İslamda çocuk yaşta evliliğe müsade olması konusu

Bu konuyu okuyanlar

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
[Bu Mesaj Silindi]
Zaten bu tarz birşey var. Hocalar konseyinde yeni bir zararlı madde cıktıgında haram ilan edilir. Daha önce tütün insanları iyileştirmede kullanıldığı için serbestti ancak artık gerekmediğinen ve tıp ilerlediğinden sigaranın haram olduğunu söylediler.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
İbrâhîm -aleyhisselâm-, Allâh’ın verdiği rüşd sâyesinde hiçbir kimsenin tâlim ve terbiyesi altına girmeden nice büyük ilâhî hakîkatlerin âşinâsı ve tevhîd yolunun kılavuzu oldu. O’nun genç yaşlarda başlayan Rabbini tanıma ve bunu kavmine teblîğ etme husûsiyeti, âyet-i kerîmelerde şöyle anlatılır:

“Gecenin karanlığı O’nu (İbrâhîm’i) kaplayınca O bir yıldız gördü. «Rabbim budur!» dedi. Yıldız batınca «Ben batanları sevmem!» dedi. (Daha sonra) Ay’ı doğarken görünce (yine) «Rabbim budur!” dedi. O da batınca «Rabbim bana doğru yolu göstermezse, elbette yoldan sapanlardan olurum.» dedi. Güneş’i doğarken görünce de «Rabbim budur! Zîrâ bu daha büyük.» dedi. O da batınca dedi ki: «Ey kavmim! Ben sizin (Allâh’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım! Benim Rabbim, bütün noksan sıfatlardan münezzeh olan Allâh’tır! Ben hanîf olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratan Allâh’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.»” (el-En’âm, 76-79)
İbrahim yaratıcının bütün noksan sıfatlardan uzak olduğunu nereden bulmuş? Ve sanırım o zamanlar bilim pek gelişmediği için onların gerçekten battığını sanmış.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Gösterip hangi bilimsel gerçekle çeliştiğini söyler misin ?

Tabii ki. Hadisin tamamını atıyorum. Bilimsel hata kırmızı ile işaretlendi.

8 - Erkekle Kadın Menilerinin Sıfatını ve çocuğun Her İkisinin Menisinden Halk Olunduğunu Beyan Bâbı

742-
Bana Hasan b. Alî el-Hulvânî rivâyet etti.

(Dedi ki): Bize Ebû Tevbe —ki Rabî' b. Nâfi'dir— rivâyet etti.

(Dedi ki): Bize Muâviye yâni İbn Sellâm, Zeyd'den yani kardeşinden naklen rivâyet etti. Zeyd Ebû Sellâm'dan dinlemiş.

Dedi ki: Bana Ebû Esma' er-Rahabî rivâyet etti. Ona da Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem)’in âzâdlısı Sevbân rivâyet etmiş.

Dedi ki: Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem)’den rivâyet etti. Ona da Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem)’in yanında ayakta duruyordum. Derken Yahûdi ulemâsından bir âlim gelerek esselâmu aleyke yâ Muhammedi dedi. Bunun üzerine ben onu öyle bir ittim ki az daha yere yuvarlanıyordu.

— Beni Niçin itiyorsun? dedi.

— Yâ Resûlüllah desene! dedim. Yahûdi:

— Biz onu ancak ailesinin verdiği ismiyle çağırırız; dedi. Bunun üzerine Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

«Hakikaten benim adım ailemin bana isim olarak verdiği Muhammed'dir.» buyurdu. Müteakiben yahudî:

— Sana bazı şeyler sormaya geldim; dedi. Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

«Acaba söylersem sana bir faydası olur mu?» dedi Yahûdi:

— Kulaklarımla dinlerim; cevabını verdi. Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem) yanındaki bir sopa ile yere bir takım çizgiler çizerek:

«Sor.» dedi. Yahutî!

— Yerle göklerin başka bir kılığa değiştirileceği gün insanlar nerede olacak? dedi. Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

«Köprünün yanında karanlık içinde olacaklar.» cevâbını verdi. Yahûdi:

— «Peki insanlardan (köprüyü) ilk geçen kim olacak? diye sordu.

«Fakir muhacirler.» buyurdu. Yahûdi:

— Ya cennete girerken onların hediyesi ne olacak? dedi.

«Balık ciğerinin ziyâdesi!» buyurdular.

— Onun arkasından yiyecekleri ne olacak? diye sordu.

«Onlara cennetin etrafında otlayan cennet öküzü kesilecek.» buyurdu,

— Onun üstüne ne içecekler? dedi.

«Orada Selsebîl adı verilen bir kaynaktan (içecekler).» buyurdular Yahûdi:

— Doğru söyledin; dedi ve şunu ilâve etti: Hem ben sana yer yüzünde yaşayanların bir peygamberden yahut bir veya iki kişiden başka hiçbirinin bilmeyeceği bir şeyi sormağa geldim. Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

«Acaba söylersem sana bir faydası olur mu?» buyurdu. Yahûdi:

— İki kulağımla dinlerim; dedi ve ilâve etti: Sana çocuğun nasıl meydana geldiğini sormaya geldim. Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

«Erkeğin menisi beyaz, kadının menisi ise sarıdır. Bunlar bir yere gelirde, erkeğin menisi kadınınkine galebe çalarsa Allah'ın izni ile erkek çocuk doğururlar. Kadının menisi erkeğinkine galebe çaldığı zaman da Allah'ın izni ile kız doğururlar.» buyurdular. Yahûdi:

— Vallahi doğru söyledin sen gerçekten bir Peygambersin; dedi sonra çekilip gitti. Müteakiben Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

«Hakikaten bu adam bana soracağını sordu. Ama ben onun sorduklarından bir şey bilmiyordum. Tâ ki Allah onları bana bildirdi.» buyurdular.

Kaynak: ( Sahih-i Müslim, Hayz,8),(Buharî, Enbiya, ve Ahmed b. Hanbel, 3/108)

Peki buradaki hata ne? Hata çocuğun cinsiyetinin bilimsel olarak nasıl belirlendiğinin açıklanmaya çalışılıp tamamen hatalı açıklanması. Peygamber diyorki erkeğin sıvısı üstün çıkarsa çocuk erkek, kadının sıvısı üstün çıkarsa çocuk kadın olur. Oysa araştırırsanız çocuğun cinsiyeti mutlaka erkekten gelen sperm hücresi ile belirlenir. Kadının cinsiyeti belirleme konusunda hiçbir rolü yoktur.

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Zaten bu tarz birşey var. Hocalar konseyinde yeni bir zararlı madde cıktıgında haram ilan edilir. Daha önce tütün insanları iyileştirmede kullanıldığı için serbestti ancak artık gerekmediğinen ve tıp ilerlediğinden sigaranın haram olduğunu söylediler.
Sigaranın haram olduğunu değil mekruh olduğunu söylediler. Alimler kafalarına göre Kuranda açıkça haram olduğu ismen belirtilmeyen şeyler hakkında fetva verirken mekruh diye belirtirler.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Sigaranın haram olduğunu değil mekruh olduğunu söylediler. Alimler kafalarına göre Kuranda açıkça haram olduğu ismen belirtilmeyen şeyler hakkında fetva verirken mekruh diye belirtirler.
Mekruh diye belirtseler bile artık günümüzde hiçbir yararı yok. Haram olduğunu düşünüyorum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İbrahim yaratıcının bütün noksan sıfatlardan uzak olduğunu nereden bulmuş? Ve sanırım o zamanlar bilim pek gelişmediği için onların gerçekten battığını sanmış.
Sen söyle peki... Tüm her şeyi yaratan, her şeyin sahibi olan bir güçte hiç noksanlık olur mu? Bir tane bile olumsuz bir durum tespit edilebilinir mi?

Güneşler batar hatta hatta güneş dedğimiz yıldızların dahi bir ömürleri vardır sonrasında sönüp büzüşüp karadeliklere bile dönüşürler... Dönüşmeye fırsatı olmayan daha küçükleri de diğer karadeliklere yem olurlar... Bu bilimsel gerçek ilimseldir de aynı zamanda :)

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Peki senin bu dediğin Kuranı haşa Allah vahiy meleğiyle bildirmedi Hz. Muhammed kendisi istediği eşiyle halvet olsun istediği kadınla istediği kadar evlensin diye kendisi mi yazdı demek istiyorsun ?

Kitapta yazılanlar nasıl ve hangi amaçla yazıldı bilebileceğim birşey değil ama konunun başından beri kitabın yaratıcıdan gelmiş olamayacağını söylememden dolayı bunu anlamış olmalısınız.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Açıklamalar çok komik geldi. Yok neslin devam edebilmesi falan sanırsınız kıtlık var neslin devam etmesi gerekiyor. Neslin devam etmesi için yapılmış bir şeyse pek ileri görüşlü bir uygulama değilmiş demek ki çünkü 1500 yıl sonra nüfus aşırı olduğundan dolayı kıtlıklar, hastalıklar ve virüslerle dolu bir dünyada oluyoruz ve yavaş yavaş yok oluyoruz. Şimdi 1500 yıl sonrası nasıl tahmin edilecek diye yorum yapılmaz umarım. Benim düşüncem dini kitapların evrensel olmadığı ve güncelliğini yitirdiği yönündedir.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Açıklamalar çok komik geldi. Yok neslin devam edebilmesi falan sanırsınız kıtlık var neslin devam etmesi gerekiyor. Neslin devam etmesi için yapılmış bir şeyse pek ileri görüşlü bir uygulama değilmiş demek ki çünkü 1500 yıl sonra nüfus aşırı olduğundan dolayı kıtlıklar, hastalıklar ve virüslerle dolu bir dünyada oluyoruz ve yavaş yavaş yok oluyoruz. Şimdi 1500 yıl sonrası nasıl tahmin edilecek diye yorum yapılmaz umarım. Benim düşüncem dini kitapların evrensel olmadığı ve güncelliğini yitirdiği yönündedir.
Hayır ben onu çok eşliliğe neden başvurulduğunu açıklamak için anlatmıştım.

The Medic

Profesör
Reaksiyon puanı
1,285
böyle şeyler görünce yobazı olduğum dinden soğumaya başlıyorum :(

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Olabilir çünkü bunu engelleyen her hangi bir şey yok.
Bilimsel bir cevap mı yazmak istedin yoksa doğmatik bir düşünce mi zuhur etti aklında bilemedim şimdi :D Ya biraz açar mısın... Ben o kadar açıklayıcı yazarken sen son cevabında kestirip atmışsın. :)

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Bilimsel bir cevap mı yazmak istedin yoksa doğmatik bir düşünce mi zuhur etti aklında bilemedim şimdi :D Ya biraz açar mısın... Ben o kadar açıklayıcı yazarken sen son cevabında kestirip atmışsın. :)
Diyorum ki yaratılana bakıp yaratanı anlayamayız ve bizim anlayabildiğimiz her şey yaratılmıştır (aslında yaratılıp yaratılmadığı kesin değil ama böyle kabul edelim) o yüzden bizim içinde olduğumuz evrene bakıp yaratıcının her hangi bir kusura sahip olmadığını söyleyemeyiz.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
İsteseniz de istemeseniz de insanlar 14 yaşındaki çocukla evlenip kitabı gösterebiliyor veya 3 kadınla evlenip yine kitabı gösteriyor ve haksız değil çünkü bunu kitaba göre yasal kılan yazılar mevcut. Bunun engellenmesi gerekiyor bu da dinin güncellenmesi konusuna çıkıyor. İnsanların kötü şeyleri dine dayanarak yapmasından daha iyi bence.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Diyorum ki yaratılana bakıp yaratanı anlayamayız ve bizim anlayabildiğimiz her şey yaratılmıştır (aslında yaratılıp yaratılmadığı kesin değil ama böyle kabul edelim) o yüzden bizim içinde olduğumuz evrene bakıp yaratıcının her hangi bir kusura sahip olmadığını söyleyemeyiz.
Tümevarım ve tümdengelim diye bilimsel ve ilimsel bir gerçek var, yanlış mı biliyorum :)

Hem şu söz de bize bu konuda ışık tutabilir:
Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Ziya Paşa

Yani ortada eğer(!) bir yaratıcı var ise mutlaka yarattığı şeylerden O nu bulabilmemiz gerekir yoksa başka yol olamaz...

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394

Oxford Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre çocuğun cinsiyetini belirlemede babanın sperm kalitesi çok büyük bir rol oynuyor. Daha önce yapılan bir araştırmada annenin daha önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştı ancak yeni araştırma sperm kalitesi yüksekliğinin, bebeğin cinsiyetine büyük oranda etki ettiğini gösterdi.

Araştırmanın yazarı ve konuşmacısı Dr. Aurelio Malo, babaların da cinsiyet belirleme konusunda anneler kadar etkili olduğunu söyledi. Araştırma sonucunda sperm kalitesi yüksekledikçe erkek çocuk olma ihtimalinin de yükseldiği ortaya çıktı.

Sperm kalitesi yüksek erkekler daha küçük çekirdekli sperm başı üretiyor. Küçük çekirdekler ise erkeğin daha yüksek oranda Y kromozomlu sperm üretmesini sağlıyor. Bu durumda erkek çocuk olma ihtimali yükseliyor.

Şimdi bir erkeğin sperm kalitesi düşükse y kromozomu olan sperm sayısı az olacağı için hadisteki gibi kadının menisi erkeğinkine galebe gelmiş olmaz mı?
Erkeğin sperm kalitesi yükselince y kromozomu olan sperm sayısı artınca erkeğin menisi de kadınınkine galebe gelmiş olmaz mı ?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Çünkü o zamana göre yazıldı. Ama nedense Peygamber efendimiz veya 4 halife gibi insanların dedikleri çoğu şey doğru çıktı. Örneğin;
-Öyle bir zaman gelecek ki kılıç korkakların elinde, mal cimrilerin elinde, kitap kalem ise cahillerin elinde olacak.

Tam da o zamandayız şu anda.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bir yol olmak zorunda değil.
İlimle ya da bilim ile bu görüşüne kanıt sun, o zaman :) Ben bulabildiğim her değerli bilgiyi sizlere sunmak için çaba sarfeder iken sizler de görüşlerinizi sadece kendi düşünceleriniz ile değil savunduğunuz değerlerin yani bilimin ve diğer görüşlerin sağlam kanıtları ile desteklemelisiniz aksi halde bu tartışmanın hiç bir faydası ve değeri olmaz.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
İlimle ya da bilim ile bu görüşüne kanıt sun, o zaman :) Ben bulabildiğim her değerli bilgiyi sizlere sunmak için çaba sarfeder iken sizler de görüşlerinizi sadece kendi düşünceleriniz ile değil savunduğunuz değerlerin yani bilimin ve diğer görüşlerin sağlam kanıtları ile desteklemelisiniz aksi halde bu tartışmanın hiç bir faydası ve değeri olmaz.
Doğrudur.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Çünkü o zamana göre yazıldı. Ama nedense Peygamber efendimiz veya 4 halife gibi insanların dedikleri çoğu şey doğru çıktı. Örneğin;
-Öyle bir zaman gelecek ki kılıç korkakların elinde, mal cimrilerin elinde, kitap kalem ise cahillerin elinde olacak.

Tam da o zamandayız şu anda.
1500 yıl içinde ps6 çıkacak desem pek kahin olmam sanırım. O zamana göre yazıldı demek saçma bence çünkü tanrı yazıyor sonuçta sonsuza kadar güncel bir kitap yazabilirdi.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
1500 yıl içinde ps6 çıkacak desem pek kahin olmam sanırım. O zamana göre yazıldı demek saçma bence çünkü tanrı yazıyor sonuçta sonsuza kadar güncel bir kitap yazabilirdi.
O zamanın insanına AK-47 ya da PS6 ya da örneğin laptoptan bahsedersen tepkileri şu olur; ne diyon dayı? O zamanın şartlarına insanların anlayabileceği şekilde yazmalılar.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Ben bunu bilim ile değil mantık ile destekleyeceğim, siz bir yol olması gerektiğini söylüyorsunuz ancak buna herhangi bir kanıt göstermediniz o yüzden herhangi bir yol yokmuş gibi kabul edilmelidir.
Bir de yaratılana bakıp yaratıcıya ulaşmak kaleme bakıp yapıcısına ulaşmaya benzerdir ikisinde de başarısız oluruz çünkü yapılan ile yapıcının özellikleri arasında bir bağlantı yoktur.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Ben bunu bilim ile değil mantık ile destekleyeceğim, siz bir yol olması gerektiğini söylüyorsunuz ancak buna herhangi bir kanıt göstermediniz o yüzden herhangi bir yol yokmuş gibi kabul edilmelidir.
Bir de yaratılana bakıp yaratıcıya ulaşmak kaleme bakıp yapıcısına ulaşmaya benzerdir ikisinde de başarısız oluruz çünkü yapılan ile yapıcının özellikleri arasında bir bağlantı yoktur.
Sunduğun şeyin olan birşeyin yokluğunu kanıtlamaya benziyor. Olan birşeyin olmadığını kanıtlayamazsın.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Oxford Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre çocuğun cinsiyetini belirlemede babanın sperm kalitesi çok büyük bir rol oynuyor. Daha önce yapılan bir araştırmada annenin daha önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştı ancak yeni araştırma sperm kalitesi yüksekliğinin, bebeğin cinsiyetine büyük oranda etki ettiğini gösterdi.

Araştırmanın yazarı ve konuşmacısı Dr. Aurelio Malo, babaların da cinsiyet belirleme konusunda anneler kadar etkili olduğunu söyledi. Araştırma sonucunda sperm kalitesi yüksekledikçe erkek çocuk olma ihtimalinin de yükseldiği ortaya çıktı.

Sperm kalitesi yüksek erkekler daha küçük çekirdekli sperm başı üretiyor. Küçük çekirdekler ise erkeğin daha yüksek oranda Y kromozomlu sperm üretmesini sağlıyor. Bu durumda erkek çocuk olma ihtimali yükseliyor.

Şimdi bir erkeğin sperm kalitesi düşükse y kromozomu olan sperm sayısı az olacağı için hadisteki gibi kadının menisi erkeğinkine galebe gelmiş olmaz mı?
Erkeğin sperm kalitesi yükselince y kromozomu olan sperm sayısı artınca erkeğin menisi de kadınınkine galebe gelmiş olmaz mı ?

Kadının menisinin erkeğe galebe olması gibi birşey yok ama. Çünkü her halükarda sperm kalitesi zayıf veya güçlü olsun cinsyet mutlaka erkekten gelecek kormozom ile belirlenecek. Erkeğin menisindeki spermlerin %80'i erkek %20'si kız olsun erkek galebe gelmiş olsun senin deyiminle ama çocuk yine kız doğabilir. Veya spermlerin %80'i kız %20'si erkek olsun senin deyiminle kadın galebe gelmiş olsun ama buna rağmen çocuk erkek doğabilir. :) Kaldıki bu oranlar çoğu zaman birbirine çok yakın seyreder. Ve yine her halükarda çocuğun cinsiyetini erkekten gelen koromozm belirleyecketir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hadiste eğer şöyle deseydi, Erkeğin menisi ve kadının menisi bir yerde buluşur ve erkeğin menisi Allahın taktiri ile cinsiyeti belirler o zaman bilimle uyuşmuş olurdu. Bu gerçeği bilen bir yaratıcı neden hadisteki gibi peygambere bildirsin?

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Nası sunmadım, aklı ve diğer her şeyi kullanmak gerekir diye Hz İbrahim'i bile örnek gösterdim hem adli tıbbda bilirsiniz her küçük ayrıntıdan tümevarım ve tümdengelim metotları kullanılarak çokça yol ve çözümleme sağlanır, bulunur :)

Hem mantık bilimin doğuşunda ebelik rolü üstlenmiştir ama kuru kişisel ve klişe bir mantık değil sadece, mantıkların işbirliği ve doğruda birleşme gibi esaslara riayet de edilmiştir...

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Hem kurana sarılsınlar diyorsun hem senin pislik düşünceler olarak tabir ettiğin şeyler kuranda geçiyor. Sadece o dönem değil çok yakın geçmişe kadar uygulanmış hemen hemen bütün alimlerin kabul ettiği şeyler. Eğip bükme falan yok açıkça yazıyor. Şu himayesi altına almak için evlenme muhabbetinden de artık gına gelmedi mi yahu ayet var Hz.Muhammed için eşlerinin istediğin sırayla halvet için dolaşabilirsin diye. Kuranda açıkça yazan şeyler.
O halvet kelimesini bana göstersene ,Kuran da nerede ise bende bileyim.
hazır @|Ⓢєччαh|
kardeşimde buralarda en azından tam manasını da bende öğrenirim.
hep bir pedofili muhabbeti geciyor mu bilelim yazıklar olsun ,
Resule onu yakıştıran zihinsizlere.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
O halvet kelimesini bana göstersene ,Kuran da nerede ise bende bileyim.
hazır @|Ⓢєччαh|
kardeşimde buralarda en azından tam manasını da bende öğrenirim.
hep bir pedofili muhabbeti geciyor mu bilelim yazıklar olsun ,
Resule onu yakıştıran zihinsizlere.
ek olarak tefsirine bakmayıp mealle bir şeyleri kanıtlamaya çalışanlara
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir din çağımıza uymayan şeyler barındırıyorsa, evrensel değildir demektir. Dönemine göre bir insan tarafından yazıldığı çok açık BENCE.
Biraz araştırıltıktan sonra yapılsaymış yorum keşke . Araştırdığında bulman kolay . Çünki bu soru kafama takıldığında cevabını kolay şekilde bulmuşdum . “Ey iman etmiş kimseler! Yemek için izin verilmeden, vakitli vakitsiz Nebî’nin evlerine girmeyin; davet edilirseniz girin, yemeği yiyince dağılın. Orada bir sohbet ortamı da aramayın. Bu haliniz Nebî’yi üzüyor ama sizden çekiniyor. Allah gerçeği söylemekten çekinmez. Onun eşlerinden bir şey istediğinizde perde arkasından isteyin. Bu sizin gönülleriniz için de, onların gönülleri için de daha nezih olur. Allah’ın elçisini üzmeye ve onun arkasından eşlerini nikâhlamaya asla hakkınız yoktur. Böyle yapmanız Allah katında ağır bir kusur olur.” (Ahzâb, 33/53)
Görüldüğü gibi ayet, kendisinin bugün uygulanamayacak bazı hükümler içerdiğini birilerinin onayına bırakmamıştır. Nebîmizin ölümüyle bu ayetin pek çok hükmü otomatik olarak uygulanamaz olmuştur. Eşleri öldüğünde de ayetin onlarla evlenme yasağı getiren hükmü artık uygulanamaz olmuştur. Bunun için teknolojinin gelişmesi, insanlığın ilerlemesi gibi bir takım durumların ortaya çıkmasına gerek kalmamıştır. Bu sebeple bu ve benzeri ayetlerin varlığı, ayetleri zamanın değişmesi, coğrafyanın ve şartların o günkünden farklı olması gibi gerekçelerle tarihe gömen tarihselciler için mazeret olamaz. Ama bu evrensel olmadığını isbat etmez . Çünki evrensel olmadığını isbat etmek için tüm ayetlerini bakmak gerekir . Mesala bir ayet yazayım . Tarık süresinde yanlış hatırlamıyorsam 5-6-7-8 olması lazımdı . Bu ayetler çoçuğun nasıl dünyaya geldiğini anlatır . Bu evrenselliğinin isbatıdır . Ek olarak demirle ilgili ayet . Araştırsan bula bilirsin . Sonda söylediklerim 1400 yıl önce bile bilinmiyodu .

Son düzenleme: