Yardım i7 10750h 97 dereceyi görüyor

Bu konuyu okuyanlar

Wisp.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba 7 ay önce Hp Omen 17 i7 10750h RTX 2060 16gb Ram e sahip olan bir bilgisayar aldım. Performans olarak gayet başarılı ve hiç fps drop yemedim, fakat sıcaklık değerlerine bi göz atayım dediğimde bf5 ve rocket league oynarken 97 dereceyi bulduğunu gördüm(undervoltlu). Sonra undervolt adlı bir şey öğrendim ve hp omen gaming hub uygulamasından -0.085 undervolt yaptım normalde işlemci 4.40 ghz çalışıyordu 4.20 oldu 1.20 voltajdan 1.12. Odam çok sıcak belki ondandır bilemiyorum fakat valorant, tricky towers euro truck vesaire oynarken de 90 ı geçmiyor oto mod da (undervoltlu). Bu konu hakkında bir çok araştırma yaptım çoğunda da 10. nesil h işlemcilerin zaten yük altında 90-100 derece olduğunu, donanıma herhangi bir yönden zarar vermeyeceğini söyleyenleri gördüm. Tabi bazıları da 90ı geçmemeli diyor. Bir de bu işlemcinin testleri var örneğin bir arkadaş başka bir forumda bu konu hakkında fotoğraf paylaşmış boşta 45 derece (benimkide aynen öyle) fakat onunki bf5 1 saat oynadıktan sonra 92 olmuş, böyle bir şey nasıl olabilir acaba fps sınırlayıp mı oynadı çünkü ben 5 dk 100fps te oynadım bi baktım sabit 97 hiç düşmedi sadece alt tab yaptığım zaman 10 saniye sonra 93 e falan düştü, ne yapmam gerekir eğer tavsiyeleriniz vesaire varsa diye böyle bir konu açayım dedim, teşekkürler saygılar.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Altına soğutucu koymayı deneyebilirsin.

Wisp.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Altına soğutucu koymayı deneyebilirsin.
Sadece 2-3 derece etkiliyor diyorlar o yüzden bu kadar az bir derece için o masrafa girmeyi düşünmüyorum, cpu için voltaj sınırlama gibi bir şey varsa o olabilir çünkü undervoltu 0.08-0.09 arası dışında yapmayın diyorlar fakat bu aralıktan fazla yapamazsam sıcaklığı düşüremem, cpu maksimum kullanımını da %90'lara düşürmek istemiyorum o zaman fps çok düşer (mesela 200-150 olabilir) benim soğutma sistemim mi kötü oluyor yoksa normal mi, yani oda da malum sıcak, neyse peki ilerde donanımla alakalı herhangi bir sıkıntı çıkarır mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben de aynı donanımlı OMEN kullandım ama seninki eski kasa ondan bu kadar ısınıyor. 10750H için 97 derece normal bu arada. Daha iyi iş çıkarak modeller mesela yeni kasa OMEN. Bende 10750H 83 derece üstüne çıkmazdı mesela turbo modda açmadığım halde. 0.08V ideal bir undervolt oranı. İyi bir soğutucu alırsan 5-6 derece etki eder. Fazla endişelenmene gerek yok. İşlemciler çok dayanıklı artık. Maksimum macun daha çabuk kurur o kadar.