Siz Hangi Linux Dağıtımını / Dağıtımlarını Kullanıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
1. Manjaro:
manjaro.png

Birinci sırada Manjaro var. Bu dağıtım Arch Linux'u taban alır ve dolayısıyla günceldir. Oldukça kullanıcı dostu bir dağıtımdır. Xfce, KDE ve GNOME masaüstü ortamlarıyla gelmektedir. İndirmek isteyenler bağlantıdan indirebilir:
Get Manjaro | Manjaro Linux
2. Linux Mint:
mint.png

Bu dağıtım son kullanıcı için en uygun dağıtımlardan bir tanesidir. Ubuntu'yu taban alır. Ayrıca Linux Mint geliştiricileri "Cinnamon" adlı masaüstü ortamını geliştirmektedir. Cinnamon dışında MATE ve Xfce masaüstü ortamlarıyla da gelmektedir. İndirmek isteyenler buradan indirebilir:
Download - Linux Mint
3. elementary OS:
elementary.png

Bu Linux dağıtımı, Ubuntu'yu taban alır. Masaüstü ortamı Pantheon'dur. Görünümü macOS'a oldukça benzemektedir. İndirmek isteyenler buradan indirebilir:
Windows ve macOS alternatifi hızlı ve özgür bir işletim sistemi ⋅ elementary OS
4. MX Linux:
mx.png

Bu dağıtım bildiğim kadarıyla Debian tabanlıdır. Varsayılan masaüstü ortamı Xfce'dir. İndirmek isteyenler varsa buradan indirebilir:
Download Links | MX Community
5. Ubuntu:
ubuntu.png

Ubuntu, Debian'ı taban alır. Varsayılan masaüstü ortamı GNOME'dur. Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE gibi birçok türevi vardır. LTS sürümleri ve ara sürümleri vardır. Yeni kullanıcılar için uygun bir dağıtımdır. İndirmek isteyenler için indirme bağlantısı aşağıdadır:
Get Ubuntu | Download | Ubuntu
6. Debian:
debian.png

Debian, hiçbir dağıtımı taban almamaktadır. İlk Linux dağıtımlarındandır. GNOME, Xfce, KDE, Cinnamon, MATE ve LXDE'yi destekler. Bence biraz bilgili kullanıcıya hitap eder. Sitesi de budur:
Debian -- The Universal Operating System
7. openSUSE:
opensuse.png

openSUSE, hiçbir dağıtımı taban almamaktadır. Leap ve Tumbleweed olmak üzere iki tane yayını bulunmaktadır. Bildiğim kadarıyla GNOME ve KDE masaüstü ortamlarını destekliyor. İndirmek isteyenler buradan indirebilir:
Get openSUSE
8. Fedora
fedora.png

Fedora, hiçbir dağıtımı taban almamaktadır. GNOME Masaüstü Ortamı'nı desteklemektedir. İş İstasyonu, Sunucu, Atomic gibi sürümleri vardır. Bireysel kullanıcıyı ilgilendiren sürüm, İş İstasyonu sürümüdür. Ayrıca KDE, Xfce, Cinnamon, LXDE, MATE gibi spin'leri mevcuttur. Sitesinin bağlantısı budur:
Get Fedora
9. Solus:
solus.png

Solus, hiçbir dağıtımı taban almamaktadır. Bildiğim kadarıyla paket yönetimi olarak eopkg'yi kullanmaktadır ve eopkg, PiSi çatalıdır. Budgie, GNOME ve MATE masaüstü ortamlarını desteklemektedir. İndirmek isteyenler için bağlantı aşağıdadır:
Download | Solus
10. Linux Lite:
lite.png

Bu Linux dağıtımı bildiğim kadarıyla Xfce Masaüstü Ortamı'nı kullanmakta ve eski bilgisayarlar için gayet uygun. İndirmek isteyen için bağlantı buradadır:
Linux Download | Download Linux Lite Free Linux Operating System
Siz hangi Linux dağıtımını / dağıtımlarını kullanıyorsunuz?

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yazı güzel olmuş. Emeğinize sağlık. :)

Yalnız benim kullandığım dağıtım listede yok. O sebepten diğer seçeneğini seçtim. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Arch'ı göremeyince merak ettim, Distrowatch'a şöyle bir baktım ve bir baktım ki Arch 13. sırada. Bu hale düşecek dağıtım mıydın sen arç?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Eline koluna sağlık. Gene bilgilendim :) Linux Mint hangi sürümünü kullanmamı önerirsiniz?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Eline koluna sağlık. Gene bilgilendim :) Linux Mint hangi sürümünü kullanmamı önerirsiniz?
Ben şahsen Cinnamon öneririm. Linux Mint geliştiricileri geliştiriyor ve oldukça kişiselleştirilebilir bir masaüstü ortamı. Bence kendin karar versen iyi olur. Videoları paylaşıyorum o yüzden.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Arch'ı göremeyince merak ettim, Distrowatch'a şöyle bir baktım ve bir baktım ki Arch 13. sırada. Bu hale düşecek dağıtım mıydın sen arç?
Halbuki listenin en tepesinde olan Manjaro, Arch tabanlı. :)
Bence DistroWatch'a pek inanmamak lazım ancak Arch Linux zor bir dağıtım. Eğer son kullanıcının kullanmasını istiyorlarsa kolaylaştırmaları lazım. Yoksa tercih edilmesi zor. Bence kullanımı zor dağıtım kullanmak iyi değil. Kullanımı kolay veya orta sayılacak dağıtımları kullanmak daha mantıklı.
Dediklerime ek olarak zaten yazdığım dağıtımların birçoğu da hiçbir dağıtımı taban almıyor. Bunu da belirtmek isterim.
İlk defa Linux kurmak isteyenler için güzel bilgi. Teşekkürler @Türkçesever
elementary OS güzelmiş. :)
Belki GNU / Linux kurmak için iyi bir bilgi değil ama dağıtım tercihi açısından yeni GNU / Linux kullanıcılarına yardımcı olacaktır.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bence DistroWatch'a pek inanmamak lazım ancak Arch Linux zor bir dağıtım. Eğer son kullanıcının kullanmasını istiyorlarsa kolaylaştırmaları lazım. Yoksa tercih edilmesi zor. Bence kullanımı zor dağıtım kullanmak iyi değil. Kullanımı kolay veya orta sayılacak dağıtımları kullanmak daha mantıklı.
Dediklerime ek olarak zaten yazdığım dağıtımların birçoğu da hiçbir dağıtımı taban almıyor. Bunu da belirtmek isterim.
Esasında, biraz sert bir çıkış olacak ancak Arch'ın boş bir Linux'u paket yöneticisi dışında vermekten öte bir iş yaptığını düşünmüyorum. Yani Manjaro'nun Arch tabanlı olması, Manjaro ekibinin yaptığı işin gerçekten kıymetli olmadığını göstermez. Esasında @Halktan Biri'nin bahsetmek istediği şey bu değil, ancak Arch'ı Manjaro'dan ayrı tutuyorum nihayetinde.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Evet Cinnamon çok güzel. Sistemimi zorlamaz değil mi?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Aslında bir yandan son kullanıcıya Arch tabanını önermek de istiyorum. Mesela Manjaro olabilir.
Linux Mint'i ana sistem olarak kullanmayı düşünmüyorum. Belki denemek için LM 19 sürümünü yüklerim. Ama şu an için onu da düşünmüyorum. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aslında bir yandan son kullanıcıya Arch tabanını önermek de istiyorum. Mesela Manjaro olabilir.
Linux Mint'i ana sistem olarak kullanmayı düşünmüyorum. Belki denemek için LM 19 sürümünü yüklerim. Ama şu an için onu da düşünmüyorum. :)
Ben de kullanmıyorum, pek kullanasım da yok. Yeni kullanıcı zorlanır. Çünkü paket yönetimi farklı. Paket yönetimi farklı olunca bazı komutlar da farklı oluyor. Ben olsam Linux'u pek bilmeyen birine önermem. Linux Mint'i bir süre denesin, memnun kalırsa ve isterse diğer dağıtımlara geçer.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
Evet haklısın, bu bizim yüce KDE'mize vurulan bir darbedir.
Manjaro, DistroWatch'ta birinciliğe çıktı. Linux Mint ise ikinciliğe geriledi. KDE kullanıcıları yeterince Linux Mint'i cezalandırdı bence.
Konsoldan kde indirilip geçilemez mi?
Kurulur ama hazırı varken niye uğraşalım?
Mint kurduğumda hep kde tercih ederdim. Eğer kurulabiliyorsa benim için konu kapanmıştır.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
KDE kullanıcıları yeterince Linux Mint'i cezalandırdı bence.
Ne gibi? KDE neden bir dağıtımın gidişatına kötü etki etsin ki? KDE benim çok beğendiğim bir masaüstü.

Linux Mint'te kernel sürümlerinde geç davranılıyor. 4.15 çıkmışken 4.13'ü kullanıyordu.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ne gibi? KDE neden bir dağıtımın gidişatına kötü etki etsin ki? KDE benim çok beğendiğim bir masaüstü.

Linux Mint'te kernel sürümlerinde geç davranılıyor. 4.15 çıkmışken 4.13'ü kullanıyordu.
Şimdi 4.15 sürümüne geçmişlerdir. Sence @Forumun Ağası Finix gibi bir KDE kullanıcısı artık Linux Mint kullanır mı? @Forumun Ağası Finix zaten Linux Mint kullanmıyordu, diğer KDE kullanıcıları hiç kullanmaz. Tahminimce bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ya Manjaro'ya gitti ya da Kubuntu'ya gitti.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux Mint ve bunun beraberinde Cinnamon, Mate gibi masaüstü ortamları benim için artık cazip gelmiyor.

Masaüstü ortamı olarak XFCE, KDE ve Deepin favorilerim arasında.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Elemantary os un 5 sürümü bir çıksa bende onun beklentisindeyim

Reaksiyon puanı
78
Adamlar çok güzel tasarlamışlar. Tasarımı şık ve sade. İçinde kendine has mağazası bulunması çok güzel. Kullanımını çok kolaylaştırmışlar. #DeepinOS

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Deepin araçlarını Arch tabanında şu komutlarla yükleyebiliyormuşuz. :)
Kod:
sudo pacman -S deepin-extra

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux Mint ve bunun beraberinde Cinnamon, Mate gibi masaüstü ortamları benim için artık cazip gelmiyor.

Masaüstü ortamı olarak XFCE, KDE ve Deepin favorilerim arasında.
Xfce kullanmak isterseniz Linux Mint Xfce kullanabilirsiniz ama diğer masaüstü ortamları biraz sıkıntılı. Ubuntu bile Unity konusunda bu kadar inat etmedi. Ubuntu'nun GNOME sürümü vardı mesela:
Ubuntu GNOME | An official flavor of Ubuntu, featuring the GNOME desktop environment.
Elemantary os un 5 sürümü bir çıksa bende onun beklentisindeyim
0.4.1'den 5.0'a mı atlayacaklar şimdi? :D
Deepin OS nerede ? Bunu nasıl unutursunuz ?
Ekli dosyayı görüntüle 44057
Adamlar çok güzel tasarlamışlar. Tasarımı şık ve sade. İçinde kendine has mağazası bulunması çok güzel. Kullanımını çok kolaylaştırmışlar. #DeepinOS
Debian Unstable'yi temel alan bir dağıtım. O kadar çok Linux dağıtımı var ki, sığdırabilmemiz mümkün değil.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arch deposunda Deepin araçları varmış. :)
Deepin Screen Recorder, Deepin Boot Maker, Deepin Draw'ı yüklüyorum.