Bu sabah SDN'den öyle bir e-posta geldi ki...

ds mosx

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bence bu yazılalanlar aşırılık falan değil tam tersine gayet yerinde ve önemli . Dilimizi elimizden geldiği kadar düzgün kullanmalıyız.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
@tetrapanazomi 'nin Mail Kutusuna öyle bir mail gelmişki

sakallıoğlu

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yahu hem Türkçeyi doğru kullanalım diyorsunuz, kullananı da eleştiriyorsunuz. Haliniz ; Daha yere düşmemiş sonbahar yaprağı misali.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
zuhahahaha bu forumlara bir denk gelmedim demek ki bir de yapıyorsa bu yabancılar yapıyor ya adamlar çok düzenli çok tertipliler how r u şeklinde yazan bir insan dilini ne kadar düzgün ve güzel kullanıyor noktalamalara dikkat ediyor dimi .

Ayrıca bu konuyu açan arkadaş yazdıklarında haklılık payı olsa da bu yazıyı okuduktan sonra birşeyler yazmaya söylemeye korkar oldum. Eğer bir kelimenin anlamı bu kadar didiklenecekse vay halimize. Sabahtan akşama kadar acaba o kelimeyi kullandığında bunu mu demek istedi şunu mu diye uğraş dur. Zaten hayatı neden bu kadar zorlaştırırız anlamam. Senin ne demek istediğini karşı taraf anlıyorsa sorun yok demektir ki gönderdikleri mailin konusunu anladığıma göre bir sorun yok.

Kısaltabilirler, ama gidip de dillerinde olmayan harfleri kullanmıyorlar.

Sen forum gezmemişsin sanırım.

Ayrıca o "omg, wtf" vb. şeyleri yazanların %70'i de yabancı uyruklu kişiler. Bunların da %30'u Türk.

İngilizce ne ki ya? Türkçe'nin kaçta kaçı ya?

Nasıl insanlar olmuşsunuz siz böyle ya? (Fazla "ya" kullandım.)

Bana "Evet haklısın. Bundan sonra daha dikkatli yazacağım." diyeceğinize ettiğiniz laflara bakar mısınız? Türkçe bu kadar mı düşük bir dil? :mad: Yeter artık be!

Dinlerine küfreden Müslüman olsa bari. Demişsin ki "Onlar 'How r u?" filan yazıyorlar.". Öyle, sen de "naber, nbr, mrb, slm" yazıyorsun. "qitmeq, qeLmeq(k)" yazıyorsun. Onlar gelip de "ç, ü, ş" gibi Türkçe karakterleri kullanıyorlar mı yazarken? Haaaa... (Ayı taklidi yapıyorum. Belki daha iyi anlarsınız diye.) Doğru yaaa... Onların klavyesinde "ç, ü, ş" yok ki! (!) Olsa onlar da yazarlardı, değil mi? Çünkü onlar, güzel yazmayı bizden öğrendikleri gibi (!) kötü yazmayı da bizden öğreniyorlar, değil mi? Batı durdu, Doğu'yu izliyor; biz ne yaparsak onu takip ediyor, değil mi? Kusura bakma arkadaşım ama ben sana burada "Dur yolcu!" derim! Bastığın toprakları vatan diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce dilsiz yatanı! Sen gavur değilsin; incitme, yazıktır dilini! Verme bu dili alsan da tüm dilleri!

Şu satırları yazarken ben de bilirdim kurallara uymadan yazmasını. Ben de bilirdim Türkçe olmayan karakterleri kullanmayı. Ben de bilirdim anlatım bozukluğu yapmasını. Ben de bilirdim! Ama yapmıyorum, neden?

Kusura bakmayın. (Bu özür dilime gerçekten değer verenler içindir.) Biraz sinirlendim gece gece. :) Adamlar gelmiş bana ne diyorlar? :) Güleyim mi, ağlayayım mı?

Ben en iyisi yazmaya devam edeyim. :)

Siz kullanmayın kardeşim Türkçe filan. Gidin Amerika'da en büyük Amerikan forumuna "Omg! :blink:" yazın. :)

Buradakiler gayet iyi çünkü...

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Yine yazmadan duramadım taktınız türkçeyi düzgün kullanmaya noktaya virgüle o zaman forumları bölümleremi ayırsınlar benim gibi sadece okur yazarlar bölümü ilkokul mezunları bölümü vs kimse forumlara yazı eklerken cumhurbaşkanlığına dilekçe yazar gibi dikkat etmek zorunda değil benceeee :) yine hata ettim bakın türkçede benceeee diye bi kelime yok :)

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Şunu hemen belirtmeliyim ki bana gelen e-posta kişisel bir yazı değil kurumsal bir duyuruydu. Yani ben burada hiçbir şekilde kişileri ve yazdıklarını tartışma konusu yapmadım. Yazan kişiye getirebileceğim tek eleştiri; kaleme aldığı metnin SDN'yi temsil eder güzellikte olmadığıdır.

Hiç kimse yanlış yazdığı için cezalandırılmıyor. Kasmak derseniz eğer, konuyu bu noktaya getirmek için bazı arkadaşlar çok kasmış derim.

Türkçeyi güzel kullanmak, edebiyat yapmak, destanlar düzmekten bahsetmiyorum arkadaşım. Dilimizi DOĞRU kullanalım diyorum. Siz belki günde 40 yazı okuyup değerlendirmek durumundasınız ama benim en az 150-200 civarında farklı yazı okuyup değerlendirmem gerekiyor. Bu durumda yanlış ifadelerle dolu yazıları okurken eksik veya hatalı yerlerin doğrusunu anlamak için fazladan efor sarfetmem gerekiyor. Beni ve hiç kimseyi yormayın, hele kurumsal bir duyuruda bunu asla yapmayın.

Geleceğe karşı sorumluluk duygusu olmayan gençler yetişiyor görüyorum ki. Bu ülke neden böyle, neden şöyle diye eleştirenler, eleştirdikleri ile aynı durumda olduklarının farkında değiller. Biz bu dile, bu ülkeye atalarımızdan bize kalmış miras gözüyle bakarsak miras bırakacağımız bir değerimiz kalmaz nihayetinde. Ne zaman ki torunlarımızdan ödünç aldığımızı idrak edersek o zaman güzelleştirmek için uğraşırız.
Her yanı çiçekler, bezekler, meyve ağaçlarıyla süslü bir bahçe hediye edilmiş bize, bir süre kullanıp torunlarımıza bırakacağız. Dil bahçemizi hoş kokulu ve güzel manzaralı mı yoksa devedikenleri ile dolu bir bataklık olarak mı bırakacağımıza siz karar verin.