Bilgisayar Nasıl Toplanır ?

Bu konuyu okuyanlar

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar elime bi bilgisayar geçti şu anda öncelikle bilgisayarı bi açmam lazım performans falan nasıl diye bi bakıcam ama ben almaya gittiğimde parçaları sökmüşler temizlicez diye şimdide aldım getirdim eve parçalar herşey tertemiz ama hangi kablo nereye gelecek bilmiyorum :D öncelikle özellikleri yazayım 4x256mb 400mhz ram . fx5200 ekran kartı (256mb) intel celeron 2.4ghz (sadece bu yazıyo) son olarak gigabyte GA-8IPE1000-G anakart var bide 40gb hdd .. şuanlık durum içler acısı zaten herşeyi bi yenilicem ama şu bilgisayarı bi açmam lazım (zaten bu tip şeyleri öğrenmekte istiyorum) öncelikle paylaşacağım resim kaç w olduğunu anlayamadığım psu nun resmi

http://g1206.hizliresim.com/y/k/849u0.jpg

ve şimd gelelim şu küçük nereye takılacağı belli olmayan kablolara bi kaçının yerini buldum ama asıl olanları çözemedim. Şimdi aşağıda görüldüğü gibi girişler var (altında yazı olan bi tek burası ve ve muhtemelen buraya takılacağını düşünüyorum)

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84b9c.jpg

Birde buraya gireceğini düşündüğüm bilgisayarın power düğmesinin arkasından çıkan ve üstünde yazılar olan kablolarında fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84bnu.jpg

Tek sorunun bunları doğru yere takamadığımdan kaynaklandığını düşünüyorum (artık neden bu kadar kendime güveniyorsam) ama birde sonra olarak şu var :

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84bww.jpg

HDD de 3 tane kablo takma yeri var fakat ben takılacak olan 2 tane bulabildim :) bu arada göremeyen var 6lı erkek (sanırım böle tabir ediliyo)

bana her zaman yardı eden @rtsbora yıda burda görmek isterim :)

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Dostum bu bilgisayarın neresini yükselticen.Ayrıca bu bilgisayarı açsanda açmasanda hiçbirşey farketmez.Sen bunu nerden aldıysan hemen götür geri ver.Ya da çöpe falan at.Şimdi diceksin arkadaşım akıl verme yardım et diye ama bu bilgisayarın yardım edilcek bi tarafı yok bence.

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
kullanma kılavuzunda o tuşlar nasıl takıldğının cevabı var

diskin ide bir kabloda 2 tane takarsın anakartında 2 tane varsa 4 tane takarsın

konuyu pek okumadım çok uzun ama cevaplar bunlar herhalde

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yok kardeş o kadarını biliyorumda bu işe bi yerden başlamak şart. Bi açacam öldüresiye herşeyiyle uğraşacam bunu açıpta kullanmıcam zaten. ayrıca kasa ve psu yu kullanmayı düşünüyorum bide şuan elimde 500tl falan var olmadı ilk 2 3 hafta hdd yide kullanırım.. anakart işlemci ekran kartı ram değiştiricem kesinlikle zaten ek olarakta hdd alıcam bide raid0 yaparım onuda hayatımda hiç yapmadım denemek istiyorum :D

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kullanma kılavuzunda o tuşlar nasıl takıldğının cevabı var

diskin ide bir kabloda 2 tane takarsın anakartında 2 tane varsa 4 tane takarsın

konuyu pek okumadım çok uzun ama cevaplar bunlar herhalde

Kardeş baktığın kasa 10 yıllık kullanma kılavuzunu bulursan haber et bana :)

psu 200w max 300w veriyor sonra bumm .d

An itibariyle psu muzunda olmadığını düşünerekten kasanında 10 yıllık olduğunu varsayarsak 500w psu lu yeni bi kasa alıcam :)

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bi kısmını hallettim en azından pc artık açılıyor. PW ye power kablosunu res e de Restart kablosunu bağladım artık pc açılıyor fakat HD ,MSG ve NC ye ne gelicek çözemedim ayrıca monitöre görüntüde gelmiyor. Çözümleri bekliyorum.

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bu resime göre takabilirsiniz bazı yerlerini

photo-72649.jpg

Anakartın manual'ını aşağıdan indirebilirsiniz.

http://www.multiupload.nl/NO69Q3OVFY

Redbull64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
MSG ve yanındakilere hdd'deki gibi bir kablo olacak sanırsam bütün ve büyükce bişey komple gececek ama tam bilmiyorum bunlar eski anakartlar

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu resime göre takabilirsiniz bazı yerlerini

photo-72649.jpg

Anakartın manual'ını aşağıdan indirebilirsiniz.

http://www.multiupload.nl/NO69Q3OVFY

O resim bu anakartın değil sanırım. pdf dosyasınıda indirdim inceliyorum çok teşekkür ederim.

MSG ve yanındakilere hdd'deki gibi bir kablo olacak sanırsam bütün ve büyükce bişey komple gececek ama tam bilmiyorum bunlar eski anakartlar

Valla şu ana kadar öle bişey göremedim en azından onun yanındakilere yetişecek tek parça bişey göremedim. Ama halledicem şimdi.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
bu iş forumdan zor. ancak kasayı bilen birine götürürsen o sana gösterir. ayrıca arkadaşa da katılıyorum; bu sistemle boşa vakit harcıyorsun.

Redbull64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya abi adam uğraşmak istemiş merak salmış hevesini alsın salacaktır ama şimdi şöyle bişey var ben 5 tane pc dağıtıp topladım ama hiçbirinde seninki gibi bir giriş görmedim dostum benim gördüklerim genelde şöyle

2564ee28b27c853268eadba8fe4c52c94e5a2731.jpg

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar şuan ki isteğim bir bilgisayarı tamamen söküp başarılı bir şekilde çalışacak hale getirmek bu bilgisayarı kullanmayacağım zaten. denemek istediklerimi bunda deneyip masraf çıkartmayacağım kendime. ve ayrıca yardımı olabilecek arkadaşlara da söylüyorum şu anki sorunum monitöre görüntü gitmiyor ekran kartına baktım tam oturtmuşum kablolarda da bir problem yok monitörde de bir sıkıntı yok 3 saat önce çalışıyordu. Sorun nerede olabilir acaba?

ya abi adam uğraşmak istemiş merak salmış hevesini alsın salacaktır ama şimdi şöyle bişey var ben 5 tane pc dağıtıp topladım ama hiçbirinde seninki gibi bir giriş görmedim dostum benim gördüklerim genelde şöyle

2564ee28b27c853268eadba8fe4c52c94e5a2731.jpg

Beni anlayan biri olarak öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Verdiğiniz örnek %90 benim anakartla aynı . Disket sürücüsünü bulamadım bir tek bir de usb girişlerini de bulamadım anakart da, kablolarda r in r out falan yazıyo bu power ve reset gibi altında r in r out gibi şeler yazan bi yer bulamadım. yardımcı olursa buyrun foto:
http://c1206.hizliresim.com/y/k/84j6m.jpg

Redbull64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
anakartının biraz daha aşağısını alabilirmisin düz bir şekilde ?

Redbull64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
usb girişi bunda yok sanırım bide kaç model olduğunu söylersen :D dur bakayım modeline

Disket girişi burası

84l6j.jpg

pardon usb varmış ama nerden girişli bilmiyorum

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Disket cd-rom falan değilde az önce pc açılıyodu monitöre görüntü gelmiyodu şimdi pc hiç açılmıyor :D vallahi deliricem gerekirse sabahlarım ama şunu halledicem.

sinanyc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
selam arkadaşım 10 yıl önce bende senin gibi merak salmıştım ve her yönüyle anladığım kadarnı sana anlatayım tüm anakartlarda sata olanlar hariç yani ide ve ata anakartlar eski modellerdi şimdiki anakartlar satadır ve kablo bağlantıları daha ince ve farklıdır senin burda anlıycan dilde kısaca anlatayım ve inşallah sil baştan olumlu sonuç alcaksın ve bildiğin bazı şeyleri şimdi unutmanı istiyorum dikkatlice oku ve harfiyen uygula.öncelikle eline ameliyat eldiveni giy vücuttaki statik elektrik elektronik cihazlara zarar veriyor.
tamamıyle sistemi sök ana kartı yerinden çıkart ve tekrar yerine takarken arka tarafında kasaya bağladığın yüzeyde bir metala değen yada eğrilik varsa kasada anakrtına zarar verir kontrolden sonra montajını yap ana kart üzerindeki bios pilini çıkar onu en son takacağız bu arada biosun sıfırlar ;) ve virüs varsa temizlenir.
şimdi ön panelden gelen kabloları reset ,power,power led,hdd led olmak üzere sırasıyla doğru bağla zaten poweri açtığında hepsi düzgün bir şekilde yanacaktır ve çalışacaktır ama o kısma biraz daha var daha sonra power den ana kabloyu anakarta monte et bazılarında birde küçük 4 lü soketi olan bir fiş yeri vardır anakartında bu 4lü soket yeri varsa powerden kabloyu oraya tak yoksa zaten bu kabloya ihtiyacın yok şimdi gelelim donanıma öncelikle sd1 sd2 gib anakart üzerinde hdd ve dvd için yer var buna ide soket diyoruz sd1 olan hdd içindir 2 adet taka bilirsin çünki kablolar satandart olarak2 çıkış verir sd2 olan yerde dvd yada cd riwer için çıkıştır onuda bu sokete bağlayacaksın unutmadan hdd nin ve cdyada dvd nin arkasında 4 lü bir jumper dediğimiz minik soketli yer var onun ayarı için şöyle yapacaksın hdd bir adet ve hangisine işletim sistemi kuracaksn o hdd master olacak buda hdd nin üzerindeki etikette yazar dikkatli bak ve uygula eğer 2 ci bir hdd takar işletim sistemi olan hdd master olduğundan 2ciyi slave yapacaksın ve oda aynı 1 inciye yaptığımız şekilde olcak sırada cd ve dvd donanımına geldi dvd in varsa bunu master yapacaksın ve cdni slave yapacaksın ve yerine bağlayıp anakarttan gelen sırasıyla anlattığım şekilde kabloları bağlıyacaksın sd1e hdd ler sd2 ye cd ve dvdler. şimdi bunlar tmm . gelelim ram belleğe ram belleklerinin sağlam olup olmadığını yani yanık kırık olmadığını gözle kontrol et ve emin olduğun sadece 2 tanesini tak deneme için sonra pc yi kapatıp diğerlerini ekleye bilirsin öncelikle ram bellekleri çıplak elle tutma vücuttaki statik elektrik ram arızası verir yada bozar bunlarda tmm sa ekran kartının özelliğini bilmelisin onun için ekran kartında etiketlere bak win xp için en az 64mblık bir ekran kartı ister yoksa zaten remlerden tamamlar çünki pili çıkarttık ve bios kendine reset attı . neyse ses kartın varsa tak herşey yerli yerindemi kontrol et ve şimdi klavye mause monitör gibi dış donanımı bağla dikkat edeceğin ekran kartının yerine tam oturmuşmu monitör kablon vga uyumlu ve sağlammı yine monitör kablo soketinin 15 adet pini vardır bunlarda eğrilik kırık yada içe çökme varmı bak varsa başka monitör tak ve pc nin power tuşuna bas ön panelde ışık yoksa ilk başta anlattığım ön pnel kablolarını kontrol et ve gerekirse yerini değiştir sırasıyla tekrar tekrar yap ve doğru kabloları bulduğunda power açar power led yanar hdd okumaya başlmadan siyah ekranda bir hata verir şimdide bios ayarı yapacağız del tuşuna basarak mavi ekrana gireceksin burda advantige menüsüne yada en üstteki menüye page yada ok tuşlarıyla ilerleyip enter bas tarih saat ayarını yap escye bas yine ana menüden aşağı doğru bir yada 2nci olması lazım hdd cd ve flopyy ayarını değiştirceksin önceliğe cd room atayacaksın ikincile hdd ve sonuncusu flopyy olacak bu şekilde işlemi yaptıktan sonra escye bas anamenüden F10 tuşuna bas çıkan soruya Y enter yap eğer seçiliyse direk enter yap pc şimdi yeniden başlıycak eğer pc sorunsuz açılıyor ve yine görün belli bir süre sonra kayboluyorsa hdd içerisindeki işletim sistemi başka bir donanıma göre formatlanmış demektir çünki her donanıma formatlanmış işletim sistemi eski bir pc de açmaz ve ekran kararması yada reset problemi olur bu yüzden format gereklidir cd yi takıp formatlıycaksın pc çalışırken görüntüyoksa yapacaklarnı googlede aratırsan bir çok fikir ve bilgi sahibi olursun eminim burdaki ustalar ve hocalarımız da yardımcı olacaktır başka sormak istediğin bir şey olursa burdan yazarsın elimden geldiğince anlatırım bence büyük ihtimal ekran kartın kardeşim olmazsa çıkma 128mbyada 256lık bir tane daha al 20tl civarı zaten oda yüksek oyun oynamazsan senin işini görür saygılarımla kolay gelsin

Redbull64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=24850]sinanyc[/MENTION] kardeşimiz güzelce anlatmış sanırım benden daha bilgili bu konuda ama sunu söylemeliyim bu bilgisayara yatırım yapmaya değmez :D

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
selam arkadaşım 10 yıl önce bende senin gibi merak salmıştım ve her yönüyle anladığım kadarnı sana anlatayım tüm anakartlarda sata olanlar hariç yani ide ve ata anakartlar eski modellerdi şimdiki anakartlar satadır ve kablo bağlantıları daha ince ve farklıdır senin burda anlıycan dilde kısaca anlatayım ve inşallah sil baştan olumlu sonuç alcaksın ve bildiğin bazı şeyleri şimdi unutmanı istiyorum dikkatlice oku ve harfiyen uygula.öncelikle eline ameliyat eldiveni giy vücuttaki statik elektrik elektronik cihazlara zarar veriyor.
tamamıyle sistemi sök ana kartı yerinden çıkart ve tekrar yerine takarken arka tarafında kasaya bağladığın yüzeyde bir metala değen yada eğrilik varsa kasada anakrtına zarar verir kontrolden sonra montajını yap ana kart üzerindeki bios pilini çıkar onu en son takacağız bu arada biosun sıfırlar ;) ve virüs varsa temizlenir.
şimdi ön panelden gelen kabloları reset ,power,power led,hdd led olmak üzere sırasıyla doğru bağla zaten poweri açtığında hepsi düzgün bir şekilde yanacaktır ve çalışacaktır ama o kısma biraz daha var daha sonra power den ana kabloyu anakarta monte et bazılarında birde küçük 4 lü soketi olan bir fiş yeri vardır anakartında bu 4lü soket yeri varsa powerden kabloyu oraya tak yoksa zaten bu kabloya ihtiyacın yok şimdi gelelim donanıma öncelikle sd1 sd2 gib anakart üzerinde hdd ve dvd için yer var buna ide soket diyoruz sd1 olan hdd içindir 2 adet taka bilirsin çünki kablolar satandart olarak2 çıkış verir sd2 olan yerde dvd yada cd riwer için çıkıştır onuda bu sokete bağlayacaksın unutmadan hdd nin ve cdyada dvd nin arkasında 4 lü bir jumper dediğimiz minik soketli yer var onun ayarı için şöyle yapacaksın hdd bir adet ve hangisine işletim sistemi kuracaksn o hdd master olacak buda hdd nin üzerindeki etikette yazar dikkatli bak ve uygula eğer 2 ci bir hdd takar işletim sistemi olan hdd master olduğundan 2ciyi slave yapacaksın ve oda aynı 1 inciye yaptığımız şekilde olcak sırada cd ve dvd donanımına geldi dvd in varsa bunu master yapacaksın ve cdni slave yapacaksın ve yerine bağlayıp anakarttan gelen sırasıyla anlattığım şekilde kabloları bağlıyacaksın sd1e hdd ler sd2 ye cd ve dvdler. şimdi bunlar tmm . gelelim ram belleğe ram belleklerinin sağlam olup olmadığını yani yanık kırık olmadığını gözle kontrol et ve emin olduğun sadece 2 tanesini tak deneme için sonra pc yi kapatıp diğerlerini ekleye bilirsin öncelikle ram bellekleri çıplak elle tutma vücuttaki statik elektrik ram arızası verir yada bozar bunlarda tmm sa ekran kartının özelliğini bilmelisin onun için ekran kartında etiketlere bak win xp için en az 64mblık bir ekran kartı ister yoksa zaten remlerden tamamlar çünki pili çıkarttık ve bios kendine reset attı . neyse ses kartın varsa tak herşey yerli yerindemi kontrol et ve şimdi klavye mause monitör gibi dış donanımı bağla dikkat edeceğin ekran kartının yerine tam oturmuşmu monitör kablon vga uyumlu ve sağlammı yine monitör kablo soketinin 15 adet pini vardır bunlarda eğrilik kırık yada içe çökme varmı bak varsa başka monitör tak ve pc nin power tuşuna bas ön panelde ışık yoksa ilk başta anlattığım ön pnel kablolarını kontrol et ve gerekirse yerini değiştir sırasıyla tekrar tekrar yap ve doğru kabloları bulduğunda power açar power led yanar hdd okumaya başlmadan siyah ekranda bir hata verir şimdide bios ayarı yapacağız del tuşuna basarak mavi ekrana gireceksin burda advantige menüsüne yada en üstteki menüye page yada ok tuşlarıyla ilerleyip enter bas tarih saat ayarını yap escye bas yine ana menüden aşağı doğru bir yada 2nci olması lazım hdd cd ve flopyy ayarını değiştirceksin önceliğe cd room atayacaksın ikincile hdd ve sonuncusu flopyy olacak bu şekilde işlemi yaptıktan sonra escye bas anamenüden F10 tuşuna bas çıkan soruya Y enter yap eğer seçiliyse direk enter yap pc şimdi yeniden başlıycak eğer pc sorunsuz açılıyor ve yine görün belli bir süre sonra kayboluyorsa hdd içerisindeki işletim sistemi başka bir donanıma göre formatlanmış demektir çünki her donanıma formatlanmış işletim sistemi eski bir pc de açmaz ve ekran kararması yada reset problemi olur bu yüzden format gereklidir cd yi takıp formatlıycaksın pc çalışırken görüntüyoksa yapacaklarnı googlede aratırsan bir çok fikir ve bilgi sahibi olursun eminim burdaki ustalar ve hocalarımız da yardımcı olacaktır başka sormak istediğin bir şey olursa burdan yazarsın elimden geldiğince anlatırım bence büyük ihtimal ekran kartın kardeşim olmazsa çıkma 128mbyada 256lık bir tane daha al 20tl civarı zaten oda yüksek oyun oynamazsan senin işini görür saygılarımla kolay gelsin

Bir gazla başladım her şeyi %100 yapmaya (aklında soru işareti olan arkadaşlar varsa evet %100, ameliyat eldivenlerini de taktım) Ordan burdan bişeyler yaptım o kabloyu çıkar şuraya tak olmadı ordan çıkar buraya tak derken bi baktım pc çalışıyo ama monitöre görüntü gitmiyor... Ekran kartınında fanı çalışıyor.. Buna bi çözüm bulalım bios ayarlarınada geçicem ama önce monitöre görüntü gelmesi lazım...

sinanyc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
devamı......
biimesi gereken ufak bilgiler
1 monitörün arızalı olsaydı siyah ekranı göremezsin
2 ekran kartı arızalı olsaydı monitöre tetikleme dediğimiz sinyali göndermez ve yine siyah ekranı açmazdı
3 ram belleğin arızalı ise açılışta dııd diye tekrarlı olarak sürekli ses sinyali verir
ramleri diğerleri ile değiştirin olumlu sonuç alacaksınız ve arızalı olanı tekrar pc ye bağlamayın(1 arızalı ram olursa diğerlerinide etkiler pc açılmaz görüntü gelmez)
4 yine arızalı ,gevşek yada takılmamış bir donanım varsa pc ses çıkartıp sizi uyaracaktır
5 hdd ışığı yanmıyor ses gelmiyor okuma yapmıyor demektir soketlerini tekrar kontrol et olmuyorsa arızalı demektir yada pc ana bios tanımıyor görmüyordur
en yakın anlıyan biri görmesi gereklidir. uzaktan bu iş yapılamaz bios bilgisi gereklidir.
inşallah çalıştırır ve hevesini yenersin saygılar selamlar

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ve şimd gelelim şu küçük nereye takılacağı belli olmayan kablolara bi kaçının yerini buldum ama asıl olanları çözemedim. Şimdi aşağıda görüldüğü gibi girişler var (altında yazı olan bi tek burası ve ve muhtemelen buraya takılacağını düşünüyorum)

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84b9c.jpg

Birde buraya gireceğini düşündüğüm bilgisayarın power düğmesinin arkasından çıkan ve üstünde yazılar olan kablolarında fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84bnu.jpg
ikinci resimdeki girişleri ilk resimdeki girişlere yan yana denk gelecek şekilde takman lazım. yani o ince girişlerin yazıları ile anakart üstündeki tam denk gelecek.

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Son durumu söylüyorum. Bilgisayarı çalıştırdım, ekran kartının fanı çalışıyor , ara kablolarda bi sıkıntı yok , monitördede bi şey yok akşam üstü denenmişti çalışıyordu ama bilgisayar çalışmasına rağmen monitöre görüntü gitmiyor. Ram lerdeki sorun ekran gelmesini engelleyebiliyormuş 4 ram vardı değiştire değiştire taktım hiç bi seferinde görüntü gelmedi. Görüntünün gelmesine engel teşkil eden başka ne olabilir ki ?

sinanyc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
@sinanyc kardeşimiz güzelce anlatmış sanırım benden daha bilgili bu konuda ama sunu söylemeliyim bu bilgisayara yatırım yapmaya değmez :D

olsun karedeşim ben ankarada itfaiye meydanında p2 bilgiyasarları toplayıp hurdan alıp çalışır hale getirdim burdan arkadaşlara sorup formatı öğrendim bakalım kardeşimizde yapsın bir şeyler hevesini kırmayalım oda biliyordur bir işe yaramıyacağını ama heves olunca insan çöpe atılmış eski radyoyu alıp çalıştırmayı dener değilmi :)

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar valla bi el atın 10 dk dır denemediğim şey kalmadı monitöre görüntü gitmiyor.

sinanyc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Son durumu söylüyorum. Bilgisayarı çalıştırdım, ekran kartının fanı çalışıyor , ara kablolarda bi sıkıntı yok , monitördede bi şey yok akşam üstü denenmişti çalışıyordu ama bilgisayar çalışmasına rağmen monitöre görüntü gitmiyor. Ram lerdeki sorun ekran gelmesini engelleyebiliyormuş 4 ram vardı değiştire değiştire taktım hiç bi seferinde görüntü gelmedi. Görüntünün gelmesine engel teşkil eden başka ne olabilir ki ?

kardeş ekran kartındaki fanın çalışması bir şey ifade etmez çünki fana gelen akım 12 volt ayrı bir hattan gelir ekran kartının işlemcisi yani psu su na gelen akım arızalı yada psu keni arızalı ola bilir eğer tanıdığın birinde masa üstü pc varsa bir rica et ve kendi pc inde dene ama alırken söyle me vermeye bilir bi arkadaşa göstercem özelliklerini alıp kendime aynısında alıcam de falan işte ayrıca monitör kablo soketini kontrol ettinmi bir halt yok değilmi monitörün çalışıp çalışmadığını başka bir pcye takıp dene onda açıyorsa tek sorun ekran kartı kardeşim çünki ramlerde arıda olursa pc bas bas bağırır sana ses sinyali şeklinde bu sesi duymuyorsan ekran kartıdır bir pcyi powere basıp ilk çalışırken del tuşuna bas biraz bekle ekran gelmezse kartın arızalı olup olmadığını ben böyle test ediyorum ekran siyah bir şekilde marka model yazar ve biosa girer yani mavi ekrana bunlarıda açmazsa ekran kartı kardeş diyeceğim bir şeyyok sen birinden emanet bul ama aynı model ve tipten olsun yani anakartındaki ekran kartı soketin olduğu yer

Evriveydetayken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeş ekran kartındaki fanın çalışması bir şey ifade etmez çünki fana gelen akım 12 volt ayrı bir hattan gelir ekran kartının işlemcisi yani psu su na gelen akım arızalı yada psu keni arızalı ola bilir eğer tanıdığın birinde masa üstü pc varsa bir rica et ve kendi pc inde dene ama alırken söyle me vermeye bilir bi arkadaşa göstercem özelliklerini alıp kendime aynısında alıcam de falan işte ayrıca monitör kablo soketini kontrol ettinmi bir halt yok değilmi monitörün çalışıp çalışmadığını başka bir pcye takıp dene onda açıyorsa tek sorun ekran kartı kardeşim çünki ramlerde arıda olursa pc bas bas bağırır sana ses sinyali şeklinde bu sesi duymuyorsan ekran kartıdır bir pcyi powere basıp ilk çalışırken del tuşuna bas biraz bekle ekran gelmezse kartın arızalı olup olmadığını ben böyle test ediyorum ekran siyah bir şekilde marka model yazar ve biosa girer yani mavi ekrana bunlarıda açmazsa ekran kartı kardeş diyeceğim bir şeyyok sen birinden emanet bul ama aynı model ve tipten olsun yani anakartındaki ekran kartı soketin olduğu yer

Monitörde, bağlantılarında problem yok. Açarken ses falanda çıkartmıyor. Ekran kartıda yerine tam oturtulmuş 4-5 kez kontrol ettim. Şimdi klavyeyi bağlıyıp del tuşuna basıcam bakalım görüntü gelicek mi?..

sinanyc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar valla bi el atın 10 dk dır denemediğim şey kalmadı monitöre görüntü gitmiyor.

kardeş ram leri birer birer takıp denermisin birde öyle bak ama dediğim gibi ekran kartıdır şimdi bir arkadaşla msnde görüştüm %100 ekran kartı dedi ram olsa pc hiç açmaz ve kendi kapanırmış bilgin olsun saygılar hayırlı akşamlar