Arama sonuçlarınız

1. raxetul

AKK kalktı, hem de ping (ms) ile beraber!

Yetmiyor değil, yetirilmiyor, kısıtlanıyor. Evimde fiber var. Speedtest ya da Türktelekom üzerinden test yaptığımda ilk önce 2-3 Mbpsçıkıyor sonra ikinci testlerde 20-25 Mbps. Durum şu TürkTelekom bilerek yada bilmeyerek(bir bilgisayar mühendisi olarak memleketteki mühendislik kalitesini gayet...
  2. raxetul

SDN Forum'da En Çok Gördüğüm Yazım/Kullanım Hataları

Salla gitsin... Yollarda yama yapılır, azıcık yükseklik farkı olur, yapan der "salla gitsin", yoldan geçen der "Sanayiden çıkmıyoruz." 4 yolun kesiştiği yere kavşak yapılır, 45 derece ile 5. yol eklenir, yapan der "salla gitsin", her gün kullanan der "5 dakikalık yeri 1 saatte geçiyoruz."...
  3. raxetul

Türknet nasıl aynı altyapıyla...

Cidden bilip bilmeden konuşuyorsun. 1) Türkiye'deki döşenen kablonun yarısı TürkTelekom'da ve girdiği binaya başka operatörü sokmuyor ya da engel olmaya çalışıyor. 2) Ping süreleri karşıda ping attığın yere göre değişir, TurkNet üzerinden TürkTelekom üzerindeki bir sunucuya ping atmaya...
  4. raxetul

Dolar alın

Kaynağı sağlammış, kendisi daha 43 mesaj atmış kendisi sağlam değil, anonim kaynak gösterip kendini de haklı çıkartmaya çalışıyor. Bay sağlamın açtığı başlıklardan biri de şu: https://forum.shiftdelete.net/threads/zarar-ettim-sizce-ne-yapayim.611252/ Yarın 6'ya çıksa ve haklı da çıksa ipiyle...
  5. raxetul

Linux Deepin Türkiye Topluluğu Hakkında

@caglarturali ben zaten cnzz servisi olayına bakmıyorum, çok basit bir şey. Güveni arttırmak için dünya çapında el atılması gerekecek.
  6. raxetul

Linux Deepin Türkiye Topluluğu Hakkında

Kendi forumunu açtığımda İngilizce seçmeme rağmen Çince ağırlıklı başlıklar görünce(hatta o zaman bir tane bile İngilizce başlık yoktu, bugün gördüm) kullanmaktan vazgeçmiştim. Mesele Çin olması da değil benim için, ağırlıklı bir ülkeye yığılması sıkıntı(idi). Sadece Finlandiyalılar geliştirse...
  7. raxetul

Tesla hacklendi!

Yapılmaz...
  8. raxetul

Garanti Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu başlığı garanti konusunda değişik markalarda yaşanılan garanti sıkıntılarından bahsedilmesi için açtım ve ilk olarak yaşadığım bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum. Marka: Lenovo(Aynı zamanda Motorola markası) Garanti şekli: Resmi Dağıtıcı Türkiye Garantisi Sorun: Ürünü KVK bayisine götürdüm...
  9. raxetul

Ana Sayfadan Forum'a Olan Bağlantıda Hata

Ana sayfadaki "forum" bağlantısına tıklayınca açılan forum adresinin başında https bulunmuyor, ciddi bir güvenlik açığı. Bağlantı düzeltilmeli. Ayrıca web sunucu yazılımında forum makinesine olan tüm http bağlantılar, https olarak yeniden yönlendirilirse iyi olur. nginx örneği: server {...
  10. raxetul

Chrome rahatsız edici videolara savaş açıyor!

Güzel olur, bir iki haber okuyayım diye SDN açayım diyorum, üstte canlı yayın. Belki kapatmak için bir özellik vardır ama ön tanımlı olarak oynatılmaması gerekir. Sağ üst köşeye "canlı yayın" diye tv kanallarının sitesindeki gibi bir düğme koyarsınız isteyen açar izler.
  11. raxetul

Stok fotoğraf siteleri şimdi yandı!

Çok bir nanesi yok. Yarı şeffaf watermark lar üzerinde çalışıyor, biraz büyükçe, mat watermark üzerinde çalışmaz.
  12. raxetul

Türk Telekom'da EK AKK dönemi

Yararlı olmasına yararlı, güzel olmuş ama TTNet'in niyetinin de hizmetten çok "Kalkmadan piyasadan ne kaldırabilirsek kardır" düşüncesi olduğunu da belli ediyor.
  13. raxetul

SDN üyeleri ile iftar olsun mu?

Bu sefer Ankara'dakine katılmaya çalışırım.
  14. raxetul

Google’dan AdBlock kullanıcılarına kötü haber!

Yazının özet kısmı ve ilk iki paragrafı nerdeyse aynı cümlelerden oluşuyor. Çok iğrenç bir yazım tarzı.
  15. raxetul

"Fakirler iPhone almasın!" diyen milletvekili!

Kritik hastalıklarda organların bir kısmı, akciğerini bir yarısı alınabiliyor. neyse konu o değil. Şimdi atalarımız "Ayağını yorganına göre uzat." demiş. Bugün ekonomik olarak sıkıntı çekenler bu sözü dikkate almayanlar genelde. Asgari ücret ve altında maaş alıp geçiniyorum diyeni de gördüm, 8-9...
  16. raxetul

Teknosa 2017'de yenilenecek!

DisneySA... Şimdi bırakın şirket içi toplantıları, şu adamın açıklamalarını dinleyen bir yönetim kurulu üyesi olun: "2016'da 200 milyon müşteri ağırladık, son çeyrekte 10 milyon TL kar elde ettik." Bir başka ifade ile 10 x 4 'ten yıllık 40 milyon TL kar, ziyaret eden müşteri başına 0.20 kuruş...
  17. raxetul

Gümrüksüz alışverişte flaş karar!

Tamam burada üretilen ürünler için güzel bir uygulama, peki ya üretilemeyenler için? 35$'lık RaspberryPi'yi gençler almakta zorlanınca nasıl teknolojik üretim yapmaya başlayacağız? Çin'den elektronik malzeme almamızın da önüne geçiliyor bu durumda, hadi benim durumum iyi ama üniversitede bir...
  18. raxetul

Huawei yeni lityum-iyon teknolojisini duyurdu!

Mesele de burada, Çinli'ler uygun fiyatlı modelleri ile artık düşük fiyatlı Samsung'lara değil, üst modellere, iPhone'a kafa tutuyorlar.
  19. raxetul

16 Sene Önce Benzin ve Mazot Fiyatı

Ya gidin de iki western kuşağı filmi izleyin. 1 dolar için Amerika'da adamlar birbirini vuruyormuş. Enflasyon her yerde var. Tabi bizdeki 2001 öncesi ve 2011 sonrası olduğu kadar değil. Faize dayalı uluslararası bankacılık sistemi, artan nüfus, artan iletişim ile gelen tüm dünyadaki tüketim...
  20. raxetul

Huawei yeni lityum-iyon teknolojisini duyurdu!

Samsung Apple'a kafa tutup yüksek fiyatlı telefon üretsin dursun. Zamanında kendisini büyük yapan uygun fiyatlı üretimi yapan gelecekte kazanacak. Apple bu sene kötü bir yıl geçirdi, Samsung'dan bahsetmiyorum bile. 10 yıl sonrası dünya çok farklı olacak, markalaşan Çinli firmalar piyasaları alt...
  21. raxetul

2 ayda 10.000₺ biriktirmek

Hemencicik zengin olayım... Maaşlı mühendis olsan bile öyle he deyince o kadar para köşeye atılmıyor. Nasıl köşeye para atarım deme, nasıl daha çok çalışırım de.
  22. raxetul

Java 8 Update nedir?

Windows'tan diyar, Java'cıdan yar olmaz.
  23. raxetul

Facebook ve Messenger daha çok RAM tüketecek

Dünya'yı kurtarıyorlar sanki 2GB ile... 1+ milyar x 2 GB + Sunucularındaki RAM'ler...
  24. raxetul

İnsan Kanından Lazer Yapıldı!

Dteaylandırmak gerekirse, lazerin içinde normal ışık kaynağı, sırlı oda ve ışıma yapan madde olur. Işık kaynağı ışığı ile ışıma yapan maddenin elektronlarını uyarıp bir üst yörüngeye çıkartır, elektronlar geriye dönerken aynı tek bir frekansta ve eş evreli (bütün moleküllerden çıkan dalgalar...
  25. raxetul

Instagram, Zoom Özelliğini Duyurdu!

Büyük markaların küçük şeyleri büyüterek kullanıcılarına pahalıdan yedirmesini anlamıyorum. Resmen enayisiniz siz diyorlar. Zoom için yazılacak kod en fazla 10 satır. Affeine transform sen nelere kâdirsin.
  26. raxetul

Pokemon GO Popülaritesini Kaybediyor!

Türkiye'ye, olimpiyatların yapıldığı Brezilya'ya açmasınlar hala...
  27. raxetul

Türk Telekom Hizmet yetersizliği imza kampanyası

Türk Telekom bina girişindeki kutuya kadar bağlantıyı sunmak zorunda, bina içindeki tesisatın kötü olması ya bundan kaynaklı sıkıntılar tamamen kullanıcıya ait. Ne güzel cümle ile yanıt veriyorlar... Bir sıkıntı çıkınca arayıp kayıt bıraktığınızda TT modeminizdeki hıza değil, sadece kutunuzdan...
  28. raxetul

Samsung'dan Saniyede 2000 Fotoğraf Karesi!

Arkadaşım yabancı sayfaları iyi takip ediyorsun, okumuşsun haberi sağolasın Türkçe haber yapmışsın da teknoloji sitesinde editörlük yaparken biraz daha dikkatli olmalısın. Kopyala yapıştır yapsan bile yapılmayacak hatayı yaparak 300 Megawatt demişsin. Bunca yıl bizlere verilen eğitimleri...
  29. raxetul

4.5G Veri Trafiğini Ne Kadar Arttırdı?

QAM bir yazılım teknojisi değildir, donanım teknolojisidir! Adı üstünde modülasyon tekniği...
  30. raxetul

SDN Forum CS:Go Listesi (Yöneticiler / Üyeler)

SteamID raxetul
  31. raxetul

Adil Kullanım Kotası Kalkacak mı?

Japon Amcamız "4.5G ile artan hızlara göre mantıksız kalacak seviyedeki adil kullanım kotaları arttıracağız" şeklinde bir açıklama yapsaydı kotalar güzel bir şekilde artardı. Ama "farklı paketlerimiz var, alt yapı yatırımlarımız sürüyor(ki burada kısaca maaliyetimiz var, öyle size göre mantıklı...
  32. raxetul

Google , Android'in Güvenliğini Arttırmakta Kararlı

Telefon üreticilerine donanımsal şifreleme hızlandırma şartı gelecek o zamani yoksa pil de yalan performans da yalan olur.
  33. raxetul

İşte Yüzde Yüz Yerli Otomobil!

Spor araba ARGE'si normal arabalarda arkadaki 2 kişinin daha güvenlik ve tasarım maliyetleri olmadığı için daha kolay. Artı elektrikli arabalarda hafiflik önemli, sedan gibi uzun ve daha ağır bir arabanın menzili de düşük olacak ve ilk aşamada araştırma sonuçları hep başarısız olacaktır. Önce...
  34. raxetul

Tesla'nın seri üretim yapan fabrikası olduğu halde 150000$ a araba çıkartıyor. Bizim bir üniversite bölümü 50000$ a spor araba yapıyor buna çok diyorsunuz. Arkadaşlar araştırma projesi için bu miktar çok az bile. Tamam içeriği, özellikleri Tesla kadar yok ama bunu bizler almazsak yabancılar hiç...
  35. raxetul

50000$ spor araba için az ama normal araba için çok. https://www.youtube.com/watch?v=d05Ld68B5Y8
  36. raxetul

Raspberry Pi için Yeni İşletim Sistemi

RPi 256mb, 512 mb ve versiyon 2 var bende. Yeni işletim sistemi çıktı demek yerine Raspbian dağıtımının jessie sürümü çıtı demek daha doğru. RPi 2 yi modem ayarları yaparak sürekli açık sunucu olarak kullanın derim.
  37. raxetul

Twitter'a Erişim Engeli!

Arkadaşlar ortada kapatılan bir sosyal medya yok, böyle düşümeni başkaları düşünsün de düşündüğü ile bir başkasını düşündürsün diye mesajları yazmaya gerek yok :) Sakin. Hepimiz dostuz. VPN'siz sabahtan beri giriyorum. Bir deneyin da...
  38. raxetul

WinRAR Açığı Can Yakabilir

Hiç kullanmıyorum. Ücretsiz açık kaynak olan Peazip kullanıyorum. PeaZip | Free archiver and file compressor
  39. raxetul

Android Marshmallow Alacak LG Modelleri

G3 için hem güncelleme alacak hem de almayacak demişsiniz.
  40. raxetul

4.5G ile Neler Değişecek?

Kota kalkmaz. 4G demek sadece hız demek değil. 4G demek aynı zamanda bütün altyapının IP tabanlı olması demek. 4G ye kadar ses, SMS ve operatör hizmetleri ayrı protokoller ile yapılıyordu ve ek maaliyet getiriyordu. 4G ile bu durum ortadan kalkacak.
  41. raxetul

Canan Karatay: Yağsız yediğimiz için hastalıklar arttı

Bu kadına dava açanların, bu kandınla uğraşanların başında Bingür Sönmez geliyor. Karatay'ın diyetlerine savaş açan adam Amerika'daki doktor abileri kolesterol kötü değil açıklamaları yaptıktan sonra kolesterolü aklayan adam olarak gösterildi. KOLESTEROL SAVAŞLARI SONUÇLANDI!
  42. raxetul

FIFA 16'da Fenerbahçe Kaç Gücünde?

Anca Fifa 16'da :D
  43. raxetul

LED - Filament Ampul Nedir?

Ana sayfadaki forum sayfasına olan link çalışmıyor ve bu LED ampüller zaten piyadada satılıyor. Bauhaus ve Koçtaş'a bakın. Bu yazıyı hazırlayan yazıyı hazırlamadan önce birazcık gezinseymiş güzel olurmuş. Bu arada watt eşdeğerini bazı firmalar kasıtlı olarak yanlış yazıyorlar. Lümen cinsinden...
  44. raxetul

Windows 10 Oyunculara Neler Sunuyor?

Önceki her yeni DirectX sürümlerinde Microsoft'taki arkadaşlar Flight Simulator hep fotoğraf kalitesinde oyun resimleri paylaşmışlardı, hepsi foss çıktı. Hala bazı oyunları kurarken DirectX9 a ait bazı bileşenlere ihtiyaç duyuyorsa bir şeylerde de sorun var demektir. Belki bazen kuruluyor...
  45. raxetul

Kenan Sofuoğlu'nun 4 aylık bebeği hayatını kaybetti

Kenan çektiği sıkıntılar karşısında sabırla dayanan birisi. Allah'ım başka acı göstermesin.
  46. raxetul

GM E-tab 5 orjinalde ne

200-300 liraya hem de Samsung tabletler var. Farklı şeyler yapacaksanız onlardan alın. Para yok diyenler de bugün bir genç aile durumu kötü olsa gider o parayı bir yaz tatilinde fazlası ile kazanır. Tablette bilmem ne izlyeceğine gitsin çalışsın.
  47. raxetul

Yerli Firmalar 0 Ek Vergide Diretiyor

Bu arkadaşlar ithal ürünlere %30 ek vergi istiyorlar ve hala kaliteli ürünler çıkarmıyorlarsa ek vergi sadece Çinli fiyat-performans modellerine yarar, kimse gidip de bizimkilerin özellikleri ve kalitesi düşük ürünlerini almaz. Bir de bunu isteyen markalar önce montaj (işlemci, RAM gibi temel...
  48. raxetul

Nükleer Reklamına Çocukları Alet Etmek

http://www.ritm.gov.tr/guc/ritm_tr.html Bir bakın, izlenebilir res üretiminde üretim çoğu zaman yarıyı geçmiyor. Cep telefonundan yazıp da enerji depolamanın ne kadar sıkıntılı bilen arkadaşların da güneş enerjisini bel bağlayalım demesini de anlamıyorum ki güneş enerjisi rüzgar kadar...
  49. raxetul

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4G Çıkışı

4G altyapısı tek olacak, operatörler ortak baz istasyonu kullanacak. Bu da maliyetleri düşürecek ve her operatör aynı kaliteyi sunacak. Tek fark yatırıma dahil oldukları oranda toplam bant genişliğine sahip olacaklar.
  50. raxetul

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4G Çıkışı

Cumhurbaşkanı da 4G'yi hıza bağlayanlar da haksız bu konuda. 4G 3G'den farklı olarak ses ve kısa mesaj taşıma protokollerini de IP tabanlı ağa taşınarak yek pare bir sistem olmasını ön görüyor. Bu taşıma yapılmaksızın 5G'ye geçiş hem zor olacak hem de boşu boşuna beklenmiş olacak. Mesele sadece...
  51. raxetul

ShiftDelete Yarışma Rezaleti

Yapın rastgele seçimli bir yarışma olsun bitsin. Otomatik hesap yapılan yazılım için "sfwerwe wrw wq werwk opk opfks sfslk şlkşl" şeklinde yorumlar bile yapsam spam olarak algılamaz sonuçta. Ha bakıyoruz dersiniz de 1000 lerce kişinin yorumunu da takip edemezsiniz. Velhasıl hayatta hiç bir şeye...
  52. raxetul

Ülkemizdeki Minecraft Yasağına Yapımcı Firmadan Cevap

Senelerce Mortal kombat oynadım, ne birinin kemiğini kırdım ne de birini pıçakladım.
  53. raxetul

Minecraft Türkiye'de Yasaklanabilir!

Yasaklansın, İngiltere'de bebeler RaspberryPi üzerinde çalışan Minecraft'a script yazsın, bizde de yasaklansın.
  54. raxetul

ZyXEL, 2014'te 900.000 Cihaz Sattı

NSA325v2 kullanıyorum, çok güzel cihaz. Yalnız Owncloud gibi yazılımların sürümleri baya eski, bunların güncellenmesi lazım. Ayrıca daha estetik ve kullanışlı bir mobil uygulamaya ihtiyaç var. (Bir önceki ya da sonraki yorumu giriş yapmadan yazmışım, silinebilir)
  55. raxetul

Türkiye'den Raspberry Pi Rakibi Poyraz!

Exynos bir çok iş için fazla. Bence güce göre 3 farklı model çıkarılmalı. En alt Cortex-M0 ile Arduino rakibi, Cortex A7'nin Raspberry Pi deki BCM 2836 işlemci muadili bir model ile orta seviye rakip, Exynos ile de görüntü işleme gibi yüksek hesap gerektiren üst seviye işlemlere özel bir sürümü...
  56. raxetul

Android ART Nedir ve Nasıl Açılır?

Cyanogenmod 11 Sony Xperia Neo V ile denemiştim, telefon baya baya yavaşlamıştı, Dalvik'e geri döndüm. Yazıyı okurken ART nin bir Virtual Machine olduğunu sanıyordum ama araştırıp görünce ByteCode dan Elf dosyası oluşturulduğunu görünce sanal makine olmadığını anladım. Yalnız burada Java'nın...
  57. raxetul

Twitter'a Yeni Özet Özelliği

Yani mantıklı insan bu özelliğin nasıl çalışacağını "Genelin değil de kişinin kendi favorilerine göre sıralama yapacağını" kestirebilir.
  58. raxetul

İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor

RAM, işlemci kalite isteyen ürünler hadi onları dışardan alırsın anlarım. Bizimkiler plastiğini bile dışardan alıyorken mantıklı değil. Ha, bizim Samsung ya da Apple a vergisiz ödediğimiz paranın çok az bir kısmı donanım maliyeti(1/3ü belki daha az) geriye kalan büyük miktarı donanım üzerine...
  59. raxetul

Yerli kaç üretici var telefon/tablet sektöründe?
  60. raxetul

"Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor" Sahiden mi? Güzel ürün var da biz mi almak istemedik. Sen şimdi buna ek vergi koyarsın iyi güzel, bizim yerli üretici de kalitesiz mala benzer oranda zam yapar. Sonra biz de deriz ki zaten bunun da fiyatı yükseldi, giredim...
  61. raxetul

Tekken 7 PC için Çıkabilir

Budur...
  62. raxetul

Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

63. raxetul

En Doğru Renkler Galaxy Note 4'de!

Çok pahalı, ne zaman oldu da üreticiler 2000 TL üzerindeki telefonları cebimize sokmaya başardılar? Dizüstü piyasasını görüyorsunuz, telefonların ederi bence bu değil...
  64. raxetul

Android Lollipop 5.1 Göründü!

Hiç de garipsenecek bir durum değil. 5.0 ın kodları son sürüm olarak paylaşıldı. Yani geliştiricilerin 5.0 ile işi bitti. Boş mu dursunlar? Tabi ki 5.1 üzerinde çalışmaya başlayacaklar. 5.0 a sahip cihaza sahip olamamız da üreticilerin suçu.
  65. raxetul

Michio Kaku Geleceği Anlattı

Hayranıyız kendisinin. Ama çok yaşlanmış...
  66. raxetul

LG G3 İçin Lollipop Bu Hafta Yayınlanıyor!

Bu şunu gösteriyor. LG daha Lollipop çıkmadan kendisini artık Android'in yeni sürümlerine taşıyacak geliştirme ortamını hazırlamış. Yeni sürüm çıktıkça "build" al yayınla mantığını oturtmuş.
  67. raxetul

Şeytana taş yerine iPhone fırlattı

Almış bir şeytanı, vurmuş ötekine...
  68. raxetul

Linux indirmem lazım ama hiç bilmiyorum nolur yardım edin !!!

Ne biçim patronmuş öyle, Linux'ten anlamıyor sanki. Ben olsam bir hafta süre veririm. Önce Virtual Box'ta, sanal makinede, kurulumu dene. Sonra tüm verileri harici bir diske YEDEKLEYEREK ve o diski bilgisayardan ayırarak dene. Sonra nereye gitti bu C sürücüsü, D sürücüsü deme. Ha harici disk yok...
  69. raxetul

Intel'den Akıllı Tekekerlekli Sandalye!

"İnternet Şeyleri" ya da "İnternetli Eşyalar" diye çevirmek daha güzel olur sanki...
  70. raxetul

Türksat 4A Şifresiz HD Kanallar, Yeni Kanallar, Yeni Uydu Frekansları

Şu an da yayın var mı? ertelenecek diyorlardı? Otomatik ayar için LG TV de bir türlü frekansı giremedim ya da sinyal yok diyor...
  71. raxetul

Askerlik Bitti Sonunda

Hortlak var diyen olabilir, evet hortladım. Askerden döndüm, uzun zamandır mesaj yazmıyordum, ilk mesaj bu olsun. Yeni bir başlık açmayayım diye buraya yazdım. Haydee...
  72. raxetul

Bill Gates Tam Zamanlı Dönmeyecek

İş İlanı: Öğrencilere, ev hanımlarına... Günlük 1 Dolar(CEO'ların gelirleri bu kadar genelde) sabit gelir + Prim(milyonluk hisse senedi) + Yemek(en lüks restoranda)... Part Time CEO arıyoruz.
  73. raxetul

Nikon D5100 Sensöre Perde İndi!!!

@karacaerc Makinende kaçıncı karelerdeydin? Bende de aynı makine var, kaç çekim yaptım hatırlamıyorum ama 8 ay oldu. Şimdilik çok şükür bir sıkıntı yok.
  74. raxetul

Makro Fotoğrafçılık Nedir?

İlki ve sonuncusu güzel, diğerlerinde ışığı düşürerek de dene derim. Bir de ben makro çekimde arka plan zemin değil de uzak bir manzara olduğunda daha değerli olduğunu düşünüyorum.
  75. raxetul

"Ronaldinho 1 milyon Euro'dan fazla etmez!"

Sanki kurbanlık pazarına gidip de baktın. Yahu bırakın herkes kendi bildiğini yapsın. İyi olursa kendine, kötü olursa kendine, sana ne?
  76. raxetul

E-İmza İle İlgili Önemli Bilgiler

Tüzel kişiler(şirketler) kullanabiliyor benim bildiğim. Kişisel kullananlardan denk gelmedi ama turkiye.gov.tr den yaptırtmak istediğin resmi imzalı dilekçe gibi işlem yaptırabiliyorsun.
  77. raxetul

Apple Fatih Projesi'nden Elendi!

Niye? Tamam dünya markası da ürünler kaliteli diyelim de, tamamen kapalı bir sistem üzerine geliştiriliyorlar artı fiyatları yüksek. Her çocuğa bir Mac mi mantıklı her çocuğa toplama PC'de olur demek mi mantıklı. Bugün bir çok Mac kullanıcısı çocuğuna bile Mac almaz kendine aldığı halde. Alırım...
  78. raxetul

Bataryanızın Ömrünü Uzatın!

Tamamen bittiğinde denilen bu şarjın bir keç kere az uyarısı vermesi zaten. Uyarı verdi mi %5 - %8'in altına indi mi tak ;)
  79. raxetul

Pekala, şimdi dediğim ile senin dediğinini birleştirelim. Tam şarj olduğunda 1 saat boyunca şarjda bırakalım. 1 saat sonra pil, o %100' ulaşmadan önce şarj olurkenki kadar sıcak mı? %100 şarj olduktan sonra akım şiddettini düşürdüğü ve kesik kesik şarj edeceği için ne pil ne de şar aleti...
  80. raxetul

Şarj %100'e ulaşınca pilin içindeki denetleyici şarj akımını düşürerek kesik kesik akım veriyor. Bu tehlikeli değil aksine pilin sağlığı için iyi bir durum. Bunun haricindeki anlatılan bilgiler çok güzel ve çok doğru. Ben bu şekilde şarj ediyorum ve 2 yıl sıkıntı çekmiyorum.
  81. raxetul

"Galatasaray etik dışı davrandı"

Birileri dünyanın etik dışı hareketini yapıp görmüyorsunuz, sonra çok basit bir olayda etiklik yapmaya kalkıyorsunuz. Bir yaramız da yok, hele Avrupa'dan 2 yıl men edilmek gibi bir yaramız yok. Sağlığımız sıhhatimiz yerinde çok şükür. Sadece boş konuşanlar canımızı sıkıyor hepsi bu.
  82. raxetul

Linux Kullanıcıları Aslında Ne?

Bir ara Win 7 çıkınca ağırlık Windows'a kaysa da 2007'den beri aktif olarak GNU Linux kullanıyorum. Son 5-6 aydır sadece telefon tablet güncellemek için Windows'u açtım, geriye kalan tüm işlerimi Counter Strike oynamak da (emülatörsüz) dahil Linux kullanıyorum. Bir çok işim daha kolay ve daha...
  83. raxetul

En iyi modem markası hangisi isimlerini yazar mısınız ?

Airties 5650...
  84. raxetul

F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Öyle bir bir kaç sefer denemek ile olmaz, 1-2 hafta iyice kullanmak lazım ki fark anlaşılabilisin. Tabiki yıllardır kullandığınız Q klavye daha rahat gelecek. Alışmış kudurmuştan beterdir derler. Bir de gazetelerdeki gibi "klavyeler çöpe atılacak, diz üstü bilgisayarlar sökülecek, yurtdışında...
  85. raxetul

4.3 güncellemesi

Arkadaşlar Sony güncelleme konusunda çok sıkıntılı. Yazılım tarafı çok iyi değil. Xperia Neo V'de de donanım tarafının da kötü olduğunu gördüm. Tamam cihaz yavaş olsun ama boyası da dökülmesin bir zahmet.
  86. raxetul

Samsung Galaxy Note 8 Genel

Bu başlığı Samsung Galaxy Note 8 için nasıl telefon özelliği açılır gibi özel anlatım konular haricinde tartışmak için açtım. Uzun bir yazı ile bir konuyu anlatacak arkadaşlar yine diğer arkadaşlar gibi özel başlık açsın, ama burada kısa ve pratik paylaşımlarımız olsun. Kimler kullanıyor...
  87. raxetul

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi 2. Turundaki Muhtemel Rakipleri

Bence başta Barcelona gelsin. Yenersek sonuna kadar gideriz, yenemezsek de daha çok çalışmamız gerektiğini anlarız.
  88. raxetul

Atlanta hdbox smart android g4 ilk modül girişli android fullhd uydu alıcı

Sorum yanlış anlaşılmış. Modül bir cihazda aktifleştirildi diyelim ki. Sonra çıkartıp başka bir cihazda kullanınca yada başka cihazdan da çıkarttın birden fazla farklı cihazda sürekli tak çıkar yapınca kullanımına devam edilebiliyor mu? Bazıları Digitürk'te idi galiba modül bir cihazda...
  89. raxetul

Grace Hopper Kimdir Tanıyalım

Debugging'i geliştiren teyzemizmiş. Kendisini hiç duymamıştım, böyle bir teyzem olduğunu bilmiyordum :)
  90. raxetul

Atlanta hdbox smart android g4 ilk modül girişli android fullhd uydu alıcı

Konu ile ilgili diye sorayım dedim. Dsmart modülünü denediğini söylemişsin. Kimilerinde kilitleniyor diye biliyorum, belki yanlış ama bu denediğin modülü daha önce başka cihazda aktifleştirip bunda deneyince kilitlenme olmadı mı yoksa modülü ilk G4'e takıp mı aktifleştirdin. Bilmediğimden soruyorum.
  91. raxetul

TTNET 10 Üzerinden Kaç Verirsiniz ?

10 / 0,75
  92. raxetul

R. Madrid-GS Maçı Öncesi D-Smart Çöktü!

Sadece girip çıkanlar çökertmiştir. 135 TL'ye kimse o maçı almaz...
  93. raxetul

İlk fotoğraflarım lütfen bakın :)

Ben de bu arkadaşın yaşında iken üniversitelerde okutulan dijital elektronik kitabını okumuştum. Sonuç Lise bittiğinde üniversitede 2-3 dersi almadan verebilecek düzeye geldim ve diğer bir çoğunu kavramam daha hızlı oldu. Türkiye'de şu derslerine çalış kalıbı yok mu? Gençler başka bir şey...
  94. raxetul

F klavye için genelge!

F klavye dizilimi Türkçe kelimeleri daha hızlı yazmak için optimize edilmiş şekildedir. Q dizilimi ise İngilizce kelimeler için optimize edilmiştir. Bu illa bir şey yaptım değil. F klavyede bir iki gün kullanınca(çalışınca bile demiyorum) tuş yerlerinin daha kolay akılda kaldığını...
  95. raxetul

Dünyanın en güçlü 10 ordusu

Saçmalamayın. Donanma ve hava gücü ilk 10 daki kimi ülkelere göre yüksek. Bütçe az tutulduğu için ilk 10'a girilmemiş.
  96. raxetul

Devlet 2 yıl içinde köşeyi dönecek! 30 milyar TL geliyor..

Özelleştirmenin başarılı örneği Konya Şeker. Kooperatife satıldı ve kooperatifteki 10000 civarında çiftçinin oldu. Sonra mı? Zarar edecekken kara geçti, kendi asıl fabrikasından daha büyük yeni fabrikalar kurdu. Hayvancılık gibi farklı sektörlere girdi (yediğiniz patates kızartmalarındaki bazı...
  97. raxetul

SDN Artık HTC BlinkFeed'de!

SDN, adını bilmediğim bir dergide(Dergileri tabi ki biliyorum ve hangisinin olduğunu bilmiyorum, şu noktada önemli de değil) kabul görmeyen fikir iken artık şimdi bir marka. Büyük markaların anlaşmaya vardığı bir marka. Tebrikler.
  98. raxetul

Tek Şarjla 1 Hafta Silikon Süperkapasitör

Teknoloji yaptım oldu ile olmuyor ki Bilkent ya da bir başka üniversite bir şey başarsın. Maliyeti düşürmeleri, uygulanabilirliği/kullanılabilirliği arttırmaları, seri üretim bandı hazırlamaları ve daha bir çok şeyi de yapmak lazım. Diğer türlü yapılan sadece bilim oluyor, teknoloji geliştirmek...
  99. raxetul

SuperKarga.Com, SDN Çatısı Altında!

Bir de bu yeni siteler daha gelecekmiş ya, SDN A.Ş.'nin adını SDN Holding yapın :)
  100. raxetul

SuperKarga.Com, SDN Çatısı Altında!

Daha önce SDN haberlerinde içeriksiz olarak sadece başlık atılıp SüperKarga sitesine link içeren haberler için baya tepki göstermiştim. Hala bu şekilde haber yazılarına karşıyım. O zaman önerim, eğer SK'ya forum kuracaksanız bizi yormayın, SDN hesapları orada da geçerli olsun ya da SDN forum...
  101. raxetul

Torrent Özellikli AirTies 5650 İncelemede

5 ay oldu herhalde kullanmaya başlayalı. Çok güzel modem, TTNet'in kampanya ile verdikleri modemleri kesinlikle almayın, ayrıyetten bunu alın. Merak etmeyin TTNet modemleri ücretsiz dese de bunun 200 TL ekstradan cebinizden çıkarmayı gayet iyi biliyor.
  102. raxetul

QT Kütüphanelerinin Boyutu Neden Bu Kadar Büyük?

VCRuntime bizim yazdığımız printf, malloc gibi standart temel C işlevlerini kullanırken yaptığımız işi sistem çağrılarına/işletim sistemi çağrılarına dönüştürüyor. Linux altında da benzer .so dosyları var ama standart ve düzenli olduğu için fazla sorun çıkartmıyor. Windows'ta hangi VC...
  103. raxetul

Bir Resmin Photoshop Olup Olmadığını Öğrenmenin Pratik Yöntemi

Bu gibi bilgiler Hex editörler ile düzenlenebilir. Sadece imzalı metinlerde imza değiştiğinde dökümanın datasının özet bilgisi ile uyuşmadığında içeriğin değiştirildiği belirtilebilir. İmzalı belgeler/dosyalar genellike garantilidirler. Resimlerde imza oluyor mu bilmiyorum.
  104. raxetul

QT Kütüphanelerinin Boyutu Neden Bu Kadar Büyük?

VCRuntime'ı kurup sadece QtCore5.dll i exe'nin yanına koy yeter. http://www.dependencywalker.com/ uygulaması ile hangi dll'lere ihtiyacın olduğuna bakar sadece onları exe nin yanına koyarsın. VCRuntime dll lerini kurmadan exe'nin yanına koymak gibi de bir çakallık yapma, yemez...
  105. raxetul

Yıldız Pozlama İçin Tavsiye Lens

18-55 diye okumuştum, 18-105 ise bence lens alma. Tekniği geliştirmek için farklı değerlerde denemeler yap.
  106. raxetul

Hızlı trenin rengi belli oldu!

Yanlış hatırlamıyorsam oy verdiğim seçildi :)
  107. raxetul

Samsung Galaxy Note 2'mi,Sony Xperia Z'mi ?

Şık mı? Sony Neo V de şıktı, boyası dökülüyor. HTC ile çok güzel uyum sağlayan yapışkan araç telefon tutucu ilk denemede telefonun boyasını söktü...
  108. raxetul

Bakanlık'tan satılık Ferrari

Avrupa'nın bisiklet kültürü şehirleşmesinden, şehirleşmesi de geniş düzüklerden kaynaklı. Allah aşkına Dikmen yoklarını rahatça bisikletle çıkabilecek kaş kişi var aranızda? Sen vatandaş olarak bisiklete biniyor musun ki devlet büyüklerinden bekliyorsun? Ay çok zor ay terlerim dersin binmezsen o...
  109. raxetul

Bill Gates istenmeyen adam oldu!

Yahu adam 20 yıl öncesinin yazılımcılık modeli ile hareket etmek istiyorsa adamın istenmemesi normal. Windows hala 100 - 200 dolarla civarında satılıyor marketinde satılan uygulama sayısı belli toplam geliri belli, Android işletim sistemi bedavaya dağıtılıyor marketinden elde edilen gelir belli...
  110. raxetul

Bebeğin içinden bebek çıktı

Bunun gibi olay daha önce de yaşanmıştı. Bilim dünyası hiç de şaşkınlık içinde değil.
  111. raxetul

Linux ile Ne Yapılır?

Bu yapılır: https://www.youtube.com/watch?v=uweJGm7l1Nc - - - Mesaj Güncellendi - - - RaspberryPi ile DLNA, SVN, DNS, NAS ve bilimum çeşit sunucularnı (hem de yıllık max 5-10 TL enerji tüketimi ile),media center cihazı, ev güvenlik sistemi, quadrocopter v.b. şeyler yapabilirsiniz.
  112. raxetul

İnanılmaz Bruce Lee !

Joe Hyams'ın yazdığı Zen ve Savaş Sanatları kitabını okuyun. Hayatın farklı alanlarında uygulanabilecek bilgileri Amerikalı bir yazar ile paylaşıyor Lee...
  113. raxetul

Show TV'den bir final kararı daha!

Ya bu Show TV ne zaman yeni bir dizi koysa içinde bir tane salak tip oluyor. Çoğunlukla da diziyi bombalayan tipler. Dizler çok itici geliyor. Komedi dizisinde salak tip olmak zorunda mı. Başka komedi dizilerine bakıyorsun her biri bir birinden zekice söz söyleyen tipler. Hatta abartıp komedi...
  114. raxetul

Nissan'ın Robot Otomobili Teste Hazır!

20-20 Denizli'li... :)
  115. raxetul

Galatasaray'da Drogba'ya Sürpriz Görev !

Sakatlanırsa, biri yine omuz atarsa? Geçen takım baya dağılmıştı, oyun adamın üzerine kurulu olunca böyle olduğunu gördük. Ya bir de teknik adamsız kalırsa takım?
  116. raxetul

Beşiktaş 1-2 Galatasaray - Video, Maçın Özeti, Golleri | Maç Tatil Edildi

Hiç güleceğim yoktu. Yani %1000 fırsattan istifade haberi.
  117. raxetul

Vatanbilgisayarın İndirim Yalanı

Ben indirime normal fiyata düşme olarak algılıyorum, indirimli fiyata rağmen başka yerde daha ucuza varsa buraya yöneliyorum. Sonuçta bu tarz davranışı neredeyse yapmayan firma kalmadı.
  118. raxetul

Linux Mint 15 Açılmıyor

Mint kurulum CD'si (usb de imaj artık kurulumu nasıl yaptıysan) ile live mode da açıp tarayıcıda şu bağlantıyı aç ve yönergeleri yerine getir. Olmazsa bir daha bakarız. http://community.linuxmint.com/tutorial/view/245 Ekleyeyim şuradaki yöntem de biraz daha kolaymış gibi geldi. Üstteki olmazsa...
  119. raxetul

Darboğaz Olur Mu

Anakart'ın veri yolu hızı, PCI-e sürümü önemli. Bunlar ekran kartı için gerekli şeyleri sağlıyorsa dar boğazdan çok oyunun yada uygulamanın işlemciyi ne kadar gerektirdiği önemli oluyor.
  120. raxetul

Bütçe sorun değil. Tablet önerileriniz

Galaxy Note 8 3G aldım. Normalde 3G almazdım ama yanında 300 TL'lik hoparlör hediye ettikleri için fırsatı kaçırmadım, tabletin fiyatı 3G'siz versiyonun da altına geldi. Tavsiye ederim, çok hızlı ve seri cihaz 4 çekirdekli. Kalemi de bir harika, hani şu bazı web sayfalarında fareyi bir yerin...
  121. raxetul

Asla Finanse Edilmeyen Buluşlar

murat.saglam Evet Shiftdelete'in reklama ihtiyacı, parasal açıdan bakınca bu böyle. Ama reklam yayınlayan için para demekse reklamı verdiren için tanıtım demek ve bu SüperKarga sitesi burada tanıtım demek oluyor. SDN altındaki her haber twitter'da haber var diye tweet atılıyor. Ben twitter'dan...
  122. raxetul

Asla Finanse Edilmeyen Buluşlar

Oldu olacak bir cümle ile link koyun da iyice twitter'a dönsün burası. Karga sitesinin tanıtımını yapın bakalım, girelim. Ama ikide bir bu şekilde haber yapılması çok yakışıksız. Türkiye'nin en büyük teknoloji haber portalının kullanıcı sayısının fazla olması üzerinden başka siteye prim sağlamak...
  123. raxetul

Batman/Superman Filminin Vizyon Tarihi

Bu çok yanlış! Madem haberi yapıyorsun, detayı burada yayınlayacaksın! Forumda bile yazının tamamı bire bir alınıyor, altına da kaynak yazılıyor. Şimdi şirketten gireyim dedim shiftdelete.net açılıyor ama karga burun sitesi açılmıyor. Kötü yazan bir kaç yazar var, forumda başlık açanlar bile...
  124. raxetul

Yaşım python ile proglamlamaya başlamak için küçük mü?

Kesinlikle yeterli ve hemen başla. Ben de 12 yaşımda iken başlamıştım programlamaya, o zamanlar Python gibi güzel bir yoktu. İngilice'nin olmadığını düşünüyorum(benim zamanımda anadolu liselerinde hazırlık ortaokuldan önce idi). Türkçe kaynaklar illaki internette vardır. Basit şeylerle çok uğraş...
  125. raxetul

Türk Telekom Digiturk'e Talip Oldu

Kesinlikle engellenmeli. Digitürk'ü ne DSmart ne de TTelekom almalı yoksa piyasada ciddi tekel oluşur. Digitürk, Superonline ile iyi bir birliktelik oluşturuyor. Bu birliktelik bozulursa Superonline zayfılar.
  126. raxetul

Hep Birlikte Counter Strike Oynuyoruz

CS Source olursa ben bazen takılırım, ama bu iş böyle olmaz. Haftanın belli güün belli saati karar alınır, o gün o saatte oynuyoruz denir. Kim kaç saat oynayacak hangi gün müsait bunları toplamak lazım.
  127. raxetul

Benzin 5 lirayı geçti!

Yurtdışında bisiklet kullanımı tavan, bizimkiler bakkala gitmez yayan...
  128. raxetul

Mobil İnternet, Sabit İnternet'i Geçecek

Yahu para üzerinden analiz mi yapılır? 2017'de yaparsın 1 GB interneti 100-150 lira, denilen rakamlara tabi ki de ulaşılır. Transfer edilen veri boyutu ile gelsinler, abone sayısı ile gelsinler.
  129. raxetul

Google Play'den bir şey indiremiyorum

Bu google'ın güvenlik sertifikaları mı sorunlu ne? Ben başka uygulamalarda bağlantı sıkıntıları çekiyorum. Yani gına geldi artık.
  130. raxetul

Steam'den Kaçırılmayacak İndirimler!

Mortal Kombat indirime girmedi gitti...
  131. raxetul

Steam & Origin Oyun Kampanyaları

Yaymayın şu haberi, zaten SDN haberleri arasında çıktı haberi, bir bakayım dedim göçmüş sayenizde :D
  132. raxetul

Raspberry Pi Type B Video İnceleme

Bende 2 tane var, denemeler yapıyorum. Bilgi isteyen olursa soru sora sorabilir. Evde media center olarak tv'ye bağlı sürekli çalışan bir tane var, üzerinde svn sunucu da kurulu.
  133. raxetul

Gezi Parkı Eylemi için açılan başlığı kapatalım mı?

Kapatın gitsin. İnsanların bir kısmı bardağın boş çeyreğine, diğerleri de diğer boş çeyreğine bakıyor. Dolu tarafına bakan kimse yok.
  134. raxetul

Linux'te ustalaşmak istiyorum

Bence güzel, kimisi okurken uf/puf diyebilir, bu komutlarını bu bilgileri kullanmam diyebilir ancak sonra da bu işletim sisteminin sıkıntı ne diye düşünüp kalır. Linux'ün nasıl çalıştığını anlamada çok yardımcı olacaktır. Mesela adam terminalde zip/unzip olaylarını anlatıyor çekirdek ile...
  135. raxetul

Yabancı kitaplarda Pdf'ten okumayı sıkıntılı bulmuyorum ama az sayıda olan yerli yazarları az veya çok desteklemek adına kitabın alınmasını öneriyorum. Kindle kullanıcısı olmama rağmen yerli kitapların telif haklı kitaplarının alınmasını isterim. Yabancı kitaplardan da beğendiklerimin orjinaline...
  136. raxetul

S3 alınır mı?

Sony'nin yazılım mühendisliği bana çok da kaliteli gelmiyor. Sony kullanıcısıyım bu arada.
  137. raxetul

Nazmi Koç'un Gömülü Linux Sistemleri kitabı var. Kitap tabi ki özel bir alana ama giriş kısmında baya baya Linux'ü ve komutları anlatıyor. Sistem çekirdeğini tanımanda yardımcı olur. Geri kalan ayrıntıları da zamanla kendin çözersin. Reklam olur mu sanmıyorum ama D&R'ın internet sitesinde kendi...
  138. raxetul

Gamepad alacam arkadaslar fikirleriniz ???

Bende PS3 olmadığı için denemedim.
  139. raxetul

Gamepad alacam arkadaslar fikirleriniz ???

f710'u beğendiysen durma al. Benim evde var bir tane, alabileceğin en güzel gamepad.
  140. raxetul

Program Yazmak İstiyorum Hangi dili ve programı kullanayım ?

Ben Eclipse PyDev plugini ile basitçe şeyler yazdım. Çok iyi gelmedi bana. Raspberry Pi dağıtımları "Geany" adlı editör ile geliyor, bu da bende önerilen IDE'nin Geany olduğu fikrini oluşturuyor.
  141. raxetul

30 Gb yer kayıp yardım!!

Dosyalarını başka bir sürücüye taşı, formatla, geri yerine koy. Eğer yer kaplayan dosyalarını ulaşamamışsan dosya sistemin uçuyor olabilir.. Formatlarsan sıkıntısı kalmaz.. Sakın ama sakın, tüm dosyalarını kopyaladığından emin olmadan formatlama!
  142. raxetul

Program Yazmak İstiyorum Hangi dili ve programı kullanayım ?

Önceden C derdim. Python iyidir. Adamı yormaz. Zamanla diğer dillere geçilerek alt seviye dillere yaklaşılabilir.
  143. raxetul

Netlimitsiz 8 Mbps İnternet 44 TL - TTNET Tam İsabet Kampanyası

Arkadaşlar bakın, bu kampanyadan faydalanayım derken eski taahhüt iptal bedellerinizi ödemek zorunda kalabilirsiniz. İyice sorun ama sizinle ilgilenen görevli sadece yeni kampanya ile bilgi sahibi olup eski taahhütname ile ilgili cezanızı tam olarak bilmeyebilir. Kar yapayım derken daha da zarar...
  144. raxetul

Twitter baş belası mı? Tartışalım!

Talihsiz bir açıklama. Twitter insanların örgütlenmesini sağlamış olabilir, ancak insanların sakinleştirilmesinde de kullanıldı. Bir çok taşkınlık bu şekilde azaltıldı. Kaldı ki eylemleri bitiren siyasi iradenin "Dağılın" demesi olmayacak, twitter'da yayılacak sağ duyu çağrıları olacaktır. Ben...
  145. raxetul

TTNET, Google'a rakip oldu! İşte detaylar!

Superonline Fiber kullandım. Abonlik devir işlemleri, iptal işlemleri için hiç şubelerine gitmedim. 1 sene boyunca kesintim en fazla 2-3 saatlik kesintiler şeklinde 1-2 defa ayrı ayrı günlerde oldu. Sonrasındaki TTNet'i ilk kullanım yılımda, neredeyse 1 aya varan kesintiler yaşadım. 1 hafta...
  146. raxetul

Desteklemeyi canı gönülden isterdim ama basit bir paket değişikliğinde bile sorunsuz geçişe sistemlerinin el vermemesi, şubeyi gitmemi istemeleri, orada da sorunun çözülmemesi, üstüne modemi bana zorla satmalarından sonra, sitelerinde abonelerin alacaklarını çağrı merkezine IBAN numaralarını...
  147. raxetul

Çok güzel haber!!! Google ez bunları...
  148. raxetul

İngiltere'de İslamiyet geleceğin dini oldu

Kıyametin gelişinden önce insanlar hak dine kavuşacak. Bir süre boyunca devam edecek ancak sonrasında gelecek nesiller yavaş yavaş tekrar unutmaya başlayacak. Tam olarak unutulduğunda ise kıyamet kopacak. Herkes buna türlü türlü adlar veriyor ancak ortak görüş, inanış bu şekilde...
  149. raxetul

Yalın ADSL Alınır mı?

Malesef çoğu yerde yok. Olsa ilk sana söylerim. Bazı yerlerde(site öncelikli) Superonline Fiber var..
  150. raxetul

Ankara Hurdacılar Sitesi'nde yangın

ODTÜ Teknokent'ten, görünüyordu. Dev gibi siyah duman şehrin ciddi bir kısmını ince de olsa kapattı.
  151. raxetul

Türkiye'nin Disneyland'ı: Vialand! Ulaşım - Bilet Fiyatları -Açılış Kapanış

Ankara'ya, Anadolu şehirlerine hiç bir şey yok. İstanbul kalabalık, illa gelen olur diye bakıyorlar. Oysa biraz küçük ölçekli bir İzmir'e bir, Ankara'ya yapılabilir. Açılım deniliyor, Diyarbakır'ın nesi eksik? Ülkenin gelişmişliğini homojen olarak yaymazsan, sorun da çıkar çıban da...
  152. raxetul

Yalın ADSL Alınır mı?

Bir de Yalın ADSL kampanyası ile internet almışsanız ve yeni kampanyası olmadığı için AloNet bilmem ne paketine geçiş yaparsanız, 200 TL'lik modemin parası ve ekstradan kampayasızmış gibi ücretler çıkartılabilir. Öncelikle TTNET'ten hizmet almayın, hadi mecbur kaldınız yalın ADSL almayın...
  153. raxetul

AIMP 3.50 Build 1259 RC1

F3 diye bir kısayolu var. Alt-Q diye de var..
  154. raxetul

Bu silahı Türkiye geliştirdi! SDN Özel Video

Yazılımını eski şirketim hazırlamıştı, ben de biraz oynamıştım bu cihaz ile. Satılmamasına gelince. Silah yatırımı terörle mücadelede etkin olmayacak ama dillerden düşmeyecek insansız hava aracı, helikopter, tank gibi silahlara öncelikli olacak şekilde yapılıyor. Böyle basit görünen ama etkili...
  155. raxetul

Huawei HG655d port açma sorunu

Lanet modem yine port açmıyor... İşin kötüsü ...... TTNet otomasyonu yüzünden, sadece yalın adsl den telefonluya geçtim diye modemi bana zorla sattırlar. (almasam santral ile uyumlu modemi vermeyeceklerdi, üstüne dışarıdan alacağım modem de çalışmayacaktı..)
  156. raxetul

Androidli Nikon'u İnceledik

Dünyanın ilk Android'li fotoğraf makinesi Galaxy Cam değil miydi? Mediamarkt'ta da hali hazırda satılıyor..
  157. raxetul

Bilgisayar Mühendisliği

Robot yapmak istiyorsan ne yapacağına karar ver. Ben mekanik kısmına bakarım, menteşeleri takarım gerisine karışmam dersen makine, ben yazılımı pek sevmem ama mecbur kalırsam bakarım diyorsan mekatronik, ben makineye ruh katmak istiyorum, terminatör nasıl görüyor ve hedefleri saptıyorsan...
  158. raxetul

Bu iki micro sd arasındaki fark ne ?

Class 10 olan aynı zamanda bir sonraki seviye olan UHS 1 destekli. Class 6 olan da 20 der 10 olan da 30 der ama saniye birkaç megabyte fark illaki vardır. Dosya kopyalamada pek farketmeyebilir ama HD video okuma yazma da farkeder. Dikkat edersen ilkinde dah fazla HD Video kaydı için alan diyor...
  159. raxetul

LG 32LM611S 81 cm 3D Full HD Led TV, MCI 200 Hz

Kaçın hortlak geldi. Bu televizyondaki uydu alıcısı DVB-S2 mi? Bilen, kullanan arkadaşlar dönüş yaparsa almayı düşünüyorum.
  160. raxetul

Teknosa'nın VosVos'una İsim Veriyoruz!

Teknöcek
  161. raxetul

Karşınızda Pardus 2013

Koca Ulaknet'in sunucu hızları düşük olduğu için çok yavaş iniyor. RaspberyPi için linux indirmek istediğimde adamlar 176 gbps bant genişliğimiz var diyor....
  162. raxetul

Satılık SSD 60 GB Uygun Fiyat

Bu ay sağlam para çıkmayacak olsa benden Raspberry için alırdım.
  163. raxetul

Basslar hakkında yardım.

Kulağa hoş gelen bir çözüm ancak aşırı dikkat gerektirir gibi geliyor bana...
  164. raxetul

Dönem ödevim için office programı lazım lütfen yardım edin acil gerekiyor!

Libre office ekibi oldu Sun'dan ayrılanlar...
  165. raxetul

Superonline fiber mi TTnet fiber mi

Ya arkadaşlar hala anlatamadık galiba. Superonline ADSL TürkTelekom alt yapısını kullanır ama Superonline Fiber, binaya kadar kendi fiber optik altyapılarını kullanır. Bu forumda bununla ilgili kaç tane ileti var, kaç tane kullanan var. Türkiye'de webhosting hizmeti veren bazı büyük firmaların...
  166. raxetul

Ethernet kablosu ile telefon hattından modeme hat çekmek?

Kalınlıktan ziyade en iyi çalıştıkları frekans farklı. Üstüne maliyeti farklı, döşemesi daha zor. Kalın kabloyu duvardan geçirmek var, ince kabloyu geçirmek var. Çalışmaz değil ama hızını ne kadar etkiler net bir şey söylemez kimse, kısa olur, ne bileyim metal su borusunun içinden geçirirsin o...
  167. raxetul

Ethernet kablosu ile telefon hattından modeme hat çekmek?

Kablo burgulu olduktan sonra 2 telli 3 telli olmasının önemi yok. Sinyal zayıflamasını önlemek istiyorsan kaliteli burgulu 2-4 telli kablo kullan. Burgulu olunca gürültü çok çok azalır. İngilizcesi: "Twisted Pair" Bir de ethernet kablosu ile telefon kablosunun çalışma frekansları farklı olduğu...
  168. raxetul

'Yılın Spor Adamı' Yıldırım Demirören seçildi

Beşiktaşlılar seviniyordu adamdan kurtulduk diye. Oy verenler espiri yapmak istemiş... - - - Mesaj Güncellendi - - - Beşiktaşlılar seviniyordu adamdan kurtulduk diye. Oy verenler espiri yapmak istemiş...
  169. raxetul

İyi bir hacker hangi dili kullanır?

Dünyanın en ünlü hacker larından kabul edilen Kevin Mitnick arakadaşın dediği gibi konuşma dili ile işi yürüten insan. Kafamızda çok fazla bir şekilde iyi hacker iyi coder mantığı yatıyor. Hayır, iyi hacker iyi bilgisayar bilen ve iyi iletişim kurandır öncelikle. Haa, C++ öğren :)
  170. raxetul

Bu videoyu izledikten sonra korkmayın sakın!

Desktop Wave kullandığım için benim klavye zaten her gün öyle dalgalı görünüyor gözüme. Yani etkisi az oldu :)
  171. raxetul

Linux İçin Steam Çok Yakında Geliyor

Birden fazla yerde linki paylaştım, ancak 24 saat içinde indirim bitecek.. http://forum.shiftdelete.net/oyun/254154-steam-and-origin-oyun-kampanyalari-35.html#post2729991
  172. raxetul

Linux için Steam Beta Yayınlandı

Tekrar olmasın diye sadece forumdaki başlığın linkini koyuyorum. http://forum.shiftdelete.net/oyun/254154-steam-and-origin-oyun-kampanyalari-35.html#post2729991 - - - Mesaj Güncellendi - - - Tekrar olmasın diye sadece forumdaki başlığın linkini koyuyorum...
  173. raxetul

Steam & Origin Oyun Kampanyaları

Steam Linux'te bu mesajı yazdığım anda 23 saatliğine Counter-Strike: Source %75 indirimli... 20 $'lık oyunu 5$'a almak isteyenlere haber salayım dedim.
  174. raxetul

Tizen 2.0 Mangolina Yayınlandı!

Ubuntu sağlam geliyor. Uygulama geliştirmek için QML ve HTML5 tabanlı geliştirme ortamı sunması büyük avantaj. Tabi bunlar yeterli değil. Adamların elinde masaüstünde yaygın kullanılan bir işletim sistemi var ki misal benim makine. Şimdi ben kodu bizzat makinem üzerinde yazacağım, ek sanal...
  175. raxetul

Hafıza kartını swap yapma

Sistemi bozma ihtimalin tabletin kendi hafızasındaki swap olarak kullandığın belleğin bozulmasından daha büyük bir olasılık. Tablet hafızası kolay kolay bozulmaz merak etme.
  176. raxetul

55.000 mAh gücünde batarya

ÖTV kapsamına girmediği için gelirse fiyatı katlayarak artmaz.
  177. raxetul

Türkiye'nin yeni hazinesi

Yahu borun nasıl kullanıldığını var mı ki bor var deyip duruyorsunuz? Bor hidrür, sünger gibi hidrojeni tutan bileşik. Bor ile hidrojeni tutmak için hidrojen elde etmek lazım. Hidrojen elde etmek için enerji... Bor öyle çıra gibi yanan bir madde değil, sadece yakıt deposu. Bize enerjinin...
  178. raxetul

Hangi Logomu kullanmalıyım?

Logo ayrı banner ayrı. Sorulanlardan sodaki daha çok logo tanımına giriyor. Ama seni ifade eden kısmını bize açıklaman gerekir. Yoksa manasız, alakasız bir çizim gibi duruyor...
  179. raxetul

TTNET taahütüm doldu, uygun bir tarife arıyorum

Yalından telefonluya, telefonludan yalına geçmek çok sıkıtı. Hattı tamamen kapatıyorlar yeni hat açıyorlar. Tarife ya da paket değişikliğini ay sonundan önce yap bir hafta falan idare et tamamen işlemlerini bitir modem mi teslim edeceksin eksik fatura mı ödeyeceksin pırıl pırıl 1 hafta dinlen...
  180. raxetul

SDN bardakları ilk gönderime hazırlar

Troy... Yani ne diyeyim. 1000 mesaj sınırı için sevindim ancak sizin bu kadar uğraşmanız benim için bardaktan daha değerli. Ne kadar çok bardak vardır şimdi sırada... Teşekkürler
  181. raxetul

Sudan'da 5 milyon dönüm araziyi 99 yıllığına kiraladı

Gittin gördün mü? :D Afrika ülkeleri insanların gördüğünden bildiğinden daha farklı yerlere sahip olabiliyor.
  182. raxetul

Facebook İnterneti Öldürdü!

Kişisel web sayfamı hazırlıyorum. Facebook ile oturum açıltırtmıyorum. Paylaşım için düğme koydum ama sitem yetkilendirmeyi facebook ile yapmıyor. Video paylaşımını da facebook'a yükleme yapılarak yapılmasına da karşıyım..
  183. raxetul

Türk Telekom Grubu, 2012'de Büyüdü

Türktelekom'da mısın, vay :D Olay şu ki bunca zamandır hat paket değişikliklerinde kullanıcılardan tam o geçiş esnalarında fazladan alınan faturalar bilinçsiz kullanıcılar tarafından ya da ödendi ya da fazladan ödediklerini geri alabilme yolları belirtilmedi. Şimdi ben yalın adslden alonet...
  184. raxetul

Türk Telekom Grubu, 2012'de Büyüdü

2.5 yıllık mühendisim, 10 milyar maaş verseler yine de TürkTelekom'da çalışmam. Haram para...
  185. raxetul

T11 Uyumlu Modem

Arkadaşlar, T11 yani yeni santralleri ile uyumlu olduğunu bildiğiniz VDSL2 ADSL2+ destekli modem var mı? Lütfen kullanıp onaylayan tavsiye etsin, denenmiş bir modem almak istiyorum çünkü VDSL denen bu modem hat standardı olarak ADSL2+ kullanıyor ama bir başka ADSL2+ destekli modem bağladığımda...
  186. raxetul

Intel Haswell'in İlk Test Sonuçları Göründü!

Hep işlemci hızını, performansını önemsiyorsunuz. ben Intel i7 3770 kullanıyorum. Aradaki hız farkı çok az denilen i7 2770k nın güç tüketimi 95 watt benimkisi 77 Watt yani 18 watt fark var. Oyun oynarken %18 tasarruf, bu da demek ki iyi ışık veren bir tasarffulu lamba enerjisi tasarrufu. Size az...
  187. raxetul

Pasaport kaydı için küçük bir soru

30 gün diye biliyorum.
  188. raxetul

Java Runtime Environment 1.7.0.13

Daha geçen 10'uncu sürümünü indirmiştim, 13 ne zaman çıktı.. Bugün.. :D
  189. raxetul

Tv de bilgisayar açıkken uydu alıcısını kullanma

Kardeş bak alınma ama noktalama işaretleri cidden vurguyu değiştiriyor. Şöyle ki, evet kafandakileri yazıyorsun ve kendin okuduğunda rahatlıkla anlıyorsun ancak burada yazdıklarını okuduğumuzda aktarmak istediğin düşünceler biz de doğru şekilde oluşmuyor. Amaç yazıları değil, düşünceleri...
  190. raxetul

Resimdekini uydu alıcısının USB girişine takarsan olmaz, ben şimdiden söyleyeyim. Resimdeki cihazı bilgisayara takacaksın, sürücüyü yükleyeceksin, sonra çalışır. Uyduna sürücü yükleyebilecek misin? Resimdeki cihazı al, scartı da cihazın sarı, kırmızı, beyaz kablosuna bağla ( scart çıkışını bu...
  191. raxetul

Uydu alıcısının üzerinde ayrıca ses varsa doğrudur. Ben HDMI'dan alıp dijital görüntüyü bilgisayarı almayı düşünmüştüm
  192. raxetul

70 lira veririm ve Ubuntu kullanabilirim diyorsan Dark HDDream al derim. DVB-S2 (FullHD) destekli uydu kartı. Aparat almaya kalksan zaten 50 liradan başlarsın toplamda..
  193. raxetul

Fiber Dediğiniz Böyle Olur

Kardeş TTNet 30'un altına inmiyor..
  194. raxetul

4 saniyede 2 LT su icmek?

sugeeeeee sugoiiii...
  195. raxetul

Yalnız ping 14 ms, arkadaş sunucu odasında da olabilir :D
  196. raxetul

Arkadaş tamam fiber de ULAKNET üzerinden bağlanmışsın. Yurttayken ben 12.5 megabyte ları gördüm ki ethernet yavaş kaldığı için maksimum 12.5 megabyte idi o da.. :)
  197. raxetul

Osmanlı hangi bölgeyi ne kadar yönetti

300 küsur yıl Ukrayna'yı yönetmişiz...
  198. raxetul

Kar geliyor!

Ankara parçalı bulutlu ama güneş baya baya fazla :D
  199. raxetul

Bilgisayar Deneyimimizi Leap Değiştirecek!

Bir bakalım, iyice netleşince sipariş verilebilir..
  200. raxetul

Bilgisayarım Bazı Oyunları oynarken aşırı kasıyor

Oyunu cracklediysen, kalitesiz crack kod içinde fazladan döngülere sebep olduğu için performansı düşürebilir. Daha verimli crack nasıl bulurum ya da yaparım dersen de burada da böyle sorulara cevap veren olmaz. Oyunun orjinalse, kullandığı directx ten tut farklı bir çok kütüphanenin sürümleri...
  201. raxetul

Bu bardaklar, SDN üyelerinin olacak!

Bu arkadaş kesinlikle 2 adet bardağı hakediyor.. Arkadaş pasif içici galiba.. Ağır tonajlı başlı...
  202. raxetul

Bence tek bir yolla değil, birden fazla yöntemle dağıtılmalı. 10 tanesi çekilişe ayrılsın, mod&editör sayısı kadar modlara ve editörlere, sonrası da belli sayıyı aşmış aktif üyelere mi diyeyim, uslu oturanlara mı diyeyim, öyle ayarlansın...
  203. raxetul

Bence de mantıklı, ödemeli yollayın isteyenlere. Bana yollanır mı bilmem ama ben ödemeli göndermeyi kabul ederim.
  204. raxetul

Fringe Finalin Ardından

205. raxetul

TTNET'i Şikayet Etme Kampanyası! (BTK Tüketici Şikayet Formu)

TK şikayetleri doğrudan TTNet'e aktarıyor, soruşturma açmıyor. TTNet de yarım yamalak sorunu çözüp, çözüldü onayını alıp TK'ya bildiriyor. Sistemlerde ne kalıcı iyileştirme yapılıyor ne de ciddi şikayetler değerlendiriliyor.
  206. raxetul

Fringe Finalin Ardından

Yerli versiyonu çekilir: Pirinç...
  207. raxetul

Fringe Finalin Ardından

208. raxetul

Windows 8 zamlanacak! İşte yeni fiyatlar!

Etikete çok takılma, kimse gelip etikete bakmaz, microsoft'un sitesinden elde ettiğin anahtar da emin ol güvenilirdir. En ufak bir sıkıntı çıkması halinde microsoft'a geri bildirimde bulunarak sorununa kesin çözüm bulursun.
  209. raxetul

Bilgisayar Mühendisliği

Diyen çoğu elektronik mühendisi yazılım sektöründe çalışıyor ancak bazı kavramlarda zorlanıyorlar. Elektronik bilgisi önemli ancak zaman zaman farklı yazılımların/dillerin getirdiği esnekliği görememeye neden olabiliyor.
  210. raxetul

Modemin yazılımı ikinci porttan ilk portu çıkartarak buluyor aralığa dahil portları. Ben bundan önceki tüm modemlerde de dış ip'yi vererek yerel ağdan kendi sunucuma bağlanmıştım. Adamlar izolasyonu iyi yapmışlar ancak abartmışlar. Sonuç: "Bu modemi başımıza saranlara lanet olsun."
  211. raxetul

Şu Anda İzlediğiniz, İzlemeyi Düşündüğünüz, En Son İzlediğiniz Anime

Gundam 00 gibi bildiğiniz mecha var mı? One-Piece... Devam ediyorum. Bleach ile Gundam 00'lar bitti.
  212. raxetul

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği oku ama biraz kendini elektronikçi sanarak oku. O zaman daha bir hakim hissedersin kendini. Yüksek lisansı nerede hangi bölümde istersen yapabilirsin ama sakın ODTU Enformatik ya da enformatik ile ilgili bölümlerde yapma.
  213. raxetul

Olmazsa haber ver, XML'de belki bir yeri değiştirmen gerekebilir ama şu an sıkıntı çözüldü.
  214. raxetul

Bağlantı denemesini yerel ağ içinden denersen olmuyor. Diyelimki dış IP'im a.b.c.d portum da ef ise yerel ağa dahil cihazlar a.b.c.d:ef şeklinde erişemiyor. Ben 3G ile dışardan dolandım bağlandım. Saçma sapan bir güvenlik koymuşlar modeme. Bir de galiba öncelikle uygulama seçip 80 portuna...
  215. raxetul

Ben tek portu kazara bir kere açabilmiştim, nasıl olduğunu anlamadım. Şimdi ne yaparsam yapayım portu açmıyor. TTNet'in kendi saçma sapan icadı sonucunda çıkan firmware yüzünden muhtemelen. Şu an hiç yönlendirme yapamıyorum. TTNet müşteri hattı bizi ilgilendirmiyor diyor, Huawei destek...
  216. raxetul

2.5 İnçte 2 TB Alan Sunan İlk SSD Çıktı

Manyetikçiler de hala sel baskını bahane ede dursunlar. Seri üretim artışı ile SSD fiyatları düştükçe tokat gibi çarpacak bu hataları...
  217. raxetul

Facebook'tan Büyük Bir Duyuru Geliyor

Facebook'un duyuruları kabak tadı verdi iyice. Isletim sistemi de çıkarsa, mobil cihaz da uretse kullanmayacağımı şimdiden biliyorum. Geriye kalansa sitede değişiklik. Ben de yeni değişiklik diye Zuckerberg'e özel mesajı 100 değil de 200 dolara atmam söylenecekse teşekkür ederim almayayım...
  218. raxetul

Mars'a yerleşecek gönüllüler aranıyor

Mars'ta kebap yemenin garantisini vermedikleri sürece ben yokum.
  219. raxetul

Mars'a yerleşecek gönüllüler aranıyor

Ajdar, Atilla Taş ve Doğuş'u yollayalım. Adı aklıma gelmedi bir de panpişi de ekleyelim.
  220. raxetul

Dijital Mikroskop ile Mikro Alemi Keşfedin

Gittigidiyor, sahibinden.com ve benzerlerinde benzer ürün çok var.
  221. raxetul

Tablete Ucuz Alternatif: E-Okuyucu

Kindle kullanıyorum. İnsanların çoğu tablet alsaydın diyor da kindle sayesinde şarj sıkıntım hemen hemen hiç olmadı. Bir de tablet alınca insan facebook'tan çıkmayıp oyun peşinde koşuyor ama ekitap okuyucuda öyle değil. Dijital kitap okumaya gelince. İngilizce'sini geliştirmek isteyen ya da...
  222. raxetul

Android Kullanıcıları Kulübü ## AlımlarAçık ##

Sony Xperia Neo V
  223. raxetul

Kingston 1 TB'ı Cebe Getirdi

Bu kadar kucuk boyuta bu sigiyorsa, biraz daha büyük 6 tane bellek çipi yaparsin raid5 gibi bir mimari ile 2.5 3.5 inclik harddisk kutusuna koyarsın, düşük güç, yüksek güvenlik sağlarsın. Harddisklerin sonu ssd olacak...
  224. raxetul

Ubuntu, Cebe Ne Zaman Giriyor?

Adam gibi basit kullanımlı SDK+Sanal makine(tüm ayarları yapılmış) sunsunlar, bir de çeşitli telefonlar için ROM'lar... Bir kaç üretici ile de anlaşıldı mı tamamdır. Bunlardan birisi eksik olursa yayılmaz...
  225. raxetul

İnternet Altyapı İzin Yetkisi Belediyelerden Alınıyor

Belediyeler yerine bakanlığın bakması servis sağlayıcının izin için masa başına oturma sayısı azalacak. Mevcut durumda kaç belediye varsa tek tek anlaşmak zorunda ama bakanlığa aktarılırsa bir kere masaya oturur sonra sadece işini yapar. Cins belediye başkanları ile de uğraşmak zorunda...
  226. raxetul

İnternet Altyapı İzin Yetkisi Belediyelerden Alınıyor

İnternet için altyapı çalışmalarında belediyelerden alınması gereken izin yetkisi belediyelerden alınarak Ulaştırma Bakanlığı'na verilecek. Türk Telekom uzun zamandır var olmasının sayesinde yeni kazı çalışması yapmaya gerek duymuyordu. Diğer servis sağlayıcılar da kazı yapmak istediğinde...
  227. raxetul

Neo V'ye CyanogenMod 10 kuran var mı?

En son CM10 kuran var mı? Alakasız cevaplar vermeyelim ya da alakasız sorular sormayalım lütfen.
  228. raxetul

Dokunmatik Kalem - 18 TL

Kesinlikle reklam yapmak için koymadım linki ama bundan ucuz yani :) http://www.kalemkutusu.com/hediye/alisveris/urun/Tukenmez-Kalemler/porsche-design-24/porsche-design-p3150-siyah-deri-tukenmezkalem-140500-3316
  229. raxetul

Uzay Montajı

Zaraki... Klavye Logitech. Bilgisayar da benim değil :)
  230. raxetul

5cm'lik Bilgisayar Satışa Çıktı

Bu işlemciler çabuk ısınmıyor, HD videoları donanıma çözdürdüğü için ısınma çok hafif oluyor. Raspberry'de bizzat bakıyorum :)
  231. raxetul

'Bu fakülteler kapatılabilir!'

Kapatmak yerine dengeye kavuşturulmalı.
  232. raxetul

Arkadaşlar Maskeli Polat Olabilir mi?

Al sana Pusat...
  233. raxetul

Kurtlar Vadisi Pusu 176. Bölüm Fragmanı

Al sana Pusat.
  234. raxetul

Ubuntu Terminal hatası

sudo echo "dag_basinda_gezerken_karsilastigim_ummadik_mor_cicek" > /etc/hostname > işaretinden önce yazdığın komutun çıktısı > işaretinden sonraki dosyaya olduğu gibi yazılır. echo "ses_ver" dersen ekrana ses_ver yazar, sudo erişim hakkı elde edip /etc/hostname dosyasına yazmış olursun...
  235. raxetul

Ubuntu Terminal hatası

Makine adını localhost yapma, başın ağrır. Her makinede zaten localhost kendi IP'sine tanımlıdır. Çiçek, böcek ismi koy :) Olmadı "Teneke", "Zurna", "Zabimaru" gibi isimler önerebilirim.
  236. raxetul

Akıllı Telefonlara Linux Geliyor

Aynı anda çalışamayacakları için dual boot desteği için RAM'den çok ROM büyüklüğü önemli..
  237. raxetul

Ubuntu Terminal hatası

gksudo gedit /etc/hostname yaz terminalde, sonra makine adını değiştir.
  238. raxetul

Ssd olunca onboard ekran kartı bile yetiyormuş doğru mu?

Kaç GB dediğin disk? Teknolojiye yatırımı homojen olarak yaparsan her zaman karlı çıkarsın. Kaldı ki ciddi para ödeyeceksen, oyun için önceliğin her zaman ekran kartı olmalı.
  239. raxetul

Ssd olunca onboard ekran kartı bile yetiyormuş doğru mu?

1000 liraya ssd alacağına iki tane 120 gblık SSD al (ben çift işletim sistemi kullandığım için 240 gerekiyor ama tek 120lik kullanıyorum, sen iki tane 60 lık al) raid0 yap, piyasadaki tüm ssdlerden hızlı bir harddiskin olur kalan 600 liraya da istersen NAS al istersen iki tane 2 tb lık harddisk...
  240. raxetul

TTNET'ten İndirimli İnternet

Zaten bu hizmetin olması gereken fiyatı %50 indirimli olan fiyatı. Bir yerden çıkarmasına gerek yok. Son 2 yılda hız/fiyat oranında sürekli düşme var. ADSL hizmeti verilmeye başladığında her sene bu oran yaklaşık 2 katına çıkıyordu. Ha birden 8 mbite yükselttik derler 1mbitten ama dikkatinizi...
  241. raxetul

Kendini yere atma sanatı

Dexter bile bu kadarını yapamazdı. Katliam olmuş :D
  242. raxetul

Bu Buzdolaplarından Alır mıydınız?

Hanım dolaba geniş tepsi koyacak mı? Böyle eşyalarda o su soğutma falan gibi cicili özellikler az kullanılıyor ve çabuk bozuluyor. Benim kız arkadaşım çiçekli olandan çok diğerini seçer, çünkü yukarıdaki saydığım iki maddeyi o da kabul ediyor ve istiyor :)
  243. raxetul

Çok önemli bir itiraf gençler..

Benim dayımın oğlu 2,5 sene hiçbir şey yapmayıp, 1.5 senede 4 senelik tüm dersleri verdi. Farklı üniversitelerden yaz okulunda dersler aldı, dönem içinde kastı bitirdi. Ben OSS'ye iki kere girdim, ortaokuldan önce hazırlık okumanın yanında üniversitede de okudum, yarım dönem geç mezun oldum ama...
  244. raxetul

Bir Müzik Grubunu Türkiye'de Tanıtmak İçin Ne Yapmalı?

Oooo, çok kötü olmuş. Linux'te tablar üzerinde tekerleği döndürünce tabları değiştiriyor, Hiç farketmemişim kusura bakmayın...
  245. raxetul

Bir Müzik Grubunu Türkiye'de Tanıtmak İçin Ne Yapmalı?

Fenerli arkadaşlarım, iyi ya da kötüdür bir şey demem. Ama daha kötüsü hangisi olursa olsun, git geller yaşayarak yapabileceği kötülüğü iyi hoca bile olsa kötü olmasından daha fazla kötülüktür takımınıza. Fatih Hoca yanlış zamanda yanlış değişiklik yapıyor olabilir, yanlış kararlar veriyor...
  246. raxetul

Java uygulamayı nasıl çalıştırabilirim

( => işareti kodun geçirdiği dönüşümü temsil etmekte ) Java Kodu => Derlenmiş Java Byte Kodu : Java Sanal Makinesi olan (Java kurulu makineler ve eski cep telefonları) makinelerde çalışır. Java Kodu (Android) => Derlenmiş Java Byte Kodu => Android Sanal Makinesi (Dalvik) Byte Kodu : Sadece...
  247. raxetul

Winzip mi Winrar mı 7-Zip mi

Peazip.
  248. raxetul

FB TV Halis Özkahya'ya Özel Bant

Sanki diğer takımlara haksızlık hiç yapılmıyor...
  249. raxetul

Kod Yardımı İsteme Şekli

Benim sabitlenmesi için bir isteğim yok ancak sabitlemeyi filtreleme aracı olarak görüyorum. Tamam biz kendimiz seçici olarak cevaplar yazıyoruz ancak ilgili bölümde değersiz bir sürü başlık oluyor. Daha önce muhtemelen çözülme uygun benzer örnekler de oluyor ama fazladan açılan başlıklar...
  250. raxetul

Kod Yardımı İsteme Şekli

Okumayan da adam gibi cevap almıyor zaten... Yani bir şey kazanmak istiyorsa burayı okur, istemiyorsa öyle bekler durur.
  251. raxetul

Kod Yardımı İsteme Şekli

Arkadaşlar. Kod yardımı istiyorsunuz ama size yardımcı olabilecek biz mühendis ya da programcı arkadaşların da birer yoğun tempo hayatı var. Size baştan aşağıya kod yazamayız. Bir "#include <>" bile daha yazamamış olabilirsiniz. Önce internette biraz bakın. Sonra bir şeyler karalayın. Ne bileyim...
  252. raxetul

Twitter Derbisini Peki Kim Kazandı?

Kusura bakmayın haber saçma olmuş. Twitter'da kazanan da kaybeden de olmaz. Hele bu ülkede. Rakibini yermeyi kendi takımını övmekten fazla yapan çok memleketimizde...
  253. raxetul

Taraftar "Gönül" kırdı!

Öpüşmesin de, sarılmasında sıkıntı yok.
  254. raxetul

TTNET İnternet (WAN) Durumu

http://en.wikipedia.org/wiki/Signal-to-noise_ratio Sinyal oranının logaritması SNR'ı veriyor, bu da güç farkına eşit. Doğrudan hızını şu kadar etkiler diyemezsin. Hızını aynı zamanda band genişliği de etkiler. dB senin modem ile santral arasındaki bağlantının 1 mi, 2 mi 4 mü ya da 8 mbit mi...
  255. raxetul

Benim şimdilik TTNet'in 6.5 mbit sorunu haricinde sıkıntım yok. Fırsat bulursam Superonline Fiber'e geçeceğim. O zamana kadar bağlantım kopmasın 6 mbit in altına inmesin yeter.
  256. raxetul

" Bu gürültü her 1Mbps de 1dB düşmesi gerekmiyormu?" Böyle bir yaklaşım doğru değil. http://tr.wikipedia.org/wiki/Desibel Biraz karışık ama ilk iki cümle ile formüllere bakarak kaba saba anlamaya çalışabilirsin, mühendis olup da bu desibel olayını anlamayan çok insan vardır. Aslında bu...
  257. raxetul

Benim yüklleme 35 indirme 42, gürültüler de yükleme 6,indirme 13 desibel. Gerçi santral bizim binanın altında, o yüzden bu kadar yüksek. Ama senin indirme gürültün 48 db.. Kim iyi der bilmem ama bana göre kötü. Bu arada twisted pair kablo kullanmak çok çok iyi oluyor, bilgine sunayım..
  258. raxetul

TTNet'i ara, de ki santral ayarında sıkıntı var, modem başındayım, 8 mbit hız ayarının yapılarak denenmesini istiyorum de. Onlar 8 mbite alacaklar, bağlantı olmadığı sürece santral ayarlarda hızı otomatik olarak yarıya düşüre düşüre kablona hatta uygun hıza getirecek. 2-4 mbit çıkarsa müşteri...
  259. raxetul

Power Supply / HDD Sorunu

BIOS güncellemeyi yaptıklarının arasında göremedim.
  260. raxetul

Gürültü seviyen çok yüksek aynı santralde iki farklı kullanıcı arasında ciddi farka sebep olabilir. Santralinin T11 olup olmadığını öğren, T11 ise VDSL2 için kullanılan, Türk Telekom'un ücretsiz taahhütsüz (abonelik iptalinde geri teslim ediyorsun) modemini iste. Değilse senin kablolarda sıkıntı...
  261. raxetul

Steam, Linux Tabanlı Oyun Konsolu Geliştiriyor

Steam'e başvurmuştum, üye ettik demediler ama indirme linki yolladılar, uzun zamandır evde Windows kullanmıyorum zaten (Ofis'i sanal makinede kullanıyorum :D).
  262. raxetul

Vestel akıllı tahta şifresi

Winrar yerine PeaZip öneririm. Hiren boot CD 15.2 indir. USB ya da CD'ye yaz, onunla açınca şifre sıfırlama seçeneği var.
  263. raxetul

Linux Mint Cinnamon de Yaşadığım Sorunlar

Yöntem çok yani, sadece hangi bölümü siliyorsun, hangi bölümü oluşturuyorsun, dikkatli ve kontrolü elinde tutman gerek. Otomatik yap denildiğinde mutlaka bir şeyler gider.
  264. raxetul

Tamamını NTFS yapma, bak linux kurulumlarında da yaşadığın sıkıntı bu. Tamamına müdahele ediyorsun hep sonra parçalara bölüyorsun. :) Windows kurulumunda 80 GB'lık NTFS bölüm oluştur, oraya kur, sonra yolladığım resimdeki yeri bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet dedikten sonra disk yönetiminden...
  265. raxetul

re13el'in demek istediği şu: Windows'u kurulumunda 70-80'lık bir bölüm oluşturup kuracaksın temiz hiçbir şey kurulmamış diske. Yukarıdaki resimde 36 GB yazacaına 70-80 gb yazacak. Unallocated yer ise 410 GB falan olacak. Unallocated'e sağ tıklayıp 300 gblık D sürücüsü oluşturacaksın NTFS...
  266. raxetul

Aslında bu daha doğru yaklaşım ama arkadaş linux kurarken windows bölümlerini de uçuruyor :) windows kurulumunda son yaşadığım bir sıkıntı vardı. windows kurulumu yaparken kendisinin oluşturduğu 100 er megabytelık 2 bölüm açıp ilk bölüme bootloader ı atıyor. Grub onu görüyor Windows'un kendisini...
  267. raxetul

-100 GB için 100000 gibi 3 er sıfır koyarsın. -4. adımdaki 15-20 GB swap alanı bana çok geldi. İyi RAM olunca makinede çok gerek kalmıyor 1-2 mb kullanımda gösteriyor sistem ama uyku modu için emin olmasam da sistem RAM'i ne kadarsa o kadar büyüklükte bir bölümü swap yapmak iyi olabilir. Disk...
  268. raxetul

Kendi açından haklısın.
  269. raxetul

Herkes Windows masaüstünü paylaşsın

Bak bulduğum ve arkadaşlarımı sinir etmek için kullandığım şu numara da güzel. Masaüstünde simgeleri güzelce sıralatıyorsun. Ekran görüntüsünü alıp masaüstü resmi yapıyorsun, sonra da asıl simgeleri sağa taşıyorsun. Arkadaşın geliyor sol üstteki bilgisayarıma tıklıyor ama aslında boş masaüstüne...
  270. raxetul

Kullanmak, denemek isteyene böyle demek pek hoş olmamış, arkadaş bunca zaman uğraşıyor ki derdinden çok farklı bir şeyler yapmak istiyor bilgisayarında. Ben de dert edinmiştim, neleri neleri uçurdum harddiskten ama şimdi o acıların sayesine DVB-S2 kartım ile televizyon seyredebiliyorum...
  271. raxetul

TTNet/Türk Telekom Battığında Yapacağımız Şeyler

Yo.. Kendi omurgasini olusturan firmalar var...
  272. raxetul

TTNet/Türk Telekom Battığında Yapacağımız Şeyler

Arkadaşlar, ilginç bir başlık açtım. Kimse kusura bakmasın. Ben ayın 1'inden beri internetsizim, TTNet müşteri hizmetlerini aramaktan, Türk Telekom'un ilgili santralinin teknik görevlisini aramaya kadar yapmadığım şey kalmadı. Sorunu hala çözmediler. Ben de bu başlığı açtım ve ilk yapılacak...
  273. raxetul

Dediklerimden "Yeni kurulumda verebileceğim tavsiye disk bölümleme seçim ekranında hep en alttakini seçip, manuel bölümleme yapman "/" yani root dizinini 20 gblık bir bölüme "/home" dizinini 40+ gblık bir bölüme bağlaman." dikkat ettiysen disk bölümleme seçim ekranında hep en alttakini manuel...
  274. raxetul

Kullanabildiğini linux'ü aç. Terminali açarak sudo apt-get install gparted diyerek gparted'ı kur. Gparted ile kullanmadığın bölümleri sil (harddiskin hangi bölümünde olduğunu sen daha iyi bileceksin. İstiyorsan genişletebildiğin bölümleri açılan boş alana genişlet, istersen yeni boş bölüm...
  275. raxetul

Okul Puanınıza Göre Geleceğiniz!

Adam kendi uğraşıp kendi CEO oluyor. İşte insanlar bunu anlamıyor. Kendi yolunu güçlüce çizince insan, okusa da okumasa da o çizgiden çıkmıyor ve sonuca ulaşıyor... Başkasının çizdiğinin üzerinde yürümeyen, gideceği yolu kendi belirler, kimsenin gidemediği yerlere gider.
  276. raxetul

Nüfus cüzdanı tarih oluyor !

Ehliyet de eklenecekti diye duymuştum, zaten ekli olmasa da polis ehliyeti sorduğunda kartı alıp bilgisayara takınca ehliyetin olup olmadığını her halde tahmin edersiniz ki kolayca anlaşılacaktır. Çip ile 24 saat uydu takibi yapılmaz merak etmeyin. Takip edilmeye gelince, bizzat kendimizin...
  277. raxetul

Ben de bırakacağım okulu zaten. Ama bu okulu bırakıp başarılı olanlardan bir adım ileriye giderek yüksek lisansı bırakacağım. Bakalım sonuç nasıl olacak :D Gerçi ben başka adam gibi bir bölümde başlarım yine. Askerlik falan geçsin de aradan hele.
  278. raxetul

Amd fx 8120 işlemcim çok isiniyor ve ses yapiyor

TDP değerlerinin önemini vurgulamıştım ancak insanlar genellikle benchmark testlerine bakıyorlar. 77W i3770 hem az yakıyor, hem az ısınıyor ve hem performanslı, AMD Fx işlemci düşünmedim değil ama işlemciler 125W ile beni korkutmuşlardı. İnşallah senin sorunun da çözülür.
  279. raxetul

İşin özü bu. Kendini mesleğinde geliştireceksin, okulda verilenlerin sınırını aşacaksın. Sadece okumak, iyi notlar almak bir şey ifade etmiyor, ama güzelce yatıp 2.10 lu ve altında ortalama almak da ifade etmiyor...
  280. raxetul

Al kırdııın, kırdıın..

Bu yazıyı okuyan arkadaşım sen! Giriyorsun shiftdelete.net'e, bir değilsin iki değilsin, 10000'lersin, girip makale okuyamıyorum. Siteyi de kırdın, beni de :)
  281. raxetul

ASELSAN'ın tasarladığı kart dünya birincisi oldu

Demek ki akıl süzgecinden iyice geçirmeden hemen konuşmuyoruz. İnternette okuduğumuz çoğu şeyin yarısı medyanın yalanı. Bir gazeteyi okurken bile karşıt görüşlü gazeteleri okumadan fikir yürütmek doğru değil artık. Ben artık kendi görüşüme zıt gazetelerden objektif haber çekmeye çalışıyorum...
  282. raxetul

Bu kızı seviyorum

Önce Türkçe sonra gerisi gelir. Düzgün konuşacaksın ki önce sonra etkilemesi zor olmasın.
  283. raxetul

Format Atmak Zararlımıdır?

Atma lazım olur. Format dediğin dosya silip yazmak gibi. Format atmaktan korkan bilgisayarını açmasın o zaman. Eskiden low level format vardı, işte o canını okuyabiliyordu ama şimdilerde yok. Tam format atmak disk üzerinde bozulmuş yerleri işaretleyeceği için iyi bile gelir.
  284. raxetul

Admin doğmuş, koşun!

Yok demedin farkındayım, sadece diğer arkadaşın yorumunu beğenmişsin ama ben günahımı vermem :)
  285. raxetul

Terlikle Frikik kullanan adam !

Renk ile değil ışık ile çalışman lazım, gölge eklemelisin, adam mesafeye göre büyük duruyor, top yumuşak zeminde 1-2 santim çimlere gömülmüş ama 70-80 kiloluk adam tüy gibi duruyor çimlerin üzerinde..
  286. raxetul

Admin doğmuş, koşun!

Meselehh, "Troy Dayı" diyebilmektehhh yiğeeeennn meselehhh...
  287. raxetul

Admin doğmuş, koşun!

ve |SeYYaH| 1 TL = 100 kuruş dimi sizin olduğunuz yerde? :D Yalnız bana matematik pert dediniz ya ne diyeyeyim :) Only Mustafa Türkyılmazoğlu judges me :D
  288. raxetul

Hangi Düzeyde İngilizce Biliyorsunuz?

Bourne Legacy Ingilizce %60 bitti kitap, tabi bilmediğim kelimeler için Kindle sağolsun. Kindle'dan kitap okumanızı tavsiye ederim, olur da alamazsanız foxit pdf + lingoes uygulaması ile okuyun derim. Daha da beleşi yok. Günde yarım saat okursanız emin olur şakırsınız, yazarsınız, denileni...
  289. raxetul

Admin doğmuş, koşun!

Tanesini 1 kuruş desem 500 TL eder :D
  290. raxetul

Admin doğmuş, koşun!

Pazartesi devir işlemleri için noterdeyiz abi ;) Bir de mesaj sayıları da aktarılacak mı şimdi bilemedim ben? :D
  291. raxetul

2500-3000 TL Oyun Bilgisayarı Tavsiyesi

Ben şaka yaptım yahu, diğer arkadaşın atarlanarak cevap vermesi yüzünden öyle dedim. Herkesin kendince nedenleri vardır tavsiye etmek için. Ama bir başkasının tavsiyesine seviyeye aşan şekilde ters çıkmak hoş olmuyor. Sen de öyle yapmamışsın. Ben önce güvenirim, senin ilk ekran görüntünün sana...
  292. raxetul

Admin doğmuş, koşun!

Birisinin hakkını ben kazandım, diğerinin hakkını kazanabilmen için "umarım en kısa zamanda evlenirsin" demeyeceksin. "Abi sana kız buldum" diyeceksin ;)
  293. raxetul

Admin doğmuş, koşun!

Troy doğum günün kutlu olsun. İyi olmuş yeni yaş, espirilerden kurtulmuşsundur. Şimdii... Haklar bana ne zaman devrediliyor? :D
  294. raxetul

Arkadaş sistem tavsiyesi isterken AMD / Intel savaşına döndürmüşsünüz başlığı. Gidin Intel mi AMD mi diye başlık açın. Bu memlekette hiç insanlar en ufak konuda bile iki gruba ayrılıp bir birine terslemeyecek ve yalan söylemekle itham etmeyecek. AMD kullanan Intel kullanmadan konuşuyor, Intel...
  295. raxetul

İşlemci tavsiyem i7 3770. 200 lira daha veriyorsun 120 Watt yakan işlemciden kat kat daha performans alıyorsun, hem de sadece 77 Watt ile. Performanslı az ısınıyor ve bu sayede seni uzun yıllar götürüyor. Ben Core2Duo 8400 almıştım vakti zamanında o da öyle bir işlemciydi, sadece ekran kartını...
  296. raxetul

Elini Yüzüğe Yaktırdım

Evine dön genç. Bu yol sana göre değil... Evine dön genç. Bu yol sana göre değil...
  297. raxetul

AMD Radeon HD 6870 Ekran Kartına Akasa Venom Voodoo işlemci soğutucusu takılır mı ?

Karta ağır gelmez mi ki, merak ettim şimdi..
  298. raxetul

Programlama temelinden sonra

Bol bol kod yazmak artık sıradaki. Kod yazdıkça kullandığın dili etkili kullanmayı öğrenirsin.