İlk günün bilançosu: 500'ün üzerinde yaralı

Bu konuyu okuyanlar

mustang

Müdavim
Katılım
30 Ekim 2008
Mesajlar
8,663
Reaksiyon puanı
34
Puanları
48
Türkiye, her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu yıl da acemi kasapların hastanelere akın edişine sahne oldu. Bayramın ilk günü, ülke genelinde kendisini yaralayarak hastaneye koşan acemi kasap sayısı 400’ü geçti. Kocaeli'nde bir vatandaşın parmağı koptu. Adapazarı'nda bir kurban fosseptik çukuruna düşerken, Rize’de ise sahibinden kaçan boğa dört saatlik kovalamacanın sonunda denize atladı.


Ekli dosyayı görüntüle 8840

Kurban Bayramı’nın henüz ilk gününde kendisini yaralayan acemi kasapların bilançosu oldukça büyük. Sadece Kocaeli’nde hastanelere 200’den fazla kişi başvururken, ülke genelinde acil servise koşan acemi kasap sayısı 400’ü geçti. Yaralanmaların çoğu, büyükbaş hayvanların boynuz ve tekme darbelerinden kaynaklandı.
Çeşitli illerdeki yaralı bilançosu şöyle:
İSTANBUL
İstanbul'da kurban keserken yaralanan çok sayıda kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu.

Ekli dosyayı görüntüle 8841

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen yaralılardan bazıları kesim yapan kişilerin kurbanı olduklarını belirtti. Hastaneye gelen kişilerin çocuğun elinden yaralandığı görüldü.
KAYSERİ
Kayseri’de vatandaşlar, büyük ve küçükbaş hayvan kesimine bayram namazından sonra başladı. Özellikle büyükbaş hayvanların boynuz ve tekme darbeleri ve el kesiği nedeniyle Kayseri'de 94 kişi, acil servislere koştu.
Kayseri'de kasaplar ve kurbanlarını kendileri kesmek isteyenlerin geçirdiği kaza sonucu, kesi ve darbe nedeniyle çok sayıda acemi kasap yaralandı. Büyük ve küçükbaş hayvanların boynunu, derisini keserken ellerini kesenler, özel otomobilleriyle acil servislere geldi. Ellerini bezle saran acemi kasaplar, ilk tedavilerinin ardından hastaneden ayrıldı.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne öğle saatlerine kadar 42, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 23, özel hastanelerle birlikte 94 acemi kasap bıçak yaralanmasıyla hastanelere müracaat ettiği belirlendi.

111025kasapp02.standard.jpg
KOCAELİ
Kocaeli'de öğlen saatlerine kadar hastanelere 200'ün üzerinde acemi kasap gelirken, bu sayının saatler ilerledikçe artıyor. Yasak ve 750 TL para ceszası uygulanacağı bildirilmesine rağmen bazı vatandaşlar kurbanlarını yine kenar semtlerde kendileri kesti. Kurbanlarını teknileri kesenlerin yanı sıra kesim yapıldrıktan sonra et parçalarkan birçok bıçak ve satır kazası da yaşandı.Kurbanlıklarını kesim yerlerine getiren vatandaşlar sıra beklerken bazı vatandaslar da kurbanlıkların direnmesi üzerine zor anlar yaşadı. Kurban keserken elini, kolunu ve bacağını kesen vatandaşlar, kendi araçları ya da ambulanslarla hastanelerin acil servislerine gelerek tedavi oldu.
Bekirpaşa semtinde büyükbaş hayvan keserken boynuz darbesiyle ayağından yaralanan ve hastaneye getirildiğinde komandoların giydiği kamuflaj pantolonu ile dikkat çeken Kenan Vergili, "Tosunu yere yatırırken boynuzuyla ayağımı yaraladı. Komşuların yardımıyla hastaneye geldim." dedi. Koyun keserken parmağını kestiğini söyleyen Ahmet Ata ise "Nasıl olduğunu anlayamadım. Kurbanı keserken elimi de kesmişim. Hastaneye dikiş attırmaya geldim" diye konuştu.
Kocaeli, İzmit, Derince Devlet Hastaneleri ile Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile özel hastanelere öğlen saatlerine kadar 96 acemi kasap tedavi için başvurdu. Gebze ilçesi daha fazla olmak üzere diğer ilçelerle birlikte kurban keserken yaralanan ve hastanelere gidenlerin sayısı 200'ü aştı. Saatler ilerledikçe bu sayının gittikçe arttığı belirtildi.
KOPAN PARMAĞIYLA HASTANEYE KOŞTU
Kocaeli'de kurbanlığı kesmeye çalışırken, dolanan ipin parmağını kopardığı Ahmet Ata, kopan parmağını tutarak geldiği hastanede ameliyata alındı.
Kullar Mahallesi'nde dolanan kurbanlık ipinin parmağını koparması üzerine, kopan parmağını elinde tutarak bir yakınıyla Kocaeli Devlet Hastanesi'ne gelen Ahmet Ata, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Ata, kopan parmağının tekrar yerine dikilmesi için ameliyata alındı.

121026024kasappp.standard.jpg
YOZGAT
Yozgat’ta Kurban Bayramı'nın ilk gününde boynuz ve tekme darbeleri ile hayvan kesimi ve et doğrarken elini, ayağını kestiren 57 acemi kasap Yozgat Devlet Hastanesi Acil servisine müracaat etti.Sabah erken saatlerde başlayan kurban kesimi sırasında yaralanan vatandaşlar Yozgat Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Merkezde öğlen saatlerine kadar çeşitli yerlerinden yaralanan 57 kişiye müdahale edildi. Ellerinde derin kesikler oluşan iki kişi ameliyata alınırken, başından darbe alan kurbanzedeler müşahade altında tutuldu. Kurban kesim işleri büyük ölçüde tamamlanan Yozgat’ta, bu yıl kurban kesim yerlerinde yoğunluk yaşanmadı.
SAMSUN
Samsun'da Kurban Bayramı’nın ilk günü sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar kesim alanlarına akın etti. Belediyelerin belirlediği alanlarda yapılan kesimlerde Samsun'da 27, Sinop'da 11, Çorum'da 10, Amasya'da 9 ve Ordu'da ise 8 kişi kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelere kaldırıldı.
Yağan yağmura rağmen kurban kesimleri belediyelerin belirlediği alanlarda yapıldı. Bazı vatandaşlarda evlerinin bahçelerinde ve boş arazilerde kurban kesti. Çocuklar yine kurban yerlerinde kesimleri izlerken vatandaşlarda özellikle büyük baş hayvanların yatırılmasında kasaplara yardımcı oldu.
BARTIN
Bartın'da kurban keserken yaralanan 22 kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu. İl genelinde kurban kesmeye çalışan veya kasaplara yardım etmek isteyen vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu.
Çeşitli yerlerinden yaralanan 22 kişinin, Bartın Devlet Hastanesi'nde ve ilçe hastanelerinde tedavi altına alındığı öğrenildi.
RİZE
Rize’de sahibini yaraladıktan sonra kaçan boğa bahçelere girdi, yakalamaya çalışanlara saldırdı. Veterinerin uyuşturucu iğne ile sakinleştirmeye çalıştığı öfkeli boğa hızını alamayarak denize atladı.
Bitkin düşen boğa dört saatlik uğraşın ardından yakalanabildi.Gülbahar Mahallesi’nde Köksal Taşkan’a ait boğa, kesilmeye çalışılırken sahibini kolunda yaralayarak kaçtı. Karadeniz Sahil Yolu Menderes Bulvarı’na çıkan boğa uzun süre kaçtıktan sonra ÇAYKUR lojmanlarının bahçesine girdi. Burada Rize Belediyesi ekiplerinin uyuşturucu iğne ile sakinleştirilmeye çalıştığı boğa yakalamaya çalışanlara saldırdı, ardından da karayoluna çıkarak koşmaya başladı. Araçların önüne çıkan boğa, sahile kesimine geçti, burada da bir çay bahçesine girdi.

121025_02kasapp.standard.jpg
Bu sırada bahçede oynayan çocuklar da korkudan çevredeki binalara sığındı. Denize atlayan boğa bir süre yüzdükten sonra kıyıya çıktı. Bitkin düşen boğa burada belediye görevlileri ve sahibinin uğraşları sonucu yakalandı. Boğa sahibi Köksal Taşkın, “Önce lojmanların bahçesine, ardından da çay bahçesine girdi. Sonra da denize atladı. Biraz maceralı oldu ama sonunda yakaladık" dedi.KIRIKKALE
Kırıkkale'de kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı.
Kurban kesimi sırasında kesici aletlerle ya da hayvan darbeleriyle yaralanan 105 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu.
Özel araçlar ve ambulanslarla hastanelere giden acemi kasaplar yoğunluğa neden olurken, yaralıların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.
ADIYAMAN
Adıyaman'da kurban keserken yaralanan yaklaşık 40 kişi hastanelere başvurdu. Alınan bilgiye göre, Adıyaman'da kurban kesmeye çalışırken yaralanan acemi kasaplar, kentteki çeşitli hastanelerin acil servislerine müracaat etti. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde görevli Doktor Gazi Narcı, sabahtan itibaren kurban keserken yaralanan kişilerin hastanelerine gelmeye başladığını belirtti. Gelen yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını aktaran Narcı, şu bilgiyi verdi:
''Bir vatandaşımızın ayağı kırıldı. Diğerleri ise küçük el kesmelerinden ibarettir. Vatandaşlarımızın bu işi ehline bırakmaları gerekiyor. Ayrıca, umuma açık yerlerde de kurban kesmemeleri gerekiyor.''
Yaralılardan Mustafa N. de kurban keserken diğer arkadaşının bıçağına maruz kaldığını belirterek, zaman zaman bu tür yaralanmaların olabileceğini dile getirdi. Necati D. ise kurban keserken parmağını kestiğini ve böyle bir olayın ilk kez başına geldiğini aktardı. Ali K. da kurbanlık ineği yere yatırırken altında kaldığını ifade ederek, bu sırada ayağının kırıldığını anlattı.
Bu arada hastane yetkilileri, şimdiye kadar yaklaşık 40 kişinin hastanelere başvurduğunu belirtti.

121025kasappp.standard.jpg
KURBAN FOSSEPTİK ÇUKURUNA DÜŞTÜ
Adapazarı ilçesinde kesime götürülmek üzere ahırdan çıkarılırken fosseptik çukuruna düşen kurbanlık tosun, itfaiye ekiplerince çıkarıldı.Satın aldığı kurbanlığı kesime götürmek için Rüstemler Mahallesi'ndeki ahıra giden Kemal Tepe, kurbanlığının ahırda olmadığını fark etmesi üzerine yaptığı aramada, kurbanlığının fosseptik çukuruna düştüğünü tespit etti.
Tepe'nin haber vermesi üzerine olay yerine gelen Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, fosseptik çukuruna düşen kurbanlığı kurtarmak için yan tarafta bulunan askeri kışlanın içine girerek çalışma başlattı.
Yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından, kurbanlık tosun fosseptik çukurundan çıkarıldı. Kurbanlığın sahibi Kemal Tepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaybolan kurbanlığın sesini takip ederek fosseptik çukuruna düştüğünü anladıklarını belirterek, ''Hemen itfaiyeyi aradım. Daha sonra el birliğiyle çalıştık ve kurbanlığımızı kurtardık'' dedi.
Çukurdan çıkarılan kurbanlık, hortumla su tutularak yıkandıktan sonra kesime götürüldü.
İZMİRLİLER KURALLARA UYDU
İzmir’de, çoğunlukla kent genelinde kesim kurallarına uyulduğu gözlendi ancak istenmeyen manzaralara da zaman zaman rastlandı. Kesim yerlerinde vatandaşlar, su yokluğundan yakınırken, kurbanlıkların çocukların gözleri önünde parçalanmasından vazgeçilmedi.
Vatandaşların, çoğunlukla kent genelindeki kesim yerlerinde kurbanları kestikleri gözlendi ancak bazı kenar mahallelerde sokak aralarında da istenmeyen manzalara zaman zaman rastlandı. Kesim yerlerinde, kurbanlıkların taşınması sırasında ilginç görüntüler oluşurken, kimisi koyununu başının üstünde taşıdı, kimisi ise ayaklarından tutarak aracına götürdü. Çocukların gözleri önünde kurban kesilmesinden ise vazgeçilmedi. Vatandaşlar, kesim yerlerinde su yokluğundan yakındı, hijyenik şartların tam sağlanamadığını ileri sürdü. Kurban satıcıları da, ilgiden memnun olurken, bayramın diğer günlerinde de satışların daha da artabileceğini dile getirdi.

Bu arada, kurbanlarını kesmek isteyen acemi kasaplarda hastanelerin yolunu tuttu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi başta olmak üzere saat 13.00 itibariyle hastanelere 40 kişi başvurdu. Tedavileri yapılan acemi kasaplar arasında hayati tehlikesi olanın bulunmadığı bildirildi.
KURBAN KESENLERE ATEŞ AÇTI
Bayramın birinci gününde, Karşıyaka İlçesi Örnekköy Pazaryeri yakınlarında ise kurban kesimi sırasında kan aktı. Babası İsmail E.’nin (Esen) arazisinde kurban kesilmesine kızıp tartıştığını gören, çobanlık yapan C.E.’nin (28) (Cihan Esen) tüfekle açtığı ateş sonucu Ümmü İnan (55), İbrahim Hakkı Kırıcı (34), Bedrettin Polat (42), Cezmi Özkan (13) saçmayla kollarından ve bacaklarından yaralandı. Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde tedavileri yapılan yaralıların, taburcu edileceği, hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi. Zanlı C.E., gözaltına alınırken, sorgusunun ardından adliyeye sevkedileceği bildirildi.
TOKAT
Tokat'ta Kurban bayramı dolayısıyla protokol üyeleri sabah saatlerinde Erenler Mezarlığı'nda bulunan şehitliği ziyaret ederek şehitler için dua etti. Vali Mustafa Taşkesen öğretmenevinde protokol üyelerinin bayramını kutladıktan sonra huzurevine giderek burada yaşlıları ziyaret etti.
Bu arada kent merkezinde kurban kesen bazı kasaplar kendilerini yaralayarak hastanelere akın etti. İl genelinde çeşitli yerlerinden kendilerini yaralayan 47 kişi hastanelerdeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.
YOZGAT: 57 YARALI
YOZGAT’ta Kurban Bayramı'nın ilk gününde boynuz ve tekme darbeleri ile hayvan kesimi ve et doğrarken elini, ayağını kestiren 57 acemi kasap Yozgat Devlet Hastanesi Acil servisine müracaat etti.
Sabah erken saatlerde başlayan kurban kesimi sırasında yaralanan vatandaşlar Yozgat Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Merkezde öğlen saatlerine kadar çeşitli yerlerinden yaralanan 57 kişiye müdahale edildi. Ellerinde derin kesikler oluşan 2 kişi ameliyata alınırken, başından darbe alan kurbanzedeler müşahade altında tutuldu. Kurban kesim işleri büyük ölçüde tamamlanan Yozgat’ta, bu yıl kurban kesim yerlerinde yoğunluk yaşanmadı.
MANİSADA KESİLEN KURBAN SAYISINDA DÜŞÜŞ
MANİSA'da vatandaş, kurbanını belediyenin hazırladığı kapalı pazar yerlerinde, mezbahada, bağlarda ve şehir dışındaki bahçelerde kesti. Mahalle arasında kesim yapılmadı. Bu yıl kesilen kurban sayısında geçen yıla göre neredeyse yarı yarıya düşüş olduğu gözlendi.

Manisa Belediyesi, şehir içindeki kapalı pazar yerinde kurban kesimi için hazırlık yaptı. Kurban kesilecek yerlere çengeller asıldı ve su getirildi. Vatandaşlar, Lalelik, Alaybey, Horozköy ve Cumartesi pazaryerlerinde kurbanlarını kesti. Lalelik Pazaryeri'nde dana kesecek bir grubun hayvanı devirebilmek için ayaklarından bağlaması ve 8- 9 kişinin iple çekerek hayvanın kaçmamasını engellemeleri dikkat çekti. Küçük çocuklar da kesimleri izledi.

Kurban kesimi sırasında ellerini veya parmaklarını kesen 10 kadar acemi kasap da hastanelerde tedavilerini yaptırdı.http://www.ntvmsnbc.com/id/25392646
 

spybot

Müdavim
Emektar
Katılım
1 Kasım 2008
Mesajlar
47,206
Reaksiyon puanı
629
Puanları
113
Kesmeyi bilmeyenler kasaplığa soyunursa olacağı budur :D
 

hamza5806

Müdavim
Katılım
17 Ağustos 2012
Mesajlar
3,671
Reaksiyon puanı
22
Puanları
38
en kısa zamanda iyileşmeleri dileği ile
 

Private-B

Doçent
Katılım
11 Şubat 2012
Mesajlar
806
Reaksiyon puanı
1
Puanları
0
Adiyamanliyim Burda Bi Inek Kacti Arabalara Hasar Verdirdi Die 5 kisiden fazla Tüfekleriyle hayva sIktilar felan delik desik oldu hayvan
 

mustang

Müdavim
Katılım
30 Ekim 2008
Mesajlar
8,663
Reaksiyon puanı
34
Puanları
48
Bıçagı eline alan kendini kasap zannederse olacağı bu.
 

EnverYigit

Müdavim
Katılım
3 Haziran 2009
Mesajlar
1,540
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
Yeni nesil zaten kesmeyi bilmiyor (bknz ben :)) Dayılar amcalarda kimseyi üstüne tanımıyor kesmekte. Gördüklerim bunlar bu bayram :)
 

micoli27

Doçent
Katılım
16 Nisan 2011
Mesajlar
982
Reaksiyon puanı
1
Puanları
18
bende bir tekme yedim ama sorun yok :)
 

Son mesajlar

Üst