Allah tanr mdr?

Bu konuyu okuyanlar

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
SS kardeşim,
Araştıralım demişsin amma araştırmadan yazmışsın, bahsi geçen konuların kaynakları mevcut.
Bundan ayrı olarak şunu eklemek isterim,
Yahudilerden bir grup da Allahu Teala'yı Yehova olarak adlandırırlar,
bu esasen Ya Huve yani 'Ey O' anlamına geliyor.
Yani Allahu Teala'yı isimlendirilemez olarak tanımlıyorlar.

Elmacık'ın anlatmak istediği mesele ortada,
Tanrı kelimesi gibi günümüzde hellenistik çağa dair mitolojik uydurmalara verilen, hele hele doğruganlığıyla öne çıkarılan bilmem kaç şunlu bunlya sahip zımbırtıları bereket tanrısı ve benzeri tanrı tanımlamalarıyla sunulduğunu düşünürseniz, kullanımın doğru olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.
Allahu Teala'nın Esma'ul Husna'sında isim mi kalmadı arkadaşlar?

Neyi arastirmadan yazmisim arkadasim? Hangi kelime cumleyi gercek disi buldunda boyle yazdin?
Banane hellenistikten benim elimde Kur'an-i Kerim var.
ayrica Tanri kelimesi Ilah anlamindadir kullanilmasinda dinen bir sakinca yok lakin ihtiyacimiz olan bir kelime degil Allah ismi ve 99 ismi varken baska isim ve kavramlara gerek yok.
Konuyu paradox'a cevirmeyelim lutfen yazilari okumadan satir aralarini okuyup hemen cevap yazmak bir anlam ifade etmez.
Ben verdigim her cevapta mesajlar belli idi okursaniz gorursunuzki bu yazinizi ve bir sonraki yazinizi yazmaniza hic gerek yoktu.
Olay'in ozu su ben bir kac nokta gordum ilgimi ceken onlara cevap yazdim.
Neydi bunlar?
Allah ismi el-ilahe'nin tamlamasidir sonradan isme donusmustur iddiasi.
Hic bir dayanagi olmayan bir iddia, ayrica Allah kelime olarakta arapca yazim kurallarina uymaz.
Bu isim ezelden beri vardir ebed'e kadar var olacaktir.

Ote yandan Yehova sahitleri yahudi ve hirsitiyanligin karsimidir, iki kitabi birlestirip kitabi mukaddes adiyla yeni bir kitap yapmislar kendilerine. Ordaki Yehova = Ya huve den degil Yeho ( Jeho ) dan gelir. Ayrica o Hû Vel dir.
zaten Hu "O" isaret sifati olsada islamda tam olarak boyle kullanilmaz. Ismi guclendirir. Yabanci dildeki The gibi ismi guclendirir.
Hu Allah deriz, Hu Mevlam deriz. Hu budur.
Hatta bazen Hû bile tek basina O'nu anlatir.
Vel ise iki ismi birbirine baglar.
Hu vel Rahman: Okunurken HuverRahman seklinde ciksada boyle yazilir.
هو الرحمن

Tartisalim ama tartisirken birseylere zarar vermemeye calisalim, bir ufak hata ile bile birinin dini yada dini bir kavrami yanlis ogrenmesine sebebiyet vermek cok kotudur.
Kimse kimseyi itham etmiyor sonucta Elmacik'ta iyi niyetiyle yazmis ve bilgisini bizimle paylasmis. Bende bir musluman kardesi olarak dogruyu gostermeye calistim. Olay bundan ibarettir bunu yarisma yada kim daha cok biliyor sekline cevirmektense ortak birseyler koymak en guzelidir.
Ben yanlissam bunu gercekleri gostererek anlatirsiniz, baskasi yanlissa ayni sekilde bunu ona beraber anlatiriz.
Suphesizki O en iyi bilendir, biz O'nun bize verdiklerinden yararlaniyoruz. Bizim bilgimiz O'ndandir. Bize neyi bilmemizi isterse biz yanliz O'nu biliriz.

Saygilarimla,

yemliha

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kaynak konusunda bir sıkıntı yok. Ben üzüm salkımındaki çürük üzümü yemem ama diğer sağlam üzümleri yerim. İslamoğlu hocanın kıssa yaklaşımını kabul etmiyorum ama sağlam pabuç değil de demiyorum. Cübbeli Ahmet Hocadan istifade ettiğim ayrı, İslamoğlu hocadan istifademiz ayrı.
Elhamdulillah.

Bu konuda farklı birşey de söylemiyoruz, kaynağın neresinde sıkıntı var?
yani konunun açılış sebebi tanrı sözünün kullanımının yanlışlığı.
bu konuda ayrışıyor muyuz?
zan etmiyorum.
hayırlı günler dilerim.
canım kardeşim
biz meseleye başka bir yönden bakan ehli sünnet vel cemaat itikadının mücadelesini her platformda veren ve islamın içini kurt gibi kemirmeye çalışan yahudi/ingiliz anglikan güdümlü selefi diye yutturulan vahhabiliğe karşı ümmeti agah olmaya çalışan kişileriz
onların[karamanın koyunu,kendini islamoğlu zanneden]ve yayın organları kanalları 7 gün açık her vakit açık
her sözleri hocaefendilerimiz tarafından takib edilmekte ümmeti zehirledikleri konular reddiyelerle ve net tv de yayınlanmaktadır (reklam olmasın diye isim vermem )
özellikle sizin gibi genç kardeşlerimi bu tehlikeye karşı uyarmak istedim
çok nazik olduğunu belirtmek isterim

mustafa sahın

Asistan
Reaksiyon puanı
1
şöyle desem abartı olmaz;tanrı diyen kimse bu sözüyle yeryüzünde inanılan bütün tanrıları kasdetme ihtimali oldugu için eger başkaca bir niyeti yoksa Allah diyerek yerin, göğün ve içindekilerin ve Allahtan gayri ilah diye tapınılan şeylerin de rabbi olan ALLAH'ı kastederek şaibeye yer bırakmamalıdır.
sevgiyle...

Helitron

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tüm yazılanları okuyamadım da konuyla alakalı diye sorayım, bilgilendirebilecek olan varsa sevinirim, bilmediğim için soruyorum sadece...

Dini kitaplar tek bir kaynaktan geliyorsa, Daha önceki dini kitaplarda (tevrat, zebur, incil) neden allah ismi hiç geçmiyor?

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
tüm yazılanları okuyamadım da konuyla alakalı diye sorayım, bilgilendirebilecek olan varsa sevinirim, bilmediğim için soruyorum sadece...

Dini kitaplar tek bir kaynaktan geliyorsa, Daha önceki dini kitaplarda (tevrat, zebur, incil) neden allah ismi hiç geçmiyor?
geçiyorda senin dedelerin değiştirmiş biz ne yapalım.
sen hem hiç Kuran-ı kerimi hakkıyla inceledin mi?

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
canım kardeşim
biz meseleye başka bir yönden bakan ehli sünnet vel cemaat itikadının mücadelesini her platformda veren ve islamın içini kurt gibi kemirmeye çalışan yahudi/ingiliz anglikan güdümlü selefi diye yutturulan vahhabiliğe karşı ümmeti agah olmaya çalışan kişileriz
onların[karamanın koyunu,kendini islamoğlu zanneden]ve yayın organları kanalları 7 gün açık her vakit açık
her sözleri hocaefendilerimiz tarafından takib edilmekte ümmeti zehirledikleri konular reddiyelerle ve net tv de yayınlanmaktadır (reklam olmasın diye isim vermem )
özellikle sizin gibi genç kardeşlerimi bu tehlikeye karşı uyarmak istedim
çok nazik olduğunu belirtmek isterim
ben bu konuda daha bir hüsnü zan içinde olmayı yeğliyorum sevgili yemliha kardeşim. dediğim gibi hocalarımızdan istifade ediyoruz. ama doğruyu yanlışı ayırt edecek mercilerden elimizi eteğimizi çekmiyoruz.
Gerçi sizde belirtmişsiniz, bu ayrı bir konu. (est. nezaket size ait)
tanrı konusunda hemfikiriz.
Mustafa Şahin kardeşimiz çok güzel bir tespitte bulunmuşsunuz.
teşekkürler

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2

Dini kitaplar tek bir kaynaktan geliyorsa, Daha önceki dini kitaplarda (tevrat, zebur, incil) neden Allah ismi hiç geçmiyor?

Diger kitaplar peygamberleri zamaninda birlestirilemedi, ozellikle incil Hz. Isa dan cok uzun zaman sonra bir araya getirildiki bugune degin 100 binlerce farkli sekilde yapildi. Bugun hala 4 farkli incil var her ne kadar 4 u birlestirilip tek yapilsada 4 ayri kabul edilir. Diger kitaplarda ismen geciyormu gecmiyormu bunu bilmek imkansiz. Lakin Yahudi ve Hristiyanlarin Eloha ve Elah diye hitap ettikleri bilinir. Bu kelime ne ibranice nede latince'dir. Bu acidan bir ihtimal var.
Zebur su anda tevrat ile birlesiktir ayriyetten bir Zebur yok.
Aslinda o 3 kitap'ta yahudilere indi, Once Zebur la Tevrat sonra Tevrat ve incil birlesti. Yahudiler sadece Tevrat kullaniyor ama hristiyanlar bu iki kitabida kabul ediyor.
Eski ve Yeni ahit diyorlar.
O yuzden bu uc kitaptada ismen geciyormu gecmiyormu bunu burda cevaplayacak bir uzman varmi bende bilmiyorum hatta genel olarak herhangi bir uzman varmi onuda bilmiyorum.

ciddibiri

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Emek etmişsin aydınlatmışsın. Bilgilenmek güzel...
Benim de şöyle bir yaklaşımım var bu konulara. Ben "Allah"ıma "Tanrı"m diyerek hitap ettiğimde O Allah benim Ona seslenip dua ettiğimi algılayamayacak mıdır ? Mesele bir ezberi körükörüne ezberleyerek tekrar etmek midir yoksa Allah insanlığa yolladığı peygamberler ve kitaplarla bir yolu, bir ilerlemeyi değil de takip edilmesi gerekenin ezberlenmesi gerektiğini mi göstermek istemiştir? İnsanların düşünmesi, öğretmesi, öğrenmesi, araştırması, hayal etmesi, her konuda "bu olmaz" kitapta yazmıyor diye önünü kesmeyi, durdurmayı mı göstermek istemiştir. Böyle olsa idi Peygamberler kitabı bırakıp çeker giderdi. Neden peygamberler yaşam tarzları ile kitaplarda yazılmayan şeyleri göstermişlerdir ? Ne sebeple Allah peygamberlerine bunları yaptırmıştır ?

Konu böyle "Doğrusu bu kelimedir ille de bunu demelisin, yoksa günaah, Allah çarpar(abartılı tabi bu)" gibi gereksiz bir "En doğrusunu ben bilirim" yaklaşımından çok daha ötede olmalı artık. Böyle bir fikre sahip olanların ben inanmayı bilmediklerini düşünüyorum. Çünkü benim Allah'ım içimden-dışımdan ister en derinlerimden, ister haykırarak adını istediğim gibi söylesem de duyup anlıyacağına inanıyorum. O ki , O'nun için imkansız yoktur. Öyle ise Tanrı deyince mi bana küsecek, kızacak veya anlamayacak ?

Fakat din hangi din olursa olsun dünyanın her yerinde bu şekilde kullanılır. Birileri gidip okumaz dininin kitabını, okumaya kalkınca da çok bildiğini iddia eden birileri "Olmaaz, o tercüme, doğru değil, yanlış o, gel Arapça öğren ondan sonra oku anla." gibi engeller seni ki aman bu kişilerin dediklerinin doğru olmadığını öğrenme ve senin Allah'ına aracısız ulaşmanın mümkün olduğunu bilemeyesin, yoksa nasıl kullanılır dünya insanları birileri tarafından ? Sakın öğrenmeyin böyle şeyleri. Gidin Allah'a Tanrı denilemeyeceğini öğrenin. Derseniz "Allah sizi çarpar" ı öğrenin. Allah'ın size neden bir beyin, düşünme gücü ve en önemlisi hayal gücü verdiğini inkar edin. Birileri bir kelimeden 1000 satır yazsın, onu okurken kaybolup gidin böyle...

İşte
yemliha "canım kardeşim biz meseleye başka bir yönden bakan [B dedi ki:
ehli sünnet vel cemaat itikadı[/b]nın mücadelesini her platformda veren ve islamın içini kurt gibi kemirmeye çalışan yahudi/ingiliz anglikan güdümlü selefi diye yutturulan vahhabiliğe karşı ümmeti agah olmaya çalışan kişileriz"
-
Çok bilmek herkesin anlamadığı dilden konuşmakmış. O kadar ki madem biliyorsun geneli bilgilendirmek amacını gütmemelisin. Herkesin anlamayacağı bir dili kullanarak kendinin ne denli bilgili olduğu gösterisini yaparken sence bilmeyenlerin de öğrenmek için sana ulaşmaları gerektiği gösterisini de yapacaksın. Ya Türkçe bilmiyor ya da bildiği halde kasten Türkçe kullanmıyor. Peki bunda kasıt ne olabilir ? Uyumaya devam... Hep böyle birileri olsun önünüzde ki onun gittiği yeri göremeyin. Sadece onun sırtını görün ! Öncü olan bilgiyi böyle saklamaz, öncü bakmayı, görmeyi öğretir. Öne geçip ufkun görünmemesini sağlamaya çalışmaz.

yemliha

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşte

-
Çok bilmek herkesin anlamadığı dilden konuşmakmış. O kadar ki madem biliyorsun geneli bilgilendirmek amacını gütmemelisin. Herkesin anlamayacağı bir dili kullanarak kendinin ne denli bilgili olduğu gösterisini yaparken sence bilmeyenlerin de öğrenmek için sana ulaşmaları gerektiği gösterisini de yapacaksın. Ya Türkçe bilmiyor ya da bildiği halde kasten Türkçe kullanmıyor. Peki bunda kasıt ne olabilir ? Uyumaya devam... Hep böyle birileri olsun önünüzde ki onun gittiği yeri göremeyin. Sadece onun sırtını görün ! Öncü olan bilgiyi böyle saklamaz, öncü bakmayı, görmeyi öğretir. Öne geçip ufkun görünmemesini sağlamaya çalışmaz.

öncelikle çok bilmiş suçlamanı kabul etmiyorum bu sayfaya devamlı girseydin bilirdin
kullandığım yabancı kelimeyi anlamadımki
anglikan=ingiliz kilisesi
selefi =vahhabiliğin yeni yutturmacası
agah =uyanık
öncelikle İstanbul türkçesini iddia ediyorum iyi bilirim (Fatih doğumluyum )iyi kullanırım
bu bölümdeki kardeşlerimin çoğu en az benim kadar bilgilidir bende geriye kalanlardan cahilimdir
burada bilgilerimizi paylaşmak için bulunuruz yarışmayız
ö.m ile ulaşırsan daha rahat cevap verebilirim

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Oncelikle ard arda tam 4 mesaj yazmissin bu sekilde devam edersen ceza alabilirsin.
Yazdiklarina gelince;
Okudum ama amacini anlayamadim,
Benim de şöyle bir yaklaşımım var bu konulara. Ben "Allah"ıma "Tanrı"m diyerek hitap ettiğimde O Allah benim Ona seslenip dua ettiğimi algılayamayacak mıdır ? Mesele bir ezberi körükörüne ezberleyerek tekrar etmek midir yoksa Allah insanlığa yolladığı peygamberler ve kitaplarla bir yolu, bir ilerlemeyi değil de takip edilmesi gerekenin ezberlenmesi gerektiğini mi göstermek istemiştir? İnsanların düşünmesi, öğretmesi, öğrenmesi, araştırması, hayal etmesi, her konuda "bu olmaz" kitapta yazmıyor diye önünü kesmeyi, durdurmayı mı göstermek istemiştir. Böyle olsa idi Peygamberler kitabı bırakıp çeker giderdi. Neden peygamberler yaşam tarzları ile kitaplarda yazılmayan şeyleri göstermişlerdir ? Ne sebeple Allah peygamberlerine bunları yaptırmıştır ?
Oncelikle bu kurami kendiniz icat etmissiniz, kimse bu dediklerinizi soylemedi.
Birincisi Allah'a nasil hitap ettiginiz kimseyi ilgilendirmez, bunu hakaret olarak yaparsaniz her iki dunyadada mutlaka bir ceza/tepki alirsiniz. Obur turlu hitap sekillerinizinde edep haya icinde oldugu surece kimsenin birsey diyecegini sanmiyorum.
Allah ismi'ni neden kabul edemediginizden cok neden Tanri sifatini kullandiginiz ilginc. Allah bir ozel isimdir, Tanri ise sifattir. Bu ikisi arasindaki farki anlayamiyorsunuz sanirimki bu kadar soru ve ithamla dolu pespese yazi seli hazirlamissiniz.
Bazi seylerin arastirilip ogrenilmesi arastiracak kisilerin akli dengesini yada mantigini asiri zorlayabilir ve psikolojik problemlerle karsilasabilir.
Bunlardan birisine ornek olarak Allah'u Teala'nin varligini sorgulamaktir. Bunu hayal etmeye ona vucud tasavvur etmeye kalkmak eger elde somut delil yoksa ne fayda verir. Simdiye kadar ne fayda verdi?
Hz. Musa vahiy almak icin dag'a ciktiginda yahudiler hemen Altindan bir maymun heykeli yaptilar ve Tanrimiz olsa olsa budur dediler.
Buda bir hayal etme cabasi degilmi?
Sonucta niceligini ve yerini bilemeyecegimiz Allah ile ilgili nasil bir ise yarar bilgi bulabiliriz. Buldugumuz bilgi bize ne kazandirir? Bu iyi niyetle yapilsa onu tanimak icin yarattiklarini arastirmak daha safiyane bir davranis olmazmi?
Sorunuz kendinize,
Hicligin icinden tek bir zerrecikten kainatlari ve evreni yaradanin karsisinda kendinizi sorunuz.
Bu yaradan'i en guzel ismiyle anmak bu guce gosterilecek hurmetten baska ne olabilir?
Evet peygamberlerde, kitaplarda izlenmesi gereken yolu gostermistir ama ezberle degil nasihatle, korkutarak degil sevdirerek anlatilmistir. Islam hic bir zaman ezberlemeyi ogutlemez, emirde etmez.
Ama siz dua ezberlemeyi kastediyorsaniz bu dua'lari sadece ezberden bilip anlamini bilmeyenlerin kaybidir.
Kurallari ezberlemek ise kastiniz onlar ezber degil gunah korkusudur, korkan islemez korkmayan isler bu kadar basittir.
Her zaman kurallar vardir olacaktir olmalidirda.
Hayvanlar aleminde bile kendi kurallari vardir.
Islamda bir cok ilim vardir bunlarda ehli sunnet uzere bina edilir, Kur'an-i Kerim'de olmayan diye bir sey yoktur sadece bunu yorumlayabilmek gerekir.
Hayal bile edemiyeceginizden fazlasi islam'da mevcuttur. Bugun modern hukuk sistemide ayni mantikla calisiyor. Daha once olmayan bir kurali onceki kurallardan benzerlikleri ornek alarak yapiyor yada duzenliyor.

Böyle olsa idi Peygamberler kitabı bırakıp çeker giderdi. Neden peygamberler yaşam tarzları ile kitaplarda yazılmayan şeyleri göstermişlerdir ? Ne sebeple Allah peygamberlerine bunları yaptırmıştır
Su son sozunuz islami bilginizi kanitliyor zaten...
Her zaman belirtilmistirki peygamberlerin ozellikle peygamber efendimizin butun yaptiklari, soyledikleri, yasakladiklari Allah-u Teala'nin istekleri ve bilgisi uzerinedir. Bu yuzden ornek alinmasinda, uygulanmasinda sakinca olmasi dusunulemez.

Konu böyle "Doğrusu bu kelimedir ille de bunu demelisin, yoksa günaah, Allah çarpar(abartılı tabi bu)" gibi gereksiz bir "En doğrusunu ben bilirim" yaklaşımından çok daha ötede olmalı artık. Böyle bir fikre sahip olanların ben inanmayı bilmediklerini düşünüyorum. Çünkü benim Allah'ım içimden-dışımdan ister en derinlerimden, ister haykırarak adını istediğim gibi söylesem de duyup anlıyacağına inanıyorum. O ki , O'nun için imkansız yoktur. Öyle ise Tanrı deyince mi bana küsecek, kızacak veya anlamayacak

Bu sizin kendi dusunceniz ve yorumunuz. Ama sirf siz boyle istiyorsunuz diye bunu dogru saymasini beklemeyin. En basitinden tavriniz alayci... ve gayri adabi.
Yaradan'i kastederek; banami kusecek banami kizacak tarzinda konusmak edeble istigal etmez. Kullar malesef herseye saygi gosteriyor ama herseyi yaratan'a gelince aileden biri gibi davraniyor.
Hatta baba gibi, kardes gibi, anne gibi gorenler var.
Bu nasil bir mantik anlamak guc, yaratilan yaradan'a saygi gostermezse ondan birsey istemeye ne hakki vardir?
Bu sekilde duyulan sevgi yanlis bir sevgidir, Allah korkusunu kalpten siler atar, rehavet verir. Her islenen gunahta nasilsa Allah affeder keyfiyeti kazandirir.
Allah'tan korkulmalidir, ona saygisizlik yapilmamalidir.
Hersey'e tesekkur eden insan, hayatinin her saniyesinde ona borclu oldugunu aklindan cikarmamalidir.

Fakat din hangi din olursa olsun dünyanın her yerinde bu şekilde kullanılır. Birileri gidip okumaz dininin kitabını, okumaya kalkınca da çok bildiğini iddia eden birileri "Olmaaz, o tercüme, doğru değil, yanlış o, gel Arapça öğren ondan sonra oku anla." gibi engeller seni ki aman bu kişilerin dediklerinin doğru olmadığını öğrenme ve senin Allah'ına aracısız ulaşmanın mümkün olduğunu bilemeyesin, yoksa nasıl kullanılır dünya insanları birileri tarafından ? Sakın öğrenmeyin böyle şeyleri. Gidin Allah'a Tanrı denilemeyeceğini öğrenin. Derseniz "Allah sizi çarpar" ı öğrenin. Allah'ın size neden bir beyin, düşünme gücü ve en önemlisi hayal gücü verdiğini inkar edin. Birileri bir kelimeden 1000 satır yazsın, onu okurken kaybolup gidin böyle...
Bu mantikla bakarsak Kuran-i Kerim Turkce gelmedi diye inkar edelim bizede ayri bir kitap isteyelim.
Hatta topluca aclik grevi falan yapalim?
Bunu kabullenmek bazilarina ne kadar zor gelsede gercek olan sudur:
Kur'an-i Kerim Arapca gelmistir, oyle okunmalidir. Gercekten ogrenilmek isteniyorsa arapca ogrenilmelidir.
Ama anlami bilinmek istenirse mealler tabiki yeterli. ama ben Turk'um kurani Turkce okuyacam diyip mealden Kur'an kuru bir isyandan baska birsey degildir.
Ama onu yaradan coklu dil secenegi sunmamis insanlarin o kitabin dilini ogrenmesini istemistir. Arapca ogrenmek icin degil Kur'an ogrenmek icin. Cunki birebir tercume her zaman yapilamaz. Bunu karistirmayalim
Anlamini bilmek ile ogrenmek ayni sey degildir.
Allah'u Teala beyin gucunu tabiki ogrenip arastirmak icin vermis. Ama ogrenip arastirmak icin verdigi herseye burnunu sokmak anlaminami geliyor?
Ozelliklede arastirma imkanlarinin olmadigi durumlarda neyi arastirip neyi bulacaksiniz?
Allah ismi ozeldir, Kutsaldir, En Serefli isimdir. Bu ismi kullanmak niye zor gelirki bir insana?
Iciniz rahatlayacaksa Allah ismi arapca degildir. Arapca'ya uygun degildir.
Ona ait tek ona ait ozel bir isimdir.
Allah = Isim
Tanri = Sifat
Bunu kullanmak size zor geliyorsa Tanri diyiniz, ama onun kitabinda en cok gecen isim Allah'tir bunuda aklinizdan cikarmayin.

Yukardaki yaziyla benzerlik tasidigi icin cevabi aynidir.
ama ilginc bir nokta varki.
Saplantili bir sekilde olayi Turkce'ye getirmissiniz.
Arapca bugun islam milletlerinin ortak dilidir. Ama Turkce degildir, Arapca ibadet etmeyi bilen bir musluman hangi milletin camisine giderse gitsin rahatlikla uyum saglayabilir.
Kuran sirf Turkce degilde Arapca diye inadina Turkce kullanip Allah'in gonderdigini begenmemek ondan daha iyi bildigini dusunmektir.
Eger siz ondan ustun oldugunuza inaniyorsaniz Ayna kullanmanizi tavsiye ederim.
Burda yorumcu arkadaslar insanlara yuce yaraticiya Rabbimiz'e Allah demenin daha guzeli oldugunu anlatmaya calisirken konuyu anlamsiz saplantili yonlere cekerek abuk subuk iddialar sunmak size hic bir fayda saglamaz.
Allah'in sopasi yok deyimi keyfi soylenmemistir.
Yani O her yanlisinizda kafaniza sopa ile vurmaz.
Ama bu Hesap gunu gelmeyecek demek degildir.

Saygilarimla.

enesyildiz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Allah (c.c) nin 99 ismi vardır. Bu mübarek isimlerin hepsine birden Esma-ül Hüsna denir. Bu 99 İsmin içerisinde tanrı diye bir yoktur. Allah(c.c)adını ağzına almayanlar aldıkları zamanda tanrı olarak aldıkları için imanları yok oluyor.

şeytan :devil: bi sözü var. Ben dünyada kendini müslüman zanneden 3 kişiden 2 sinin imanını aldım... Bu söze göre davranın..

ciddibiri

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Ben de Allah'ıma en çok "Allah" ismi ile sesleniyorum. Sözlerimden kasıt ettiğim de açıktır. Öyle oraya buraya çekilmesi sizinlerin karşısında pek kolay oluyordur. Ben Allah'ın bilgisi dışında bir şey olduğunu söylemiş miyim? Aksine, ben Allah'ın "Tanrım" diye seslenen bir insanın O'na seslenmek istediğini anlamayacak kadar... buraya diyecek söz bulamam ama kimilerince Allah kendisine 99 ismini haricinde hitap edilmesinin yanlış(ve belkide sizce günah mı?) olduğunu mu söylemiş? Türkçe'ye saplantım yok. Aksine anlatmak istediğim hele bir bırakın da dilinde anlasın, sevsin insanlar bu dini de ondan sonra dahasını öğrenmek isteyene de kim ne der ki? Fakat birileri öyle kelimeler kullanıp iyice anlaşılmaz bir dille bir şeyler dediğinde 3-5 yada 30-40 kişinin anlayıp bir çoğunun anlamadığı ya da anlamak için ayrıca çaba harcaması gerektiği cümleler kurunca bu güzel dinimiz daha mı güzel görünüyor? Vaktim var idi, düşüncelerim var idi ve bunları o süre zarfında paylaştım. Yoksa durup durup, kurup kurup kimseye saldırı faaliyetinde bulunmadım. Fakat eleştiri ne mümkün. Allah'tan ki bunları yüz yüze yapmıyoruz, linç edilirdim sanırım. Hayal etme gücünü de saptırmak elbette mümkün ama bugünün biliminde Allah'ın kitabına ezbere saplanıp kalan ülkelere bakın, bir de bizim dediğiniz Kuran'ı bile bizden iyi inceleyip, öğrenen o dinleri bozuk dediklerinize bakın. Nesi yanlışmış bu dinin asırlardır anlatılmaya çalışılan yolundan daha iyi yollar olabileceği eleştirisi yapmanın? Böyle bakarsam ben de diyebilirim ki, bizim bir müslüman hayalini akşam evine ailesine ekmek götürmeye değil de yabancı bir kadınla olmak şeklinde kuruyor. Benim kast ettiğim hayal bu ve verdiğin örnektekinin olmadığını bilip de öyleymiş gibi göstermek dediğimin gerçekliğini değiştirmez... ki öyle olmasa idi hiçbir insan Allah'a inanamazdı. Hepimiz öğrendiklerimiz doğrultusunda Allah'ı ve yarattığı her şeyi hayal edebildiğimiz kadar eder ve inanırız. Siz, biz (Allah) birilerinin Allah'a hiç düşünmeden sırf Kuran'da böyle yazıyor diye inanmalarını mı istersiniz, yoksa Allah'ı anlayıp inanmalarını mı ister(iz)? Bu anlamda nesi yanlış, ana dilimle okuyup anlamamın Kuran'ı da Türkçe saplantılı olarak hemencene sorunlu görüş sahibi olarak grubunuzca "katli vacip" oldum?

Benim de bu konuya katılıp fikirlerimi beyan etmemin tek amacı sevdiğim dinimin birilerince kullanılıp bu güzel dinin "kötü" görünmemesini istemek. Sizlere dediğim de saptırılmaya gerek kalmayacak kadar açık bir şey. Anlatmak istediğiniz benim de istediğimi kapsıyor ise ve hatta çok daha falzası ise bunu buradaki birileri anlıyabiliyor diye değil de herkesin anlayabileceği bir dille yapmanızın daha iyi olacağıdır. Herkesin Allah'ını daha iyi tanıyıp, anlayıp, öğrenmesinden korkmamalıyız. Ancak ben bu kelimelerin Türkçe anlamları olup olmadığımı söyledikten sonra Türkçe'lerini de yazmış arkadaşımız. Teşekkür ederim, belki 3-5 kişi daha okuduğunda ne dediğini daha kolay, daha iyi anlayacaktır şimdi. Yok ama burada da yanlış yaptım. Dememeliydim... Birileri kendi kullandıkları bir dilde anlayabilenler arasında kendi dinlerini övüp ve kendilerini övüp durmalılardı !..
-
Kuran Türkçe gelmedi diye inkar etmek ! Harika bir saptırma yolu sözlerimi. Arapça öğrenilmesin mi demişim bir yerde? Yoksa sözlerimde insanların önce "İslam ne diyor insanlara?" sorusuna cevap bulmak ve anlamak için onu kendi ana dilinde öğrenip anlaması mı var! Acaba sizler... Çinlisi, Sibiryalısı, Brezilyalısı ve daha nice ülke insanının önce Arapça öğrenip sonra Kuran okuyup anlamasını mı istemektesiniz bu dediğinizle ve savunduğunuz ile ? Peki bir Çin'li kendi dilinde Kuran'ı okuyup, anlayıp Müslüman olmak istediğinde bu insana "Sen İslam'ın ana dilini bilmiyorsun, sen yanlışlara inanıyorsun" mu diyeceğiz ? Hayal gücünün bir anlamda önemi de budur. Sözlerimi sadece "Türkçe" için düşünüp, bunu bir saldırı gibi algıladığınızdan geniş bakamamışsınız sanırım. Allah bir dil, millet, coğrafya için midir ! Arapça bilip okuyup anlayamayan yani Allah'ı doğru bilemiyor, anlamıyor ve de inanamıyor bu durumda. Bu yüzden de ana dili Arapça olan ülkelerde İslam her bireyin ruhunu ve beynini tam anlamı ile doldurmuştur ! Öyle mi ? Allah'da insana boşuna beyin, akıl, düşünme gücü vermiş... O yüzden bu insanlar Kuran'ı nice dillere çevirmesin, dünyanın her köşesinde her insan İslam'ı direk Kuran'dan öğrenemesin, doğrusu budur ben yanlış düşünüp sizlerin de değerli vaktini boşuna aldım!

6-8-10-15-20... Yaşlarında bir Norveçli bir gün gidip kendi dilinde yazılmış Kuran'ı alamasın, okuyamasın, anlayamasın. Ona ve diğer Arapça bilmeyen insanlara densin ki... "Hoop ! Vatandaş, İslam'ın ana dili Arapça, önce gideceksin bu dili öğreneceksin, sonra Kuran alır okursun." Dediğim bu, bırakın insanları korkutmayı. Bırakın insanlar Kuran okusun. Siz yine daha çok bilin, siz yine en doğrusunu en iyisini bilin... Biz az bilenler yine ve her daim size ihtiyaç duyalım, korkmayın.
-
Benim dinim değil mi Allah ile kul arasına başka hiçbir şeyin giremeyeceğini söyleyen ? Ben bir koro üyesi miyim ? Ben bir halay içinde miyim ? Ben neden bir diğerine uymak zorundayım Allah'ıma ibadet ederken? Bu da mı bu kadar ürkütüyor sizleri? Sen Arapça ibadet ederken, yanında senin dinini yaşayan, senin Allah'ına inanan, seni kardeş bilen biri başka bir dilde ibadet edince senden FARKLI,EKSİK,YANLIŞ, KORKUNÇ mu oluyor?
-
Bire bir tercüme yapılamaz ama İlahiyat profesörleri bile, bu dilin uzmanları bile kendi aralarında farklı görüş ve yorumlara sahip olabiliyorlar. Herkesin o düzeyde bu dile hakim olduğunu, İslam tarihini de okuduğunu hayal ediyorsunuz o zaman ki ancak İslam anlaşılıp gerçek anlamda yaşanabilecek ama nedense o düzeydekiler bile farklı yorumlara sahip olabiliyorlar!
-
Allah ve dinimiz bir kalıp değildir. İşte bu yüzden milyonlarca yıl önce de vardı. İnsan yaratıldığı evreni tanıdıkça ona Allah'ı anlaması için peygamberler ve kitaplar yolladı. Her seferinde insanlar Kitap ya da peygamberleri kalıplardan ibaret görüp aslında O'nların öğretici olduklarını göremeyip o kalıplar içinde kaldı. Peygamberler Allah'ı gösterirken insanlar Allah'a bakmayı değil Peygamber'in kılığına kıyafetine bakıp o kalıbı,O'nun kıyafetini taklit emteyi seçti. Put ille de taştan, çamurdan olmaz. Put aslında tam da bu "kalıp"tır. Ruh'u anlamamış insan gidip rengi, şekli, görünüşü taklit ederek "Benzemekle" öyle olacağına inanır. Kalıp değildir, ki her geçen gün keşfettiğimiz yeni bir şeyde Allah'ın yarattıklarıyla şu anda(ve asla) insanlık bilgisinin(dünya bilimleri) "İşte budur" diyemeyeceğidir. Kalıba değil, Kuran ile Peygamberi ile insanlara göstermek istediği yere bakmayı bildiğinde insan doğruya, güzele ilerleyecektir.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Ben de Allah'ıma en çok "Allah" ismi ile sesleniyorum. Sözlerimden kasıt ettiğim de açıktır. Öyle oraya buraya çekilmesi sizinlerin karşısında pek kolay oluyordur. Ben Allah'ın bilgisi dışında bir şey olduğunu söylemiş miyim? Aksine, ben Allah'ın "Tanrım" diye seslenen bir insanın O'na seslenmek istediğini anlamayacak kadar... buraya diyecek söz bulamam ama kimilerince Allah kendisine 99 ismini haricinde hitap edilmesinin yanlış(ve belkide sizce günah mı?) olduğunu mu söylemiş? Türkçe'ye saplantım yok. Aksine anlatmak istediğim hele bir bırakın da dilinde anlasın, sevsin insanlar bu dini de ondan sonra dahasını öğrenmek isteyene de kim ne der ki? Fakat birileri öyle kelimeler kullanıp iyice anlaşılmaz bir dille bir şeyler dediğinde 3-5 yada 30-40 kişinin anlayıp bir çoğunun anlamadığı ya da anlamak için ayrıca çaba harcaması gerektiği cümleler kurunca bu güzel dinimiz daha mı güzel görünüyor? Vaktim var idi, düşüncelerim var idi ve bunları o süre zarfında paylaştım. Yoksa durup durup, kurup kurup kimseye saldırı faaliyetinde bulunmadım. Fakat eleştiri ne mümkün. Allah'tan ki bunları yüz yüze yapmıyoruz, linç edilirdim sanırım. Hayal etme gücünü de saptırmak elbette mümkün ama bugünün biliminde Allah'ın kitabına ezbere saplanıp kalan ülkelere bakın, bir de bizim dediğiniz Kuran'ı bile bizden iyi inceleyip, öğrenen o dinleri bozuk dediklerinize bakın. Nesi yanlışmış bu dinin asırlardır anlatılmaya çalışılan yolundan daha iyi yollar olabileceği eleştirisi yapmanın? Böyle bakarsam ben de diyebilirim ki, bizim bir müslüman hayalini akşam evine ailesine ekmek götürmeye değil de yabancı bir kadınla olmak şeklinde kuruyor. Benim kast ettiğim hayal bu ve verdiğin örnektekinin olmadığını bilip de öyleymiş gibi göstermek dediğimin gerçekliğini değiştirmez... ki öyle olmasa idi hiçbir insan Allah'a inanamazdı. Hepimiz öğrendiklerimiz doğrultusunda Allah'ı ve yarattığı her şeyi hayal edebildiğimiz kadar eder ve inanırız. Siz, biz (Allah) birilerinin Allah'a hiç düşünmeden sırf Kuran'da böyle yazıyor diye inanmalarını mı istersiniz, yoksa Allah'ı anlayıp inanmalarını mı ister(iz)? Bu anlamda nesi yanlış, ana dilimle okuyup anlamamın Kuran'ı da Türkçe saplantılı olarak hemencene sorunlu görüş sahibi olarak grubunuzca "katli vacip" oldum?

Resmen basligi kendi fikir bloguna cevirdin sen yaz herkes okusun birde ard arda yaziyorsun bu baslik senin yuzunden kilitlenebilir. Belkide amacin tahrik etmektir.
Hemen mazlumlari oynamak cok kolay is.
Yok katledilirmis, yok linc edilirmis.
Bu kadar hayasizlik olmaz.
Kim size ne etti ne kelime yaptida kalkip bunlari soyluyorsunuz.
Karsinizdakileri Hayvan olarakmi goruyorsunuzda sizi linc edeceklerini dusunuyorsunuz.
Daha ne kadar saygi bekliyorsunuz?
Kendi goruslerinizin onunde secdeyemi kapanilmasi gerekiyor?
Soz konusu olan onun ismi hakkinda bir kac iddia idi gereken cevaplar verildi fikirler soylendi.
Ama siz ikidir suclayici, tahrik edici yorumlar yazip birde aramizda azinlikmissiniz gibi davraniyor sanki birilerini goreve cagiriyorsunuz.
Siz dinin asirlardir anlatildigindan daha iyi anlatabileceginize inaniyorsaniz kendini peygamber ilan edin veyahut bir dini orgutlenme kurun muritlerinizle paylasin yeni din kuraminizi.
Ama var olan din'i sirf siz oyle gormek istiyorsunuz diye degistirmeye kalkamazsiniz.
Bir Musluman aksama yabanci kadin hayal ediyor diyorsunuz, bir diyorsunuz.
Burda genelleme yok demekki sandiginiz gibi butun muslumanlarin akli fikri seyde degil!
Siz nasil bu dinin mensubusunuzki din kardeslerinizi bu sekilde zan altinda birakiyorsunuz.
EL HAYA-U VEL EDEB MIN-EL IMAN demisler.
Lutfen...
Hic kimse Allah'a sirf Kur'an-i Kerimde boyle yaziyor diye inanmiyor.
Tanimak isteyen Kur'an-i Kerimden taniyor, ama inanc kalptedir.
....
Bir konu var ki malesef bu konuda size katilmiyorum sadece ayni anlama geldigini soluyorumki bu cehalettir.
Insanlar kendi dinini tanimiyorlar, sagdan soldan bazende sizin gibi yenilikcilerin hayallerinden ogreniyorlar.
Oyleki kalkmis hazir 99 isim varken siz yeni isim arayisina giriyorsunuz.
Siz kimsiniz bunu gercekten merak ettim, hangi hakla Allah'u Teala'nin 99 isminden baska bir isim bulmaya kalkiyorsunuz?
Birsey biliyorsaniz paylasin ama bilgi olsun yasam felsefeniz degil.
Akil bulandirmak icin anlamsiz ve sadece kendini kaybettirecek yontemler sunmayin insanlara.
Dua'lar ve zikirler olmadikca kimse sizin o anlamadiginiz kelimeleri kullanmaz.
O dualarinda anlamlari heryerde var isterseniz cok kolay bulursunuz. Ama o istek sizde varmi ondan supheliyim.
Bakin hayal etmek ayri, bunda kimse bir sakinca var demiyor lakin bu hayal etmenin bir siniri vardir. Bu sinir gunah yada ayip oldugundan degil. Insan'i isyana tesvik ettigindendir. Surekli bununla ugrasmak akil sagligini bozar veyahut sirk'e goturur.
Allah'u Teala'ya vucud bicmeye, nicelik vermeye kalkmanin sonu sirktir. Cunki bu sirra hic kimse nail olamamistir. O isterse istedigi bir sekilde kul'una kendini gosterir ama o gosterme onun varliginin niceligini sabitlemez.
Veyahut,
Din'in verdigi bir karari her zaman mantikla yoguramazsiniz. Askerlikte boyledir size gore mantiksiz gelen bir emir aslinda bir birligin hayatini kurtarabilecek nitelikte olabilir. Buyukseniz sizden kucuklere koydugunuz yasaklar onlara anlamsiz gelecektir. Veya siz kucukseniz buyuklerinizin koydugu yasaklar size anlamsiz gelir.
Her zaman hersey mantiga baglanmaz. Mantik bazen aldaticidir, cunki nefsi'dir. Nefsin isteklerine daha yatkindir. Bir insan rabbini ararken mantigina fazla kulak verir ise sonuc inkardir. Bu senaryosu yazilmis bir film gibidir sonu bellidir.
O herydedir, heryere her zerreye isareti birakmistir. Onu hayal eden arayan onun yarattiklarina baksin.
Dunyanin var olusunu dusunun, evreni ekleyin uzerine, evrenleri ekleyin.
Asil guzel olan onu tamamen gormeden bilmeden sevmektir. Eger herkes onu gorse bu hayat imtihaninin ne anlami olurdu?
Herkes zaten musluman olur cennete girerdi. Aslolan onun varligina boyle inanmak boyle kabul etmek surekli soru sormayi birakmaktir.
Sizin,
Dunyada kac kisinin Kur'an-i Kerim'in arapcasini okuyup musluman oldugundan haberiniz varmi?
Bir gece once diskolarda gezerken ertesi gunun sabahi secdede tovbelerle aglayan kac yuz kisi var haberiniz varmi?
Bunlarin hepsi kendi dillerine ozel baskiyla mi ogrendiler dinlerini.
O ornek verdiginiz Cin nasil musluman oldu bir fikriniz varmi?
Cin'de musluman olmak nasildir biliyormusunuz? Camilerde yakilmak, sulalenizin katledilmesi nedir.
Bilmek icin orda olmak gerekmez biraz arastirin gorursunuz.

Son olarak su yazdiginiz hezeyan cumlesinede bir kac satir yazmam gerektigini gordum.

...Benim dinim değil mi Allah ile kul arasına başka hiçbir şeyin giremeyeceğini söyleyen ? Ben bir koro üyesi miyim ? Ben bir halay içinde miyim ? Ben neden bir diğerine uymak zorundayım Allah'ıma ibadet ederken? Bu da mı bu kadar ürkütüyor sizleri? Sen Arapça ibadet ederken, yanında senin dinini yaşayan, senin Allah'ına inanan, seni kardeş bilen biri başka bir dilde ibadet edince senden FARKLI,EKSİK,YANLIŞ, KORKUNÇ mu oluyor?

Madem siz boyle tek basina devletsiniz yani koyun olmayin ne isiniz var islamiyetle? Boyle kendi kucuk dunyaniz ve tanrinizla Turkce konusabilirsiniz. Hatta 40 gunde 1 rekat namaz kilarsiniz.
Oyle ya bugun camilerde herkes gunde 1 gunde 40 rekat namaz kilarken siz koyunmusunuz da 1 gunde 40 rekat kiliyorsunuz.
Illa kitapta yaziyor diye uygulanmak zorundami canim ne kadar talihsizce degilmi...
Ne korkunc bir baski, vahset, rezalet bu...
Muslumanlar size baski yapiyor, arapca konusuyor dislaniyorsunuz birazdan kesin sizi katlederler. Kacin o camiden kacin...
Hatta cami'ye girmek bile yanlis Cami arapcadir, o zaman orya ne ad verelim...
Oyle ya herkes cami diyorsa Turkce bir ad bulmak lazim.
Icinde insanlarin dua ettikleri yuvarlak catili toplanti yapisi.
Aha insan dedik, dua dedik bunlarda arapca...
Duzeltelim....
Icinde Kisilerin Tapindiklari Yuvarlak Catili Toplanti Yapisi.
Tam turkce oldu,
artik tapinmanizi bu yapilarda rahat rahat yapabilirsiniz.
Camide Namaz kilmak ( Cami = Arapca, Namaz = Arapca, Kilmak = Arapca ) arap isi...
Iki yuzlu olmamak icin dua'yi Turkce edecekseniz bunlarada dikkat etmelisiniz.
Kimse size insan dememeli cunki insan arapca buna azami ozen gosterin. Kisi desinler, er desinler, adam desinler.
Ne kadar gulunc oluyor farkidamisiniz?
Sirf anlamini bilmiyorsunuz diye kullanmadiginizda neler olabiliyor.
Bir kac dua'yi ezberleyip o gelen din'e ve Kur'an-a saygi duymak yerine bu yollara girince ne kadar sacma sapan oluyor.
Bir ingiliz camide namaz kilarken dua ediyor.
Dear god,
Today I came here to pray you, please forgive me. I believe you and your prophet. Please forgive me god. I love you god.
yada bir dua'yi kendi dilinde okusun mesela, Ihlas suresi.

Say,
God is the one, He is not depent to anyone or anything. Everyone depends on He. He has not borned. He hasn't any child ever.
Gibi bir ingilizce destan ortaya cikiyor.

Yanindakide fransizca dua ediyor...

Dieu est un, il n'est pas depent à quiconque ou à quoi que ce soit. Tout dépend de Lui. Il n'a jamais été né. Il n'a jamais un enfant.

Diger Almanca
Gott ist der eine, er ist nicht depent für alle oder so. Jeder hängt davon ab, Er. Er hat nie borned. Er hat nie ein Kind.

Birde bakmisinki cami habitat yerine donmus, kultur panayiri.
Siz islami boylemi gormek istiyorsunuz? Islam birlik beraberlik dini.
Ayni dili konusuyoruz bu dinde.
Ve size kotu bir haber vereyimki hic hosunuza gitmeyecek.
Oteki alemdede arapca konusacagiz :mrgreen:

Saygilarimla.

ciddibiri

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Niye kötü haber olsun ki bu ? Her ne olursa olsun. Çok bilenler olarak ben az bilensem, fikrimi paylaşmışsam huzurunuzda, biraz da doğrusunu öğrenmişsem sayenizde "Hoşunuza gitmeyecek" şeklinde cümlelerle doğru bildiklerinizi açıklamanız ne demek ? Bu tarzınız doğru mu peki en azından? Galiba niyetimi hiç anlayamamıyorsunuz. Yani benim Allah'a inancım seninki ile birebir örtüşmeyince İslam beni seninle birlik yapamıyor, bölüyor. İnandığım Allah, kitabı Kuran, Peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V.) ama nedense bunlar değil beni diğer müslümanlarla ortak yapan , aksine "dil" im beni diğer müslümanlardan bölen !

O çirkin kelimeleri de kullanan sizsiniz. Dediklerimi anlamayıp bu biçimde saptırarak doğruyu yanlış yapma çabanız ve başarınız şüphesiz çok başarılı olduğu için "Dünya" Hz.Muhammed (S.A.V) sonrasında nereye vardırdığınız bu dinin ispatını gösteriyor. Ben hiç bir şey bilmeyen, şurada saldırılarınıza maruz kalan, aşağılanan... siz bu dinimin güzel ve bilgili temsilcileri tarafından alaya alınarak, sözleri çarpıtılarak aşağılanan biriyim. Bu yaptıklarınız ve sözlerimi saptırmanız da sizin bu dinden, peygamberinden neler öğrendiğinizin göstergesi oluyor. Teşekkür ederim bana Allah'ımı, Kuran'ımı, Peygamberimi bu şekilde tanıttığınız ve öğrettiğiniz için. Bundan sonra ben bu din hakkında bilgimin yetersiz olduğunu ve bilgi almak isteyen olur ise bu forumda bu bölümü okumalarını ve sizlerden daha iyi bilgiler alabileceklerini önereceğim ve sizi takip edeceğim. Allah sizden razı olsun...
-
Konu burada da irdelenmiş...
http://www.islamforum.net/kuran-i-kerim/21066-turkce-kuran.html
-
Benim sözlerimde kasıt bu din ile tanışmanın ana dilde olmasının engellenmemesidir. Pek tabi ki sonrasında insanlar sizin gibi düşünüp Arapça da öğrenmek isteyebilir. Öyle olmasın demiyorum, "ille de Arapça okunsun" Arapça bilmeyen, öğrenmeyen de Kuran'ı okumasın gibi bir görüşe benim sözüm. Eğer buna karşı iseniz, bu yanlış ise tamam o zaman. Daha diyebileceğim bir şey kalmıyor. Zaten siz haklısınız...

ciddibiri

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Ama arkadaşlar burada bayrak açıp haçlı seferine karşı mücade edilecek kadar abartılı bir şeyler demedim ben. Niye dediğim basit bir şeyi buralara uçurdunuz? Peki ille de böyle farklı yöne çekilecekse çekin, engel olamam da. Dünyanın her köşesinde insanlar bildikleri dilde bu dini okuyup,anlayıp,öğrenebilmeli. Bunun nesini kabul etmeyip lafı bir yerlere çektiğinizi anlamıyorum. Ben Allah'u Ekberdiye haykırırım, merak etmeyin. Demek istediğim haykırılmasın gibi bir içerik mi taşıyor ki bana böyle şeylerle cevap yazıyorsunuz? Tekrar yazayım. O kadar çok şey okuyup, anlayıp, öğrenip, iddialı bir biçimde de savunduğunuza göre, benden çok daha bilgili olduğunuza göre ne dediğimi de anlayabileceğinizden şüphem yok ama nedense konu dediğimden öte her yere vardırıldı.

Dediğim : "Dünyanın her köşesinde insanlar bildikleri dilde bu dini okuyup,anlayıp,öğrenebilmeli."
-
Peki siz ne diyorsunuz bu dediğime karşılık ? "Dünyanın her köşesinde insanlar bildikleri dilde bu dini okuyamasın, öğrenemesin, anlayamasın."
-
Cevap : .... buyrun
-
E peki , madem böyle buyurdunuz biz cahillere yapacak tek şey bugünden itibaren Arapça öğrenmek... hem de o kadar iyi öğrenmeliyiz ki bu Arapça bilip ilahiyat profesörü olup, islam tarihi üzerine araştırmalar yapıp yıllarını verenlerden de iyi öğrenmeliyim ki bir diğeri ile aramda hiçbir fark olmasın, öyle ya ! Ben sözlerimin hiç bir yerinde ibadetin Türkçe olması gerektiğini söylemedim ve hatta ki hiç bir yerde bunun "zorunlu" olabileceğine, olması gerekeceğine dair bir fikrim olduğuna ilişkin emare olabilecek kelime dahi yazmadım. Çünkü ne dediğimi biliyorum, dediğim bu değil. Dediğimi gayet sade ve basit bir biçimde az yukarıda soru olarak da sordum. Ötelerine taşımadan, taşırmadan, şaşırmadan bu basit soruya vereceğiniz cevap benim için bilmek istediğim, öğrenmek istediğim şeyi açıklığa kavuşturacaktır. Sonuçta ne güzel konuştuk, daha da güzel konuşabilirdik. Buradan kötü sonuçlar mı çıktı sizin, benim için, yoksa konuştuk da bir şeyler paylaşıp öğrendik de iyi sonuçlar mı çıktı hepimiz için ? Böyle de bakın bir...

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Türkçe okuyorum......

yemliha

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ciddi biri kardeşim
niyetini anladımda bizim öyle serbestimiz yok sözlerimiz sınırlı
ben turan görüşlüyüm ve türkçeyi ve lehçelerini savunurum
arapça yada karşıyım öğrenilmesinede türkçe bana yeter
ama
kur'an dili farklıdır dinimin esaslarını kur'anımı hadisişerifleri ve dini kitapları kur'an dilinden okurum
çünki
üç adet h vardır okunuşuda anlamıda farklıdır
hacc bahsinde geçen traş oldu da halak(boğazdan titreşimsiz )
yaratmada geçen halak (gırtlaktan hırıltılı)
s üçtane
k iki tane
daha uzatabiliriz kur'an okurken noktayı farketmesek baştan alırız anlam değişir
bu konuyu bu kadar uzatmak olduğu kadar uzamasına müsamahada anlamlı
bu bölüm ilmi konuların öğrenildiği kişilerin birbirinden birşeyler kapmaya çalıştığı bir bölümdür
biz burayı ilim meclisine çevirmeye çalışırken eski anlamsız gerteksiz mevzuları yeniden servis yapmak ve özellikle bunları şimdiye kadar buralara uğramamış kişilerin yapması olayı tertipli bir hale getiriyor
sitemizde tartışacağınız bölüm çok ilmi bir konu getirin ama belli amaçlara hizmet etmeyen öğrenelim feyz alalım ama amaç başkaysa açıklayın

ciddibiri

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
yemliha kardeşim...
-
Soru basit ve açık. Neden cevap vermek yerine ses,gırlak, o, bu, şu gibi etraflarda dolaştırıp duruyorsunuz sözü? Sadet ortalarda yok, sadete geliniz lütfen. Lafı dolandırıp dediğimi değil demediğim her şeyi kast edip durmasak... Tekrar deniyelim, sorayım cevap verin mümkün ise.
-
Dediğim : "Dünyanın her köşesinde insanlar bildikleri dilde bu dini okuyup,anlayıp,öğrenebilmeli."
-
Peki siz ne diyorsunuz bu dediğime karşılık ? "Dünyanın her köşesinde insanlar bildikleri dilde bu dini okuyamasın, öğrenemesin, anlayamasın."
-
* * * *
Herhalde bu soruya cevap vermek için çook uzun cümleler kurulması gerekmiyor fakat niye ise olamıyor. Bu cevap gelmiyor !.. Çok ilginç...
==================
Yukarıda verdiğim linkte okuyabilirseniz bazı deliller ile açıklamar yapılmış. Sizin dediğiniz gibi ille de Arapçadaki sesleri doğru çıkartıp çıkartamamak meselesi de var ise ki var olduğu ortada, öyle ise buradan şu sonuç da çıkar, Arapçayı öğrensek bile bu dili ana dili gibi konuşan biri gibi biz Kuran'ı okumak için hayli yol kat etmemiz lazım. Yani bu kadar zor bu dine bir Kuran alıp okuyup ne olduğunu anlamak için adım atmak insanlar için ! Ben hala gırtlaktan hırıltılı halak kelimesini doğru seslendiremiyorum, o yüzden de sizlerin huzurunda Kuran'ı ana dilimde okuyamadığım için de(Sizce yanlış, öğrendim ve kabul ettim) Arapça da bilemediğim için Kuran okuyamıyorum halen. Allah'ıma şükürler olsun ki sizler varsınız ve benim doğruyu görmemi sağladınız.
-
Siz tabi ki ilim meclisine çevirin... Fakat ilim ille de benim dediğimdir derseniz ve biri(ben) bir konuda farklı bir fikrini sizinle paylaşmaya kalkınca şimdi de böyle "tertip","teşkilatın oyunu" gibi suçlamalara da sığınınca sadece komik olursunuz ki bunu ben de size yakıştıramam. Dün yoktum bugün geldim diye de ayrıca yermeye çalışmışsınız ki bu da komik bir suçlama. Siz, herhangi birimiz de dünlerden birinde yok idik ! Ne yani, buraya önce sen geldin, burası senin mi ? Ben eskiyim senden diyerek posta mı koyuluyor :) Süper !

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yemliha kardeşim...
-
Soru basit ve açık. Neden cevap vermek yerine ses,gırlak, o, bu, şu gibi etraflarda dolaştırıp duruyorsunuz sözü de sadet ortalarda yok olup gidiyor söz size gelince ?
-
-
-
* * * *
Herhalde bu soruya cevap vermek için çook uzun cümleler kurulması gerekmiyor fakat niye ise olamıyor. Bu cevap gelmiyor !.. Çok ilginç...

Sana en iyi niyetli sekilde yaklastim, din kardesim dedim sen hala allem kullem pesindesin.
Insanlarin sozlerinden anlamlar cikarip cevabinin hicte isine yaramayacagi sorular soruyorsun.
El cevap el soru el bilmem ne.
Kim bu dini anlamasin diyor siz neyin mucadelesini veriyorsunuz?
Her taraf ilmihal dolu, camilerde hocalar vaaz veriyor hepsuide Turkce.
Daha ne istiyorsunuz yani.
Peygamber efendimizin ismini de mi turkce yapalim?
Sordugunuz soru bir kere anlamsiz sacma sapan karsiliksiz bir soru.
Dunyanin bilmem neresinde bilmem ne yerlileri bilmem ne dilinde islami yasasinmis.
Sirf istiyorsunuz diye 80 dilde yeniden Kuran insin, 80 degil 800 dilde inse 800 dilide bilseniz acip 8 harf okumayacaginizi iddia ediyorum.
Zaten Kuran okuyan biri hala boyle bos islerin derdine dusmez.
Verdiginiz cevabi 40 defa degistiriyorsunuz, degistirdiginzde icerikte degisiyor anlam olarak.
Adam sana anlatiyor,
Diyorku Kur'an Turkce olamaz, Her dilin yazim/imla kurallari vardir, edebiyati vardir vesair. Okula gitmediyseniz bilemessiniz bunu normal karsilarim.
Ama bunu bilmeyip birde niye Kur'an Turkce degil diyorsan sen art niyetlisin arkadasim.
Bir onceki yazimda sana elimden geldigi kadar nazik bir sekilde gercegi gostermeye calistim ama hala ayni soruyu 400 cesit cevirip cevirip guya cevap alamamis gibi soruyorsun.
Amac ayni.
Islami konularda bilgi seviyen 0
Islam Kulturu seviyen 0
Islam Tarihi bilgin 0
Genel Dinî bilgin 0
Sosyo-psikolojik bilgin 0
Kalkmis birde uzman uzman yorum yapip soru soruyorsun.
Yetmiyormu artik!
Aradigin cevap birkac yerde var.
Ateistlerin, Neo dincilerin oldugu yerlerde, oralarda arastir her turlu cevabi verirler sana.
Eger aradigin boyle fetvalar falansa.
Veren cok.
Yanlis yoldasin yanlis isler pesindesin bir onceki mesajimi iyi oku.
Surekli yazdigin mesajlari degistirmene gerek yok blog'un da yazmiyoruz biz.
Bak Fish yazmis orda Turkce okuyorum diye, ne yaygara cikariyor ne olmadik senaryolar yaziyor.
Demekki Turkcesini okumak isteyen okuyorda buluyorda.

ciddibiri

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Köpürüp durma. Hala cevap vermemişsin. Bu nasıl gerçekçiliktir ? Bana saldırıp yine lafı dolandırıp soruya cevap vermemeyi tercih etmişsin. Gerçek bu bak ! İyi bak ne yaptığına. Üstelik yapmadığım şeyleri de yapmışım gibi beni suçlayarak "Bakın kafir burada" diye de çok ustaca beni suçlu göstermeye çalışmışsın. Beni gidip o, bu, şu grup kişi v.s bilmemnelere benzeterek suçlayarak da üste çıkarsın elbette. Blog :) yazdığım mesajlara da bu ismi mi taktın ? Öfkenden dediklerimi anlamak niyetinde bile olamadığın için bir de senin gibi düşünmediğim için beni Kuran okumayacağıma dair emin olduğunu da iddia etmişsin. Devamında çok bilgili din kardeşim beni dinsizlikle de suçlayacak mısın ? Senin gibi olmadığım için oraya da varacak mısın ? Size kaldı bu din yani ? Siz karar verin kim müslüman kim değil !.. Öfken diner ise, mümkün ise verdiğim linke ve sorduğum soruya cevap verebileniniz var ise versin. Soru açıktır ama nedense cevap amma dolanbaçlı yollarda yitip gitmekten bir türlü gelememektedir ! Hayret...
-
Komedinin diğer bir yüzü... Yazdıktan sonra ekleme yapmayıp devam edince BLOG'un mu burası deniyor... Sürekli mesaj yazmayıp ekleme yapınca da ayrı bi eleştiri alıyoruz :) Vay be ! Yahu dünyanın tüm kurallarını siz koyuyormuşsunuz meğer de benim haberim yokmuş. Nereye gelmişim meğer ben, tam merkeze gelmişim.
-
Ne ise, öldü bilin beni rahat edin kendi dünyanızda...
-
Ben de bu forum konusunu cevaplarınız ile dünya insanlığına armağan ediyorum :) Şu basit soruya cevap veremeyen bu dinimin dehaları sayesinde çok güzel bir örnek olacaktır.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Köpürüp durma. Hala cevap vermemişsin. Bu nasıl gerçekçiliktir ? Bana saldırıp yine lafı dolandırıp soruya cevap vermemeyi tercih etmişsin. Gerçek bu bak ! İyi bak ne yaptığına. Üstelik yapmadığım şeyleri de yapmışım gibi beni suçlayarak "Bakın kafir burada" diye de çok ustaca beni suçlu göstermeye çalışmışsın. Beni gidip o, bu, şu grup kişi v.s bilmemnelere benzeterek suçlayarak da üste çıkarsın elbette. Blog :) yazdığım mesajlara da bu ismi mi taktın ? Öfkenden dediklerimi anlamak niyetinde bile olamadığın için bir de senin gibi düşünmediğim için beni Kuran okumayacağıma dair emin olduğunu da iddia etmişsin. Devamında çok bilgili din kardeşim beni dinsizlikle de suçlayacak mısın ? Senin gibi olmadığım için oraya da varacak mısın ? Size kaldı bu din yani ? Siz karar verin kim müslüman kim değil !.. Öfken diner ise, mümkün ise verdiğim linke ve sorduğum soruya cevap verebileniniz var ise versin. Soru açıktır ama nedense cevap amma dolanbaçlı yollarda yitip gitmekten bir türlü gelememektedir ! Hayret...
-
Komedinin diğer bir yüzü... Yazdıktan sonra ekleme yapmayıp devam edince BLOG'un mu burası deniyor... Sürekli mesaj yazmayıp ekleme yapınca da ayrı bi eleştiri alıyoruz :) Vay be ! Yahu dünyanın tüm kurallarını siz koyuyormuşsunuz meğer de benim haberim yokmuş. Nereye gelmişim meğer ben, tam merkeze gelmişim.
-
Ne ise, öldü bilin beni rahat edin kendi dünyanızda...
-
Ben de bu forum konusunu cevaplarınız ile dünya insanlığına armağan ediyorum :) Şu basit soruya cevap veremeyen bu dinimin dehaları sayesinde çok güzel bir örnek olacaktır.

Sana saldirdik kafan kaniyor kosede eczane var kos pansuman yaptir.
Su cumleye bak...
Kim kime saldiriyor...

"Bakın kafir burada" diye de çok ustaca beni suçlu göstermeye çalışmışsın.
El insaf,
Haya edep utanma yokmu sende be adam?
Nerden uyduruyorsun bunlari?
Kendi polemiginde boguluyorsun,
Hic yoktan bir konu actin baslik icinde sanki iddia ettiklerini dile getiren varmis gibi.
Amacin ne namaz ne ibadet keyfi yere egolarini tatmin et dur.
Herkes kendi dilinde dinini ogrensin, sanki biz diyoruz illa herkes arapca ogrenecek bir dini. Ama yok yazilari yamultup tamamen amacinin disina tasirmak varken ne ugrasacaksin.
Yok ezilen tarafmis, yok buzulen tarafmis.
Sanki tekme tokat dovduk adamida birde agla bari.
Milleti suclayan sen, yok beni linc edersiniz diyen sen, katlimi vacib ettiniz diyen sen, bana kafir dediniz diyen sen. Sonrada kalkip iftira atiyorsunuz diyen
Ne hikmetse yine sen.
Komsular pazarda gorsun...
Arkadas ibadet edecek acilin yer acin, namaz kilacak Turkce engel olmayalim ayip oluyor tapinacak arkadas.
Git istedigin camide Tanri uludur tanri uludur diye tapin arkadas, %100 turkce ibadetini yap kimse seni linc etmez korkma.
Ama sen tutup hoca'ya ben anlamiyom niye arapca dua okuyon dersen o zaman bir cevap alirsin o ayri.
Kur'an-i da Turkce oku, namazinida Turkce kil sana kimse karisamaz sen ozgur ve hur topraklarin hur ve turk cocugusun.
Tanri seni korusun.
Ama birak digerleri yani biz yobazlarda istedigimiz gibi ibadet edelim.
ARAPCA edelim,
Ama sirf sen istiyorsun diyede herkes Turkce yapmaz ibadetini bu hayali unut, boyle bir sey ancak kucuk dunyanda olur.
Blog konusuna gelince.
Yazi niye duzenlenir?
Ufak tefek eksikler olur, imla hatasi olur vesair...
Sen ne yapiyorsun?
Yaziya ekleme ustune ekleme yapiyorsun, adam senin mesajini okuyor yaziyor aaa birde bakiyorki mesajin degismis.
Ayrica forum kurallarinida ben koymadim onu adminlere soracaksin, belki onlarda sana saldiriyordur kim bilir.
Bu din kimseye kalmadi, bu din kimsenin degildir. Bu din Allah'in dir.
Multilanguage inmedigi icin isyan ediyorsanda oda senle Allah arasinda kimse birsey diyemez. Yanliz bu isyanini realite imis gibi, olgu imis gibi insanlara empoze etmeye kalkma.
Dunyada muslumanlar kendi dillerinde dinini yasiyor hic uzulme sen dert etme boyle seyleri.
Az biraz icinde arastirma ruhu olsa arar bulurdun insanlar nasil yasiyor dinlerini kendi dillerinde.

Ha bu arada seni istersen Mihr vakfina kaydettirelim orda aradigin turde biri var.
Adi da mihrali.
Her sorunuza mutlaka bir cevap verir, Evliya yapabiliyormus insanlari.
Sansliysaniz belki siz Turkiyenin son evliyasi olursunuz.
Ne dersiniz,
Hos olmazmi? :sorcerer:

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Konu gereksiz yerlere ulaşmış yine. :) Bu konudaki tüm mesajlarımı gayet sakince yazmış olmama rağmen, sivaspor kardeşim, "heyecanlanmadan oku" diye beni uyarmış, ama görüyorum ki kendisi kavgaya tutuşmuş. :)

Sivaspor kardeşim bana o kadar genel geçer şeylerin kaynağını sormuşsun ki, artık bu konuda hiç bir kitap okumadığını düşünecek duruma geldim. İslam öncesi dönemi okursan, o dönem Araplarının Allah'ı Allah olarak tanıdıklarını, ayrıca hanif dinde olanların bu ismi bildiklerini ve kullandıklarını göreceksin. Kaldı ki hiç bir kanıta ihtiyaç duymayan, kendi başına kanıt olan bir şey var ki, o da peygamberimizin babasının ismi, yani içinde "Allah" sözcüğü geçen, "Abdallah" ismidir. (Allah'ın selamı ona ve soyuna olsun.)

Konuyla iyice ilgisiz olarak, İslam'ın dünyadan da önce var olduğunu söylemişsin, kardeşim ben bunun aksini söylemiş miyim? :) Ya da konunun buraya gelmesini sağlayacak bir şey söylemiş miyim? Aslında zaten bu konularda hemfikir olduğumuzu ifade eden şeyler söylemiştim. Ek olarak, senin bu söylemin, yine senin kendi savını çürütüyor. Diyorsun ki, Allah bize ismini baştan Allah olarak bildirdi, ama yine kendin diyorsun ki, diğer ilahi dinlerde Eloh, Eloah gibi söyleniyor. O halde en başında Allah bize ismini bu şekilde bildirdiyse, onlar niye Eloah diyorlar da Allah demiyorlar? Etimolojisine bakarsan, aslında bu sözcüklerin aynı olduğunu, sadece lehçeleşmiş olduklarını göreceksin.

Zaten olayın özünde, Allah'ın cems abininin dediği gibi, bir isme de ihtiyacı yoktur. Ki bir ismin O'na yapışık olması da esasen düşünelemez, çünkü sözler O'nun zatını kapsayamaz, O'nu ifade etmede kifayetsiz kalır. Çünkü sözler zaten O'nun tarafından yaratılmıştır. O yüzden de Allah sözcüğünün baştan beri kendine münhasır olarak ortaya çıkmış olması söz konusu bile olamaz. Ama eğer, "kendisinden başka ilah olmayan O" şeklinde anlamı olan "el-İlah"ı tasavvur edersen, tam da Allah'ı tanımamız için bir açıklama olduğunu görürüz. Yani aslında Allah ismi azamı, O'nu kapsamaktan ziyade, sadece tanıtmak için vardır. Yani O kendi isteğiyle kendini tanıtmak için bir isim seçmiştir ve dolayısıyla Allah sözcüğü de dahil hiç bir sözcük, kelime olarak O'nu kendiliğinden ifade edemez. Ancak O, Allah sözcüğünü seçmiştir. Dolayısıyla bu sözcüğün bir anlamı vardır. Eğer senin söylediğin gibi, O ezelden beri kendine bir isim takmış olsa, haşa kendini ifade etmek için bir sözcüğe ihtiyaç duyduğunu söylememiz gerekirdi. Halbuki Allah diye bir sözcük olmasaydı bile, O kendini tanıtabilirdi. Yani illa ki şahsi bir isme ihtiyacı olmadığına göre, Allah sözcüğü, ancak bir anlamı ifade etmek için özelleşmiş bir isim olabilir. Ki burada bu sözcüğün el-İlah olması, hem etimolojik olarak makuldur, hem de anlam olarak. Zira el-İlah, anlam olarak, "kendisinden başka hiç bir ilah olmayan O" anlamına gelir.

Sonra O'nun ismi tamlama olamaz demişsin, halbuki Esma-ül Hüsna'ya baksan, tümünün de başında el- eki vardır. :) El-Kerim, El-Hekim gibi.. :)

Siz öyle tasavvur ediyorsunuz ki, rabbimiz kendine ezelden bir isim takmış, kendini ifade etmek için anlamını bizim hiç bilemeyeceğimiz, yani bize göre anlamsız bir isim kullanıyor. Böyle olsaydı, Allah sözcüğünün ezelden beri var olması gerekirdi. Halbuki ezelden beri var olan tek varlık, rabbimizin kendi zatıdır. Sözcükleri de O var etmiştir. Rabbimiz ezelden beri var olduğuna göre, kendi yarattığı bir sözcükle kendini sınırlandıracağını düşünemeyiz herhalde? Yani sözcükler olmadan da kendisi vardır. Böylece, O'nun sözcüklere ve harflere ihtiyacı yoktur. Tekrar söylüyorum, el-İlah söz öbeğinden Allah sözcüğünü seçmiş olmasının bir hikmeti, el-İlah 'ın anlam olarak, "ancak ve ancak tek ilah vardır, kendisinden başka hiç bir ilah olmayan O'dur" şeklinde bir ifade olmasıdır. Sizce de bu anlam yeterince mantıklı ve net değil mi?

Üstelik de sivaspor kardeşim, "bunları söylemekle, araştırmaya çalışmakla dinden çıkarız" gibi ifadeler kullanmış olmasına rağmen, konudaki 157 numaralı mesajında kendisi bir çok araştırma ve ihtimal üzerinde durmuş. :) (Diğer dinlerde Eloha, Elah gibi sözcüklerin varlığından bahsederken.)

yemliha kardeşim, ben ve benimle aynı fikirde olanlar, diyoruz ki, "Allah sözcüğü anlam olarak, kendisinden başka hiç bir ilah olmayan" anlamına gelir. Bunu söyledik diye manen kayıpta olduğumuzu mu söylüyorsun? Bilakis ben bunun bir hamd-u sena olduğunu düşünüyorum. Çünkü bununla, Allah'ın tek ilah olduğunu ve herşeyin yaratıcısı olduğunu açıklamış oluyoruz.

Gerçekten de bu konuda çok şaşırıyorum, herhangi en küçük bir şeyde, "aman dinden çıkarız" endişesi taşıyor bir çok müslüman. Halbuki yine aynı müslümanlar, "araştıralım" diyor. Bu büyük bir çelişki değil mi? Allah, kendisini tanımak isteyenleri dinden çıkmış sayacak kadar zalim midir haşa? Bilakis, ayetinde şöyle buyurur: "Bizim için cihad edenleri yollarımıza sevk ederiz" (Ankebut 69), Yani dinden çıkmak şöyle dursun, bilakis o kulunu dine kendisinin sevk edeceğini buyuruyor Allah. Bu cihadı da kafirlerle yapılan savaş olarak algılamayacağız herhalde? Zira o mücahitlerin yeri zaten belli, Allah onları kendi yoluna sevk etmekten neden bahsetsin? Cihadın büyüğü, nefisle yapılan savaştır ve nefisle yapılan savaş da, ilimle amel etmekle olur. İlim de öğrenmekle olur. Şimdi biz her fırsatta "aman öğrenmeye çalışmayalım çarpılırız, dinden çıkarız" gibi bir anlayışa girersek, o zaman bize ne söylerlerse ona inanmak zorunda kalırız. Halbuki dediğim gibi, din mekanik bir alet veya otomobil gibi kendi kendine yürüyen bir araç değildir ki içine binip sonra da içinden düşelim. Din maddi bir şey değildir ki herhangi bir sarsıntıda içinden çıkalım. Din akılla olur ve doğrudan Allah'ın elindedir. O da bu dinin içinde olmanın şartlarını bizlere öğretmiştir ve bu şartların içinde "beni tanımayın, bilmeyin, ne söylersem sadece onu ezberleyin" gibi bir şey yoktur. Bilakis, Allah Hekimdir, her işi hikmetlidir ve kullarına vermediği bir hikmetle onlara eziyet etmekten de münezzehtir. Dolayısıyla şüphesiz bu ismi kendisine seçmiş olmasında bir anlam ve hikmet vardır. Diyebilirisiniz ki biz bu hikmetin bir kısmını anlayamayız, başımın tacısınız. Ama derseniz ki biz hiç bir şeyini anlayamayız, ben de Allah'ın hekim olduğu için hiç bir işi sebepsiz yapmadığını; zalim olmadığı için vermediği hikmetin eserini üzerimize bırakarak bize zulmetmeyeceğini hatırlatırım.

Yemliha kardeşim bir yerde, "Allah lafzı, esmaül hüsnanın tamamını kapsar, siz kısır döngüye devam edin" demiş. Halbuki konuyu açarken de, daha sonraki mesajlarımda da bunu zaten ifade etmiştim. Sanıyorum ki bir konuda fikrimiz farklı diye her konuda fikrimiz farklı zannına kapılarak yazıyorsunuz. :) Kaldı ki, "Allah sözcüğü, esma-ül hüsnanın tümünü kapsar" demek, zaten ortaya koyduğumuz tezin de ıspatı demek. Çünkü esma-ül hüsna, yaratıcıyı tanıtan bazı sıfatlardır. Halbuki Allah, eğer el-İlah'tan özelleşmişse, "ilahlık adına ne varsa, işte hepsi O'nundur" anlamına geleceği için, esma-ül hüsnayı doğrudan kapsamış olur.

ciddibiri dedi ki:
Benim de şöyle bir yaklaşımım var bu konulara. Ben "Allah"ıma "Tanrı"m diyerek hitap ettiğimde O Allah benim Ona seslenip dua ettiğimi algılayamayacak mıdır ? Mesele bir ezberi körükörüne ezberleyerek tekrar etmek midir yoksa Allah insanlığa yolladığı peygamberler ve kitaplarla bir yolu, bir ilerlemeyi değil de takip edilmesi gerekenin ezberlenmesi gerektiğini mi göstermek istemiştir?

Kardeşim eğer bu mesajını bana hitaben yazdıysan, geçrekten şok durumundayım. "Allah'a tanrı denmez, çarpılırsınız, aman sakın, ne ezberletilmişse onu söyleyin" gibi ifadeleri bana isnat ettiysen, halbuki bütün bu konu boyunca bu fikrin aksini savunmaya çalışıyordum zaten. :)

Ayrıca demişsin ki:
ciddibiri dedi ki:
-

Kardeşim, diyelim ki senin ismin Cihan. İngiltere'de kendini tanıtmak için, "ismin nedir" diye sorduklarında, "My name is World" mu dersin, yoksa "My name is Cihan" mı dersin? Özel isimlerle din kurallarını karıştırmamalıyız. Din kuralları tüm diğer dillere çevriliyor zaten, özel isimler dini olsun veya olmasın, hiç bir dilden başka bir dile tercüme edilmezler. Örneğin peygamberimizin isminin Türkçe tercümesi mi var? Araplar da Muhammed diyor, biz de Muhammed diyoruz. Sırf ona Muhammed diyoruz diye, dinimizi öğrenemeyeceğimiz anlamına nasıl gelebilir? Her ismin bir anlamı vardır, anlamını öğrenebiliriz, ama ismi tercüme etmeye çalışmak, dinlerle ister ilgili olsun ister olmasın, hiç bir insanın zorunlu kabul edeceği bir şey değildir. Çünkü sen diyorsun ki, Ahmed'in İngilizce öğrenebilmesi için, Ahmed'i İngilizce'ye tercüme etmesi mecburdur. Hayır, böyle bir mecburiyet yoktur. Sanıyorum ki hala tanrı sözcüğü, Allah sözcüğünün Türkçe karşılığı/tercümesi zannediyorsun. Halbuki bu konuyu açmış olmamın tek nedeni genel olarak inanılan bu zannın yanlış olduğunu göstermeye çalışmaktı. Allah sözcüğü, tanrının Arapçası değildir, tanrının Arapçası "ilah"tır, Allah özel bir isimdir. (Not: Buradaki "özel"den kastım sözlük anlamıyla "özel" değildir; Türkçe dil bilgisinde terimsel olarak kullanılan "özel isim"i kast ediyorum.)

Bu arada Kur'anda da bazı yerlerde, rabbimiz ilah sözcüğünü kendisine izafe etmiştir. Yani Türkçe tercümesi olarak tanrı sözcüğünü. Çünkü tanrı denildiğinde, akla gelebilecek tek varlık vardır, o da tüm varlıkları var eden Allah'tır. Zaten kelime-i tevhid'de Allah, "tanrı" sözcüğünü kendisine izafe eder. "La ilahe illallah" sözü, "Yoktur hiç bir tanrı, Allah'tan başka" anlamına gelir. Yani "Allah tek tanrıdır, O'ndan başka tanrı yoktur". Dolayısıyla Allah'a ilah denmesinin garipsenmesini çok garipsiyorum. :) Çünkü Allah'ın kendisi zaten bu sözcüğü kendine izafe ederek bizlere öğretiyor. Tabi ki daha önce acizane söylediğim gibi ve sivaspor kardeşimin de farklı düşündüğümüzü zannettiği halde benimle aynı şeyi söyleyerek sözü pekiştirdiği gibi, ilah sözcüğü bir sıfat, Allah sözcüğü ise bir isimdir. Yani bana "insan" diyebilirsiniz, ama "Ahmet" demeniz daha makuldur. Yaşadığım yere "şehir" diyebilirsiniz, ama "Adana" demeniz daha makuldur. Allah'a da ilah ya da tanrı diyebilirsiniz, ama "Allah" demeniz daha makuldur. Hatta örneklerdekinden daha makuldur. Çünkü birden çok şehir olabilir, ama birden çok ilah olmadığına göre, "tek ilah, kendisinden başka ilah olmayan" anlamına gelen (ve daha bilmediğimiz başka hikmetlere işaret eden) Allah ismini kullanmak, şüphesiz O'nun hoşnut olacağı bir iştir.

Bu arada konu dışı olarak, sivaspor 157 numaralı mesajında, "diğer kitaplar peygamberleri zamanında birleştirilemedi" şeklinde bir ifade kullanmış. Buradaki "birleştirilemedi" fiili, kullandığı çekim eki itibarı ile, "yapmamak, konuyla ilgili bilgi/becerisi/yeteneği olmamak" anlamına gelir. Halbuki Allah her türlü eksiklikten münezzehtir. Göndermiş olduğu bir kitabı, kendisine göndermiş olduğu peygamberin zamanında birleştirememiş olması söz konusu bile olamaz. Zira Allah kendisi eksik olmadığı gibi, işleri de eksik değildir. O her işini hikmetli ve tam bir şekilde yapar. Kitabın o peygamber döneminde birleştirilmemiş olması demek, o kitabın hükmünün insanlara uygulanamayacağı, şeriatının geçersiz olduğu demektir. Çünkü Allah insanları bilmedikleri şeyden sorumlu tutmaz. Geçersiz olan bir şeriati de insanlara sunmaz. Dolayısıyla herhangi bir kitabın, gönderilmiş olduğu peygamber döneminde birleşmemiş olması imkansızdır.

Israrla tanrıyı Allah'ın Türkçesiymiş gibi göstermeye çalışanlar (ki bu sadece kibirden kaynaklanan kuru bir inattır) dışında buraya yazanların hepsinin iyi niyetli olduğunu görüyorum, Allah hepimizin basiretini açsın, bizleri hoşnut olacağı yoldan, sırat-ı mustakimden ayırmasın. Hepinize selamlar.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Oncelikle giris kismin cok yaralayici bir sekilde olmus,
Ben bir kavgaya tutsmadim, burada birileri birseylerin pesindeydi o kisi ile asilsiz iddialarini tartistim.
Kimse yaralanmadi, kufur edilmedi, hakaret edilmedi.
Anlayacagin.
BU BIR KAVGA DEGIL ARKADASIM, bu sadece Tartisma.

Neden surekli defansif yazilar yazdigini anlamiyorum, burda seni hic birseyle itham etmedim sadece bir iddia'da bulunmussun bende o iddia'nin gecerli olamayacagini anlattim.
Ayrica savunma metni gibi yazdigin cevapta malesef benim anlattiklarimi bana kullanmaktan ibaret.
Yinede iyi niyetli oldugunu ve yanlis anladigini dusunerek son mesajina cevap yaziyorum.
Ben hic bir zaman Araplar Allah'i Allah olarak bilmiyordu demedim bu bir.
Araplarin kendi dillerinde Allah kelimesini bulmasi imkansiz cunki Allah ismi arapca dil kurallarina uygun degildir.

Konuyla iyice ilgisiz olarak, İslam'ın dünyadan da önce var olduğunu söylemişsin, kardeşim ben bunun aksini söylemiş miyim? Ya da konunun buraya gelmesini sağlayacak bir şey söylemiş miyim? Aslında zaten bu konularda hemfikir olduğumuzu ifade eden şeyler söylemiştim. Ek olarak, senin bu söylemin, yine senin kendi savını çürütüyor. Diyorsun ki, Allah bize ismini baştan Allah olarak bildirdi, ama yine kendin diyorsun ki, diğer ilahi dinlerde Eloh, Eloah gibi söyleniyor.
Burda savim nerede curuyor, ayrica bu bir sav degil bir bilgidir kaynagi internette mevcuttur. Zaten sende Araplarin bu kelimeyi bildigini soylereyerek bunu destekliyorsun.
O zamanki arabistan halkinin hepsi mecusi/putperest degildi, Onceleri Ibrani idi sonralari bozulmalar olsada bir cok kisi hala Ibrani dinine mensup idi.
Yani Ibrahim'in dini.
Zaten peygamber efendimiz de bunu Ben Ibrahim'in dinindenim diyerek bildirilmistir.
Diyeceksinizki Ibrani'ler yahudi degilmiydi Hayir, Yahudiler ibrani idi.
Ayni zamandi Ibrani lerin araplarinda atalari oldugu soylenir.
Yani Hz. Ibrahim ( a.s. ) soyundan gelirler.
Bu yuzden Allah lafzinin araplarda nasil mevcut oldugunu anlamak zor degil.
Zaten islam seklen o zaman olusma basladi yer yuzunde, Bugun kaynaklar gostermesede bir cok ibadetimiz o zamandan bugune gelmistir.

Allah sözcüğü İslam ile mi ortaya çıktı?
Elbette hayır. İslam inancına göre sonuçta diğer “ilahi” dinleri de aynı yaratıcı gönderdiğine göre, ki zaten başka yaratıcı da yoksa, Allah sözcüğünün İslam’dan önce de var olduğunu söylemek gayet makul ve gerçektir.

Cok kesin bir iddiada bulunmussun, ne kaynak var ne dayanakli bir bilgi.
Eger islam ezelden beri var dedi isen bu ne anlama geliyor?
yine burda bana sormussun

Bu arada "Kur'an Arapça'dan önce de vardı" demişsin ama herhalde "Arapça, Kur'andan önce de vardı" demek istedin. Dikkat edersen onu da söylemiştim zaten:

Islam'in arapca'dan once var oldugunu biliyor idiysen bunu yazma geregi neden duydun?
Evet, kesinlikle haklısın. Ama bunun konumuzla ilgili olmadığını düşünüyorum. Hatta daha önce başka konularda şunu da dile getirmiştim; İbranice'de de Elohim denilir. Bu da aynı kökten türediğini gösteriyor. Sanıyorum sen bunu yazarken, bu dillerin aynı kökenden geldiğini göz ardı etmişsin. Çünkü Eloh, Elohim, Allah, hepsi zaten aynı sözcüktür,
Demis... Sonrada...
Diyorsun ki, Allah bize ismini baştan Allah olarak bildirdi, ama yine kendin diyorsun ki, diğer ilahi dinlerde Eloh, Eloah gibi söyleniyor. O halde en başında Allah bize ismini bu şekilde bildirdiyse, onlar niye Eloah diyorlar da Allah demiyorlar? Etimolojisine bakarsan, aslında bu sözcüklerin aynı olduğunu, sadece lehçeleşmiş olduklarını göreceksin.
Demissin...
Simdi Allah'u Teala'nin isminin Allah olarak belirtilmistiir.
O ismin bulundugu o din icin gelen kitaplarin/suhuf'un bugun orjinali yok. Yani yazim ve soylenimde degisime ugramis olmasi muhtemel veyahut o kisilerin okuyabildikleri gibi aktarmalarinin sonucu olabilir.
Ayrica ben islam bize boyle gostermis dedim, islam herseyden once var idi. Nitekim Kuran-i Kerim'de oyle.
Yani insanlar daha yaratilmadan yazilmis bir kitaptir o kitap.
Ve o kitapta gecen bir ismin sonradan insanlar tarafindan.
El-Ilah kavramindan donusturulmus olmasi biraz zor.
El, her zaman O anlamina gelmez. Bazen isim guclendiricidir yada baglac olarak kullanilir.

Dolayisiyla El-Ilah derken O ilah olarak dusunmemek lazim, Oyle bile olsa.
El-ilah hic bir sekilde Allah ismine donusemez, bu sekilde donusumlere ornek yoktur zaten.

Birde sunlar varki;
Tanri = Allah demek yanlistir.
Boyle bir sey denenmek istiyorsa.
Tanri = Ilah, Tanri = Rab
gibi olabilir.

Allah = Ozel isim.
Tanri = sifat

bunu anlatmaya calismistim, amacim bu idi. Burda Tanri dersen dinden cikarsin diye bir sey yok.

Üstelik de sivaspor kardeşim, "bunları söylemekle, araştırmaya çalışmakla dinden çıkarız" gibi ifadeler kullanmış olmasına rağmen, konudaki 157 numaralı mesajında kendisi bir çok araştırma ve ihtimal üzerinde durmuş. (Diğer dinlerde Eloha, Elah gibi sözcüklerin varlığından bahsederken.)
Bakiniz orjinalinde ne demisim...
...
Bakiniz daha elif lam mim'in anlami cozulememisken Rabbimizin ismini bu sekilde incelemek bizi asar ve hasa kufre goturebilir.
...

Bakin dinden cikariz demiyorum kufre goturebilir diyorum, kufr nedir ne degildir bir bakip ondan sonra konusalim bir ayrica orda diyorumki Bu isimle bu sekilde ugrasmak bizi asar, yanlis yada eksik yapilan bir yorumlama kufr'e goturebilir.

Konu nerelere dondu...
Gelelim dinden cikma mevzusuna, yine amacinin disinda ve asli astari olmayan bir iddia. Ben dahil hic kimse bunu soylemedi.
Lakin, su gercektirki.
Islam'da yada Kur'an-da veyahut hadiste olmayan birseyi var gibi gostermek bidattir. Bidat ise sirke goturur.
Kaynaksiz, delilsiz Yaraticinin isminden anlam cikarmak bidat olabilir demek istedim bu yuzdende tehlikelidir dedim.
Oyleki,
Insanlarin Allah ismini isim tamlamas yaparak ozel isim'e donusturdugu Kur'an ile celisir.
Kur'an dunyadan once var ise ve islam tabiki.
Insanlar bu ismi nasil bulmus olabilir?
Ben burdaki karisikliga mudahale etmek istedim.
Onun isme yada cism'e ihtiyaci oldugunu hic soylemedim aksine dedimki O bize bu ismi bildirmistirki kendisine hitap edelim diye. Oyleki dinimizin ve kitabimizin her yerinde bu isim vardir.
Allah'in 99 ismi sifatlarinida kapsar. Ama Allah ismi essiz bir isim oldugu icin diger 99 isimden farklidir. O isim sadece onu anlatir.
Oysa El-Melik ismi sahip anlamina gelir, digerleride boyle anlamlar icerir.
Yazimi bitirirken,
Iyi niyetli olduguna inandigimi ve yanlis anladigini dusundugumu belirtmek isterim.
Ben bir din alimi veyahut hoca/prof falan degilim, ama yeterli bilgiyede sahip olduguma inandigim icin bu konuya mudahil olmak istedim. Lakin konu amacini asip karsilikli atismalara dondu bununda sebebi yorumlarin dikkatsiz ve cok hizli okunmasidir malesef.
Umarim bu sefer aciklayabilmisimdir neden cevap yazdigimi.

Sonradan gordugum bir ekleme lutfen yazilari anlarken biraz daha objektif yaklasalim.

Bu arada konu dışı olarak, sivaspor 157 numaralı mesajında, "diğer kitaplar peygamberleri zamanında birleştirilemedi" şeklinde bir ifade kullanmış. Buradaki "birleştirilemedi" fiili, kullandığı çekim eki itibarı ile, "yapmamak, konuyla ilgili bilgi/becerisi/yeteneği olmamak" anlamına gelir. Halbuki Allah her türlü eksiklikten münezzehtir

Neden burda birlestiremeyenlerin insanlar oldugunu dusunmuyorsunuzda Yaradan'i dusunuyorsunuz?
Bakin...
Hz. Musa Tuir dagina cikip geri indiginde yahudileri maymun'dan bir heykele taparken buldu ve kitabeleri yere atip kirdi. Yahudilere hastalik ve bela musallat olunca tovbe etselerde o yazitlar Hz. Musa tarafindan birlestirilmedi, cunki omuru yetmedi ve Hz. Harun A.S.'ye kaldi bu gorev. Neden bunu bu sekilde farkli bir yone cektiniz gercekten SOK oldum.
Yine Hz. Isa zamaninda hic bir sekilde Incil yoktu, onun vefatindan sonra gercek sevenleri bu vahiyleri birlestirip suhuflar haline getirdiler. Cok sonralari yuz binlerce incil olustu. Simdi bunu nasil aciklayacaksiniz sayin elmacik?
Nasil anlatalim bu cumleyi simdi?
Birlestirilmedimi diyelim?
Hangi sekli size uyarda yanlis anlamazsiniz?
Ayrica yine yorumlarin hepsini okumayip veyahut konunun gidisatini takip etmeden ara yorum yada cevaplara cevap vermek anlamsizdir ve polemik olusturur.
Ilk baslikla konunun geldigi nokta malesef farkli yerlerde bunu da goz onune alalim.
Lutfen rica ederim konuyu okuyalim anlayalim sonra soralim.
Okumaniz icin mesaj nolari:
http://forum.shiftdelete.net/din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi/27810-allah-tanr-m-d-r.html#post625867 137 151 160
Bu son cevabimdir, artik bu konuyla ilgili ne bir cevap nede bir yorum belirtecegim.
Saygilarimla,

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Lutfen rica ederim konuyu okuyalim anlayalim sonra soralim. Bu son cevabimdir, artik bu konuyla ilgili ne bir cevap nede bir yorum belirtecegim.
Saygilarimla,
Sivassporlu kardeşim,
isabet olmuş,
konu kuyruğunu yakalamaya çalışan (affedersiniz) köpeğin haline döndü (konu içeriğini tenzih ederim, teşbihte hata olmaz).

Allah (Celle Celaluhu) isminin etimolojisi konusunda derin yanılgı içerisinde olmakta ısrarcı görünüyorsunuz. Bu soruyu İstanbul'daysanız İstanbul Üniversitesi Arap Dili Edebiyatının değerli hocalarına sırf arap dilindeki geçmişine dair bile sormanızı tavsiye ederim (veya başka şehirlerde var olan arap dili edebiyatı öğretim görevilileri de olabilir zannımca).

Ben niye o sorunun cevabını vermiyorum diye soracak olursanız, o cevapların burada da verildiğini gördüğüm için diyebilirim.
Hayırlı günler dilerim.

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
sivaspor ben yahudilerin tapığı o heykeli buzağı heykeli olarak biliyorum. Açıklar mısın?

[_FUSI_]

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ALLAH AZZE VE CELLE'ye Tanrı diye hitap etmek isteyenler farkında olmadan Allah'a ortak koşuyorlar 99 Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri dururken kafirlerin dilindeki tanrı kelimesini neden kullanıyorsunuz?? nedir amaç?!! ALLAH c.c. demek çok mu zorunuza gidiyor??..
Tanrı diyenler sizi tanrınızla başbaşa bırakıyorum.. Allah islah etsin..

xeezzeex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler kardeşim güzel bir açıklama olmuş...

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
[_FUSI_];667335 dedi ki:
ALLAH AZZE VE CELLE'ye Tanrı diye hitap etmek isteyenler farkında olmadan Allah'a ortak koşuyorlar 99 Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri dururken kafirlerin dilindeki tanrı kelimesini neden kullanıyorsunuz?? nedir amaç?!! ALLAH c.c. demek çok mu zorunuza gidiyor??..
Tanrı diyenler sizi tanrınızla başbaşa bırakıyorum.. Allah islah etsin..

Hayırlı Cumalar _FUSI_ arkadaşım;

Sizlerden ricam lütfen önce konumuzu okuyun sonra yazın.

Saygılar

enrooy

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
elmacik ALLAH senden razı olsun bilgilendirdiğin için sağol...