Siz Hangi Linux Dağıtımını / Dağıtımlarını Kullanıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    10

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,401
Ubuntuya geçtim hoş güzel ama tabikide bir takım eksikleri var. :)

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,401
Üstteki menünün ve tarih ve saatin konumu değişmemesi ve birde benim tuhafıma giden de resimdeki gibi yazılan kalın olması yazı tipinden ayarladım ama işe yaramadı. :(
1530449828460.png

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,401
Yazı tipi değiştirilebilir. Yazı tipi olarak Ubuntu kullanmak zorunda değilsiniz. Diğer konu hakkında fazla bir bilgim yok.
Chrome'un yazı tipi ayarlarından değiştirdiğim zaman tamamı değişmiyor. Ubuntunun yazı tipini nasıl değiştirebilirim?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Chrome'un yazı tipi ayarlarından değiştirdiğim zaman tamamı değişmiyor. Ubuntunun yazı tipini nasıl değiştirebilirim?
GNOME için "İnce Ayarlar" adlı uygulama var. Onun var olup olmadığına bakın. Yoksa bu komutla kurun:
Kod:
sudo apt-get install gnome-tweak-tool

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,401
O uygulamayla yazı tipini değiştirdiniz mi? GNOME biraz değişik bir masaüstü ortamı. Ondan sonra Google Chrome'u açıp kapattınız mı?
Ayarlamalar yaptım. Masaüstü için etkili oldu fakat chrome'da pek işe yaramadı. Sanırım chrome'un güncelleme yapması gerekiyor.
Tavsiye için sağol. :)

Reaksiyon puanı
5,171

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bence ismini Gbuntu yapmalılardı[emoji3]
Okuduğum kadarıyla Ubuntu, Unity çıkmadan önce GNOME kullanıyormuş. Sonra Unity'yi geliştirmeye başlamışlar. Şimdi de tekrar GNOME'a geri döndüler.
Zaten Ubuntu, Unity kullanırken de "Ubuntu GNOME" adlı sürümü vardı.

Reaksiyon puanı
5,171

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Okuduğum kadarıyla Ubuntu, Unity çıkmadan önce GNOME kullanıyormuş. Sonra Unity'yi geliştirmeye başlamışlar. Şimdi de tekrar GNOME'a geri döndüler.
Zaten Ubuntu, Unity kullanırken de "Ubuntu GNOME" adlı sürümü vardı.
Evet, aynen öyle imiş. bkz.
Merak ederek "ubuntu" kelimesinin anlamını araştırdım, konu epey derinmiş. Ne anlama geldiğini tam olarak anlayabilmek için, Afrika'yı ve insanlarını ziyaret edip deneyimlemeye kadar varıyor iş. :)
Ubuntu, Güney Afrika'lı bir girişimci tarafından geliştirilmeye başlanmış. Ubuntu sözcüğü ise Güney Afrika'nın resmi dillerinden Zulu dilinde kullanılan bir sözcük. Zulu dilinde: "insanlık" anlamına gelir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür." bkz.
Ubuntu sözcüğünü bir tanımda açıklamak çok mümkün değildir. Kendimizi sıklıkla birbirinden ayrı bireyler olarak görürüz, oysa bir birimize bağlıyızdır ve yaptığımız şey tüm dünyayı etkiler. Kelimeye verilen en yaygın doğrudan anlam; (ubuntu "I am because of you" ) "Ben senin sayende varım/senden dolayı varım" ve bu, toplumun, ailenin, arkadaşlığın ve paylaşımın ne kadar önemli olduğunu anlayan Afrikalıların ruhunda bulunur. bkz.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Evet, aynen öyle imiş. bkz.
Merak ederek "ubuntu" kelimesinin anlamını araştırdım, konu epey derinmiş. Ne anlama geldiğini tam olarak anlayabilmek için, Afrika'yı ve insanlarını ziyaret edip deneyimlemeye kadar varıyor iş. :)
Ubuntu, Güney Afrika'lı bir girişimci tarafından geliştirilmeye başlanmış. Ubuntu sözcüğü ise Güney Afrika'nın resmi dillerinden Zulu dilinde kullanılan bir sözcük. Zulu dilinde: "insanlık" anlamına gelir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür." bkz.
Ubuntu sözcüğünü bir tanımda açıklamak çok mümkün değildir. Kendimizi sıklıkla birbirinden ayrı bireyler olarak görürüz, oysa bir birimize bağlıyızdır ve yaptığımız şey tüm dünyayı etkiler. Kelimeye verilen en yaygın doğrudan anlam; (ubuntu "I am because of you" ) "Ben senin sayende varım/senden dolayı varım" ve bu, toplumun, ailenin, arkadaşlığın ve paylaşımın ne kadar önemli olduğunu anlayan Afrikalıların ruhunda bulunur. bkz.
Açıkcası GNOME 3'te GNOME 2'ye göre çok değişim oldu. GNOME 2 ile GNOME 3'ün ekran görüntülerine bakın, dediğimi anlarsınız. Mesela GNOME 2'yi özleyen kullanıcılar, MATE gibi sade ve kullanılabilir güzel masaüstü ortamları geliştirdiler.