İslamda çocuk yaşta evliliğe müsade olması konusu

Bu konuyu okuyanlar

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
ek olarak tefsirine bakmayıp mealle bir şeyleri kanıtlamaya çalışanlara
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biraz araştırıltıktan sonra yapılsaymış yorum keşke . Araştırdığında bulman kolay . Çünki bu soru kafama takıldığında cevabını kolay şekilde bulmuşdum . “Ey iman etmiş kimseler! Yemek için izin verilmeden, vakitli vakitsiz Nebî’nin evlerine girmeyin; davet edilirseniz girin, yemeği yiyince dağılın. Orada bir sohbet ortamı da aramayın. Bu haliniz Nebî’yi üzüyor ama sizden çekiniyor. Allah gerçeği söylemekten çekinmez. Onun eşlerinden bir şey istediğinizde perde arkasından isteyin. Bu sizin gönülleriniz için de, onların gönülleri için de daha nezih olur. Allah’ın elçisini üzmeye ve onun arkasından eşlerini nikâhlamaya asla hakkınız yoktur. Böyle yapmanız Allah katında ağır bir kusur olur.” (Ahzâb, 33/53)
Görüldüğü gibi ayet, kendisinin bugün uygulanamayacak bazı hükümler içerdiğini birilerinin onayına bırakmamıştır. Nebîmizin ölümüyle bu ayetin pek çok hükmü otomatik olarak uygulanamaz olmuştur. Eşleri öldüğünde de ayetin onlarla evlenme yasağı getiren hükmü artık uygulanamaz olmuştur. Bunun için teknolojinin gelişmesi, insanlığın ilerlemesi gibi bir takım durumların ortaya çıkmasına gerek kalmamıştır. Bu sebeple bu ve benzeri ayetlerin varlığı, ayetleri zamanın değişmesi, coğrafyanın ve şartların o günkünden farklı olması gibi gerekçelerle tarihe gömen tarihselciler için mazeret olamaz. Ama bu evrensel olmadığını isbat etmez . Çünki evrensel olmadığını isbat etmek için tüm ayetlerini bakmak gerekir . Mesala bir ayet yazayım . Tarık süresinde yanlış hatırlamıyorsam 5-6-7-8 olması lazımdı . Bu ayetler çoçuğun nasıl dünyaya geldiğini anlatır . Bu evrenselliğinin isbatıdır . Ek olarak demirle ilgili ayet . Araştırsan bula bilirsin . Sonda söylediklerim 1400 yıl önce bile bilinmiyodu .
Ben bu metinde tatmin edici bir cevap bulamadım.

Demirle ilgili ayete gelirsek, gökten indiğini falan söylüyordu ayette. Kur'an da birçok şey gökten indi diye bahseder zaten. Bunun bilimsellikle alakası yok. Çünkü insanlar tanrının yukarıda olduğuna inanıyordu. Yani, insan yazması olmasından kaynaklıdır.

Tarık 5-6-7-8'de atılan bir sudan yaratıldığı bahsedilmiş insanın. Atılan su dediği nedir acaba? Ne anlama geliyor anlamadım. Neden bu ayetten bahsettiğinizi de anlamadım.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Ben bu metinde tatmin edici bir cevap bulamadım.

Demirle ilgili ayete gelirsek, gökten indiğini falan söylüyordu ayette. Kur'an da birçok şey gökten indi diye bahseder zaten. Bunun bilimsellikle alakası yok. Çünkü insanlar tanrının yukarıda olduğuna inanıyordu. Yani, insan yazması olmasından kaynaklıdır.

Tarık 5-6-7-8'de atılan bir sudan yaratıldığı bahsedilmiş insanın. Atılan su dediği nedir acaba? Ne anlama geliyor anlamadım. Neden bu ayetten bahsettiğinizi de anlamadım.
1)Kurani Kerim evrensel değildir demek için tüm ayetlerini bakmak gerekir . Sırf bir ayete göre artık bizim çağımızda uygulanamaz halde demek yanlışlıktır .
2)Allaha mekan istinad etmek bir yanlışlıktır dinden çıkartar . Ayette anlatılan şudur . İnsanlar demirin yerden geldiğinizi zannederdi bi zamanlar . Ama ayetten göründüğü gibi bilim demirim nova ve süpernovanın patlamasıyla yarandığını isbat etti .
3)Spermi kastediyorum .

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Sperm atık su muymuş yani?
Affedersiniz yanlış anlaşılmasın . Farklı şeyler var (mezi gibi farklı şeyler var). Eğer fışkırarak çıkandan bahsediyoruzsa ki zaten bundan bahsediyorz bu spermdir meni de deniler bilir .

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Affedersiniz yanlış anlaşılmasın . Farklı şeyler var (mezi gibi farklı şeyler var). Eğer fışkırarak çıkandan bahsediyoruzsa ki zaten bundan bahsediyorz bu spermdir meni de deniler bilir .
Bu ayetleri niye belirttiniz onu anlamadım.

SOLTER

Doçent
Reaksiyon puanı
560
Kadının menisinin erkeğe galebe olması gibi birşey yok ama. Çünkü her halükarda sperm kalitesi zayıf veya güçlü olsun cinsyet mutlaka erkekten gelecek kormozom ile belirlenecek. Erkeğin menisindeki spermlerin %80'i erkek %20'si kız olsun erkek galebe gelmiş olsun senin deyiminle ama çocuk yine kız doğabilir. Veya spermlerin %80'i kız %20'si erkek olsun senin deyiminle kadın galebe gelmiş olsun ama buna rağmen çocuk erkek doğabilir. :) Kaldıki bu oranlar çoğu zaman birbirine çok yakın seyreder. Ve yine her halükarda çocuğun cinsiyetini erkekten gelen koromozm belirleyecketir.

Hadiste eğer şöyle deseydi, Erkeğin menisi ve kadının menisi bir yerde buluşur ve erkeğin menisi Allahın taktiri ile cinsiyeti belirler o zaman bilimle uyuşmuş olurdu. Bu gerçeği bilen bir yaratıcı neden hadisteki gibi peygambere bildirsin?
Erkekten gelen xy yada xx kromozomu cinsiyeti belirler ama oran her zaman %50'dir.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Erkekten gelen xy yada xx kromozomu cinsiyeti belirler ama oran her zaman %50'dir.
Konuyla alakası olmaya bilir ama , hocam söylemişti bilim insanları xx kromozomunun zaman zaman xy dönüştüğü farketmişler . Bu bir tehlike . XY yanlış bilmiyorsam kadınlara aittir .

Neden ispat ediyor ki? İnsanlar eskiden boşalamıyor muydu :D ?
Neden böyle cevap verdiniz anlamadım . 1400 yıl bile bilinmezken Kurani Kerimde bildirilmesi ve hayla çoçuğun ayyettede söylenildiği gibi dünyaya gelmese bence evrenselliktir .

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Yahu anlıyorum inanmıyorsunuz ama neden bir dinin ayetlerini hadislerini kullanarak önce dini bilgi verirmiş gibi gözüküp sonradan inanmadığınızı bunların insan yazması veya söyl
Kadının menisinin erkeğe galebe olması gibi birşey yok ama. Çünkü her halükarda sperm kalitesi zayıf veya güçlü olsun cinsyet mutlaka erkekten gelecek kormozom ile belirlenecek. Erkeğin menisindeki spermlerin %80'i erkek %20'si kız olsun erkek galebe gelmiş olsun senin deyiminle ama çocuk yine kız doğabilir. Veya spermlerin %80'i kız %20'si erkek olsun senin deyiminle kadın galebe gelmiş olsun ama buna rağmen çocuk erkek doğabilir. :) Kaldıki bu oranlar çoğu zaman birbirine çok yakın seyreder. Ve yine her halükarda çocuğun cinsiyetini erkekten gelen koromozm belirleyecketir.

Hadiste eğer şöyle deseydi, Erkeğin menisi ve kadının menisi bir yerde buluşur ve erkeğin menisi Allahın taktiri ile cinsiyeti belirler o zaman bilimle uyuşmuş olurdu. Bu gerçeği bilen bir yaratıcı neden hadisteki gibi peygambere bildirsin?
galebe çalmak

yengi kazanmak, yenmek.

Kelimenin Türkçe anlamı budur. Şimdi erkek spermi cinsiyeti belirler buna itiraz eden yok zaten. Bunu size bir savaş meydanı olarak anlatayım. Diyelim ki 1 milyon asker var bunların yüzde 80ini dediğin gibi Y kromozomu taşısın yüzde 20si de X kromozomu. Kadın vücuduna giren bir sperm ph değeri yüksek bir alanda gider bunu da savaş meydanı olarak betimleyebiliriz.Savaş meydanında ilerlerken düşman cephesinin son kısmına ancak bir kaç düzine asker varacaktır. Bununda çoğunluğu Y kromozomu taşıyan askerler olacaktır. X kromozomu taşıyan asker sayısı olma ihtimali çok ufak hatta yok denecek seviyede olacaktır. Evet kız olma ihtimali vardır ama bu çok düşüktür. Y kromozomlu asker sayısı fazla olduğundan erkek olma ihtimali de çok yüksek olur haliyle. Bu durumda erkek spermi kadın menisine galebe çalmış yani yenmiş olmaz mı ? Tam tersi şekilde olursa X kromozomu olan sperm sayısı fazla olduğundan kız olursa kadın direk XX kromozomuna sahip olduğundan kadın galebe çalmış olmaz mıydı ? Ayrıca hadiste kadın menisi denen sadece yumurta mı yoksa kadının cinsel bölgesinde bulunan sıvı salgısı da dahil mi bunun ayrıntısı hadiste belirtilmiş mi detaylıca ?
Ek olarak o dönemde savaşların olduğu kadınların aşağılandığı bir ortamda bu tür cinsi münasebetlerin konuşulmasında bilmeyen kişilerinde olduğu bir ortamda en basit dille anlatılmış olamaz mı ?
Örneğin bir tıp doktoru teknik terim ve detaylarla bilgisiz bir kişiye durumu anlatsa anlar mıydı?
Şimdi dersin yine Allahın takdiri ile diyemez miydi şeklinde. O zaman günümüzde tüp bebek gibi bir durum varken ve doktorlar y kromozomu olan spermi direk yumurtaya enjekte edebilirken erkek çocuk olduğunda Allahın takdiri mi diyecekler ? Ortada kız olma ihtimali yok doktor müdahalesi var ve hadiste anlatılan durum olmamış oluyor. Bebeğin oluşumu ve sağlıklı dünyaya gelmesinde tabi ki de Allahın takdiri mevcut. Zaten hadise yalan diyecek kişi bunu öne sürer başka şeye bile gerek duymaz.

Chapulers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
mantığın bittiği yerde din başlar nuhun 950 yaşına kadar yaşaması her hayvandan 1 çift bulup gemiye sığdırması yeni doğmuş bebeğin konuşması kölelik onlarca bilimle uyuşmayan ayetler

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
mantığın bittiği yerde din başlar nuhun 950 yaşına kadar yaşaması her hayvandan 1 çift bulup gemiye sığdırması yeni doğmuş bebeğin konuşması kölelik onlarca bilimle uyuşmayan ayetler
Gerçekten "mantığın bittiği yerde din başlar" sırf bunu yazmak için mi yazdın bu sözleri? Senin Allah sıfatlarından haberin yok . Senin İslamdan haberin yok ki bilimle uyuşmayan diyorsun .

Chapulers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Gerçekten "mantığın bittiği yerde din başlar" sırf bunu yazmak için mi yazdın bu sözleri? Senin Allah sıfatlarından haberin yok . Senin İslamdan haberin yok ki bilimle uyuşmayan diyorsun .
birader insan olduğun sürece neye inandığın pek umrumda değil istersen krem peynire tap ama doğru bu

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
birader insan olduğun sürece neye inandığın pek umrumda değil istersen krem peynire tap ama doğru bu
Senin mantığın eyer krem peynirine gibi şeylere tapmayı düşünüyorsa benim sana diyeceğim hiç bir şey yok . İnan bana bu kafayla bu dünyada bi başarı bile kazanamassın .

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Senin mantığın eyer krem peynirine gibi şeylere tapmayı düşünüyorsa benim sana diyeceğim hiç bir şey yok . İnan bana bu kafayla bu dünyada bi başarı bile kazanamassın .
Öyle demek istememiş. Düzgün, saygılı ve iyi kalpli biri olduktan sonra, inancın önemli değil demek istemiş.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Öyle demek istememiş. Düzgün, saygılı ve iyi kalpli biri olduktan sonra, inancın önemli değil demek istemiş.

Aklınca başkaları ile dalga geçen dinler ile veya dine inananlar ile dalga geçen hor gören insanlar sence iyi birisi olabilir mi ? İnanmıyorsan inanma bak işine kardeşim işte millete neden salça olma sevdasında bu atesitler gerçekten anlayamıyorum.

Dediğin gibi isterse insan öküze tapsın isterse krem peynire banane bizene demeyip halen dalga geçmeye yok bunlar yalan bunlar şöyle şunlar böyle yaradan yok her şey yoktan var oldu Kur'an da yazanlar yalan Allah yok veya çocuk yaşta evlilik yapın carihelik şöyle kölelik böyle diye yazmanın bunu diretmenin anlamı ney.

Burada 1 kişi çıktımı Çocuk yaşta evlenmeyi savunan ? Veya çocuk ile evlenin diyen !!!

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Aklınca başkaları ile dalga geçen dinler ile veya dine inananlar ile dalga geçen hor gören insanlar sence iyi birisi olabilir mi ? İnanmıyorsan inanma bak işine kardeşim işte millete neden salça olma sevdasında bu atesitler gerçekten anlayamıyorum.

Dediğin gibi isterse insan öküze tapsın isterse krem peynire banane bizene demeyip halen dalga geçmeye yok bunlar yalan bunlar şöyle şunlar böyle yaradan yok her şey yoktan var oldu Kur'an da yazanlar yalan Allah yok veya çocuk yaşta evlilik yapın carihelik şöyle kölelik böyle diye yazmanın bunu diretmenin anlamı ney.

Burada 1 kişi çıktımı Çocuk yaşta evlenmeyi savunan ? Veya çocuk ile evlenin diyen !!!
Din konusunda tartışma olamaz mı? Gayet olur. Doğruyu öğrenmekten korkan biri ise tartışmaya tepki gösterir.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Yahu anlıyorum inanmıyorsunuz ama neden bir dinin ayetlerini hadislerini kullanarak önce dini bilgi verirmiş gibi gözüküp sonradan inanmadığınızı bunların insan yazması veya söyl

galebe çalmak

yengi kazanmak, yenmek.

Kelimenin Türkçe anlamı budur. Şimdi erkek spermi cinsiyeti belirler buna itiraz eden yok zaten. Bunu size bir savaş meydanı olarak anlatayım. Diyelim ki 1 milyon asker var bunların yüzde 80ini dediğin gibi Y kromozomu taşısın yüzde 20si de X kromozomu. Kadın vücuduna giren bir sperm ph değeri yüksek bir alanda gider bunu da savaş meydanı olarak betimleyebiliriz.Savaş meydanında ilerlerken düşman cephesinin son kısmına ancak bir kaç düzine asker varacaktır. Bununda çoğunluğu Y kromozomu taşıyan askerler olacaktır. X kromozomu taşıyan asker sayısı olma ihtimali çok ufak hatta yok denecek seviyede olacaktır. Evet kız olma ihtimali vardır ama bu çok düşüktür. Y kromozomlu asker sayısı fazla olduğundan erkek olma ihtimali de çok yüksek olur haliyle. Bu durumda erkek spermi kadın menisine galebe çalmış yani yenmiş olmaz mı ? Tam tersi şekilde olursa X kromozomu olan sperm sayısı fazla olduğundan kız olursa kadın direk XX kromozomuna sahip olduğundan kadın galebe çalmış olmaz mıydı ? Ayrıca hadiste kadın menisi denen sadece yumurta mı yoksa kadının cinsel bölgesinde bulunan sıvı salgısı da dahil mi bunun ayrıntısı hadiste belirtilmiş mi detaylıca ?
Ek olarak o dönemde savaşların olduğu kadınların aşağılandığı bir ortamda bu tür cinsi münasebetlerin konuşulmasında bilmeyen kişilerinde olduğu bir ortamda en basit dille anlatılmış olamaz mı ?
Örneğin bir tıp doktoru teknik terim ve detaylarla bilgisiz bir kişiye durumu anlatsa anlar mıydı?
Şimdi dersin yine Allahın takdiri ile diyemez miydi şeklinde. O zaman günümüzde tüp bebek gibi bir durum varken ve doktorlar y kromozomu olan spermi direk yumurtaya enjekte edebilirken erkek çocuk olduğunda Allahın takdiri mi diyecekler ? Ortada kız olma ihtimali yok doktor müdahalesi var ve hadiste anlatılan durum olmamış oluyor. Bebeğin oluşumu ve sağlıklı dünyaya gelmesinde tabi ki de Allahın takdiri mevcut. Zaten hadise yalan diyecek kişi bunu öne sürer başka şeye bile gerek duymaz.

Erkek menisi kadın menisine galebe gelemez veya tam tersi olamaz çünkü böyle bir yarış yok. Yarış sadece erkek menisinde bulunan spermler arasındadır menindeki spermlerin %80 i dişi %20 si erkek olunca kadının menisi galebe gelmiş olayacak çünkü kadının menisi bir yarışta değil. Zaten bu oranlar sağlıklı insanlarda birbirine çok yakındır. O yüzden insan nüfusu dengeli artar.
Hadis açıkça yanlış açıklamakta.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek adına ise yine hadis vardır 5 adet yalnızca Allah’ın bilebildiği şeyler olarak geçer. Burada bebeğin cinsiyetide vardır ve artık bildiğin gibi bebeğin cinsiyetini sadece allah değil bizde biliyoruz ve hatta belirleyebiliyoruz. Ama rahimlerde olanı yalnızca allah biliyor diyordu.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Din konusunda tartışma olamaz mı? Gayet olur. Doğruyu öğrenmekten korkan biri ise tartışmaya tepki gösterir.

Onu diyom işte bende dine İNANANLAR ve dini eğitimi bilgisi birikimi olanlar kendi arasında tartışır konuşur uzlaşır veya uzlaşamaz.
Ama zaten İNANMAYAN alenen ben Ateisttim Deistim diyen insanların DİN TARTIŞMAYA çalışması saçma oluyor. Zaten inanmıyon neyin tartışmasındasın ?

Adam Dini hiç bir kuralı kaideyi Farzı Sünneti takmayıp gelip burada ayet hadis üstünden çocuk yaşta evliliği savunacak neredeyse...

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Onu diyom işte bende dine İNANANLAR ve dini eğitimi bilgisi birikimi olanlar kendi arasında tartışır konuşur uzlaşır veya uzlaşamaz.
Ama zaten İNANMAYAN alenen ben Ateisttim Deistim diyen insanların DİN TARTIŞMAYA çalışması saçma oluyor. Zaten inanmıyon neyin tartışmasındasın ?

Adam Dini hiç bir kuralı kaideyi Farzı Sünneti takmayıp gelip burada ayet hadis üstünden çocuk yaşta evliliği savunacak neredeyse...

Yahu ben agnostiğim desem diyorlarki nasıl olur ne okudun ne biliyorsunda islamdan çıktın diye konuşup duruyorlardı dinde yanlış gördüğüm şeyleri yazıncada sizin gibi kişilerde sen müslüman değilsin sanane der oldular ne yapacağımı şaşırdım. :)

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580

Çocuk evliliğini mi savunuyor?

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
@Fakehero

5 bilinmeyen ile alakalı.

ayeti de varmış buyurun tefsiri.

hadisi,

Derim ki: Biz el-En'âm Sûresi'nde (6/59- âyetin tefsirinde) bu hususta İbn Ömer'in yoluyla gelen ve Buhârî'nin kaydetdiği hadisi zikretmiş bulunuyoruz. Cibril hadisinde de Cebrâîl'in: "Bana kıyâmetten haber ver" demesi üzerine, Resûlüllah(sallallahü aleyhi ve sellem) şu cevabı vermiştir: "Kendisine hakkında soru sorulan kişi, soru sorandan daha bilgili değildir. Bunlar yüce Allah'tan başka hiçbir kimsenin bilmediği beş husustur: Saatin ilmi muhakkak Allah'ın indindedir. Yağmuru O indirir, rahimlerde olanı O bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilemez." deyince, Cebrâîl: Doğru söyledin, diye cevap vermiştir, Ebû Dâvûd et-Tayalîsî'nin lâfzı ile hadis bu şekildedir Buhârî, I, 27, IV, 1793...; et-Tayâlisî, Müsned, I, 5; Müslim, I, 39, 40.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Erkek menisi kadın menisine galebe gelemez veya tam tersi olamaz çünkü böyle bir yarış yok. Yarış sadece erkek menisinde bulunan spermler arasındadır menindeki spermlerin %80 i dişi %20 si erkek olunca kadının menisi galebe gelmiş olayacak çünkü kadının menisi bir yarışta değil. Zaten bu oranlar sağlıklı insanlarda birbirine çok yakındır. O yüzden insan nüfusu dengeli artar.
Hadis açıkça yanlış açıklamakta.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek adına ise yine hadis vardır 5 adet yalnızca Allah’ın bilebildiği şeyler olarak geçer. Burada bebeğin cinsiyetide vardır ve artık bildiğin gibi bebeğin cinsiyetini sadece allah değil bizde biliyoruz ve hatta belirleyebiliyoruz. Ama rahimlerde olanı yalnızca allah biliyor diyordu.
Ayrıca hadiste kadın menisi denen sadece yumurta mı yoksa kadının cinsel bölgesinde bulunan sıvı salgısı da dahil mi diye soruyorum. İlla galebe gelmek için bir yarış mı olması gerekiyor sperm ilerlerken kadının salgıladığı sıvıdaki ph değerinin yüksek olması ve spermleri öldürmesi galebe gelmek değil mi ? O zaman bir savaş ortamında savunma için hazırlanıp duran askerlerin savaşı kazansa da yarış içinde olmayıp karşı düşmana ilerlemedikleri için galebe gelmemiş mi olurlar ?
Geçmişte bilinmeyen şeyleri artık bilimle bizde bilebilirken o dönemde söylenen bilmenin mümkün olmadığı bir zamanda söylenen söz yanlıştır mı demek gerekiyor? Madem inanmıyorsun dini bilgi vererek forumdakilerin seni inançlı biri olduğunu sanmaları yerine direk yanlış olduğunu savunduğun ayet ve hadisleri sana göre neleri yanlışsa onları da ekleyerek direk konu açman daha doğru olmaz mı ?

@Fakehero

5 bilinmeyen ile alakalı.

ayeti de varmış buyurun tefsiri.

hadisi,

Derim ki: Biz el-En'âm Sûresi'nde (6/59- âyetin tefsirinde) bu hususta İbn Ömer'in yoluyla gelen ve Buhârî'nin kaydetdiği hadisi zikretmiş bulunuyoruz. Cibril hadisinde de Cebrâîl'in: "Bana kıyâmetten haber ver" demesi üzerine, Resûlüllah(sallallahü aleyhi ve sellem) şu cevabı vermiştir: "Kendisine hakkında soru sorulan kişi, soru sorandan daha bilgili değildir. Bunlar yüce Allah'tan başka hiçbir kimsenin bilmediği beş husustur: Saatin ilmi muhakkak Allah'ın indindedir. Yağmuru O indirir, rahimlerde olanı O bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilemez." deyince, Cebrâîl: Doğru söyledin, diye cevap vermiştir, Ebû Dâvûd et-Tayalîsî'nin lâfzı ile hadis bu şekildedir Buhârî, I, 27, IV, 1793...; et-Tayâlisî, Müsned, I, 5; Müslim, I, 39, 40.
Peki insan doktorda ultrason için gittiğinde bu vakte kadar bebeğin cinsiyetini göz saç ten rengini biliyor mu ? Peki ultrasonda bebeğin sadece cinsiyetini bilirken 9 ay sonunda doğan bebeğin örneğin anne babada olmayan fakat onların ailelerinde olan bir göz veya ten rengine sahip olduğunda ve Allah bunu bebek dünyaya gelmeden önce rahimdeyken eksiksiz şekilde bilmesi ayetin halen yanlış mı olduğunu gösteriyor ? Ayette sadece Allah rahimdekileri bilir derken ve Allah bebeğin herşeyini eksiksiz bilirken insan cinsiyetini sadece biliyor diye ayet yanlış mı oluyor ? Ayette insanlar bebeğin cinsiyetini bilemezler diye bir ifade var da tefsirciler alimler bunu mu göremediler ?

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Ayrıca hadiste kadın menisi denen sadece yumurta mı yoksa kadının cinsel bölgesinde bulunan sıvı salgısı da dahil mi diye soruyorum. İlla galebe gelmek için bir yarış mı olması gerekiyor sperm ilerlerken kadının salgıladığı sıvıdaki ph değerinin yüksek olması ve spermleri öldürmesi galebe gelmek değil mi ? O zaman bir savaş ortamında savunma için hazırlanıp duran askerlerin savaşı kazansa da yarış içinde olmayıp karşı düşmana ilerlemedikleri için galebe gelmemiş mi olurlar ?
Geçmişte bilinmeyen şeyleri artık bilimle bizde bilebilirken o dönemde söylenen bilmenin mümkün olmadığı bir zamanda söylenen söz yanlıştır mı demek gerekiyor? Madem inanmıyorsun dini bilgi vererek forumdakilerin seni inançlı biri olduğunu sanmaları yerine direk yanlış olduğunu savunduğun ayet ve hadisleri sana göre neleri yanlışsa onları da ekleyerek direk konu açman daha doğru olmaz mı ?

iyide kadının mesini galebe gelirse çocuk kız olur diyor. Kadının menisi pH değeri ile spermleri öldürürken erkek spermleri ayırt edip öldürmüyorki tüm spermlere etki ediyor. Kadın menisi derken hem yumurtadan hem meniden bahsetmiş varsayalım ne farkeder yine yanlış.

O bilinmeyen şeyi yaratıcı bildirdiği için doğru olmalı bizim çok iyi bilip kullanarak doğacak çocuğun cinsiyetini belirlediğimiz bir konuda bilimle çelişmemeli.

Benim verdiğim dini bilgiler insanlar beni müslüman sansın diye verdiğim değil öyle olsa böyle bir konu açıp bunları yazmam.
Ben 5 bilinmeyen konusundada yanlışlık görüyorum yaratıcının 1500 yıl sonra insanların yağmuru geçtim bebeğin cinsiyetini rahimde iken bilebileceğim bilip ona göre vahiy etmesi gerekmezmi? Yanlış bir mantıkla düşündüğümü düşünmüyorum.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Cariyelerle ilgili olan evlilik, ayette: “eliniz altında bulunanlar” şeklinde ifade edilmiştir. Buna “milkü’l-yemin” veya “akdu’l-mülk” da denilir.

İslam fıkhında bu konuyla ilgili önemli bir kavram da “Teserri” kavramıdır. Bunun anlamı; cariye olarak elde edilen bir köle kadını eş olarak almaya, onunla birlikte olmaya karar vermek demektir.

İslam hukukuna göre, teserri olgusu, sadece cariyeye sahip olmakla gerçekleşmez. Nikah akdi dışında, normal kadınlarla evlilikte gereken bütün şartların hazırlanması gerekir. Hanefî Mezhebi'ne göre teserrinin gerçekleşmesi için iki şart vardır:
(Nikah akdi dışndayı ekleyerek kafa karıştıyor, cümlenin anlanmasını zorlaştırıyorlar. Hür kadınla evlenirken aşağıdaki iki şartı ve artı olarak nikah akdi gerekir ama cariyede nikah akdi dışında sadece bu ikisi gerekir diyor cümle.)

Birincisi: Normal hür kadınlardan olan eşlerine ayırdığı gibi, tesri (birlikte olmak) istediği cariyesi için de hususî bir mesken ayırması.

İkincisi, diğer eşleri için birlikte olmak için ayırdığı zamanı ona da ayırması. Ebu Yusuf’a göre ondan bir çocuk edinme arzusu da şarttır. (bk. el-Bedai’, 8/344-45-şamile) Bu iki şart Şafii mezhebinde geçerlidir. (bk. Muğni’l-Muhtac, 20/316; Nihayetu’l-muhtac, 29/343-şamile)

Bu şartları yerine getirirse izin alması gerekmez. Nitekim hür eşi de olsa kocası kendisini cimaya çağırdığında, karısının bunu özürsüz olarak reddetmesi, câiz değildir. Hattâ âdetli olması da bir özür değildir. Çünkü kocası onun, âdetli iken haram olan bölgesi dışında bir yerinden yararlanabilir. (Fetâvây-i Hindiyye -yazma- 611/45; Müslim, hayz 16, Nesâî, taharet 180; Ibn Mâce, taharet 124)

- İslam alimlerine göre, bir kadınla birlikte olmak ancak iki şekilde helal olur; nikah akdi ve milkü’l-yemin (cariyenin mülkiyetini elinde tutma) akdi ile olur.(bk. Reddu’l-Muhtar, 3/163).

Burada Tesseri kavramını yerine getirmesi için nikah gerekmez cariyenin mülkünde olması ve ona eşi gibi yer ve zaman ayrıması yeterlidir. Zaten Cariye ile ilişki için nikah gerekir mi diye aratırsanız gerekmediğini göreceksiniz. Cariyeninde sınırı yoktur. Nikah kıyılmak zorunda olsa zaten 4 eşle sınırlandırdığı için cariyeyi ayriyeten ayette belirtmesi anlamsız olur. Hür kadınlar için 4 cariyeler için şartlar farklıdır.

Ayrıca cübbelidende dilnleyin birde.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
iyide kadının mesini galebe gelirse çocuk kız olur diyor. Kadının menisi pH değeri ile spermleri öldürürken erkek spermleri ayırt edip öldürmüyorki tüm spermlere etki ediyor. Kadın menisi derken hem yumurtadan hem meniden bahsetmiş varsayalım ne farkeder yine yanlış.

O bilinmeyen şeyi yaratıcı bildirdiği için doğru olmalı bizim çok iyi bilip kullanarak doğacak çocuğun cinsiyetini belirlediğimiz bir konuda bilimle çelişmemeli.

Benim verdiğim dini bilgiler insanlar beni müslüman sansın diye verdiğim değil öyle olsa böyle bir konu açıp bunları yazmam.
Ben 5 bilinmeyen konusundada yanlışlık görüyorum yaratıcının 1500 yıl sonra insanların yağmuru geçtim bebeğin cinsiyetini rahimde iken bilebileceğim bilip ona göre vahiy etmesi gerekmezmi? Yanlış bir mantıkla düşündüğümü düşünmüyorum.
Yağmurun yağıp yağmayacağını ancak meteorolojik gözlemle tahmin ediyoruz yüzde yüz yarın yağmur yağacak diyebiliyor muyuz ? Yağmur olma ihtimali var diyoruz sadece. Rahimdekileri bilmek sadece bebeğin cinsiyetini bilmekten mi ibarettir ? Bu kadar mı sadece rahimdeki bebeğin cinsiyetini bilebiliyoruz diye olay orada bitiyor mu ?

Neresi yanlış ?

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Yağmurun yağıp yağmayacağını ancak meteorolojik gözlemle tahmin ediyoruz yüzde yüz yarın yağmur yağacak diyebiliyor muyuz ? Yağmur olma ihtimali var diyoruz sadece. Rahimdekileri bilmek sadece bebeğin cinsiyetini bilmekten mi ibarettir ? Bu kadar mı sadece rahimdeki bebeğin cinsiyetini bilebiliyoruz diye olay orada bitiyor ev

evet çoğu yerde hadis ve tefsirlerde cinsiyet mana edildiği yazıyor.

Yağmuru tahmin ediyoruz ama çok güçlü tahmin ediyoruz çok yüksek ihtimal ile biliyoruz. Ayrıca yapay olarakta yağmur yağdırıp bunu gerçekleştirebiliriz. Örneğin Çin’de yapay yağmur planlanıyor tarih kesin olarak veriliyor ve o an yağıyor.

Mukâtil de şöyle demiştir: Bu âyet-i kerîme ismi el-Vâris b. Amr b. Harise olan, çölde yaşayan bir kişi hakkında nazil olmuştur. Bu Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem)'ın yanına gelerek şöyle dedi: Benim hanımım hamiledir, ne doğuracağını bana haber ver. Yaşadığımız yerler kuraktır, ne zaman yağmur yağacağını bana bildir. Ne zaman doğduğumu biliyorum, fakat ne zaman öleceğimi sen bana söyle. Bugün neler yaptığımı biliyorum fakat yarın ne yapacağımı bana sen bildir. Bir de kıyâmetin ne zaman kopacağını bana bildir. Bunun üzerine yüce Allah bu âyet-î kerîmeyi indirmiştir. Bu rivâyeti el-Kuşeyrî ve el-Maverdîzikretmişlerdir.