[Çözüldü] İnatçı Sistem Hoparlörü

Bu konuyu okuyanlar

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bundan 9 ay önce bir dizüstü bilgisayarda (Bir Laptop'un Bip Sesi Çıkarabileceği Nasıl Anlaşılır? isimli konuyu açtıran dizüstü bilgisayar) sistem hoparlörü ile basit melodiler çalmak istiyordum. Bu iş için Windows 10'a BeepXP64 isimli bir sistem dosyası (sistem hoparlörünü kullanan bir sistem dosyası) yükledim ama sistem hoparlörü kılını bile kıpırdatmadı. Sorunun Windows 10'dan kaynaklı olabileceğini düşünüp Lubuntu ile denedim ama sistem hoparlörü bana mısın demedi. Blacklist.conf dosyasını Nano ile düzenledim, UEFI'Yİ kapattım, tüm bunlara rağmen sistem hoparlörü bip sesi çıkarmakta ısrar ediyor. Bu sorunu çözmek için ne yapmalıyım? (Dizüstü bilgisayarımın anakartında sistem hoparlörü (buzzer) bulunduğunu biliyorum. Ayrıca sistem hoparlörü basit melodileri çalabilecek kapasitede. Sistem hoparlörü bozuktur desen BIOS menüsünde (yanlış bir tuşa basınca) ve açılışta (batarya zayıf iken) bip sesi geliyor. Normal hoparlöründen bip sesi çıkarıyordur desen Windows'ta bip sesi çıkarabilen iki bilgisayarı inceledim, dizüstü bilgisayarımdaki belirtilerden onlarda da var.)
Resimdeki gibi sistem hoparlörü aygıt yöneticisinde gözüküyor.
70555

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
o hoparlör değil buzzer denen sadece biplemekten başka işe yaramayan parça... muhtemelen sadece hatada çalışır bios o şekilde yazılmış olmalı...

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
o hoparlör değil buzzer denen sadece biplemekten başka işe yaramayan parça... muhtemelen sadece hatada çalışır bios o şekilde yazılmış olmalı...
YouTube, Dailymotion vb. yerlerde bu parça ile basit melodiler çalanları gördüm. Benim istediğim sadece bu parça ile basit melodiler çalmak.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
bios modlaması var mı baktın mı en azından sor...
Bu tür bir şey yapanların BIOS modlaması yaptıklarını sanmıyorum. Bir bip sesi için BIOS'u neden bozayım ki. Ayrıca BIOS modlamak BIOS'u güncellemekten daha kötü. Tahminimce bu sorunun nedeni ses kartı sürücüsü.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bu konuyu açalı 1 ay oldu, hâlâ net bir yanıt veren yok. Tek istediğim sadece sistem hoparlörü ile basit melodiler çalmak.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Şimdi bununla uğraşalı 1 yıldan fazla oldu nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Bu sorunun ses kartından kaynaklı olduğunu zaten biliyorum.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Konuyu açalı neredeyse 1 yıl oldu. GRUB_INIT_TUNE ile sorunum çözüldü.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bu sorunumun çok yanlış bir zamanda (karantina zamanında) çözüldüğünü biliyorum ancak sonucu çok güzel oldu.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Şimdi sistem hoparlörü ile müzik notası çalma meselesine ne oldu derseniz, tam 1 yıl önce sistem hoparlörü ile müzik notası çalıp videosunu yükledikten sonra resimdeki gibi sesi kapatıldı (o zamandan beridir artık sistem hoparlörü ile müzik notası çalmıyorum).
Screenshot_20201025-000700~2.jpg

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bu arada bu konu ile ilgili bir gelişme var. Bir gün video izlerken BIOS menüsünde "Advanced" sekmesini etkinleştirmek için bir video karşıma çıktı. Daha sonra kendi bilgisayarımda denemek istedim. İlk başta işe yaramadı ancak farklı bir yöntem ile denediğimde işe yaradı ve ayarlara kabaca göz attım ancak bip sesi ile ilgili bir ayar bulamadım. Ancak "Advanced" sekmesinde bip sesi ile ilgili bir ayar olma ihtimalinin olup olmadığını hâlen bilmiyorum (bilgisayarımı o ayarlar yüzünden istemeden de olsa bozmak istemiyorum ve o yüzden çok fazla uğraşmak istemiyorum ancak o sekmede bip sesi ile ilgili bir ayar olup olmadığını bilen varsa beni haberdar edebilirsiniz).

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bundan yaklaşık 2 gün önce sistem hoparlörü hakkında üzücü olaydan dolayı sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı tamamen bırakmış olmama rağmen evime "sistem hoparlörü ile müzik notası çalma perileri" geldi (sistem hoparlörünü ciddi ciddi birkaç gün ara ile 2 kez rüyamda gördüm) ve ani bir kararla sistem hoparlörünü edinip kendime ait [toplandığından beridir (yaklaşık 3 yıldır) anakartında sistem hoparlörü bulunmayan] başka bir bilgisayara sistem hoparlörünü monte edip tekrar denedim ve videodaki gibi işe yaradı.

Son düzenleme: