[ÇÖZÜLDÜ] Garip Bir Problem (HP 15-af110nt Şarj Problemi)

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Döngü sayısı için 300 üzerinden 412'ye ulaşmışsınız. Ölüyor pil. Kurtarmanız mümkün değil bu doğal bir olay. Tamamen ölünce yenisini alırsınız.
Zaten tamamen ölünce yenisini almayı düşünüyorum. Ancak o olayı 3 ay önce gece yarısı aniden yaşamam gerçekten ilginç bir durum (o olaydan önce batarya sağlıklı bir şekilde çalışıyordu). Ondan başka benzer sorunu yaşayan bir laptop daha var (maalesef) ancak şarjı kesip tekrar şarj olma gibi bir durumu yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Döngü sayısı için 300 üzerinden 412'ye ulaşmışsınız. Ölüyor pil. Kurtarmanız mümkün değil bu doğal bir olay. Tamamen ölünce yenisini alırsınız.
Bir de sorunun yaşandığı dizüstü bilgisayar kapandıktan sonra adaptöre bağlanınca pilin sağındaki bir bölgesi (menteşeye yakın kısım) ısınıyor, bir süre sonra ısınmıyor. Isınan bölge hatalı (bozuk) hücrenin olduğu bölge olabilir mi? Ayrıca olaydan 1,5 ay sonra olayın yaşandığı prize bağlı olan modem de arıza yaptı (DSL bağlantısını görmüyordu). Acaba bataryam modemin arızalanması ile aynı sebepten arızalanmış olabilir mi?

Son düzenleme:

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Batarya tamamen ölünce zaten yeni batarya alacağım ama aileme bu durumu bildirsem de yeni batarya almaya ikna edemedim. Bir de olayın yaşandığı prizde modemin arızalanması da çok ilginç.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bugün AIDA64 programı ile şarj olmayı neden kesip tekrar şarj olduğunu anlamak için küçük bir test yaptım (şarja takılı iken voltaj değerlerini gözlemledim). Resimlerdeki gibi voltaj çok yükselince şarj olmayı kesiyor ve şarj olma hızı negatif sayılara düşüyor. Voltaj biraz düştükten sonra da tekrar şarj olmaya başlıyor (o sırada şarj olma hızı artmaya başlıyor) ve şarj olma hızı pozitif değerlere ulaşıyor (kendini birkaç kere tekrarlıyor).

Resim 1 (şarj almayı kesince).
Ek Açıklama 2020-07-04 180244 (1).jpg

Resim 2 (şarj almaya başlayınca)
Ek Açıklama 2020-07-04 180244.jpg

Bir de pilin ölü olduğunu çok da düşünmüyorum (çünkü o zaman yanlış bilmiyorsam döngü sayısının 300'ün altında olduğunu hatırlıyorum). Başka bir gözlemde de kapanma sorununun nedenini anlamak için aynı testi yapmıştım (HP Support Assistant programı ile), kapanmaya çok yakın iken hücrelerden birisinin voltajının çok fazla düştüğünü fark ettim (HP Support Assistant programı resimdeki gibi uyarı verdi ve hücreden birisinin voltajı 2 küsür volt civarlarına kadar düştü). Sanırsam dizüstü bilgisayarım kendini düşük veya yüksek voltajdan korumak için kapatıyor veya şarj almayı kesiyor.

Ek Açıklama 2020-06-30 161241.jpg

İşin daha da garibi sadece dizüstü bilgisayarım garip davranmıyor, diğer bazı elektronik eşyalar da garip davranıyor. Mesela modemim bir gün resimdeki gibi sebepsiz yere DSL hatası vermeye başlamıştı (resim temsilidir ve modemi değiştirince sorun çözüldü).

1567497837.jpg

Bundan da başka birkaç haftadır evdeki buzdolabı sebepsiz yere garip davranıyor.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Kapasite yönünden bakılırsa pilde sıkıntı yok ama voltaj konusunda çok sıkıntılı (kapanmaya yakın hücrelerinden birinin voltaj değeri bildiğin çakılıyor). 4 ay geçmiş olmasına rağmen halen çözülemedi.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Öldüğünü söyledim ama anlamıyorsunuz.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Şarj kesip şarj alma olayının nasıl gerçekleştiğini 4 aydır halen anlayabilmiş değilim ve 4 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde çalışmış olan batarya birkaç saatte nasıl ölebilir?

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Batarya ölmemiş de sanki bataryanın içine cin kaçmış. Çünkü BatteryInfoView isimli programda pil sağlığı resimdeki gibi %100 olarak görünüyor ama şarjı bir miktar azaldıktan sonra HP Support Assistant programının pil tanılama kısmı çalıştırılınca resimdeki gibi uyarı veriyor ve hücrelerden birinin voltajı çok fazla düşüyor.

Ek Açıklama 2020-08-23 211304.jpg

42ed5c15dae9a05f02bab64e87d98325.jpeg

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Maalesef listeye yeni bir hata daha eklendi. Bugün HP Diagnostics UEFI ile bataryayı kontrol ettim, bozuk füzer (orijinali ise blown fuse) hatası verdi. Hatanın orijinal adını Google çeviriye yazınca hatanın orijinal adının çevirisi atmış sigorta olarak çıkıyor. Bataryamdaki sigorta neden atmış olabilir? Ayrıca bu tür durumları aileme bildirsem de ailem bu durumu ciddiye almıyor. Ailemi yeni batarya alma konusunda nasıl ikna edebilirim?

Reaksiyon puanı
16,118

bunu izlemelerini sağla...
ama güncel notebooklar dolunca şarjı kesiyor.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bana pek de planlı eskitmeymiş gibi gelmedi. Çünkü dizüstü bilgisayarımdan 4 yıl daha eski olan dizüstü bilgisayarın (eskiden kullandığım dizüstü bilgisayarın) bataryası halen tıkır tıkır çalışıyor. Bu olayın sebebi büyü vb. olabilir mi?

Son düzenleme:

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
HP batarya konusunda iyi değil. 300 döngü vermişler. Sonrasında pil yavaş yavaş ölüyor.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
HP batarya konusunda iyi değil. 300 döngü vermişler. Sonrasında pil yavaş yavaş ölüyor.
Daha önce batarya ne güzel tıkır tıkır çalışıyordu. Daha 300 döngü olmadan sorun çıkardığını hatırlıyorum ve ayrıca nedenini tam olarak bilemediğimden dolayı iyice korkmaya başladım. Ayrıca ailem yeni batarya almazsa bu sorun yıllarca sürecek (bu sorun maalesef 6 aya yakın bir süredir devam ediyor).

Reaksiyon puanı
16,118
sigorta fazla akım geçince atar hücreler ölünce omik direnci düşüyor bu aşırı akım çekmesine neden oluyor o bataryayı geri dönüşüme ver patlama riski var.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
sigorta fazla akım geçince atar hücreler ölünce omik direnci düşüyor bu aşırı akım çekmesine neden oluyor o bataryayı geri dönüşüme ver patlama riski var.
Bir de bataryayı artık ne zaman çıkarmalıyım? Ayrıca işin en garip tarafı sadece batarya değil, başka elektronik eşyalar da bozuluyor.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,734
Bataryalar zamanla ölür, bunu eski bir Toshiba laptopda da yaşadım. 3 kez pili değişti. Son pili halen daha 25-30 dk gidiyor ama kullanmıyorum artık. Tavsiyem yan sanayi de olsa yeni bir pil almanızdan yana olacaktır.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
şimdi ve en yakın zaman.
Yakın zaman dediğin ne zaman bataryayı çıkarayım? Çünkü konuda geçen dizüstü bilgisayarı canlı ders için kullanıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bataryalar zamanla ölür, bunu eski bir Toshiba laptopda da yaşadım. 3 kez pili değişti. Son pili halen daha 25-30 dk gidiyor ama kullanmıyorum artık. Tavsiyem yan sanayi de olsa yeni bir pil almanızdan yana olacaktır.
Yan sanayi batarya almak istemiyorum. Çünkü patlayabilir ya da başka sorunlar çıkarabilir.

Reaksiyon puanı
16,118
şişme var mı? varsa hemen...başka pc bakmaya başla.

26¥¥26

Profesör
Reaksiyon puanı
1,554
Patlaması çok zor olsa da yine de çok korkuyorum. Bir gün ya patlarsa düşüncesi ile karşı karşıyayım. Bir de bu sorun durduk yere oldu ve 1 haftadır devam ediyor (Pardus işletim sisteminde dizüstü bilgisayarın pil gücünde çalıştığını gösteren bir bildirim gösterdikten kısa bir süre sonra dizüstü bilgisayarın şarj olduğuna dair bir bildirim göstermesi ile bu sorunu fark ettim). Bu sorun başlamadan birkaç hafta öncesinden beridir adaptör girişi sallanıyor. Bu sorunun sebebi adaptör girişi olabilir mi?
Servise söyle orijinal takınlar.Rabi orjinal olsun 5 fazla olsun diyebiliyorsan.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Aradım ben kendim için. Orijinal pil pahalı. Yan sanayi olanlar da kapasitesi düşük. Bu yüzden kabloya bağlı kullanıyorum.
Kardeşim kendi dizüstü bilgisayarı ve benim dizüstü bilgisayarım için batarya sipariş verdi. Ucuz olduğu için bataryanın yan sanayi olma ihtimali var. O nedenle ilk 14 gün boyunca batarya rahatsız edici sesler ya da duman çıkarırsa bataryayı iade etmeyi düşünüyorum ancak inşallah yeni bataryayı taktıktan sonra sorunum çözülür.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...