AK Parti'den F klavye hamlesi

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bence zor tutar hadi okullarda f klavye getirdiniz kafede evde her yerde q klavye var alışkanlıkları değiştirmek zordur ama neyse :D

O zaman sigara yasağının da tutmaması gerek. Ayrıca klavyede en hızlı yazı yarışmasında 58 dünya 1.liği var Türkiyenin F klavyede

axilik

Profesör
Reaksiyon puanı
6
O zaman sigara yasağının da tutmaması gerek. Ayrıca klavyede en hızlı yazı yarışmasında 58 dünya 1.liği var Türkiyenin F klavyede

İyimiş:thumbup: de gereksiz bir tartışma sadece F klavye kullanarak Türkçemizin kullanımının geliştirilmesine yardımcı olacaklarını zannediyorlarsa büyük bir yanılgı içerisindeler. Önce okullardan başlasalar daha iyi olur...

bost35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Boş işlerle uğraşmaktan bıkmadılar iş hayatında q klavye okulda f klavye q klavye savaş acanlar daha space tusu nedir bilmeyenler canları sıkılmış tırı vırı işlerle uğraşıyorlar devlet desteği verecek bide buna olaya sonra ellerinde patlıcak üretici ve satıcının kimin poposuna kaçacak tabii ki bizim :)) bırakın f q da o paralarla fiber döşeyin hatırı sayılır bi iş yapmış olun..

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Boş işlerle uğraşmaktan bıkmadılar iş hayatında q klavye okulda f klavye q klavye savaş acanlar daha space tusu nedir bilmeyenler canları sıkılmış tırı vırı işlerle uğraşıyorlar devlet desteği verecek bide buna olaya sonra ellerinde patlıcak üretici ve satıcının kimin poposuna kaçacak tabii ki bizim :)) bırakın f q da o paralarla fiber döşeyin hatırı sayılır bi iş yapmış olun..
Fiberi devlet mi döşeyecek :D TT artık devletin değil bunu bilmiyorsun herhalde :D

setcom_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Piyasada satılan ürünlere zorunluluk getirilmesi F klavyenin kullanılma oranını artıracağını sananlar çok yanılıyor. MEB önceliğini başka bir konuya vermesi gerekiyor: Doğru Türkçe kullanımı. Q klavye kullanıyoruz diye dilimiz bozulmadı. Gençlerin Türkçe sorununu halledelim, sonrasında tüm Q klavyeleri çöpe atar yakarız.

---------- saat 18:26 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:23 eklenmişti ----------

verdiğimiz bilgilerin doğruluğunu kontrol edelim. buyrun doğrulara...
öncelikle 58 değil 28

F KLAVYENİN BAŞARISI
• 1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başladı.
• Yarışmacılarımız bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular.
• Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı.
• Hatta Fransızlar 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye itiraz ettiler.
• 6 saat süren tartışmalardan sonra, Fransızlar'a siz de yapın o halde özel bir klavye' denilmiştir.
• 2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonası’na “F klavye” ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2’ncisi olmuşlardır.

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
F klavye yaygınlaşması güzel tabi.Ama yeri var

Oyun oynarken program yazarken f klavye kullanışssız gelir. Piyasada 2 side bulunsun seçimini biz yapalım

offoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
- F Klavye sonuçta bir tercih olarak verilecek, bence olmalı 2 parmak yazmak nerde 10 parma yazmak nerde! Kullanamayanlar farkını bilemez..

- Tasarı firmaları üreticiye tercih artırmaya zorluyor, bunun nesi yanlış.. hala türkçe kullanım kılavuzu vermeyen, printer verip içinde kablosu olmayan ürünler satılıyor bu ülkede (nerde firmanın tüketiciye saygısı! Avrupada her dilde sunum veriliyor)

- Hiç dikkatinizi çektimi bilmem ama Maliyede hala F klavye, daha nerelerde vardır bilmem..

- Madem F saçmalık, o zaman söyleyin Pardus cengaverlerine boşuna kasmasınlar kendilerini !!!

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Madem F saçmalık, o zaman söyleyin Pardus cengaverlerine boşuna kasmasınlar kendilerini !!!
F saçmalık değil, F için Q'ya savaş açılması saçmalık. Pardus için Windows'a savaş açmakla eşdeğer.

Pardus demişken o zaman sevgili AKP bütün devlet kurumlarında Pardus'a geçsinde görelim? Yapacaklarını hiç sanmıyorum fakat yaparlarsa AKP karşıtları bile alkışlar bu hareketi.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
F saçmalık değil, F için Q'ya savaş açılması saçmalık. Pardus için Windows'a savaş açmakla eşdeğer.

Pardus demişken o zaman sevgili AKP bütün devlet kurumlarında Pardus'a geçsinde görelim? Yapacaklarını hiç sanmıyorum fakat yaparlarsa AKP karşıtları bile alkışlar bu hareketi.

Savaş açmak diye bir şey söz konusu değil o sadece Haberi daha dikkat çekici sunmak için kullanılan bir ifade...

Burada maksat F klavye kullanımını arttırmak...

Savaş dediğiniz şey Q klavye nin tamamen yasaklanması anlamına gelirdi...

Ama bu düzenleme Q yu yasaklamıyor sadece Türkiye ye bilgisayar satacak firmalara Q kadar F klavye getirme şartı getiriyor... Böylece müşteriler Q dayatmasından kurtulacak... Aslında bu bir şekilde özgürleşmedir...

Diğer bir konu var... İşte yok OYUN oynarken sorun olur... Yok Bilgisayar kurulurken BİOS tanımaz vs vs vs...

Kimse kusura bakmasın...

ARAP lar... ÇİNLİLER... RUSLAR... YUNANLAR... Haberde geçtiği gibi İSPANYOLAR(Latin alfabesi kullansalar da klavye düzenleri farklı)

Bu ülkeler OYUN oynayamıyor mu?
BİOS bu ülkelere sorun mu çıkarıyor?

O Klavye leri tasarlayanlar... Yazılımları yapanlar... Emin olun sizin kadar onlar da düşünmüştür herşeyi...

PARDUS konusuna gelince... Buradaki tek kelimelik hiç bir fikir içermeyen yorumlara baktıktan sonra Hükümet tüm kurumlara Pardus zorunluluğu getirse yine sırf bu hükümet getirdiği için saçmalık diyecek dünya kadar adam var...

Onlar için yapılan işin mahiyeti önemli değil... Önemli olan kimin yaptığı... Onlar tüm halka çuval çuval altın dağıtsa yine bu tip insanlara yaranamazlar... :thumbdown:

Ay Parçası

Profesör
Reaksiyon puanı
27
valla bu işler bizi aşar arkadaşlar ülkemizin yapılacak çok daha önemli işleri var onlarla uğraşsınlar.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
F Klavyenin yaygınlaşması için "Q Klavyeye savaş açmak" gerekmiyor güzel kardeşlerim. Vasatı bulmak gerek; millet her konuda ya o uca gidiyor ya ötekine.. F Klavye Türkçe için bu kadar uygunsa madem, F Klavye kullanılsın, bunu yapmak için Q düşmanı olmaya gerek yok ki.

Nitekim ben işim gereği Q kullanmak zorundayım. Uzun bir süre F klavye kullandım, evimde bir adet F klavye de var; ama web işleriyle ilgilenen arkadaşlar bilir, programcılık, kod yazımı vb şeyler için F klavye kesinlikle uygun değildir ve inanılmaz derecede kullanışsızdır.

program yazanlar için türkçe q klavyede kullanışsız diye haykıran birsürü insan tanıyorum :)

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
program yazanlar için türkçe q klavyede kullanışsız diye haykıran birsürü insan tanıyorum :)

tamam canım onnar q kullansın ama benimde bir magazaya gidim ürün beyendimmi q veya f seçme hakkım olsun

yapılan şey sadece bu niye bukadar uzadı annamadım

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
Meseleye şu açıdan bakamamışım; bir tarafta abartmış "dilciler" hükümet niye F klavyeyi yaygınlaştırmıyor, bunlar üzerimizdeki Amerikan oyunlarıdır Q klavye Türk kimliğimizi elimizden almanın adımlarından biridir, hükümet haindir diyor, diğer yandan peki yapalım Türklüğümüzü kurtaralım(!) dediklerinde ise "her şey bitti bu mu kaldı" algısına yol açıyor.

Siyaset stresli iş. :)

Al bende de o kadar. :thumbup1:
valla bu satten sonra f yle m eyle uğrşamam, yeni yetme çocuklara mevbur koysunlar.:dirol:

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
f klavye birlikte kullanılan harflerin yakın konulması esasına göre hazırlanmış bir klavyedir. q klavye ise tam tersine yazma hızını yavaşlatmak için tasarlanmıştır. dolayısıyla hız açısından q klavyeyi savunmak pek mantıklı olmaz.

f klavye kullanımının dile katkısı sınırlı olacaktır. örneğin ewet yazmayız f klavyede. getireceği önemli yenilik yazma hızında olacaktır. gerek programlamada gerek düz yazıda yazma hızınız artacaktır. sanıldığı üzere yeni klavye düzenine alışmak çok zor olmayacaktır.

lütfen bu konuya siyasi açıdan bakmayalım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aha bir bu eksikdi.İnsan alıştığı düzeni kullanmalıdır.

---------- saat 12:51 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:50 eklenmişti ----------

Q klavye benim hayatım yazılımcılar ne derse desin :D

oxytacin

Asistan
Reaksiyon puanı
6
f ye geçersen ekime geçmezsen ..me kadar

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175

Programlama için oldukça sık kullanılan noktalama işaretleri ve yine sık kullanılan harfler x, q, w, F klavyede en köşelere ve en kullanışsız yerlere konulduğu için programlamayı her halükarda zorlaştırır. Biraz kelime oyunu yapmışsın; "Türkçe Q klavye" demişsin. Evet, doğru, yine programlamada en sık kullanılan diğer önemli işaretler (köşeli, yuvarlak ve süslü parantezler, tek ve çift tırnak işareti ve bazı diğer özel işaretler gibi) Türkçe Q klavyede de kullanışlı değil; ama sanki F klavyede bunlar kullanışlıymış gibi bir çarpıtma yapmışsın; halbuki burada Türkçe F klavyede bahsettiğimiz için bu açıdan o iki kat daha fazla kullanışsızlaşıyor.

Programlama işleri için en iyisi İngilizce Q klavye, sadece biz günlük hayatta da Türkçe kullandığımız için Türkçe Q klavye programlama için şu anda olabileceklerin en iyisi.

Q Klavye yazma hızını düşürmek için tasarlanmıştır deniliyor; doğrudur. Fakat sık kullanılan harflerin birbirine yakınlığı yazmayı her zaman hızlandırmaz. Bilakis sırf tuşların yakınlığından dolayı bahsettiğim işlerde F klavye işi çok zorlaştırır, parmaklarınız birbirine dolanır yazarken.

Türkçe yazmak için F klavye daha hızlı olur diyor, işte bu mümkündür; ben F klavye kullanıp alıştıktan sonra normal bir hızda yazabiliyorum F klavyede; fakat Q klavyede yazamamaı gerektirecek söylendiği gibi bir durum da yok. O yüzden "Q klavye hız düşürmek için tasarlanmıştır" demek çok anlamlı değil. Çünkü sonuçta kaç tane tuş var ki klavyede; özel bir tasarım sanki bilimsel uğraşlar sonucu yapılmış gibi algılamaya gerek yok; çünkü nasıl tasarlarsan tasarla alışkanlıklar değişince otomatik olarak yavaşlayacaktı. Bunun bir başka ispatı da Q klavyede 10 parmak gayet de hızlı yazabilen kişilerdir. Demek ki olay "tasarım"dan ziyade alışkanlık meselesidir.

Öyleyse Q klavyenin tarihini teşkil olan bu olaya gereğinden fazla takılıp "yavaşlık için tasarlanmıştır en iyisi en süperi F'dir" gibi saçmalıklara inanmayalım. Tamamen ihtiyaç meselesidir.

Eğer bir hikaye/roman yazarı veya köşe yazarı olsaydım, ya da günlük kullanımda sadece Türkçe yazıyor olsaydım muhtemelen F klavyeye alışır ve onu kullanırdım; ama çok amaçlı kullandığım için F klavye benim işimi her yönden zorlaştırır, o nedenle de hiçbir zaman kullanmam.

Bu konuda da farklı klavyeli ürünler üretilmesi yerine keypadlerin daha portatif olması sağlanmalıdır. Çünkü sonuçta adam 100 tane Q klavyeli laptop, 100 tane de F klavyeli laptop üretemez. Birinden satacak 100 tane, ötekinden satacak 10 tane.. Hem talepleri karşılayamayacak hem de malların büyük bir kısmı elinde kalacak. F klavyeden az yapıp satsa bu sefer de kanuni düzenlemeye takılacak. Böyle bir zorlama yapmak ve işleri daha içinden çıkılmaz bir hale getirmek yerine en iyisi laptoplardaki keypadleri daha portatif, yani kolayca değiştirilebilir hale getirmektir. Tabi yazılımcıların da bu konuda destek vermesi lazım.

Aslında yazılımların buna destek vermesi de özünde çok kolaydır, klavye denetleyicisine sadece iki byte'lık veri ekleyerek gönderilecek sinyal klavyenin kendini bilgisayara hangi cinsten olduğunu tanıtmasına yeterli olacaktır. Atıyorum Q klavyede denetleyici klavyenin Q olduğunu bildiren bir sinyal gönderecek ve yazılım da ona göre davranacak. Hatta bunun için bir anahtar bile yapılabilir. Yani kullanıcı gerektiğinde aynı klavye üzerinde F veya Q olarak hatta başka dillerde bile çalışabilir.

Bundan daha da iyisi, klavyede boyalı tuşlar yerine LED'li tuşlar olması olurdu. Yani klavyenin üzerindeki tuşlar kullanmak istediğin dil ve düzene göre ortaya çıkacak.

Ne kadar çok şey yazdık. :)

whiteleon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
10 yaşında klavye kullanmamış bir çocuğun önüne F ve Q klavye getirip koysanız da bir seçim yapmasını isteseniz, sizce Q klavyeyi seçer mi?
Evet ben de alıştım ama Q klavyedeki harflere baktığım zaman "hangi salak bütün Türkçe karakterleri sağa sıkıştırmış?" diye düşünmeden edemem...

Sırf AKP böyle bir mücadeleyi başlatmış diye karşı çıkmak "tipik" bir tepki olarak görülecek olsa da "insaflı" değildir.

Aklı başında her Türk Q klavyenin kendi dillerinin özelliklerine göre tasarlanmadığını farkeder.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
elmacık ben düzelteyim sen yanlış anlamışsın program yazanların Türkçe klavye ile işi olmasın F olanıda Q olanıda sıkıntı emacs editorunu kullanan kullanicilar bu sıkıntıyı herzaman söylüyor neyse ben kaçtım

malibumali

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Nedir bu Tay-yeap'in tavırları ya. Millet sigara içmesin diye sigaraya zam yaptırdı, milleti batırdı. Şimdi de işsiz mi bırakmaya çalışıyo!!!

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
elmacık ben düzelteyim sen yanlış anlamışsın program yazanların Türkçe klavye ile işi olmasın F olanıda Q olanıda sıkıntı emacs editorunu kullanan kullanicilar bu sıkıntıyı herzaman söylüyor neyse ben kaçtım

Tek bir editöre bakıp "program yazanlar için Q klavye kullanışsızdır" demek doğru mudur? Sanki program sadece Emacs'ta yazılır. :) Program yazarken Türkçe klavye işi zorlaştırıyor evet, ben de sevmiyorum. Ama maalesef klavyeyi aynı zamanda günlük yazım için de kullandığımızdan mecbur Türkçe kullanıyoruz; yine de Türkçe Q ve F arasında mukayese bile kabul etmez konu; kesinlikle F bu anlamda çok daha kötü.

Aslında mümkün olsa iki klavyeli bir sistem kullanırım, çift keyboard kullanan şantörler gibi. :)

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
yeni başlayanlar F ile başlarsa mantıklı olur. doğrusu budur.

Amma velakin psikoloji de geriye ket vurma ve ileriye ket vurma gibi kavramlar vardır.
nedir bunlar?
geriye ket vurma: sonradan öğrenilmeye çalışılan bir işin önceki öğrenmeyi söndürmesi unutturması olayıdır.
ileriye ket vurma: önce öğrenilen ve pratikleşen bir işin sonradan farklı yolla yapılması öğrenmeyi çok zorlaştırması olayıdır.

örn: yolun sağından araba kullnamyı öğrenen birisi başka ülkede yolun solundan kullanma durumu oluşursa bunu başaramaz, çok zorlanır, devamlı hatalar yapar.
bu uzun sürerse yolun sağından gitmeyi unutur.
artık ikisine beceremez.:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

q öğrenen birisi f yi öğrenemez. baştan ilk onu öğrenseydi çok kolay olurdu.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
q klavye hızı düşürmek için tasarlanmıştır. fakat her tasarı başarıya ulaşacak diye bir kaide yok. bununla beraber hızlı yazmak için tasarlanmış bir klavye ile yavaşlatmak için hazırlanmış bir klavye arasında önemli bir fark olacağını kestirmek çok zor değil.
yazarken parmakların birbirine dolanması gerçekten çok garip. ellerinizi koyduğunuz yerde basmanız gereken tuşa en yakın parmak ile değilde başka bir parmak ile basmak isterseniz olabilecek bir durum ve bu durum yazan kişinin el becerisi ile ilgili bir durumdur.parantez, köşeli parantez vb işaretler f klavye ile q klavyede aynı yerdeler dolayısıyla programcılar için ciddi zorluk çıkartmaz. bu konuya bencil yaklaşmak hiç doğru olmaz. şüphesiz klavye hızı alışkanlıklara göre değişir fakat f klavye gibi kolayca hızlı yazmamızı sağlayacak bir klavye mevcutken neden q klavye'de uzmanlaşmak için zaman harcayalım veya yeni nesile zaman harcatalım.

laptoplarda bunun yaygınlaşması zaman alacaktır. zaten laptoplardan önce masaüstü pc'lerde bunu yaygınlaştırmamız gerekli. örneğin internet kafeler yönelik bir yönetmelik bu girişime büyük fayda sağlayacaktır.

lütfen seçim şansımızın olduğu yerlerde f klavyeden yana tercihte bulunalım.

23Numara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Nedir bu Tay-yeap'in tavırları ya. Millet sigara içmesin diye sigaraya zam yaptırdı, milleti batırdı. Şimdi de işsiz mi bırakmaya çalışıyo!!!
Q klavye ile milletin işsiz olması arasında ne alaka var Şirketlerin yapacağı sadece tuşların yerini değiştirmek olacak hatta devlet de yasa - tasarı çıkardığı için f klavye satışları patlayacaktır .

Ayrıca sigara tasarısı mecliste en çok destek gören tasarıdır.Millete en faydalı kararlardan biridir.Halkın zarar görmesi mi iyi zengin şirketlerin zarar görmesi mi?

Bu arada şu gözlüğünü at yolu iyi göremezsin.:thumbup:

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
orcnd, kardeşim söylediğin şeylerde haklılık payın var, fakat tümden haklı olabilmen için Q klavyede kimsenin hızlı yazamaması gerekir. Fazla karmaşık bir olay değildir klavye, basit bir kaç tuş vardır o kadar. Yavaşlatmak için tasarlanmış bile olsa, bir kaç tuş farkıyla yavaşlatma başarılamaz, ki zaten dediğim gibi alışkanlıktır asıl önemli faktör ve ondan dolayı da Q klavyede gayet hızlı yazabiliyor insanlar.

Parmakların birbirine girme noktasında da söylediğim şeyi anlamışsın sanırım, ya da ben eksik anlatmışım. Basacağın tuşa basman gereken parmakla değil de başka parmakla basmandan kaynaklanmıyor durum, tam tersi basman gereken parmak zaten o anda başka tuşta olduğu için sorun çıkıyor. Bu belki de benim işim gereği yaşadığım bir deneyimdir, ama sonuçta bu anlamda "pratik" olmayı yavaşlatıyor.

Türkçe yazmayı kolaylaştırdığına bir şey söylemiyorum tabi ki gayet mümkün, ama Türkçe yazmayı kolaylaştırıyor diye her konuda mükemmelmiş her konuda kullanışlıymış gibi yansıtmaya çalışmak, işte bence asıl bencillik budur.

Bir de noktalama işaretleri Q ve F klavyede farklı yerlerdedir, tırnak işaretleri de öyle. "Bencil" demeden önce de iki kere düşün kardeşim, çünkü ben kimse F kullanmasın demiyorum, programcılık ve benzeri meslekler için "kullanışsız" diyorum. Bunu uzun bir süre F ve uzun bir süre de Q klavye kullanmış birisi olarak söylüyorum.

"Seçim şansımızın olduğu yerlerde F klavyeden yana tercihte bulunalım" demek de bencilliktir, çünkü bu tamamen ihtiyaca göre tercih edilmesi gereken bir konudur. Sırf biz bir çeşit klavyeyi beğeniyoruz diye herkesin aynısını seçmesini isteyemeyiz; dediğim gibi, ihtiyacı olan, kendisine kullanım kolaylığı sağlayacağını düşündüğü klavyeyi seçmelidir, yoksa zorluk yaşar. Örneğin klavyeyi sadece günlük işlerde kullanan birisi Q klavyede, çok amaçlı kullanan birisi ve işi bilgisayar olan birisi de F klavyede zorlanabilir; o yüzden herkes kendisine en kolay gelen şekli seçmelidir; sanki bu bir milli mücadele meselesi gibi yansıtılmamalıdır. Dolayısıyla bazı şeyler evrensel olabilmelidir, o kadar sert çıkmamak gerekir. (Üçüncü defadır söylüyorum, bir tanesini övmek için ötekisini yerin dibine sokmaya gerek yoktur.)

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Gereksiz bir başka uygulama daha.

macit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla isteyen F kullansın ama Q klavyemize dokunmasınlar...

mastem13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herşey bitti de bu mu kaldı?

Kusura bakmayın ama devlet dediğiniz şey Sizin gibi yürürken sakız çiğneyemeyenlerden değil...

Devlet aynı anda yüzlerce binlerce işi yapar...

Zaten bunun için bu kadar kurum bu kadar bakanlık var...

Üstelik haberin veriliş tarzına bakıp da küfretmeye gerek yok...

F Klavye yaygınlaştırılacak...
Q Klavye YASAKLANMAYACAK...

Firmalar Türkiye de her iki Klavye seçeneğini de bulundurmak ZORUNDA OLACAK...

Yani Q Kullanmak isteyene ne bir yasak var ne bir engel...

Maksat Türkçe için uygun olan Klavye yi yaygınlaştırmak...

Ve Haberde de geçiyor...

Hedef kitle BİZLER değil ÇOCUKLAR... Yani bilgisayarla yeni tanışacak olan kitle...

Sırf yıkıcı yorum yapmak için de yorum yapılmaz ki!!!

arkadasa katiliyorum cok guzel anlamis yorumlamis

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
Q kullanıyorum kendimi bildim bileli hep Q vardı elimde şimdi bana kalk F kullan desenz bildiğimide unuturum
ki bu anayasanın asıl maddesi olmıcak yaa elma sepetine hep kırmızı değil birde yeşil elma eklenicek isteyen istediğini alıcak propagandaya dönüşmesin basit bişy