıkacak gibi. İlginç.
Fiyatı da gösterdim daha iyi işlemci kaç TL daha ucuz diye, Intel kazık mı değil mi sorumuz sonuçta.

Tamam lan. Simdi ryzen 5 1600 toplam 20 GHz demi. O zaman i7 7700 almayalim nasil olsa o 17 GHz falan curutur onu ? Ha neden mi i7 7700 un gerisinde kaliyor cunku o kadar cok GHz degerinin hakkini tam vermiyor. Tam verseydi zaten 20 GHz degerinin hakkini o zaman i7 7700 bile cururdu. Hemde 1.000 TL fiyata. Vay canınaa :D

Starve.io ya gecen gun bende girdim. Hemen oluyordum. O yesil seyler agac falan odun toplayabiliyorsjn. Ama toplarken enerji kaybediyor. Etrafta biraz arastirma yapmak lazim.

Evet zor bir oyun :/
Video atmaya kadar ileri gitmene gerek yoktu :D Arkadaşa iki saattir anlatamadığımızı video anlatmız çünkü o video faketir muhakkak :D

Hayatımda hicbir teste fake demedim. Sen beni anlamiyorsun. Ben sana anlatamiyorum sanirim. Ben sebin gibi degilim. Mod adayisin diye kendini buyuk mu goruyorsun ? AMD fanboyusun belli. Merak etme fanboy olunca 100K para veriyorlar :D Kendince dalga gectigini saniyor yazik :D

Bu arada;
R5 1600 950 TL
i7 7700 1300 TL

Aynen. Videoda sonuna kadar haklisin. Oyun testlerinde kim kimi curutuyor belli olmus. Bravo ya. Hele GTA 5 testinde :D 20 FPS fark ne :D Ben tartismak isterdim de sizler gibilerle degil. Sevdiginiz markayi elestirince direk boyle yaparsiniz :D

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Tamam lan. Simdi ryzen 5 1600 toplam 20 GHz demi. O zaman i7 7700 almayalim nasil olsa o 17 GHz falan curutur onu ? Ha neden mi i7 7700 un gerisinde kaliyor cunku o kadar cok GHz degerinin hakkini tam vermiyor. Tam verseydi zaten 20 GHz degerinin hakkini o zaman i7 7700 bile cururdu. Hemde 1.000 TL fiyata. Vay canınaa :D
Madem o kadar biliyordun, yine bildiğini okuyacaktın, milletle "Tamam lan" demek için mi, sana ciddi bir şey anlatan adamla dalga geçmek için mi konu açtın ? Ghz değerinin hakkını vermiyor diyorsun, sana bu işin yazılım kısmındaki nedenini anlatıyor arkadaşlar "ama oyunlarda 10FPS daha fazla veriyor" diyorsun. Adamlar nedenini anlatıyor ben onu biliyorum diyorsun. Sadece egonu kanıtlamak için, ben biliyorum, ben haklıyım demek için konu açmışken nasıl bir yardım bekliyorsun sorması ayıp ? Böyle art niyetle açacaksanız konu açmayın da yardım da istemeyin. Bu adamları ben uzun zamandır tanıyorum bu forumda ve birilerine yardım etmeye çalışan adamlar.
Hayatımda hicbir teste fake demedim. Sen beni anlamiyorsun. Ben sana anlatamiyorum sanirim. Ben sebin gibi degilim. Mod adayisin diye kendini buyuk mu goruyorsun ? AMD fanboyusun belli. Merak etme fanboy olunca 100K para veriyorlar :D Kendince dalga gectigini saniyor yazik :D
Fanboy da olduk iyi mi ! Konunun başından beri İntel AMD'den üstündür diyen sensin biz soruyoruz hangi modeli, hangi senaryoda ? Sen tutturmuşun intel AMD'den üstün. Aksini söyledik Fanboy olduk, Linux bölümünün Mod adayı olduk onun yüzünden egoist olduk.

Aynen. Videoda sonuna kadar haklisin. Oyun testlerinde kim kimi curutuyor belli olmus. Bravo ya. Hele GTA 5 testinde :D 20 FPS fark ne :D Ben tartismak isterdim de sizler gibilerle degil. Sevdiginiz markayi elestirince direk boyle yaparsiniz :D

Devam, devam...
Küfür de etmeyin. Çok çok takibi bırakın benim gibi, bitsin. Yardım etmeyin böylelerine. Yardım isterler, ağızlarına geleni sayarlar sanki biz bundan para alıyormuşuz gibi...

Ama ben şuna üzülüyorum, böyle insanlar yüzünden forumda birilerine yardım etmek isteyen insanların da enerjisi tükeniyor. Sonra ülkemizde kimse neden teknolojiden anlamıyor ? Niye sorduğu soruya yardım bulamıyor ? Sebep belli değil mi ? Sen kendini bozma hocam :) Normalde birinden yardım isterken ona karşı mesafeli, saygılı konuşursun. Böyleleri

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
2,146
Tamam lan diyene bende cevap böyle.
Zırcahil herif zaten intel oyunda daha iyi diyoruz, çünkü tek çekirdekte daha iyi, frekansları yüksek. Ama sen laftan anlamayan bir cahil olarak oyunla işlemci kıyaslamaya devam ediyorsun. 1600 bile +4 thread sayısıyla 7700'ın altından girer üstünden çıkar, azıcık donanımdan anlasan gelip burada gülünç duruma düşmezdin. İşlemcileri oyun sattırmaz.

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Tamam lan diyene bende cevap böyle.
Zırcahil herif zaten intel oyunda daha iyi diyoruz, çünkü tek çekirdekte daha iyi, frekansları yüksek. Ama sen laftan anlamayan bir cahil olarak oyunla işlemci kıyaslamaya devam ediyorsun. 1600 bile +4 thread sayısıyla 7700'ın altından girer üstünden çıkar, azıcık donanımdan anlasan gelip burada gülünç duruma düşmezdin. İşlemcileri oyun sattırmaz.

Zaten oyunla ilgili karşılaştırma yaptım ben. Oyunla çözülür de demiyorum. (Hangi işlemcinin daha iyi olduğu) ben oyun olarak baktım sadece ve konuyu oyun odaklı açtım. Ayrıca ben tamam lan dedim sen amk dingili diyorsun :)
Senin bana anlatmaya çalıştıklarının hepsini biliyorum oyunların yapısı tek çekirdek performansını daha iyi kullandıkları için böyle. Ama i7 işlemcilerle R5 işlemcilerin tek çekirdek performansı arasında ahım ahım büyük bir fark yok ve neden çok daha az fps veriyor söylediğim bu. Ayrıca cahil değilim.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Peki :) Başlayalım.
Ayrıca sana fanboy diyen de olmadı kardeşim :)
Mod adayisin diye kendini buyuk mu goruyorsun ? AMD fanboyusun belli. Merak etme fanboy olunca 100K para veriyorlar :D
Dememiş misin ?

Intel AMD'den üstündür de demiyorum ben.
:D kardeş öncelikle ben demek istedim ki ikiside aynı performansı verdiğine göreintelin 4 çekirdeği amdnin 6sına eşit. Sanırım sen yanlış anladın. Ayrıca iş litografide bitmiyor bence daha teknik şeyler de var ben bilmiyorum ama :)
Dememiş misin ?

Dalga geçtiğim yeri at istersen.
Zaten daha demin burayı açmadan önce bu yazacaklarını tahmin edebiliyordum.
Anirarak guldum :D Siz gidin dolma bilgilerle kazik deyin :D
Allah'ım ya :D i7 7700k diyorlar hala. Ben ustte ne yazmisim i5 7600 demi. :D Hunharca guldum.
Bunlar ne oluyor peki ?
Technopat forumunda zaten sırf bi anakart önerdik onun da ram slotu 2 taneydi diye bana gelmiş "Mantığını merak ettim" diyordu gerizekalı.
İşte burada kimse senin hakkında böyle konuşmaz. Ne kadar az bilirsen bil kimse anasının karnında öğrenmedi der, bunu bilir ve bilgi vermeye çalışırlar. Bir sorunun varsa yardım etmeye çalışırlar. Kimse bilmiyorsun diye seni küçük görmez.

Neyse son yazacağın birşey varsa yaz yoksa sen yoluna ben yoluma :)
Sen kendi yazdığını okumuyorsun ki benim yazdığımı oku ? :D Sen yoluna biz yolumuza :D

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Peki :) Aslında böyle birisi değilim derdim ama inanmazsınız artık :/

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
İşlemcileri oyun sattırmaz.
Katılıyorum. İnsanlar oyun oynamak için donanım satın alıyorlar ve bu yüzden de kapitalizm cüzdanlarını sömürüyor. İhtiyacın olan donanımdan fazlasını almak sadece kapitalistleri sevindirir, zengini daha da zenginleştirir. Oyun sektörü teknolojinin gelişmesindeki en büyük etken çünkü insanlar ha bire yeni ram, ekran kartı, işlemci alıyorlar ve bu para ile üreticiler daha da büyük araştırmalara giriyorlar. İyi tarafı da var, kötü tarafı da.
600 bile +4 thread sayısıyla 7700'ın altından girer üstünden çıkar,
Tekrar diyorum, 2020+ oyunlarında muhtemelen Ryzen'in farkı hissedilecek :)

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Katılıyorum. İnsanlar oyun oynamak için donanım satın alıyorlar ve bu yüzden de kapitalizm cüzdanlarını sömürüyor. İhtiyacın olan donanımdan fazlasını almak sadece kapitalistleri sevindirir, zengini daha da zenginleştirir. Oyun sektörü teknolojinin gelişmesindeki en büyük etken çünkü insanlar ha bire yeni ram, ekran kartı, işlemci alıyorlar ve bu para ile üreticiler daha da büyük araştırmalara giriyorlar. İyi tarafı da var, kötü tarafı da.

Tekrar diyorum, 2020+ oyunlarında muhtemelen Ryzen'in farkı hissedilecek :)

Ben oyun için topluyorum gerisini bilmem :D
i5 6500 alacaktım o zaman oyun için r5 1600 mü alayım ?

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
6500 al sen çok iyi, gta v de 1 fps fark atıyor 1600'e :D

:D Marka takıntısı olunca ben öyle birisi oluyorum ne yapayım elimde değil ki :( Hangisini alam performans olarak aynılar oyunlarda da ondan sordum.
Aslında eskiden AMD takııntılıydım. Sonra 4 çekirdeğin 6 çekirdeğe eşit olduğunu düşünmeye başladım.