Batu: Keşke kurban kesmek yasaklansa!

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
keşke daha az hayvan televizyon ekranlarına çıksa. bazı gelenekler değişmiyor gerçekten de. :)

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
İyi güzel de kurbanın nasıl kesileceği ile ilgili bir ifade göremedim ben. Copy-paste yapmadan önce keşke okusaydın.
buradanda göremezsin Kur'andan içtihad yapamazsın Kurban kesiminde izleyeceğiniz yol şudur
Ehl-i sünnet alimleri fakihler kur'an ayetlerini ve bu konudaki ciltler dolusu hadisi incelerler ve bundan hüküm çıkarırlar bunlarıda fetva olarak açıklarlar biz eğer ehl-i sünnet itikadındaysak buna göre amel ederiz Eğer mehmet talu ki ülkemizdeki en önemli fetva makamıdır bu konudaki fetvalarını islam alimlerine dayandırıyorsa bana göre demiyorsa bizim bir şey deme durumumuz olamaz yani kısaca ehl-i sünnet olanlar fıkıh kitaplarına göre amel ederler bu kitaplar edile-i şeriyeye göre tanzim edilmiştir ki
1-kur'an
2-sünnet
3-icma-i ümmet
24-kıyası fukaha bunun beşincisini aramak ehl-i sünnet dışına çıkmaktır.
Dini konuları bana göre ........diye tartışmayınız şahsım adına konuşuyorum sadece bu konudaki ebu davud hadislerini yayınlamayı bitiremedim inşaallah ay sonu biter .
Bu arada mr raini yacbana atmayın o boş konuşmaz bu konuda bilgisi tamdır güveniriz

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
kurban kesme olayi turklerden de eskiye dayanir aslinda mayalilarda bile varmis misirlilarda da varmis. onlar tanrilarina belli araliklarla yada tanrilari kizinca hediye olarak yiycekler ve bazen insanlari ve degerli esyalari tapinakta tanriya armagan ediyolarmis. burda insanlari hayvanlari da kurban olarak hediye ediyolarmis bence oralarla da baglantisi olan bi gelenek.
hatta namaz kilmaya cok benzeyen imparatorlara veya tanrilara saygisini gostermek icin onun onunde defalarca egilip kalkmak bir cesit ibadet sekliydi :D