[HAFTANIN DAĞITIMI]Linux Mint'e merhaba deyin!

Haftaya hangi dağıtımı incelemeliyim?

• UbuntuDDE

Kullanılan: 4 19.0%
  • Lubuntu

Kullanılan: 9 42.9%
  • Xubuntu

Kullanılan: 2 9.5%
  • Ubuntu Mate

Kullanılan: 0 0.0%
  • Pardus

Kullanılan: 6 28.6%

• Kullanılan toplam oy
    21
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,haftanın dağıtımı serisine sizin seçtiğiniz Linux Mint dağıtımı ile devam ediyoruz,bugün de size güzel bir inceleme yapmayı planlıyorum,hadi başlayalım.

1. Linux Mint nedir?
Linux Mint,Ubuntu ve Debian dağıtımlarını temel alan,son kullanıcı için güzel bir deneyim vaat eden,hızlılık,serilik ve kolay kullanım sunan ve dahili 3 tane DE(masaüstü ortamı/desktop enviroment) seçeneği sunan,GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayan insanlar için güzel bir başlangıç olabileceğini düşündüğüm bir dağıtımdır.

2.Linux Mint'in Ubuntu'dan farkı nedir?
Linux Mint'i Ubuntu'dan ayıran farklar arasında DE(masaüstü ortamı) farkı,daha hatasız bir OS deneyimi,daha kararlı bir OS olması vb. sebepler yer almaktadır,bunun dışında Linux Mint'i Ubuntu'dan ayıran başka bir özellik olarak Ubuntu'dan farklı paketleri de deposunda barındırmaktadır.

3.Linux Mint'in düşük sistem optimizasyonu nasıldır?
Linux Mint'in özellikle XFCE sürümü düşük sistemler için gayet hızlı ve akıcı olduğunu belirtebilirim,Linux Mint'in Cinnamon sürümü içinde aynı şeyi tam olarak söyleyemesekte o versiyonu da gayet stabil bir şekilde düşük sistemli bilgisayarlarda çalışabiliyor.

4.Linux Mint'i diğer dağıtımlardan ayıran özellikler nelerdir?
Linux Mint'i diğer dağıtımlardan ayıran özelliklerin başında kendine ait güncelleme yöneticisi,güvenlik duvarı vb. programlar ile beraber gelmesi,bu dağıtım için geliştirilmiş olan Cinnamon adındaki bir DE(masaüstü ortamı/desktop enviroment)'sinin olması,çoğu dağıtımdan daha basit ve hızlı olması gibi özellikleri sıralayabiliriz.

5.Linux Mint hangi DE(masaüstü ortamı/desktop enviroment) seçeneklerini bize sunuyor?
Linux Mint bize XFCE,Mate ve Cinnamon DE(masaüstü ortamı/desktop enviroment)'lerini dahili olarak kullanmamıza izin veriyor,bunlardan en işlevsel,en kolayı olduğunu düşündüğüm Cinnamon'da Linux Mint için geliştirilen bir DE(masaüstü ortamı/desktop enviroment)'dir ayrıca Cinnamon'a tema kurmak her ne kadar diğer DE(masaüstü ortamı/desktop enviroment)'lerden zor olsa da gayet güzel temaların olduğunu ve bu temalar sayesinde gayet şık bir deneyim elde edebileceğinizi söylemeden geçmek olmaz,örnek olarak kendi bilgisayarımda yüklü olan şu temayı da göstermek istiyorum.

6.Linux Mint'in sürüm güncellemeleri nasıl yapılıyor?
Linux Mint'in geliştiricileri ilk başta Ubuntu gibi belirli bir zamanda çıkarılan sürüm mantığını benimsememiş olmasına rağmen Linux Mint 17 ve daha sonraki versiyonlarında geliştiriciler Ubuntu'nun uzun süreli destek(LTS) sürüm mantığını benimsemiştir.

7.Linux Mint'i kullanmalı mıyız?
Linux Mint gerek kolaylılığı ile gerek hızlı ve kolay bir deneyim vaat etmesi vb. sebeplerinden dolayı kullanılabilir bir dağıtımdır.

8.Linux Mint'i kimler geliştiriyor?
Linux Mint,Ubuntu'nun aksine bir şirket tarafından değil tamamen gönüllü insanlar tarafından geliştirilen bu dağıtımın Türkiye'de bulunan bir topluluğa da sahip olduğunu belirtmekte yarar var.

9.Linux Mint'i nasıl ana bilgisayarıma kurabilirim?
Öncelikle Download - Linux Mint sitesine giriyoruz ve daha sonra ISO dosyasını indirmek için beğendiğimiz bir DE(masaüstü ortamı/desktop enviroment)'yi seçip devam ediyoruz,daha sonra Linux Mint'i indireceğimiz yeri seçip ISO dosyasını indiriyoruz.Bundan sonra bir USB belleği bilgisayarımıza takıp Rufus veya başka bir yardımcı program sayesinde ISO dosyasını USB belleğimize yazdırıyoruz,daha sonra bilgisayarımızın BIOS menüsüne girip Secure Boot'u kapatıyoruz ve USB belleği boot ediyoruz,daha sonra Linux Mint'i kurmamızı sağlayacak yardımcı programı açıp gayet basit bir kurulum yapıp ana bilgisayarımızda Linux Mint'i kullanmaya başlayabiliriz.

10.Linux Mint'i kim kullanmalı?
Linux Mint'in hızlı ve kolay bir deneyim sunması,Ubuntu'daki çoğu hatadan arındırılmış bir dağıtım olarak piyasaya çıkması sayesinde yeni GNU/Linux dağıtımlarına başlayacak kişiler,ofis programları ile uğraşan insanlar,son kullanıcı dediğimiz kesim,yazılım geliştiricileri vb. grupların kullanmasını tavsiye ettiğim bir dağıtımdır,ayrıca bu tarz kullanıcıların mümkünse Linux Mint Cinnamon'u kullanmasını tavsiye ederim,gayet basit ve şık olan Cinnamon'un son kullanıcı için gayet güzel bir seçim olduğunu düşünüyorum.

Evet,bir haftanın dağıtımı konusunun daha sonuna geldik,eksik veya hatalı bir anlatım yaptıysam bana bunları söylerseniz memnun olurum,gelecek hafta incelememi istediğiniz dağıtımı anketten seçerek bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum,iyi günler dilerim.

Son düzenleme:

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Maddeleri renklerdirsen ve/ya kalınlaştırsan daha iyi olabilir. DE yerine masaüstü ortamı yazmak daha iyi olur. Teşekkürler. :)
Yanına ek olarak (masaüstü ortamı) şeklinde ekleme yapayım o zaman.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Yanına ek olarak (masaüstü ortamı) şeklinde ekleme yapayım o zaman.
Yazı içinde "masaüstü ortamı" yazabilirsin ve yazının en altına Masaüstü ortamı: DE (Desktop Entertainment) notu düşebilirsin, İngilizce ve diğer dillerdeki kaynaklarda yabancılık çekilmesin diye. :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yazı içinde "masaüstü ortamı" yazabilirsin ve yazının en altına Masaüstü ortamı: DE (Desktop Entertainment) notu düşebilirsin, İngilizce ve diğer dillerdeki kaynaklarda yabancılık çekilmesin diye. :)
Tamamdır,düzenlemeleri yaptım,şimdi daha iyi oldu bence.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Diğerine göre daha derli toplu ve güzel duruyor. Çok güzel olmuş. Gelecek hafta bana kalırsa UbuntuDDE incelemen güzel olur.
Bu inceleme için biraz daha uğraştım,şu anlık oylamada birinci Lubuntu olmuş ondan sonra UbuntuDDE seçilmiş,bakalım sonuç ne çıkacak?

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Şimdi kafamda deli sorular var. Android linux tabanlı. Pc ye linux kurup android uygulaması yüklesem ne olur ???

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Şimdi kafamda deli sorular var. Android linux tabanlı. Pc ye linux kurup android uygulaması yüklesem ne olur ???
Çalışmayabilir,Android'in paket sistemi ile diğer GNU/Linux dağıtımlarının paket sistemleri vs. aynı değil ama eğer yapmak isterseniz bilgisayarınıza Android uygulamalarını kurmanız için Android'i bilgisayarınıza direkt kurarsanız yapabiliceğinizi düşünüyorum.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Çalışmayabilir,Android'in paket sistemi ile diğer GNU/Linux dağıtımlarının paket sistemleri aynı değil ama eğer yapmak isterseniz bilgisayarınıza Android uygulamalarını kurmanız için Android'i bilgisayarınıza direkt kurarsanız yapabiliceğinizi düşünüyorum.
Android pc de performansı nasıl olur ve driver bulunur mu?

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Çok kötü bi' konu, hiç beğenmedim.
(!)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Kötü bi' konu, hiç beğenmedim.
(!)
[/SPOILER]
En sonuna ünlem işaretini gizlemişsin. :D Kazıya kazıya buldurum. :D

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
En sonuna ünlem işaretini gizlemişsin. :D Kazıya kazıya buldurum. :D
MaşaAllah, devamını bekliyoruz:
1611568933255.png

1611568967228.png

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Çok kötü bi' konu, hiç beğenmedim.
(!)
Uzun ince bir yoldayım...

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Pardus ve UbuntuDDE başa baş gidiyor şu anlık,liderlik Lubuntu'da.Bakalım hangi dağıtımı seçeceksiniz?