Linux'un masaüstü pazar payı %10'a ulaşacak olsa

Bu konuyu okuyanlar

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Sizce Linux'un masaüstü pazar payı %10'a ulaşacak olsa bunun neticeleri ve tesirleri neler olabilir?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Sunucu ve diğer şeklinde ikiye ayırarak mı soruyorsun?
Yoksa genel olarak mı soruyorsun?

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Bildiğimiz masaüstü yani PC, dizüstü gibi bilgisayarlarda Linux'un %10 pazar payı olsa neticeleri ne olabilir? Sattıkları yazılımların Linux versiyonunu çıkarmama konusunda inat eden bazı şirketler bu inatlarından vaz geçebilir mi mesela?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Çok güzel olur aslında.

Bence Linux uyumlu yazılım geliştirmek zorunda kalır büyük yazılım şirketleri. Yani en azından Linux uyumlu açık kaynak programlar dışında da birçok yazılım seçeneği olur bu sayede.

Ama Linux'un pazar payının %10'u bile bulacağını sanmam. Çünkü açık kaynak işletim sistemi olduğundan gönüllüler ve kar amacı gütmeyen vakıf destekliyor. Böyle olunca Windows ya da MAC konforu bulamamamız normal.

Bir de şöyle bir durum var: Linux'un bile kendi içinde birçok dağıtımı var.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Ama Linux'un pazar payının %10'u bile bulacağını sanmam. Çünkü açık kaynak işletim sistemi olduğundan gönüllüler ve kar amacı gütmeyen vakıf destekliyor. Böyle olunca Windows ya da MAC konforu bulamamamız normal.

Bir de şöyle bir durum var: Linux'un bile kendi içinde birçok dağıtımı var.
Muhtemelen biliyorsunuz Microsoft Linux Subsystem'i, İntel kendi Linux dağıtımını çıkardı. Google ise Linux çekirdeği üzerinde çalışarak çıkardığı sistemle dizüstü piyasasına girdi ki istatistiklere göre onların bu sistemi ABD'de k12 piyasasında ciddi bir pazar payına ulaşmış durumda. Yani Linux'un pazar payının %10'a ulaşması hatta geçmesi gayet mümkün görünüyor.

Diğer bir husus birçok Linux dağıtımının bulunuyor olması son kullanıcı açısından belki biraz kafa karıştırıcı olabiliyor ama neticede hepsi Linux çekirdeğini kullandığı için paket bağlılıkları sağlandığı sürece Linux'a yönelik hazırlanmış hemen her yazılım her dağıtımda çalıştırılabiliyor. Aslında dağıtımların çok ve çeşitli olması kullanıcılara farklı seçenekler sunuyor. Windows'un son sürümü sistem kaynaklarını çok fazla kullanırken Linux'un son sürümünü hafif bir dağıtım seçerek 15 yıllık ve hatta daha eski bir bilgisayarda bile çalıştırabiliyorsunuz. Devlet dairelerinde Linux kullanılsaydı hem Microsoft'a para kaptırılmayabilirdi hem de donanıma daha az masraf edilebilirdi. Yani yurtdışına daha az dolar çıkardı, o paralar ülkemize kalabilirdi.

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Linux'un pazar payının artması içinde, son kullanıcının kullandığı programların, linux üzerinde çalışıyor olması gerek. Zaten bu olay çözülmüş olsa linux pazarı genişliyecek. Niye grafikerler windows , mac kullanıyor da linux kullanmıyor. Basit ne adobe ne corel hiç birisi desteklemiyor. Yoksa ben çok kişi tanıyorum windowsa küfür yağdıran ama mecburiyetten kullanan :D

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Sinemada izlediğiniz çoğu animasyon filmi Linux tabanlı sistemlerde renderlanıyor.
Bahsettiğiniz 3D Grafik programlarının oturmuş bir müşteri yapısı var kullanıcıları da alıştıkları sistemleri ve tonlarca para ödedikleri lisansları bırakamazlar.

Artık tüm işlerini telefondan yada tabletinden halleden onbinlerce insan var.
Masaüstüne veya windowsa ihtiyaç dahi duymuyorlar.

Yakında android kullanan masaüstü sistemleri de görmeye başlayacağız.
Pazar payına Android sistemleri de eklerseniz Linux'un payı %10 dan kat kat fazla.

Mikrosoft artık esksi gibi kral değil, Microsoft office in bile Android versiyonlarını çıkarttılar.
Sistemlerine de Linux çekirdeğini entegre ediyor sizce neden?

Kral öldü yaşasın yeni kral ( Google ) :)

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Sinemada izlediğiniz çoğu animasyon filmi Linux tabanlı sistemlerde renderlanıyor.
Bahsettiğiniz 3D Grafik programlarının oturmuş bir müşteri yapısı var kullanıcıları da alıştıkları sistemleri ve tonlarca para ödedikleri lisansları bırakamazlar.

Artık tüm işlerini telefondan yada tabletinden halleden onbinlerce insan var.
Masaüstüne veya windowsa ihtiyaç dahi duymuyorlar.

Yakında android kullanan masaüstü sistemleri de görmeye başlayacağız.
Pazar payına Android sistemleri de eklerseniz Linux'un payı %10 dan kat kat fazla.

Mikrosoft artık esksi gibi kral değil, Microsoft office in bile Android versiyonlarını çıkarttılar.
Sistemlerine de Linux çekirdeğini entegre ediyor sizce neden?

Kral öldü yaşasın yeni kral ( Google ) :)
Siz yinede taraftarlık yapmayın bence, "Sinemada izlediğiniz çoğu animasyon filmi Linux tabanlı sistemlerde renderlanıyor." Öyle bir dünya modeli yok kusura bakmazsanız. Maalesef piyasayı götürenler windows tarafında. Dilerseniz bu konu ile ilgili anketleri inceleyebilirsiniz. Linux tarafında video montaj kısmında işe yarar blender var. Evet gerçekten aşırı kaliteli bir program ama render en çok linuxda yok öyle bir hayal.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Sanırım Linuxla çok uzun süredir haşir neşir değilsiniz, aşağıdaki linkte eski bir yazı var,
okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Benim bahsettiğim sistemler günlük kullanıcıların kullandığı sistemler değil. Silicon Graphics vb profesyonel sistemlerden bahsediyorum.

Ayrıca Desktop - Server ayrımı eskiden tablet, telefon ve tv box gibi cihazlar yokken mantıklıydı şu an toplama bakılıyor. Wikipediada aşağıdaki linkten windowsun ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Toplamda Windows tabanlı sistemlerin payı % 35,78 e düşmüş. Bu oran % 80-90 lardaydı eskiden (yaşlanmışız :) ). Microsoft'un gideceği yeri buradan görebilirsiniz.
1585243604307.png

Sizin kuduğunuz cümleleri 2000-2005 yılları arasında arkadaşlarla tartışırken bizde sıkça kuruyorduk.
Microsoftun ipini tamamen Android çekecek bekleyip göreceğiz. Bildiğim kadarıyla Microsoft Windows 10 dan başka windows sürümü çıkartmayı da planlamıyor şimdilik.

Dipnot : Yazılımdan para kazanan firmalar doğal olarak karşılarında ticari muhattap arıyor. Linux'un yapısı buna uygun değil, 1000'lerce farklı dağıtım var. Microsoft tam istedikleri gibi bir muhattap ileride muhtemelen bu muhattapları Google olacak.

Saygılar,

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Yok, ben windows düşmanıyım mac almadan önce baya bir uzun zaman linux kullandım. Fakat sizin verdiğiniz o istatistik dünya üzerinde işletim sistemlerinin kullanım tablosu. Bizim konumuz grafikerler için.

Buyrun linkedinde 3D modelleme için büyük firmaların iş ilanları ve bu iş ilanlarında kullanmasını istediği programları mevcut. Tabi ki aralarında linuxda aktif olan uygulamalarda var ama çoğunluğa bakın. Hepsi windows, grafik sektörü için windowsu şuan kimse geçemez. Keşke geçse dediğim gibi ben windows düşmanıyım. Öyle bir düşmanımki eski laptopumdaki windows işaretini UV cihazıyla linux logosuna çevirmiştim. Windows kullanan insanlarada yardım etmiyorum malesef. Öylede takıntılıyım ama yiğidi öldür hakkını yeme. Aşağıda baktığım bir kaç firmanın iş ilanını bulabilirsiniz. Ayrıca gönderdiğiniz makaleyi okudum. Dünyada çok fazla kullanılıyor diğe bir tabir yok (Film sektörü için) Sadece kendileri niye kullanıyor bunu anlatmış.

Son gönderdiğim link facebook ilanıdır. Dediğim gibi taraftarlık yapmayın evet son kullanıcı linuxda çoğalıyor sunucular deseniz windows unutuldu. Evet windows artık linuxa kafa tutamayacağını anladı ve subsystem olayına geçti ama Film sektörü halen windows elinde malesef, bunun başını çeken malum Adobe ve cinema uygulamaları

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
elefon ve tv box gibi cihazlar yokken mantıklıydı şu an toplama bakılıyor.
(...)
Dipnot : Yazılımdan para kazanan firmalar doğal olarak karşılarında ticari muhattap arıyor. Linux'un yapısı buna uygun değil, 1000'lerce farklı dağıtım var. Microsoft tam istedikleri gibi bir muhattap ileride muhtemelen bu muhattapları Google olacak.

Saygılar,
Linuxun pazar payı ile ilgili istatistikleri uzun zamandır biliyorum ve takip ediyorum. Konu başlığımız masaüstü piyasası. Androidin, vs. konuyla bir alakası yok.

Linux'ta dağıtımlar çok ve çeşitli olabilir ancak bu herhangi bir yazılımın bir dağıtımda çalışıp diğerinde çalışmayacağı manasına gelmez. Paket bağlılıkları sağlandığı sürece bir dağıtımda çalışan program bir başka dağıtımda da çalıştırılabilir. Bazı programların .deb, .rpm gibi paketleri bulunmasa bile basit bir shell script ile kurulumu yapılabiliyor.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Linuxun pazar payı ile ilgili istatistikleri uzun zamandır biliyorum ve takip ediyorum. Konu başlığımız masaüstü piyasası. Androidin, vs. konuyla bir alakası yok.

Linux'ta dağıtımlar çok ve çeşitli olabilir ancak bu herhangi bir yazılımın bir dağıtımda çalışıp diğerinde çalışmayacağı manasına gelmez. Paket bağlılıkları sağlandığı sürece bir dağıtımda çalışan program bir başka dağıtımda da çalıştırılabilir. Bazı programların .deb, .rpm gibi paketleri bulunmasa bile basit bir shell script ile kurulumu yapılabiliyor.
Hocam firmalar sattıkları yazılımlara destek vermek zorundalar desteği hangi dağıtıma hangi versiyona göre verecekler? Lisanslarını nasıl koruyacakları da ayrı bir konu tabii.

Bu kadar karışık yazılımları basit shell scriptlerle tüm dağıtımlara kurmak da çok zor, kütphaneler bağımlılıklar vb. Kaldı ki Masaüstü Linux kullanıcısı bu kadar azken neden bütün yazılımı silbaştan Linux için yazma zahmetine ve masrafına girsinler. Tavuk-yumurta ikilemi gibi...
Bu konu sanırım Linux için hiçbir zaman değişmeyecek ta ki Android Masaüstü pazarını domine edene kadar. Bu da Google krallığı demek.

Tekrar olacak kusura bakmayın ancak eskiden desktopların yaptığı tüm işlemler oyunlar dahil şu an tablet ve telefonlarla yapılıyor artık ayrı değerlendirmenin hiçbir mantığı yok.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
AppImage gibi alternatifler de mevcut. Programı tek dosya olarak indirip çalıştırabiliyorsunuz. Kurulumla, root şifresiyle falan uğraşmıyorsunuz.

Ayrıca yazılımcılar umumen bir yazılımı farklı bir işletim sistemine göre sıfırdan yazmazlar. Yazılım C/C++ gibi yaygın bir programlama dili yazılmışsa ve arayüz için Gtk veya Qt gibi bir kütüphane kullanılmışsa büyük ölçüde taşınabilir olmaktadır. Şayet arayüz için Windows API kullanılmışsa o zaman arayüzü Linux'a yönelik olarak değiştirmek söz konusu olabilir. Bunlar şirketler için öyle abartıldığı kadar zor işler değil.

Son düzenleme: