AK Parti'den F klavye hamlesi

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
gerek yok q iyi,f ye geçmem ben

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Qye alıştık F tipi neymiş?

mgazi

Asistan
Reaksiyon puanı
5
F klavye de nereden çıktı? Tüm millet gider mersine bizimkiler de tersine giderler. Böyle saçma sapan bir iş olabilir mi? Git tüm dünyaya F klavya kullandır ben de kullanayım ama bu şekilde hiç bir manası yok bu işin. Amaç Türklüğünü, Türkçeni vs. milliyetinle alakalı birşeyleri korumaksa bu böyle olmaz. Gider bir anakart, işlemci, ram, ekran kartı, monitör vs. birşeyler üretirsin o zaman birşeyler yapmış olursun. Neymiş? F klavyeymiş... pehhh... Sen git çoluğa çocuğa Türkçeyi öğret ondan sonra bu işlere gir.

tertunc

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
21
Şimdi alışmışken bir yerde kullanmamız gerekse zor olacak bu f klavyeyi kullanmak...

FiRARDA

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Selahattin Duman'dan F/Q klavye üzerine bir yazı

"Globalleştik, top olduk.. Q klavyeli laptop olduk!

Adetim değildir ama bugün öyle başlayayım.. Dijital teknoloji üreticilerine ileneyim.. Gözünüzde Q klavyenin tuşları kadar çapaklar çıksın e mi? Milliyetçiliğe geldi mi Tanrı Dağı’ndan eksik yanınız yok.. Sıra Türkçeye kazık atmaya geldi mi her biriniz tek kişilik ordu..

Bu sabah değişik bir ruh haliyle uyandım..

Kızımın kahvaltı niyetine yaptığı menemende yeterince yeşil acı biber yok..

Benim kafa, menemen ile bilgisayar âlemi arasında nasıl bir bağlantı kurduysa artık, o andan itibaren zihnim (F) klavye olayına kilitlendi..

Bu mücadelede safımı belli etmeye karar verdim..

Uzun cümle kurmayı sevmediğimden (bana yazması zor gelmiyor, algıda seçici davranan okuru kolluyorum..) mücadelenin ne mücadelesi olduğunu anlatmayı aşağıdaki cümleye bıraktım..

(F) klavye ile (Q) klavye savaşı..

Daktilodan, bilgisayara kadar.. Hepsinin bir klavyesi var..

Parmak o klavye üzerinde gezinir.. Tuşlara basar, kelime olur.. Derken kelimeler birikir o da yazı olur..

“Ak üstünde karalar, birbirini kovalar..” dediğimiz yazı yazma marifetinin teknolojik hali..

Lafın burasında “Ha (F) klavye olmuş ha (Q) klavye.. Üzüm pekmez, fark etmez..” deyip geçemiyoruz..

Çünkü (F) klavye dediğin teknik milli.. (Q) klavye ise gayri milli..

Aradaki farkı, harflerin (F) klavye dizilişini icat eden zatın zamanla İslamiyeti kabul edip hidayete ermesi yaratmamış..

Veya (Q) klavye mucidinin inadına gavur kalması yüzünden de değil..

(F) klavyenin milliliği teknik..

OSMANLI YASAĞI..

(F) klavye dizilişini bulanlar “Türkçeyi daktilo marifetiyle nasıl en kolay şekilde yazarız..” sorusuna kafa yorup, buralara gelmişler..

Türkçenin kelimelere yayılan ses uyumu, en çok kullanılan harflerin oranı, ölçüleri belirlemiş..

O zamanlar daktilonun saltanatı yaşanıyor.. Bilgiyi ise parmakla sayıyoruz.. O zamanlar dediğim 1955 yılı.. Başımızda ise Menderes hükümeti dikilmekte..

İşte o hükümetin emrinde çalışan akil adamlar (F) klavyenin teknolojik yazılımda esas olduğunu kanuna bağlamışlar..

Daktilo mu ithal edilecek? Klavyesi illa ki milli olacak..

“Osmanlı yasağı üç gün sürer..” kuralı burada da işlemiş.. Dış dünyaya açılırken ölçüler şaşmış.. Ahali zaten kökünde İngilizce bir sözcük olan her şeye teşne..

Kız çocuğu dünyaya geliyor, adını Sue Ellen diye yazdırıyor nüfusa.. Oğluna JR (Ceyar) adını koymayışı ise adamın habisliğinden..

Bizim milli karakterli (F) klavye böyle böyle erozyona uğramış, Sultaniyegâh şarkıdaki gibi gün doğarken (Q) klavyenin saltanatı başlamış..

Dilimizdeki yabancılaşma olayında kendimize gelmemiz bir otuz seneyi bulmuş..

Adam lokanta açıp adını “sultani isimlerden” seçti mi içeriye giren yok.. Aynı lokantanın tabelasını değiştiriyor..

Diyelim ki “La Maison” yapıyor..

İki vakit evvel sinek avlayan restoran “La Maison” olunca içerisi adam almıyor..

Bu garip bir öykünmedir.. Cumhuriyetle birlikte içine girdiğimiz “köksüzleşme sürecinin” doğal parçasıdır.. Bunu bile anlayacağım anlamasına da..

Bu işler kendini kasan sıkı bir Türk milliyetçiliği ile birlikte yürümese..

Hem millici hem de dilde yabancılaşma yanlısı..

Dükkânından yarattığı markaya, hatta kıytırık büfesinden salaş kahvehanesine kadar her şeyde yabancı sözcük arayışı içinde..

Çocuğu için isim seçerken İngilizce veya Fransızca sözcüklerin tınısını çağrıştıracak heceleri birbirine ekliyor..

Bilgisayarda (Q) klavyenin saltanatını mı dert edecek?

1960’lı, 1970’li, hatta 1980’li yıllarda kızlarımızı iş bulsunlar diye daktilo kurslarına yazdırdık..

On parmakla yazmayı (F) klavye üzerinden öğrendiler..

Kurs amirleri ikide bir başlarına dikilip “Bizim klavyemiz budur, zinhar öbürüne heves etmeyin..” deyip kafa eti didikliyorlardı..

Kızlarımıza geçen lafları, bilgisayarlarımıza geçmedi..

GAMSIZ MİLLET..

Çok şükür teknoloji üretiminde kıvama geldik..

Avrupa’da renkli televizyon üretiminin yüzde 55’i elimize geçti.. İki vakte kadar yüzde 80’i bulacak..

Bilgisayar da yapıyoruz.. Yerli markalarımız var.. İyi de bu yerli markalar neden yerli yazım düzenimiz olan (F) klavyeyle cihaz üretmez?

Ben söyleyeyim.. İlgisizlikten.. Umursamazlıktan.. Önünde “milli” yazan şeyleri sallamamaktan..

Ampul Partisi’nin içinden biri çıktı.. Adı Ekrem Erdem.. Kafasını bu (F) klavye işine taktı.. Kendi çapında mücadelesini veriyor..

Partinin genel başkan yardımcısı olduğu için belki çabaları işe yarar..

Ekrem Erdem merak etmiş Vestel markasının sahibi, teknoloji üreticisi Ahmet Nazif Zorlu’ya bu (F) klavye meselesini sormuş..

“Niye üretmiyorsunuz?” demiş..

Tüketici piyasasının yüzde otuz dokuzu hâlâ (F) klavye kullanırken aldığı cevap benim “umursamazlık” iddiamı doğruluyor..

Zorlu’nun cevabı “Bu işten anlamam ama ilginç görünüyor..” olmuş..

Şimdi kritik yere geliyoruz..

Hükümet adamları bu fikre akıl yatırıp “F klavye milli klavyedir, bunun dışında yazılım ürünü ithâl etmek yasaktır..” derse yine mandanın mayısına basarız..

Orta yolu bulmak lazım..

Açtığı köfteci dükkânına “Lö Köfte” tabelası asıp, kendine Fransız geni taşıyan Türk girişimcisi süsü verenler zaman içinde bu sürece de alışacaklar..

Yeterki meseleye akıl yoluyla yaklaşalım..

Akıl demişken.. CNBC-e diye bilinen televizyon kanalının yöneticisini şahsım adına “yılın akıllısı” ilân ediyorum..

Filmlerde sigara içilen sahnelere sansür uygulayacak ya!

Diğer kanalların yaptığı gibi “buzlandırma” tekniğini es geçmiş..

Kim sigara yakarsa üzerini çiçekle örtüyor.. Böylece film karakteri ağzında çiçek açmış kiraz dalı gibi dolanıyor..

Patronundan rica ediyorum.. Bu akıllı yöneticiye en az dört maaş ikramiye..

Para zihin açar.."

---------- saat 16:05 eklendi ---------- önceki mesaj saat 15:58 eklenmişti ----------

kendi yorumum ise şöyle bir kaç sayfadaki yazıları okudum örnek:

Qye alıştık F tipi neymiş?
türkçenin türkiyenin sanal kimlşiği diyebilirmiyiz her milletin bir klavye dili vardır.

İşin yoksa bi de onu öğren.
sana bunu zorla öğren demedilerki gelecek nesil f klavye ile başlayacak dediler.

Ha q ha f ne farkederki
yazmaya başladığınız zaman 1 hafta içinde f klavye ile daha seri olduğunuzu anlarsınız algoritma meselesi.

F klavye yaygınlaşması güzel tabi.Ama yeri var

Oyun oynarken program yazarken f klavye kullanışssız gelir. Piyasada 2 side bulunsun seçimini biz yapalım

ne alakası var arkadaş gir ayarlar bölümüne ayarla bikere istediğin gibi oynarsın.

Saçmalıktan başka birşey değil.
söyleyecek bir cevap bulamadım aslında bu sanki biraz siyaset kokuyor gibi.

şimdi içinizde beni akp taraftarı sananlar çıkar asla ben parti tutmam onuda belirteyim.

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
F klavyeye alışabilirse insan daha hızlı ve rahat yazabilir.

Enis Kurtay

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Kusura bakmasın kimse, programcıyım ve Q klavyeye alıştım, bu yüzden F klavyeye dönemem. Senelerce Q klavye üzerinde çalıştım daha hızlı nasıl yazarım diye. F klavye'ye dönüp senelerimi harcamak istemem açıkcası.

kavrak

Profesör
Reaksiyon puanı
12
geç kalmışlar. bundan sonra kim ne yapsın f klavyeyi

6.burhan

Profesör
Reaksiyon puanı
27
türkçenin türkiyenin sanal kimlşiği diyebilirmiyiz her milletin bir klavye dili vardır.

Sen hele bir Türkçe'yi doğru düzgün yaz. Ondan sonra F klavyeyi savun.

F olsa daha iyi olur tabii ki ancak ondan önce Türkçe için bir şeyler yapmak istiyorlarsa adam gibi bir etimoloji sözlüğü hazırlasınlar.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

F olsa daha iyi olur tabii ki ancak ondan önce Türkçe için bir şeyler yapmak istiyorlarsa adam gibi bir etimoloji sözlüğü hazırlasınlar.
F tipi klavye iyi olur fakat insanların alışkanlıklarını bozmayın.Bu benim gibi bir linuxcuya windows kullandırmak gibi bir şey :wink:

SaTa

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Hemen gidip bir tane daha Q klavye alayım nolur nolmaz yakında o da piyasadan kalkar falan zaten şimdiki klavyenin tuşları da siliniyor.:)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175

Hükümet ne güne duruyor değil mi, TDK da neymiş, hükümet hazırlasın sözlüğü. Her şey siyaset bu dünyada, batasıca.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
gereksiz işler bakanından bi hamle daha

6.burhan

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Hükümet ne güne duruyor değil mi, TDK da neymiş, hükümet hazırlasın sözlüğü. Her şey siyaset bu dünyada, batasıca.

Bu klavye işini kim ortaya çıkardıysa ona söyledim. TDK varken hükümete ne oluyor ki F klavye için birden bire harekete geçtiler gibi bir mantıkla konuya yaklaşacak değilim!

Ayrıca ilgili mesajımı tekrar okumanızı tavsiye ediyorum, dikkatli bir şekilde.

dejawu

Asistan
Reaksiyon puanı
6
herkes nasıl klavye kullanıyorsa onu alsın kardeşim bence F klavye iyi yazmak açısından :)