Cennette her istediğimiz olacaksa, sitem konusu...

Bu konuyu okuyanlar

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Cennet ve Cehennem hakkında söylenenler sadece insanların anlayabilmesi için benzetmelerdir. Bazı kavramları dünyadaki anlam kapasitemiz yetersiz kalmakta. Burada benim ve sizin gibi normal insanları kast ediyorum. Evliya dediğimiz insanlar bu kapasiteyi geçip bu kavramları kavrayarak dünyanın sadece gelip geçici bir durak olduğunu anlamış ve anlatmaya çalışmışlar. Cennet denildiğinden nedense kafalarda bir mesire alanı bir havuz başı parti gibi şeyler akla geliyor. Bunun nedeni insan oğlunun nefsinin dünyalık olarak bunları istemesinden. Halbuki cennete gidipte Allah'ın cemalini yada sesini duyma gibi bir makama erişebilirsen bunlar dışında başka bir şey zaten istemezsin. Ama kafamız hala dünyada...

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Bir insan hücresinin bugüne kadarki en ayrıntılı modeli. Bu görsel, x-ışını, nükleer manyetik rezonans ve kriyoelektron mikroskobu veri kümeleri kullanılarak elde edilmiş. Sanki büyük bir metropolün gökyüzünden çekilmiş bir karesi gibi. Bir insan hücresi, İstanbul gibi büyük bir şehirden daha komplekstir. Evrim Teorisi hücre gibi kompleks bir yapıyı tesadüfler sonucu oluştuğunu iddia ediyor. Biraz bile düşünen bir insan, bu inancın safsatadan ibaret olduğunu anlar. İnsan hücresini Sonsuz Akıl Sahibi Yüce Allah’ın üstün ve örneksiz yaratışına muazzam bir örnek olduğunu bilir.

Demek ki gerçekten Allah var bunu bilimsel delillerden anlıyoruz
Evrim tesadüf sonucu oluştuğunu söylemiyor evrim yaşam formlarının ortama giderek daha fazla ayak uydurduğunu bu yüzden sürekli değiştiğini ve geliştiğini söylüyor bir de onun kompleksliği böyle bir şeyi kanıtlamaz.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Evrim tesadüf sonucu oluştuğunu söylemiyor evrim yaşam formlarının ortama giderek daha fazla ayak uydurduğunu bu yüzden sürekli değiştiğini ve geliştiğini söylüyor bir de onun kompleksliği böyle bir şeyi kanıtlamaz.
Evrim bir formun yaşam şartlarına uyum sağlayarak başka bir forma dönüşmesini hatta bu arada ara formlarında yok olması ya da yaşamaya devam etmesini söyler. Ama aslında evrim diye bir şey yoktur. Aslında adaptasyon vardır ve adaptasyon formlar arası geçiş değil mevcut formun yaşama göre uyum sağlamasıdır.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Evrim bir formun yaşam şartlarına uyum sağlayarak başka bir forma dönüşmesini hatta bu arada ara formlarında yok olması ya da yaşamaya devam etmesini söyler. Ama aslında evrim diye bir şey yoktur. Aslında adaptasyon vardır ve adaptasyon formlar arası geçiş değil mevcut formun yaşama göre uyum sağlamasıdır.
Zaten evrim uzun süreli adaptasyondur.

GemaR

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Tesadüfe inanmıyorum.Adapte denilen şey farklı bir olaydır yanlış anlaşılma söz konusu.

adaptasyon.JPG

gQNEu6.jpg

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Evrim uzun süreli adaptasyondan daha farklı bir kavramdır. Evrim adaptasyon haricinde formlar arası geçiş tür değişimidir.
Evet ama bir tür çok fazla adaptasyon geçirirse tür giderek ilk halden uzaklaşmaya başlar eğer bu olay birkaç milyon yıl sürerse ortaya yeni bir tür çıkabilir tabii direkt birkaç nesilde tür değişimi imkansız.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Evet ama bir tür çok fazla adaptasyon geçirirse tür giderek ilk halden uzaklaşmaya başlar eğer bu olay birkaç milyon yıl sürerse ortaya yeni bir tür çıkabilir tabii direkt birkaç nesilde tür değişimi imkansız.
Yeni bir tür ortaya çıksaydı çoktan çıkardı.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Fosilleri bulunurdu o zaman.
Belki çıktı ve ani ortamsal değişimlerden dolayı tarih oldu.
İnsan ve maymunu benzeterek evrim demek koskoca bir safsata olur. Zira fosillerden yola çıkarak ortak atalar ara geçiş türlerinin olduğunu söylemek gruplamak varsayım olur. Genetik olarak yola çıkarsak insan geni çoğu canlı geni ile ortak oranlara sahip. Mesela muz ile %50 ortak iken şempanze ile %95 ortak gene sahibiz diye hem muz ile hem şempanze ile ortak atalarımız var diyebilir miyiz ?

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Fosilleri bulunurdu o zaman.

İnsan ve maymunu benzeterek evrim demek koskoca bir safsata olur. Zira fosillerden yola çıkarak ortak atalar ara geçiş türlerinin olduğunu söylemek gruplamak varsayım olur. Genetik olarak yola çıkarsak insan geni çoğu canlı geni ile ortak oranlara sahip. Mesela muz ile %50 ortak iken şempanze ile %95 ortak gene sahibiz diye hem muz ile hem şempanze ile ortak atalarımız var diyebilir miyiz ?
Diyebiliriz aynı zamanda muzlar ile şempanzelerin çok erken ayrıldığını söyleyebiliriz ve eğer şempanzelerden gelmişsek şempanzelerden biraz geç ayrıldığımız söylenebilir ve fosillerde gösteriyor ki zaman şimdiye yaklaştıkça canlılar şimdikine daha çok benziyor ve senin dediğin gibi tür değişimi olmasaydı ilk canlılar ile aynı türlerde olmamız gerekirdi.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Diyebiliriz aynı zamanda muzlar ile şempanzelerin çok erken ayrıldığını söyleyebiliriz ve eğer şempanzelerden gelmişsek şempanzelerden biraz geç ayrıldığımız söylenebilir ve fosillerde gösteriyor ki zaman şimdiye yaklaştıkça canlılar şimdikine daha çok benziyor ve senin dediğin gibi tür değişimi olmasaydı ilk canlılar ile aynı türlerde olmamız gerekirdi.
Burada adaptasyon ile evrimi karıştırıyorsun. Soğuk ülkelerde yaşayan insanların uzun boylu sarı saçlı renki gözlü olması ile sıcak ülkelerde yaşayan insanların kısa boylu koyu saç ve koyu göz rengine sahip olması adaptasyondur. Evrim ise adaptasyonun bir adım ilerisi olarak farklı bir türe dönüşmektir. Yani şempanze ile ortak atamız olduğunu varsaysak bile bugüne kadar bulunmuş somut bir fosil bile yoktur. Ve bilim varsayımlara dair gözlemlenebilen deney ve sonuçlarına dayanan bir alandır.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Burada adaptasyon ile evrimi karıştırıyorsun. Soğuk ülkelerde yaşayan insanların uzun boylu sarı saçlı renki gözlü olması ile sıcak ülkelerde yaşayan insanların kısa boylu koyu saç ve koyu göz rengine sahip olması adaptasyondur. Evrim ise adaptasyonun bir adım ilerisi olarak farklı bir türe dönüşmektir. Yani şempanze ile ortak atamız olduğunu varsaysak bile bugüne kadar bulunmuş somut bir fosil bile yoktur. Ve bilim varsayımlara dair gözlemlenebilen deney ve sonuçlarına dayanan bir alandır.
Kanıt konusunda haklısın ve şimdilik elimizdeki en iyisi bu gelecekte bu çürütülebilir veya kesin olarak kanıtlanabilir.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,251
Allah'la konuşacak kadar samimi olduğunu düşünüyor musun ? Samimiyetten kasıt, teslimiyet, ermişlik vs vs vs. Çok iyi bir imanı olan müslüman mısın sen ?
Serzenişlerin, sorgulamaların var yazılarında pardon da güldürme insanı =)
İçi görünen huriymiş pehhh.... Cennet dediğinizde bi başka şeylere gidiyor kafanız.
Eğer bana diyorsan, dinle iç içe değilim, hayatta empati yaparak ilerlerim, belli aralıklarla namaz kılarım yaptığım tek bu.

kafamızın nereye gideceği kimseyi ilgilendirmez, bu dünyada insanların geleni sevgiliden sevgiliye atlıyor herşeyi yaşıyor kendini tutamadığı için, biz kendimizi tutuyoruz, sapıkta değiliz kimsenin karısına kızına bakmadık yada iç geçirmedik.

ama insan olarak sevmek sevilmek aile kurmak cinsellik yaşamak istiyoruz ama yapmıyoruz, isteyen ve kendini tutamayan herkes yapıyor bunu.

Bunu yapanlar mı yapmayanlar mı Allahın rızasını kazanıyor onada karar verecek olan Allah ne o ne bu ne şu?

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Kardeş bence sen kendini çok sıkmışsın. Millet sevgiliden sevgiliye atlıyor diye cennetteki çıplak huriler muriler konu senin çok uçuyor farkettiysen. Cennete gidiyorsun yok dünya simülasyonu da, Allah kabul eder mi de. Bence duyduğun, yön göstericilerden kulak misafiri olduğun, şeyler ile kafanı dolduruyorsun ve hiç açıp okumamışsın. Velevki bende çok açıp okumasamda hitap ettiğim post'un ve bana hitaben yazdığın post sevgiliden sevgiliye "atlama", çıplak mis kokan huri hep cinsellik. Elma armut yasak meyva olayına sallıyosun habire.

Allahın dayattığı nedir ya ? Bence sen çok kulaktan dolma ilerlemişsin bu güne kadar. Cemaatlerin bile bu kadar abuk subuk fikirleri yoktur. Habire sorguluyor, yargılıyorsun.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,251
Kardeş bence sen kendini çok sıkmışsın. Millet sevgiliden sevgiliye atlıyor diye cennetteki çıplak huriler muriler konu senin çok uçuyor farkettiysen. Cennete gidiyorsun yok dünya simülasyonu da, Allah kabul eder mi de. Bence duyduğun, yön göstericilerden kulak misafiri olduğun, şeyler ile kafanı dolduruyorsun ve hiç açıp okumamışsın. Velevki bende çok açıp okumasamda hitap ettiğim post'un ve bana hitaben yazdığın post sevgiliden sevgiliye "atlama", çıplak mis kokan huri hep cinsellik. Elma armut yasak meyva olayına sallıyosun habire.

Allahın dayattığı nedir ya ? Bence sen çok kulaktan dolma ilerlemişsin bu güne kadar. Cemaatlerin bile bu kadar abuk subuk fikirleri yoktur. Habire sorguluyor, yargılıyorsun.
Konuya açıklık getirebilir misin? Dünyadaki gerçek ne ilerde ve ahirette olacak ne?

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2. O insanı rahim duvarına tutunan aşılanmış bir hücreden yarattı.
3. Oku! Rabbin sonsuz lutuf ve kerem sahibidir.
4. Kalemle yazmayı öğreten O’dur.
5. İnsana bilmediği her şeyi öğreten O’dur.

Benim getireceğim açıklık sana yanlış gelebilir, seninkinin bana geldiği gibi. Dostum açıp okuyacaksın. Kimsenin ne öğrettiğine bakma kısaca kastım cemaatler. Çok detay istiyorsan git arapça öğren kendin çevir ama oku.

Şunuda unutma herşeyin fazlası zarar.

Versemacy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Huriyi ve şarabı boş verin, tüm kavimlere ve tüm nesillere gönderilmiş evrensel kitabın içinde bilmemkaç defa "altından ırmaklar akan cennet" ifadesi geçiyor. Aşırı sıkıcı. :D Çölde insanları ırmakla kandırmanın kolaylığı... :D Düşündükçe gülüyorum.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Bu dünyada şahit olmak istemediğim her şeye şahit oldum, insanların ne kadar kötü olduğunu birbirine zulm ettiğine hak yediğine yalan söylediğine riyakar olduğuna şahit oldum iyi insanların hepsi oldu, ağzımızı açmadık imtihan dedik öldük vakti geldiğinde kıyamet koptu hesap günü geldi oldu bitti cennete gittik, ve cennette her istediğimiz eksiksiz oluyor dimi?

buraya kadar tamam dimi?

peki ben bize anlatılan cennet dediğimiz oluşumda bunların hiçbirini istemiyorum, bana dünya hayatı simülasyonu hazırla dünyada olan her nimet olacak desem, ama çalışmak yok her insan yine var herkes multi milyarder kötülükte serbest, sadece dünyada yapman gerekipte yapmadığın adaleti sağlayacaksın yani biri kötülük ettimi zulm ettimi yalan söyledi mi iftira ettimi gıybet ettimi, zina ettimi eşler birbirine yalan söyledi mi aldattımı, beklemeden o anda cennetten alıp cehenneme atacaksın şimdiki yaşam ile 1000 sene cehennemin 7. Katında en ağır şekilde yanacak 1000 sene geçince tekrar dünyaya gelecek desem kabul edecek mi Allah?

ben istemiyorum cenneteki uçmayı kaçmayı elmayı armudu, bedeninin içi görünen şeffaf mis kokan huriyi istemiyorum, dünyadaki kadını istiyorum koşunca terleyen kokan kadını istiyorum.

Ne olacak şimdi kabul edecek mi bunu?

madem cennette her istediğimiz oluyor, Allahın dayattığı cenneti değil kendi istediğim cennet dünyasını istiyorum.

Not: bu bir dünyadaki adaletsizlikten zulmden Allahın kötüyü helak etmemesinden eşlerin birbirini aldatmasından ilk sevgilisini sevip ama evlenemediği için başkasıyla evlenip internette ahirette kocam karımla değil sevgilimle kavuşacam diyip eşini yalan eden insanlardan bıkmış usanmış insan konusudur ?
Sana şunun garantisini verebilirm ki cenneti gördüğün zaman veya cennete girdiğin zaman asla ama asla çıkmak istemeyeceksin.

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201
ilk olarak cenneti haketmemiz lazım peki nasıl haketcez ibadetlerimizi yaparak dünya hayatında iyi ahlaka sahip olarak cennete girmeye hak kazanabiliriz ve evet cennette her istediğin olur düşünsene kocaman bir evreni yaratan Allah bu isteğini çok kolay bir şekilde yerine getirebilir ve bazı arkadaşlar cennete sıkılırız demiş ama cennette sıkılma denilen bir şey olamıcak çünkü cennete giren cennetten çıkmak istemicek

ve şunu tekrar söylim ilk olarak tevekkülümüzü yapmalıyız cenneti haketmeliyiz önemli olan bu