Bilgisayar Nasıl Toplanır ?

Arkadaşlar elime bi bilgisayar geçti şu anda öncelikle bilgisayarı bi açmam lazım performans falan nasıl diye bi bakıcam ama ben almaya gittiğimde parçaları sökmüşler temizlicez diye şimdide aldım getirdim eve parçalar herşey tertemiz ama hangi kablo nereye gelecek bilmiyorum :D öncelikle özellikleri yazayım 4x256mb 400mhz ram . fx5200 ekran kartı (256mb) intel celeron 2.4ghz (sadece bu yazıyo) son olarak gigabyte GA-8IPE1000-G anakart var bide 40gb hdd .. şuanlık durum içler acısı zaten herşeyi bi yenilicem ama şu bilgisayarı bi açmam lazım (zaten bu tip şeyleri öğrenmekte istiyorum) öncelikle paylaşacağım resim kaç w olduğunu anlayamadığım psu nun resmi

http://g1206.hizliresim.com/y/k/849u0.jpg

ve şimd gelelim şu küçük nereye takılacağı belli olmayan kablolara bi kaçının yerini buldum ama asıl olanları çözemedim. Şimdi aşağıda görüldüğü gibi girişler var (altında yazı olan bi tek burası ve ve muhtemelen buraya takılacağını düşünüyorum)

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84b9c.jpg

Birde buraya gireceğini düşündüğüm bilgisayarın power düğmesinin arkasından çıkan ve üstünde yazılar olan kablolarında fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84bnu.jpg

Tek sorunun bunları doğru yere takamadığımdan kaynaklandığını düşünüyorum (artık neden bu kadar kendime güveniyorsam) ama birde sonra olarak şu var :

http://g1206.hizliresim.com/y/k/84bww.jpg

HDD de 3 tane kablo takma yeri var fakat ben takılacak olan 2 tane bulabildim :) bu arada göremeyen var 6lı erkek (sanırım böle tabir ediliyo)

bana her zaman yardı eden @rtsbora yıda burda görmek isterim :)

El Padrino

Dekan
Onursal Üye
Dostum bu bilgisayarın neresini yükselticen.Ayrıca bu bilgisayarı açsanda açmasanda hiçbirşey farketmez.Sen bunu nerden aldıysan hemen götür geri ver.Ya da çöpe falan at.Şimdi diceksin arkadaşım akıl verme yardım et diye ama bu bilgisayarın yardım edilcek bi tarafı yok bence.

ByBerk

Profesör
kullanma kılavuzunda o tuşlar nasıl takıldğının cevabı var

diskin ide bir kabloda 2 tane takarsın anakartında 2 tane varsa 4 tane takarsın

konuyu pek okumadım çok uzun ama cevaplar bunlar herhalde

Yok kardeş o kadarını biliyorumda bu işe bi yerden başlamak şart. Bi açacam öldüresiye herşeyiyle uğraşacam bunu açıpta kullanmıcam zaten. ayrıca kasa ve psu yu kullanmayı düşünüyorum bide şuan elimde 500tl falan var olmadı ilk 2 3 hafta hdd yide kullanırım.. anakart işlemci ekran kartı ram değiştiricem kesinlikle zaten ek olarakta hdd alıcam bide raid0 yaparım onuda hayatımda hiç yapmadım denemek istiyorum :D

kullanma kılavuzunda o tuşlar nasıl takıldğının cevabı var

diskin ide bir kabloda 2 tane takarsın anakartında 2 tane varsa 4 tane takarsın

konuyu pek okumadım çok uzun ama cevaplar bunlar herhalde

Kardeş baktığın kasa 10 yıllık kullanma kılavuzunu bulursan haber et bana :)

psu 200w max 300w veriyor sonra bumm .d

An itibariyle psu muzunda olmadığını düşünerekten kasanında 10 yıllık olduğunu varsayarsak 500w psu lu yeni bi kasa alıcam :)

Arkadaşlar bi kısmını hallettim en azından pc artık açılıyor. PW ye power kablosunu res e de Restart kablosunu bağladım artık pc açılıyor fakat HD ,MSG ve NC ye ne gelicek çözemedim ayrıca monitöre görüntüde gelmiyor. Çözümleri bekliyorum.

mila12

Dekan
Onursal Üye
Bu resime göre takabilirsiniz bazı yerlerini

Anakartın manual'ını aşağıdan indirebilirsiniz.

http://www.multiupload.nl/NO69Q3OVFY

Redbull64

Asistan
MSG ve yanındakilere hdd'deki gibi bir kablo olacak sanırsam bütün ve büyükce bişey komple gececek ama tam bilmiyorum bunlar eski anakartlar

Bu resime göre takabilirsiniz bazı yerlerini

Anakartın manual'ını aşağıdan indirebilirsiniz.

http://www.multiupload.nl/NO69Q3OVFY

O resim bu anakartın değil sanırım. pdf dosyasınıda indirdim inceliyorum çok teşekkür ederim.

MSG ve yanındakilere hdd'deki gibi bir kablo olacak sanırsam bütün ve büyükce bişey komple gececek ama tam bilmiyorum bunlar eski anakartlar

Valla şu ana kadar öle bişey göremedim en azından onun yanındakilere yetişecek tek parça bişey göremedim. Ama halledicem şimdi.

YellowRed

Rektör
bu iş forumdan zor. ancak kasayı bilen birine götürürsen o sana gösterir. ayrıca arkadaşa da katılıyorum; bu sistemle boşa vakit harcıyorsun.

Redbull64

Asistan
ya abi adam uğraşmak istemiş merak salmış hevesini alsın salacaktır ama şimdi şöyle bişey var ben 5 tane pc dağıtıp topladım ama hiçbirinde seninki gibi bir giriş görmedim dostum benim gördüklerim genelde şöyle

Arkadaşlar şuan ki isteğim bir bilgisayarı tamamen söküp başarılı bir şekilde çalışacak hale getirmek bu bilgisayarı kullanmayacağım zaten. denemek istediklerimi bunda deneyip masraf çıkartmayacağım kendime. ve ayrıca yardımı olabilecek arkadaşlara da söylüyorum şu anki sorunum monitöre görüntü gitmiyor ekran kartına baktım tam oturtmuşum kablolarda da bir problem yok monitörde de bir sıkıntı yok 3 saat önce çalışıyordu. Sorun nerede olabilir acaba?

ya abi adam uğraşmak istemiş merak salmış hevesini alsın salacaktır ama şimdi şöyle bişey var ben 5 tane pc dağıtıp topladım ama hiçbirinde seninki gibi bir giriş görmedim dostum benim gördüklerim genelde şöyle

Beni anlayan biri olarak öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Verdiğiniz örnek %90 benim anakartla aynı . Disket sürücüsünü bulamadım bir tek bir de usb girişlerini de bulamadım anakart da, kablolarda r in r out falan yazıyo bu power ve reset gibi altında r in r out gibi şeler yazan bi yer bulamadım. yardımcı olursa buyrun foto:
http://c1206.hizliresim.com/y/k/84j6m.jpg

Redbull64

Asistan
usb girişi bunda yok sanırım bide kaç model olduğunu söylersen :D dur bakayım modeline

Disket girişi burası

pardon usb varmış ama nerden girişli bilmiyorum

Disket cd-rom falan değilde az önce pc açılıyodu monitöre görüntü gelmiyodu şimdi pc hiç açılmıyor :D vallahi deliricem gerekirse sabahlarım ama şunu halledicem.

sinanyc

Üyecik
selam arkadaşım 10 yıl önce bende senin gibi merak salmıştım ve her yönüyle anladığım kadarnı sana anlatayım tüm anakartlarda sata olanlar hariç yani ide ve ata anakartlar eski modellerdi şimdiki anakartlar satadır ve kablo bağlantıları daha ince ve farklıdır senin burda anlıycan dilde kısaca anlatayım ve inşallah sil baştan olumlu sonuç alcaksın ve bildiğin bazı şeyleri şimdi unutmanı istiyorum dikkatlice oku ve harfiyen uygula.öncelikle eline ameliyat eldiveni giy vücuttaki statik elektrik elektronik cihazlara zarar veriyor.
tamamıyle sistemi sök ana kartı yerinden çıkart ve tekrar yerine takarken arka tarafında kasaya bağladığın yüzeyde bir metala değen yada eğrilik varsa kasada anakrtına zarar verir kontrolden sonra montajını yap ana kart üzerindeki bios pilini çıkar onu en son takacağız bu arada biosun sıfırlar ;) ve virüs varsa temizlenir.
şimdi ön panelden gelen kabloları reset ,power,power led,hdd led olmak üzere sırasıyla doğru bağla zaten poweri açtığında hepsi düzgün bir şekilde yanacaktır ve çalışacaktır ama o kısma biraz daha var daha sonra power den ana kabloyu anakarta monte et bazılarında birde küçük 4 lü soketi olan bir fiş yeri vardır anakartında bu 4lü soket yeri varsa powerden kabloyu oraya tak yoksa zaten bu kabloya ihtiyacın yok şimdi gelelim donanıma öncelikle sd1 sd2 gib anakart üzerinde hdd ve dvd için yer var buna ide soket diyoruz sd1 olan hdd içindir 2 adet taka bilirsin çünki kablolar satandart olarak2 çıkış verir sd2 olan yerde dvd yada cd riwer için çıkıştır onuda bu sokete bağlayacaksın unutmadan hdd nin ve cdyada dvd nin arkasında 4 lü bir jumper dediğimiz minik soketli yer var onun ayarı için şöyle yapacaksın hdd bir adet ve hangisine işletim sistemi kuracaksn o hdd master olacak buda hdd nin üzerindeki etikette yazar dikkatli bak ve uygula eğer 2 ci bir hdd takar işletim sistemi olan hdd master olduğundan 2ciyi slave yapacaksın ve oda aynı 1 inciye yaptığımız şekilde olcak sırada cd ve dvd donanımına geldi dvd in varsa bunu master yapacaksın ve cdni slave yapacaksın ve yerine bağlayıp anakarttan gelen sırasıyla anlattığım şekilde kabloları bağlıyacaksın sd1e hdd ler sd2 ye cd ve dvdler. şimdi bunlar tmm . gelelim ram belleğe ram belleklerinin sağlam olup olmadığını yani yanık kırık olmadığını gözle kontrol et ve emin olduğun sadece 2 tanesini tak deneme için sonra pc yi kapatıp diğerlerini ekleye bilirsin öncelikle ram bellekleri çıplak elle tutma vücuttaki statik elektrik ram arızası verir yada bozar bunlarda tmm sa ekran kartının özelliğini bilmelisin onun için ekran kartında etiketlere bak win xp için en az 64mblık bir ekran kartı ister yoksa zaten remlerden tamamlar çünki pili çıkarttık ve bios kendine reset attı . neyse ses kartın varsa tak herşey yerli yerindemi kontrol et ve şimdi klavye mause monitör gibi dış donanımı bağla dikkat edeceğin ekran kartının yerine tam oturmuşmu monitör kablon vga uyumlu ve sağlammı yine monitör kablo soketinin 15 adet pini vardır bunlarda eğrilik kırık yada içe çökme varmı bak varsa başka monitör tak ve pc nin power tuşuna bas ön panelde ışık yoksa ilk başta anlattığım ön pnel kablolarını kontrol et ve gerekirse yerini değiştir sırasıyla tekrar tekrar yap ve doğru kabloları bulduğunda power açar power led yanar hdd okumaya başlmadan siyah ekranda bir hata verir şimdide bios ayarı yapacağız del tuşuna basarak mavi ekrana gireceksin burda advantige menüsüne yada en üstteki menüye page yada ok tuşlarıyla ilerleyip enter bas tarih saat ayarını yap escye bas yine ana menüden aşağı doğru bir yada 2nci olması lazım hdd cd ve flopyy ayarını değiştirceksin önceliğe cd room atayacaksın ikincile hdd ve sonuncusu flopyy olacak bu şekilde işlemi yaptıktan sonra escye bas anamenüden F10 tuşuna bas çıkan soruya Y enter yap eğer seçiliyse direk enter yap pc şimdi yeniden başlıycak eğer pc sorunsuz açılıyor ve yine görün belli bir süre sonra kayboluyorsa hdd içerisindeki işletim sistemi başka bir donanıma göre formatlanmış demektir çünki her donanıma formatlanmış işletim sistemi eski bir pc de açmaz ve ekran kararması yada reset problemi olur bu yüzden format gereklidir cd yi takıp formatlıycaksın pc çalışırken görüntüyoksa yapacaklarnı googlede aratırsan bir çok fikir ve bilgi sahibi olursun eminim burdaki ustalar ve hocalarımız da yardımcı olacaktır başka sormak istediğin bir şey olursa burdan yazarsın elimden geldiğince anlatırım bence büyük ihtimal ekran kartın kardeşim olmazsa çıkma 128mbyada 256lık bir tane daha al 20tl civarı zaten oda yüksek oyun oynamazsan senin işini görür saygılarımla kolay gelsin

Redbull64

Asistan
[MENTION=24850]sinanyc[/MENTION] kardeşimiz güzelce anlatmış sanırım benden daha bilgili bu konuda ama sunu söylemeliyim bu bilgisayara yatırım yapmaya değmez :D

selam arkadaşım 10 yıl önce bende senin gibi merak salmıştım ve her yönüyle anladığım kadarnı sana anlatayım tüm anakartlarda sata olanlar hariç yani ide ve ata anakartlar eski modellerdi şimdiki anakartlar satadır ve kablo bağlantıları daha ince ve farklıdır senin burda anlıycan dilde kısaca anlatayım ve inşallah sil baştan olumlu sonuç alcaksın ve bildiğin bazı şeyleri şimdi unutmanı istiyorum dikkatlice oku ve harfiyen uygula.öncelikle eline ameliyat eldiveni giy vücuttaki statik elektrik elektronik cihazlara zarar veriyor.
tamamıyle sistemi sök ana kartı yerinden çıkart ve tekrar yerine takarken arka tarafında kasaya bağladığın yüzeyde bir metala değen yada eğrilik varsa kasada anakrtına zarar verir kontrolden sonra montajını yap ana kart üzerindeki bios pilini çıkar onu en son takacağız bu arada biosun sıfırlar ;) ve virüs varsa temizlenir.
şimdi ön panelden gelen kabloları reset ,power,power led,hdd led olmak üzere sırasıyla doğru bağla zaten poweri açtığında hepsi düzgün bir şekilde yanacaktır ve çalışacaktır ama o kısma biraz daha var daha sonra power den ana kabloyu anakarta monte et bazılarında birde küçük 4 lü soketi olan bir fiş yeri vardır anakartında bu 4lü soket yeri varsa powerden kabloyu oraya tak yoksa zaten bu kabloya ihtiyacın yok şimdi gelelim donanıma öncelikle sd1 sd2 gib anakart üzerinde hdd ve dvd için yer var buna ide soket diyoruz sd1 olan hdd içindir 2 adet taka bilirsin çünki kablolar satandart olarak2 çıkış verir sd2 olan yerde dvd yada cd riwer için çıkıştır onuda bu sokete bağlayacaksın unutmadan hdd nin ve cdyada dvd nin arkasında 4 lü bir jumper dediğimiz minik soketli yer var onun ayarı için şöyle yapacaksın hdd bir adet ve hangisine işletim sistemi kuracaksn o hdd master olacak buda hdd nin üzerindeki etikette yazar dikkatli bak ve uygula eğer 2 ci bir hdd takar işletim sistemi olan hdd master olduğundan 2ciyi slave yapacaksın ve oda aynı 1 inciye yaptığımız şekilde olcak sırada cd ve dvd donanımına geldi dvd in varsa bunu master yapacaksın ve cdni slave yapacaksın ve yerine bağlayıp anakarttan gelen sırasıyla anlattığım şekilde kabloları bağlıyacaksın sd1e hdd ler sd2 ye cd ve dvdler. şimdi bunlar tmm . gelelim ram belleğe ram belleklerinin sağlam olup olmadığını yani yanık kırık olmadığını gözle kontrol et ve emin olduğun sadece 2 tanesini tak deneme için sonra pc yi kapatıp diğerlerini ekleye bilirsin öncelikle ram bellekleri çıplak elle tutma vücuttaki statik elektrik ram arızası verir yada bozar bunlarda tmm sa ekran kartının özelliğini bilmelisin onun için ekran kartında etiketlere bak win xp için en az 64mblık bir ekran kartı ister yoksa zaten remlerden tamamlar çünki pili çıkarttık ve bios kendine reset attı . neyse ses kartın varsa tak herşey yerli yerindemi kontrol et ve şimdi klavye mause monitör gibi dış donanımı bağla dikkat edeceğin ekran kartının yerine tam oturmuşmu monitör kablon vga uyumlu ve sağlammı yine monitör kablo soketinin 15 adet pini vardır bunlarda eğrilik kırık yada içe çökme varmı bak varsa başka monitör tak ve pc nin power tuşuna bas ön panelde ışık yoksa ilk başta anlattığım ön pnel kablolarını kontrol et ve gerekirse yerini değiştir sırasıyla tekrar tekrar yap ve doğru kabloları bulduğunda power açar power led yanar hdd okumaya başlmadan siyah ekranda bir hata verir şimdide bios ayarı yapacağız del tuşuna basarak mavi ekrana gireceksin burda advantige menüsüne yada en üstteki menüye page yada ok tuşlarıyla ilerleyip enter bas tarih saat ayarını yap escye bas yine ana menüden aşağı doğru bir yada 2nci olması lazım hdd cd ve flopyy ayarını değiştirceksin önceliğe cd room atayacaksın ikincile hdd ve sonuncusu flopyy olacak bu şekilde işlemi yaptıktan sonra escye bas anamenüden F10 tuşuna bas çıkan soruya Y enter yap eğer seçiliyse direk enter yap pc şimdi yeniden başlıycak eğer pc sorunsuz açılıyor ve yine görün belli bir süre sonra kayboluyorsa hdd içerisindeki işletim sistemi başka bir donanıma göre formatlanmış demektir çünki her donanıma formatlanmış işletim sistemi eski bir pc de açmaz ve ekran kararması yada reset problemi olur bu yüzden format gereklidir cd yi takıp formatlıycaksın pc çalışırken görüntüyoksa yapacaklarnı googlede aratırsan bir çok fikir ve bilgi sahibi olursun eminim burdaki ustalar ve hocalarımız da yardımcı olacaktır başka sormak istediğin bir şey olursa burdan yazarsın elimden geldiğince anlatırım bence büyük ihtimal ekran kartın kardeşim olmazsa çıkma 128mbyada 256lık bir tane daha al 20tl civarı zaten oda yüksek oyun oynamazsan senin işini görür saygılarımla kolay gelsin

Bir gazla başladım her şeyi %100 yapmaya (aklında soru işareti olan arkadaşlar varsa evet %100, ameliyat eldivenlerini de taktım) Ordan burdan bişeyler yaptım o kabloyu çıkar şuraya tak olmadı ordan çıkar buraya tak derken bi baktım pc çalışıyo ama monitöre görüntü gitmiyor... Ekran kartınında fanı çalışıyor.. Buna bi çözüm bulalım bios ayarlarınada geçicem ama önce monitöre görüntü gelmesi lazım...