Cennette her istediğimiz olacaksa, sitem konusu...

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517

İnsana insandan daha benzer bir şey üretecekler gibi ?
Bunu da mı Huawei yapıyor birde işletim sistemini dünyaya satacaklar ???
Artık robotlar da yalan dolan
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düzgün ve birebir istediğimize göre birini bulmayı imkansız görüyorum ama tipin öneminin pek olduğunu düşünmüyorum ama türkiye şartlarına göre yakışıklısın abi orta karar hakaret olur. ?
En azından 24 yaşında ben gibi kel değil. Yakında kel Mahmut olucam

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bunu da mı Huawei yapıyor birde işletim sistemini dünyaya satacaklar ???
Artık robotlar da yalan dolan

En azından 24 yaşında ben gibi kel değil. Yakında kel Mahmut olucam
Yala n dolannn ?

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,250
Düzgün ve birebir istediğimize göre birini bulmayı imkansız görüyorum ama tipin öneminin pek olduğunu düşünmüyorum ama türkiye şartlarına göre yakışıklısın abi orta karar hakaret olur. ?
Sağol kardeşim, biri olsun beni sevsin bana odaklı olsun beni kıskansın aşırı derecede işteyken arasın deli etsin yeter, benim istediğim evlilik insanların konuştuğu gibi sözleşmeli vs değil isterse çalışır eşim istemezse çalışmaz ama maaşımı alınca ona verecem harcamayı o yapacak tamamen güven olacak güzel olmasına bakımlı olmasına gerek yok hatta mümkünse olmasın, ama youtube a yazanlar gibi kocamı sevmiyorum demesin aklımda sevgilim var ahirette onla kavuşacam demesin beni sevsin ahirette benle kavuşsun yeter, istediğim bu ama olmuyor işte ?

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Sağol kardeşim, biri olsun beni sevsin bana odaklı olsun beni kıskansın aşırı derecede işteyken arasın deli etsin yeter, benim istediğim evlilik insanların konuştuğu gibi sözleşmeli vs değil isterse çalışır eşim istemezse çalışmaz ama maaşımı alınca ona verecem harcamayı o yapacak tamamen güven olacak güzel olmasına bakımlı olmasına gerek yok hatta mümkünse olmasın, ama youtube a yazanlar gibi kocamı sevmiyorum demesin aklımda sevgilim var ahirette onla kavuşacam demesin beni sevsin ahirette benle kavuşsun yeter, istediğim bu ama olmuyor işte ?
Abicim ergen gibi düşünme yaw kusura bakma ağır oldu sanki ama bunlar hayal. Ben hiç anlattığım gibi bir ilişkş görmedim

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,250
Abicim ergen gibi düşünme yaw kusura bakma ağır oldu sanki ama bunlar hayal. Ben hiç anlattığım gibi bir ilişkş görmedim
Hiçkimsenin ilişkisi böyle değil mi şimdi?

yani kimse gerçek sevme sevilme duygusunu tatmadı mı?

Ben sevgi cahiliyim sevme sevilme duygusunu tatmadım o yüzden aynı şekil sevgi cahili hayatı boyunca sevgi görmemiş göstermemiş olsun istiyorum fiziki olarak hiç beklentim yok.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517

Ben sevgi cahiliyim sevme sevilme duygusunu tatmadım o yüzden aynı şekil sevgi cahili hayatı boyunca sevgi görmemiş göstermemiş olsun istiyorum fiziki olarak hiç beklentim yok.
Başlarda evet dediğin gibi sonrası yok. Hele severken ayrılırsan o zaman çok fena oluyorsun. Bu durumunu mumla ararsın.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560

Abi bende onca ilişki gördüm ve geçirdim ne yazık ki her insanın içinde karanlık taraf oluyor ve birgün elbet kendisini belli ediyor.
Ben her konuda çareyi eğlencede bulmaya başladım. Eğleniyorsam her yere burun sokarım. Eğlenmiyorsam uzaklaşırım.
Kıskançlık bile ilklerde çok güzel gelirken bir süre sonra mazoşist olduğunu farkediyorsun ve sorunu kökten çözüyorsun.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,250

o zaman dünya sandığımdan daha acılı bir yermiş ?

inşallah tabi gidersek cennetteki hayat istediğim gibi olurda rahat ederim, istediğim gibi olsada takıntılıyım ben Allah herşeyi istediğim gibi yapsa cennete girsem uzun süre orada bir yere kapatırım kendimi neden dünyada sevgi görmedim göstermedim diye ?

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
o zaman dünya sandığımdan daha acılı bir yermiş ?

inşallah tabi gidersek cennetteki hayat istediğim gibi olurda rahat ederim, istediğim gibi olsada takıntılıyım ben Allah herşeyi istediğim gibi yapsa cennete girsem uzun süre orada bir yere kapatırım kendimi neden dünyada sevgi görmedim göstermedim diye ?
Cennet kolay mı abicim yaw. Herkes cennete gideceğini düşünür ama cehennemi kimse düşünmez. İnşallah hepimiz cennete gideriz ama benim hem ümidim var hemde korkuyorum

Berkess

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Burda ana sorun bıkmışlık ve eşi nin olmaması illaki seni sevecek , senle birlikte zaman geçirmekten mutlu olucak , hayatına anlam katıcak biri vardır ama onu bulman lazım, eğer sen evden işe işten eve gidersen her gece karamsar düşünüp tekrar aynı şeyleri yaparsan o hayatına anlam katıcak eşi bulamazsın bence biraz arayışa çık , etrafına bak , sosyalleş Kadınını bulunca bu sorunların düzelicek diye düşünüyorum

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,250
Cennet kolay mı abicim yaw. Herkes cennete gideceğini düşünür ama cehennemi kimse düşünmez. İnşallah hepimiz cennete gideriz ama benim hem ümidim var hemde korkuyorum
İnternette herkes, zina ediyorum gıybet ediyorum iftira atıyorum, kötülük ediyorum zulm ediyorum milletin ahını alıyorum ama tövbe edecem sıfırlanacam Allah bağışlayandır bağışlamayı sever diyor, aslını bende bilmiyorum bu kadar kolay mı?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İnternette herkes, zina ediyorum gıybet ediyorum iftira atıyorum, kötülük ediyorum zulm ediyorum milletin ahını alıyorum ama tövbe edecem sıfırlanacam Allah bağışlayandır bağışlamayı sever diyor, aslını bende bilmiyorum bu kadar kolay mı?
Abi bir hikaye var. Ölen birini yatirmislar mezara, dönmüş tekmi yaticam demis.
Bunun gibilerin durumunu da bilemeyiz ama Allah'ın sonsuz adaletini düşünürsek cezasız kalmazlar. Sonsuz merhametini düşünürsek affetmemezlikte yapmaz.
Belkide affeder ama cezayı yine verir.
Bir çok varsayım yapabiliriz o yüzden Allah bilir de geç takılma her şeye ?

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Tövbe edicem demekle tövbe etmek farklı şeylerdir. En güzel tövbe de bir daha yapmamaktır. Birisi sabretsin beklesin, diğeri hey yavrum hey sonra tövbe ederim desin. Haşa Allah'ın işine karışılmaz ama mantıklı düşün biraz. Rabbim affeder affetmez değil. Herkesi de affedebilir. Hiç kimseyi de affetmeyebilir. Herkes cennete gidecekse neden cehennem var ki? Benim kalbim temiz ile ben hep masumum zalimlik yapmıyorum ile olmaz. Ben bugün bahşiş aldım ama veren kişi haram ile kazandı zina ile yani bu bahşiş helal mi diye düşünüyorum

Bunun gibilerin durumunu da bilemeyiz ama Allah'ın sonsuz adaletini düşünürsek cezasız kalmazlar. Sonsuz merhametini düşünürsek affetmemezlik yapmaz.
Kanka son cümlemi yorumlasana. Bilgin var mı bu konuda ? Yoksa gidip bir hayır kurumuna falan vericem bu parayı

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,250
Bunun gibilerin durumunu da bilemeyiz ama Allah'ın sonsuz adaletini düşünürsek cezasız kalmazlar. Sonsuz merhametini düşünürsek affetmemezlikte yapmaz.

Tövbe edicem demekle tövbe etmek farklı şeylerdir. En güzel tövbe de bir daha yapmamaktır. Birisi sabretsin beklesin, diğeri hey yavrum hey sonra tövbe ederim desin. Haşa Allah'ın işine karışılmaz ama mantıklı düşün biraz. Rabbim affeder affetmez değil. Herkesi de affedebilir. Hiç kimseyi de affetmeyebilir. Herkes cennete gidecekse neden cehennem var ki? Benim kalbim temiz ile ben hep masumum zalimlik yapmıyorum ile olmaz. Ben bugün bahşiş aldım ama veren kişi haram ile kazandı zina ile yani bu bahşiş helal mi diye düşünüyorum

Kanka son cümlemi yorumlasana. Bilgin var mı bu konuda ? Yoksa gidip bir hayır kurumuna falan vericem bu parayı
Arkadaşlar mesaideyim şuan, sabah 8 de çıkacam istesemde içemem, ama evde olduğumu var sayarak konuşayım konuyu açtığımda içesim vardı sohbet ilerledikçe içme isteğim azaldı ?

çoğu zaman içiyorum benimde sıkıntım bu ama ne yapayım içmek zorundayım ?

ağrı kesici gibi, benim ağrılarımı iki şey kesiyor bir namaz bir içki ikisinide bir seneyle değiştirerek yaparım 2007 den beri, bir sene namaz bir sene içerim ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560

Bilgim yok ama kişisel dünya görüşüm var.
Emeğimle kazandığım veya emeğime karşılık jest yapılarak aldığım bir paranın nereden geldiğini düşünmem. Kendimce doğru bir iş yapıyorsam bana o kağıt parçasını verenin nasıl kazandığı beni ilgilendirmez.
Hz.Hanefi mantığında ilerlersek nereden geldiğine bakmamız gerek. Ancak günümüzde bu durumlar çok karışık.
Örneğin faizin olduğu, haram ürünlerin satıldığı yerleri kullanmak uygun değil diye biliyorum.
Ancak maaşlar bankadan alınıyor her ne kadar kendi paran faizle ilişkili değil gibi görünsede.
Aynı zamanda kesilen bir tavuğun firmanın vs detayını bilemiyoruz.
Yani bir yerde bilemediğimiz her şeyi Allah a havale ediyoruz.

Dediğim gibi dini bilgim yok. İleride doğrusunu öğrenirsin benimki yanlışsa bana sövme ?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Rabbim tüm inan mümin kullarının Salih amellerini güzel ahlak ve ilimle sevgisini arttırsın. Zamanla öğreniyoruz her konuda ben de kör idim hatta ölü idim Allah C.C bizleri uyandırdı veya diriltti diyelim Rabbim herkese hayırlı imanlı huzurlu bir ölüm versin, Rabbin kattında her şey sonsuz iken ne kadar da az istekleriniz var, peki bu istekler için el açacak yüreğiniz ne kadar geniş ama en azından bu da bir başlangıç sorgulamak sorup araştırmak dini anlamak Allahı anlamak ve bizden ne istediğini oku ve sorgula hayatına tatbik et.
En tatlı sabahlar namazla başlar (=
Essalâtü hayrün minen nevm.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Rabbim tüm inan mümin kullarının Salih amellerini güzel ahlak ve ilimle sevgisini arttırsın. Zamanla öğreniyoruz her konuda ben de kör idim hatta ölü idim Allah C.C bizleri uyandırdı veya diriltti diyelim Rabbim herkese hayırlı imanlı huzurlu bir ölüm versin, Rabbin kattında her şey sonsuz iken ne kadar da az istekleriniz var, peki bu istekler için el açacak yüreğiniz ne kadar geniş ama en azından bu da bir başlangıç sorgulamak sorup araştırmak dini anlamak Allahı anlamak ve bizden ne istediğini oku ve sorgula hayatına tatbik et.
En tatlı sabahlar namazla başlar (=
Essalâtü hayrün minen nevm.
Namazdan önce foruma gireyim dedim. En tatlı sabahlar kısmında güldüm???
Allah seni de güldürsün kardeşim gafil avladın beni çikolata bekliyordum??

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Bu dünyada şahit olmak istemediğim her şeye şahit oldum, insanların ne kadar kötü olduğunu birbirine zulm ettiğine hak yediğine yalan söylediğine riyakar olduğuna şahit oldum iyi insanların hepsi oldu, ağzımızı açmadık imtihan dedik öldük vakti geldiğinde kıyamet koptu hesap günü geldi oldu bitti cennete gittik, ve cennette her istediğimiz eksiksiz oluyor dimi?

buraya kadar tamam dimi?

peki ben bize anlatılan cennet dediğimiz oluşumda bunların hiçbirini istemiyorum, bana dünya hayatı simülasyonu hazırla dünyada olan her nimet olacak desem, ama çalışmak yok her insan yine var herkes multi milyarder kötülükte serbest, sadece dünyada yapman gerekipte yapmadığın adaleti sağlayacaksın yani biri kötülük ettimi zulm ettimi yalan söyledi mi iftira ettimi gıybet ettimi, zina ettimi eşler birbirine yalan söyledi mi aldattımı, beklemeden o anda cennetten alıp cehenneme atacaksın şimdiki yaşam ile 1000 sene cehennemin 7. Katında en ağır şekilde yanacak 1000 sene geçince tekrar dünyaya gelecek desem kabul edecek mi Allah?

ben istemiyorum cenneteki uçmayı kaçmayı elmayı armudu, bedeninin içi görünen şeffaf mis kokan huriyi istemiyorum, dünyadaki kadını istiyorum koşunca terleyen kokan kadını istiyorum.

Ne olacak şimdi kabul edecek mi bunu?

madem cennette her istediğimiz oluyor, Allahın dayattığı cenneti değil kendi istediğim cennet dünyasını istiyorum.

Not: bu bir dünyadaki adaletsizlikten zulmden Allahın kötüyü helak etmemesinden eşlerin birbirini aldatmasından ilk sevgilisini sevip ama evlenemediği için başkasıyla evlenip internette ahirette kocam karımla değil sevgilimle kavuşacam diyip eşini yalan eden insanlardan bıkmış usanmış insan konusudur ?
Cennete gittiğinde (inşAllah birlikte gideriz) orada böyle düşüncelerin olmayacak inan bana kendini akıllı sanan insanlar hep bunu kullanarak İslamı akıllarıyca çökertiyorlar ben cennete gidersem her istediğim oluyorsa o zaman Allahtan haşa kendisinden güçlü tanrı yaratmasını isteye bilirmiyim gibi saçma cümleler kuruyorlar oraya gittiğinde kötü düşünce olmayacak

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Allah'la konuşacak kadar samimi olduğunu düşünüyor musun ? Samimiyetten kasıt, teslimiyet, ermişlik vs vs vs. Çok iyi bir imanı olan müslüman mısın sen ?
Serzenişlerin, sorgulamaların var yazılarında pardon da güldürme insanı =)
İçi görünen huriymiş pehhh.... Cennet dediğinizde bi başka şeylere gidiyor kafanız.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Günahta,şirkte ve yapılan suçta ısrar olmaz ise Allah C.C affetmeyeceği hiç bir şey yoktur,Ayetlerde bu açıktır.Hz.Musa adam öldürmüştüde (ama bunda devam etmedi Hz. Musa) Rabbimiz onu da affetti ,Sonsuz merhamet ve bağışlayıcılığı ,rızık ve bereket sahibi Allah'tır. Hüküm ve hakta O'nundur.
Ben kesin şuyum buyum diye kendinizi değersiz kılamazsınız yada sen ödüle ben kötülüğe gidicem diyemeyiz ,Allah herkes için hayırlı olanı versin.

Reaksiyon puanı
6,381
Cennetin zaten insanın hayal edemeyeceği, hele ki sizin gibi Dünya hayatına göre değerlendiremeyeceği bir güzelliğe sahip olduğu belirtiliyor. Burada yaptığınız gibi Cenneti Dünya hayatı üzerinden değerlendirmek bence kesinlikle değirmende su dövmek.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,379
Kuranın Türkçe mealinde bazı kelimelerin çevirilişinde hatalar vardır.

Hûr kelimesi “beyaz olmak, beyazlaşmak” anlamındaki haver kökünden sıfat olan havrânın çoğulu olup Türkçe’de tekili için kullanılan hûrî Arapça’da yoktur. Araplar, çölde yaşayan kadınların aksine şehir hanımlarının ten beyazlığını ifade etmek için havâriyyât kelimesini kullanırlar. Haver kökünden türeyen kelimeler çeşitli âyet ve hadislerde bir güzellik unsuru olarak göze nisbet edilmiştir (aş.bk.). Arap dilcileri bu durumda kelimenin ne anlama geldiği, yani haver ile ifade edilen göz şeklinin hangi nitelikleri taşıdığı konusunda farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Asmaî, gözdeki haverin ne anlama geldiğini bilmediğini söylerken genellikle dilciler hûri için “beyaz tenli, gözünün beyazı saf, siyahı koyu ve yuvarlak, göz kapakları ince ve nazik” tasvirini yapmışlardır. Bir telakkiye göre hûri ceylan gözlü, yani gözünün tamamı siyah olan demektir ki böylesine insanlarda rastlanmaz (Lisânü’l-ʿArab, “ḥvr” md.; Kāmus Tercümesi, “ḥvr” md.). İlgili âyet ve hadislerde hûr kelimesinin yanında zaman zaman în sıfatı da zikredildiğinden iri gözlü (şahin gözlü) olmayı da bu tasvire ilâve etmek gerekir (aş.bk.).
Kur’ân-ı Kerîm’de hûr kelimesi dört âyette geçmekte, bunların üçünde “iri kara gözlüler” anlamındaki “în” kelimesiyle birlikte zikredilmektedir (ed-Duhân 44/55; et-Tûr 52/20; el-Vâkıa 56/22). Diğer âyette ise “çadırlarda iskân edilmiş” mânasındaki “maksûrât” kelimesiyle beraber yer almaktadır (er-Rahmân 55/72). Üç âyette, hûr kullanılmadan “güzel bakışlarını eşlerinden ayırmayan kadınlar” anlamında “kāsırâtü’t-tarf” terkibiyle (es-Sâffât 37/48; Sâd 38/52; er-Rahmân 55/56), bir âyette de “iyi huylu güzel kadınlar” anlamında “hayrâtün hisân” kelimeleriyle (er-Rahmân 55/70) hûriler anlatılmıştır. Bazı âlimler, “kāsırâtü’t-tarf” terkibine “cazibeleriyle eşlerinin bakışlarını daima kendilerine çeken” şeklinde de mâna vermişlerdir (İbn Kayyim el-Cevziyye, s. 318). Bunların dışında hûriler, Nebe’ sûresinde (78/33) “göğüsleri yeni oluşmuş yaşıt kızlar” mânasındaki “kevâib-etrâb” tasviri ve Vâkıa sûresindeki (56/37) “eşlerine düşkün iffetli yaştaş kızlar” anlamında “urub-etrâb” nitelemesiyle de ifade edilmiştir. Üç âyette geçen “tertemiz eşler” mânasındaki “ezvâc-ı mutahhara” ile de (el-Bakara 2/25; Âl-i İmrân 3/15; en-Nisâ 4/57) hûriler kastedilmiştir. Buradaki temizlik, dünya kadınlarına mahsus özel hallerden ve maddî kirlerden arınmışlık yanında vefasızlık, dik başlılık, kaba söz ve davranışlar gibi kötü huylardan arınmışlığı da içermektedir (a.g.e., s. 312-313).

Huri ve gılman denilince bunların her türlü isteği yerine getiren hizmetçi olduğu anlamını çıkarmak hata olur. Kuranda huri ceylan gözlü veya beyaz tenli kadın olarak belirtilsede bu hizmetçi demek değildir. Kötü huylarından arınmış kadın anlamına da gelir. Ayrıca Kuranda cennette cinselliğin olacağına veya olmayacağına dair tek bir ayet yoktur. Cennet ve cehennem dünyadaki gözümüzle gördüklerimizden benzetmelerle anlatılmıştır. Yani gözümüzle görmediğimiz cennet ve cehennemin nasıl olacağını asla bilmiyoruz. Cennette her istenilen takvaya göre farklı olsa da insani olan kötü huy ve duygularımız olmayacağından kimse ne diğerini kıskanacak ne de ego ile kendini yüksekte görecek. Hani felsefecilerin ütopyaları vardır ya işte onun gerçeği ahiret gününden sonra Yaradan tarafından cennete gideceklere yaşatılacak.

GemaR

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Bir insan hücresinin bugüne kadarki en ayrıntılı modeli. Bu görsel, x-ışını, nükleer manyetik rezonans ve kriyoelektron mikroskobu veri kümeleri kullanılarak elde edilmiş. Sanki büyük bir metropolün gökyüzünden çekilmiş bir karesi gibi. Bir insan hücresi, İstanbul gibi büyük bir şehirden daha komplekstir. Evrim Teorisi hücre gibi kompleks bir yapıyı tesadüfler sonucu oluştuğunu iddia ediyor. Biraz bile düşünen bir insan, bu inancın safsatadan ibaret olduğunu anlar. İnsan hücresini Sonsuz Akıl Sahibi Yüce Allah’ın üstün ve örneksiz yaratışına muazzam bir örnek olduğunu bilir.

Demek ki gerçekten Allah var bunu bilimsel delillerden anlıyoruz

Ekli dosyalar

• eb56c1e4-b724-43e0-9beb-c6f98dd20e90.jpg
    eb56c1e4-b724-43e0-9beb-c6f98dd20e90.jpg
    220.1 KB · Görüntüleme: 139