Öneri 12 - 13k Bütçe ile uzun kullanımlık oyuncu laptop önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Öncelikle durumumu tam olarak anlatacağım. Biraz uzun bir yazı olabilir yorumlarda tek tek bahsetmemek için her şeyi yazıyorum. Çeşitli konulardaki endişelerimi ve sorularımı yazdım. İstediklerinizi seçip cevaplayabilirsiniz. Bu süreçte bu gönderiyi rehber edinmek istedim. Tamamen okuyup ona göre açıklama yapıp yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şu anda 10 senelik Exper kasa bilgisayar kullanıyorum. 5 sene önce filan kasa toplama peşindeydim o zaman olmadı ve kaldı. O zamandan beri piyasayı hiç takip etmiyorum ve yeni çıkan ekran kartı serileri, işlemciler hakkında bilgim yok. Son bildiğim kartlar 1060 ve RX580 idi.

## Bu arada böyle dememe rağmen hiç de bilgisayar kullanmayı bilmiyor değilim.
Hatta ortalama bir gençten daha aram iyidir sadece donanımları takip etmedim ve iyi bir bilgisayarım olmadığı için güncel oyunları oynayamadım.

Bilgisayar almam için bir yerden 8K hediye geldi. Üzerine biraz daha ekleyip laptop almak niyetindeyim. Aslında bu fiyatlarda hiç içimden gelmiyor değmez gibi geliyor da almak durumunda kaldım.
Bir de her geçen gün fiyatlar artıyor hiç değilse aradan çıkar diye düşünüyorum. Şimdilik bana yetiyor ama kasa da iyice pert oldu. Ekran kartsız kullanıyorum.

# Bu paraları ikinci ele vererek daha güçlü bir cihaz alabilirim diyordum ama ikinci elde sanırım 2 3 bin kırıyorlar bir de açıkçası her şeyi stres yapabilen biriyim bir sorunu çıkar kafamı ağrıtır diye bu fikirden uzak durmaya çalışıyorum.
Bu konuda ne dersiniz?

& Bütçem maksimum 12 veya 13 bin.

## Şu anki bilgisayarımdan belli olduğu gibi uzun süre kullanmak istediğim kolay kolay arıza çıkarmayacak temiz bir sıfır Gaming laptop arıyorum.
Bütçemi belirttim. İşlemciler, ekran kartları hakkında hiçbir bilgim olmadığını da biliyorsunuz.
Buna göre önerebileceğiniz bildiğiniz temiz güvenilir cihazların tam model ismini yazar veya link bırakır mısınız?

## Bunun dışında bu bütçede alacağım bir dizüstü bilgisayar bana güncel popüler oyunlarda ne kadar performans verir?

Mesela ortalamanın biraz da olsa üstünde rahat kasmadan oynatır mı yoksa en giriş seviye ekran kartları olduğu için pek de oyun bilgisayarı denemez mi?
Bu bakımdan örnekler verir misiniz?

## Bir diğer sormak istediğimde bu bütçede cihaz alırken hangi markalara, ekran kartlarına ve işlemcilere bakmam gerekiyor fikir verir misiniz?
Örneğin markalar hakkında çok az bilgim var.

## Daha önce hiç dizüstü bilgisayar kullanmadım o yüzden bilmiyorum. Laptoplarda batarya da önemli bir kriter mi?
Telefonlarda olduğu gibi zamanla zayıflayıp bilgisayarın ömrünü mü bitiriyor?
Yoksa kolayca yenisi takılıp çözülebilecek bir durum mu?

## Son sormak istediğim de ekran boyutu. şu anki monitörüm 18.5. laptoplar genelde 15.6 oluyor ama 17.3 olanlar da var. Bana daha büyük olursa daha güzel olur gibi geliyor belki de monitöre alıştığımdandır.
Ekran boyutu konusunda tavsiyeniz ne olur büyük bir fark yaratıyor mu?
Yoksa değmeyecek bir fiyat artışı mı sağlıyor?

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
494
Öncelikle durumumu tam olarak anlatacağım. Biraz uzun bir yazı olabilir yorumlarda tek tek bahsetmemek için her şeyi yazıyorum. Çeşitli konulardaki endişelerimi ve sorularımı yazdım. İstediklerinizi seçip cevaplayabilirsiniz. Bu süreçte bu gönderiyi rehber edinmek istedim. Tamamen okuyup ona göre açıklama yapıp yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şu anda 10 senelik Exper kasa bilgisayar kullanıyorum. 5 sene önce filan kasa toplama peşindeydim o zaman olmadı ve kaldı. O zamandan beri piyasayı hiç takip etmiyorum ve yeni çıkan ekran kartı serileri, işlemciler hakkında bilgim yok. Son bildiğim kartlar 1060 ve RX580 idi.

## Bu arada böyle dememe rağmen hiç de bilgisayar kullanmayı bilmiyor değilim.
Hatta ortalama bir gençten daha aram iyidir sadece donanımları takip etmedim ve iyi bir bilgisayarım olmadığı için güncel oyunları oynayamadım.

Bilgisayar almam için bir yerden 8K hediye geldi. Üzerine biraz daha ekleyip laptop almak niyetindeyim. Aslında bu fiyatlarda hiç içimden gelmiyor değmez gibi geliyor da almak durumunda kaldım.
Bir de her geçen gün fiyatlar artıyor hiç değilse aradan çıkar diye düşünüyorum. Şimdilik bana yetiyor ama kasa da iyice pert oldu. Ekran kartsız kullanıyorum.

# Bu paraları ikinci ele vererek daha güçlü bir cihaz alabilirim diyordum ama ikinci elde sanırım 2 3 bin kırıyorlar bir de açıkçası her şeyi stres yapabilen biriyim bir sorunu çıkar kafamı ağrıtır diye bu fikirden uzak durmaya çalışıyorum.
Bu konuda ne dersiniz?

& Bütçem maksimum 12 veya 13 bin.

## Şu anki bilgisayarımdan belli olduğu gibi uzun süre kullanmak istediğim kolay kolay arıza çıkarmayacak temiz bir sıfır Gaming laptop arıyorum.
Bütçemi belirttim. İşlemciler, ekran kartları hakkında hiçbir bilgim olmadığını da biliyorsunuz.
Buna göre önerebileceğiniz bildiğiniz temiz güvenilir cihazların tam model ismini yazar veya link bırakır mısınız?

## Bunun dışında bu bütçede alacağım bir dizüstü bilgisayar bana güncel popüler oyunlarda ne kadar performans verir?

Mesela ortalamanın biraz da olsa üstünde rahat kasmadan oynatır mı yoksa en giriş seviye ekran kartları olduğu için pek de oyun bilgisayarı denemez mi?
Bu bakımdan örnekler verir misiniz?

## Bir diğer sormak istediğimde bu bütçede cihaz alırken hangi markalara, ekran kartlarına ve işlemcilere bakmam gerekiyor fikir verir misiniz?
Örneğin markalar hakkında çok az bilgim var.

## Daha önce hiç dizüstü bilgisayar kullanmadım o yüzden bilmiyorum. Laptoplarda batarya da önemli bir kriter mi?
Telefonlarda olduğu gibi zamanla zayıflayıp bilgisayarın ömrünü mü bitiriyor?
Yoksa kolayca yenisi takılıp çözülebilecek bir durum mu?

## Son sormak istediğim de ekran boyutu. şu anki monitörüm 18.5. laptoplar genelde 15.6 oluyor ama 17.3 olanlar da var. Bana daha büyük olursa daha güzel olur gibi geliyor belki de monitöre alıştığımdandır.
Ekran boyutu konusunda tavsiyeniz ne olur büyük bir fark yaratıyor mu?
Yoksa değmeyecek bir fiyat artışı mı sağlıyor?

Hocam bilgisayar guruları birazdan damlar ama ekran konusuna ben parmak koyayım :) Ekrana çok fazla takılma. Ekran büyüdükçe fiyat artar zaten. Şu anda elindeki bilgisayarın ekranını HDMI bağlantısı ile kullanabilirsin. Ben yıllarca öyle kullandım. He memnun kalmazsın bir kaç ay kullanırsın bu arada para biriktirirsin gidersin düşük bütçeli (2-3K) gaming monitör alır onu takar oynarsın.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Dostum samimi olmak gerekirse sahibinden de ikinci el az kullanılmış laptopların fiyatı piyasadaki aynı aylardaki laptopların yarı fiyatına. 3060 veya 3060 Ti ekran kartlı bir PC kelepir denk getirip adamla anlaşır alırsın çok çok ne olur termal macunu yeniletir fan temizliği yaptırırsın güzel güzel kullanırsın piyasadaki fiyatlar aşırı arttı çünkü
Mesaj otomatik birleştirildi:

1050, 1050Ti, 1060 ve 1060Ti ler vardı hatırladığınız kadarıyla.
Daha sonra onların aynı ayardaki biraz daha iyi olan üst versiyonları çıktı. 1650, 1650Ti, 1660 ve 1660Ti olarak.
Daha sonra onlar da eskidi ve RTX'e geçtiler. 2050,2060 gibi.
Onlar da eskidi ertesi sene tekrar üst versiyonları çıktı. Şu an piyasada:
3050, 3050Ti, 3060, 3060Ti ekran kartları mevcut. Bunlar ile 2000 serisi arasındaki fark diğerlerine nazaran biraz daha fazla ve 3000 serisi elbette daha iyi. Ben size 3050 önermem çünkü benim kriterlerimin biraz altında kalıyor. 3050Ti alırsanız rahatlıkla işinizi görür düzeyde. Ama elbette neden 3060 veya 3060Ti almayasınız? :)
Bütçenize uygun olarak 3060 bence ikinci el sahibinden kısmında bulursunuz. Hiç bulamazsanız mecbur 3050Ti

Son düzenleme:

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
@lordare neden 3050 zayıf kalıyor dediniz bana başka yerde iyi demişlerdi.

Şimdi mesela 3050 ile nasıl 3050ti veya 3060 la nasıl performans alırım
Bir oyun üzerinden filan örnek verir misiniz ?
Bu kartlardan beklentim nasıl olmalı pek bilmiyorum.
Ayrıca önceki açıklamanız için teşekkür ederim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
RTX 3050 li bi laptopu ,(şu an hızlı çekim yaptığım bi araştırma sonucu), zaten belirlediğiniz fiat aralığında bulmanız pek mümkün görünmüyor.E..kartını zaten daha üstü olsun derseniz ,o zaman zaten,kesinlikle, mümkün değil.

Madem rahat etmek ve oyun oynak istiyorsunuz bence hiç laptop falan aramayın bu bütçe ile.

Bakınız şu makina ,laptopda ,RTx 3060 e.kartı bile olsa ,ondan epey daha iyi perf. verir.

Masaüstü düşünün,yani,eğer mümkünse.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
@lordare neden 3050 zayıf kalıyor dediniz bana başka yerde iyi demişlerdi.

Şimdi mesela 3050 ile nasıl 3050ti veya 3060 la nasıl performans alırım
Bir oyun üzerinden filan örnek verir misiniz ?
Bu kartlardan beklentim nasıl olmalı pek bilmiyorum.
Ayrıca önceki açıklamanız için teşekkür ederim.
Kötü değil işinizi rahatlıkla görür ama tabi bir nebze daha iyi olması taraftarıyım. Bu yüzden zaten sahibinden.com ikinci el kısmına göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Zira o bütçeye bile iyi bir bilgisayar zor bulunur hale geldi

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İki e.kartı arasında yüzde 15-20 arası perf.farkı var .SSD yi de düşünürsen,bence değer.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Lenovo IP 82K200T4TX R5-5600H 16G 1T 15.6′ Dos
Böyle bir cihaz önerdi birisi.
Site hakkında hiçbir bilgim yok güvenilir midir bir sorun çıkarsa arkasında dururlar mı ? (Moleculepc, Hafta sonu indiriminde)

Şimdi şu iki model arasında kaldım ucuz olana hem RAM hem de depolama eklemem gerekecek büyük ihtimalle. Diğerinin RAM eksiği yok ama ileride depolama gerekebilir ?
Asus Tuf Gaming F15 FX506HE-HN012 Intel Core i5 11400H 16GB 512GB SSD RTX 3050Ti 15.6’’ FHD 144Hz Freedos Taşınabilir Bilgisayar 15.499
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 Ryzen 5 5600H 8GB DDR4 RTX 3050 Ti GDDR6 4GB 512GB SSD 15.6" FHD 165Hz FreeDos Notebook 14.429

Ama bu linkteki cihazda hem ekran kartı iyi , hem 16GB Ram + 1TB SSD var. Bunu alıp kurtulayım mı diyorum. Çünkü son takdirde diğerleri de buna yaklaşacak.
Ne dersiniz ?

Tereddütlerim ise şunlar:
Bu cihazlar bana fazla mı bu biraz fiyatların uçukluğundan dolayı aklıma takılıyor ?
Oyun delisi değilim ama almışken az çok oynayabilmek istiyorum. 3050ti 4GB olduğu için bazı oyunlarda yetmiyor diyor mesela.
3060 alırsam beni daha uzun süre mi götürür ?
Bir de temiz bir şekilde kullanırsam bu cihaz beni ne kadar götürür ? En az 5 sene götürmesini istiyorum. Burada kafama takılan ise hiç laptop kullanmadım bunların ömrünü de telefonlarda olduğu gibi bataryaları mı belirliyor ?
Mesela 5 sene rahat götürür derse 1-2 bin lirayı düşünmeyeceğim zaten her geçen gün değeri azalıyor. Ama yine de benim için kolay meblağlar değil öğrenciyim :)
Öyle ise yıllar sonra değiştirme imkanım olabilir mi ? Yoksa telefonlar gibi çöp mü oluyor ?
Mesela şuan ki kasam 10 senelik ve halen kullanabiliyorum iyi kötü ekran kartsız.
@lordare @Graveworm @met 35

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
494
Lenovo IP 82K200T4TX R5-5600H 16G 1T 15.6′ Dos
Böyle bir cihaz önerdi birisi.
Site hakkında hiçbir bilgim yok güvenilir midir bir sorun çıkarsa arkasında dururlar mı ? (Moleculepc, Hafta sonu indiriminde)

Şimdi şu iki model arasında kaldım ucuz olana hem RAM hem de depolama eklemem gerekecek büyük ihtimalle. Diğerinin RAM eksiği yok ama ileride depolama gerekebilir ?
Asus Tuf Gaming F15 FX506HE-HN012 Intel Core i5 11400H 16GB 512GB SSD RTX 3050Ti 15.6’’ FHD 144Hz Freedos Taşınabilir Bilgisayar 15.499
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 Ryzen 5 5600H 8GB DDR4 RTX 3050 Ti GDDR6 4GB 512GB SSD 15.6" FHD 165Hz FreeDos Notebook 14.429

Ama bu linkteki cihazda hem ekran kartı iyi , hem 16GB Ram + 1TB SSD var. Bunu alıp kurtulayım mı diyorum. Çünkü son takdirde diğerleri de buna yaklaşacak.
Ne dersiniz ?

Tereddütlerim ise şunlar:
Bu cihazlar bana fazla mı bu biraz fiyatların uçukluğundan dolayı aklıma takılıyor ?
Oyun delisi değilim ama almışken az çok oynayabilmek istiyorum. 3050ti 4GB olduğu için bazı oyunlarda yetmiyor diyor mesela.
3060 alırsam beni daha uzun süre mi götürür ?
Bir de temiz bir şekilde kullanırsam bu cihaz beni ne kadar götürür ? En az 5 sene götürmesini istiyorum. Burada kafama takılan ise hiç laptop kullanmadım bunların ömrünü de telefonlarda olduğu gibi bataryaları mı belirliyor ?
Mesela 5 sene rahat götürür derse 1-2 bin lirayı düşünmeyeceğim zaten her geçen gün değeri azalıyor. Ama yine de benim için kolay meblağlar değil öğrenciyim :)
Öyle ise yıllar sonra değiştirme imkanım olabilir mi ? Yoksa telefonlar gibi çöp mü oluyor ?
Mesela şuan ki kasam 10 senelik ve halen kullanabiliyorum iyi kötü ekran kartsız.
@lordare @Graveworm @met 35

Tereddütlerine bilgim kadarıyla cevap vereyim;
3060 alsan seni uzun süre götürebilir.
Temiz şekilde kullanırsan uzun süre kullanabilirsin. 14 senelik laptop var bende, oyun falan hikaye tabi ki ama oyun dışında çoğu şeyi hala yapabiliyorum.
Batarya konusu önemli fakat bataryayı her yerden bulabilirsin. Laptop'u masaüstü gibi kullanacaksan eğer hiç sıkıntı çekmezsin zaten.
Belli bir süre sonra ram ve hafıza yüksekliği yapılabilir. Tabi aldığın laptopa göre değişir bu. Bazı laptoplar yap-boz özelliğine sahip, ekran kartına kadar değiştirebiliyorsun.

Yanlışım varsa gurularımız beni düzeltebilir :)

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
@Graveworm batarya kolay bulunuyor mu emin misiniz ?
Mesela benim linkteki ürün bir o sitede bir Hepsiburada da var. O seri numaralı. 82K200T4TX mesela yabancı sitelerde dahi çıkmadı. Doğruysa da 60.0Wh diğer ıdeapad gaming 3 lerden farklı olarak yine de bulabilir miyim Türkiye'de uyumlu olanı.

Bir de %99 masamda evde duracak. Bu durum her zaman şarja takılı kullanmam mı gerekiyor ? Bu sağlıklı mı daha fazla zayıflatmıyor mu mesela şarjdayken telefonları kullanmayın deniliyor ya.

Azami bellek desteği 16GB yazıyor Epey'de.
16GB RAM'inde yetmeyeceği zamanları görür mü cihaz onu da düşünmeli miyim şimdiden ?

Bu 2 cihazın işlemcisi aynı mı ?
3060' lı olanda Ryzen 3 yazıyor diğerinde Ryzen 5 anlamadım ?
https://www.hepsiburada.com/lenovo-...eedos-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV00001ZL25U

https://www.hepsiburada.com/lenovo-...MIj4a85LuG9wIV45BoCR2ZfwN8EAAYASAAEgJQsPD_BwE

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
494
Bir de %99 masamda evde duracak. Bu durum her zaman şarja takılı kullanmam mı gerekiyor ? Bu sağlıklı mı daha fazla zayıflatmıyor mu mesela şarjdayken telefonları kullanmayın deniliyor ya.

Eğer masaüstü tarzında kullanacaksan pilini takmaya hiç gerek yok. Ömrünü kısaltma. Ben 4 sene pilsiz kullandım. Bir iş için lazım oldu pili doldurup çıkarttım ilk günkü performansı aldım.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525

Son mesajlar