Rehber Büyük kapışma: Her yönünden AMD vs Intel

Sizce hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    11

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,757
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandan beridir kafamda bu soruyu yanıtlayacak bir konu açmak vardı. Kısmet bugüneymiş ki bu tartışmaya açıklık getirmek adına konuyu açmış bulunuyorum.
Sorumuz başlıktan da belli olacağı üzere AMD/Intel kapışması. Dilerseniz yazımıza geçelim.

Intel
logo-rwd.png.rendition.intel.web.864.486.png

Avantajlar:

- Öncü Teknolojiler
- Sağlamlık ve Ömür
- Soğutma

Intel’in geçmişinden bu yana baktığımızda belirli teknolojilerde öncü olduğunu görebiliyoruz. Örnek verecek olursak RAM belleklerimize hız aşırtma uygularken marka fark etmeksizin her iki tarafta da Intel XMP ayarını kullanıyoruz. Aynı şekilde EFI/UEFI oluşumlarını da anakartlarda ilk olarak Intel standart haline getirmiştir. Bu bakımdan Intel’in bir artısı var, sebebi ise belli başlı buna benzer teknolojilerde (örnek olarak XMP) Intel sistemlerde bariz olarak daha stabil ve kararlı bir şekilde uygulandığını belirtebiliriz. 2021 yılında halen daha AMD’nin RAM sorunlarını forumumuzda dahi görebiliyorken bu önemli bir detay bence. İkinci konumuz ise sağlamlık. Intel’in hem soket yapısı hem de ömür olarak, bana göre AMD’den daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyorum. Intel’in termal tasarımı ve silikonları, AMD’ye göre çok daha başarılı. Örnek verecek olursak i5-11400F işlemciyi Intel stok fan ile rahat bir şekilde kullanmak varken, dengi Ryzen 5 3600’ü iyi bir kule tipi-sıvı soğutma olmadan kullanmak pek mantıklı olmuyor. Tabi bu segmente göre ve TDP dizaynına göre değişir ancak bir örnek verdim. İkisinin de kendine göre avantajları mevcut.

AMD
9cjkjwiyc4u01.png

Avantajlar:
- Fiyat Politikası
- Yazılım desteği
- Düşük nm mimarisi

Arkadaşlar sıra AMD'ye gelmiş durumda. AMD'nin ilk avantajına bakacak olursak, gerçekten Intel'e göre düşük seyreden bir fiyat politikası bulunmakta. AMD, alt segment olarak sunduğu Ryzen 3 işlemcilerinde, dengi Intel işlemcilere nazaran çok daha uygun fiyatlardan satışa sunuluyor. Bu gerçekten önemli bir avantaj. Bu durum anakart fiyatlarında da benzer şekilde seyretmekte. Öte yandan Ryzen Master gibi çeşitli yazılım desteğini de kullanıcılarına sunan AMD, kullanıcılara işlemcilerini masaüstü üzerinden O.C. etmelerine olanak sağlıyor. Intel tarafında ise bu profesyonellikte bir yazılım görememekteyiz. Üçüncü ve son başlıca avantajımıza geçecek olursak da Intel'in tabir yerindeyse "afalladığı" bir durumu konuşacağız. AMD, 5 nm mimarisine geçecek olurken, Intel henüz 12 nm mimarisine dahi geçememiş durumda. Bu da haliyle büyük bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. AMD, bu durumu çoktan kendi lehine geçirmiş durumda.

Evet arkadaşlar yazımız buraya kadardı. Bu yazımda yazdıklarımı şu ana kadar oluşmuş 7 yıllık bilgi birikiminin aracılığı ile yazmış bulunmaktayım. Yorumlarınız ve görüşleriniz benim için çok önemli, düşüncelerinizi yorumlarda belirtirseniz çok memnun olurum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@wittroc komik bir şey göremiyorum?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Firmaları geçmişte yaptığı hatalara göre yargılayan, sorgulamaya ve yeniliğe kapalı fanboyların ölümüne kapıştığı karşılaştırma. Artık gereği kalmadı.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,757
Firmaları geçmişte yaptığı hatalara göre yargılayan, sorgulamaya ve yeniliğe kapalı fanboyların ölümüne kapıştığı karşılaştırma. Artık gereği kalmadı.
Neye göre, kime göre?
Geçmişteki hatalara bakarsak AMD'yi direkt çizmemiz gerek. 220W TDP'si olan 32 nm FX 9590'ı unutmadık mesela.
Ama nesnel olarak bakmamız gerekirse, Intel'in 2012 yılında piyasaya sürdüğü i7 3770K işlemcisi, 7 nm'lik üretim sürecinden geçen Ryzen 3 3100'ü parçalıyor mesela. Bu da bir karşılaştırma.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Geçmişteki hatalara bakarsak AMD'yi direkt çizmemiz gerek.
Bende geçmişteki hatalara bakılmamalı diyorum, anlaması zor değil sanırım.

Tüketici olarak kendi çıkarlarımız doğrultusunda tercih yapmalıyız. Bunu yaparken elbet karşılaştırmalar yapacağız ancak bu karşılaştırmaların objektif bir şekilde yapılmadığını, çoğu zaman fanboy kavgasına döndüğünü hepimiz biliyoruz. Bu doğrultuda markaları genel olarak incelemek yerine segmentteki ürünlerini karşılaştırmak daha doğru olur. AMD'nin F/P, soket desteği, çoklu çekirdek performansındaki üstünlüğü ve konu içerisinde bahsedilen artıları mevcut ancak bahsettiğim üzere fanboylar ne bu artıları, ne Intel eksilerini görebiliyor. Bununla birlikte firmaların geçmişte yapmış olduğu hatalara yönelik yargılar da mevcut. Artı ve eksiler model ve segment farklılığında değişiklik gösterebiliyor. Bu sebeple iki markanın karşılaştırılması yerine ürünlerin karşılaştırılmasını daha doğru buluyorum. Sadece örnek. Dediğim anlaşılmıştır umarım.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,176
İnteli gelişime zorlayan AMD
AMD yi gelişime zorlayan İnteldir.

Ben İntel tarafındayım ama??

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,757
İnteli gelişime zorlayan AMD
AMD yi gelişime zorlayan İnteldir.

Ben İntel tarafındayım ama??
Şöyle ki,
Intel'in eski işlemcilere tepe değerde O.C. basıldığında AMD'ye toz yutturuyor. Özellikle 4. nesil Haswell mimarisi baya kuvvetliydi.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,176
Şöyle ki,
Intel'in eski işlemcilere tepe değerde O.C. basıldığında AMD'ye toz yutturuyor. Özellikle 4. nesil Haswell mimarisi baya kuvvetliydi.
4 seri intel hayranıyım. İleride ucuzlarsa İ7 ye geçerim İ5 4460`tan.
Şuanda biraz pahalı görünüyo bana göre?

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Benim umurumda olmayan şey. Sonuçta ben para kazanmıyorum onlar kazanıyor. Ya da amd veya intel çalışanı değilim. Kendi kendilerine kapışsınlar. Zaman kaybı bence. Bazı insanlar hatta saçma tartışmalar çıkarıp birbirlerine hakaret küfür bile edebiliyorlar bazen. Birbirlerini sadece sinir ediyorlar böylece. Önceden gerçek savaşlar çok olurdu, şimdi ise klavye savaşları. İnsanlar daha çok akıllanacağına tam tersi oluyor. Hiç bitmeyecek gibi bunlar maalesef. Fanboyu hayranı falan olmam hiç bir markanın. Tarafta tutmam. Bir de tek amd ile intel için olmuyor, her marka da ve de her şey için olabiliyor. Hangisi gerçekten iyiyse ve fiyatı da iyiyse satın alırım sadece. Ama Türkiye'de artık hiç satın almak bile istemiyorum.
Güzelce ve saygılı olarak karşılaştırma falan olur, ona karışmıyorum. Hangisi gerçekten iyiyse ona iyi denilir. Ama bir iki şeyden dolayı o marka kötü bu marka iyi denilmemeli bence. Genel olarak her şeyine bakılmalı.

Son düzenleme:

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
Şu an için amd önde, intel çok geri kaldı teknoloji kısmında 14nm++++++++++ çıkarıcaklar yakında xD

Şakası bi yana intel 10nm ye geçiyor. amd 4 e :/