Kullanıcı hatasına garanti bakar mı?

bilal232

Asistan
Dün ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değiştirdim muhtemelen bir hata yaptım ardından pc bir daha açılmadı her parçanın garantisi var benim hatam olduğunu düşünüyorum. Garantiye göndersem onarım için benden mi para alırlar yoksa garanti halleder mi?

Airbus

Asistan
Ne yaptığınla alakalı. Şimdi termal macun değiştirirken bozman çok zor. Öncelikle PC hiç mi açılmıyor? yoksa ışıklar yanıyor sonra susuyor mu? Kablo bağlantılarını doğru yaptın mı bunlara dikkat et.

Dün ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değiştirdim muhtemelen bir hata yaptım ardından pc bir daha açılmadı her parçanın garantisi var benim hatam olduğunu düşünüyorum. Garantiye göndersem onarım için benden mi para alırlar yoksa garanti halleder mi?
vallahi eyer kullanıcı hatsı olduğunu belli etmezsen yaparlar ama direk kullanıcı hatası ise sana masraflar çıkarırlar

bilal232

Asistan
Ne yaptığınla alakalı. Şimdi termal macun değiştirirken bozman çok zor. Öncelikle PC hiç mi açılmıyor? yoksa ışıklar yanıyor sonra susuyor mu? Kablo bağlantılarını doğru yaptın mı bunlara dikkat et.
Dediğin gibi ışıklar yanıyor 1 saniye sonra susuyor sonra yine devam ediyor ama kaç defa kontrol ettim.zaten 2 kablo çok kablo sökmedim ekran kartı işlemci ramlar tek kablo ekran kartında var. yetmedi söktüm bir daha taktım bütün kabloları kontrol ettim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201026-162449_Gallery.jpg
    Screenshot_20201026-162449_Gallery.jpg
    68.6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

Airbus

Asistan
BIOS pilini çıkartıp 15 saniye say sonra tekrar tak. Eğer açılmazsa RAM'lerden bir tanesini çıkartıp öyle dene, yine açılmazsa çıkardığını tak, takılı olanı çıkar. büyük ihtimal düzelecektir. Eğer bunlar işe yaramazsa PSU'yu fişten çıkartıp 1-2 saat bekle öyle tak bazen kısa devre korumasına girebiliyor.
Dediğin gibi ışıklar yanıyor 1 saniye sonra susuyor sonra yine devam ediyor ama kaç defa kontrol ettim.zaten 2 kablo çok kablo sökmedim ekran kartı işlemci ramlar tek kablo ekran kartında var. yetmedi söktüm bir daha taktım bütün kabloları kontrol ettim.

bilal232

Asistan
BIOS pilini çıkartıp 15 saniye say sonra tekrar tak. Eğer açılmazsa RAM'lerden bir tanesini çıkartıp öyle dene, yine açılmazsa çıkardığını tak, takılı olanı çıkar. büyük ihtimal düzelecektir. Eğer bunlar işe yaramazsa PSU'yu fişten çıkartıp 1-2 saat bekle öyle tak bazen kısa devre korumasına girebiliyor.
Daha öncede bios plini çıkart demişlerdi daha önce hiç yapmadım. Yapmalımıyım?

Airbus

Asistan
Daha öncede bios plini çıkart demişlerdi daha önce hiç yapmadım. Yapmalımıyım?
BIOS pilini çıkarmak kötü bir şey değildir :) BIOS üzerinden yapılan ayarları sıfırlar yani anakartı fabrika ayarlarına geri getirir. Clear CMOS butonu veya telleri varsa orası üzerinden de yapabilirsiniz ama pili bulmak daha kolay olduğundan pili söyledim. Bios pili çıkarmak zarar vermez :)

bilal232

Asistan
BIOS pilini çıkarmak kötü bir şey değildir :) BIOS üzerinden yapılan ayarları sıfırlar yani anakartı fabrika ayarlarına geri getirir. Clear CMOS butonu veya telleri varsa orası üzerinden de yapabilirsiniz ama pili bulmak daha kolay olduğundan pili söyledim. Bios pili çıkarmak zarar vermez :)
Dediğin gibi yaptım bios pilini çıkardım ramları tektek denedim aynı. PSU fişten çıkart derken güç kablosu mu?

ikakbay

Üyecik
Herşeyi tak çıkar, kısa devre sigortaları atmış olabilir.
ya da termal macunu çok kötü çektin anakart ya da işlemci yandı. o da gerçekten çok zor, termal macun olmasa dahi kolay kolay yanmaz, ki sende bilgisayar açılmamış bile.

Ekran kartı termal macununu niye yenilediniz ? Çalışan parça üzerinde oynarsanız bozmanız gayet doğal. Ekran kartı macunları kolay kolay eskimiyor, daha garantisi olduğuna göre yeni bir kart şova kaçmış gibi biraz. Ek olarak macunu sürdüğünüz belli olur fabrika macununa benzemez her macun. Servistekiler doğal olarak kartı sökecekler ve direkt olarak kullanıcı hatası diyecekler. Yani çocuk yok karşısında muhattap olarak.

Airbus

Asistan
Dediğin gibi yaptım bios pilini çıkardım ramları tektek denedim aynı. PSU fişten çıkart derken güç kablosu mu?
Evet. Güç kablosunu çıkart 1-2 saat bekle PSU nun üzerindeki güç düğmesini kapat. Anakarttaki akım tam kesilmeden parçaları söktüysen kısa devre korumasına girmiş olabilir PSU. Eğer açılmadıysa işlemci pinlerini vs. yamultmuş olabilirsin. Çok fazla ihtimal var.

margarin

Asistan
Ekran kartı tam oturmamış olabilir. Ekran kartının giriş kısmını silgi ile sildikten sonra güzelce oturt ve tekrardan dene.

(Sendeki sorunun benzerini ben de yaşamıştım.)

Son mesajlar