Yardım Yazılım ve günlük kullanım için bu sistem iyi mi?

Bu konuyu okuyanlar

Helazimus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
12k bütçem var ve bir sistem toplamak istiyorum. Kullanım amacım;
- Bilgisayarda ağır oyunlar falan oynamayacağım. Hatta hiç oyun oynamayacağım olarak kabul edebilirsiniz. Belki nadiren lol, ya da steamden basit oyunlar oynayabilirim ama pek oyun oynayan birisi değilim. Sadece ihtimal...
- Frontend geliştirme ile uğraşacağım. Yani web tabanlı basit bir yazılım.
- Frontend'den sonra flutter'a geçmeyi düşünüyorum. Burada da telefonumu emülatör olarak kullanacağım için aslında aşırı zorlamayacağım bilgisayarı.
- Kripto vs takip edeceğim. Ayrıca ikinci işletim sistemi olarak ya da direkt usb üzerinden Linux kurmayı düşünüyorum öğrenmek amacıyla.
- Günde 12-14 saat bilgisayar başında oluyorum ayrıca. Fakat birkaç haftaya işe gireceğim ve bu süre günde 3-4 saate düşecek. O yüzden yoğun bir kullanım olmayacak.
Chatgpt4 yardımı ile aşağıdaki sistemi topladım. Aşırı da bir bilgim yok sistem uyumluluklarıyla ilgili. Fakat gpt4 hepsini kontrol etti ve uyumlu olduğunu söyledi. Aşağıdaki parçalardan sizde uyumlu olmayan ya da "şunun yerine şunu alabilirsin. Aynı performansı alırsın daha az para ödersin. Ona o parayı vermeye değmez" dediğiniz bir bileşen var mı? Şu an toplam 13k falan oluyor aslında bu bile biraz bütçemi aşıyor. O yüzden gereksiz pahalı aldığım bir bileşen varsa daha ucuzuyla değiştirmek ilk hedefim.
İşlemci;
Anakart;
Ekran Kartı;
SSD; (256 bile bana yeter çünkü şu anki bilgisayarımdaki 256gb ve %70 dolu sadece. Fakat bunun fiyatı 512'ye göre uygun geldi gözüme)
RAM; (Şu anlık sadece tek bir 8gb'lık alacağım. İleride bir 8gb daha almayı planlıyorum. Şu anlık 8gb fazlasıyla işimi görür bence)
Power;
Kasa;

Bu forumda bu işten çok iyi anlayan kaliteli insanlar olduğunu biliyorum. Umarım güzel bir sistem toplayabilirim yardımlarınızla :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

GÜNCELLEME;
İşlemci olarak bunu almam daha iyi olacak sanırım. İçinde dahili CPU olduğu için ekstra ekran kartına para vermeme gerek kalmaz. Zaten yoğun bir şey yapmayacağım için ekran kartı ekstra gereksiz maaliyet olacaktı benim için.

Son düzenleme:

DarkPickaxe

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Merhaba! Bende Android Studio, Visual Studio Ve Unity ile çalışan biri olarak söylüyorum. Ekran kartı sizi kurtaracağını düşünüyorum fakat RAM'i 16GB almanızı öneririm. Çünkü Debugging yaparken uygulamalar yani IDE'ler çok ram yiyor ve bilgisayarı zorluyor.

Helazimus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba! Bende Android Studio, Visual Studio Ve Unity ile çalışan biri olarak söylüyorum. Ekran kartı sizi kurtaracağını düşünüyorum fakat RAM'i 16GB almanızı öneririm. Çünkü Debugging yaparken uygulamalar yani IDE'ler çok ram yiyor ve bilgisayarı zorluyor.
Çok teşekkür ederim, mutlaka dikkate alacağım bunu :)

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
699
Ram en az 16 olmalı bütçe varsa 32 yapın.