İnternet Kopuyor! (Uzak Sunucudan Yanıt Yok Sorunu)

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
TürkNet'e yaklaşık 5 ay önce başvurmuştuk. Kurmaya gelen kişi kabloları bağlayıp modemi kuracakken modemin arayüzüne erişememiş (ASUS DSL N-16) ve bu nedenle modeminiz bozuk, yeni modem alın dedi. Kendi modemini taktı ve kendisininkinde çalıştı. Biz de iade etmeyi düşünüyorduk ama o gün sondu ve saat akşam 6-7 civarıydı. O adam gidince tabii ki biz kendimiz kurmaya uğraştık. Tam olmuyor, bu bozuk diyecekken youtube'dan bir video izleyerek kurdum. İnternet de geldi. Ama günde 2-3 kez kopma yaşanıyor. DSL ışığı tamamen sönüyor ve birkaç kez yeniden yanıyor ( Arayüzde DSL Link Up yazıyor,Sönünce de Link Down yazıyor). Destek kaydı açtık, sorun yok TT'den kontrol ettiler dediler. İsterseniz eve kadar olan kabloları kontrol edelim dediler ve evden de kontrol edelim dediler ama bizden kaynaklı ise 100 TL alacaklarmış. Ben de bizden kaynaklı tek şey modem olabilir diye düşündüm ve modemi resetledim ( yazılımı güncel). Sizce bu sorun neden olur,çözümü nedir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@EFI Shell hocam bir bilginiz var mı bu konu hakkında?

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,977
Maalesef hiç kopma sorunu yaşamadığım için bilemiyorum. :(

Reaksiyon puanı
10,560
Modem arayüzünden snr margin değerini kontrol edin. 6 dB in altına düsünce kopmalar yaşanabilir

Reaksiyon puanı
10,560
SNR Margin değerleri 10'un üstünde.
Kopma sırasında modem ışıklarınıda kontrol etmenizde de yarar olacaktır. En azından sorun %90 sizden kaynaklı olmaktan çıkar. Sadece internet ışığı sönüyorda iss kaynaklı sorundur. Dsl ve internet gidiyorsa ya modem ısınma kaynaklı resetleniyor yada iss kaynaklıdır.
Eger para istiyor cözüm bulmuyorlarsa hızınızı düsürtmeyi deneyebilirsiniz. Hızınız yükselince altyapı kaldıramayıp bağlantıyı kesiyor da olabilir.

En iyi çözümü teknik ekip bulacaktir ama denemek isterseniz bunlar basima geldi sadece.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Kopma sırasında modem ışıklarınıda kontrol etmenizde de yarar olacaktır. En azından sorun %90 sizden kaynaklı olmaktan çıkar. Sadece internet ışığı sönüyorda iss kaynaklı sorundur. Dsl ve internet gidiyorsa ya modem ısınma kaynaklı resetleniyor yada iss kaynaklıdır.
Eger para istiyor cözüm bulmuyorlarsa hızınızı düsürtmeyi deneyebilirsiniz. Hızınız yükselince altyapı kaldıramayıp bağlantıyı kesiyor da olabilir.

En iyi çözümü teknik ekip bulacaktir ama denemek isterseniz bunlar basima geldi sadece.
Modemde DSL sönüyor internet kesilince. Modem çok ısınmış oluyor genelde.

Reaksiyon puanı
10,560
Modemde DSL sönüyor internet kesilince. Modem çok ısınmış oluyor genelde.
Ozaman sorun modemde hocam. Ne olur ne olmaz tavsiye etmeyeceğim ama yeni modem alana kadar kendi uyguladığım yöntemi söyliyim.
Üst kapağı açık kullanıyorum karanlık bir holde tutarım. Bu sayede ısınmadan dolayı resetlenme süresi 10 dk ise 30 dk 1 saat gibi artabiliyor.
Tek çözümde yeni modem almakta.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Ozaman sorun modemde hocam. Ne olur ne olmaz tavsiye etmeyeceğim ama yeni modem alana kadar uyguladığım yöntemi söyliyim.
Üst kapağı açık kullanıyorum karanlık bir holde tutarım genelde.
Garantisi var. Garantiye göndersem çözerler mi?

Reaksiyon puanı
10,560
Bozuk değil,çalışıyor.
Benim 2 3 kez başıma gelen olaydır. Araştırabilirsiniz. Modem çalıştığı halde ısınmadan kaynaklı kendi kendine reset atar. Zamanla reset atma süresi kısalır.
Eğer sorun ısınmadan kaynaklı resetlenmeyse garantide varsa yollayın hocam. Yazılımsal bir durum olsa internet ya hiç olmaz ya tam olur.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Benim 2 3 kez başıma gelen olaydır. Araştırabilirsiniz. Modem çalıştığı halde ısınmadan kaynaklı kendi kendine reset atar. Zamanla reset atma süresi kısalır.
Eğer sorun ısınmadan kaynaklı resetlenmeyse garantide varsa yollayın hocam. Yazılımsal bir durum olsa internet ya hiç olmaz ya tam olur.
İnternet şuan var. Bu reseti nasıl durdurabilirim? Veya modemi nasıl soğuk tutabilirim?

Reaksiyon puanı
10,560
İnternet şuan var. Bu reseti nasıl durdurabilirim? Veya modemi nasıl soğuk tutabilirim?
Kalıcı bir çözüm daha bende bulamadım. Garantisi yok diye üst kapağı söküp maaşa kadar süreyi uzatarak kullanıp yeni modem alıyordum. Sen garantiye yolla.

Ama 1 2 gün daha bekle. Benzer şekilde belirtiler gösteren farklı sorunlardan kaynaklıda olabilir. Başka sorun yaşayanların fikrinide al.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Kalıcı bir çözüm daha bende bulamadım. Garantisi yok diye üst kapağı söküp maaşa kadar süreyi uzatarak kullanıp yeni modem alıyordum. Sen garantiye yolla.

Ama 1 2 gün daha bekle. Benzer şekilde belirtiler gösteren farklı sorunlardan kaynaklıda olabilir. Başka sorun yaşayanların fikrinide al.
Yarın başka modem getirip onu deneyeceğim. Bu sorun 5 aydır devam ediyor. Çoğu kişi modem İP alamıyor demiş.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
İp almasa internet neden gidip gelsin ki :S İlginç belki öyledir. Ee çözüm olarak ne öneriyorlar ?
PC üzerinden ayarlar söylüyorlar ama çok anlamadım. Resetleyin dedi ASUS Teknik Destek. Resetledim düzelmedi.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
TürkNet'e yaklaşık 5 ay önce başvurmuştuk. Kurmaya gelen kişi kabloları bağlayıp modemi kuracakken modemin arayüzüne erişememiş (ASUS DSL N-16) ve bu nedenle modeminiz bozuk, yeni modem alın dedi. Kendi modemini taktı ve kendisininkinde çalıştı. Biz de iade etmeyi düşünüyorduk ama o gün sondu ve saat akşam 6-7 civarıydı. O adam gidince tabii ki biz kendimiz kurmaya uğraştık. Tam olmuyor, bu bozuk diyecekken youtube'dan bir video izleyerek kurdum. İnternet de geldi. Ama günde 2-3 kez kopma yaşanıyor. DSL ışığı tamamen sönüyor ve birkaç kez yeniden yanıyor ( Arayüzde DSL Link Up yazıyor,Sönünce de Link Down yazıyor). Destek kaydı açtık, sorun yok TT'den kontrol ettiler dediler. İsterseniz eve kadar olan kabloları kontrol edelim dediler ve evden de kontrol edelim dediler ama bizden kaynaklı ise 100 TL alacaklarmış. Ben de bizden kaynaklı tek şey modem olabilir diye düşündüm ve modemi resetledim ( yazılımı güncel). Sizce bu sorun neden olur,çözümü nedir?

@EFI Shell hocam bir bilginiz var mı bu konu hakkında?
Modemi turknetten aldıysanız keşke adam gitmeden ya iptal edin ya da başka modem verin deseydiniz. Ayrıca modeme reset atıp gene arayüze ulaşabilirdi bence uğraşmak istememiş. Modem sizin ise daha önce problem var mıydı? Yoksa kurulum sonrası mı oluştu?

Reaksiyon puanı
10,560
PC üzerinden ayarlar söylüyorlar ama çok anlamadım. Resetleyin dedi ASUS Teknik Destek. Resetledim düzelmedi.
Reset dediği bütün bilgilerin gittiği reset olacak yalnız. Hani genelde iğne ile basarız 5 sn felan.
Onun haricinde benimde pek bilgim yok hocam malesef.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Modemi turknetten aldıysanız keşke adam gitmeden ya iptal edin ya da başka modem verin deseydiniz. Ayrıca modeme reset atıp gene arayüze ulaşabilirdi bence uğraşmak istememiş. Modem sizin ise daha önce problem var mıydı? Yoksa kurulum sonrası mı oluştu?
Evet hiç uğraşmak istemedi. Orada 380TL idi modem. Biz 250-300tl arasında almıştık. Başka modem verme durumu yoktu modemi kendimiz aldık. Eve ilk kez internet bağlatıyoruz modemi de yeni almıştık.
Reset dediği bütün bilgilerin gittiği reset olacak yalnız. Hani genelde iğne ile basarız 5 sn felan.
Onun haricinde benimde pek bilgim yok hocam malesef.
Evet iğne ile yaptım ben. Tüm bilgilerin gittiği derken?

Bu arada arayüzde DSL kararsız görünüyor diye bir uyarı var her zaman.

Reaksiyon puanı
10,560
Evet iğne ile yaptım ben. Tüm bilgilerin gittiği derken?
Reset attığında pcdeki format gibi bütün bilgiler gider tekrar kurulum yapilmasi gerekir.
Tabi modem otomatik kurulum yapmis size gerek kalmamis olabilir. Ancak wifi adi sifresi sifirlanir.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Reset attığında pcdeki format gibi bütün bilgiler gider tekrar kurulum yapilmasi gerekir.
Tabi modem otomatik kurulum yaptigindan size gerek kalmamistir ancak wifi adi sifresi sifirlanir.
Modem otomatik kurulum yapmıyor. İsmi değişti ve şifresiz oldu. Ben kendim sıfırdan kurdum.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Biraz el beceriniz varsa modemi ankastreye bağlayıp test edin eğer orda sorun yoksa kablolama da sıkıntı vardır, eğer yoksa dsl yine gelmiyorsa tt kaynaklı sorun.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Biraz el beceriniz varsa modemi ankastreye bağlayıp test edin eğer orda sorun yoksa kablolama da sıkıntı vardır, eğer yoksa dsl yine gelmiyorsa tt kaynaklı sorun.
Ankastre binanın girişindeki yer mi? Bizimkinde kabloları kesmişler 2 kırmızı ucunu bağlamışlar diğer uçları boşta.

Reaksiyon puanı
10,560
Modem otomatik kurulum yapmıyor. İsmi değişti ve şifresiz oldu. Ben kendim sıfırdan kurdum.
Yok otomatik kurulum dedigim 12345678@ttnet
12345 gibi dsl kullanici adi sifre girmeyi kastettimde. Resetlenmis sizinki. Bakalim çözüm bulursaniz buraya yazinda ileride birilerinin isine yarayabilir.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Yok otomatik kurulum dedigim 12345678@ttnet
12345 gibi dsl kullanici adi sifre girmeyi kastettimde. Resetlenmis sizinki. Bakalim çözüm bulursaniz buraya yazinda ileride birilerinin isine yarayabilir.
Onları kendim girdim. Bakalım çözülürse yazacağım.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Evet binanın girişindeki yer modeminizi oraya bağlayıp bir test edin.
Nasıl bağlayacağım oraya?

Elektrik vs. olması lazım. Ve ilk açılışta değil kullanırken internet gidiyor. Biraz önce de kesildiği için PC'den telefona geçtim.

Son düzenleme:

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Modem ısınmasın diye altına 2 tane defter koydum ve sıcaklık deftere gelmiş çoğunlukla. Akşam 12'ye kadar kesinti olmadı. Başka bir modem getirdim eve. Ama ADSL2+ destekliyor sadece. Onu bağlayacağım bir daha koparsa. Peki ADSL 2+ destekleyen modeme VDSL verirsem ne olur?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Modem ısınmasın diye altına 2 tane defter koydum ve sıcaklık deftere gelmiş çoğunlukla. Akşam 12'ye kadar kesinti olmadı. Başka bir modem getirdim eve. Ama ADSL2+ destekliyor sadece. Onu bağlayacağım bir daha koparsa. Peki ADSL 2+ destekleyen modeme VDSL verirsem ne olur?
İnternete bağlanamazsın.