Anakart Şifresi Kaldırma

E32KERNEL

Doçent
Arkadaşlari 'power' düğmesine bastıktan hemen sonra gelen şifre girme olayını nasıl kaldırabilirim?
Anakarta şifre konulmuş. BIOS 'ta aradaım ama bir türlü bulamadım. Nerden kaldırılır?

O.Z.

Asistan
kasayı aç, anakart üzerinde pil göreceksin. bir kaç saniyeliğine çıkar, bios resetlenecektir.

O.Z.

Asistan
onda da aynı. fakat garantisi varsa sorun olabilir.
bazılarında reset jumper var ama hiç yapmadım emin değilim.

WebNick

Profesör
Eğer biosun pilini çıkarabiliyorsan çıkar ax bekle sonra yeniden tak. Fakat senin pc de benimki gibi bios pili kasaya leğimli ise o zaman reset jumper yapacaksın. Başka çaren yok.

bunu yapman için kendi pc ni çok iyi tanıman ve kasa içerisinde jumper ın yerini bilmen lazım. Eğer pc nin teknik servis kitapçığı sende varsa onu iyice incele görürsün ne nerede.

fakat anlamam o işten diyorsan yetkili servise ücret karşılığı bu işlemi yaptırmak zorundasın.

E32KERNEL

Doçent
onda da aynı. fakat garantisi varsa sorun olabilir.
bazılarında reset jumper var ama hiç yapmadım emin değilim.

Valla bir kere temizlemek için açayım dedim. Sadece arka kapağı çıkarabildim. Kapağın ardında koruma gibi bir şey var, onu bir türlü çıkaramadım. Anlamadığım şey, şifreyi BIOS 'tan koyuldu, neden ordan kaldırılmıyor bir daha?
[MENTION=254339]WebNick[/MENTION]

WebNick

Profesör
zaten biostan koyduğun şifreyi yine zahmetsizce biostan kaldırmak saçma olmazmıydı. O zaman şifrenin ne anlamı kalırdı değil mi :)

WebNick

Profesör
senin çaren jumper resetlemek.

Ama kasayı açabiliyorsan şu bios pilini bir kontrol et. Eğer çıkarılabilen versiyonsa onu çıkar olay tamam. Yalnız dikkat bu tarz işlemler basit gözüksede uzmanlık ister. Eğer ne yaptığından tam emin değilsen hiç bulaşma. Ver üç beş kuruş teknik servis temizce halletsin. Hem adamlarda nafakasını kazansın değil mi?

E32KERNEL

Doçent
@mila12;
HP pavilion dv5 ya da dv6 'ydı herhalde bilgisayar. BIOS versiyonunu mu sordun yoksa? :) [MENTION=254339]WebNick[/MENTION];
Ya zaten açamadım ki fazla. Kapağı açtım, hdd yi çıkartım. Bir de klavyedeki dokunmatik tuşların bağlantısını çıkardım, daha da takamadım. Çalışmıyorlar şimdi. :D
Tamamen sökmek için, özel aletleri olması lazım. Yoksa imkanı yok.
Servisede götürsem, para vermiycem ki. :)

mila12

Dekan
Onursal Üye
3 kere yanlış girdiğinde bir kod veriyormu.

Bu arada cihazın tam modeli nedir. Pavilion dv5-1100 gibi.

E32KERNEL

Doçent
@WebNick;
Ne bileyim. Dedim bir yolu vardır belki, bilgisayardan yaparım. :D :D

@mila12;
System Disable
60909854
Kitleniyor zaten üç kere yanlış girince. Reset gerekiyor.
Tam ismin bulamadım ya. dv5 ama model numarasını bulamadım. :(

mila12

Dekan
Onursal Üye
Cihazın bataryasını sökünüz ilk önce.

honline

Profesör
Benimki sadece bir fikir aklıma esti söyleyim denemedim çünkü hiç böyle birşeye ihtiyac duymadım,
Laptopu aç ve açtığın anda geri kapatmak için power tuşunu basılı tut yada tam açılırken bataryayı çıkar Eğer F1 Yada F2 isterse şanlısın F1 ile biosu default ayarlara yükleyebilirsin umarım işini görür görürse mesajımı sana zahmet alıntı yap bende merak ettim

E32KERNEL

Doçent
[MENTION=23389]mila12[/MENTION];
Yarın olsun bi', dediğini yapıcam. Pili çıkartırsam, sorun çözülür inşallah.
Bir de o şifreyi nerede deniycem?
Anlamadım.