Allah tanr mdr?

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sunamazsın, zira hiç bir kitap okumamışsın. Siyaseti güzel yapıyorsun, görüyorum ki "yumuşatılmış" hakaretlerin devam ediyor, senin için de neden yasaklandığını anlamak zor olmasa gerek. :)

Hakaret ettiği için kovulan, kovulduğu halde utanmadan başka başka isimlerle tekrar geri gelen, yaptığı hakaretlere kilitli konularda cevap verilmesini sindiremeyen kimseler, üstelik da hiç okumamış olduğu halde onlara güvenmemizi mi talep ediyorlar? :)

Hadisin uydurma olduğunu herhangi bir rical veya hadis analizin olmadan söylüyor olman senin ne kadar yalancı ve sahtekar olduğunun, aynı zamanda bunları çok rezil maksatla yazdığının ve hakkında fikir sahibi olmadığın konularda tartışmaya girmekle de ne kadar toy ve cahil olduğunun kanıtlarını bize sunmuş oldun. Bu konu hakkında yazacakların varsa yazabilirsin, aksi halde alakasız saçmalıkların için seni sürekli link verdiğin forumeydan'a davet edeceğim. ;)

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
muratcanberber dedi ki:
Ama nereye kadar ? Bir protein'in bile nasıl oluştuğunu tesadüflerle açıklamaya çalışıyorlar. Evrendeki dengeyi , insan denen mucizeyi , doğadaki bu uyumu . üreme ve doğum mucizelerini , bir bebeğin bir hücreden insan olmasına kadar oluşan bu döngüyü açıklasınlar bakalım.

Bilimin yetmediği yerler de vardır. Bilim ile İslam herzaman aynı doğrultuda gitmiş hiç çakışmamıştır. Kur'an-ı Kerim'de klonlamadan tutunda atomlara kadar pek çok şeyin yüzyıllar öncesinden haberi verilmiştir.

2. defa kendimden alıntı yapıyorum. Hz. Muhammed'in "İlim Çin'de bile olsa gidip alınız" Hadisi ; Gerçek veya değil , bu tartışmaya açık olabilir. Nedense yaradılış ile ilgili ateist'lerin cevaplayamadı veya genelde bilimi arkasına sığınmlarının fayda etmediği sorular yönelttim. Ve bunlara hâla cevap almış değilim.

Tam tahmin ettiğim gibi. Bu soruların cevapları Yüce bir yaratıcının varlığına kesin kanıt olduğu için cevap veremiyorsunuz. Susmanızdan anladım zaten.

Bunlar acaba sizin fark ettiğiniz ama kabullenmekten korktuğunuz için bizleride sizin düşüncelerinizi bize kanalize etmeye çalışmanız olabilir mi ?

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
muratcanberber dedi ki:
Tam tahmin ettiğim gibi. Bu soruların cevapları Yüce bir yaratıcının varlığına kesin kanıt olduğu için cevap veremiyorsunuz. Susmanızdan anladım zaten.

Bunlar acaba sizin fark ettiğiniz ama kabullenmekten korktuğunuz için bizleride sizin düşüncelerinizi bize kanalize etmeye çalışmanız olabilir mi ?

Arkadaşım her biri ayrı telden sorular bunlar.

Üstelik konuyla da alakası yok.

Sorularını düzgünce toparla,aç bir başlık bildiğimizi anlatalım.

Ama önce diğer konuları oku forumdan.Zaten çoğuna cevap verildi.

Cevaplarımızdan korkanların banlamalarıyla,sansürleriyle uğraşmaktan bıkmadan anlatmaya devam ediyoruz.

Merak etme seninkilere de vakit ayırırız.

Eğer konu açmaya karar verirsen senden ricam her başlıkta soracaklarının mümkün olduğu kadar aynı olmasıdır.

Örneğin bigbang ile ilgili birşey soracaksan aynı konu içinde üreme ve doğumu sormaya kalkma.

Sonra dağılan konulardan kimse birşey anlamıyor.

Bilmediğimi arar bulur cevaplarım seni.Ama dediğim gibi yapabilirsen.

Bu arada diğerlerini bilmiyorum, benim kanallarım arasında yoklar fakat Nat-Geo bilinen en evrim yanlısı gruptur.Kanal logolarından biri de Darwin'in resmidir.

Yedi yıldır üyesiyim hiçbir yayınında yaratıcının olduğundan bahsetmemiş bir gerçek bilim topluluğudur.

Lütfen kimseyi yanıltmayalım.

Saygılar...

Elmacık,

Hadisin uydurma olduğunu herhangi bir rical veya hadis analizin olmadan söylüyor olman

Elektiriğin var olduğunu parmaklarını prize sokunca mı öğrendin?Eğer öyleyse tanrıyı nasıl kavradın?

Senin kaynak olarak gördüğün ne var söyle oradan bakalım bizde.

Hiç bir şeyi beğenmiyorsun.Kuranı bile yalanlayacaksın yakında.

Sen bu hadis üzerinde araştırma mı yaptın da yapanlarınkini beğenmedin?

Eğer öyleyse yaz araştırmanı buraya neymiş öğrenelim.

Canın istemedi,işine gelmedi diye bir kaynağı (hele ki zaten teistlerden ise) yok sayamazsın.

Bu durumda senin cevap vermen gerekir.

Anlat bakalım bu hadis neden sahihmiş.

Bak Heraklesin verdiği]Bunun gibi, yukarıda geçtiği üzere: اُطْلُبُوا الْعِلْمَ وَلَوْ بِالصِّينِ "İlim, Çin'de de olsa talep edin."[9] sözü de, -günümüzde ilim adına yeni bir şeyler söylemek ve İslâm'ın ilme verdiği değeri güya ortaya koyma adına ne kadar söylenirse söylensin- yalandır, uydurmadır ve asla hadis değildir.

İlme ait Kur'ân'da ve hadiste o kadar senâ, terğip ve teşvik vardır ki, kâhinlerin secalarına benzeyen böylesi sözlere ihtiyaç yoktur. Meselâ, Kur'ân-ı Kerim'de: إِنَّمَا يَخْشَى اللّٰهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ "Kullarından ancak âlim olanlar Allah'tan haşyet duyar." (Fâtır sûresi, 35/ 28) buyrulmuştur; yine Kur'ân-ı Kerim'de:

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لاَ يَعْلَمُونَ

"De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" (Zümer sûresi, 39/9) âyeti vardır. Ayrıca sahih hadiste:

إِنًّ الْمَلاَئِكَةَ لَتَضَعُ أَجْنِحَتَهَا رِضاً لِطَالِبِ الْعِلْمِ "Melekler razı olmalarından dolayı ilim talep edenlerin (ayaklarının altına) kanatlarını gererler."[10] buyrulmuştur. Böyle onlarca âyet ve hadis varken, hadis diye uydurulmuş sözlere hiç ihtiyaç yoktur.[/quote]

Adamların iddiası bu.Seninkini de görebilir miyiz?

İlk iletinden bir alıntı bu;

İşte bu, özelleşmiş olan Allah sözcüğü:
الله
İşte bu da, tamamen aynı harflerle yazılmış olan “el-İlah” sözcüğü:
ال اله
Gördüğünüz gibi, iki sözcükte de aynı harfler, yani sırasıyla Elif-Lam-Lam-Elif-He harfleri var. Hatta o yüzden, Latince olarak “Allahumme” diye okunan sözcük şöyle yazılır:
اللهم
Yalnızca, Allah sözcüğü özelleşirken, aradaki Elif harfi düşmüştür.

Allahın put olduğuna delilerden biride allah lafzının etimolojik bir dayanağı olmamasıdır.

Arapça dil bilgisine göre şedde bir harfin iki kere okunması için kullanılırmış.Alllah lafzında ise zaten iki lam vardır.Şedde ile beraber üç lam eder.Arapçada ise bir kelimede aynı harfin yanyana olması dil bilimine aykırıymış.

Arapça artikeli olan bir dildir.Kimin yaptığı belli değil ama müslümanlar,putperest arapların bildiği ve tapındığı al ilah putu belli olmasın,anlaşılmasın diye kurnazlık edip,el artikeli ile ilah,ı birleştirip, ilah kelimesini başındaki elifi lam yaparak özel bir isimmiş gibi allah şekline sokmuşlar.Sokmuşlar sokmasına ama iki lamın üstüne şedde koyarak yüzlerine gözlerine bulaştırmışlar.

Bunu yeni öğrendim.Arapçayı da canım sıkılmazsa yakında ele avuca gelecek kadar sökerim sanırım ama bu pis milletin pis dili beni hiç sarmıyor...

Bir zahmet bana orada zaten olan harfin yerine neden şedde ile çoğaltma yapıldığını söyler misin?

Allah lafzında E L L H zaten var.Şedde olmadanda Allah şeklinde okunabilir. Ama bir lamın üstünde şedde o kelimedeki L harf sayısını üçe çıkarıyor. Bilmem anlatabildim mi?Pek vakıf değilim henüz.

Zannımca bu anlaşılmasın diye El artikelini yok edip Al ilahı allah şekline sokmuşlar.

Putlarını revizyona sokmuşlar anlayacağın.

İnat etme şu put ismini yaratıcım dediğin şeye illaki kullanacağım diye.Bırak arapçılığı.

Hadi olmadığını anlayamayacaksın bari Türkçe seslen boşluğa.

İyi akşamlar...

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Pek vakıf olmadığınız gayet belli oluyor; ama bakıyorum da vakıf olmadığınız konularda bile laf yarıştırma hevesi içerisindesiniz.

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
@orcagada

Çalışmalara ve araştırmalarıma başlıyorum. Benim Allah'a inancım tamdır. Hiç bir şekilde şüpheye düşmedim düşmemde. bu körü körüne inanmak değil.

Yakında Bu Bölüm Altında Güzel bir konuya imza atacağımı umuyorum. @Elmacik adlı üyeye pm ile durumu bildirdim. İnşallah birlikte elimizden geldiğince sağlam bir konu hazırlayacağız.

İnananlar için Allah'a emanet olun. İnanmayanlar için Allah'ın gazabından korkun !!!

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Pek vakıf olmadığınız gayet belli oluyor; ama bakıyorum da vakıf olmadığınız konularda bile laf yarıştırma hevesi içerisindesiniz.

Cevap veremiyorsanız lütfen sataşmayın.

Rica ediyorum.

Bilip iddia ettikleriniz için her zaman tartışabiliriz.

Ancak gereksiz şekilde yazdığınız bu tip mesajlarınızın cevap vermeye değen bir yanı olmadığı malum.

Saygılar...

@orcagada

Çalışmalara ve araştırmalarıma başlıyorum. Benim Allah'a inancım tamdır. Hiç bir şekilde şüpheye düşmedim düşmemde. bu körü körüne inanmak değil.

Yakında Bu Bölüm Altında Güzel bir konuya imza atacağımı umuyorum. @Elmacik adlı üyeye pm ile durumu bildirdim. İnşallah birlikte elimizden geldiğince sağlam bir konu hazırlayacağız.

Büyük merakla bekliyorum.

Saygılar...

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
şimdi biz Allah'a inanıyoruz , iman ediyoruz, emir ve yasaklarına itaat ediyoruz.namaz kılıyoruz , oruç tutuyoruz zekat veriyoruz .....vs.
biz bunları yaparken mutluluk duyuyoruz.manevi anlamda bir doygunluk hissi kaplıyor içimizi.
eğer senin dediğin gibiyse biz boşa çalışmış olacağız.kaybımız bu olacak.çok çok günde namaza ayırdığımız 5 vakit araya gidecek tuttuğumuz oruçlar sadece aç kalmamıza neden olmuş olacak.yani senin gibi düşünen birisi için bizim yaptıklarımız beyhude işler.

peki ya bizim savunduğumuz değerler doğruysa(ki ben bütün kalbimle doğru olduğuna inaniyorum)
ozaman sen ve senin gibi düşünen insanların hali nice olacak sence???
(Kuran-ı Kerimin Türkçe mealinden bakmanı tavsiye ederim)
yol yakınken tövbe et derim yazıktır.sen her yazdığınla biraz daha uzaklaşıyorsun.inan üzülüyorum senin için.neden bu insanları kazanamadık diye.kim neden oldu bu insanların böyle islamdan kopuk yetişmesine diye hayıflanıyorum kendi kendime.ancak vardır bu işte de bir hayır demekten başka çare yok galiba.
Allah ıslah etsin hepimizi.onun yolundan ayrılanlardan eylemesin.
belki senin olsun soyundan Allah'a inanan bir kişi çıkarda bu da bizim kazancımız olur.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
şimdi biz Allah'a inanıyoruz , iman ediyoruz, emir ve yasaklarına itaat ediyoruz.namaz kılıyoruz , oruç tutuyoruz zekat veriyoruz .....vs.
biz bunları yaparken mutluluk duyuyoruz.manevi anlamda bir doygunluk hissi kaplıyor içimizi.
eğer senin dediğin gibiyse biz boşa çalışmış olacağız.kaybımız bu olacak.çok çok günde namaza ayırdığımız 5 vakit araya gidecek tuttuğumuz oruçlar sadece aç kalmamıza neden olmuş olacak.yani senin gibi düşünen birisi için bizim yaptıklarımız beyhude işler.

peki ya bizim savunduğumuz değerler doğruysa(ki ben bütün kalbimle doğru olduğuna inaniyorum)
ozaman sen ve senin gibi düşünen insanların hali nice olacak sence???
(Kuran-ı Kerimin Türkçe mealinden bakmanı tavsiye ederim)
yol yakınken tövbe et derim yazıktır.sen her yazdığınla biraz daha uzaklaşıyorsun.inan üzülüyorum senin için.neden bu insanları kazanamadık diye.kim neden oldu bu insanların böyle islamdan kopuk yetişmesine diye hayıflanıyorum kendi kendime.ancak vardır bu işte de bir hayır demekten başka çare yok galiba.
Allah ıslah etsin hepimizi.onun yolundan ayrılanlardan eylemesin.
belki senin olsun soyundan Allah'a inanan bir kişi çıkarda bu da bizim kazancımız olur.

İyi dilekleriniz ve samimiyetiniz için sağolun.

Benim için üzülmenize ve kendinizi suçlu görmenize üzüldüm.

Kuranın pekçok ayrı yazardan çıkma mealini defalarca okudum ve hergün tekrar tekrar okuyorum hiç merak etmeyin.

Ayrıca tevratı,incili.mensurları,nur risalelerini ve aklınıza bile gelmeyen daha nice kitabı okudum ve okumaya çalışıyorum.

Bir tekinde bile sizin deyiminizle tövbe etmemi gerektirecek bir gerçeklik payı görmedim.

Yine de teşekkürler.

Ancak "ya varsa" gibi bir tüccar zihniyetli yaklaşıma hiç gerek yok.Ben ya varsa meselesini kafama hiç takmıyorum.Varsa veremeyeceğim hiçbir hesabım yok.

Ama ya yoksa sizler ne yapacaksınız?

Müslüman toplumlar, benim kişisel kayıplar olarak ele aldığım unsurları toplu halde yaşar ve zararları katlarlar. Örneğin; (Tüm Türkiye namaz kılıyor olsaydı diyerek,bu hesabı örnek olsun diye yaptım) bir müslüman günde toplam yaklaşık 1,5 saatini olmayan bir şeyin önünde eğilip kalkmak ve anlamını bilmediği cümleleri her seferinde aynen tekrar etmekle harcamış olacaktır. Bu, 70 yıllık bir ömürde geceli gündüzlü (1 gün 24 saat hesabıyla, aralıksız) 4,5 yılı bu iş için harcamak demektir. Bu önemsenmeyecek bir kayıp mıdır?

70 milyon nüfuslu bir ülkede namaz için harcanan zaman, bir yılda toplam 1.596.875.000 ( bir milyar, beşyüz doksan altı milyon, sekizyüz yetmiş beş bin ) gündür. Bu durumun korkunçluğunu acaba görebiliyor musunuz? Eğer tanrı yoksa, bir ülkenin kaybettiği zamanı ve iş gücünü hesaplayabilecek babayiğit var mı?1,4 milyar müslümanın ne kadarı namaz kılar bilemiyorum sallamış olmamak için onun hesabını da size bırakıyorum.

Gereksiz bu ritüellerin hesaplarını arttırabilirim ama gerek yok.Esas sorun sosyolojik çünkü.Şöyle;

Eğer tanrı yoksa, islam uğruna yapılmış onca savaşta ve yapılmakta olan onca cihatta ölen, öldürülen insanların, kadınların, çocukların, kendini patlatan ve çevresindeki masumları da öldüren onca canlı bombanın, kara çarşaflara sokulup insanlıklarından mahrum bırakılan onca insanın, eğitimden yoksun ve yasaklı bırakılan onca kadın, erkek ve çocuğun, evrensel bilimsel doğrular yerine arap gelenekleri uğruna harcanan onca hayatın,recm ile eli ayağı çapraz kesmek...vs,vs ile cezalandırılan insanların hesabını verebilecek kimse var mı?

Eğer tanrı yoksa, insanlara öbür dünyada elde edeceği ödüller anlatılarak ve bunlarla kandırılarak, bu dünyadaki eğitim, özgürlük, insanca yaşam gibi haklarından vazgeçmeye ikna edilmesinin ve bunlardan mahrum olarak yaşayıp hayatını bitirmesinin hiç bir sorumlusu olmayacak mı?

Eğer tanrı yoksa, varmış gibi davranarak bütün bunlara neden olan, düşünmekten ve yorumlamaktan yoksun onca insanın yaşayamadıkları tek yaşam şanslarının sorumluluğunu üstlenecek bir cengaver var mı? Olabilir mi? Kendini ihbar edebilir mi? Benim yüzümden oldu diyebilir mi? Bu duygusuzluğun ve onca yaşamı cehenneme çevirmenin sorumluluğunu alabilecek bir tek insan çıkar mı? Çıkabilir mi?

..........VS,VS.Uzatmak istemiyorum.

Eğer tanrı varsa, ben sonsuza kadar cehennemde yanarım arkadaşım, onurumla, başım dik, vicdanım tertemiz yanarım. Ama eğer yoksa? Ya yoksa? Ya tanrı yoksa? Sizler yaşadığınız ve yaşattığınız, yaşanmasına neden olduğunuz hangi çalınmış hayatı, gelecekteki hangi nesle, hangi insan evladına izah edebilirsiniz?

Vicdanınızı dinleyin.

NOT:Konu ile ilgili olmayan yazıları cevaplamak istemiyorum.Lütfen sorusu olan ya yeni konu açsın ya da özelden sorsun.

İyi geceler...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Orcagada, uzatmak istemiyorum diyorsun ama her defasında mutlaka son sözü söyleme çabası içindesin.

Eğer huzurun bozulmayacağını bilseydim, gerçekten de hiç yazmazdım, umursamazdım da. Sizlerdeki mantık, daha önce verdiğim örnekteki gibi, trigonometri sorularını ilkokul çağındaki çocuklara sorup "ahaha bilemedi demek ki trigonometri hatalı veya trigonometri diye bir şey yok" demeye benziyor.

Eğer samimiyetiniz varsa bir araştırma yaparsınız. Yoksa, o halde burada boşuna yazıyorsunuz; çoğu şeye cevap bulamayacağınızı bildiğiniz halde. Bu da demek oluyor ki özellikle cevap almamak için yazıyorsunuz. Belki de ateist olarak kendinizce cevapsız sorular sormak hoşunuza gidiyor. Oysa zamanında güzelce yazışıyorduk, sizden cevaplar alamıyorduk sorularımıza alakasız şeyler söylüyor ve sürekli yeni konulara dalış yapıyordunuz. Örneğin "neden iyi bir insan oluyorsun" sorusuna "çünkü iyi davranmayınca fiziksel acı hissediyorum" gibi komik bir cevap aldığımı çok iyi hatırlıyorum.

Neden kabul etmiyorum şahsın kaynağını? Çünkü ortada kaynak yok ki!! Lütfen daha mantıklı olalım, buraya yazdığın bütün yazılar mışlı muşlu cümleler. Dikkat ettiysen bir yerden sonra artık dört işlem yapmayı bıraktım, çünkü matematik nedir bilmeden dört işlem nedir sorusunun kıymeti yoktur; o yüzden olayın felsefesine eğildim, ama sanırım düşünmeye kafa yoran insanlar yok karşımızda; çünkü sürekli bir yerlerden alıntı yazılarla mışlı muşlu cümleler görüyorum.

Neden buna bir son vermiyorsunuz? Neden tanrı konusunda bu kadar huzursuzsunuz? Eğer huzursuz olmasaydınız, mutlaka tanrıyı bir kenara bırakır hayatın tadını çıkarırdınız, ya da gerçekten olayın felsefesi üzerine yoğunlaşır, kimin ne olduğu belli olmayan forum köşelerinde değil, gerçek alimlerle konuşurdunuz. İkisine de cesaretiniz yok.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Orcagada, uzatmak istemiyorum diyorsun ama her defasında mutlaka son sözü söyleme çabası içindesin.

Sevgili Elmacık bu senin söyleyemeyeceğin şeylerden biri.Eğer böyle bir ithamın varsa kilitli konuların son mesajlarını bir daha hatırla.

Eğer samimiyetiniz varsa bir araştırma yaparsınız. Yoksa, o halde burada boşuna yazıyorsunuz; çoğu şeye cevap bulamayacağınızı bildiğiniz halde. Bu da demek oluyor ki özellikle cevap almamak için yazıyorsunuz. Belki de ateist olarak kendinizce cevapsız sorular sormak hoşunuza gidiyor.

Sormamak mı lazım.Andaval gibi ne dense inanmak hiç sorgulamamak mı lazım.Ben de senin vaktiyle islamın sorgulamaya açık bir din olduğunu yazdığını hatırlıyorum.Fikir mi değiştirdin?

Oysa zamanında güzelce yazışıyorduk, sizden cevaplar alamıyorduk sorularımıza alakasız şeyler söylüyor ve sürekli yeni konulara dalış yapıyordunuz

Sorularınız cevaplandı.Sadece işinize gelmedi.Editlerle,banlamalarla diktatörler gibi sansür uyguladınız.Cevap veremediğimiz bir yer yok.Kilitleri kaldırın alın cevabınızı.Hodri meydan...!!!

Örneğin "neden iyi bir insan oluyorsun" sorusuna "çünkü iyi davranmayınca fiziksel acı hissediyorum" gibi komik bir cevap aldığımı çok iyi hatırlıyorum.

Feci saçmalamışım.Ne desen haklısın.Durumu kurtarmanın yolu yok.

Ancak şöyle diyebilirdim.En az fiziksel acı kadar içim sızlar.(bir ihtimal :) )

Neden kabul etmiyorum şahsın kaynağını? Çünkü ortada kaynak yok ki!!

E tamam da adamlar yazmış.O site kaynak gibi gelmediyse sen de aksini ispatlayan bir kaynak göster kurtul.Ben beğenmedim demenden bir farkı yok şuanda yaptığın fevri davranışın.

Sen de onlar kadar desteksizsin.Ne zaman ki aksi bir görüş ve kaynakla gelirsin o zaman değerlendirebileceğimiz birşeyler olur.

Şimdi sadece spekülasyon katıyor ve kaçıyorsun.

Lütfen daha mantıklı olalım, buraya yazdığın bütün yazılar mışlı muşlu cümleler. Dikkat ettiysen bir yerden sonra artık dört işlem yapmayı bıraktım, çünkü matematik nedir bilmeden dört işlem nedir sorusunun kıymeti yoktur; o yüzden olayın felsefesine eğildim, ama sanırım düşünmeye kafa yoran insanlar yok karşımızda; çünkü sürekli bir yerlerden alıntı yazılarla mışlı muşlu cümleler görüyorum.

Sürekli derken??? Şimdiye kadar ilk defa böyle cümleler kurdum.Üstelik alıntı da değiller iftira ediyorsun.

Üstelik nedenini de yazdım.Yeni öğreniyorum diye.Sen okumuyorsun sanırım.

Tekrar rica ediyorum iftira etme.Yazı benim.Bilgi benim değil alemin.

Şimdi mümkünse şedde olayını anlat.

Cevap yok ama verdik deyip duruyorsun.

Neden buna bir son vermiyorsunuz? Neden tanrı konusunda bu kadar huzursuzsunuz? Eğer huzursuz olmasaydınız, mutlaka tanrıyı bir kenara bırakır hayatın tadını çıkarırdınız, ya da gerçekten olayın felsefesi üzerine yoğunlaşır, kimin ne olduğu belli olmayan forum köşelerinde değil, gerçek alimlerle konuşurdunuz. İkisine de cesaretiniz yok.

Benim tanrıdan bir huzursuzluğum yok.Olsa da en fazla marslı küçük yeşil adamlardan duyduğum kadardır(0+0=0 olayı).Meseleyi yukarıda yazdım.Tekrar etmeye lüzum görmüyorum.Sadece son paragrafı taşımam yeterli;

""Eğer tanrı varsa, ben sonsuza kadar cehennemde yanarım arkadaşım, onurumla, başım dik, vicdanım tertemiz yanarım. Ama eğer yoksa? Ya yoksa? Ya tanrı yoksa? Sizler yaşadığınız ve yaşattığınız, yaşanmasına neden olduğunuz hangi çalınmış hayatı, gelecekteki hangi nesle, hangi insan evladına izah edebilirsiniz?""

Şu gerçek alimler dediğin adamları da çokça görüyoruz merak etme.Bizim forumlarımızda fazlasıyla rahat ve kısıtlamasız olarak yazabiliyorlar.Fıkıhçısı,hadisçisi,kelamcısı,tefsircisi,nurcusu,alevisi,sünnisi,şiisi,hristiyanı,musevisi...vs,vs.Şimdiye kadar kaçmayanı veya kıvırmayanını göremedik ama umutla bekliyoruz.Adresimizi biliyorsun.Yönlendirebilirsin sence kimse o gerçek alimler.Herkese açığız.

Bence onların cesareti yok.Daha doğrusu bize verebilecek cevapları yok.Defalarca gördük bunu merak etme hiç.Cevabı olanlar var diyorsan da bekleriz.

Sanaldan başka yerde bu tartışmaların yapılabileceğini düşünme bile.İslamın aslanları kaba kuvvetten hiç gocunmazlar.

Kaldı ki sen bunu daha iyi bilirsin.Ayrıntıya girmiyorum ama sen zaten anlamışsındır.

Saygılar...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Kilitli konulara neden cevap yazdığımı gayet uzunca açıklamıştım. "Feci saçmalamışsın" dediğin şey de senin kendi cümlendi ama sanırım unutmuşsun. :)

Tanrı varsa problem değil ama ya yoksa 4.5 yıl harcanmış ömür.. vs diyorsun ama ateistlerin tanrıya harcadığı zaman, iddia ediyorum daha fazla. ;)

Ayrıca "bizim forumlarımızda sizin alimlerinizden çok var" demişsin, iddia ediyorum bir tane bile yok. Ben sizin forumlarınıza da geldim orada da yazdım, gördüm ki buradaki yüzsüz onların tırnağı bile etmezmiş, çarpıtma ve konu değiştirme konusunda daha kralları varmış. Bizim alimlerimizden orada yok diyorum çünkü orada böyle çocukça tartışmalara girmek alimlik sıfatına ters.

Ben sadece seni o yüzsüz şahısla aynı kefeye koymadığım için samimiyetle yazmaya devam ediyordum. Artık ona da bir son veriyorum. (Düzenleme: benim arkamdan cevap veremediğimi ondan dolayı kaçtığımı düşünecek olanlar ilk olarak önceki yazışmalarımızı okusunlar, ondan sonra diledikleri gibi iftira atsınlar, benim gönlüm rahat, yaratıcımın da benim kendisini savunmama ihtiyacı yok.)

Saygılar.

Son düzenleme:

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kilitli konulara neden cevap yazdığımı gayet uzunca açıklamıştım. "Feci saçmalamışsın" dediğin şey de senin kendi cümlendi ama sanırım unutmuşsun. :)

Elmacık güzel kardeşim yine okumamışsın.Bak bakalım ne yazmışım ben.Kul hakkı alma :)

Feci saçmalamışım.Ne desen haklısın.Durumu kurtarmanın yolu yok.

Ancak şöyle diyebilirdim.En az fiziksel acı kadar içim sızlar.(bir ihtimal :) )

Gerisi için birşey deneyeceğim.Ama biliyorum ki sen daha önce de artık yazmayacağım demene rağmen dayanamadın.

O sebepten beni yanıtsız bırakacağından hiç endişe etmiyorum.

Aksine burda olmanı ve cevap vermeni seviyorum.

Kaçmadığını ama usandığını biliyorum.

Mutlaka yine görüşeceğimizi umuyorum.

Sevgiler,

Saygılar...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Afedersin, bu defa da ben yanlış okumuşum. :)
Sanırım bu konuyla alakasız çok mesaj oldu, sevgili Mehmet kardeşim gelince uygun bir yerden bölsün.

Gencislam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hadi olmadığını anlayamayacaksın bari Türkçe seslen boşluğa.

İyi akşamlar...

orcagada

bu sefer haddini aşmışsın.

ve çok saygısızsın ve ukalasın neden illa ki kendi bildiğini doğru kabul ettirmeye çalışıyorsun, kimse sana Allah'a inan tevbe et diye mesaj yazmış mı ?

bu platformda bulunanlar Allah'ın varlığına ve birliğine iman etmiş kişiler

imanın şartı 6 dır

1- Allah'ın varlığına ve birliğine inanmak.
2- Allah'ın meleklerine inanmak.
3- Allah'ın kitablarına inanmak.
4- Allah'ın peygamberlerine inanmak.
5- Ahiret gününe inanmak.
6- Kadere, hayır ve şerrin yaratıcısının Allah (Celle Celâlühû) olduğuna inanmak.

sen burdaki herkese saygısızlık ediyorsun.

Yöneticilere ricam şudur,

Bu mesele arı kovanı gibidir, kurcaladıkça arıların saldırısına uğrarsınız ama kurcalamazsanız, ballarından istifade edersiniz.

Konunun kilitlenmesini rica ediyorum.

Gencislam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu şahıs kendi ateist sitelerinde Allah (c.c) Peygamber Efendimiz (s.a.v) Peygamberimizin babası Hz. Abdullah, Peygamberimizin Annesi Hz. Amine ' ye ağza alınmayacak belden aşağıya küfürler. İspatını isyen yöneticilere link gönderebilirim özel mesaj ile, zira maneviyatı düşük üyeler görsün istemem.

boranucar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ALLAH Razı Olsun .

yani tanrı çoğul kullanılıyor bazı innçlarda mesela Yunan miyolojisinde kullanılan (tabiki de yanlış) budur

Ama ALLAH tektir.

.

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ALLAH'A TANRI DENİR Mİ? Ve YARATMAK KELİMESİ

Allah'a "tanrı" denip denmeyeceğini yine Allah'ın bize öğrettiği isimlerine bakarak cevap verelim.

Eğer Allah'ın ve Resulü'nün öğrettikleri isimler arasında varsa, Allah'a Rahman dediğimiz gibi tanrı da deriz. Ama yoksa, Allah kullarına kendini o isimle tanıtmamışsa diyemeyiz. Bu konuya bir ayetle açıklık getirelim;

"En güzel isimler (el-esmâü'l-hüsnâ) Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin...." (Araf 180)

Yani bu ayetin bir diğer mânası da, bu isimler arasında olmayan isimlerle dua etmeyin manasına da gelir. Kaldı ki, tanrı kelimesi yer tanrısı, gök tanrısı gibi insanlar tarafından uydurulan ve ilah olma özelliklerinden uzak olan şeyler için kullanılıyor.

Allah içinde tanrı kelimesini kullanan kişinin kastı, yukarıdaki ilahlar kategorisinde Allah'a bir yer vermekse, bu niyet o insanı baş aşağı götürür, yok eğer cehaletinden dolayı söylüyorsa mâzur görülmesi umulur.

İnsanlar bile kendilerini kendilerinden düşük mahlûkat kategorisinde bir isimle anan kişilerden rahatsız olurlar. Mesela bir insanı "inek" diye çağırsak her halde memnun olmayacak ve tepki gösterecek, insan bile kendinden aşağı başka mahlûkların seviyesinde bir isimle isimlendirildiğinde sinirleniyorsa, Allah'ın cc. ne derece gazaplanacağı çok açık görülmektedir.

Bundan sakınmalı, böyle söyleyen insanları da tatlı bir şekilde uyarmalıyız.....

Bilhassa dinle pek alâkası olmayan kişilerin Allah demeyi dillerine yakıştıramadıkları için (veya Allah ismini söylemek onların dillerine yakışmadığı için) özellikle Allah demeyip "Tanrı" demeye özen gösterirler.

Ama çok enteresan bir tesbit vardır: Bir kaza bela, zelzele ve ölüm ve bir tehlike anında hiç kimsenin (Tanrı Tanrı) diye bağırdıkları duyulmamıştır. Hepsi Allah Allah diye bağırırlar. Çünkü "Allah c.c lafzı" Cenâb-ı hakkın 99 ismini içinde gizleyen en büyük ismi dir.

Bir de yine bir çok insan tarafından çok kullanılan sakıncalı bir kelime "Yaratmak" Yaratmak Ancak Allah'a mahsustur. Bu kelimeyi dilimize sokanlar kasdi olarak sokmuşlardır ve bir çok insanın dilini de ifsad etmekte başarılı olmuşlardır. (Benim yarattığım eser, Olay yarattı, Bazı sanatçılar için: o'nu yaratan benim) gibi dinen insanı tehlikeye düşürecek kelimeler çok kullanılmaktadır.

Aslında bu kelimenin dilimize sokulmasındaki asıl sebep "Allah'ın hâlık" yaratıcılık vasfını, yaratmak Allah'a mahsus değildir, bak biz de hâşâ yaratabiliyoruz imajını meydana getirerek insanların inanç ve itikadını bozmaktır. Yaratmak yoktan var etmektir, Yâsin-i şerifin son âyetlerinde "Cenâb-ı hak bir şeyin olmasını murâd ettiği zaman ol der hemen oluveriri" buyuruluyor. İnsanların bunu yapmaları mümkün değildir, insanlar ancak "Allah'ın önceden yarattığı şeyleri açığa çıkarıp icâd edebilirler)

Onun için bu kelimeyi Allah'ın dışında başka sözlerin içinde kullanmamaya özen göstermeliyiz. Bile bile bu kelimeyi kullanan insan dinden çıkar.

İnanan insanların bu konularda çok hassas olmaları gerekmektedir.

http://forum.islamiyet.gen.tr/islam...laha-tanri-denir-mi-ve-yaratmak-kelimesi.html

ds mosx

Profesör
Reaksiyon puanı
14
yazının tamamını okuyamasamda insanla demekle isimle hitap etmek örneginden az çok anladım.mantıklı bir yaklaşım

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Oncelikle mesajini iyi niyetle yazdigini dusundugum icin elestirmeden sadece ozet bir kac cevap verecegim.
1- Allah bir isim tamlamasi degildir. Ismin kendisidir. Kur'an-i Kerim arapcadan cok once var idi.
El ilah el ilah seklinde okunur ne kadar zorlarsaniz zorlayin Allah seklinde okuyamazsiniz. Ayrica boyle bir sey Kurán-i Kerim'in butunlugunede aykiri. Yani Allah'u Teala'nin isme ihtiyaci yoktur sadece kullarin ona hitap etmesi icin en guzel ismi olarak Allah bildirilmistir.
Sadece arapca degil latin dilindede Elah diye gecer, yine bu geciste Elah bir sifat degil Isim olarak kullanilir.
Sanirim wikipedia dan yararlandiniz bu yaziyi yazarken ama kisisel goruslerinizde var.
El ve ilah kelimelerinden olusturulmus ama kim tarafindan olusturulmus?
Islamdan onceki arapca olmayan kaynaklarda Eloah, Alolah gibi degistirilmis halleri mevcut ama oz kaynak olan Kuran'i kerimde Allah bir isim olarak belirtilmistir. Sizin bahsettiginiz sekilde olursa isim olmaz sifat olur isme donusse bile donusturen lazimdir Kuran-i kerim arapcadan onceden beri oldugunu dusunursek bu tamlamayi kim yapmistir?
Ayrica arapcada el ilah yazmaniz icin الإله seklinde yazmalisiniz yani lamelif kullanmalisiniz iki tane ll yoktur.
Oysa Allah isminde l uzerinde sedde dedigimiz hareke vardir yani : Elif + lam + lam+ sedde + sakin h harfi. Ve okunusunu ayri harf harf yazamazsiniz.
Yani Alllahh seklinde okunur.
Oysa el ilah tek kelime olarak kullanildiginda el ilahe okunur.
Bakiniz daha elif lam mim'in anlami cozulememisken Rabbimizin ismini bu sekilde incelemek bizi asar ve hasa kufre goturebilir.
Gelelim Tanri kelimesine:
Tanri oz turkce tengri olan bir kelimenin gunumuz Turkcesindeki halidir.
Bildiginiz uzere yaratici, rab, ilah anlamlari tasir.
Tanri kelimesi bu anlamlari icerirken anlam olarak Allah kelimesi ozel bir anlama sahip degildir cunki isimdir. Bu yuzden Allah'u Teala'nin 99 ayri ozel ismi vardir bunlardan herhangi biri Tanri yerine kullanilabilir. Ama bunlar Allah'u teala'nin sifatlarindan oldugu icin sadece Allah'i anlatmak icin kullanilabilir. Baska dinler yada uydurma tanrilar icin gecerli degildir.
Orneklersek:
Rab, Hak, ilah, yaradan gibi...
Saygilar.

yemliha

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allah[cc]lafzı üstüne
Alemlerin Rabbı tüm esmasını barındıran Allah[cc]lafzını kullarına ansın diye bildirmiştir
bu lafzı ahmetlerle mehmetlerle birlikte anmak doğru değildir derin incelemeninde anlamı yok Allah[cc]lafzına mana verebilecek alim şu anda yoktur verende sadece ilmi kadarını verir yani dünyadaki kumların sadece tanesi kadarını
arkadaşlara ricam
özellikle dini konular üzerinde geyik yapmasınlar ilmimiz az olduğu için itikadımızda bozulma olabilir
tanrı kelimesi incelenebilir
ilk yazılı ilah kelimesi orhun abidelerindeki teng-ri kelimesidir burada ten tengri kelti tan tanrısı geldi ibaresidir
türkler islamiyetle şereflenmeden önce teng-tengri gök tanrısına inanıyorlardı yani tek tanrıya onun için islama geçiş sancısız oldu
Allah[cc]lafzına anlam veremeyeceğimi[ilmimizin yetmeyeceği]hadiste denizler mürekkep ağaçlar kalem olsa yetmez e ayette 7 bu dünya denizi ekleyin ibaresiyle dahada özel bir hale getiriyor
bu lafızdan sonra (cc)ibaresini mutlaka kullanalım
ayrıntılı bilgi isteyen www.tereke.org adresinden alabilir
dört dörtlük açıklama birşey eklemeye gerek yok

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Sivaspor kardeş, ben yazıyı bütünüyle okumadığını veya okuduysan hepsini birlikte değerlendirmediğini tahmin ediyorum.

sivaspos dedi ki:
1- Allah bir isim tamlamasi degildir. Ismin kendisidir. Kur'an-i Kerim arapcadan cok once var idi.

Ben zaten bunun özel bir isim olduğunu, yani ismin kendisi olduğunu söylemiştim:
Elmacik dedi ki:
Yani, Allah sözcüğü, bir tanım değil, özel bir isimdir.

Bu arada "Kur'an Arapça'dan önce de vardı" demişsin ama herhalde "Arapça, Kur'andan önce de vardı" demek istedin. Dikkat edersen onu da söylemiştim zaten:
Elmacik dedi ki:
Allah sözcüğünün İslam’dan önce de var olduğunu söylemek gayet makul ve gerçektir. Zaten İslam öncesi putperest Arapları bile Allah’ı biliyor ve yazılarına “Bismillah” diye başlıyorlardı.

Yani Allah sözcüğünün Kur'andan ve hatta İslam'dan önce de var olduğunu ifade etmiştim.

sivaspo dedi ki:
El ilah el ilah seklinde okunur ne kadar zorlarsaniz zorlayin Allah seklinde okuyamazsiniz.

Zaten sevgili kardeşim, dikkat edersen, "Allah, el-ilahtır ve Allah diye okunur" demedim. Bilakis, şöyle söyledim:
Elmacik dedi ki:
Bu bağlamda, Allah sözcüğü, el-İlah tamlamasından özelleşerek, özellikle bir varlığı kastetmek amacıyla kullanılır.

Yani Allah sözcüğünün el-ilah demek olduğunu değil, el-ilah orijinli olan özelleşmiş bir isim olduğunu ifade etmiştim.

sivaspor dedi ki:
Sadece arapca degil latin dilindede Elah diye gecer, yine bu geciste Elah bir sifat degil Isim olarak kullanilir.

Evet, kesinlikle haklısın. Ama bunun konumuzla ilgili olmadığını düşünüyorum. Hatta daha önce başka konularda şunu da dile getirmiştim; İbranice'de de Elohim denilir. Bu da aynı kökten türediğini gösteriyor. Sanıyorum sen bunu yazarken, bu dillerin aynı kökenden geldiğini göz ardı etmişsin. :) Çünkü Eloh, Elohim, Allah, hepsi zaten aynı sözcüktür, birbirine benzer başka sözcükler değildir. Sadece lehçeleşmiştir. Ki bu da zaten Allah sözcüğünün el-İlah'tan özelleştiğinin kanıtı. Çünkü eğer senin söylediğin gibi hiç bir geçmişi olmadan doğrudan bir seferde "Allah" olarak bildirilmiş olsa ve türemiş bir isim olmasa, tüm dillerde aynı sözcük olmalıydı. Birisi Eloh, birisi Elohim, birisi Allah olmazdı. Hepsi Allah olurdu.

sivaspor dedi ki:
Kuran'i kerimde Allah bir isim olarak belirtilmistir. Sizin bahsettiginiz sekilde olursa isim olmaz sifat olur isme donusse bile donusturen lazimdir Kuran-i kerim arapcadan onceden beri oldugunu dusunursek bu tamlamayi kim yapmistir?

Pek tabi bunu Allah yapmıştır. Ama sanıyorum yazımda şunu gözden kaçırmışsın:
Allah sözcüğü İslam ile mi ortaya çıktı?
Elbette hayır. İslam inancına göre sonuçta diğer “ilahi” dinleri de aynı yaratıcı gönderdiğine göre, ki zaten başka yaratıcı da yoksa, Allah sözcüğünün İslam’dan önce de var olduğunu söylemek gayet makul ve gerçektir. Zaten İslam öncesi putperest Arapları bile Allah’ı biliyor ve yazılarına “Bismillah” diye başlıyorlardı. Hatta İslam peygamberi doğmadan önce bile, Araplar “bizi Allah yarattı biliyoruz, ancak bizi kendi halimize bıraksın” diyecek kadar biliyor ve Allah'ın yaratıcılığını kabul ediyorlardı. Bir başka örnek de, Hz. Peygamberin babasının adının Abdullah oluşudur. Abdullah, abid el-ilah => abd-Allah => Abdullah şeklinde tamlamadan özelleşmiştir. (Abdullah, Allah'ın kulu ve çokça ibadet eden anlamlarına gelir.)

Sen Allah isminin Kur'an ile bildirildiğini söylemişsin ama peygamberimizin babasının isminde dahi, yani daha İslam doğmadan, Kur'an gelmeden bile Allah sözcüğü kullanılıyordu. Peygamberimizin babasının ismi biliyorsun ki Abdullah'tır ve Allah'ın kulu anlamına gelir. Hatta alıntı yaptığım yerde söylediğim gibi, İslam öncesi Araplar dahi, Allah sözcüğünü kullanıyor ve hatta yazı yazarken "Bismillah" diye başlıyorlardı. Hatta ve hatta Hudeybiye antlaşmasına "Bismillah" yazılmasını kendileri de istemişlerdir. Bunlar da, Allah sözcüğünün Kur'an ile gelmediğini, Kur'andan önce de var olduğunu ıspatlıyor.

Ayrıca, Kur'an gelmeden önce de ilahi dinlerin olduğunu göz ardı etmiş olmalısın. Çünkü sonuçta peygamberimizin babası ve dedesi ve onların da büyük dedeleri, islam öncesinde de Hz. İbrahim'in dininde idiler, yani Allah'ı Allah olarak tanıyorlardı.

Dolayısıyla Allah sözcüğünün ortaya koyan Allah'ın kendisidir. (Yani el-İlah'tan özelleştiren) Ama bunu Kur'anda değil, daha önceki peygamberler vasıtasıyla bildirmiştir. Allah bunu kendine bir isim olarak seçmiş ve diğer isimler arasında bunu hepsinden daha öncelikli tutmuştur. Çünkü Allah'ın diğer isimleri (yani Esma-ül Hüsna), ilahlık sıfatını yani ilahın özelliklerini tanıtan isimler. Yani aslında onlar birer sıfat. Ama Allah sözcüğü, ilah sözcüğünü içinde barındırdığı için, tüm bu sıfatları kapsamış olur. Yani Allah sözcüğü, Allah'ın diğer 99 ismini doğrudan kapsamaktadır ve Allah tarafından özel bir isim olarak seçilmiş olmasının da sebebi budur.

sivaspor dedi ki:
Sanirim wikipedia dan yararlandiniz bu yaziyi yazarken ama kisisel goruslerinizde var

Öyle yapacağıma doğrudan Wiki'ye link verirdim sevgili kardeşim. :) Sen söyledikten sonra ilk defa girip baktım Wiki'ye. Dikkat edersen orada "Etimoloji" başlığı altında bazı şeyler söylenmiş. Ben de dil bilimi açısından ele almıştım el-ilah sözcüğünü ve neden bu isimden özelleşmiş olabileceğini ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştım. Çünkü el-ilah, sadece tanrı demek değildir. "Olabilecek ancak ve ancak bir tanrı vardır, o da Allah'tır" anlamına gelir.

sivaspor dedi ki:
Ayrica arapcada el ilah yazmaniz icin الإله seklinde yazmalisiniz yani lamelif kullanmalisiniz iki tane ll yoktur.
Oysa Allah isminde l uzerinde sedde dedigimiz hareke vardir yani : Elif + lam + lam+ sedde + sakin h harfi. Ve okunusunu ayri harf harf yazamazsiniz.

Kardeşim, "şu şekilde yazman gerekir" dediğin şekilde yazmışım zaten, dikkat edersen. :) Sen Lam ve Elif'i birleştirip Lamelif olarak yazmışsın, ben ayrı yazmışım. Doğrudan aynı harfler ve aynı sözcükler. Sadece yazım farkı var arada.

Herhalde bu farklı algılamandaki sebep, "el-ilah, Allah şeklinde okunur" demişim gibi bir yanlış anlamanın hasıl olması.

sivaspor dedi ki:
Bakiniz daha elif lam mim'in anlami cozulememisken Rabbimizin ismini bu sekilde incelemek bizi asar ve hasa kufre goturebilir.

Şüphesiz, ben alemlerin rabbini, Hakim, Hekim, Latif ve Adil olarak tanıyorum. Sırf kendisini daha yakından tanımak istiyor diye kullarını dinden çıktı sayacak bir ilah olarak tanımıyorum. Bu O'nun zatına yakışmaz. Din dediğimiz şey, içinde gidilen bir araç değildir ki bir hareketimizde içinden düşelim. Din, Allah'ındır, kendi kendine yürüyen ve bazı insanları kabul edip bazılarını kabul etmeyen bir organizma veya mekanik bir alet değildir. Dolayısıyla, Allah'ın varlığını ve birliğini, peygamberin elçiliğini ve Kur'anın hakikatini kabul eden herkes, Allah'ın dinindedir. Allah'ı daha iyi tanımaya çalışmak, dolayısıyla insanı dinden çıkarmaz, bilakis Allah'ın hoşnutluğunu kazandırır.

Tanrı sözcüğüyle ilgili yaptığın açıklamaya gelince, zaten bununla ilgili olarak benim yazdıklarımın aynısını söylemişsin. Ayrıca bir açıklamaya gerek yoktu ama bu konuda hem fikir olduğumuzu daha detaylı görmüş olduk.

Sevgiler.

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
tanrının kelime anlamı: kutsal olandır. ama Allaha tanrı demek olmaz
bencede Allah demek daha mantıklıdır

yemliha

Asistan
Reaksiyon puanı
0
canım kardeşlerim
sizler ismiazamı açıklamaya çalışıyorsunuz ama beyhude onu kelimelerle anlatamazsınız yazamazsınız o 999 esmanın[bizin bildiğimiz 99]birlikte toplandığı ve Zülcelalin [cc]bizlere onu analım ona hitap edelim diye öğrettiğ en yüce ismidir
viki pedilerle netten bunun altından kalkamazsınız
Allah[cc]kendi beyanı tüm dünya denizleri diyor ve 7 daha eklememizi istiyor ve tüm ağaçlar kalem diyor ve açıklayamayacağınızı bildiriyor
o zaman sizlerden ricam mesajlarla bu konuyu gündeme taşımayın manen kayıpta olursunuz

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Elmacik´isimli üyeden Alıntı
Bu bağlamda, Allah sözcüğü, el-İlah tamlamasından özelleşerek, özellikle bir varlığı kastetmek amacıyla kullanılır.
Buna dair hic bir kanit yok ayrica bende bu sekilde bir tamlamanin hic birsekilde Allah kelimesine donusemeyecegini belirttim.
Allah'u Teala kendi ismini belirtirken neden isim tamlamasi yapsin?
Bu arada "Kur'an Arapça'dan önce de vardı" demişsin ama herhalde "Arapça, Kur'andan önce de vardı" demek istedin. Dikkat edersen onu da söylemiştim zaten:
evet Kur'an-i Kerim arapcadan oncede var idi. Bir Kitabin yer yuzunde insanlarla bulusmasi o kitabin hemen yazildigini anlamina gelmez.

Elmacik´isimli üyeden Alıntı
Allah sözcüğünün İslam’dan önce de var olduğunu söylemek gayet makul ve gerçektir. Zaten İslam öncesi putperest Arapları bile Allah’ı biliyor ve yazılarına “Bismillah” diye başlıyorlardı.
Bu konuda hic bir kaynak gormedim.

Pek tabi bunu Allah yapmıştır. Ama sanıyorum yazımda şunu gözden kaçırmışsın:
Yani Allah sözcüğünün el-ilah demek olduğunu değil, el-ilah orijinli olan özelleşmiş bir isim olduğunu ifade etmiştim.
Bu yazilarin herhangi bir kaynagi ispati varmi? Ki bunlar artik iddia boyutuna gelmis.
Pek tabiki bunu Allah yapmistir diyebilmek icin saglam kanitlar dayanaklar gerekir.
Bu kadar kesin konusmamalisin bende bunu belirttim ki bu tehlikelidir.

Sen Allah isminin Kur'an ile bildirildiğini söylemişsin ama peygamberimizin babasının isminde dahi, yani daha İslam doğmadan, Kur'an gelmeden bile Allah sözcüğü kullanılıyordu.

Allah ismini Kurán-i Kerim ile bildirmisler demedim yaziyi okurken biraz daha az heyecanli okuyalim.
Onun isminin Allah oldugunu bildirmislerdir diyorum.
Yine yaziyi eksik okumussunuz.
Ayrıca, Kur'an gelmeden önce de ilahi dinlerin olduğunu göz ardı etmiş olmalısın. Çünkü sonuçta peygamberimizin babası ve dedesi ve onların da büyük dedeleri, islam öncesinde de Hz. İbrahim'in dininde idiler, yani Allah'ı Allah olarak tanıyorlardı.

Sivaspor: Kuran'i kerimde Allah bir isim olarak belirtilmistir.
Insanlar ilk defa Kurán'dan ogrenmisler gibi bir cumle varmi burda?

Yazimi bitirirken:
Islam dini daha dunya yaratilmadan once vardi bunu aklimizdan cikarmayalim.
Arapca yi Islam'in resmi dili olarak degil Kurán-i Kerim'in dili oldugunu unutmayalim.
Bazi seylerin arastirmasi yapilmaz bunlar kul icin tehlikeli oldugu icin islam yasaklamistir.
Mesela;
Allah'u Teala'nin vucudi varliginin dusunulmesi, hayal edilmesi, arastirilmasi gibi.
Cennet ve cehennem'in nasil olduguna dair iddialarda bulunmak gibi,
Bunlar insan aklinin sinirlarini zorlayacak kavramlar olup insani inkar'a goturebilecegi icin yasaktir.
Allah'u Teala ezel ve ebed'dir. O herseyden once ve sonradir.
O herseydir.
Onun Ismi Azam'i tektir, en guzel ismidir, benzersizdir. Zaten Allah ismi yazilis itibariyle arapca kurallarina uymaz.
el-ilahe degil el-illah bile yazilsa okunusu benzese dahil anlami ayni kapiyi acmaz.
Elimizde hic bir kesin ibare yokken boyle bir ismin arastirmasini yapmaya kalkmak haddimizi asmaktir. Kul dinini arastirmalidir yaradanin isminin anlamini degil. Zaten Kuran'i Kerim'i yeterince arastirirsaniz ve okursaniz o isim sizin icin cok farkli anlamlara gelecektir.
Islam sadece son din olarak dusunmeyin arkadaslar, diger dinlerde islam dininin parcalaridir ve yine sandiginiz gibi en son degil en once gelen dindir.
Zaman ve mekan kavrami bizim bilgimiz disindadir.
Hic unutmayinizki gelmis gecmis butun insanlar.
MUSLUMAN OLARAK DOGDULAR, HALEN DOGUYORLAR, VE DOGACAKLAR.
Butun ruhlar dunyaya gelmeden once inaniyoruz yarabbi demislerdir.
Islam'i daha genis arastiralim.
Saygilarimla,

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Allah la ilahe illallah muhammedün resulullah...

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Islam'i daha genis arastiralim.
Saygilarimla,
SS kardeşim,
Araştıralım demişsin amma araştırmadan yazmışsın, bahsi geçen konuların kaynakları mevcut.
Bundan ayrı olarak şunu eklemek isterim,
Yahudilerden bir grup da Allahu Teala'yı Yehova olarak adlandırırlar,
bu esasen Ya Huve yani 'Ey O' anlamına geliyor.
Yani Allahu Teala'yı isimlendirilemez olarak tanımlıyorlar.

Elmacık'ın anlatmak istediği mesele ortada,
Tanrı kelimesi gibi günümüzde hellenistik çağa dair mitolojik uydurmalara verilen, hele hele doğruganlığıyla öne çıkarılan bilmem kaç şunlu bunlya sahip zımbırtıları bereket tanrısı ve benzeri tanrı tanımlamalarıyla sunulduğunu düşünürseniz, kullanımın doğru olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.
Allahu Teala'nın Esma'ul Husna'sında isim mi kalmadı arkadaşlar?

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Çok önemli bir paylaşımda bulunmak isterim. Buyrunuz.

Her Nefes/Her nefis ,O'na Atıftır-Mustafa İslamoğlu

Tüm isimler,ALLAH ismine dönüktür.Peki,ALLAH isminin kendine döndüğü bir lafız var mıdır?

Evet,Kur'an'da ALLAH isminin kendine döndüğü tek lafız vardır: Huve "O"

Tıpkı,Kul huve'llahu ehad de olduğu gibi."O" zamiri,tüm mana ve kelimeleri ötesindeki Zat-ı İlahinin mutlak varlığını temsil eder.

O,O'dur.O,kendisi olandır.O, kendisinden başkasına benzemeyendir.O'nu,hakkıyla ancak O tanır.O'nu hakkıyla ancak O sever.O'nun hakkı O olmaktır.O olmak,el-Hak olmaktır.O olmak,mutlak hakikat olmaktır.

O'ndan başkasının hakkı,O'na kul olmaktır.O'ndan başkasının hakkı,mahluk olmaktır.O'ndan başkasının hakkı,O ol deyince olmak,olma deyince olmamaktır.O'ndan başkasının hakkı O'na rağmen hiçbir hakkının olmadığını,O'nun sayesinde var olduğunu bilmektir.O'ndan başkasının hakkı,O'na kayıtsız şartsız teslim olmaktır.

Huve'nin aslı hu/he'dir.Huve'nin vav 'ı zaittir.Bunun delili ikil ve çogul formda ortadan kalkmasıdır.Bazıları hu zamirinin harfi olan he'yi ALLAH isminin türetildiği asıl olarak görürler.Buna göre he harfine bir milk lamı aklenmiş,lafz-ı celal olan ALLAH olmuştur.

ALLAH İSMİ elif ile BAŞLAR,he İLE BİTER.

YANİ,DİLDE BAŞLAR,CİĞERDE BİTER.

Hu ve he'nin yalın hali olanh, ta ciğerden çıkan bir sestir.Aslında,sesten öte bir nefestir.Nefes,canlılığın alameti,yani ayetidir.H,ssıradan bir nefes degildir.Nefes alan varlıklar içinde,insanı enfes ve eşref kılan nefestir.Nasıl ki nefes almak maddi ölüm alametiyse,O'nsuz kalmak ta manevi ölüm alametidir.Ceset,nefessiz kalırsa ölür.Ruh,O'nsuz kalırsa ölür.Her nefes sahibi,aldığı nefes adedince O'nu tesbih eder.O'nun varlığını ve birliğini inkar edenleri,başta kendi aldıkları nefes yalanlar."ben..ben..ben.."diyerek kendi nefislerini ilahlaştıranları,"O..O..O.."diyen nefesleri tezhip eder.İşte bu nedenle "tükenmeyen nefes"yani,""çıkmayan candan ümit kesilmez"O'na sırt çeviren her nefis,bir gün gelir,aldığı nefesin farkına varabilir,O'na yüzünü dönebilr.

Hu(O)tesbihinin medarı olan nefes el-Hay isminin canlılardaki tecellisidir.İnsan aynasında mutlak iradeden bir yansıma,öutlak dirilikten bir yansıma,öutlak merhametten bir yansıma oldugu gibi mutlak nefesten de bir yansıma vardır.Nasıl ki maddi beden,ciğer aracılıgıyla aldığı havayı kan aracılığıyla iletilen bir havaya dönüştürüyor,bu, göze fer,beyne enerji,ele ve ayağa güç,dile ve dudağa söz ve ses olarak yansıyorsa,manevi bedendede ,aldığı manevi havayı manevi kalp aracılığıyla tüm manevi organlara bir nur olarak dağıtır.Bu nur gözde basirete,gönülde muhabbete,akleden kalpte hikmete,şuurda fesarete,hafızada zikre,müdrikede idrake dönüşür.

Mutlak nefes ilahi nefestir.İlahi nefes tıpkı hepsi mutlak olan İlahi işitme,İlahi görme İlahi bilme gibidir.Nasıl ki bunlar insani işitme,görme ve bilmenin çok ötesindeyse,İlahi nefes de,insani nefesin çok ötesindedir.Aşkın ve mutlaktır.Vahyin,ceset ve can yanında insanı insan kılan ruh gibi üçüncü bir unsura sahip oldugunu ifade buyuran "Ruhumdan ona üfledim"ifadesi,hiçbir beşeri aklın kavrayamayacağı İlahi nefesin,beşer diline ve düşüncesine inzalidir.Alemi var eden ve ayakta tutan,el-Hayyu'-Kayyum'un bu nefesidir.İnsanı insan eden fıtrat,irade,akıl ve şuur,bu İlahi nefesinruh prizmasında şavkıyan renkleridir.İnsan zihninde asla kişileştiremediği O,konuşan canlı olan insanın tasavvurunda yer almalı,akıl ve idrakinde yankı bulmalı,bilincinde hissedilmeli,göze fer olmalı,gönle ferman olmalı,dize derman olmalı,oradanda dile dökülmelidir.Odilde,anıldığı zaman ALLAH olarak anılır.ALLAH ismi O'na ait tüm niteliklerin kendine döndüğü "kalp"tir.

Bu alem kevn ve fesad ve bozuluş/hayat ve ölüm alemidir.küçükten büyüğe,her yaratılan bu ilahi kanuna tabidir.

NEfes alan canlıları içerisinde sadece şuur sahibi olanlar,İlahi nefesin tecellilerinin farkına varırlar.Aldıkları her bir nefesin O'na atfen aldığını fark edenler,bu gayr-ı iradi tesbihi iradi olana çevirmek isterler.Her nefes alan canlının nefesinin işaret ettiği O,kimdir?Bu soru bilincin ta derinliklerinde yankılanır.Vahiy,işte idrakin derinliklerinden yankılanan bu soruya cevap verir:

"O,ALLAH'TIR"

(Alemlerin Rabbi ALLAH'ı bilmek-tanımak-anlamak-Mustafa İslamoğlu kısaltılmıştır.)

yemliha

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar kısır döngüye devam edin
Allah[cc]lafzı daha dünya yaradılmadan vardı.Cennetin kapısında la ilahe illallah muhammedün resulullah yazıyor idi
yine hadisi kursilerde belirtilen Zülcelalin kaleme yaz emrinde la ilahe illallah muhammedün resulullah vardı rabbine sualde bulunduki Muhammed[sav]kimdir Onu yaratmasaydım kainatı yaratmazdım buyurdu
Allah[cc]lafzı için teoriler üretilmesi yersiz geliyor araştırmaya kalkarsanız ömrünüz yetmez kitaplar kütüphaneleri doldurur
o lafzı başka kelimelerlede karşılaştırmayın hatta
Allah[cc]lafzı=esmaül hüsna dan biri deseniz olmaz 99 esma yine olmaz bize öğretilen[oğrenmemize izin verilen]öğretilmeyen[izin verilmeyen](bir düşünce 999)esmaların hepsini kapsar
huvallahülezi la ilahe illa hu
http://forum.shiftdelete.net/din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi/72113-islamoglunun-gerekceli-meal-kitabinda-bir-ayetin-inkari%5Bcubbeli-ahmed-hocaefendi%5D.html

lütfen kaynaklara dikkat edelim

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Allah[cc]lafzı daha dünya yaradılmadan vardı.Cennetin kapısında la ilahe illallah muhammedün resulullah yazıyor idi
yine hadisi kursilerde belirtilen Zülcelalin kaleme yaz emrinde la ilahe illallah muhammedün resulullah vardı rabbine sualde bulunduki Muhammed[sav]kimdir Onu yaratmasaydım kainatı yaratmazdım buyurdu
Allah[cc]lafzı için teoriler üretilmesi yersiz geliyor araştırmaya kalkarsanız ömrünüz yetmez kitaplar kütüphaneleri doldurur
o lafzı başka kelimelerlede karşılaştırmayın hatta
Allah[cc]lafzı=esmaül hüsna dan biri deseniz olmaz 99 esma yine olmaz bize öğretilen[oğrenmemize izin verilen]öğretilmeyen[izin verilmeyen](bir düşünce 999)esmaların hepsini kapsar
huvallahülezi la ilahe illa hu

Iste ben bunu anlatmaya calisiyorum.

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
lütfen kaynaklara dikkat edelim

Kaynak konusunda bir sıkıntı yok. Ben üzüm salkımındaki çürük üzümü yemem ama diğer sağlam üzümleri yerim. İslamoğlu hocanın kıssa yaklaşımını kabul etmiyorum ama sağlam pabuç değil de demiyorum. Cübbeli Ahmet Hocadan istifade ettiğim ayrı, İslamoğlu hocadan istifademiz ayrı.
Elhamdulillah.

Bu konuda farklı birşey de söylemiyoruz, kaynağın neresinde sıkıntı var?
yani konunun açılış sebebi tanrı sözünün kullanımının yanlışlığı.
bu konuda ayrışıyor muyuz?
zan etmiyorum.
hayırlı günler dilerim.