Herkesin iradesinin eşit olmaması neden insanın suçu

cyberdarksky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Allah herkesi eşit mi yarattı?
Neden ben doğru yolu seçebiliyorken diğeri yanlış yolu seçebiliyor?
Neden benim iradem güçlü yaratılmış ama başkasının ki öyle değil?
Neden ben cennete o cehenneme gidiyor, iradesi güçlü yaratılsaydı cennete girmeyecek miydi?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Buradan tatmin edici cevap çıkmayacak. Zaten bu soruların tatmin edici bir cevabı yok bence.

The Medic

Profesör
Reaksiyon puanı
1,285
veya neden kafası sayısala çalışan zeki,güzel,zengin sayılıyor
ama sayısalı kötü olup sözeli çok iyi olan ülkede "çöp" olarak görülüyor?

Bruh Moment

Asistan
Reaksiyon puanı
275
İradenin yaratılışla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. İradeli davranıp Cennete ya da iradesiz davranıp Cehennem'e...

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Allah: "İkiniz de oradan birlikte inin, kiminiz kiminize düşman olarak! Sonra ne zaman size Benden bir doğru yolu gösterici gelir de her kim Benim kılavuzuma uyarsa, işte o, sapıklığa düşmez ve mutsuz olmaz. Taha (20) 123

Ayette geçen ikiniz hitabının muhatapları görünürde Adem ve Havva, batıni anlamda ise ruh ve nefstir. Yaradılış basamakları terminolojisi ile konuşursak, ruh seviyesinden nefs seviyesine inmektir ödenen bedel. Bu seviyede kimlikler ve ego açığa çıktığı için, sahip olma duygusu kıskançlık, açgözlülük ve kan dökücülük baş göstermesi muhtemeldir.

Adem ve Havva tarafında meyvesi yenilen ağaç, kökü ruhani aleme salınmış meyveleri ise cismani alemlere sarkmış ego ağacıdır.

Bir'lik yurdundan alınarak benlikler gurbetine düşmekle büyük bir bedel ödeyen ruh elbet sonunda gene Bir'lenecektir. Ayrılıklar göreceli ve geçicidir. Allah ile yarattıkları arasında ayrılık yoktur. Fakat yarattıkları ile Allah arasında algı yanılsamaları saki mesafeler varmış zannı uyandırır. Bu sahte mesafeyi azaltmak hatta kaldırmak (nefsi ruha dönüştürmek) hayatın anlamı ve büyük imtihanın ta kendisidir.

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Neden ben cennete o cehenneme gidiyor, iradesi güçlü yaratılsaydı cennete girmeyecek miydi?
Sadece kendime göre cevaplayayım az buçuk
1- hangi konuda eşit?
2- sende yanlış yolu seçebilirsin oda doğru yolu seçebilir tercih meselesi.
3- kimin iradesinin nasıl olduğunu bilemeyiz, zayıf olan güçlendirebilir güçlü olan zaaflarına yenilebilir.
4- iraden sana bağlı. sen yaptıklarının karşılığını alırsın o da kendi yaptıklarının karşılığını alır.

emin:)

Profesör
Reaksiyon puanı
1,124
1-Ne konuda.
2- Kişinin İsteğine bağlı Örn: Ben Namaz kılmak isterken sen bile bile kılmıyorsun.
3-Herkes eşit doğuyor.Araştırma ve kişilik özellikleriyle ilgili.
4-Dediğim gibi herkes eşit doğuyor.Kendisini ne konuda geliştirirse iradesi o kadar güçlü olur.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Olayın mantığı yok yani. Dediğiniz gibi ortada haksızlık var. Çünkü tanrı yok.

Bahsettiğim tanrı, semavi dinlerde olan türden. Yoksa Agnostiğim ben zaten.
Agnostikler Tanrının var olup olmadığının kesin olarak bilinemeyeceğini savunur. Ama sen var olup olmadığının bilinemeyeceğini değil tanrının olmadığını söylüyorsun. O zaman sen agnostik değil apateist oluyorsun.

Reaksiyon puanı
10,325
Olayın mantığı yok yani. Dediğiniz gibi ortada haksızlık var. Çünkü tanrı yok.
Haksızlık olunca 'tanrı' yok mu oluyor?
Halbuki haksızlığı yapan tanrı değil, insandır.
**
Şimdi siz diyorsunuz ki tanrı insanları eşit yaratsaydı.
Herkes güçlü olsaydı, herkes yakışıklı olsaydı.
Herkes zengin olsaydı...
Herkesin altında Porshe araba olsaydı.
Herkes en güzel kızla evlenseydi...
Peki, diyelim 'tanrı' bizi dediğiniz gibi yarattı...
Peki hepimiz zengin olunca, senin fabrikanda kim çalışacaktı, bir fikrin var mı?
Üretim için kim alınteri dökecekti, akıl edebildin mi?
Sen zengin ben zengin, özel uçaklarımızla Hawai adalarında fink atarken uçağının pilotluğunu kime yaptıracaktın? Yemeğini kim getirecekti? Ayakkabını kim boyayacak, traşını kim yapacaktı sonra? Yoksa bunları da 'tanrı'nın mı yapmasını bekliyordunuz?!
Peki herkes yakışıklı olsaydı, güzelliğin adını nereden duyacaktın? Nasıl bilecektin? Bütün erkekler yakışıklı, bütün kızlar güzel olsaydı nasıl bir seçim yapmayı düşünürdünüz acaba? Kura mı çekecektiniz yoksa?
"Tanrı" yok(muş!)
Öyle mi?
Peki bu koca kâinatı idare eden sen misin?
Daha en başında yaratan ve milimetrik hesaplarla yörüngelerinde sapmadan seyr-ü sefer ettiren? Mesela bir bilgi okumuştum bir tarihte; Güneş'in bir dakikada harcadığı enerji ABD'nin 576 gün'de harcadığı enerjiye denkmiş. Yani koca bir Amerika kıtasında bir buçuk yılda harcanan toplam enerji kadarını Güneş sadece bir dakikada harcıyor. Peki bu harcanan devasa enerjinin kaynağını sen mi temin ediyorsun, insanlık yararına?

Yahu bu uzar da gider... De, 'tanrı'ya inanmamayı bir hava basma aracı olarak görme bahtsızlığına düçar olanlar için boşa kelam olur.

Not: Tanrı demişken, siz egolarınızı tanrı edinmişsiniz ne yazık ki! Bu arada bizler tanrı demeyiz, anladığınız manada bizim tanrımız yoktur. Bizim ALLAH'ımız vardır, elhamdülillah.

Son düzenleyen moderatör:

The Medic

Profesör
Reaksiyon puanı
1,285
**
Herkes zengin olsaydı...
Peki hepimiz zengin olunca, senin fabrikanda kim çalışacaktı, bir fikrin var mı?
Sen zengin ben zengin, özel uçaklarımızla Hawai adalarında fink atarken uçağının pilotluğunu kime yaptıracaktın? Yemeğini kim getirecekti? Ayakkabını kim boyayacak, traşını kim yapacaktı sonra? Yoksa bunları da 'tanrı'nın mı yapmasını bekliyordunuz?!
Peki herkes yakışıklı olsaydı, güzelliğin adını nereden duyacaktın? Nasıl bilecektin? Bütün erkekler yakışıklı, bütün kızlar güzel olsaydı nasıl bir seçim yapmayı düşünürdünüz acaba? Kura mı çekecektiniz yoksa?
"Tanrı" yok(muş!)
Öyle mi?
Daha en başında yaratan ve milimetrik hesaplarla yörüngelerinde sapmadan seyr-ü sefer ettiren? Mesela bir bilgi okumuştum bir tarihte; Güneş'in bir dakikada harcadığı enerji ABD'nin 576 gün'de harcadığı enerjiye denkmiş. Yani koca bir Amerika kıtasında bir buçuk yılda harcanan toplam enerji kadarını Güneş sadece bir dakikada harcıyor. Peki bu harcanan devasa enerjinin kaynağını sen mi temin ediyorsun, insanlık yararına?

Yahu bu uzar da gider... De, 'tanrı'ya inanmamayı bir hava basma aracı olarak görme bahtsızlığına düçar olanlar için boşa kelam olur.

Not: Tanrı demişken, siz egolarınız tanrı edinmişsiniz ne yazık ki! Bu arada bizler tanrı demeyiz, anladığınız manada bizim tanrımız yoktur. Bizim ALLAH'ımız vardır, elhamdülillah.
abi bu kadar kısa sürede destan yazmana hayranım yaa

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
**
Herkes zengin olsaydı...
"Tanrı" yok(muş!)
Öyle mi?

Not: Tanrı demişken, siz egolarınız tanrı edinmişsiniz ne yazık ki! Bu arada bizler tanrı demeyiz, anladığınız manada bizim tanrımız yoktur. Bizim ALLAH'ımız vardır, elhamdülillah.
Tanrı olarak bahsettiğim şey, semavi dinlerde olan tanrıdır. Yani tanrı tamamen yok demiyorum, dinlere inanmıyorum. Tanrıyı bir hava basma aracı olarak kullanmıyorum.

Milimetrik hesap dediğiniz şeyler, eleme sistemiyle oluşmuştur. Bilimsel adıyla doğal seçilim.
Enerji kaynaklarını ben temin etmiyorum diye, tanrı olacak diye bir şey yok.

Benim egom, size zarar vermediğim sürece, sizi ilgilendirmez.

Tanrının gücü her şeye yetiyorsa, güzelliği de, iyiliği de istediği gibi öğretirdi. Bunları görmemiz için illa kötü ya da çirkin insanlara gerek yoktu. Birinin uçması için, pilota gerek kalmazdı.

Hatta baştan bir soru sorayım, tanrı bizi neden yarattı? Neden yaratma isteği duydu? Sıkıldığı için mi, "ego"sunu tatmin etmek için mi? Bu sebeplerden yaratıldıysak, Tanrının insanı duyguları mı vardır? Başka sebepten yaratıldıysak, bu sebep nedir?

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Eşitlik ve adalet aynı şey değildir. Her eşit olan şey adil değildir. Her adil olan şey de eşit değildir.

Allah herkesi eşit yaratmadı. Lakin herkes eşit yaratılsaydı güçlü ve güçsüz,adil ve zalim,dürüst ve yalancı,zengin ve fakir gibi kavramları bilemezdik. Dolayısıyla semavi dinlerdeki Dünyanın sınav yeri olduğu anlaşılamazdı. Mesela bir matematik hocası sınavda bir sınıfta 10 tane soruyu herkese soruyor. Algılama seviyesi düşük olanda bu sınava giriyor yüksek olanda. Şimdi bu sınava eşit değil diyebilir miyiz diyemeyiz çünkü herkese aynı sorular soruldu. Adil diyebilir miyiz diyebiliriz çünkü herkes emeğinin karşılığını not olarak alıyor.

İrade kelime anlamıyla dilemek veya istemek demektir. Bu yönden bir şeyi istemek veya dilemek eşittir ama dilenen veya istenen şeyin iyi veya kötü olması eşit değildir. Bu yüzden aklımızı kullanarak zararımıza olan şeyleri istememeye kendimizi hep eğitiriz. Güçlü iradeye sahip olmak ise iyi ve kötünün farkına varıp kötü olanlardan uzak durup iyi olanları tercih etme noktasında keskin bir ayrım ve seçim bilincine sahip olmaktır. Dini yönden ise kötü olan davranışlardan uzak durup iyi olanları yapmaktır.

Mesela dini yönden değil de ahlaki yönden bakarsak dürüst olmayı seçen birinin itibarının arttığını ama hep yalan söylerse ona güvensizliğin arttığını görürüz. Din ise genel yönüyle insan hayatında ahlaklı bir birey olmaya yönlendirirken tüm yaratılanlarında onu yaratan Allahtan olduğunu bilmemizi amaçlar.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Aslında onun izni olmadan yaprak bile düşmeyecek bir tanrı varsa haksızlıklara izin verdiği için o haksızlığı yapmış kadar oluyor ancak iyi şeylerinde olmasına izin verdiği için en iyi ve aynı zamanda en kötü varlık tanrı oluyor.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Tanrı olarak bahsettiğim şey, semavi dinlerde olan tanrıdır. Yani tanrı tamamen yok demiyorum, dinlere inanmıyorum. Tanrıyı bir hava basma aracı olarak kullanmıyorum.

Milimetrik hesap dediğiniz şeyler, eleme sistemiyle oluşmuştur. Bilimsel adıyla doğal seçilim.
Enerji kaynaklarını ben temin etmiyorum diye, tanrı olacak diye bir şey yok.

Benim egom, size zarar vermediğim sürece, sizi ilgilendirmez.

Tanrının gücü her şeye yetiyorsa, güzelliği de, iyiliği de istediği gibi öğretirdi. Bunları görmemiz için illa kötü ya da çirkin insanlara gerek yoktu. Birinin uçması için, pilota gerek kalmazdı.

Hatta baştan bir soru sorayım, tanrı bizi neden yarattı? Neden yaratma isteği duydu? Sıkıldığı için mi, "ego"sunu tatmin etmek için mi? Bu sebeplerden yaratıldıysak, Tanrının insanı duyguları mı vardır? Başka sebepten yaratıldıysak, bu sebep nedir?
Bende sorayım o zaman sebebi olan bir şeyin mutlaka sonucu vardır. Etki tepki meselesi kısaca. Peki sebebi ve sonucu yaratmaya gücü olan bir yaratıcı bunlara tabi midir ?

Bir davada karar veren hakim bir suçu hakkında verdiği karardan dolayı tutuklanabilir veya beraat edebilir mi ? Ya da bir matematik sınavında bu sınavı hazırlayan hoca da sınavı çözmek zorunda mıdır sınavı çözmekle sorumlu mudur ?

Diğer yandan yaratıcının bir sebebi veya sonucu yoktur. Yaratıcının bilinmesini istemesi sebep bizim onu bilmeyi veya bilmemeyi seçmemiz bunun sonucudur. Dolayısıyla insani özelliklere ve duygulara sahip olmayan bir yaratıcının ne egosu vardır ne de sıkılma duygusu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında onun izni olmadan yaprak bile düşmeyecek bir tanrı varsa haksızlıklara izin verdiği için o haksızlığı yapmış kadar oluyor ancak iyi şeylerinde olmasına izin verdiği için en iyi ve aynı zamanda en kötü varlık tanrı oluyor.
İnsanın yaptığı iyi ve kötü şeylere izin verdiğinden nasıl tanrı hem iyi hem kötü oluyor. Yaratıcı sana yapıp yapmama iradesini vermiş ve dini kitaplarla uyarmış buna rağmen kötü birşey yaptığında kötü mü oluyor ? Mesela trafik kuralları konularak insanlara alkol içmenin hızlı gitmenin zararlı olduğu ve cezası olduğu belirtilmiş. Sen hızlı gitmeyi seçip ceza yersen bu kuralları koyan insanlar veya kurumlar kötüdür mü dersin.

Son düzenleme:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bende sorayım o zaman sebebi olan bir şeyin mutlaka sonucu vardır. Etki tepki meselesi kısaca. Peki sebebi ve sonucu yaratmaya gücü olan bir yaratıcı bunlara tabi midir ?

Bir davada karar veren hakim bir suçu hakkında verdiği karardan dolayı tutuklanabilir veya beraat edebilir mi ? Ya da bir matematik sınavında bu sınavı hazırlayan hoca da sınavı çözmek zorunda mıdır sınavı çözmekle sorumlu mudur ?

Diğer yandan yaratıcının bir sebebi veya sonucu yoktur. Yaratıcının bilinmesini istemesi sebep bizim onu bilmeyi veya bilmemeyi seçmemiz bunun sonucudur. Dolayısıyla insani özelliklere ve duygulara sahip olmayan bir yaratıcının ne egosu vardır ne de sıkılma duygusu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnsanın yaptığı iyi ve kötü şeylere izin verdiğinden nasıl tanrı hem iyi hem kötü oluyor. Yaratıcı sana yapıp yapmama iradesini vermiş ve dini kitaplarla uyarmış buna rağmen kötü birşey yaptığında kötü mü oluyor ? Mesela trafik kuralları konularak insanlara alkol içmenin hızlı gitmenin zararlı olduğu ve cezası olduğu belirtilmiş. Sen hızlı gitmeyi seçip ceza yersen bu kuralları koyan insanlar veya kurumlar kötüdür mü dersin.
Tanrının insani duyguları yoktur demişsiniz ama bir öğretmenle ve hakimle karşılaştırmışsınız.
Tanrı olsa bile -ben yoktur demiyorum-, semavi dinlerin insan yazması olduğunu düşünüyorum.
Yani tanrıyı kanıtlayarak, deistliği kanıtlamış olursunuz. Semavi dinleri değil.
Umarım kendimi ifade edebilmişimdir :)

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Ya saçma konular bu konuda kimsenin net bi cevabı bile yok olamazda zaten takmamaya çalış bunlari

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Yaratıcı buna izin vermeden bir şey yapılamıyorsa yapılan her şeye yaratıcı izin vermiştir ve yaratıcı kendisine uygun olmayan bir şey olursa buna izin vermeyebilir bu yüzden kötülükler ve iyilikler yaratıcının izniyle gerçekleşir yani kötülükler ve iyilikler yaratıcıya uygundur. Bu ise hem adaletli kararlara hem adaletsiz kararlara izin veren bir padişaha benzerdir ve her türlü kararlara izin verdiği için hem adaletli hem adaletsiz olur. Yani yaratıcı iyiliklere ve kötülüklere izin verdiği için hem iyi hem kötüdür.

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Tanrının insani duyguları yoktur demişsiniz ama bir öğretmenle ve hakimle karşılaştırmışsınız.
Tanrı olsa bile -ben yoktur demiyorum-, semavi dinlerin insan yazması olduğunu düşünüyorum.
Yani tanrıyı kanıtlayarak, deistliği kanıtlamış olursunuz. Semavi dinleri değil.
Umarım kendimi ifade edebilmişimdir :)

Ben şu an semavi dinleri ispatlamaya çalışmıyorum zaten. Benim ispatlamaya çalıştığım bir yaratıcının yani Allahın olduğudur. Ayrıca İslam öncesindeki semavi dinlerin yazılı bir kitabı yoktur. Tevrat,zebur ve incil sadece Hz. Musa,Hz. Davut ve Hz. İsanın bildirdiklerini ve o dönemde yaşadıklarını anlatan birer biyografidir. Dolayısıyla insan yazması olduğundan değişmeye müsaittir. Kuranda ise insan değişimine uğrayan tek bir harf veya kelime yoktur.

Denizlerin Birbirine Karışmaması

“İki denizi birbirlerine kavuşmak üzere salıvermiştir. Aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.”

Dağların Hareket Etmesi

Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler.(Neml Suresi, 88)

Madem Kuranda değişti diyorsun bunu da insanlar kafadan sallayıp yazdılar ve tuttu mu yani ?

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Ben şu an semavi dinleri ispatlamaya çalışmıyorum zaten. Benim ispatlamaya çalıştığım bir yaratıcının yani Allahın olduğudur. Ayrıca İslam öncesindeki semavi dinlerin yazılı bir kitabı yoktur. Tevrat,zebur ve incil sadece Hz. Musa,Hz. Davut ve Hz. İsanın bildirdiklerini ve o dönemde yaşadıklarını anlatan birer biyografidir. Dolayısıyla insan yazması olduğundan değişmeye müsaittir. Kuranda ise insan değişimine uğrayan tek bir harf veya kelime yoktur.

Denizlerin Birbirine Karışmaması

“İki denizi birbirlerine kavuşmak üzere salıvermiştir. Aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.”

Dağların Hareket Etmesi

Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler.(Neml Suresi, 88)

Madem Kuranda değişti diyorsun bunu da insanlar kafadan sallayıp yazdılar ve tuttu mu yani ?
Söyleyeyim denizler birbirine karışıyor yani o mucize dediğin şey yanlış.