Bu sabah SDN'den öyle bir e-posta geldi ki...

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Bu sabah posta kutumu denetlerken öyle bir maille karşılaştım ki şaşırdım kaldım. Gelen iletiyi ve beni yorumlarımı (kırmızı) sizinle paylaşmak istedim:

ShiftDelete.Net’te her gün yaklaşık 40 yeni haber, makale, video, inceleme ve test yayınlanıyor.

40 yeni haber... 40 nedir? 40 metre? 40 kilo? 40 Lira?
Doğrusu '40 adet yeni haber' olmalı değil mi?

Buna rağmen, birçok okurumuz, ShiftDelete.Net'te yayınlanan haberlerin hızına yetişememekten şikayetçi.

'Buna rağmen' diye başlarsanız cümleye; 'Biz çok yavaş güncelleniyoruz buna rağmen yetişememekten şikayet ediliyor' anlamına gelir. 'Bu sebeple', 'Buna karşılık' gibi bir giriş olmalıydı.

Gelen talepler üzerine, haftalık olarak yayınlanacak olan SDN Magazin adlı ücretsiz PDF dergisini ilk kez duyuruyoruz.

Virgülü oraya koyarsanız gelen talepler üzerine bu duyuruyu yaptığınız anlaşılır. Yani siz bu dergiyi öteden beri yayınlıyormuşsunuz da talep geldiği için duyurmak durumunda kalmışsınız gibi.
Ayrıca 'PDF dergisi' derseniz PDF ile ilgili bir dergi anlamına gelir. Spor dergisi, bilgisayar dergisi, fotoğraf dergisi gibi. 'PDF dergiyi' demek çok daha doğru olur sanırım.

Dergiyi indirmek için buraya tıklayın.

Elektronik ortamda yayınlanacak olan bu dergi, tamamen ücretsiz olacak. İstediğiniz zaman derginizi yazıcıdan bastırılabilir veya PDF okuyucusu üzerinden ekranınızdan okuyabilirsiniz.

Burada da bilgi tutarsızlığı var. 'Dergiyi indirmek için buraya tıklayın' yazan satırın hemen altında 'Elektronik ortamda yayınlanacak olan bu dergi' diye başlayan bir paragraf mevcut. Yayınlanacak mı, yayınlanıyor mu? Gelecekte yayınlanacak bir dergiyi biz oraya tıklayarak nasıl indirebiliriz? Paragraftan bu cümleyi tamamen çıkardığımızda hem bilgi karmaşası ortadan kalkıyor hem de hiç bir şekilde anlam zayıflamıyor.

ShiftDelete.Net’teki donanım, internet, mobil ve oyun haberlerini içeren bu dergi, teknoloji makaleleri, donanım inceleme, yazılım inceleme, grup testleri, oyun incelemeleri ve sektörel röportajları, sistem tavsiyelerini ve ipuçlarını da içerecek.

Burası çok feci... 'mobil ve oyun haberlerini içeren' mobil nedir? Fransızca kökenli bu kelime 'hareketli, taşınabilir' anlamına geliyor. Yani bu bir sıfat. Sıfatın haberi olur mu? Sarı haberleri, üç haberleri, yüksek haberleri ne kadar anlamsız ise mobil haberleri de o derece hatalıdır.
'teknoloji makaleleri' de aynı durumda... Gazete makalesi olabilir, dergi makalesi olabilir fakat teknoloji makalesi yanlış. Teknoloji konulu makale olsaydı bir derece daha kabul edilebilir olurdu.
'oyun incelemeleri ve sektörel röportajları' derken arada 've' bağlacını kullanırsanız oyun sektörü ile ilgili röportajlar anlaşılır. Fakat sanırım yazıda kasdedilen bu değil.
Aynı cümle içinde 'içermek' kelimesinin iki kez kullanılması dilbilgisi açısından hata değil ama anlatımdaki güzelliği azaltacak kötü bir tercih gibi görünüyor.

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için tıklayın.

Bir kaç paragraflık bir yazıda bu kadar çok hata ile karşılaşınca dayanamadım, yazdım. Umarım duyuru metnini kaleme alan arkadaş bana çok kızmaz...

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Editör olmaya niyetli ve adaysın anladığım kadarıyla ama biraz erken ...

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Yazını okuyunca sevmediği bir grup ile ilgili yazı yazan köşe yazarları geldi aklıma, pire yüzünden ev (yorgan hafif kalıyor) yakmışsın.

Eleştirilerinin bir kısmı haklı olsa da bir çoğu gereksiz. Örneğin; yayınlanacak kelimesine takılmışsın. Evet doğru kullanılmış çünkü yayınlanıyor olması gelecekte de yayınlanacağı anlamına gelmez. Yayınlanacak diyerek gelecekte de çıkmaya devam edeceğini söylemişler. Yani kelime doğru kullanılmış.

Tek tek irdeleyecek zamanım yok. Uzun lafın kısası, uzun etmenin bir gereği yoktur.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Çok bariz hatalar mevcut değil bence.Ayrıntılı bir inceleme sonucu eleştiri yapmışsın.Ama eleştirdiğin konularda haklısın.

Yalnız bu derece ayrıntılı incelemeye tabi tutarsanız sadece size gelen mail değil bir çok konuda benzer hatalar bulabilirsiniz.

En güzeli..SDN ofisine Türk Dili mezunu bir eleman almak ve Yazıları onun süzgecinden geçirdikten sonra yayınlamak:)

Pointer*

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bu kadar kasmaya ne gerek var anlamadim.Burasi Edebiyat sitesi olsa hadi neyse.

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Çok abartmışsın Başlığı okuyunca mühim birşey sandım...

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bir Heyecenla Yazıldığını Düşünürsek Bence Son Derece Normal Bu hatalar

fatboy310

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
adamlar senin benim için o kadar uğraşmış o dergiyi çıkartmak için emek vakit harcamışlar allah bilir saat kaçta yazdılar senin o incelediğin yazıyı nolmuş 1 yazıdada hata olduysa takılmayalım böyle şeylere.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
adamlar senin benim için o kadar uğraşmış o dergiyi çıkartmak için emek vakit harcamışlar allah bilir saat kaçta yazdılar senin o incelediğin yazıyı nolmuş 1 yazıdada hata olduysa takılmayalım böyle şeylere.

Bu yorumun eleştiri yapan arkadaşa haksızlık olmuş.Biz her ne kadar çok ayrıntıya inmişsin desek de sonuçta eleştirdiği her bölümde haklı ve doğrusunun ne olduğunu anlatmış.

Şimdi kalkıp ''doğruyu boşver böyle de olur'' dersek pek de mantıklı düşünmüş olmayız.

Bu eleştiri yapıcı bir eleştiridir.Sadece üslup biraz daha ılımlı olabilirdi:)

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Arkadaşlar bence haklı ama şu konuda burada arkadaşın yapmak istediği sdn yi küçümsemek veya aşşalamak değil yapmak istediği şu sdn gibi büyük bir topluluğa böyle hataların yakışmadığı (zorhak sana katılıyorum)

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Bizimle çalışmak ister misin?

Görevlerin:

- Her gün 40 adet yeni haberi düzenlemek (edit'lemek diyecektik ama herhalde yanlış olurdu)

- Buna rağmen sitenin hızlı güncellenmesini sağlamak.

- Tüm noktalama işaretlerine dikkat etmek (Hatta biz hiç noktalama işareti koymayalım, sen koy onları).

- Dergiyi PDF Formatına çevirmek (Zor iş valla).

- Dergiyi indirmek için buraya tıklayın gibi reklamlar yapmak.

Bu yorumları yazan arkadaşın bu kadar çok zamanı varsa, bu görevleri de zorlanmadan, hatasız bir şekilde yapabilir.

:)

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bizimle çalışmak ister misiniz?

Görevlerin:

- Her gün 40 adet yeni haberi düzenlemek (edit'lemek diyecektik ama herhalde yanlış olurdu)

- Buna rağmen sitenin hızlı güncellenmesini sağlamak.

- Tüm noktalama işaretlerine dikkat etmek (Hatta biz hiç noktalama işareti koymayalım, sen koy onları).

- Dergiyi PDF Formatına çevirmek (Zor iş valla).

- Dergiyi indirmek için buraya tıklayın gibi reklamlar yapmak.

Bu yorumları yazan arkadaşın bu kadar çok zamanı varsa, bu görevleri de zorlanmadan, hatasız bir şekilde yapabilir.

:)

Full AKBIL + Sınırsız Sodexo Fişi Sigortamıda Yapın Ben Çalışırım :) Her Haftada Hamama Gönderirsiniz Seve Seve Çalışırım:)

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Şaka bir yana, hata bulacağım diye kasmışsın gibi geldi bana. Ayrıca bazı noktalarda hatalısın :) Haklı olduğun yerler de var ama, bu kadar büyütülecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Üslubun da yanlış bence.

Bir önceki mesajımda aynı üslubu biz sana karşı kullandık. Nasıl bir üsluba sahip olduğunu anlamışsındır umarız. Ayrıca SDN ofisindeki arkadaşlar, edebiyat veya basın/yayın mezunu değiller (ben dahil). Yaptığımız iş, yeni teknolojileri size aktarmak, testler yayınlamak, yeni çıkan ürünlerin incelemelerini yapmak vs. Birçoğumuz mühendis kökenli. Bizden edebiyat profesörü gibi bir yazı beklemeniz çok yanlış olur.

Elbette ki yazılarımıza dikkat ediyoruz ama, tespit ettiğin şekilde hatalar bazen meydana gelebiliyor.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Gelecek yorumları az çok tahmin etmiştim. Bu yüzden yorumlarınız okurken gülümsedim.

İnternetten önce toplumsal birikimler kitap, dergi, gazete, sinema gibi ortamlara aktıralarak somutlaştırılıyor, geleceğe aktarılıyordu.

Onun öncesinde ve devamında -gitgide azalmakla birlikte- sözlü kültür aktarımı da gözardı edilemez.

İnternetin yaygılaşması ile tam olarak (bu yönüyle) farkına varılmamış, üzerinde durulmayan devasa bir bilgi aktarım ortamı ortaya çıkmıştır. SDN ve benzeri diğer ortamlarda binlerce hatta onbinlerce insan birbirleriyle doğrudan iletişime geçebilmekte, fikirlerini ifade edebilmektedirler. SDN örneğinden yola çıkarsak sitenin veri tabanında belki milyona ulaşmış sayıdaki yorumun büyük bir kısmını YAZILI ifadeler oluşturmaktadır. Bu tespiti tüm internete, sürekli kullandığımız e-posta ve anlık mesajlaşma ortamlarına uyguladığımızda ortaya çıkacak YAZILI bilgi aktarımı miktarının inanılmaz boyutlarda olduğunu görürüz.
Neredeyse tüm yazılanların sonraki ziyaretçiler için de kaydedildiğini, kopyalanarak çoğaltıldığını biliyoruz. Bu da kültür birikimi ve aktarımında inanılmaz bir büyüklük demek.

Eğer benimle aynı bakışa sahipseniz edebi eleştiri, imla vs gibi konularda değil ama yazılı anlatımın doğruluğunun ve güzelliğinin ne derece önemli olduğu konusunda sizler de hak verirsiniz.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Akhun'un dediği gibi bizimle çalışmak ister misin?

burakgz61

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu derginin maildeki indirme linkine tıklıyorum.Açılmıyor.

EDİT: Tamam açıldı.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bu kadar kasmaya ne gerek var anlamadim.Burasi Edebiyat sitesi olsa hadi neyse.

Bu dil böyle diyerek yok edilmeye çalışılıyor!

Yabancı forumlara gir de bak bir kere! Adamlar noktalama işaretlerine kadar dikkat ederek yazıyorlar!

Ne kadar duyarsızsınız ya?

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
İsmini şu an hatırlayamadığım bir kitapta aşağıdakine benzer örnek bir cümle geçiyordu:

"Bab-ı âli kapısında atlı bir süvariye tesadüfen rastladım."

Bu cümledeki anlatım hataları da ilk başta göze çarpmıyor.
Şimdi bazı kelimelerin eş anlamlılarını parantez içinde yazarak cümlenin aslında nasıl kurulmuş olduğuna bir bakalım:

"(Büyük kapı) kapısında atlı bir (atlıya) tesadüfen (tesadüf ettim)."

Çok güzel bir cümleymiş değil mi? :)

Bazen kendi yazdıklarımızda bile anlamı ne kadar bozduğumuzun farkına ilk bakışta varamayabiliriz.

Şüphesiz dil; işimizde, okulumuzda, sosyal ilişkilerimizde en sık kullandığımız araçlardan biridir. Konuşurken gayemizi bazen mimiklerle, ses tonu ve vurgularla daha kolay anlatabilirken yazılı anlatımda böyle bir imkanımız olmadığı için doğru kelimeler ve noktalama işaretleri çok büyük önem kazanır. Hatalı kelime ve hatalı noktalama zaman zaman niyetimizin dışında anlaşılmamıza sebep olabilir.

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Üff Bune Be Olucak Tabi Okadar Sen TDK Çalışıyorsun Galiba

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
İsmini şu an hatırlayamadığım bir kitapta aşağıdakine benzer örnek bir cümle geçiyordu:

"Bab-ı âli kapısında atlı bir süvariye tesadüfen rastladım."

Bu cümledeki anlatım hataları da ilk başta göze çarpmıyor.
Şimdi bazı kelimelerin eş anlamlılarını parantez içinde yazarak cümlenin aslında nasıl kurulmuş olduğuna bir bakalım:

"(Büyük kapı) kapısında atlı bir (atlıya) tesadüfen (tesadüf ettim)."

Çok güzel bir cümleymiş değil mi? :)

Bazen kendi yazdıklarımızda bile anlamı ne kadar bozduğumuzun farkına ilk bakışta varamayabiliriz.

Şüphesiz dil; işimizde, okulumuzda, sosyal ilişkilerimizde en sık kullandığımız araçlardan biridir. Konuşurken gayemizi bazen mimiklerle, ses tonu ve vurgularla daha kolay anlatabilirken yazılı anlatımda böyle bir imkanımız olmadığı için doğru kelimeler ve noktalama işaretleri çok büyük önem kazanır. Hatalı kelime ve hatalı noktalama zaman zaman niyetimizin dışında anlaşılmamıza sebep olabilir.

Çok güzel açıklamışsınız. :) Edebiyat ile ilgili bir işle mi meşgulsünüz?

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar bence haklı ama şu konuda burada arkadaşın yapmak istediği sdn yi küçümsemek veya aşşalamak değil yapmak istediği şu sdn gibi büyük bir topluluğa böyle hataların yakışmadığı (zorhak sana katılıyorum)

Bu kadar arkadaşlar işte. Bakın nasıl da farkına varmış dostlarımız.

Arkadaşımızı iyi huylu eleştirisinden dolayı takdir ediyor, kendisine teşekkür ediyorum.

Benim internette sürekli olarak takip ettiğim tek platform SDN. Neden mi?
Kalite, özveri, güncellik, doğruluk. Eleştiriyi yapan arkadaşımız da bu şekilde düşünmüş olmalı ki bu hataları böylesine şaşkınlıkla karşılamış. Sonuna kadar destekliyor, tekrar teşekkür ediyorum.

Uzun uzun yazmaya lüzûm yok. Bu arkadaşa uygun görülen bir görev verilebilir. SDN ailesi için büyük bir kazanç olacağına inanıyorum.

Bende dilimizi çok seviyor ve elimden geldiği kadar doğru şekilde kullanmaya özen gösteriyorum. Elbette benim, diğer üyelerin ve editörlerimizin hataları olacaktır. Fakat belirli bir saygı çerçevesi içerisinde birbirimizin hatalarını uyararak ve bu uyarıları anlayışla karşılayabilirsek ne mutlu bize.

Saygılarımla.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26

Şu anda yeni bir e-ticaret sitesinin proje koordinatörlüğünü yapıyorum. Asıl işim, işletme-hizmet kalite standartı geliştirme ve uygulama.

Dil konusunda hassasiyetim benim pozisyonumdan değil konunun çok çok önemli olmasından kaynaklanıyor.

Pointer*

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bu dil böyle diyerek yok edilmeye çalışılıyor!

Yabancı forumlara gir de bak bir kere! Adamlar noktalama işaretlerine kadar dikkat ederek yazıyorlar!

Ne kadar duyarsızsınız ya?

Bence siz asiri duyarlisiniz.

Adamlarin kullandiklari argolastirilmis dillerini gectim,
(lol, wanna,gonna,F'd up,yucks,plz,BTW,OMG),birde noktalama isaretlerine dikkat ediyorlarmis.:D

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Elbette bizim nihai hedefimiz başkalarından daha iyi olmak ya da onları mihenk taşı kabul etmek değil. Yabancı sitelere dikkat çeken arkadaşımız da şimdi çok güzel yazılmış örnekler sunabilir. O zaman da asıl konudan sapmış, yabancılar mı daha iyi yoksa biz mi tartışmasına dönüştürmüş oluruz ki hiç bir faydası olmaz.

Dışarıya çıkarken, diğer insanlarla iletişim kuracağımız zaman pantolonumuzun, eteğimizin ütüsüne, saçımızın şekline, sakalımızın traşına dikkat ediyoruz. Bunları güzelleştirmek için onlarca dergi yayınlanıyor. Moda adı altında diğer insanlara daha güzel görünmek için bir çok çalışma yapılıyor. Kıyafetimize, görüntümüze bu derece dikkat, çaba ve emek harcarken duygu ve düşüncelerimizi ifade aracı olan dilimize özen gösterme konusundaki basit bir yazı neden herkesi bu derece rahatsız etti? Sizce mana görüntüden sonra mı gelir?
Eskilerin güzel bir sözü var: 'Kıyafet ağırlar, sohbet uğurlar.'
Görünüş ile ilk anda itibar sağlayabilirsiniz fakat sohbetiniz tatsız ise sizi gönderirken oldukça aceleci davranabilir insanlar.
Belki de sadece, görüntü konusunda harcadığınız emek kadar dilinize de dikkat harcıyor musunuz sorusuna verilecek cevaba göre yorum yazmalısınız arkadaşlar.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Simetri Hastalığı Olan İnsanlar Vardır Ne Yaparsanız Yapın Bu Huyundan Vazgeçerimessiniz Herşeyi Nizamidir 2 Kültablası ile Arasında Mesefa Her Zaman Eşittir !

tetrapanazomi Kardeşimizde Simetri Değil Ama Yazım Şekli Hastası O Yüzden Mazur Görülebilir.! Niyetide Karalama Değil Öz Eleştiridir Ve Bir Tek Kendisini Bağlar

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
Simetri Hastalığı Olan İnsanlar Vardır Ne Yaparsanız Yapın Bu Huyundan Vazgeçerimessiniz Herşeyi Nizamidir 2 Kültablası ile Arasında Mesefa Her Zaman Eşittir !

tetrapanazomi Kardeşimizde Simetri Değil Ama Yazım Şekli Hastası O Yüzden Mazur Görülebilir.! Niyetide Karalama Değil Öz Eleştiridir Ve Bir Tek Kendisini Bağlar
Sizinde cümle falan ayırmaksızın hep kelimelerin baş harfinin büyük olması gibi mi?

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Patolojik bir durumum olmadığını çok net söyleyebilirim.

Yazım Şekli Hastası teşhisinizden yazdıklarımı anlayarak okumadığınız sonucu çıkıyor. Özellikle, şekle verdiğiniz önem kadar manâya da önem vermelisiniz konusunu vurgulamaya çalışmıştım en son yazdıklarımda.

Doğru anlatım için doğru anlama, sağlıklı muhakeme yeteneği de gerekiyor sanırım. Belki de asıl sorunumuz budur.