Batu: Keşke kurban kesmek yasaklansa!

Reaksiyon puanı
0
batu_keske_kurban_kesmek_yasaklansa13511592350_h944305.jpg

Her sene Kurban Bayramı'nda gündeme gelmeye çalışan ünlüler kervanına bu sene Pelin Batu katıldı. Geçmiş yıllarda popçu Tarkan ve oyuncu Hülya Avşar'ın sözleri büyük tepki toplamıştı.

Bir TV programına katılan Batu, kesilen hayvanların içini acıttığını belirterek, 'Kurban kesmek keşke yasaklansa. Ete değil eğitime ihtiyacımız var" dedi.
İşte Batu'nun tartışılacak sözleri: "Hz. İbrahim zamanında yaşamıyoruz. Bugün çok sayıda insan var ve çok sayıda ihtiyaç var. İnsanların temel ihtiyacı eğitim. Protein almak önemli olabilir ama binlerce hayvan kesilerek insanlara iyilik yapıldığına inanmıyorum. İlahiyatçı değilim sadece kendi hislerimi anlatıyorum. Dinlerde kimseyi öldürme dendiğinde insanların iyiliği düşünülerek söylenir bu."
Pelin Batu'nun bu sözleri benzer açıklamalar yapan Tarkan ve Hülya Avşar'ı akıllara getirdi.
TARKAN NELER SÖYLEMİŞTİ?
Popçu Tarkan, geçtiğimiz yıllarda Kurban Bayramı'yla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede büyük bir gaf yapmış, Kurban Bayram'da kurban kesmenin bir gelenek olduğunu dile getirmişti. Tarkan kesilen hayvanlar için, 'Umarım bu bayram olabildiğince az hayvan öldürülür. Haberlerde kurbanlık hayvanları görüyorum. Ölümleri için geri sayımı bekliyorlar. Ama bazı gelenekler maalesef değişemiyor. Keşke biraz değişse ve daha az hayvan öldürsek' diye konuşmuştu.
HÜLYA AVŞAR DA ŞAŞIRTMIŞTI
Hülya Avşar'ın Kurban Bayramı ile ilgili olarak yaptığı yorum müslümanların büyük tepkisini çekmişti:
"Benim fikrimi sorarsanız; İslami değerlerimizi şimdiden korumaya başlarız. Asıl tehditkar pozisyonlar yolda geliyor. Size en ufak örnek veriyorum; çok sevgili bir ahbabımın 9 yaşındaki torunu, babaannesine şöyle bir soru sormuş, 'Hayvan keserek bayram yapan bir dini aklım almıyor!' İşte bu soru bana da şok!!! Mantıklı gelen bu soru alttan nasıl bir jenerasyon geldiğini size de fark ettiriyor mu? Belki de beni etkileme sebebi, benim de son yıllarda kurban kesmek yerine daha hayırlı olacak bir şeyler yapmayı tercih ediyor olmamdır" dedi.

Kaynak:http://www.haber7.com/televizyon/haber/944305-batu-keske-kurban-kesmek-yasaklansa

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Kız doğru söylemiş katılıyorum her yıl bu ilkelliği yaşıyoruz denetim sıfır boğaz kan gölüne dönüyor.Ellerini kollarını doğrayıp hastaneye koşan insanlar da cabası. Kurban vermek demek sadece hayvan öldürüp etini dağıtmak demek olmamalı bunu ihtiyacı olan insanlara para yardımı yaparak, okutarak, vatana millete yararlı olacak bir şekilde değerlendirmek suretiyle yardım yapılırsa o zaman gerçekten kurban olmuş olur. Ben bu konu hakkında araştırma yaptım ve bazı islam din bilginleri de kurban kesmenin islam dininden değil Türklerin daha önceki dinlerinden gelen bir gelenek olduğunu söylüyorlar. (bkz. Şamanizm)

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu hayvanlar zaten kesilecek olmasa yani sadece din için kesilseydi,çok tepkili olurdum bende,ama işi bilmeyenler yine eziyet ediyor hayvanlara bayram yüzünden orası ayrı.

Ketumm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Kız doğru söylemiş katılıyorum her yıl bu ilkelliği yaşıyoruz denetim sıfır boğaz kan gölüne dönüyor.Ellerini kollarını doğrayıp hastaneye koşan insanlar da cabası. Kurban vermek demek sadece hayvan öldürüp etini dağıtmak demek olmamalı bunu ihtiyacı olan insanlara para yardımı yaparak, okutarak, vatana millete yararlı olacak bir şekilde değerlendirmek suretiyle yardım yapılırsa o zaman gerçekten kurban olmuş olur. Ben bu konu hakkında araştırma yaptım ve bazı islam din bilginleri de kurban kesmenin islam dininden değil Türklerin daha önceki dinlerinden gelen bir gelenek olduğunu söylüyorlar. (bkz. Şamanizm)

Keşke İslam Bilginleri! yerine Kur'an-ı Kerim ne diyor Hadisler ne diyor diye araştırsaydın o zaman daha doğru olurdu

Öyleyse Rabb'in için namaz kıl ve kurban kes.
Kevser Suresi 2. ayet

Ebû Hureyre radiyallahu anh'dan: (Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu)

"Kimin imkânı olup da kurban kesmezse, namazgahlarımıza asla yanaşmasın!" [İbn Mâce]

İbn Abbâs radiyallahü anh'dan: (Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu)

"Kurban bayramı günü, sıla-i rahim hariç, Ademoğlu, kurban kanı akıtmaktan daha üstün bir amelde bulunamaz!'

ITaberânî, Mu'cemıı'l-Kebîr]

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Her bayram aynı tantana. Sanki laf olsun diye kesiliyor bu hayvanlar.

Hepsi de Müslümanlığı tam olarak algılamayan, yaşamayan insanlar tarafından çıkartılıyor. Veyahut İslam karşıtları tarafından.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Güzel kızım olmaz o dediğin :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Keşke kurban kesmeyelim buna verceğimiz paraları cocuklarımızn geleceklerine yatıralım eğitim verelim diyen bu sözde ünlüler zamanı geldiğinde zekatlarınıda tam verselerde sözlerinde inandırıcılık bir nebze artsa. Dini gelenek, batıl inançları ise dini gereklilik sanan bu insanlar keşke şovanist söylemlerden uzak dursada bizde rahatça inandığımız değerlere sahip çıkarak yaşayabilsek

Şehzade~

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Rabbimiz ne diyorsa ona uymak zorundayız:)

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Kurban Bayramını sadece hayvan kesmekten ibaret olduğunu sananlara yuh diyorum!!!

Demek ki beyincikleri daha algılayamamış. Birazcık aklını kullanıp Kurban Bayramının amacını anlasalar böyle konuşmazlar, konuşamazlar. Ama söylesek de nafile.

Allah bunlara hidayet etsin...

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kurban kesmek ibadet. Hiçkimse kimsenin ibadetine karışmasın.

Kurban kesmek belli düzen içinde uygulanmalı. Yapılan yanlışlıklar ve cahillikler hem kurbana eziyet edilmesine sebep oluyor hem de dışarıdan bakan bilmeyen kişilerin İslamı yanlış tanımasına sebep oluyor. Çevre kirliliğide cabası.

Kurban için özel yerler belirlenirse ve düzen olursa eleştiriler azalır.

Kurban için belirlenen özel yerlerden birini görmüştüm. Her hayvanın numarası var. Hayvanlar belirli sıra ile alınıyor. Profesyonel kasaplar tarafından vekaletle hayvana eziyet edilmeden kesiliyor. Hayvan 4 parçaya ayrılıyor ve sahibine teslim ediliyor. Hayvanların kafası, ayakları, işkembesi ayrı ayrı değerlendiriliyor. Hayvanın pisliğinden bile gübre yapılıyor.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Senin ilmin ne ki bu fetvayı verebiliyorsun önce ben bir yazayım sonra sohbetleri eklerim
Kurbanın kesilme yöntemi bellidir kıbleye yöneltilir ve gözleri bağlanarak tekbirle kurban edilir.4500 seneden beri gelen bir sünnettir ancak kur'anın inmesiyle vacib[hanefiye göre]olmuştur.Buna ilkel diyen kardeşimiz herhalde vajeteryen ancak sende o bitkilerin vahşice koparılıp pişirildiğini ve seninde onları aynı vahşilikle acımadan yediğini düşün
Hayır kurban kesmek bir emir siğgasıdır fesalli lirabbike venhar yani ancak Allah[cc]adına bğazından kesip kanını akıtırsan olurDiğer tür yardımda yapabilirsin buna sadaka denir.
Birturancı olarak türk kavminin şamanist inanca sahip olduğunu görmedim bizim inancımız göktanrı teng teng-ri inancı idi ve 3000 sene öncesine dair yazılı kanıtları mevcuddur
senin hatalarını ayıklamaya kalksam inan sayfalar yetmez
Önce şunu kafana bir sok kardeşim yaşım gereği böyle söylüyorum yani ona göre değerlendir
ineddine indallahilislam
yani dünyanın kuruluşundan beri tek olan din islam velevki meryemoğlu isa-mesih[as]e hristiyan Musa[as]ya da yahudi dersen veya ibrahimi dinler semavi dinler dersen itikadın bozulur islam dışına çıkarsın.Tüm peygamberler ki ilki Efendimiz[sav]nin nuru ve sonuncusu efendimiz[sav]nin bedeni olmak üzere 124-128 bin arası gecen peygamber efendilerimiz hanif din üzerine gelmişler onlara gönderilern suhuf tablet ve vahy ler de sadece aynı dine ama her biri diğerini tamamlar biçimde gönderilmiştir
Zamanı ikiye ayırıyoruz
1- Efendimiz[sav]nin tebliğinden önce
2-Efendimiz[sav]nin tebliğinden sonra
1. grupta o zamana kadar kendilerine gönderilen elçileri Allah[cc]ın kulu ve elçisi kabul edip ona gönderilenle amel edenler kurtulmuştur islam üzerinedir onların evliyasıda bizim saygı göstereceğimiz evliyadır 12 havarıyyun habibineccar ve diğerleri aynı gruptandır.Kurban Hadisesi Halil İbrahim[as]efendimizle başlamıştır yani o zamana kadar islam üzerine olanların uyması gerekendir
2. grupta durum değişir kur'an kendinden önce gelen tüm kitap ve suhufları nesh etmiş yeni düzeni kıyamet gününe kadar yaradılmış ve yaradılana yaratılacak olana kanun olarak gelmiştir değişmeyecektir güncellenmeyecektir hayat kur'ana göre güncellenecektir.
http://www.kuranikerim.com/telmalili/kevser.htm çok uzun linkten okunabilir Kurban hanefi fıkhında vacibtir ki bu farz gibidir hadis-i şeriflerle desteklenmiştir ki buda farziyet gerektirir
üzerimize elzem olmadığı halde bilir görünür babından fetvalar irad etmeyelim velevki biri sizi adam yerine koyarda sözünüzle amel ederse o günahını üstlenir sizde aynı günahı üstlenirsiniz bu ise çığır açmaktır ki daha sonrası uyacak her kişinin günahıda üstünüze olur onlarında günahından birşey eksilmez
[video=youtube;XiZTvNAp5to]http://www.youtube.com/watch?v=XiZTvNAp5to[/video][video=youtube;kDJJbSCm3C8]http://www.youtube.com/watch?v=kDJJbSCm3C8[/video]
yayın grubu olarak bu bayram onlarca video ile kurban ile ilgili bir kitap dolusu hadis-i şerif yayınladık derken bu kadarını yeterli gördük zaten hitap ettiğimiz kitle bilinçli
sohbetlerini verdiğimiz hocaefendi Mehmet Talu ülkemizin ilk sıradaki fetva makamıdır eğer bu iki sohbet yeterli gelmezse otuza kadar yükleyebiliriz.

Reaksiyon puanı
0

Her yıl noel de kesilen milyonlarca hindi çağdaşlığın göstergesi de bizim ALLAH'ın emrini yerine getirmemiz mi ilkellik? Asıl ilkellik ne biliyor musun? Senin gibi lümpen proletarya düşünceli insanların sözde araştırma yapıp her konuda alimlik taslayıp fikirlere nüfuz etmek amacıyla saçmalama moduna girmesi, işte asıl ilkellik budur. Sen ve senin gibiler masaya oturunca etin en güzel,en hokkalı kısmını tek geçerler.361 gün etobur 4 gün otobur kesilip Kurban kesmek İslam dininde yoktur derler.İhtiyacı olan insanlara para yardımı yapmak İslamda sadaka,zekat,fitre olgularıyla tanımlanmıştır zaten.Ayrıca kurban kesmek sadece Türklere özgü bir şey değil.Şamanizmden neden örnek verdin onu anlamadım.Tevratta İncilde bile Kurban ile alakalı kelamlar varken bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Kurban kesilsin kesilmesine de artık tam uygulanmadığını düşünmüyorum kesen kişi kendine etin güzel kısmını ayırıyor geri kalanları eşe dosta komşuya dağıtıyor fakire, et yiyecek maddi durumu olmayan insanlar bu bayramdan tam anlamıyla faydalanamıyor sadece et yiyen daha çok et yiyor, işin sosyal devlet kısmı da zerre kadar uygulanmıyor :(

Dr.Yunus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
et yemeye gelince yersiniz burdan da ahkam kesersiniz . arkadaş ayet var ya nasıl insanlarsınız ayete resmen karşı geliyorsunuz keşke şöyle böyle diyorsunuz kendinizde misiniz ? allah bu zamanın geleceğini bilmiyor muyduda haşa sadece o zamana göre mi indirdi o ayetleri adamı deli etmeyin be ! artı ne ilkelliği üç beş örnekle herzaman karalama yapmayın heryerde kesim yerleri var sokak ortasında kesilmiyor eskisi kadar . içinizde biraz dinden bir inanç kalmışsa allah'ın kanunlarını ayetlerini sorgulamazsınız

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1

Kurban kesmenin bir Şaman geleneği olduğu dışında kalan kısma katılıyorum.

Ayrıca, kurban kesme ile ilgili eleştiriye "yenilen etler nasıl kesiliyor" şeklinde cevap veren arkadaşlara da bir hatırlatmam var.
Bir işletmenin, haliyle para ve zaman kaybetmemek için, hızlı bir şekilde hayvanları öldürmesiyle, hayvanı yere yatırıp boğazına bıçağı geçirmek arasında oldukça büyük bir fark var, bilmiyorum anlatabildim mi..
Sosyal hayatın hemen her alanına giren, hiyjenin yok olması, koku ve görüntü kirliliği gibi konulara ise girmiyorum.

Fakire fukaraya yardım ilüzyonu da maaşallah..
Hadi oturup Kurban Bayramı kesilen hayvan sayısını ve buradan çıkan et ağırlığını hesaplayalım. Bakın bakalım kaç tane fakir doymuş, ne kadar süre ile?
Bir kişi gösterin, hayvanı kesmiş olsun da, kendine veya komşusuna bir gram vermesin, gidip tanımadığı birine dağıtsın eti.. Hadi sayın bakalım..

Aleviler cem evlerinde kestirip, genelde gecekondu bölgesi olan çevrelerde yaşayanlara dağıttırıyorlar bir tek, gördüğüm ender yardım pratikleri bununla kısıtlı.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bkz.Ilımlı secularıst din olgusunun baş kahramanları her yıl saçmaliyorlar ve millet tarafından sert tepkiler ile ağızlarının payını alıyorlar ama yok uslanmiyorlar hani bir laf var yüzsüzun yüzüne necaset i yağmur sanması olayı bunlar da öyle .Bu ülkede yaşıyor sanız x bayan bu insanların dinine örf üne ahlakına laf atmayacaksiniz alaya almayacaksiniz tahammülüm yok diyorsanız yüzlerce sizin secularıst yaşam tarzınıza uyan batı ülkesi var gidin orada yaşayın

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Kurban kesilsin kesilmesine de artık tam uygulanmadığını düşünmüyorum kesen kişi kendine etin güzel kısmını ayırıyor geri kalanları eşe dosta komşuya dağıtıyor fakire, et yiyecek maddi durumu olmayan insanlar bu bayramdan tam anlamıyla faydalanamıyor sadece et yiyen daha çok et yiyor, işin sosyal devlet kısmı da zerre kadar uygulanmıyor :(
Hayır buna katılmanın olanağı yok amaç bu olsa hiç kurban kesmeye gerekte yok alırsın bonfile oturur yersin ama amaç et yemek değildir
Allah[cc]ın insanlığa bir hediyesi bir lutfuilahiyesidir kurban
sadece et yemek hayır
et kesmek hayır
önce kurban aylar öncesinden yem ve hayvan piyasası oluşturarak bu işten ümmetin helal rızıkla rızıklanmasına vesile olur hayvanlar alınır beslenir.
daha sonra sıla-i rahim için vesile olacak vasıta olacak şirketler kişiler nasiplenir hayvanları taşıyan satan kesen nasiplenirElbiseci ve gıda esnafında nasibini alır yani maddi bir döngü oluşur biiznillahteala
sonra dargınlar barışır birlikte namaz kılınır kurbanlar kesilir yi,ne dargınlara gönderilen veya alınan etlerle kalbler yumuşar
şeytanın verdiği vesveselerden uzak olalım.Özellikle Halil ibrahim[as]ile oğlu İsmail[as]in karşılıklı konuşmasına ve Cebrail [as]nin onlara katılmasına yani tekirlere dikkat edelim
tekbirullahi tekbira
[video=youtube;9wW1OR7sSgw]http://www.youtube.com/watch?v=9wW1OR7sSgw[/video]
Sahneye bakınız Bir çocukki teslim olmuş ve bıçağın önüne yatmış
bir baba ki oğlunun boynuna bıçağı çalıyor
bir ana ki tevekkül ediyor
ve Cebrail [as]bu muhteşem tabloyu görüp Allah-ü ekber nidalarıyla cennetten habil[as]nin kurbanını almış geliyor.
Kurban la ilgili inançsal sıkıntısı olan kardeşlerimiz olabilir Kişiler inançsız olabilir inanmayabilir biz onların inançsızlığına saygı gösterir onları zorlamayız ancak onlarda bizlerin ibadetine saygı göstermesi gerekir ki edebtendir.
Eğer sitede ayıp olmasa anlayamayan kardeşlerimize bunları ingilizcede verebiliriz.
kurban hadisesinden önce erkek evlatlar kurban verilirdi o gün için o teslimiyete özel rabbimiz bize evlatlarımız yerine koç kesmemizi emretti bu bizlere verilen bir rahmettir.
şimdi hangi devirdeyiz sesleri gelmekte evet şu anda insanlar kurban edilmekte dedesi yaşındaki kocası ölen kızlar kocalarıyla birlikte diri diri yakılmakta bakire kızlar öldürülüp kanı içilmektedir neredemi yakılanlar hindistanda kanı içilenler medeni avrupada
insanlar islamdan uzaklaştıkça insanlıktanda uzaklaşır esleme yani islam yani teslim olanlar varya işte onlar hidayete erenler karlı çıkanlardır [Ayet meali değildir]

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şunu anlayamadılar. İnanç kardeşim inanç. En gıcığıma giden şey insanların inancını sorgulamak. Size ne yav. Müslüman olan, İslama inanan her insan kurban kesmekte özgürdür. Polemik çıkartmaya bayılıyor bu ünlüler. Sırf gündem de kalmak için böyle konular çıkartıyorlar. Allah zorlamamıştır kimseyi. Gücün yetiyorsa borcun derdin yoksa kesmekte özgürsün ve bu senin öbür dünyada yardımına koşacak bir şeydir diye belirtiliyor Kur-an da.

Hayret bir şey...

Reaksiyon puanı
0
"Eşeği boyar babasına satar" misali o kadar bakar kör insan var ki.. Hala tutturmuşlar hijyen,kan,görüntü kirliliği... Ya zamanında sırf bu milletin inancına saldırmak için adam helikopter kaldırıyor.Güya kanlı manzarayı gece haberlerine yetiştirecek yukardan! O da ne! boya fabrikasının biri dereye kırmızı boyaa atığı bırakıyor.Dere kıpkırmızı.Sonuç? Akşam haberlerde "Ortalık yine kan gölü!" İşte bunlar böyle aşağılık insanlar! Bakıyorum bu zihniyetin şıracılığını yapan bir sürü yerden bitme var! Kurban bayramının ihtiyaç sahibi için hiç bir tesiri olmadığını düşünen zihniyetçik! ALLAH'a yakınlaşmanın ne demek olduğunu idrak edememiş bir zihniyetçiktir! Git sen "bir adım ileri iki adım geri" al kese kağıdı yaparsın belki.Şimdi size ufak bir istatistik vermek isityorum.Dünyada yılda kesilen hayvan sayısı 6 milyar.BUnlar sadece dana ve koyun.Domuz,hindi vs hariç!Bu 6 milyar hayvandan sadece yüzde 1.5 (bir buçuk) civarı kurban ediliyor.Geri kalanı satılmak için yani ticaret için kesiliyor!.Bütün yaygara sadece bu yüzde bir buçukluk kısım için kopuyor.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
kesinle kurbanları burada noktadan ufak akılları ile sorgulama gayretine girenleri yıl başında hindi katliamında da görmek isteriz. ama yok, o gün havai fişekler atılıp tv'lerde dansözler kıvırıyor. gözleri oralarda olacağı için göremezler.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Rabbimiz benim için hayvanları kesin mi diyor?
anlaşıldı.bir hata var bir kusur var kendi payıma düşeni üstleniyor ve sizlerden helallik istiyorum
Demekki bunca sene burada biz boşuna kalmışız ve kardeşlerimize bir kurban bahsinide öğretememişiz
Değerli ihvanımız
eğer mod kardeşimiz uygun görürse link olarak yeni açtığımız bir sayfayı vereceğiz ki içinde yüz sayfa hadis ve açıklaması ve sohbetler var bunları açarsak sayfalar tümüyle dolar https://www.facebook.com/pages/Hadisler-Deryasından/433383020042141?ref=hl selam basinden öncesine gidiniz
[video=youtube;PU-abkhhfp0]http://www.youtube.com/watch?v=PU-abkhhfp0[/video]
[video=youtube;X1Hizvk_SsE]http://www.youtube.com/watch?v=X1Hizvk_SsE[/video]
[video=youtube;cZ-u5b5MKqE]http://www.youtube.com/watch?v=cZ-u5b5MKqE[/video]
[video=youtube;zI9sh2AhDk8]http://www.youtube.com/watch?v=zI9sh2AhDk8&feature=related[/video]
[video=youtube;x1xio-A1Yug]http://www.youtube.com/watch?v=x1xio-A1Yug&feature=relmfu[/video]
[video=youtube;n_TnphIx3JE]http://www.youtube.com/watch?v=n_TnphIx3JE&feature=related[/video]
[video=youtube;3j9w6LOTmLI]http://www.youtube.com/watch?v=3j9w6LOTmLI&feature=relmfu[/video]
[video=youtube;rWS07LVaURw]http://www.youtube.com/watch?v=rWS07LVaURw[/video]
[video=youtube;sG2gOkQJspU]http://www.youtube.com/watch?v=sG2gOkQJspU[/video]

bunları boş bir zamanında dinliyiver kardeşim hepsi ülke çapında en değerli hocaefendilerden
şimdi kevser suresinin meal ve tefsirine ve tilavetine bakalım
[video=youtube;kQvPJOHUgGc]http://www.youtube.com/watch?v=kQvPJOHUgGc[/video]
[video=youtube;QoN8GXAwZhE]http://www.youtube.com/watch?v=QoN8GXAwZhE[/video]
بسم اللَّهِ الرحمن الرحيم
وَقَالَ إِنِّي ذَاهِبٌ إِلَى رَبِّي سَيَهْدِينِ ربِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِيمٍ فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ وَنَادَيْنَاهُ أَنْ يَا إِبْرَاهِيمُ قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْيَا إِنَّا كَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْبَلَاء الْمُبِينُ وَفَدَيْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِيمٍ

1. Aradan uzun yıllar geçmiş, Cenâb-ı Hak Hz. İbrâhim’e sâlih bir evlat ihsan etmişti.
Adı İsmâil’di.
Fakat aradan uzun seneler geçtiğinden Hz. İbrahim daha önce kendisine gelen meleklere konuştuğu sözü (Hz icin oğlumu bile kurban ederim )sözünü zaman içinde unutmuştu.

Hz. İsmâil en sevimli olduğu bir çağa gelmiş ve ihtiyacını görme çağına gelmiş Kabe’i muazzamayı inşa etmiş. Bina tamamlanınca beytullahi hac ve tavaf etmiş. Hac erkanını tamamlayıp ayrıldıkdan sonra terviye günü yani arafe gününden bir gün evvel bir rü´ya gördü. Hz. İbrâhim, yattığı yataktan, “Nezrini yerine getir, Yâ İbrâhim!” nidâsıyla, kalktı. Bu rüyâ acaba ’tan mıydı? Nezri neydi, onu uzun uzun düşündü.Iste bu tereddüdden dolayi bu güne terviye günü denildi.

Ertesi gece, aynı rüyâyı, yeniden gördü. Artık Hz. İbrâhim anladı ve bildi ki, bu rüyâ
Hz. ’tandır. Bildiği için bu güne “Arefe” ismi verildi.
Fakat nezri neydi, onu hatırlayamadı. Bayram akşamı da aynı rüyâyı görünce, nezrini hatırladı. Oğlunu kurban ettiğinin tatbikatını gördü ve bu günede kurban günü dendi.
(Şir’atül İslam S 219)

2. Artık Hz. ’ın emrini yerine getirmesi lâzımdı. Bayram sabahı olunca, Hacer vâlidemizi çağırdı. Oğlu Hz. İsmâil’i hazırlamasını söyledi. Hacer vâlidemiz, Hz. İsmâil’i giydirip, süsledi. Baba oğul, beraberce Minâ istikâmetine doğru yola koyuldular. Fakat nereye gidildiğini, ne evlat ne de annesi biliyordu.

Şeytan bu duruma hayrette kalıp böyle imtihanda hiç görmedim.İbrahim (A.s) bu işide yaparsa ve ben böyle meselede onları caydıramazsam bir daha ebediyyen onlara te´sir edemem ve üzüntümden helak olurum demişti. (Şir’atül İslam S 222.)

3. Hz. İbrâhim’in önüne çıkarak: Yâ İbrâhîm! Böyle bir evlâdı nasıl kesersin? Hiç baba evlâdını kesebilir mi? Hz. İbrâhim, şeytanın sözüne kulak bile vermedi, hiç tereddüt etmeyerek, yerden aldığı taşla şeytânı defetti.

Şeytan durmuyordu. Bu sefer Hâcer vâlidemizin yanına gelerek, onu kandırmaya çalıştı. Fakat Hâcer vâlidemiz verdiği cevabla, teslimiyetin zirvesine varıyordu: “Eğer ’tan böyle bir emir gelmişse, ben de bir anne olarak, bu emre teslim olup, boynumu büküyorum.”Cünkü o bir peygamberdir peygamber yanlış yapmaz dedi.
Şeytan vazgeçmiyordu. Bu defa Hz. İsmâil’in yanına gelip: “Baban seni nereye götürüyor, biliyor musun? Kesmeye götürüyor, kesmeye.” diyerek onu korkutmağa çalıştı.

Hz. İsmâil de, annesinden geri kalmayarak: O benim babamdır. O bir Peygamberdir. Eğer bu emri ’tan almışsa, emri muhakkak yerine getirmesi lâzımdır." cevâbını verdi ve şeytanı taşladı.
Ibrahim a.s. kendine ve evladina vesvese veren Şeytani Mina mevkiinde taşladiığından dolayı aynı mahalde şeytan taşlamak bir sünnet olarak devam etmiş ve ahir zaman peygamberinin şeriatindada yer almıştır.

Sonunda baba oğul işâret olunan yere kadar geldiler. Fakat Hz. İbrâhîm, oğluna nasıl söyleyecekti. Bütün mesele buradaydı. Sonunda: “Ey benim yavrucuğum. Ben, seni, rüyâmda, kesiyor görüyorum. Sen benim bu rüyâma bir bak, ne söylersin.” Hz. İsmâil kıyâmete, kadar gelecek insanlığa ibret olacak şu sözleri söyledi: “Ey babacığım. Sana ’dan ne emr olunmuşsa, onu derhal yerine getir. İnşâAllah beni sabredenlerden bulacaksın.”

Artık baba oğul ’ın hükmünü yerine getirmeye hazırlanmıştı. Bu esnâda Hz. İsmâil: “Babacığım, birkaç ricâm var. Yerine getirmeni istiyorum. Babacıgım ellerimi bagla belki sana eziyet ederim. Yüzümü yere çevir belki yüzüme bakarsında merhamet edersin.
Gömleğimi anneme götür beni hatırlasın. Anneme selâm söyle. Allahin emrine sabir etsin. Beni nasıl kesdiğini ve ellerimi bagladığını söyleme. Ellerinden öptüğümü ilet. Küçük çocukların arasına girmesin. Olur ki, onlara bakıp, beni hatırlar da, ’a isyan edebilir.

Hz. İbrâhim oğlunun isteklerini yerine getirdi. Biraz sonra Hz. İsmâil tekrar: “Ey babacığım, ellerimi ve ayaklarımı çöz. Beni görüyor, melekleri görüyor. Ne isyankâr çocukmuş, babası, bağlamak zorunda kaldı, demesinler.” dedi.

Artık baba oğul, ’ın hükmüne tam teslim olunca, Hz. İbrâhim, Hz. İsmâil’i, şakağı üzerine yatırdı. Bogazına bıçagı koydu, çok şiddetli bir şekilde bıçagi bogazına sürdü. Bu esnâda yerde gökte ne kadar melek varsa secdeye kapanmış: “’ım! Koru İsmâil’ini, Affet İsmâil’ini” diye yalvarıyordu. Hz. da meleklerine(Unzuru ila abdi keyfe yemürrüssikkin alal halki veledihi liecli rizai ve entüm gultüm Etec´alü fiha men yüfsidü fiha ve yesfiküddimae) Yani ‘Ey meleklerim benim kulum İbrahime bakınız benim rızam için oğlunun boğazına bıçagı nasıl sürüyor. Halbuki siz Adem (A.s.)mı yaratacagım zaman yer yüzünde kan dökecek yeryüzünü ifsad edecek birisinimi yaratacaksiniz demiştinizde bende size benim bildiklerimi siz bilmezsiniz demistim’ buyurdu.
(Mev’izei Hasene Kurban bahsi S 186

http://www.kuranikerim.com/telmalili/saffat.htm
[video=youtube;bsnab75bcP0]http://www.youtube.com/watch?v=bsnab75bcP0[/video]
[video=youtube;yn6-yXaH6EU]http://www.youtube.com/watch?v=yn6-yXaH6EU[/video]

Şimdi gelelim hristiyanlık inancına[din değil inanıştır]
muharref incilin tekvin bölümünün 22 sinde bu kıssaya İshak[as]konu edilerek verilir yani hz İsmail[as]anılmaz yani muharref kitaptada benzer bir konu vardır
muharref tevrattada bu kıssa Hz İshak[as]ye konu edilerek yer verilmiştir
yeryüzündeki inanışların çoğunda kurban ritueli vardır[islam hariç islam inanış değil dindir ve yapılan rituel değil ibadettir]Aslında her yaradılan fıtratı gereği hayatı boyunca kendisini yaradanı arar ve ona şükür için bir şeyler sunar ki habil kabil olayındada konu kurbandır
gelelim biçimine
Allah[cc]rabbin için kurban kes[arabçadaki anlamıyla boğazla]i emir siğgasıyla veriyor bu konuda Efendimiz[sav]nin çok önemli hadisleri yine verdiğim linktedir
nette yazarların erkek veya kadın olduğu bilinmez eğer erkekseniz şükredeceksiniz ki o kurban sizin yerinize kesiliyor.
Sakın kibarlık yapmayın ab moduna geçmeyin yoksa bir dahaki cevabımızda arşivimizden makineli kesimden canlı kurtulup can çekişen hayvanların görüntülerini geçeriz
sonuç olarak
islam üzerine olanlar
kesinlikle şeklini biçimini sorgulamadan eğer şartları taşıyorsa kurbanını bizzat kesecek kesemezse yanında bulunacaktır burada tereddüt imanın zedelenmesine yol açar
islam üzerine olmayanlar
sizlere bir mecburiyet yok aslında sizlere mizanda yok sizden borçlarınızda sorulmayacak bunu garantilediniz yanlız ricamız kimsenin kutsalına girmeyin hangi inancı taşırsa taşısın ibadetini!!eleştirmeyin islam olanlarında öyle

poyrazl

Asistan
Reaksiyon puanı
0
anlaşıldı.bir hata var bir kusur var kendi payıma düşeni üstleniyor ve sizlerden helallik istiyorum
Demekki bunca sene burada biz boşuna kalmışız ve kardeşlerimize bir kurban bahsinide öğretememişiz
Değerli ihvanımız
eğer mod kardeşimiz uygun görürse link olarak yeni açtığımız bir sayfayı vereceğiz ki içinde yüz sayfa hadis ve açıklaması ve sohbetler var bunları açarsak sayfalar tümüyle dolar https://www.facebook.com/pages/Hadisler-Deryasından/433383020042141?ref=hl selam basinden öncesine gidiniz
[video=youtube;PU-abkhhfp0]http://www.youtube.com/watch?v=PU-abkhhfp0[/video]
[video=youtube;X1Hizvk_SsE]http://www.youtube.com/watch?v=X1Hizvk_SsE[/video]
[video=youtube;cZ-u5b5MKqE]http://www.youtube.com/watch?v=cZ-u5b5MKqE[/video]
[video=youtube;zI9sh2AhDk8]http://www.youtube.com/watch?v=zI9sh2AhDk8&feature=related[/video]
[video=youtube;x1xio-A1Yug]http://www.youtube.com/watch?v=x1xio-A1Yug&feature=relmfu[/video]
[video=youtube;n_TnphIx3JE]http://www.youtube.com/watch?v=n_TnphIx3JE&feature=related[/video]
[video=youtube;3j9w6LOTmLI]http://www.youtube.com/watch?v=3j9w6LOTmLI&feature=relmfu[/video]
[video=youtube;rWS07LVaURw]http://www.youtube.com/watch?v=rWS07LVaURw[/video]
[video=youtube;sG2gOkQJspU]http://www.youtube.com/watch?v=sG2gOkQJspU[/video]

bunları boş bir zamanında dinliyiver kardeşim hepsi ülke çapında en değerli hocaefendilerden
şimdi kevser suresinin meal ve tefsirine ve tilavetine bakalım
[video=youtube;kQvPJOHUgGc]http://www.youtube.com/watch?v=kQvPJOHUgGc[/video]
[video=youtube;QoN8GXAwZhE]http://www.youtube.com/watch?v=QoN8GXAwZhE[/video]
بسم اللَّهِ الرحمن الرحيم
وَقَالَ إِنِّي ذَاهِبٌ إِلَى رَبِّي سَيَهْدِينِ ربِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِيمٍ فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ وَنَادَيْنَاهُ أَنْ يَا إِبْرَاهِيمُ قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْيَا إِنَّا كَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْبَلَاء الْمُبِينُ وَفَدَيْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِيمٍ

1. Aradan uzun yıllar geçmiş, Cenâb-ı Hak Hz. İbrâhim’e sâlih bir evlat ihsan etmişti.
Adı İsmâil’di.
Fakat aradan uzun seneler geçtiğinden Hz. İbrahim daha önce kendisine gelen meleklere konuştuğu sözü (Hz icin oğlumu bile kurban ederim )sözünü zaman içinde unutmuştu.

Hz. İsmâil en sevimli olduğu bir çağa gelmiş ve ihtiyacını görme çağına gelmiş Kabe’i muazzamayı inşa etmiş. Bina tamamlanınca beytullahi hac ve tavaf etmiş. Hac erkanını tamamlayıp ayrıldıkdan sonra terviye günü yani arafe gününden bir gün evvel bir rü´ya gördü. Hz. İbrâhim, yattığı yataktan, “Nezrini yerine getir, Yâ İbrâhim!” nidâsıyla, kalktı. Bu rüyâ acaba ’tan mıydı? Nezri neydi, onu uzun uzun düşündü.Iste bu tereddüdden dolayi bu güne terviye günü denildi.

Ertesi gece, aynı rüyâyı, yeniden gördü. Artık Hz. İbrâhim anladı ve bildi ki, bu rüyâ
Hz. ’tandır. Bildiği için bu güne “Arefe” ismi verildi.
Fakat nezri neydi, onu hatırlayamadı. Bayram akşamı da aynı rüyâyı görünce, nezrini hatırladı. Oğlunu kurban ettiğinin tatbikatını gördü ve bu günede kurban günü dendi.
(Şir’atül İslam S 219)

2. Artık Hz. ’ın emrini yerine getirmesi lâzımdı. Bayram sabahı olunca, Hacer vâlidemizi çağırdı. Oğlu Hz. İsmâil’i hazırlamasını söyledi. Hacer vâlidemiz, Hz. İsmâil’i giydirip, süsledi. Baba oğul, beraberce Minâ istikâmetine doğru yola koyuldular. Fakat nereye gidildiğini, ne evlat ne de annesi biliyordu.

Şeytan bu duruma hayrette kalıp böyle imtihanda hiç görmedim.İbrahim (A.s) bu işide yaparsa ve ben böyle meselede onları caydıramazsam bir daha ebediyyen onlara te´sir edemem ve üzüntümden helak olurum demişti. (Şir’atül İslam S 222.)

3. Hz. İbrâhim’in önüne çıkarak: Yâ İbrâhîm! Böyle bir evlâdı nasıl kesersin? Hiç baba evlâdını kesebilir mi? Hz. İbrâhim, şeytanın sözüne kulak bile vermedi, hiç tereddüt etmeyerek, yerden aldığı taşla şeytânı defetti.

Şeytan durmuyordu. Bu sefer Hâcer vâlidemizin yanına gelerek, onu kandırmaya çalıştı. Fakat Hâcer vâlidemiz verdiği cevabla, teslimiyetin zirvesine varıyordu: “Eğer ’tan böyle bir emir gelmişse, ben de bir anne olarak, bu emre teslim olup, boynumu büküyorum.”Cünkü o bir peygamberdir peygamber yanlış yapmaz dedi.
Şeytan vazgeçmiyordu. Bu defa Hz. İsmâil’in yanına gelip: “Baban seni nereye götürüyor, biliyor musun? Kesmeye götürüyor, kesmeye.” diyerek onu korkutmağa çalıştı.

Hz. İsmâil de, annesinden geri kalmayarak: O benim babamdır. O bir Peygamberdir. Eğer bu emri ’tan almışsa, emri muhakkak yerine getirmesi lâzımdır." cevâbını verdi ve şeytanı taşladı.
Ibrahim a.s. kendine ve evladina vesvese veren Şeytani Mina mevkiinde taşladiığından dolayı aynı mahalde şeytan taşlamak bir sünnet olarak devam etmiş ve ahir zaman peygamberinin şeriatindada yer almıştır.

Sonunda baba oğul işâret olunan yere kadar geldiler. Fakat Hz. İbrâhîm, oğluna nasıl söyleyecekti. Bütün mesele buradaydı. Sonunda: “Ey benim yavrucuğum. Ben, seni, rüyâmda, kesiyor görüyorum. Sen benim bu rüyâma bir bak, ne söylersin.” Hz. İsmâil kıyâmete, kadar gelecek insanlığa ibret olacak şu sözleri söyledi: “Ey babacığım. Sana ’dan ne emr olunmuşsa, onu derhal yerine getir. İnşâAllah beni sabredenlerden bulacaksın.”

Artık baba oğul ’ın hükmünü yerine getirmeye hazırlanmıştı. Bu esnâda Hz. İsmâil: “Babacığım, birkaç ricâm var. Yerine getirmeni istiyorum. Babacıgım ellerimi bagla belki sana eziyet ederim. Yüzümü yere çevir belki yüzüme bakarsında merhamet edersin.
Gömleğimi anneme götür beni hatırlasın. Anneme selâm söyle. Allahin emrine sabir etsin. Beni nasıl kesdiğini ve ellerimi bagladığını söyleme. Ellerinden öptüğümü ilet. Küçük çocukların arasına girmesin. Olur ki, onlara bakıp, beni hatırlar da, ’a isyan edebilir.

Hz. İbrâhim oğlunun isteklerini yerine getirdi. Biraz sonra Hz. İsmâil tekrar: “Ey babacığım, ellerimi ve ayaklarımı çöz. Beni görüyor, melekleri görüyor. Ne isyankâr çocukmuş, babası, bağlamak zorunda kaldı, demesinler.” dedi.

Artık baba oğul, ’ın hükmüne tam teslim olunca, Hz. İbrâhim, Hz. İsmâil’i, şakağı üzerine yatırdı. Bogazına bıçagı koydu, çok şiddetli bir şekilde bıçagi bogazına sürdü. Bu esnâda yerde gökte ne kadar melek varsa secdeye kapanmış: “’ım! Koru İsmâil’ini, Affet İsmâil’ini” diye yalvarıyordu. Hz. da meleklerine(Unzuru ila abdi keyfe yemürrüssikkin alal halki veledihi liecli rizai ve entüm gultüm Etec´alü fiha men yüfsidü fiha ve yesfiküddimae) Yani ‘Ey meleklerim benim kulum İbrahime bakınız benim rızam için oğlunun boğazına bıçagı nasıl sürüyor. Halbuki siz Adem (A.s.)mı yaratacagım zaman yer yüzünde kan dökecek yeryüzünü ifsad edecek birisinimi yaratacaksiniz demiştinizde bende size benim bildiklerimi siz bilmezsiniz demistim’ buyurdu.
(Mev’izei Hasene Kurban bahsi S 186

http://www.kuranikerim.com/telmalili/saffat.htm
[video=youtube;bsnab75bcP0]http://www.youtube.com/watch?v=bsnab75bcP0[/video]
[video=youtube;yn6-yXaH6EU]http://www.youtube.com/watch?v=yn6-yXaH6EU[/video]

Şimdi gelelim hristiyanlık inancına[din değil inanıştır]
muharref incilin tekvin bölümünün 22 sinde bu kıssaya İshak[as]konu edilerek verilir yani hz İsmail[as]anılmaz yani muharref kitaptada benzer bir konu vardır
muharref tevrattada bu kıssa Hz İshak[as]ye konu edilerek yer verilmiştir
yeryüzündeki inanışların çoğunda kurban ritueli vardır[islam hariç islam inanış değil dindir ve yapılan rituel değil ibadettir]Aslında her yaradılan fıtratı gereği hayatı boyunca kendisini yaradanı arar ve ona şükür için bir şeyler sunar ki habil kabil olayındada konu kurbandır
gelelim biçimine
Allah[cc]rabbin için kurban kes[arabçadaki anlamıyla boğazla]i emir siğgasıyla veriyor bu konuda Efendimiz[sav]nin çok önemli hadisleri yine verdiğim linktedir
nette yazarların erkek veya kadın olduğu bilinmez eğer erkekseniz şükredeceksiniz ki o kurban sizin yerinize kesiliyor.
Sakın kibarlık yapmayın ab moduna geçmeyin yoksa bir dahaki cevabımızda arşivimizden makineli kesimden canlı kurtulup can çekişen hayvanların görüntülerini geçeriz
sonuç olarak
islam üzerine olanlar
kesinlikle şeklini biçimini sorgulamadan eğer şartları taşıyorsa kurbanını bizzat kesecek kesemezse yanında bulunacaktır burada tereddüt imanın zedelenmesine yol açar
islam üzerine olmayanlar
sizlere bir mecburiyet yok aslında sizlere mizanda yok sizden borçlarınızda sorulmayacak bunu garantilediniz yanlız ricamız kimsenin kutsalına girmeyin hangi inancı taşırsa taşısın ibadetini!!eleştirmeyin islam olanlarında öyle
keşke bu kadar zahmet etmeseydiniz. benim için bunlar hiçbirşey ifade etmediği için anlamı yok. yorulmuşsunuz boşuna. ben kısaca şunu düşünüyorum: hiçbir canlıyı kesip, öldürüp te sevap kazanılmaz. konuyu fazlada uzatmayalım. iyi formlar hoşçakalın.