F klavye için genelge!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
http://forum.shiftdelete.net/klavye...sini-kullaniyorsunuz-ya-da-oneriyorsunuz.html

106385_klavye_1.jpg

Yargıdan mali müşavirliklere kadar F klavyeye geçilmesi için genelge yayımlanacak.

Kamu kurumlarının tamamında zamana yayılarak F klavyeye geçilmiş olacak.

UZMANLAR DA F KLAVYE DİYOR

Yıldız Teknik Üniversitesi Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, F klavyenin bilgisayarlarda seçenek olarak değil, her yerde zorunlu standart kabul edilip uygulanması gerektiğini belirterek, "Bu standart tüm resmi kurumlarda kabul edildiğinde, önce tepki toplayacak ancak kısa zaman sonra ne kadar faydalı ve verimli olacağı görülecektir" dedi.

Yıldırım, Türkçe'ye en uygun olan F klavyeyi, kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştıracak bir genelge için çalışmalara başlanmasını desteklediğini belirterek, Q klavyenin Türkçe'ye uygun olmadığını söyledi. Prof. Dr. Yıldırım, gelişmiş ülkelerde klavyeyi on parmakla kullananların sayısının yüzde 85, Türkiye'de ise yüzde 5 civarında olduğunu belirterek, "On parmakla klavyeye bakmadan, F klavye ile yapılan yazışmalar, Q klavyeye göre ortalama beş kat, yabancı dille yapılan yazışmalara göre ise iki kat daha hızlıdır" dedi.

Türkiye Gazetesi

klavye2.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye kullanılması talimatını vererek, kamu kurum ve kuruluşlarında 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin sağlanacağını bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan "F klavye" konulu genelge resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelgede, "Ülkemizde bilgisayar ve internet kullanım oranlarında son yıllarda önemli artışlar kaydedilmiştir. Bilgisayar giriş birimlerinden biri olan klavyeyi etkin kullanma ve hızlı yazma becerisi, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biridir. Günümüzde birçok ülke tarafından kendi dillerinin özelliklerine uygun çeşitli harf ve sembol yerleşim düzenine sahip klavyeler geliştirilmiş, ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda, Türk dili ve alfabesinin özelliklerine uygun ve hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeni oluşturulmuştur" denildi.

"BU GÜNDEN İTİBAREN ALINAN TÜM KLAVYELER F KLAVYE OLACAK"

Türkiye'de tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye geçişin sağlanacağının belirtildiği Başbakan Erdoğan, "Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımından F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS 2117 "Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni" standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Bu çerçevede; Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır" ifadelerine yer verdi.

F klavyenin yaygınlaşması için kamu kurum ve kuruluşlarındaki personellerin eğitime alınması talimatınıda verildiği genelgede şu ifadeler aktarıldı; "Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde en önemli husus olan kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilecektir. Bu eğitimin sağlanmasında uzaktan eğitim öncelikli olacaktır. Bu kapsamda kurulacak www.fklavye.gov.tr internet sitesinde eğitim içeriği kullanıma sunulacaktır. Eğitimin alınması, değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli yönlendirme Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Vatandaşa doğrudan hizmet sunan veya iş sürecinde yoğun klavye kullanan personelin eğitimi öncelikli olarak tamamlanacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye eğitiminin planlanması, uygulanması, takibi ve raporlanması konusunda sorumlu olacak birimler tespit edilerek, Milli Eğitim Bakanlığına bildirilecektir. Kamu kurum ve kuruluşları F klavyeye geçiş planlarını; kurumsal işleyişi aksatmayacak şekilde ve personelinin F klavye eğitim takvimini dikkate alarak kendileri oluşturacaktır. Ayrıca, bilgisayar kullanımının yoğun olduğu özel sektöre ait kamuya açık alanlarda (internet salonu vb. toplu kullanım sağlayıcıları) ve özel sektör kuruluşlarında F klavyenin teşvik edilerek yaygınlaştırılması sağlanacaktır."

Zaman

UDmg1fu.jpg

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Kullanılan dil-klavye ilişkisi bakımından bir çok ülkeyi geride bırakmış bir sistem bu F klavye.
Ama zamanında geçilecekti buna

qazxcv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tabiki ilk başta tepki toplayacak ama sonra herkes kullanacaktır. Windows 8 ile tanıştığımız metro arayüzü, İstanbul boğazı köprüleri vs. hep bu yoldan geçmiştir. İnsanlar yenilikleri alışkanlıklarını bırakamadıkları için istemiyor. Taşınabilir bilgisayarların kullanımı masaüstünü çoktan geçmiş durumda. Bence bilgisayar üreticileri ile görüşülüp ülkemiz için üretilen modellerde F klavye seçeneği sunmaları sağlanmalı.

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Genelge falan tanımam ben, neye alıştımsa ona devam.

oraycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
f klavye kullanmanın mantığı nedir evrensel q neyine yetmiyor. illa bişey yaptım diyecekler

enable

Profesör
Reaksiyon puanı
9
f klavye kullanmanın mantığı nedir evrensel q neyine yetmiyor. illa bişey yaptım diyecekler

Ne alakası var kardeşim bişey yaptım demekle, Yıllardan beri resmi kurumlarda f klavye kullanılıyordu. Babamdan bilirim tapu kadastro da memurdu f daktilo kullanıyordu, Bilgisayar gelince daireye adam kırk yıllık bilgisayarcı gibi bakmadan yazıyordu valla. :)

Yani yeni bişey değil bu ! Ancak ilerde sorun olacağını düşündüğüm mevzu Alfabeye gelmesi düşünülen yeni 5 harf gerçi 3 ü var 2 si içinde yer bulacaklar heralde.

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Destekliyorum. En doğrusu bu. (Program yazanlar başlarda biraz sıkıntı yaşayabilir)

oraycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ne alakası var kardeşim bişey yaptım demekle, Yıllardan beri resmi kurumlarda f klavye kullanılıyordu. Babamdan bilirim tapu kadastro da memurdu f daktilo kullanıyordu, Bilgisayar gelince daireye adam kırk yıllık bilgisayarcı gibi bakmadan yazıyordu valla. :)

Yani yeni bişey değil bu ! Ancak ilerde sorun olacağını düşündüğüm mevzu Alfabeye gelmesi düşünülen yeni 5 harf gerçi 3 ü var 2 si içinde yer bulacaklar heralde.

biliyorum küçükken okulda mahkum ettiler bizi f klavyeye ne biz kullanabiliyorduk ne hoca.
liseye geçince bilgisayar hocasıyla beraber tuşları tek tek söküp q ya çevirmiştik.

hayır tüm dünya bunu kullanıyor mantık ne. daha hızlı yazılcakmış ee adam ona alışana kadar işinden olur zaten. hepmi yurtiçi hedeflenir. yurtdışına çıkan bi adam napıcak harıl harıl f klavyemi arıcak

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
destekliyoruz ama geç kalınmış.halen bir çok devlet kurumunda bile q klavye kullanılıyor.

2. 10 yıl sonra belkide klavye diye bir şey bile olmucak.günaydın yani.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
F klavyeyi destekliyorum arkadaş.

Ülke içinde bize yeter. Önüne gelen yurtdışına çıkmıyor ya. :)

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Okuldaki akıllı tahta'nın klavyesi de f. Bi şey yazmaya kalksam q da 5 saniye yazacağım şeyi 20 30 saniyede yazıyorum. Amaç hızlı yazmaksa neden f de dayatılıyor anlamıyorum.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
F klavye Türkçe'de sık kullanılacak harflere göre tasarlanmış. Bir haftalık eğitimle çok rahat 10 parmak kullanabilirsiniz.

Tabi baştan karşı çıkarsanız beğenmezsiniz. :p

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Bi hafta f klavye deneyin, çok rahat olduğunu göreceksiniz.
(bu mesaj q klavyeden yazılmıştır :D )

Bi hafta q kullanmayın, farkı anlarsınız.
(ikinci kısım f klavye ile yazılmıştır)

rahatmış cidden

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Lisede daktilo derslerimiz süper geçerdi. :D

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Yıl olmuş 2013 Hayla F klavye mi diyor uzmanlar?

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Türkçe kelimeler ve cümleler için kesinlikle F klavye mükkemmel ancak, programlama ile uğraşıyorsanız yada İngilizce kelimeleri çok sık kullanıyorsanız F klavye gerçekten eziyet.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
eğer ilk baştan beri q yerine f yaygınlaşsaydı ve şu an bu yetkililer q klavyeyi zorunlu yapsaydı millet yine eleştirirdi :D
f varken q ya ne gerek var derlerdi.

mantıken düşünecek olursak parmaklarımız en baştan beri q klavyeye alıştı. şimdi birden f e geçmek zor olur ama f e alıştıktan sonra bence q dan çok daha iyi olur bence.

her şeyde de avrupayı örnek almalıyım. biraz da sadece bize özgü şeyler olsun. şu evrensel standardın dışına çıkalım.
herkes gitsin q kullansın. biz f kullanalım. bu evrensel standartları biz belirlemiyoruz sonuçta. onlar q kullanıyor diye kullanmak zorunda değiliz.

ama biz işin kolayına kaçalım diyorsanız gidin kullanın. f e alışmak zor olur ne de olsa.
bence mantıklı ama geç gelmiş bir adım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben 10 parmak F yazan bir insanım. Senelerdir de yurtdışından gelen q klavyeler yüzünden q'ya alıştım. Bu gün F gelse aynen devam hiç bir şey olmamış gibi. Senelerdir çokça data girmeme rağmen 10 parmak F kalitesine ulaşamadım.

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Hem q hem f klavyeyi bakmadan 10 parmakla yazıyorum ^^ i am legend :cool: Şaka bir yana gerçekten de ikisinide bakmadan 10 parmakla yazabiliyorum ama nedense f daha kolay geliyor

mjsamet

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yıl olmuş 2013 Hayla F klavye mi diyor uzmanlar?

uzmanlar neden f klavye diyor biliyor musun ?
Wikipedia'dan alıntı
Sholes, icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını fark eder. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.
Kaynak

Yani q klavye üretim amacı bizi yazarken zorlamak.

Ama f klavye yıllarca süren araştırmayla, Türkçe kelimelerin sıklığına göre harflerin en uygun şekilde yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Elimize ve yazma hızımıza en dost klavye düzenidir.
Kaynak

İşte bu yüzden uzmanlar F klavye diyor.

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
uzmanlar neden f klavye diyor biliyor musun ?
Wikipedia'dan alıntı

Kaynak

Yani q klavye üretim amacı bizi yazarken zorlamak.

Ama f klavye yıllarca süren araştırmayla, Türkçe kelimelerin sıklığına göre harflerin en uygun şekilde yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Elimize ve yazma hızımıza en dost klavye düzenidir.
Kaynak

İşte bu yüzden uzmanlar F klavye diyor.

4 sene önce kullandığım klavyede şimdi mi hızlı yazacağım? Q klavyede her türlü daha hızlı yazarım. :D Zaten mesele alışmak.

musabbu

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Biz q cü olduk en azından yeni nesil f öğrensin.

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
q klavye daktiloda hızlı yazılırken kağıda çarpan kısımların karışmasını önlemek için en çok kullanılan harfleri en uzak yerlere dağıtarak yavaşlatma sebebi ile yapılmış bir dizilimdir.

f klavye ise tr de en çok kullanılan harflerde en kısa mesafe amaçlanarak tasarlanmıştır

açık anlatmak gerekirse q klavye ile 100mt de gittiğiniz bir noktaya f klavye ile 20mt de gidebilirsiniz

ama en kısa yol bildiğin yoldur diye bir lafta var tabi

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Biri çıkmış ben alışkanlığımı değiştirmem diyor; değiştirme! Q ile devam et. Devlet dairelerinde F kullanılacak.

Biri çıkmış geç kalındı diyor; köstek olma! Teknoloji üretimi konusunda geri kaldık diye tüketen olmaya devam edelim mi mesela?

Yozlaşmış akıllarıyla uzmanların çalışmalarına laf atanları gördükçe iğreniyorum.