Arama sonuçlarınız

1. ProgramBoy

15 Temmuz mizansen olabilir mi?

Genel Kurmay başkanı yada Cumhur Başkanı veya Hazine Bakanı (damat demeyelim) gülüyor olsalar da olmasalar da hiç 250 kişi ölmüş gibi durmuyorlar, tam tersine "işlerimiz tıkırında bu zorlu görevi de başardık" havasında duruyorlar. Bir gülüş, bir duruş çok şey analtır. Ancak VANMİNÜT!... Tüm...
  2. ProgramBoy

TBMM ile Emniyet teki patlamalar tipik birer C4 patlaması. Başka şeyler de söylenebilir. Örneğin 15 Temmuzdan birkaç gün sonra TBMM 'yi ABD Genel Kurmayı ziyaret edip patlamanın olduğu bölümde dolaşıp güldü, yanında Türk Genel Kurmayı var oda güldü. Darbe gecesi Cumhurbaşkanı ile Hazine...
  3. ProgramBoy

Resimler konuşsun. Ben susuyorum. 1657919876 Darbe dediğiniz hükümetin de ortak olduğu bir mizansen. Yukardaki resme bak. Çakma darbe üzerinden çakma sapan faraziyatlar yaparak, normal vatandaşları kendi kendinize fetöcü ilan etmeye çalışmanız yakışıksız kaçıyor. Yakışmıyor. 1657920953 İnanmak...
  4. ProgramBoy

Hep kafamı kurcalayan konudur. 15 Temmuz 2016 gecesi TBMM içindeki çekimlerde F16 uçaklarla bombalanıyor ancak uçak sesi yok, sadece bir patlama sesi duyuluyor. Salondaki m.vekilleri patlama sesiyle şaşırmıyor, yerlerinden bile kalkmıyor. Bizim mahallede patlama sesi olsa kalkıp pencereden bir...
  5. ProgramBoy

Haber Elektrik Faturasına Pandemi Bedeli Yansıtılılacak

Milyarlarca GWh ı kondansatörde depolamaya gerek yok. :D Kendi hayalinde tasavvur ettiğin birşeyi ben söylemişim gibi yapmana da gerek yok :cool: Transformatör enerjiyi arttırmaz ancak AC olması şartıyla akımın voltajını değiştirir. Gördünüz mü, siz de yanlışlar yapıyorsunuz. ;) Ayrıca rüzgar...
  6. ProgramBoy

Bizde cahil konuşmak olmaz. Kanıt dedin kanıt gönderdim. Biz gerçekler üzerine kanıtları ile konuşırız. Atmosferik elektrikten konuşuyoruz, sen dünya yuvarlak mı düz müyü konuşmaya başladın. Dünya düz değil, düz diyenlerle de işim olmaz. Deniz seviyesinde rüzgar yokken 50m yüksekte rüzgar...
  7. ProgramBoy

Science and Invention dergisi Haziran 1928 sayısı. yerden 250 feet yüksekte insülatörlere asılı kablo ile 3 milyon volt, ortalama 150bin volt elektrik cekildiği belirtiliyor. 150bin volttan sadece 1 amper cekilse bile transformatör ile 220 Volta indirgediğinde 680 amperlik 220V akım demektir bu...
  8. ProgramBoy

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden öğrencilere 50% indirimli su faturası

Hm demek ki faturaların %50'sinden fazlası kâr.
  9. ProgramBoy

Yağmurlu günler yaklaşıyor. Bak şimdi gök gürlediğinde yeri gökü sarsan milyarlarca GWh elektrik bedavaya mı yaptı o işi yoksa para ile mi ? 2 saniye düşünsen cok şeyi anlayacaksın da işte düşünmüyorsun hiç ✌️
  10. ProgramBoy

İnanmak yaş ile olmaz. Bilgisizlik ile olur. 70 yaşına gelmiş ama bilgisiz kişi herşeye inanır. Doğalgazı kömürü boşuna mı yakıyorlar diyorsun ancak bu elektriğin kömür doğalgazdan üretildiği faraziyatı üstüne kurulu bir iddia. Kömür doğalgazın yakıldığını gözlerinde gördün mü? Hadi...
  11. ProgramBoy

Pandemi döneminde elektrik şirketleri zorluk yaşamış. Bir ovaya yüksek gerilim hattı dikiyorsun, o hat atmosferik elektriği çekerek en az 100 yıl masrafsız elektrik üretiyor. Zorluk falan yok. Haber elektrik üretiminin zorluk ve masrafla dolu bir iş olduğunu akıllara yerleştirmeye çalışıyor...
  12. ProgramBoy

Liselilerin Çay Atma Akımına Yeni Video Eklendi

Alay etme kısmı nerde videoda?
  13. ProgramBoy

Videoarı İlk başta açmıyordu şimdi açtı. Videolar iyi.
  14. ProgramBoy

Videoda ne var? Video linki yok o bakımdan. Edit: Açtı video. İyiymiş. Bu video şimdi yasak mı?
  15. ProgramBoy

Zammm geldi sorun çözüldü
  16. ProgramBoy

Haber Sanal kitabımı PDF olarak çıkardım

Sayfa formatından red yemiş olabilirsin. Format ve yazı tipi cok sıradan. Ayrıca kapak yok.
  17. ProgramBoy

Haber Orman yangınının asıl sebebi bulundu!

DW Türkiye mi, konu sahibi mi bizim aklımızla dalga geçiyor karar veremedim.
  18. ProgramBoy

Soru Yazılıma hangi dille başlamalıyım?

Bölüm okuyacaksan rasgele dil öğrenmenin pek bir anlamı yok.
  19. ProgramBoy

Elektrikli Araç Kullanıyor Musunuz?

Fiyat problem değil. Dağlarda gezen adamım, şarj gitti eğlence bitti. Bu problem.
  20. ProgramBoy

Benzinli yolda kaldığında 1lt pet şişeyle benzin alıp devam edebiliyorsun :D
  21. ProgramBoy

İst-Ankara kışın kar yağarken gidersen biter.
  22. ProgramBoy

Yolda pili bitince nabıosunuz?
  23. ProgramBoy

Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan "Müjdeyi" Açıkladı

Tayyip Bey'i aşırı büyütüyorsunuz. Türkiye 1 adamdan ibaret değil. Tayyip'i büyüttüğünüz yetmiyor, onu sizin gibi büyütmeyen kişilere de laf atıyorsunuz.
  24. ProgramBoy

Apartman yöneticisi çapında biri cumhurbaşkanı olursa dinlerim diyorsunuz yani?
  25. ProgramBoy

Müjde inşaatçılar teşkilatı için mi Türk Halkı için mi, orasını anlayamadım.
  26. ProgramBoy

Aşı Olmayan Tazminatı Verilerek İşten Çıkartılabilir

damzchevk aşının Gen Terapisi olmasına mı güldün? Geçenlerde mutfağa giren hamam böcekleri için ilaç almaya gittim, satıcı genleri bozarak öldüren bir ilaç verdi "bunu biraz kullan en derine saklanan böcekleri bile öldürür" dedi sen daha gül. Reactions: damzchevk
  27. ProgramBoy

Aşı Olmayan Tazminatı Verilerek İşten Çıkartılabilir

Gen tedavileri 1990'larda geliştirilmeye başlandı ve bu aşılar gen tedavisi amaçlı o yüzden bu aşılar yıllar önce geliştirildi ancak şimdi covid dalgasına piyasaya sürüldü. bunu açıkça belirtemezler tabi cunku belirtseler covid'i planladıkları da ortaya çıkar.
  28. ProgramBoy

Rehber Kanal Istanbulu Tartışalım

Tartışılacak birşey yok. 19 yıldır ülkede gerçek üretim yapan bir fabrika bile açılmamışken plajda kum kazıyarak oyun oynayan cocuklar gibi şeyler yapan bir partiyi desteklemek uğruna elli takla atanlarla neyi tartışacaksın?
  29. ProgramBoy

Türk Lirası Çöktü! Ne Yapmalıyız?

Off avro 10'u geçmiş. Avro 10'u geçmişse MB seyirci demektir.
  30. ProgramBoy

Yardım Ekran Kartını Fırınlama Yaptım Bilgisayar Açılmıyor

Isı tabancası ve lazerli sıcaklık ölçerle yapsaydınız şu anda kart çalışıyordu.
  31. ProgramBoy

Anket Covid-19 Aşı Olanlar Kulübü.

ciddi konularda hep böyle dalga mı geçersiniz?
  32. ProgramBoy

Twitter'da Sağlık Bakanı'nı İstifaya Davet Eden Hashtag Açılmış Olması

60 yaşında bir yakınımız covid aşısı oldu ve işine gidip geliyor. 2. gün işyerinde kendini kötü hissediyor ve yüzü kızarmış görünüyor. Arkadaşları sen bir sağlık ocağına git iyi görünmüyorsun diyor. Sağlık ocağında test yapılıyor sen covidsin deniliyor ve bakım altına alınıyor. Yakınımız şeker...
  33. ProgramBoy

bakan istifa dedi diye twiterı kapatmak biraz aşırı. covid test cubugu hastalık yapıyor diyen twit.
  34. ProgramBoy

Buruna sokulan cubuk burunda fiber parçacıklar bırakıp akciger hastalığına yol açıyor da diyor bu komplocular.
  35. ProgramBoy

Kandiliniz Mübarek Olsun

Bugün kandil miydi?
  36. ProgramBoy

Uzun süre düşündüğünüz teori var mı

Onun için de bir teori var. Yıldırımı oluşturan elektrik yağmursuz günlerde de atmosferde var ve etrafta gördüğümüz yüksek gerilim hatları atmosferdeki o elektriği çekiyor deniliyor. Yani elektirik biryerlerde çalışan termik santralden değil atmosferden geliyor. Bu teoriyi duymuş muydunuz?
  37. ProgramBoy

Uzun süre düşündüğünüz teori var mı

Jet uçaklarının kanatlarında yakıt yok jet motoru havayı sıkıştırınca ortaya çıkan enerji ile yakıt kullanmadan çalışıyor diye bir teori var, duyan oldu mu hiç?
  38. ProgramBoy

Yeni bir sosyal ağ mı doğuyor?

Türk diyemiyor, Osmanlı diyor.
  39. ProgramBoy

Yazılım Öğrenmek İçin Arkadaş Arıyorum

Kitap en büyük arkadaşındır.
  40. ProgramBoy

Tekel Bayiler Ve Devlet Arasındaki Içki Yasağı Tartışması

Virüs bahanesiyle içki yasaklanıyorsa yarın öbürgün namaz vaktinde sokakta izinsiz dolaşmak da yasaklanır, söylemedi demeyin.
  41. ProgramBoy

2020-21 Sezonu Şampiyonu Sizce Kim Olacak?

Futbol bana aptalca geliyor. Kocaman adam 500TLye sarı mavi tişört almış göbek cıkmış dolaşıyor cok komik.
  42. ProgramBoy

2020-21 Sezonu Şampiyonu Sizce Kim Olacak?

Hala futbol diye birşey kaldı mı
  43. ProgramBoy

Tablete Rom Atma

Atabilirsin fakat xda-developers.com da tablet modeline en uygun ROM a bakmalısın
  44. ProgramBoy

İki Işletim Sistemi Arasında Nasıl Geçiş Yapacağım?

Ubuntu yu kurarken diger OS'nin yanına kur 'u seçip açılışta GRUB (boot manager) gelsin gibi bir seçenek olmalı, onu seçmeliydin.
  45. ProgramBoy

Kedim Son 1 Haftadır Çişini Tutamıyor

ne kadar sallarsan salla ucunda kalır bir damla durumu olabilir mi?
  46. ProgramBoy

C++ Sayıdan 5 Ve 0 Ları Çıkarma

/* c++14 */ #include <iostream> #include <string> /* c++11 */ #include <vector> #include <algorithm> /* copy_if */ #include <iterator> using namespace std; int main(){ string dizi = to_string(70895); vector<char> v(dizi.begin(), dizi.end()); cout << "input: " << dizi << endl << "output...
  47. ProgramBoy

Su = 2Hidrojen + Oksijen Olması Tuhaf Değil Mi?

Bir süredir kafamı kurcalayan konudur. Hidrojen ve oksijen gibi yanıcı gazlar, kimyasal bileşik yapıp suyu oluşturuyor. Wiki'de Su = 2Hidrojen + Oksijen denklemini ilk kim bulmuştur diye baktım bulamadım. Bir yerde James Watt diyor başka bir yerde başka biri diyor. Kim bulmuş bu denklemi nasıl...
  48. ProgramBoy

Windows 10 Pro Kurarken Sorun Yaşıyorum.

benim windows 7 Lenovo laptop'a USB flash ile Win 10 kurdum kurulum tamamlandı USB flash'ı çıkarıp bilgisayarı başlattım Win 10 ekranı gelmedi, kilitledi. Kurtarma falan hiçbirşey çalışmadı. Windows 10 çöptür.
  49. ProgramBoy

Hangi Internet Sağlayıcısını Seçmeliyim

Altyapı başvurusu da yaptık. Başlarından savdılar. Son karar: Çöp.
  50. ProgramBoy

şehir merkezine sadece yarım km mesafedeki evimize kablonet bağlatmak istedik, sizin apartmana kablotv gelmiyor bağlayamayız deyip başlarından savdılar. Buna çöp değil de ne diyelim? edit: önümüzdeki sokakta her bir apartmanda var, arkamızdaki yol boyunca da tüm apartmanlarda var, bir bizde...
  51. ProgramBoy

kablonet sadece kablo tvnin geldiği apartmanlara geliyor o yüzden çöptür.
  52. ProgramBoy

En son okuduğunuz kitap

Bu kitap acayip süper, yok böyle kitap falan deniliyordu o yüzden bu kitabı aldım okurum diye fakat ilk sayfası beni bağlayamadı hiç okuyamadım. İlk sayfa önemli.
  53. ProgramBoy

Linux Işletim Sistemi Kurdum Ama Açılışta Seçim Ekranı Gelmiyor

Boot Manager kurabilirsin. (Boot Loader değil, o farklı) böylece açılışta kurulu sistemler seçenek olarak gelir.
  54. ProgramBoy

CB Erdoğan: "İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul’a başlıyoruz, yapacağız."

Etiyopya Yemen Afrika çöllerindeki insanlar İstanbul Kanalı gibi gereksiz şeye trilyonlarca lira para saçmıyor ama.
  55. ProgramBoy

128 Milyar Dolar

128 Milyar dolar biyere kaçmadı. İnşaatcı, partici, yancının cebinde, mercedes olarak dolaşıyor :)
  56. ProgramBoy

CB Erdoğan: "İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul’a başlıyoruz, yapacağız."

Açlıktan nefesi kokanlara patates soğan dağıttı, kızdırmayın enişteyi bırakın yapsın kanalını içinde kayıklarını yüzdürsün.
  57. ProgramBoy

2022 de monitör fiyatları düşermi?

dün merkez bankası işareti verdi dolar uçacak. Murat Bozkurt un youtube videsuna bakın.
  58. ProgramBoy

Ethernet kablosu ince olursa ne olur?

link çalışmıyor.
  59. ProgramBoy

Youtube yaş kısıtlaması

Anlatmak istediğin şeyi anladık: Köprüdeki kırbaçlı sayısı arttırılsın diyorsun.
  60. ProgramBoy

Youtube yaş kısıtlaması

Bıktık abi yasaktan kısıttan sen hala daha kısıt mı diyorsun.
  61. ProgramBoy

İzmir Foça'da Askeri Eğitim Uçağı Düştü!

Teşekkürler fakat yunan işi de olamaz. Yunan, bu uçağın uçtuğunu takip edip uzaktan motorunu patlatabilir mi hiç mümkün değil. Uçakları düşmüş gibi yapıyor olabilirler. Jet motorlu uçaklar böyle peynir ekmek gibi düşmez.
  62. ProgramBoy

Turboprop motor fakat içi jet önünde pervane var, tek farkı o. jet uçakları hava şartlarından kolay kolay düşmez. sizin bilginiz de cok güçlü değil.
  63. ProgramBoy

Apple'nin yeni reklam yüzü : Trabzonlu Mustafa

Hala daha haberin doğru olduğuna mı inanıyon yoksa ???
  64. ProgramBoy

Soruşturma sonuçlandı aga. Son dk haberinde motor arızası dedi. Hava şartlarıymış. Bana cocuk diyorsun ama buna cocuklar bile güler. Askeri jet uçağı düştü, hava şartlarından :D
  65. ProgramBoy

Uçakta dünyanın en güvenli motorlarından biri olan PT6 motor var bu motor havadayken bozuluyor.
  66. ProgramBoy

amerikada göle düşen köpeği kurtarırken videolar cekiliyor yayınlanıyor burada 2 askerimiz kurtartılıyor, ortada resim bile yok. burada hiç tuhaflık yok mu?
  67. ProgramBoy

olay yeri videosu gerekli. konyadaki kazada video vardı fakat uçak yoktu. burada video da yok. resim var o da temsili, bir bit yeniği sözkonusu.
  68. ProgramBoy

önceki kazada uçağın düştükten sonraki görüntüleri yoktu, konya ovasında yerde 2-3 ufak parça vardı. uçağın kendisini göremeyince şüphelenmiştim bu kazada da temsili resim görünce şüphem iyice arttı. bu kazalar gerçek olmayabilir. kaza oluyormuş gibi yapılıyor olabilir.
  69. ProgramBoy

Konya'da askeri gösteri uçağı düştü!

Gösteri yapılırken orda mıydın, yoksa klavye başında sallıyor musun?
  70. ProgramBoy

Konya'da askeri gösteri uçağı düştü!

Uçakta koltuk fırlatma sistemi yok mu ?
  71. ProgramBoy

Kendi linux dağıtımımı yaptım tanıtım linki aşağıda

Linki tıklayınca Rick Roll cıktı şarkı söyledi. TokTik oldu bu iş.
  72. ProgramBoy

FT: Türkiye’de esnaf iflasa sürükleniyor

Ana caddelerde cok yoğun bazı noktalarda bircok dükkan kapalı, üstünde kiralı veya satılık yazıyor. AVM'lerde Divares ve InterSport gibi büyük mağazalar kapattı Hiç kapatmaz sandığımız Zara Home kapattı.
  73. ProgramBoy

Evde bulduğum para

O zaman 9,7 kuruş diyor Google
  74. ProgramBoy

Evde bulduğum para

TL mi dolar mı diyor Google?
  75. ProgramBoy

Evde bulduğum para

Google ne diyor?
  76. ProgramBoy

Evde bulduğum para

9,7 kuruş değil mi?
  77. ProgramBoy

FenerBahçe'nin 2010 şampiyonluğunda hile yapmadığını düşünen varmı

Şike yeni birşey değil Juventus'un şike olayını dünya duydu.
  78. ProgramBoy

FenerBahçe'nin 2010 şampiyonluğunda hile yapmadığını düşünen varmı

2010 'da Fenev degil Buvsasipo şampiyon oldu
  79. ProgramBoy

Merkel’in bu görüntülerine inanamayacaksınız

Reyiz de böyle marketten tek başına cıkıp arabaya binse ya ne güzel olurdu. Ama heryere 100 tane araba cip tank , 1000 polis ile gidiyor.
  80. ProgramBoy

Öneri Bir konu

Başlık cok komik. Kötülüğe izin verilen sosyal medya. Şaka mısınız siz?
  81. ProgramBoy

Apple, iPhone 13'ü hiçbir zaman çıkarmayabilir

Apple binasının içinde uğursuzluğu atmak için ayinler de düzenleniyor mudur?
  82. ProgramBoy

Savaş Kapıda! Rusya NATO Birliklerine Karşı Bütün Denizaltılarını Gönderdi! Karadeniz'de Onlarca Savaş Gemisi Harekette

Haberi gönderen kişi denizaltı resmi başka yıllara ait diyor. Hikaye bir haber. Dedim ve doğrulandı. Tartışma kapanmıştır.
  83. ProgramBoy

Savaş Kapıda! Rusya NATO Birliklerine Karşı Bütün Denizaltılarını Gönderdi! Karadeniz'de Onlarca Savaş Gemisi Harekette

Denizaltı resmi yaz güneşinde çekilmiş , karadeniz ve anadoluda havalar bir haftadır kapalı. Haber değil hikaye.
  84. ProgramBoy

Pegasus Hacklendi!

Bu gerçek bir Hack değil, DNS adını kendine yönlendirme. Hiçbir anlamı yok.
  85. ProgramBoy

Rusya'da zombi enfeksiyonu endişesi

Fosilleri kuracalayıp yeni virüs bulmaya çalışmak neyin kafasıdır?
  86. ProgramBoy

Casper'ın ilk yerli telefonu VIA F20 satışa sunuldu!

Çipler, RAM, kamera sensörü de yerli mi?
  87. ProgramBoy

Birlikte sınava çalıştığım arkadaşım Covid-19 çıktı

her meslekte kaş yapayım derken göz çıkaran kişiler var.
  88. ProgramBoy

C Dili İçin Kaynak Önerisi?

İngilizcen var mı? Ona göre önereceğim kaynaklar var. O'Reilly'nin C in a Nutshell PDFsi sıfırdan orta üstü seviyeye kadar C'yi anlatıyor, kodlar falan renkli herşeyi cok güzel anlatıyor. Yine O'Reilly'nin 21st Century C PDFsi var o da iyidir.
  89. ProgramBoy

Birlikte sınava çalıştığım arkadaşım Covid-19 çıktı

Gözüm körktu şimdi
  90. ProgramBoy

Python ile YouTube Videolarını İndirme Yöntemi

ffmpeg ile indiriyor JDownloader2 gibi
  91. ProgramBoy

Bisikletle Seyhat Yasak Mı?

Motosiklet ≠ Bisiklet
  92. ProgramBoy

Ekşide açılan Hepsiburada konusu

Arkadaşlar ekşisözlükteki yazı kaldırılmış. diyor. Dolandırıcılık nasıl olmuş yazıyı okuyan varsa özet geçebilir mi?
  93. ProgramBoy

6000 tl nasıl arttırılır ?

6bin TL koyuyorsun, 60bin TL olarak cekiyosun yani. Bi mototiklet pavası cıktı. İyiymiş.
  94. ProgramBoy

6000 tl nasıl arttırılır ?

6bin TL çerez parası, arttırsan ne olacak ki?
  95. ProgramBoy

Bisikletle Seyhat Yasak Mı?

Bisiklet olduğu için fazla karışmazlar. Maske takmasan bile sorun olmaz. Yaya iken maske takmayınca sorun olur ancak bisiklette olmaz.
  96. ProgramBoy

Ailem bilgisayar kullanmamı istemiyor

sokakta dolaşmak yasakken de evde bilgisayarla uğraşmana karışıyorlar mı ?
  97. ProgramBoy

Sokağımda Fiber Altyapısı Olmasına Rağmen Türknet Vdsl 35mbit Veriyor

35 mbit de baya iyi değil mi. benim 16 mbit o bile yetiyor.
  98. ProgramBoy

Apple arabalar sizce çıkacakmı?

arkadaşlar bence Apple araba cıkar cunku batarya ve tasarım konusunda cok iyiler ve e-araba batarya ve tasarım işi.
  99. ProgramBoy

Letgoda yaşadığım olay

letgo da genelde ucuz olur senin şansın yokmuş.
  100. ProgramBoy

En iyi Türk oyuncu kim?

Tüm oyuncuları severim. Kıvanç Tatlıtuğ cok bahsedilmiş onu ben de severim. Fakat Kemal Sunal bi başkadır. Kıvanç'a sorulsa Kemal Sunal nasıldır denilse o da aynı seyi söyler.
  101. ProgramBoy

Neden tüm internet cafelerde windows 7 var

Hadi be inanmıyom.
  102. ProgramBoy

Django ile webapp yapma:

Django bir Backend sistemidir. HTML çıktısı için template/şablon kullanır ve minimal HTML bilmek yeterlidir. CSS stil ve tema için kullanılıyor, o da şart değil. JavaScript daha cok modüler Ajax veya SPA / Single Page App vs için kullanılıyor ve şart değil.
  103. ProgramBoy

C++ iki sayıdan en büyüğünü bulmak

https://www.geeksforgeeks.org/compute-the-minimum-or-maximum-max-of-two-integers-without-branching http://www.crazyforcode.com/find-maximum-numbers-if-else
  104. ProgramBoy

Godaddy İade Nasıl Yapıcağım?

100 TL 1 kilo tereyağ parası bro. Uğraşmaya degmez
  105. ProgramBoy

C++ ile sitedeki verileri ayırma

O veriyi döngü yazarak da çekebilirsin.
  106. ProgramBoy

Berkant - Bir Şarkısın Sen (Samanyolu) (Glockenspiel Cover)

Tıklayacaktım fakat "millet" i görünce vazgeçtim.
  107. ProgramBoy

PHP Hakkında Sorular

Aynı konuyu günboyu çalışmak zaten verimsiz olur. PHP ile öğrenebileceğin bayağı birşey var. PC'ye uygun bir PHP kurarak kıyısından köşesinden bir başla, devamı gelir.
  108. ProgramBoy

PHP Hakkında Sorular

Perl webin ilk programlama dili. PHP Perl'i taklit ederek çıkmış. Perl PHP'den daha zor ve PHP kadar yaygın değil ancak PHP yi hızlıca öğrenmek için en iyi yoldur. Yolu sen seçeceksin.
  109. ProgramBoy

PHP Hakkında Sorular

1- Perl öğrenirsen PHP'yi hızlı öğrenebilirsin 2- YT'da Codeigniter Hocası iyi gibi, en iyisini sen bulursun 3- IDE olarak Sublime Text, ilerde PHP dışında da kullanabilirsin
  110. ProgramBoy

SDN Bir konu

@wittroc @BeyinBedava 2000'de C# , IR ve .NET tasarlanırken Java örnek alındı. Birebir kopyalanmaz tabi biraz değiştirildi. 20 yılda daha da değişti. Çıkış noktası Java. Nokta.
  111. ProgramBoy

SDN Bir konu

Java kraldır. C# Java 'dan kopya.
  112. ProgramBoy

Trabzonspor 0-1 Fenerbahçe | Süper Lig 27. Hafta

anlaşma şike satış bunlar yeni şeyler mi başkanım. 2009-10 2. yarısı maç sonuçları kanıt gibi.
  113. ProgramBoy

FB TSyle anlaşma yaptığı belli olmasın diye sevindi. O sezon tüm takımlar BS'a çalıştı başkanım. 4 şampiyon nedir ya Sovyet bloğu gibi. 5 şampiyon ile süper ligi renklendirmek anadolu bacağını hareketlendirmek için BS'a şampiyonluk ayarlandı.
  114. ProgramBoy

Fener deplasmanda yeniyor fakat 2010'da Trabzonu yenemedi ve şampiyonluğu kaçırdı. Bence o maçta Fener ve Trabzon anlaştı ve Bursanın şampiyon olması için berabere kaldı.
  115. ProgramBoy

En sevdiğiniz 3 üye

Ben herkesi seviyorum.
  116. ProgramBoy

Euronews'ın Türk Markaları Üzerinden Algı Yaptığı Skandal Haberi

THY 10 yıl falan önce Amsterdam'a iniş yaparken düşmüştü. Ondan da alıntı yapsa algı yapıyor olurdu. Habere bakmadım fakat algı falan yok abi.
  117. ProgramBoy

Dizi TRT'den gerçek bir MİT dizisi "TEŞKİLAT"

Kurtlar Vadisi'ndeki Polat bilinçaltından Tayyip Erdogan 'ı canlandırıyordu dış mihvaklar ona kumpaslar kuruyor ama Cüneyt Arkın 20.yy versiyonu Polat üst aklıyla hepsini dize getiriyordu. Burda da MIT örgütü, bilinçaltından Hulusi Akar'ı canlandırırlar herhalde. Her bir dizi insandaki bir...
  118. ProgramBoy

Mars,ta garip görüntü buldum

bu mekik motorsuz asla böyle iniş yapamaz. bu fizik yasalarına aykırı. bu mekikte jet motoru olmalı. jet motorunun giriş ve çıkışını arkaya konumlamışlar. böylelikle motorsuz iniş yapıyor gibi görünmesini sağlamışlar. sihir gibi ancak sadece teknik. tekniği çok iyi uygulayınca sihir gibi...
  119. ProgramBoy

bilgilere nasıl ulaştığımı mı merak ediyorsun? 1986 yapımı Mir uzay istasyonu uzayda yıllarca kaldıktan (stüdyoda yıllarca filmleri çekildikten) sonra Mir ABD'ye satıldığı İngilizce Vikipedi Mir makalesinde yazılı. Soğuk savaş dönemi boyunca öyle savaştık öyle savaştık ki birbirimize uzay...
  120. ProgramBoy

Sovyetler ile ABD dost dedim mi? II. d.s.'da aynı cephede savaşmış bu iki ülke soğuk savaş ile "bakın biz artık rakibiz" oyununu oynadılar. Oyuna değil, gerçeklere bakacaksın. Uzaya cıkış bir film. Bu filmde kullanılan roket, uzay istasyonu falan alet edevatları, hem de soğuk savaş döneminde ABD...
  121. ProgramBoy

ABD ve Sovyetler II. dünya savaşında aynı cephede yeralmış iki ülke. Hiç aynı cephede savaşan ortaklar birbirinin hilesini açıga verir mi? Fırlatılan uydular da hikaye. Fırlatılan 35 bin uydunun birini çift fırlatsalar biri digerini canlı cekse uzaya cıkışını öyle görsek? Yok. Neden cunku öyle...
  122. ProgramBoy

Arkadaşlar ben ciddiyim. Mars'a gerçekte hiçbir zaman gidilmedi ve hiçbir zaman gidilmeyecek. 1969'da da aya gidilmedi sonrasında da hiç gildimedi. Sadece hayalini kurabilirsiniz. Hayal kurmak serbest ancak gerçekler başka.
  123. ProgramBoy

Mars ve ay çekimleri stüdyoda yapılıyor, bilgisayarda düzenleniyor. Grafiker abi ufak hatalar yapabilir. o da insan sonuçta. Takılmayın o kadar seyredin ve hayal kurun.
  124. ProgramBoy

Taahhüt Cayma Bedelini Ödemedi! Peki Nasıl?

Internet bir zamanlar devletin (Türk Telekom) uygun fiyattan sunduğu hizmetti. Ne zaman ki Türk Telekom özelleşti, kazık tarifler ve sorunlar bizi beklemeye başladı. Şaşırmıyorum.
  125. ProgramBoy

C# .NET olmadan konsola yazı yazmak

C# içinde Assembly kullanamazsın cunku C# kodu derlendiğinde IR (intermediate language) 'a dönüştürülüyor ve o .NET runtime üzerinden çalıştırılıyor. Assembly arada tost gibi ezilir, telef olur :)
  126. ProgramBoy

Gören bir daha bakıyor, satın almak için sıraya giriyor | İşte o bina

New York Times Square'ın Türk versiyonu
  127. ProgramBoy

using System; kullanmadan olmaz. öyle şeyleri ancak C veya C++ ta yapabilirsin örneğin alttaki kod C'de bir uyarı vererek de olsa derlenir ve çalışır: main() { printf("System kullanmadan konsola yazdırmmak...\n"); } Verdiği uyarı ise: ya <stdio.h> dagil et ya da 'printf' nin deklarasyonunu...
  128. ProgramBoy

.NET kullanmadan derken yani C# kullanmadan mı? C++ veya C 'yi deneyebilirsin.
  129. ProgramBoy

Adana'da 15 Temmuz Şehidi İkiz Polislerin Mezarlarına Alçak saldırı

15T gecesi: Saat 22:30 darbe oldu. Saat 24:30 sokaga cıkın demokrasi bayramı yapacağız. Bu darbe gerçekten darbe ise ben de Trump Obama'yım :)
  130. ProgramBoy

Bilgisayarım MacOS Destekler Mi?

Orjinal macOS yüklemen daha zor cunku değişik PC'lere kurulabilecek şekilde ayarlı değil.
  131. ProgramBoy

Python için Windows 10 vs Linux Debian

Python için hangi İS ? sorusu saçma cunku Python her İS'de çalışır.
  132. ProgramBoy

Linux üzerinden Pyton

Uygulayabilirsin. Bu arada, Python öğrenirken başlangıçta konsol kullanıldığı için Linux öneriliyor fakat Cmder gibi konsol programı kurarsa Linuxtaki komut satırı işlemlerini Windowsta da kolaylıkla yapabilirsin:
  133. ProgramBoy

Linux üzerinden Pyton

Debian'a özel bir sıkıntı olmaz.
  134. ProgramBoy

Technopat'tan geldim

TechnoPat'ın ismini değiştirip kızmak kurallara uygun mu. Alttaki mesajı göndersem sorun çıkar mı?
  135. ProgramBoy

Pdo ile Update İşlemini Yapamadım

PHP ile uzun süredir uğraşmadığım için ince ayrıntıları yorumlayamam. Bahsettiğin kısım ince ayrıntı.
  136. ProgramBoy

yer tutucu değişken kısmında hata var gibi. şimdi kendi deneme veritabanımda sql güncelleme / update denedim. alttaki kod hatasız şekilde güncelleme yaptı <?php $host="localhost";$vt="denemeveritabani";$vt_kullanici="root";$vt_sifre=""; $vt = new...
  137. ProgramBoy

PHP ile uzun süredir uğraşmadım fakat şu kodda $aaa=$_GET['guncelle']; $query = $db->prepare("UPDATE cokluresimlistele SET baslik=? WHERE cokluresimlistele_id='$aaa'"); $query->execute(array($aaa)); orta satırda en sondaki $aaa nın yerine baslik=? deki gibi yer tutucu / placeholder değişkeni...
  138. ProgramBoy

2.4ghz den 5ghz e geçicem sorularım var

Laptoptaki birçok WiFi kartı 5Ghz desteklemez. 5 Ghz daha cok açık arazilerde uzun mesafe iletiminde kullanılır.
  139. ProgramBoy

Hangi kod editörü(ide)'nü kullanmayı tercih ediyorsunuz ? Neden ?

Masaüstünde TextMate ve Sublime Text. Uzaktan sunucuya bağlandığımda VIM. Java işleri için Eclipse.
  140. ProgramBoy

Yazılımcılık

Yurt dışındaki büyük firmalarda üni önemli olabiliyor ancak ismi coğu kez önemsiz. Küçük ve orta boy işletmeler için yurt içi ve dışı farketmeden üninin kendisi de ismi de önemli değil. Genel olarak üni olayına hele ki ODTÜ / İTÜ gibi isim olayına cok takılmamanı öneririm cunku gideceğin...
  141. ProgramBoy

Java Öğrenmek İstiyorum

Türkiye'de iyi Türkçe Java video ve kitabı fazla yok fakat sonuçta bilgisayarında kodlar yazıp deneyerek öğreniliyor bu iş. Kod yaz ve çalıştır. Örneğin şunun gibi.
  142. ProgramBoy

Gif hangi programla nasıl yapılır?

ImageMagick Bir klasöre istediğiniz sayıda JPEG dosyası koyup 01..jpg, 02.jpg gibi onları dosya adı sırasıyla birleştirip GIF yapıyor, örneğin cok pratik.
  143. ProgramBoy

Terminalden kurtulun, son kullanıcı için basitleştirildi

farklı birşey söyleyelim o halde: Programın reperturarı var mı, kaynak kodlarını inceleyebileceğimiz?
  144. ProgramBoy

Programın amacı sunucu sistemlerinde kolaylık sağlamak olmalıdır demedim ki? "Terminal çağı artık kapanmıştır" tarzındaki iddiaya ilişkin bir use case örneği verdim sadece.
  145. ProgramBoy

Ben son kullanıcıya hitap etmiyor demedim ki? Sadece Terminal herşeydir dedim, Terminalden Kurtulun çağırısı dolayısıyla :)
  146. ProgramBoy

Terminal herşeydir. Bazen sistem veya desktop açılmaz ya, o zaman default olarak komut satırına düşersiniz. Bir de linux'u uzak sunucu olarak kullanan ve sunucuya SSH ile bağlanarak program kuranlar var. Onlar için faydasız.
  147. ProgramBoy

Windows'tan Mac OS X'e geçiş

Telefona takılmayın o kadar. Bende 3 Mac var. Cebim LG. Açıkçası iPhone bedava verseler de kullanmam cunku kolaylık güvenlik gerekçesiyle son derece sınırlayıcı kapalı bir cep. Sanırım Apple, laptop ile cebi arada uyumlu kullanılacak şekilde pazarlamaya çalışıyor belki o yüzden cebim de...
  148. ProgramBoy

Flixy 1 yakında! Türk yapımı programlama dili.

Sözkonusu dilin compiler'ı var mı indirebileceğimiz? Hadi compiler henüz ortada yok, websitesi var mı, gelişmeleri takip edebileceğimiz?
  149. ProgramBoy

C ++ Sorunu

sorun çözüldü mü? bir de derleme aşamasındaki sorunlar IDE'nin kendisinden cok kaynak kodlar ve linker'a geçilen seçeneklerdeki kütüphanelerdeki eksiklerden olur, genelde.
  150. ProgramBoy

Hangi kodlama dillerini biliyorsunuz

C/C++, Python, Java SE, Perl, Go, Raku
  151. ProgramBoy

Etherum mining yapmak istiyorum

Bitcoin gibi Ethereum 'dan da para kazanabilmek için önce onunla başkalarının talep ettiği bir hizmeti verebiliyor olman gerekli onun için de Ethereum ekosistemini bilmen gerekiyor yani öyle donanım aldım, program kurdum, günde 10 saat çalıştırdım, ne kadar kazanırım olayı yok.
  152. ProgramBoy

C# 8.0 İle Gelebilecek Muhtemel Yenilikler

C# ve Java gibi derlenen diller, her yeni versiyonda scripting dilleri gibi pratikleşiyor.
  153. ProgramBoy

Öneri Forum Hakkında | Görüş - Öneri - Şikayetleriniz

Programlama bölümünde 1. SDN Programlama Kafe 2. Programlama Dilleri 3. Mobil Programlama 4. Web Programlama (PHP, ASP, HTML,CSS, JS) 5. Script Programlama (Python, Ruby, Perl, Bash/Shell) şeklinde 5 alt bölüme ayırmak faydasız. Son 4 bölüm 1 tek bölüm altında toplanabilir ve DevOps/Backend...
  154. ProgramBoy

İndirim yapmayan dönerciyi öldürdü

@Görkeem, vücuda ölümüne bıcak girerse ortalık kan revan olur kanlı bir bıçak görünür burada heryer tertemiz bıçak tertemiz. Kadın öldürüldü deniyor fakat görüntüler aksini iddia ediyor.
  155. ProgramBoy

Olay sonrası bıçağı tekrar gösteriyor üstünde kan yok. Videoya dikkatli bakın. GTA 5 teki gibi sanal da olabilir.
  156. ProgramBoy

akraba ziyaretleri artık yasak. h.sonları ve akşam 9'dan önce herkes evinde olmak zorunda. mesai saatinde de ziyaret olmaz. cenazede bir araya gelmek bile yasak.
  157. ProgramBoy

Olay sonrası bıçakta kan görünmüyor mu yoksa var da ben mi yanlış gördüm?
  158. ProgramBoy

Eğitim sisteminde haksızlık mı yapılıyor?

O zaman zengin ile fakir arasındaki uçurum biraz daha büyüdü diyebilir miyiz? Bu arada... bir devlet okulunda (meslek yüksek okulu ve/veya lise düzeyinde teknik okul) öğrencilerin okula geldiğini fakat okulun bahçe ve yan binalarında tadilat / değişiklik çalışmasında, ders dışı, bildiğin...
  159. ProgramBoy

Kotlin'de anlamadığım sorun

O hatadan cok tipik bir compiler warning mesajına benziyor. Bir süredir Android app yapmadım fakat bu mesaj app'in build sürecini durduruyor ise, şu anda kafadan sallıyorum, "ignore warnings" / "uyarıları görmezden gel" gibi bi seçenek varsa o seçilip devam edilebilmesi gerekli cunku sözkonusu...
  160. ProgramBoy

Milli Uzay Programı hedefleri açıklandı! Ay'a gidilecek!

Yeni galaksi keşfedildi, Marsın yüzeyinde zemzem suyu bulundu vs haberler yapacak bi ajans için 5 milyon TL fazla bile :)
  161. ProgramBoy

Türk Uzay Filmi. 1982'de cekilmiş :) Filmden 1 dakikalık fragman. Uzaya çıkmışlar, uzayda uçuyorlar.cok heyecanlı :)
  162. ProgramBoy

@Fakehero, Uzaya gitmek, uzayda yaşamak gerçek değil ki? Uzay ajansı kurulunca kimse uzaya gitmeyecek sadece gidiyormuş gibi yapılacak filmler çekilecek sen de seyredeceksin. Tamam seyret te, onun faturasını vergilerimle ben de ödüyorum sorun orada, anladın?
  163. ProgramBoy

Uzayda altın madeni bulduk, ayın karanlık bölgesine robot gönderdik haberleri verip duracak bi uzay ajansı ile insanların işine yarayacak teknolojileri birbirine karıştırıyorsunuz.
  164. ProgramBoy

ödediğimiz vergiler şimdi de uzay saçmalığı ile harcanacak demek. o logou kimbilir kaç milyon tl'ye yaptırmışlardır.
  165. ProgramBoy

Türkiye Uzay Ajansı’nın logosu belli oldu

Uzaya gitmek bir hikaye. Uzaya ilk giden Yuri Gagarin 'in ölümü şüpheli.
  166. ProgramBoy

Windows 7 ye nasıl python 3.9.1 kurabilirim?

Python 3.9.0 - Oct. 5, 2020 Python 3.9.0 cannot be used on Windows 7 or earlier şeklinde resmi açıklama var. Yani 3.9+ W7'de kullanılamıyor. Bir tek Python için OS değiştirmek pek akıllıca değil. 3.9.0 yamalanarak Windows 7 için uyumlu versiyonu çıkana kadar bir süre sabredin :D
  167. ProgramBoy

Geliştirdiğim yeni işletim sistemi: DogeOS

SLAX 'In üstüne birkaç program ekleyince yeni OS geliştirilmiş mi olunuyor?
  168. ProgramBoy

Linuxa uygulama yapmak için hangi dil?

C / C++ bilinmeli. KDE C++ ile geliştirildi. Kütüphane olarak da Qt bilmek avantaj sağlar. Bash Programming bilmek de önemli avantaj sağlar.
  169. ProgramBoy

Pdf Farklı Karakter Sorunu

PDF metinleri formatlamak üzere arkaplanda etiketler kullanır, onlar da kopyalandığı için hedef metin bozuk görünür. Tek çözüm ara temizlik yapmaktır. İşlemi cep / masaüstünde mi yapıyorsunuz?
  170. ProgramBoy

Çocuklar neden ders çalışmıyor?

Derslerin %95'u işe yaramayacak bilgilerdir. İşe yarayan %5 'iini de unutursunuz zaten. Orta lise boyunca aynı müfredat tekrarlanır. üniversitenin ilk yılında da tekrarlanır. Yaşamın en güzel yılları sıkıcı tekrarla geçer.
  171. ProgramBoy

paradontax dis macunu kötü tat

doğal maddeler kullanılması tatlandırıcı kullanılmaması yüzünden öyle birkaç kullanımdan sonra alışırsınız ben alıştım
  172. ProgramBoy

vb.net matrisler ile ilgili sorular

Dosya uzantısından belli: Lisp Sublime Text'te Lisp deneme ekranı (REPL) ekledim sadece.
  173. ProgramBoy

vb.net matrisler ile ilgili sorular

İlk sorunun çözümü fakat vb.net değil :)
  174. ProgramBoy

Gençlik nereye gidiyor?

Türkiye de en temel içgüdüleri (anladınız onu) dahi yaşamak zor; 3-4 yıl öncesine kadar hobilerimiz vardı yeni ekonomi yeni Türkiye derken hobilerimizi bile yapamaz olduk, şimdi bir de yeni Normal cıktı, dışarda gezemez olduk. Gençler sınıfa okula gidemiyor; gençler sınıfta ses cıkarıyor diye...
  175. ProgramBoy

Boğaziçi öğrencilerine destek: #AsagiBakmayacagiz tagı gündemde!

Geziye x anında ünlülerin katılması, y anında provaktörlerin karışmasını engellemez. Vekil polis aracını yumrukluyor (videoyu seyretmedim) benim dediğm ise kaldırımda park halinde özel otomobillerin yumruklanması. İkisi arasında fark var.
  176. ProgramBoy

Gençlik nereye gidiyor?

Gençlerin hayvan sesi çıkarması bence normal. Genç değişik şeyler bulup yapacaktır, bu doğaldır. Sokakta birkaç kez duydum (otobüse bindiğim durağın cok yakınında bir lise var) gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde köpek sesi cıkarıyordu. Ben duyunca güldüm, eğlendim. Olaya eğlence gözüyle...
  177. ProgramBoy

Lise Öğrencisi Olarak İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?

Eskiden lise öğrencileri yaz tatillerinde tezgahtarlık işyerlerinde ofis boyluk yaparak para kazanabiliyordu, herşeyin otomatikleştiği ve değiştiği günümüzde o imkanlar azaldı. Youtube ta korkunç bir içerik çeşitliliği var, arada fark edilmen zor. Logo tasarımı ve blog işini ayırt edici kalitede...
  178. ProgramBoy

Gezi olaylarında, sadece tepki göstermek için gelmiş normal bi vatandaşın yapmayacağı şeyler oldu. Dükkan vitrinlerini parçalamak, otobüs camlarını kırmak park halindeki araçların kaportasını yumruklamak falan. Araya provotakörlerin karıştığı kesin belli. Peki o provotakörleri kim oraya...
  179. ProgramBoy

Gezi olaylarından sonra ülke 8 yıldır hiçbirşeye tepki veremiyordu. BÜ öğrencilerinin protesto yürüyüşü bu açıdan önemli.
  180. ProgramBoy

C neler yanlış?

char veri[150]; char data[500]; char url[100]="https://deneme.com/api/?data="; .... scanf("%s", veri); strcpy(data, strcat(url, veri)); char* tipi deklarasyonları dizi tipi olacak şekilde dönüştür bir de data = strcat("https://growforum.tk/api/?data=", veri) deki gibi data'yı direkt...
  181. ProgramBoy

Yazılımcı olmak için illa üniversite okumak zorunlu mu

KOBİ ölçeğinde bir yazılım firmasında programcıyım. Üni diplomam var fakat daha önce C ile sistem programları geliştirmiştim, o deneyimim sayesinde işe alındım. 3 yıl sonra diplomamın fotokopisini istediler o da bir projeye başvururken devletten destek almak içindi, projede yer alan üni mezunu...