AMD'nin Yeniden Doğuşu

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
intel dışında hepsi hikaye
kartaldan başka kuş intelden başka işlemci tanımam
öyleki apple bile biliyor o nedenle sadece intel işlemci kullanıyor
AMD her ne kadar performans ve verimlilik anlamında gelişse bile Apple büyük ihtimalle AMD işlemcilerine geçmeyecekti. Bence bunun nedeni Intel’le çok iyi anlaşmaları ve Intel’in yeterli bir sayıda işlemci tedarik edebilmesi. Yanlış hatırlamıyorsam AMD işlemcili bir Mac’i denemişlerdi ama ondan vazgeçtiler. Nedenlerinden birisi de o talep meselesiydi: AMD, Apple’ın istediği kadar tedarik edemeyebilirdi.

Yinede Apple her türlü Intel’i yarı yolda bırakacaktı. Son zamanlar Apple A serisi işlemcileri Intel’e kıyasla o kadar gelişti ki Mac serisine kendi işlemcilerini koyması an meselesiydi.

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
amd nin tokadı ilk değil:
ilk 64 bit işlemci, devamında ilk çok çekirdekli 64 bit işlemci, ilk tümleşik görüntü birimine sahip çekirdek olayı da amd ile başladı. ilkleri amd ile gördük. yeni kullanıcılar bunları da bilerek, tek taraflı algı oluşturmamalıdır. amd ya da intel, hiç biri bedava işlemci satmıyor. taraftar olmamak gerekir ancak, intel 'in yıllardır tüketici sırtından ne haksız vurgunlar yaptığını, haksız rekabetten ne davalara konu olduğunu da bilmek gerekir. kim tekel olursa, o aşırı yüksek fiyattan zorbalık yapar. intel buna örnektir. ryzen sonrası ilk defa intel bu kadar indirime gitmek zorunda kaldı. rekabet iyidir. rekabet olmazsa zorbalık başlar. evde kullandığımız deterjana, traş bıçağına kadar bu böyledir.
unutulmamalıdır, 438 pin pentium 4 'ü altına indiren athlon 64 işlemcilerdi. sonra cayır cayır yanan 775pin pentium 4 işlemciler ile intel pentium 4 'ün sonu gelmiş oldu. devamında intel ilk başarılı çıkışı core 2 işlemciler ile yakaladı. amd ile kızışan rekabet sonucunda, intel core i işlemcileri sundu ve amd, intel 'i' işlemcilerin başarımını, amd zen mimarili işlemciler gelene kadar yakalayamadı.
Ben yakın tarihten bahsettim. Bilgilendirme için teşekkürler.

Reaksiyon puanı
4,113
Yüksek alanlarda Ryzen geçsede orta ve düşük alanda İntel alıyor. 2000 liraya kim 3600 alır ki ?

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
12 Nm'ye hem işlemci, hem de güçlü bir grafik birimi yerleştirmişler (Ryzen 3 3200G),
Daha napsın adamlar?

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Bence AMD bu işin üstadıdır, Intel'de iyi iş çıkarıyor ama.

tmetalkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
apple 'ARM tabanlı' işlemciyi geliştirtti. şimdi apple m1 işlemcileri kullanıyor.
hatırlatma: m1, 'em' diye okunmaz, 'me' diye okunur. bizler kabul etmesekte, alanında yetersiz/duyarsız kişileri kullanarak basın ve sanal ortamda dayatıkkları gibi işimize gelen harfleri ingilizce/almanca sesler ile okumaya alıştırdılar. örnek: c, f, m, n, s harflerini ingilizce/almanca sesler ile okuyup, diğer harfleri türkçe sesler ile okuyoruz. bu yanlıştır. insan, alışkanlıklarının mantıklı ve doğruya giden yönde olup olmadığını sorgulamalı, gerektiği yerde aslında yoz olan bu alışkanlıklarına karşı koyabilmelidir.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
hatırlatma: m1, 'em' diye okunmaz, 'me' diye okunur.
Yanlış hatırlatma. Bunu okuduktan sonra "Ulan, kaç yıldır harf telaffuzunu yanlış mı biliyordum?" deyip 3 farklı kaynaktan teyit ettim. Sonuç olarak hatırlatmanız yanlış.

tmetalkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Yanlış hatırlatma. Bunu okuduktan sonra "Ulan, kaç yıldır harf telaffuzunu yanlış mı biliyordum?" deyip 3 farklı kaynaktan teyit ettim. Sonuç olarak hatırlatmanız yanlış.
bunu bilenler için hatırlatmadım. siz belki de doğru okuyorsunuz. üzerinize alınmayın lütfen. konuyu okuyan çoğunluk 'm' harfini 'em' diye okuyor, 's(se)' harfini 'es' diye okuyor. kısaca f,m,n,s harfleri dışındakiler türkçe okunuyor. bu mantıksızdır.
bu duruma kapılmış olmamıza karşı bir hatırlatmadır sadece.
bu hatırlatma, tartışılacak bir durum değil.
sonuç olarak hatırlatma doğru.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
AMD = Gönül işi.

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
9900K değil sadece 9700K'da iyi sayılır. 8. Nesil işlemcileri pek piyasada gôremedik ama. 9600K meh, 9400F zayıf kaldı ama. 9100F de.

-2- İntel'in önceden AMD'ye karşı çok güçlü olması.
Bu madde konumuza biraz uzak kalabilir. Önceden Intel ürettiği Kaby Lake/Broadway gibi teknolojiler ile Intel AMD'ye karşı güçlü bir koz kazandı. Büyük i7 7700'ün mimarisi'de bunu destekledi ama.. Ama'nın cevabı 3. Madde'de

İlk dediğin alakasız. Phenom ve FX serisi zamanına gôre mükemmel ve bilindik işlemciler.
2. Dediğin doğru. Ama 1800X tokatlamıştı resmen 7700K'yı.

3- AMD'nın Intel'e Tokadı :D
Evet bu biraz tokat niteliğinde. 2017 yıllarında herkes resmen Intel CPU kullanıyor AMD hiç önemsenmiyordu. Ama AMD yeni bir model olan efsane Ryzen serisine geçiş yaptı. Yüksek benchmark skorları ile Intel'i tokatladı. Thread sayıları resmen Intel'in 2 katı olmuştu. Gücü zaten 8. Nesil ile tartışılmazdı. AMD Ryzen 3'ler 5'ler Intel'in büyüttüğü 8.Nesil işlemcilere karşı büyük bir koz kazandı.

Thread herşey değil ama, ônemli olan gücü. Ayrıca neredeyse 8. Nesil işlemcileri piyasada göremedik. Yanlış bir madde.

4- ThreadRipper İşlemciler.
Bu Ryzen konusu ardından Ryzen ThreadRipper işlemciler çıktı. Adından anlaşılacağı gibi Intel'i Thread konusunda bitirmekti. Ve biraz öyle oldu. Şuanda 5900X 2 Tane 9900k'ya eşit. Intel 10900k'da 4 Thread 5900X'ten az. Zaten ThreadRipper'ı anlatmaya gerek yok 32 Çekirdek 64 Thread olması şaşırtmıyor. Xeon diyeceksiniz. W-10885M Modelinde 16 Thread var.

Unuttuğun şey Xeonların daha uzun ömürlü olması. 15 yıllık 4/8 Xeon işlemci RX 570 besliyorsa, o işlemci iyidir. ThreadRipperlerle sunucu dışında birşey yapamazsın.

5- 5000 Serisi ve Zen 3 Mimarisi.

Evet geldik 5000'e ve Zen 3'e. Zaten 5950X 10900K ile 5 6 fps farkı olsada 5600X 5800X'de çok ama çok güçlü. Thread demiyorum artık orda AMD zaten güçlü. Zen 3 mimarisi'de gerçekten güçlü. 7nm olması. 5000 işlemcileri o kadar destekliyor ki inanılmaz.

Evet ilk başta iyi bir koz, hala iyi bir koz. Ancak hala Intelin 5. Nesillere cevabı olan 11. Nesil gelmedi.
Arkadaşlar öncelikle bu konu hortlatmaya girmiyor mesajım Creative'e sordum.

Hocam 11. Nesil cevabı geldi ama olumlu değil. 11900K OC 10700K'ya benziyor.