Yardım Ben Çok Safım?

Bu konuyu okuyanlar

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094
Çağıralım sizinkileride seni bi güzel linç etsinler "Azeri" dedin diye:D
Ne yani kısaltma kullandığım için Linç mi yicez şimdi? :D ahshdhsha

Baya garipsiniz ağa. Ben başka anlam düşünmeden kısaltmaları kullanırım.
Herkes söze anlam yüklerse ooohhhooo işimiz var

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,480
Cevap basit. Kimseye güvenmeyeceksin. “Herkesi kendim gibi iyi niyetli sanıyorum” diye bir şey yok kimse iyi niyet beslemez sana karşılık beklemeden. Kimseye verdiğin borcu unutma ve iste, cimri damgası yerim diye düşünme biraz sonra ayıktığını anlarlar.

Reaksiyon puanı
961
Konu aylar öncesinden ama yine de şimdi görenler için bir iki kelime de ben yazayım.
Ben artık değişik bir algoritma ile bakıyorum bu tarz işlere.
Gittin ortak bir alandasın işte ya okul ya işyeri vs.
Diyelim biri borç istedi işte telefon faturası ödeyecek bu ay harcaması çok olduğu için kalmamış onda 100 lira lazım diyor.Çalışan birinin 100 lira istemesi çok saçma çünkü artık banka kartlarının eksiye düşme avans durumu var zaten 1 hafta sonra öderim diyosa avans çekmesi daha mantıklı.Eğer çekebildiği hâlde yanaşmıyorsa vermemek en iyisi.
Şimdi gelelim 2. Duruma avans da kullanmış herşey ekside bu durumda bu herif zaten batık ama hâlâ çalıştığı için ödeyebilir gelecek ay bu durumda verilecek miktar cebinden çıktığı zaman seni en az 2 ay zarara sokmayacak bir miktar olmalı.
Bakıyorsun adamın cebinde nakiti yok kendisinin hesabı -3000de kalan eksi limitini çekip adama veriyor oluyor -7500 böylece kendi limiti de kalmıyor bu çok saçma işte eğer aylık 20 30bin kazanmıyorsan.
Çalışmayan birine hepten güvenmem zaten o ayrı konu.İlla vereceksem de o paraya gitti gözüyle bakarım.
Kim olursa olsun asla kimseye kredi çekmem ben bu konuda çok katıyım prensip meselesi.
Konu sahibi kişi gibiydim ben de ama artık ben de temkinliyim.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,870
Borç verecek dostunuz olmazsa borç verme, saflık gibi bir sorununuz da olmaz arkadaşlar. Veya arkadaşınız olabilir, fakat borç istediği anda engelleyin her yerden. Böylece borç istemeyen mükemmel arkadaşlarınız olmuş olacak.

Reaksiyon puanı
961
Borç verecek dostunuz olmazsa borç verme, saflık gibi bir sorununuz da olmaz arkadaşlar. Veya arkadaşınız olabilir, fakat borç istediği anda engelleyin her yerden. Böylece borç istemeyen mükemmel arkadaşlarınız olmuş olacak.
İnsanlık halidir yani bazen o ay çok fazla aksaklıklar yaşamış olabilir mesela sağlık sorunları gibi bir şeyin arızalanması gibi gibi ekstra giderler bazen denk gelir böyle insan zor durumda kalabilir.
Evet saf olmayalım ama insanlığımızı da kaybetmemek lazım diye düşünüyorum.
Sonuçta herkesin başına gelebilir.
Zaten borç verirken de eğer miktar biraz fazla olacaksa çok iyi tanıdığın biri olmalı ve özellikle de verdiğin miktar telafi edilebilir olmalı.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094
Konu aylar öncesinden ama yine de şimdi görenler için bir iki kelime de ben yazayım.
Ben artık değişik bir algoritma ile bakıyorum bu tarz işlere.
Gittin ortak bir alandasın işte ya okul ya işyeri vs.
Diyelim biri borç istedi işte telefon faturası ödeyecek bu ay harcaması çok olduğu için kalmamış onda 100 lira lazım diyor.Çalışan birinin 100 lira istemesi çok saçma çünkü artık banka kartlarının eksiye düşme avans durumu var zaten 1 hafta sonra öderim diyosa avans çekmesi daha mantıklı.Eğer çekebildiği hâlde yanaşmıyorsa vermemek en iyisi.
Şimdi gelelim 2. Duruma avans da kullanmış herşey ekside bu durumda bu herif zaten batık ama hâlâ çalıştığı için ödeyebilir gelecek ay bu durumda verilecek miktar cebinden çıktığı zaman seni en az 2 ay zarara sokmayacak bir miktar olmalı.
Bakıyorsun adamın cebinde nakiti yok kendisinin hesabı -3000de kalan eksi limitini çekip adama veriyor oluyor -7500 böylece kendi limiti de kalmıyor bu çok saçma işte eğer aylık 20 30bin kazanmıyorsan.
Çalışmayan birine hepten güvenmem zaten o ayrı konu.İlla vereceksem de o paraya gitti gözüyle bakarım.
Kim olursa olsun asla kimseye kredi çekmem ben bu konuda çok katıyım prensip meselesi.
Konu sahibi kişi gibiydim ben de ama artık ben de temkinliyim.
Adam saf abi.
Bu kadar hesap kitap yaptın hiç anlamaz o işlerden avans felan.

Kendim zar zor anladım yazdıklarını zaten :D

Kısa özetini yazayım. Kimseye borç vermeyin.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,480
Adam saf abi.
Bu kadar hesap kitap yaptın hiç anlamaz o işlerden avans felan.

Kendim zar zor anladım yazdıklarını zaten :D

Kısa özetini yazayım. Kimseye borç vermeyin.
Adam saf falan değil. Gerçekten saf olan insan bunun farkına varamaz bile. Sadece duygularına yenik düşüp duruyor onu da çözmeye çalışıyor işte :D.