Öneri Bilgisayarı yükseltmek için donanım önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Helazimus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dostlar merhaba. Öncelikle, bilgisayar donanımları hakkında pek bir bilgim yok. Sıfırdan biraz fazlayım. Önceden laptop kullanıyordum. Kısa bir süre önce dayımdan eski masaüstü bilgisayarını aldım. Bilgisayarın ne zaman alındığını bilmiyorum fakat biraz eski. Bu yaz tatilinde finallerden sonra 2-3 ay çalışmayı planlıyorum. Maaşımın bir kısmıyla da bu bilgisayarı yükseltmek istiyorum.

Bilgisayarı kullanma amacım, genelde kripto para takip etmek. Web site tasarlama konusuna da ilgim var. Genelde kullanım amacım bu. Kardeşim bazen lol oynuyor fakat bilgisayar şu an bile 60fps oynattığı için (pek kasmıyor, bence yeterli) bunu pek dikkate almanıza gerek yok. Bilgisayarda bazen donmalar oluyor, bazı programlar ve dosyalar yavaş açılıyor. Bir de kasanın kendisi de biraz eski. Sanırım bir noktada onu da değiştirmem gerekli.

Bu ön bilgilerden sonra soracağım soru şu; bu bilgisayarın parçalarını yükseltirken hangi sırayı takip etmeliyim? Önce hangi parçayı yükseltmeliyim? Bunun dışında toplam bütçem muhtemelen 6-8k civarı olacak. Yaklaşık bu civarlarda olacak şekilde de donanım önerilerine açığım(Eğer performansımı ve bilgisayar kullanım ömrünü açık ara artıracaksa 2-3k yukarı çıkabilirim). Bilgisayarın şu anki donanımları aşağıda verildi;

İşlemci: Intel Pentium E6700 3.2GHZ
Anakart: Pegatron IPM41-D3
Ram: Corsair cmx4gx3m1a1600c9 - 4 gb'lık ram
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 5450 512mb
Depolama: Samsung HD322HJ 320GB HDD
Güç Kaynağı: FSP250-60HSN 250 WATT

Son düzenleme:

Windows 7 old

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Ramı 8gb yap çünkü günümüzde 4gb ram yetersiz ,ssd disk al bilgisayarı ciddi oranda hızlandırır, işlemcinide değiştirebilirsen i5 i7 10.nesil bir işlemci al ,onun dışında ekran kartıda alabilirsin ama oyun oynamadığından pekte önemli değil.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Helazimus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu işlemciyi al ve tak.
Intel Core2 Quad Q9450 2,66 Ghz 12mb Lga 775p 2.el 3ay garanti - İşlemci ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 1025200869 220 tl.
Aynı ramden bi 4 gb daha ekle.

Bi de 120 gb SSD tak.

Hepsi,800,850 tl yi bulur. Çok şey değişir.

Bu kullanım amacı için zaten yeterli bi makina olur. 7-8 bin TL niye vereceksin.
Merhaba, cevabınız için çok teşekkürler. Söylediğiniz donanımları kaydettim. Bu soruyu birkaç foruma da sordum fakat bazılarında sistemin yükseltilemeyeceğini, satıp yeni cihaz almamın en iyisi olduğunu söylediler. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Çünkü ben tüm parçaları yavaş yavaş yükseltmek istiyordum. Yani darboğaz olacaksa bile kısa bir süreliğine olacaktı.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sisteminiz dediğim şekilde ,bi miktar/bi hayli yükselir.Web tasarımlarınızda photoshop adobe illustratör gibi programlardan da yararlanacaksanız, e.kartınızında bi kaç tık daha iyi olmasında yarar var.

Ancak bütçeniz olduğuna göre, bu sisteme hiç para harcamadan yeni bi sistemde kurulabilir.Ve haliyle ,bu sistemi ne kadar upgrade etmeye kalkarsanız kalkın ,güncel bi makina toplarsanız ,perf. olarak çok daha ilerde olacaktır.

7 -8 bin TL nerede, 800-1000 TL nerede.:)

Son düzenleme:

Furkan koçum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ramı 8gb yap çünkü günümüzde 4gb ram yetersiz ,ssd disk al bilgisayarı ciddi oranda hızlandırır, işlemcinide değiştirebilirsen i5 i7 10.nesil bir işlemci al ,onun dışında ekran kartıda alabilirsin ama oyun oynamadığından pekte önemli
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesaj otomatik birleştirildi:

Kardeşim sence o sisteme i7 10.nesil takılırmı senin anlattığın şeyler git 0 dan bilgisayar düz demişssin adama 775 pin anakart var adamda

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,349
Bilgisayarı kullanma amacım, genelde kripto para takip etmek. Web site tasarlama konusuna da ilgim var. Genelde kullanım amacım bu.
Öyle ise sadece ram ve ssd tak. Ram 8gb ssd. 256 GB olması size yeter.

Son mesajlar