Kullanıcı hatasına garanti bakar mı?

Bu konuyu okuyanlar

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Dün ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değiştirdim muhtemelen bir hata yaptım ardından pc bir daha açılmadı her parçanın garantisi var benim hatam olduğunu düşünüyorum. Garantiye göndersem onarım için benden mi para alırlar yoksa garanti halleder mi?

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Ne yaptığınla alakalı. Şimdi termal macun değiştirirken bozman çok zor. Öncelikle PC hiç mi açılmıyor? yoksa ışıklar yanıyor sonra susuyor mu? Kablo bağlantılarını doğru yaptın mı bunlara dikkat et.

Reaksiyon puanı
1,056
Dün ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değiştirdim muhtemelen bir hata yaptım ardından pc bir daha açılmadı her parçanın garantisi var benim hatam olduğunu düşünüyorum. Garantiye göndersem onarım için benden mi para alırlar yoksa garanti halleder mi?
vallahi eyer kullanıcı hatsı olduğunu belli etmezsen yaparlar ama direk kullanıcı hatası ise sana masraflar çıkarırlar

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Ne yaptığınla alakalı. Şimdi termal macun değiştirirken bozman çok zor. Öncelikle PC hiç mi açılmıyor? yoksa ışıklar yanıyor sonra susuyor mu? Kablo bağlantılarını doğru yaptın mı bunlara dikkat et.
Dediğin gibi ışıklar yanıyor 1 saniye sonra susuyor sonra yine devam ediyor ama kaç defa kontrol ettim.zaten 2 kablo çok kablo sökmedim ekran kartı işlemci ramlar tek kablo ekran kartında var. yetmedi söktüm bir daha taktım bütün kabloları kontrol ettim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201026-162449_Gallery.jpg
    Screenshot_20201026-162449_Gallery.jpg
    68.6 KB · Görüntüleme: 170
Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Kullanıcı hatası varsa garanti bakabilir yalnız ücret karşılığında yapacaktır.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
BIOS pilini çıkartıp 15 saniye say sonra tekrar tak. Eğer açılmazsa RAM'lerden bir tanesini çıkartıp öyle dene, yine açılmazsa çıkardığını tak, takılı olanı çıkar. büyük ihtimal düzelecektir. Eğer bunlar işe yaramazsa PSU'yu fişten çıkartıp 1-2 saat bekle öyle tak bazen kısa devre korumasına girebiliyor.
Dediğin gibi ışıklar yanıyor 1 saniye sonra susuyor sonra yine devam ediyor ama kaç defa kontrol ettim.zaten 2 kablo çok kablo sökmedim ekran kartı işlemci ramlar tek kablo ekran kartında var. yetmedi söktüm bir daha taktım bütün kabloları kontrol ettim.

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
BIOS pilini çıkartıp 15 saniye say sonra tekrar tak. Eğer açılmazsa RAM'lerden bir tanesini çıkartıp öyle dene, yine açılmazsa çıkardığını tak, takılı olanı çıkar. büyük ihtimal düzelecektir. Eğer bunlar işe yaramazsa PSU'yu fişten çıkartıp 1-2 saat bekle öyle tak bazen kısa devre korumasına girebiliyor.
Daha öncede bios plini çıkart demişlerdi daha önce hiç yapmadım. Yapmalımıyım?

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Daha öncede bios plini çıkart demişlerdi daha önce hiç yapmadım. Yapmalımıyım?
BIOS pilini çıkarmak kötü bir şey değildir :) BIOS üzerinden yapılan ayarları sıfırlar yani anakartı fabrika ayarlarına geri getirir. Clear CMOS butonu veya telleri varsa orası üzerinden de yapabilirsiniz ama pili bulmak daha kolay olduğundan pili söyledim. Bios pili çıkarmak zarar vermez :)

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
BIOS pilini çıkarmak kötü bir şey değildir :) BIOS üzerinden yapılan ayarları sıfırlar yani anakartı fabrika ayarlarına geri getirir. Clear CMOS butonu veya telleri varsa orası üzerinden de yapabilirsiniz ama pili bulmak daha kolay olduğundan pili söyledim. Bios pili çıkarmak zarar vermez :)
Dediğin gibi yaptım bios pilini çıkardım ramları tektek denedim aynı. PSU fişten çıkart derken güç kablosu mu?

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Herşeyi tak çıkar, kısa devre sigortaları atmış olabilir.
ya da termal macunu çok kötü çektin anakart ya da işlemci yandı. o da gerçekten çok zor, termal macun olmasa dahi kolay kolay yanmaz, ki sende bilgisayar açılmamış bile.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İşlemciyi söktün mü ? Pinleri yerinden mi oynadı acaba

Reaksiyon puanı
8,012
Ekran kartı termal macununu niye yenilediniz ? Çalışan parça üzerinde oynarsanız bozmanız gayet doğal. Ekran kartı macunları kolay kolay eskimiyor, daha garantisi olduğuna göre yeni bir kart şova kaçmış gibi biraz. Ek olarak macunu sürdüğünüz belli olur fabrika macununa benzemez her macun. Servistekiler doğal olarak kartı sökecekler ve direkt olarak kullanıcı hatası diyecekler. Yani çocuk yok karşısında muhattap olarak.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Garantiye göndersem onarım için benden mi para alırlar yoksa garanti halleder mi?
Eğer sorunun kullanıcı kaynaklı olmadığını tespit ederler ise evet onarıma girer, ancak sizin tarafınızdan kaynaklanan bir sorun olduğu anlaşılır ise o zaman garanti dışı ürün olur.

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,749
Kullanıcı hatasını kabul etmiyorlar. Parasını ödemen gerekiyor.

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Oraya gittiğimde yetkili kişiye ne demem uygun olur?

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Dediğin gibi yaptım bios pilini çıkardım ramları tektek denedim aynı. PSU fişten çıkart derken güç kablosu mu?
Evet. Güç kablosunu çıkart 1-2 saat bekle PSU nun üzerindeki güç düğmesini kapat. Anakarttaki akım tam kesilmeden parçaları söktüysen kısa devre korumasına girmiş olabilir PSU. Eğer açılmadıysa işlemci pinlerini vs. yamultmuş olabilirsin. Çok fazla ihtimal var.

melisay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
kullanıcı hatası garanti kapsamına girmeyebilir.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Ekran kartı tam oturmamış olabilir. Ekran kartının giriş kısmını silgi ile sildikten sonra güzelce oturt ve tekrardan dene.

(Sendeki sorunun benzerini ben de yaşamıştım.)

ennstekin

Asistan
Reaksiyon puanı
92
İşlemci macunu yenilerken sorunla bende karşılaştım bilgisayarın kafası karışıyor ram slotlarını değiştirdim düzeldi ama 1-2 saat uğraştım bekletip ram slotlarını değişip deneyin parça sök tak yapıca kafası karışıyor ve döngüye giriyor.

Exinie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
İlgilenirler fakat ücret karşılığında. Sonuçta kullanıcı hatası.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
kullanıcı hatası olduğu ne malum? ver servise çalışnıyor de kullanıcı hatasını karıştırma.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Güçten kes bilgisayarı sonra gpu ya giden kabloyu iyi taktığına emin ol. Tak çıkar yap. Banada olmuştu. Ekran kartı macun yenilediğimde ama sonra düzeldi.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,593
Termal macun elektronik kısımlara bulaşmışsa kısa devre yapıyor olabilir mi ? İletken bir maddeyse olur herhalde.

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Bayağ bir geç cevap verdim kusura bakmayın hala bilgisayarsızım servise verdim anakart işlemci ramlar ekran kartı servise gitti. Sonra anakart geri geldi işlemci için iade istemişler ekran kartı ve ramlar hala serviste. Servise verdikten 10 gün sonra mağaza tarafından arandım kullanıcı hatası olduğunu öğrendim ve 165 tl sadece servis ücreti istediler onarım parası dışında onarım parası ne kadar olduğunu bilmediğim için onaylamadım öğrenip dönüceğini söyledi ve hala dönen olmadı. Eğer söyledikleri 20 iş günü içinde dönmezlerse ne yapmam lazım. Internetten takip ettiğimde servisten parça beklediğini görüyorum anakartın mağazaya geri geldiğini ve işlemciyi iade istediklerini müşteri hizmetlerini aradığımda öğrendim bunlar olurken hiç bilgilendirilmedim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
ilk seferde ücretsiz yapmalılar sonrakiler ücretli olmalı.

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Yarın 20 iş günü doluyor ve hala arayan olan olmadı ne yapmam lazım?