Arama sonuçlarınız

1. EFI Shell

Rehber Güncel Windows'larda 16 Bit Yazılımlar Nasıl Açılır?

Herkese merhaba. Bugün sizlere güncel Windows sürümlerinde nasıl 16 bit yazılımları çalıştırabileceğinizi göstereceğim. Gerekenler: 1. OTVDM Yazılımı (Link: GitHub - otya128/winevdm: 16-bit Windows (Windows 1.x, 2.x, 3.0, 3.1, etc.) on 64-bit Windows ) Adımlar 1. OTVDM yazılımını indiriyoruz...
  2. EFI Shell

Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun

Ramazan bayramımız mübarek olsun. İyi bayramlar dilerim. :)
  3. EFI Shell

Öneri Yeni F/P Laptop! ASUS TUF Gaming A15 FA507NU-LP053

https://ty.gl/c6avnolwro https://asusturkiye.com.tr/notebook/Q1-2023-ROG/FA507NU-LP053-Gaming.html En büyük artıları: 1. USB 4.0 Type-C (Display Port destekli) 2. USB 3.2 Gen 2 Type-C (Display Port destekli) 3. Dolby Atmos Desteği 4. Yüksek NTSC oranına sahip panel 5. MUX Switch var
  4. EFI Shell

Yardım Bazı Oyunlarda Düşük GPU Kullanımı

Herkese merhaba. Hayırlı Ramazanlar. The Crew 2, NFSMW 2012 gibi bazı oyunlarda aşağıdaki değerlere benzer değerler mevcut. Mesela NFS 2015, God of War, Automobilista 2 gibi oyunlarda problem yok ama NFSMW 2012'de ve The Crew 2'de problem mevcut. Sistemim: HP Victus D1015NT: SoC: Intel Core i5...
  5. EFI Shell

Rehber Android Üzerinden Samsung Cihazlar İçin Stock ROM Nasıl İndirilir?

Herkese iyi günler dilerim. Bugün sizlere eski adı Samsung Firmware Downloader olan Bifrost ile indirmeyi göstereceğim. Gerekenler Bifrost (eski adıyla Samsung Firmware Downloader) Adımlar 1. Resmi Github sayfası üzerinden uygulamayı .apk olarak indirip kuruyoruz. Buradan indirebilirsiniz. 2...
  6. EFI Shell

Öneri (Türkiye'de Tek) Windows 2000 ASLE 1.2 İngilizce İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler dilerim. Aslında dosyayı bulduğum torrent dosyasını saymazsam Dünya üzerinde ilk ve tek olma özelliğini taşıyor bu konum. Kendi Google Drive hesabıma upload ettim. İndirme Bağlantısı Dosya Bilgileri CD-ROM is in ISO 9660 format System id: Volume id: NR1EIEVL_EN Volume...
  7. EFI Shell

Rehber Xiaomi Telefon ve Tablet Modellerinin Anakart Adı Ne İşe Yarar?

Herkese iyi günler dilerim. Bir Xiaomi cihazının başka bir Xiaomi cihazı ile tamamen aynı olduğunu yada hafif farklı olduğunu görmüşsünüzdür. Örnek: Poco M3 Pro 5G - Redmi Note 10 5G Poco X3 GT - Redmi Note 10 Pro 5G Redmi Note 9S - Redmi 10X 4G - Redmi Note 9 Pro (Global) Global, Çin...
  8. EFI Shell

Rehber (Türkiye'de İlk ve Tek) Android Üzerinden QEMU için QCOW2 Disk Dosyası Oluşturma

Herkese iyi günler dilerim. Bugün Android üzerinden QEMU kullananların işine yarayacak bir rehber ile karşınızdayım. Gerekenler Termux (F-Droid Sürümü) qemu-img Adımlar Öncelikle Termux'u kuralım. Android ayarlarından Termux'a dosya depolama izni verin. Sonra sırasıyla şu komutları girin...
  9. EFI Shell

Rehber QEMU Üzerinden UEFI olarak Windows Nasıl Kurulur?

Herkese iyi günler dilerim. Bugün sizlere QEMU üzerinden nasıl UEFI olarak Windows kurulur onu göstereceğim. Gerekenler ve İndirme Bağlantıları Termux (F-Droid Sürümü) QEMU (AMD64 için anlatacağımız için AMD64 sürüm) VNC Viewer Windows ISO dosyası QEMU için OVMF EDK2 UEFI BIOS (AMD64) QEMU...
  10. EFI Shell

Haber TP-Link Archer Serisi Wi-Fi Adaptörleri için WPA3 Destekli Resmi Sürücü

Buyrun indirme bağlantısı: https://static.tp-link.com/beta/2021/202101/20210108/RTLWlanU_WindowsDriver_1030.41.0514.2020_Drv_3.00.0036(26078).zip Çalışmıyorsa diye kendi Microsoft OneDrive hesabıma upload ettim: https://1drv.ms/u/s!ArXpwehXH-ZwtHrI1yFuMXt8yCpH Denenen modeller: TP-Link...
  11. EFI Shell

Soru Niye Bilgisayarım Windows 11 Uyumsuz Diye Üzülüyorsunuz?

Windows 11 kurmak isteyenlerin çoğunun TPM 2.0, Secure Boot, CPU/SoC listesi ve EFI/UEFI zorunluluğunun resmi yol ile atlanbildiğini bilmediğini gördüm. Evet, yanlış okumadınız, resmi yol dedim. Microsoft'un kendisi kurulum dosyalarına birkaç kayıt girdisini okuma komutları eklediği için o...
  12. EFI Shell

Öneri Sonsuz Mesaj Düzenleme Özelliği Gelebilir

Merhaba. Mesela DA Forum'da düzenleme özelliği sonsuz. Bizde ise kısa süreli maalesef. Bu özelliği isteme sebebim ise eskiden yazdığım yazım hatası ya da yanlış bilgileri ya da çalışmayan linkleri düzeltmek. Sizce de sonsuz düzenleme gelmeli mi?
  13. EFI Shell

Öneri Raporlama Seçeneklerine En İyi Cevap (Çözüm) Eklenebilir

Başlıkta dediğim gibi raporlama seçeneklerine çözüm eklenebilir. O kadar şey arasında olmaması tuhaf çünkü. :)
  14. EFI Shell

Soru Parça Parça Laptop Satmak İle İlgili

Merhaba arkadaşlar. Laptobumu parça parça satmayı planlıyorum. Sizce parça parça satmak mantıklı mı? Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. :)
  15. EFI Shell

Rehber AMI ChangeLogo İle POST Splash Çıkartma

Herkese merhaba. Bugün sizlere AMI ChangeLogo ile nasıl POST Splash'ınızı çıkartacağınızı göstereceğim. Gerekenler AMI ChangeLogo BIOS dosyanız Adımlar 1. AMI ChangeLogo yazılımını indirin. 2. İndirdiğiniz "ChangeLogo" adlı .zip dosyasını çıkartın. 3. BIOS'unuza göre AMI APTIO 4 için...
  16. EFI Shell

Rehber Intel BITS ile UEFI BIOS Testi Yapma

Herkese merhaba. Bu rehberimizde Intel BITS ile nasıl UEFI BIOS'unuzu teste sokacağınızı göstereceğim. Gerekenler Intel BITS (BIOS Implementation Test Suite) USB ya da harici SSD/HDD BalenaEtcher Adımlar 1. Intel BITS yazılımını indirin. 2. İndirdiğiniz .zip dosyasının içindeki "bits-2079"...
  17. EFI Shell

Rehber Ubuntu FWTS İle UEFI BIOS Testi Yapma

Herkese merhaba. Bugün sizlere Ubuntu FWTS ile UEFI BIOS'unuzu nasıl teste sokacağınızı göstereceğim. Gerekenler 1. Ubuntu FWTS (Firmware Test Suite) 2. BalenaEtcher 3. En az 2 GB USB Bellek, Taşınabilir SSD ya da HDD. Adımlar 1. Ubuntu FWTS yazılımını indirin. (Güncel sürümler en...
  18. EFI Shell

Rehber UEFI GOP Olmayan GPU'ya UEFI GOP Nasıl Eklenir?

Herkese merhaba. Bugün sizlere UEFI GOP olmayan ekran kartı yani GPU'ya nasıl UEFI GOP ekleneceğini göstereceğim. Ayrıca, Secure Boot açınca ya da Fast Boot açınca görüntü gelmiyorsa UEFI GOP driverı eksik bir GPU kullandığınız anlamına gelir. Gerekenler Python GOPUpdater Colorama Ekran kartı...
  19. EFI Shell

Rehber Intel FPT ile BIOS Kurma ve Yedek Alma

Herkese merhaba. Bugün sizlere Intel FPT ile nasıl BIOS kuracağınızı ve BIOS'unuzun yedeğini nasıl alacağınızı göstereceğim. :) Gerekenler Intel FPT (Intel Flash Programming Tool) BIOS kuracaksanız BIOS dosyası BIOS Kurma Adımları 1. Intel FPT programının olduğu klasöre BIOS dosyanızı atın...
  20. EFI Shell

Rehber Dosya Değiştirmeden Windows 11 Kurulumunda Secure Boot Ve TPM Denetlemesini Kapatma

Herkese iyi günler dilerim. TPM 2.0 ve Secure Boot yoksa bu rehber size göre. Gelin, beraber nasıl yapılır bakalım. Adımlar 1. İlk öncelikle Windows kurulumunu açalım. 2. Shift + F10 tuşlarına birlikte basarak Komut istemini açalım ve regedit yazalım: 3. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup...
  21. EFI Shell

Rehber Windows Vista/7/8/8.1/10/11 Güvenli Modu Aktif Etme

Herkese merhaba. Bugün sizlere el ile ve tek seferlik olmadan güvenli modu aktifleştirmeyi göstereceğim. Gelin, nasıl yapılır birlikte bakalım. Adımlar 1. Çalıştır'ı açın ve msconfig yazıp "Tamam" diyelim: 2. Boot sekmesine gelelim ve Güvenli önyükleme seçeneğini seçelim. Ardından "Uygula"...
  22. EFI Shell

Rehber Windows 10/11'De El İle Koyu Tema Açma

Herkese iyi günler dilerim. Windows'unuzu etkinleştirmeden kullanmak istiyorsanız ve koyu temayı açmak istiyorsanız bu rehberimiz tam size göre. Gelin, beraber nasıl açılır bakalım: Adımlar 1. Çalıştır'ı açın ve "resources" yazıp çalıştır diyelim: 2. Ardından "Themes" klasörüne girelim ve...
  23. EFI Shell

Rehber Samsung Cihazlar İçin Stock ROM Nasıl İndirilir?

Herkese selamlar. Sizlere ücretsiz ve güncel şekilde Samsung cihazlar için Stock ROM indirmeyi anlatacağım. Gelin, beraber nasıl indirilir öğrenelim. Gerekenler 1.Frija yazılımı ya da Bifrost (eski adıyla Samsung Firmware Downloader) (Bifrost, Windows'da sadece AMD64 sürüme sahiptir). (Frija...
  24. EFI Shell

Haber Oneplus, Resmi Olarak Türkiye'de

Evet, BBK Electronic sonunda resmi olarak OnePlus markasını ülkemize getirdi. Oppo servislerinde cihazlar tamir ediliyor. Resmi sitesi ise böyle: Resmi site bağlantısı: https://www.oneplus.com/tr Şuanlık yalnızca 3 model getirilmiş. OnePlus 9, OnePlus 9 Pro ve OnePlus Nord N10 5G. Sizin...
  25. EFI Shell

Rehber TP-Link Archer C80 Router İnceleme

Herkese iyi günler dilerim. 4 ay önce satın aldığım routerım hakkında detaylı bir inceleme yapacağım. Almak isteyenlere inşAllah katkım olur. :) 1. Teknik Özellik İlk öncelikle alma nedenimi belirteyim. Türksat'ın verdiği Netmaster Infinity 401 modemi kullanıyorum. Modemin routerı beş para...
  26. EFI Shell

Öneri 2000-4000 Tl Arası Telefon Önerileri (Temmuz 2021)

Herkese iyi günler. Bugün, Temmuz 2021 ayı için 2000-4000 TL arası telefon önerilerinde bulunacağım. Gelin, birlikte bakalım. 1. Oppo A73 Listemizin ilk sırasında 2500 TL fiyata sahip olan Oppo A73 var. Tasarımı rakiplerinden ayıran en önemli özelliğidir. Teknik özellikleri kısaca şu...
  27. EFI Shell

Rehber EFI/UEFI BIOS'lara Sürücü Ekleme

Merhaba. Bugün sizlere EFI/UEFI BIOS'lara nasıl sürücü eklenir onu göstereceğim. Gelin, beraber nasıl yapılır bakalım. Gerekenler 1. BIOS dosyası 2. 7-Zip yazılımı 2. UEFITool (Non-editable olmayan sürüm) 3. FFS programı 4. Eklemek istediğimiz .efi uzantılı sürücü (biz burada genelde lazım...
  28. EFI Shell

Vedalaşalım

Evet, bildiğiniz üzere forumda uzun zamandır bulunuyorum. İyi ya da kötü bir sürü şey gördüm, tecrübe ettim. Forumu bırakmaya karar verdim. Bırakma sebebim ise, forumun eskisi gibi olmaması, troll üye ve konular ve bazı sebeplerden ötürüdür. Ek olarak derslere de çalışmaya başlama kararı aldım...
  29. EFI Shell

Intel BMP İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler dilerim. Sizler için Intel BMP (Binary Modification Program) yazılımını kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim. Intel VBIOS güncellemesi yapmak isteyenler için gereken bu yazılım ile kolayca VBIOS dosyasını düzenleyebilirsiniz. İndirme Bağlantısı...
  30. EFI Shell

[Rehber] EFI/UEFI BIOS IFR Çıkartma

Merhaba. IFR (Internal Forms Representation)'yi okuyarak BIOS unlocked etmek isteyenler için bu rehberi açtım. Gerekenler 1. EFI/UEFI BIOS dosyası 2. UEFITool 3. Universal IFR Extractor Adımlar 1. İlk önce UEFITool'u açalım ve File>Open Image File yolunu izleyerek BIOS dosyanızı açın...
  31. EFI Shell

Discord Sunucuma Herkesi Beklerim

Umarım uyarı vb. almam. :) Ben sunucu açalı biraz olmuştu yani yeni değil pek. Ama sunucum ölü maalesef. Sizleri sunucumda görmek isterim. https://discord.gg/kMeDaNwu5C
  32. EFI Shell

Bütün SDN Forum Buraya Bakabilir mi?

Herkese iyi günler dilerim. Üzülerek söylüyorum ki, içerik ekibinden atıldım. Atılmama sebebiyet veren olay ise dün akşam yaşandı. Dilerseniz anlatayım. Dün, birisi E-GPU (NVIDIA GeForce 610M) sürücüsünün nasıl indirebileceğini sormuştu. Beni biliyorsunuz, TeamViewer ya da Discord üzerinden...
  33. EFI Shell

Cihaza Göre İnternet Hızı Farklı

Arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. Turksat Kablonet 100 Güldüren paketine geçtik. Modemimiz NetMaster Infinity 401. 802.11ac ve 802.11N'e göre hız farkı var. 802.11N ile en fazla 50MBPS alınıyor (Genelde 16MBPS'in altında veriyor 802.11N'e). 802.11ac ile (abimin Realtek 8821CE Wi-Fi 5 kartı...
  34. EFI Shell

Benden Memnun musunuz?

Değerli SDN Forum üyelerine sormak istiyorum, benden memnun musunuz? Belirtirseniz sevinirim. :)
  35. EFI Shell

Derleme Sorunu

Arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. Derlemek istediğim dosyaları derlerken bir sorun oluyor. Derlemeye çalıştığım dosya: https://github.com/pvaibhav/qemu-ia64/archive/pvaibhav-ia64.zip Sorun: block/qcow2-cluster.c: In function ‘count_contiguous_clusters’: block/qcow2-cluster.c:250:5...
  36. EFI Shell

Phoenix SCT Flash İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler dilerim. Bu sefer sizlere Phoenix SCT 2.2 (Phoenix SecureCore Tiano 2.2) UEFI BIOS'un BIOS güncelleme ve yedek alma yazılımının indirme bağlantısını vereceğim. Yine kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim. 32 bit ve 64 bit sürümü bulunmaktadır. İndirme Bağlantısı...
  37. EFI Shell

Rehber NVIDIA Denetim Masası Dil Değiştirme

Herkese iyi günler dilerim. Sizlere başlıkta belirttiğim üzere NVIDIA Denetim Masası (NVIDIA CPL)'de nasıl dil değiştirilir konulu rehber açıyorum. Adımlar 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın: 2. "HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\NVIDIA Corporation\NvControlPanel2\Client" konumuna gelin: 3...
  38. EFI Shell

[Türkiye'de İlk ve Tek] Casper A15 (PEGATRON A15) Türkçe Modlanmış 303 Sürüm BIOS Dosyası

Herkese iyi günler dilerim. Bugün sizlere kendimin 2 gün uğraşarak çevirdiğim Casper A15 (PEGATRON A15) 303 sürüm BIOS'un Türkçe halini vereceğim. Kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim. UYARI! Bu yaptığım modlu BIOS'u daha test etmedim ama teorik olarak hiçbir sorun yaşanmaması gerekmekte...
  39. EFI Shell

Rehber Windows 7/8/8.1/10/11 SSD TRIM Denetleme, Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde TRIM destekleyen SSD diskler için, TRIM'i denetleme ve devre dışı ise etkin etmeyi göstereceğim. TRIM'i Denetleme 1. Komut istemini (CMD) yönetici olarak çalıştıralım: 2. Açılan komut istemine aşağıda bulunan komutu girelim: fsutil behavior query...
  40. EFI Shell

Sapphire Ekran Kartlarında Yaşanan Sorunlar

Herkese iyi forumlar diliyorum. Öncelikle bu konuyu açma sebebim Sapphire marka GPU kullananları kötülemek değildir. Sadece Sapphire markasının GPU'larının sorunlarına değinmek için açtım. Genelde siyah ekran, coil whine sorunları ile gündeme gelen bir firma olduğu bilinmekte ve sorun yaşayan...
  41. EFI Shell

[Türkiye'de İlk ve Tek] Casper A15 (PEGATRON A15) Unlocked Edilmiş BIOS (UEFI Boot vs.)

Herkese iyi günler diliyorum. AMI APTIO 4 UEFI'ye sahip bu anakartta nasıl UEFI Boot'u aktif edebileceğinizin yolunu göstereceğim. Kendim sizin için BIOS'u modladım. Size nasıl yaptığımı ve sizin nasıl modlanmış BIOS'u yükleyebileceğinizi göstereceğim (303 sürümü üzerinden modladım ve denedim)...
  42. EFI Shell

Phoenix BIOS Editor İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler dilerim. Eski Phoenix BIOS kullanıcılarının tam işine yarayacak bir yazılımdır. Sizin için kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim. Ek olarak Phoenix Technologies Ltd'nin resmi yazılımıdır. İndirme Bağlantısı https://1drv.ms/u/s!ArXpwehXH-ZwjGevt9-O_qf-FZX7?e=06LZhr...
  43. EFI Shell

Rehber EFI/UEFI Windows 8/8.1/10/11 Boot Logo Nasıl Değiştirilir?

Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde EFI/UEFI Windows 8 ve üzeri sürümlerde (IA-64, HackBGRT ile uyumsuzdur) Windows logosunu değiştirebileceğinizi göstereceğim. Gerekenler 1.HackBGRT yazılımı 2. EFI/UEFI olarak kurulum yapılmış (artık Legacy için de program destek sağlıyor ama bu...
  44. EFI Shell

Phoenix UEFI WinFlash İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler dilerim. Sizlere kendi Microsoft OneDrive hesabıma yüklediğim Phoenix UEFI WinFlash yazılımının indirme bağlantısını paylaşacağım. Sadece Phoenix SecureCore Tiano içindir. İndirme Bağlantısı https://1drv.ms/u/s!ArXpwehXH-ZwkT2I7bgF8fYWrn0n?e=snjrzF Hash Değerleri SHA-1...
  45. EFI Shell

BIOS ya da BIOS Modlama Kategorisi Gelmeli mi?

Herkese iyi günler arkadaşlar. SDN Forum'da görmek istediğim kategorilerden biri. BIOS'larla ilgili konu açarken "Anakart" kategorisinde açmamız gerekiyor hep (en yakın kategori çünkü). Bundan dolayı bağımsız bir başlık altında toplanmasından yanayım. Ayrıca bir arşiv oluştururuz (yazılımların...
  46. EFI Shell

Phoenix Flash (PFLASH) İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler arkadaşlar. Sizlere Phoenix SecureCore Tiano UEFI BIOS'lar için PFLASH.EFI dosyasının indirme bağlantısı vereceğim. Sizin için kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim. Kullanabilmeniz için x64 (AMD64) EFI Shell gerekir. İndirme Bağlantısı...
  47. EFI Shell

Rehber Windows 8/8.1/10/11 "UEFI Donanım Yazılımı Ayarları" Seçeneği Eksik Sorunu Nasıl Çözülür?

Herkese iyi günler dilerim. Bazı kullanıcılar bu ayarın neden eksik olduğu merak etmekte. Bugün sizlere olmama sebebini ve çözümünü anlatacağım. 1. Sebebleri 1. EFI/UEFI olarak Windows 8/8.1/10 kullanmıyorsunuz 2. UEFI 2.3.1C'nin altında bir UEFI BIOS'a sahipsiniz 2. Çözüm NOT: Öncelikle bu...
  48. EFI Shell

2020 Türksat KabloTV Analog Kanalların Frekansı

Herkese merhaba. Başlıkta belirttiğim üzere sizlere listesini hazırladım.
  49. EFI Shell

Rehber EFI/UEFI Windows Vista/7 Kurulumunda Kilitlenme Sorunu Nasıl Çözülür?

Herkese iyi forumlar dilerim. EFI/UEFI olarak Windows Vista/7 kurmaya deneyen kullanıcılar başlıkta yazan kilitlenme sorununu yaşamaktalar. Sizlere sorunun kaynağını ve çözümünü yazacağım. Sorunun Kaynağı Windows Vista ve Windows 7'in EFI/UEFI kurulumlarında bazı UEFI Class 0 BIOS (Legacy BIOS)...
  50. EFI Shell

Rehber Windows 8/8.1/10/11 İçin Aerolite Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde Windows 8/8.1/10'da kullanılmayan fakat Windows Server 2012 ve üzerinde etkin olarak kullanılan aerolite'ın nasıl etkin yapılacağını yazacağım. Adımlar 1. Çalıştır'ı açın ve "resources" yazın ve "Tamam"a basın: 2. Ardından "Themes" klasörüne girin...
  51. EFI Shell

Rehber Türksat Kablo TV Kanal Araması Nasıl Yapılır?

Herkese merhaba. Bugün ki rehberimizde Kablo TV yani eski adıyla Teledünya'da kanal araması nasıl yapılır onu göstereceğim. Set üstü kutularda otomatik olarak kanal aramasını kendi yapıyor. O yüzden ben CI ve CI+ modül kullanıcıları için göstereceğim. İlk önce televizyonun ayarlardan bu sekmeye...
  52. EFI Shell

Memtest86 Siyah Ekran Sorunu

Herkese merhaba. Bilgisayarım sebepsiz yere bugün 2 kez kilitlendi ve bende RAM testi yapmaya karar verdim. Memtest86'yı indirip USB'ye yazdırdım. Daha sonra boot ettim ve sonuç bu: USB'yi UEFI olarak kendisi yazdırıyor. İlk başta USB'm GPT'ydi ve UEFI yazdı. Daha sonra MBR yazdırıp deneyim...
  53. EFI Shell

Sandy Bridge Ve Altı Eski Intel CPU'lar İçin Intel XTU İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler dilerim. Intel'in Sandy Bridge ve altı için desteğini kestiğini biliyorsunuzdur. Bununla birlikte XTU'nun 6.x sürümleri çalışmaz. Sizin için çalışan Intel XTU sürümünün bağlantısını kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim. İndirme Bağlantısı...
  54. EFI Shell

Rehber Media Creation Tool Üzerinden Windows 10 Enterprise Nasıl İndirilir?

Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde nasıl MCT üzerinden Windows 10 Enterprise sürümünü indirebileceğimizi göstereceğim. 1. Gerekenler 1. Aşağıda bulunan bağlantıdan MCT'yi indirin: https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209 2. Windows 10 Enterprise Ürün Anahtarı (deneme ürün...
  55. EFI Shell

Intel 6/7 Serisi xHCI (USB 3.0) Windows 7 32/64 Bit Sürücü İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler dilerim. Intel Corporation, downloadcenter.intel.com üzerinden Sandy Bridge ve Ivy Bridge CPU'ların chipset serisi olan 6 ve 7 için xHCI sürücüsünü kaldırdı. Bende Windows 7 kuran kullanıcılar için sürücü dosyalarını kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim. İndirme...
  56. EFI Shell

Öneri EFI/UEFI BIOS'lar İçin Bootloader (Önyükleyici) Tavsiyesi

Herkese iyi günler dilerim. Sizlere EFI/UEFI BIOS'a sahip anakartlar için önyükleyici (bootloader/boot manager) tavsiyesinde bulunacağım. 1. OpenCore 1. sıramızda Hackintosh kurulumlarının yeni gözdesi OpenCore Bootloader var. Clover EFI Bootloader'ın eksiklerini kapamıştır. Tasarımı ise Apple...
  57. EFI Shell

İsmini Garip Bulduğunuz Üyeler

Evet, herkes yazsın. @ConfickerBelasi bence garip.
  58. EFI Shell

Rehber Windows Üzerinden EFI/UEFI NVRAM Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde nasıl Windows üzerinden EFI/UEFI NVRAM düzenlemesi yapılacağını göstereceğim. 1. Gerekenler EFI/UEFI olarak kurulu Windows BOOTICE 2. BOOTICE İndirme Bağlantıları İlk önce aşağıda bulunan bağlantılar üzerinden BOOTICE yazılımını indirin. Sizler için...
  59. EFI Shell

Rehber "Launch EFI Shell From Filesystem Device" "Not Found" Sorunu Nasıl Çözülür?

Herkese iyi günler dilerim. ASUS ve ASRock anakart ve başka cihazlarını kullanan kullanıcılar BIOS'ta Boot ya da Exit sekmesinde bu seçeneği görmüşlerdir. Üzerine tıkladığınızda "Not Found" diyorsa sorunun kaynağı ve sebebine deyineceğiz. Örnek bir ASUS notebook'un AMI APTIO V UEFI BIOS'undan...
  60. EFI Shell

Rehber Xiaomi Ürünlerinin Orijinalliğini Doğrulama

Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde satın aldığınız Xiaomi ürünlerinin (Redmi, Poco gibi alt markaları dahil) orijinalliğini nasıl doğrulayacağınızı anlatacağım. 1. Kutunun Arka Tarafında Bulunan Mi Stickerını Kazıyalım Satın almış olduğunuz Xiaomi ürünün kutusunda olan bu Mi logolu...
  61. EFI Shell

Intel'in Yeni Logosu

Buyrun:
  62. EFI Shell

Mobil Ödeme Aboneliği Hakkında

Herkese merhaba. Türk Telekom kullanıyorum kontörlü hat sanırsam faturasız oluyor. 2,79 TL'ye Inşaat Sim 2014 satın aldım 1 TL de TT kesti. Şimdi bu bir 1 TL'yi her ay kesecek mi yoksa her alışverişte mi? Birde TT'nin sitesinde bu yazıyor: 1598466201 Not: Mobil ödemeye de kapadım hattımı.
  63. EFI Shell

Rehber AMIBCP Varsayılan BIOS Ayarı Düzenleme

Herkese merhaba. Bugün sizlere AMIBCP ile BIOS'unuzun varsayılan ayarlarını değiştirmeyi göstereceğim. 1. Gerekenler: 1) AMIBCP 2) BIOS dosyası (.ROM gibi) 2. İndirme İşlemi 1) İlk önce benim Microsoft OneDrive hesabıma yüklediğim AMIBCP yazılımlarını indirmemiz gerekiyor: İndirme Linki...
  64. EFI Shell

Redmi Earbuds S Alınır Mı?

Herkese selamlar. 140 TL gibi bir fiyat bandından ötürü almayı planlıyorum. Oyun modu, Bluetooth 5.0 gibi özellikleri olduğundan almak istiyorum. Dolby Atmos ile kullanacağım. Trendyol'dan benim amcaoğlu aldı ve orijinal 2 yıl Xiaomi garantili çıktı. Önerir misiniz? Şimdiden herkese teşekkür ederim.
  65. EFI Shell

[Türkiye'de İlk] AMI Visual eBIOS (AMIBIOS 8) İndirme Bağlantısı

Herkese iyi günler. Sizlere Microsoft OneDrive hesabıma yüklediğim AMI Visual eBIOS (AMIBIOS 8 için) indirme linkini ve hash değerlerini yazıyorum. Dosya linki: https://1drv.ms/u/s!ArXpwehXH-ZwkT8sAxs9s9s5aWrH?e=7lRdru Hash Değerleri SHA-1: 4d8609996fd1fa89663fc8949733859efb373ca3 MD5...
  66. EFI Shell

HP P500 Taşınabilir SSD Alınır Mı?

Öncelikle herkese iyi forumlar. 250GB modelini almayı düşünüyorum. Sizce alınır mı? İçinden USB Type-C to USB Type-A dönüştürücü bile çıkıyor. Almayı planladığım ürün bu...
  67. EFI Shell

Yok Olmuş Bir Köy ve Bir Dere: Ankara Çankaya Dikmen Köyü ve Deresi

Herkese selamlar. Yıllardır betonlaşmasının önü açılmış, şehrin içinde bir köyün ve derenin son halini sizlere paylaşmak istiyorum. YouTube'da son halini buldum. Durumu içler acısı: 1596561830 Keşke Ankapark'a harcanan paralar buraları düzenlemek için harcansaydı. :( 1596561885 Şu anda...
  68. EFI Shell

Türkçe Yazım Kurallarına Uyan Üyeleri Yazalım

Başlıkta belirttiğim üzere yazarsanız sevinirim. @Creative, @Allah'ın Kulu @AlteredTech @Assad Najjar @Windows Server 7 1596477447 @Görkem Say @The Judge
  69. EFI Shell

TikTok, Türkleri Arap Zannediyor

Buyrun:
  70. EFI Shell

Isınma Problemi İçin Termal Macun Önerisi

Herkese iyi forumlar dilerim. Sorunum başlıkta yazdığı gibi boşta ısınma sorunudur. PC'yi açar açmaz kaynar oluyor. Termal macun ve fan temizliği yapacağım bu yüzden. Arctic MX-4 2019 Edition düşünüyorum. Belki birde RAM eklemeyi planlıyorum. Almayı planladığım ürün...
  71. EFI Shell

Kimin Sony PSX'i Var?

Evet, sorum bu: 1595589662 5000 ya da 7000 serisi fark etmez. 1595589691 Versiyon 2.1.1 güncelleme diski:
  72. EFI Shell

Mac OS X Yüklü, Eski Macbook Modellerinde Boot Camp Kullanmak Ne Kadar Mantıklı?

Herkese iyi forumlar. İnternette araştırdığım kadarıyla, bu Mac'lerdeki Boot Camp lerde XP uygunluğundan dolayı, SATA Modu AHCI yerine IDE'de çalışıyormuş Windows'larda. XP'de, entegre olarak AHCI ve RAID sürücüleri yok biliyorsunuzdur elbette. Dosyalarını elleyerek çok zor olsada...
  73. EFI Shell

Türksat, DOCSIS 3.0'ı Bırakıyor Mu?

Herkese iyi forumlar dilerim. Türksat Kablo'nun resmî internet sitesinde G-PON standartı kullanan Huawei Modem Router gördüm. İnternet yavaşlama ve yüksek gecikme sorununu çözmek amaçlı geçiş yapacaklar herhalde. DOCSIS 4.0'a geçselerde düzelebilirmiş anladığım kadarı ile. Bilenler var ise...
  74. EFI Shell

Sizce RAM ve Termal Macun Almaya Değer Mi?

Herkese merhaba. Forumdakilerin bildiği üzere Lenovo V570C diye bir çöp laptobum var. Özellikleri profilimde hakkında kısmında fazla detaylı yazıyor oradan bakabilirsiniz. Buna 4 GB DDR3 1333 MHZ daha ekleyip 8 GB yapmak değer mi ve birde Cooler Master Mastergel Pro almaya değer mi?
  75. EFI Shell

Rehber Ubuntu İçin VMware Workstation Pro Kurulumu

Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde nasıl 64 bit Ubuntu için VMware Workstation Pro yazılımının nasıl yükleneceğini göstereceğim. İndirme Aşaması 1) Download VMware Workstation Pro adresine gidelim ve Linux için indir diyelim. Kurulum aşaması 1) Kurulum dosyamızın bulunduğu konuma...
  76. EFI Shell

[Rehber] Ubuntu Kernel Güncelleme

Herkese iyi forumlar. Size en kısa sürede nasıl Ubuntu'nuzun kernelini güncellemeyi göstereceğim. Başlamadan önce belirlememiz gereken bazı hususlar var: 1) İlk önce kurma amacımızı düşünmeliyiz. Eğer, kullandığınız yazılımlar kuracağınız kernel ile uyumlu değilse çalışmayabilir 2) Ubuntu'nuzun...
  77. EFI Shell

Bazı Program ve Oyunlarda NVIDIA E-GPU Çalışmıyor

Herkese iyi günler. Sorunum başlıktaki sorundur. NVIDIA Denetim Masasından ayarlasamda Intel ile çalışıyor bazıları. Mesela UK Truck Simulator: Bunu nasıl çözebilirim? Şimdiden herkese teşekkür ederim. 1594280130 Oyun orijinal bu arada, isteyene delillerini bile veririm.
  78. EFI Shell

Wikileaks'a Nasıl Girebilirim?

Herkese merhaba. Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Wikileaks'ı merak ettim devletlerin sakladıkları belgeleri vb. ve bakmak istiyorum. Hangi ülkelerde serbest ya da nasıl girebilirim? Şimdiden teşekkürler.
  79. EFI Shell

Windows_7 Bakar Mısın?

@Windows_7 bütün herkes adına özür dilemeni rica ediyorum. Umarım bir daha böyle konular açıp insanları aşağılamazsın. @ThorJ @Allah'ın Kulu @Webhead @Windows Server 7 @Yusuf ÇALIŞ 1594128169 @(Evo)lution @hakantoris 1594128181 @AlteredTech
  80. EFI Shell

Intel'in Yanlış Bilgi Vermesi

Herkese iyi forumlar. Buyurun, AMD64'e "Intel 64" diyorlar(Sırf AMD'den patentini yıllar önce aldılar diye "Intel 64" ibaresi kullanıyor olabilirler): 1594099064 @ThorJ @AlteredTech @Windows Server 7 @Allah'ın Kulu
  81. EFI Shell

Assoluto Racing Herkes Arabalarını Paylaşsın

Herkese merhaba. Assoluto'yu severek oynuyorum. Oyunun yapımcıları bonkör. Sizlerle şuanda elimde olan arabaları göstereceğim. Buyurun:
  82. EFI Shell

QEMU KVM X86'da IA-64 Sanallaştırma Yapabiliyor Mu?

Herkese iyi forumlar. Elimde Windows 2000, XP, Server 2008 R2'nin IA-64 sürümleri mevcut. Bunları kurmak istiyorum fakat QEMU KVM'in IA-64 desteklemediğini sanıyordum. Bu X86'da çalışır mı? Herkese teşekkürler. 1593968691 @Windows Server 7 @Allah'ın Kulu @ThorJ @rise @Mustafa.Demiral @CoderxL...
  83. EFI Shell

MSI Afterburner CS:GO'da FPS Göstermiyor

Herkese merhaba. CS:GO'da FPS göstermiyor RivaTuner Statistics Server yani MSI Afterburner. Ne yapmam gerekiyor? NFSU' 2 de gösteriyor mesela. 1593962552 RivaTuner'da CS:GO hata vermişti ama tamama basmıştım salak gibi keşke onu internette aratsaydım ya da buraya yazsaydım. Birdaha çıkmadı o...
  84. EFI Shell

Şuandaki En İyi Ekran Kartı Nedir?

Herkese merhaba. Şuanda dünyanın en güçlü GPU'su nedir bileniniz var mı?
  85. EFI Shell

Dün ve Bugün Burnum Kanadı

Herkese merhaba. Dün saat 13-14 civarlarında burnum kanadı ve kısa sürdü. Dün bu dediğim kanamadan başka kanama olmadı. Bugün ise daha demin tekrar kanadı ve endişelenmeye başladım şuan. Sizce doktora gitmelimiyim yoksa tekrar olursa bugün ya da yarın olursa mı gitmeliyim ya da ne yapmalıyım?
  86. EFI Shell

Windows 2000 Advanced Server UEFI Destekliyor! İşte Kanıtı!

Herkese selamlar. Buyrun deliller: Windows 2000 Advanced Limited Edition 1.2 ISO'su içinden BOOTIA64.EFI(IA64LDR.EFI): IA-64 bir PC'den resim: Boot Logosu: 1593780001 AMD64'de çalışmıyor. 1593781437 Bu da logosu: AS_LE_LOGO.GIF adı. 1593782252 @AlteredTech @ThorJ @Allah'ın Kulu...
  87. EFI Shell

Windows XP/Server 2003/Server 2003 R2 UEFI Destekliyor! İşte Kanıtı!

Herkese selamlar. Buyurun delilleri: XP IA-64 ISO'su içinden: Server 2003 R2 SP2 ISO'su içerisinden: GPT olarak biçimlendirdim ve XP X64'den başlattım ve volume'u seçtiğimde dediği mesaj: 1593713848 Ve o EFI dosyasının birini açtığımda çıkan sonuç:
  88. EFI Shell

Neden Eskiden PC Yada Parçaları Dolar İle Alınıyordu?

Herkese merhaba. VHS kasetlerde falan hep PC reklamlarında ya da internette 2000'li yılların başlarında PC hakkında olan konularda hep TL yerine dolar olarak fiyatlarını söylemişler. Reklamlarda öyle hep dolar ile. Sebebi nedir? Ne zaman TL'ye geçildi PC ve parçalarında?
  89. EFI Shell

Windows RAM Sızıntısı (Memory Leak) Öğrenme

Herkese selamlar. Öncelikle sorunumu anlatayım. Bir oyundayken 10 dakika gibi sürelerde oyun takılıyor ve durup durup ilerliyor. Memory Leak olduğundan şüpheleniyorum. Nereden nasıl anlayabilirim? Şimdiden teşekkür ederim 1593444482 Dünden beri oluyor bu arada. PC yavaş yavaş yavaşlamasından ve...
  90. EFI Shell

Samsung B-Die 2X8 16GB DDR4 3000MHz RAM Önerisi

Herkese öncelikle iyi forumlar. Amcaoğlu için RAM bakıyoruz fakat Samsung B-Die olmasını istiyoruz. Çünkü Ryzen sistem kullanıyor. G-Skill Ripjaws V ve Flare X'in 3000Mhz'sinin Samsung B-Die olduğunu duydum. Bu doğru mudur? Önerilerinizi yazabilirsiniz. @met 35
  91. EFI Shell

Sizce Hangi Arabalar Dünya Standartları Altında?

Herkese merhaba. Bu konuyu açma fikri şu Tofaş siparişi verme konusundan aklıma geldi yani esinlendim biraz. Bana göre Şahin, Doğan, Kartal ve türevleri beş para etmez. Coca-Cola tenekesi bile daha sağlam bu arabalardan. Dedem 1993 falan o zamanlarda 0 Şahin almış. Lastikleri Goodyear'mış...
  92. EFI Shell

Türkiye'nin Eski Halini Özleyen Var Mı?

Ben mesela özlüyorum. Eskiden (kendi yaşadığım yere göre yazıyorum) Ankara'da bu kadar gökdelen , rezidans gibi binalar yoktu. Gecekondular vardı. Dikmen, Öveçler, Cevizlidere, Or-An (Dikmen kısmı) gibi yerlerde 15-20 sene önce gecekondular doluydu. Şimdi apartman ve rezidanslar gibi yapılarla...
  93. EFI Shell

Modding AMI APTIO 4 ve APTIO V İçin Modlama Araçları

Herkese selamlar. Kendim size sıkıştırılmış olarak Microsoft OneDrive hesabıma yükleyip size indirme bağlantısını sundum. İçerik şu şekilde: APTIO 4: AMI MMTOOL 4.50.0.23 AMI BCP 4.55.0.70 AMI LogoChange 4.52.0.37 APTIO V: AMI BCP 5.2.0.31 AMI MMTOOL 5.2.0.25 AMI LogoChange 5.0.0.2 Hash...
  94. EFI Shell

Başka Ülkenin Stock ROM'unu Kurmak Garantiyi Bozar Mı?

Herkese merhaba. Daha demin konu açmıştım Samsung Android 10 işini erteledi diye. Bende şuan sinirliyim Samsung'a ve beklemek istemiyorum artık bekledik gelmedi insanla dalga mı geçiyorlar belli değil. Bende Stock ROM kurmayı düşünüyorum başka ülkenin sizce kurmalı mıyım? Kurarsam garanti dışı...
  95. EFI Shell

Samsung Android 10'u 1 Ay Daha Erteledi

Herkese merhaba. 1 Temmuz'u görünce sinirlerim zıpladı 1 ay daha dayanamam ben. Buyurun: http://www.guncelmiyiz.com
  96. EFI Shell

American Megatrends'in Yeni Logosu

Buyrun artık o İlluminati diye alay edilen logo gitmiş ve bu gelmiş: Siz ne düşünüyorsunuz?
  97. EFI Shell

Sen Kimsen Buradan Bana Ulaş!

Herkese merhaba. Bugün @VECTORRR sağolsun bana aşağıdaki şeyi gösterdi. Bu kişi beni karalıyor mu yoksa mizah falan mı yapıyor bilmiyorum ama kim ise bu forumda da üyeliği varsa banlanmasını istiyorum ya da bana özelden yazsın. Şuan çok sinirliyim bunu iyiki de @VECTORRR bana linkini atmış yoksa...
  98. EFI Shell

Casper Via A4 4/4'Lük Hikayesi

Arkadaşlar herkese selamlar. Şu telefona 4/4 lük diyen insanlar gördüm internette. Telefonda 802.11AC bile yok. Bluetooth 5.x değil sürümü 4.6 bile değil. GPU desem benim Samsung Galaxy A10'nun aynısı (Mali G71 MP2). Antutu puanı bile 100.000 civarı. RAM, depolama ve tasarım ayağına iyi vurgun...
  99. EFI Shell

ASUS'un Yaptığı Haksızlıklar

Herkese selamlar. Beni çıldırtan bir kaç haksızlığı sizlere söylemek istiyorum. Asus'un normal serilerinin (Vivobook gibi) AMD işlemcilerine sahip olanlarının BIOS'u beni şaşırttı. Çünkü ASUS EZ Flash 3 adını verdikleri (AMI APTIO V tabanlı) BIOS olmamasıydı. AMI APTIO V gene fakat EZ Flash 3...
  100. EFI Shell

Clear Linux TeamViewer Kurulumu

Herkese iyi bayramlar ve ramazanlar öncelikle. Ben TeamViewer'ı .tar.xz olarak indirdim. Onu çıkardım klasör olarak. ./tv-setup install force komutunu çalıştırdığımda 2 tane eksik olduğunu söylüyor: Checking dependencies Analyzing dependencies ...
  101. EFI Shell

Değerlerde Anormallik Yok Mu?

Herkese merhaba. NFSU 2'de 32 FPS falan civarlarında alıyorum ve sinirimi çok bozuyor. Değerlere bakabilir misiniz sizce bir sorun var mı? Not: Oyun orijinal kanıtı:
  102. EFI Shell

LG Velvet Kutu Açılımı

Bu Koreli arkadaş kutu açılımı yapmış bende paylaşayım dedim:
  103. EFI Shell

LGA 775 de EFI/UEFI

Arkadaşlsr herkese iyi forumlar. Sizlere bir kaç örnek göstermek istiyorum. Bunlardan biri DDR3 bir LGA775 hatta. 1589095376 Intel DP35DP vs. de bile mevcut. 1589095897 @kilicbaligi @Allah'ın Kulu @VECTORRR @Mert0 @AlteredTech
  104. EFI Shell

Bill Gates ve COVID-19

Arkadaşlar herkese iyi günler. Bill Gates bizlere RFID yerleştirmeye teşvik ediyor fark ettiniz mi? Bu çipler bizim tasmamız olacaklar. Bill Gates in Microsoft tan elini kolunu çekme sebebi bu imiş meğerse. Rockefeller ları fonlamasından belliydi. Afrika da RFID çipleri deneniyor ve korona...
  105. EFI Shell

rEFInd Boot Manager Çözünürlük Değiştirme

Herkese selamlar. rEFInd Boot Manager'da 1024x768 kullanmaktan sıkıldım. Clover Boot Manager'ı UEFI Olarak USB den boot ettiğimde 1366x768'di. Ondan dolayı rEFInd'da kullanmak istiyorum. UEFI ve CSM açık BIOS ta ayarı olmadığından. Intel HD Graphics 3000'in VBIOS'u UEFI fakat GPU Z de NVIDIA'nın...
  106. EFI Shell

NVIDIA Sürücü Yüklemesi

Herkese selamlar. Clear Linux kullanıyorum. GeForce 410M ve Intel HD Graphics 3000 var. Nasıl .run dosyası ile kuracağım? Şimdiden teşekkür ederim herkese.
  107. EFI Shell

Gıda Sahtekarları

Buyrun benim aldığım ve severek yediğim sucuktan Baş eti çıktı. :D Ahmet İpek yani. https://www.hurriyet.com.tr/amp/galeri-sucuk-diye-at-eti-biber-diye-boya-yedirmisler-iste-tagsis-yapan-firmalar-41497566
  108. EFI Shell

AUDI En İyi Reklamlar.

Volkswagen AG ye teşekkürler. :) 1587140492
  109. EFI Shell

Sega CD Ürpertici ve Anlamsız CD Uyarısı

Yorumu size bırakıyorum:
  110. EFI Shell

Sizce en iyi BIOS Üreticisi

Herkese selamlar. Bence AMI. Çünkü programlariı vs yaygın ve UEFI yokken mouse lu BIOS yapmış bir firmadır. Ayrıca virüslü BIOS olayıda var ondan ilgimi iyice arttırmıştı. 13 Ekim virüsüydü adı herhalde tarih yanlış olabilir. Siz de yazabilirsiniz sebebini vs.
  111. EFI Shell

Samsung Aktif Kurye Nedir?

Herkese merhaba. Yakın zamanda konusunu açtığım M30s telefonu satın aldık. N11'den Samsung Türkiye'nin kendisinden aldık dün akşam. Bugün aktif kuryeye verildiğinin mesajı geldi. Aktif kurye nedir bilen var mı?
  112. EFI Shell

Abime Samsung Galaxy M30S Almak mantıklı mı?

Herkese selamlar. Abime 2000 TL bütçe ile Samsung un sitesinden almayı planlıyoruz. Sizce alınmalı mı? Migros da geçerli 200 TL indirim kodu hediyesi ile birlikte.
  113. EFI Shell

@Soap MacTavish 123 Bana Küstü Nasıl Barışmam Gerekir?

Merhablar. Maalesef ona yalan söyledim ve küstü benle. Sizce nasıl barışabilirim? Discord da uzunca sohbet ettiğimizden SDN de bildirim biriktiğinden çıkmam gerekiyor benim. Ama ona bunu söylemek yerine çoğunlukla işim çıktı diyorum. Ama bazenleri ciddende çıkıyor o ayrı konu. Her neyse suçlu...
  114. EFI Shell

GRUB, Yaşam Belirtisi Gösterdi

Haberin kaynağı: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Linux-5.7-EFI-Changes
  115. EFI Shell

EFI/UEFI Destekleyen Windows Sürümleri

Herkese iyi forumlar. İnternette çok fazla yanlış bilgi dolu. Bende bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. EFI ve UEFI aynı şeyler. Birde Intel EFI, AMI EFI, Phoenix EFI, gibi BIOS lar var bunlarda da UEFI kurulum yapılabilir. Şimdi Windows ların listesi: Windows XP Professional IA-64...
  116. EFI Shell

Alım Gücü Düşük

Bu konu hakkında ne yapılmalı? Görüşlerinizi yazabilirsiniz!
  117. EFI Shell

Gigabyte Hybrid EFI de UEFI olarak USB den Boot Etmek

Herkese selamlar. Kafama takıldı bu soru çünkü sadece bildiğim kadarıyla tek bu seçenek var: Eğer anakartında olanlar var ise yazabilirler mi? Herkese teşekkürler.
  118. EFI Shell

25 MBPS'ye Göre İyi mi Sizce?

Sizce iyi mi hız? 25 MBPS'lik kullanıyorum. Buyurun sonuç:
  119. EFI Shell

İranlı Eşcinsel Molla Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

Siz bu eski haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Link:
  120. EFI Shell

EFI Shell Açılmıyor

Herkese selamlar. Lenovo V570c notebookumda x64 EFI Shell açılmıyor. Öyle siyah ekranda kalıyor USB HDD seçtiğimde. Siyah ekranda. Sadece Ctrl Alt Delete yapabiliyorum. Sizce bloklama olabilir mi? Çünkü UEFI BIOS umda WI-FI kartı için blok varda.
  121. EFI Shell

GIMP'in Adobe Photoshop'a Ne Gibi Üstünlükleri Var?

Herkese selamlar. Sizce ne var?
  122. EFI Shell

Sonunda Bir İlk

Herkese selamlar. Yabancı kaynaklara bakarken gördüm. Ubuntu 20.04 de Windows 8/8.1/10 da ki gibi UEFI Boot logosu kullanılacakmış. Bu beni sevindirdi. 1584730958 Buyrun:
  123. EFI Shell

SDN Ailesi için Süprizimiz Var!

Herkese selamlar. Kendim bir şey hazırladım size. Buyurun: 1584638964 Güzel mİ?
  124. EFI Shell

Clear Linux Kernel Panic Sorunu

Daha yeni kurdum ve 1 kere bile açamadım. Sorun şu şekilde:
  125. EFI Shell

Clear Linux Setup SSD'yi Görmüyor

Herkese iyi forumlar. Kurulum SSD'yi görmüyor. Sorun bu şekilde: UEFI olarak açtım ve SATA mode AHCI'de zaten. Normal olarak gözüküyor fakat kurulum görmüyor sadece. Sebebi nedir? Şimdiden teşekkürler.
  126. EFI Shell

Samsung Galaxy A serisi Telefon Kullanıcı Kulübü

Herkes buraya A serisi cihazını yazsın. Benimki Samsung Galaxy A10.
  127. EFI Shell

CS:GO Shortdust Dust II Ve Dust CT Olmak Sizce Günah Mı?

Herkese merhabalar. Sizce IDF olmak günah mı? Bence değil oyun sonuçta.
  128. EFI Shell

UEFI olarak Windows XP Kurmak

Herkese selamlar. İlk UEFI olan Windows sürümü Windows XP X64 Professional Itanium Based'dır. IA-64 içindir (Intel Itanium CPU'lar). Windows Server 2003 ve Windows Server 2003 R2'de var Itanium için. Fakat Windows Longhorn'dan .efi ler alınarak x86 ve x64 sürümlerinde UEFI olarak kullanmak...
  129. EFI Shell

UEFI olarak 32 bit Windows Kurmak

Herkese selamlar. ARM ve x86 mimarili sürümlerde mevcut olan bir şeydir. Windows 8/8.1/10'da var fakat daha öncesinde Windows Codename Longhorn Yapı 5219'da kullanıldı. Yani Windows Vista'nın betası. Bootia32.efi ile oluyor. Buyrun Windows 10 2004 Insider Preview kurdum Vmware'den: 1584125730...
  130. EFI Shell

[Başarılı Kurulum] Windows Vista RTM(SP'siz) UEFI Kurulum

Herkese selamlar. Microsoft'un yalan söylediğini ortaya çıkardım. Dünyada ilk olabilir belki RTM'de UEFI kuran. Başta İspanyolca, Yunanca, İngilizce ve Türkçe ISO'ların içine baktım ve "bootmgr.efi" ve "EFI" klasörünü görünce olabileceğini gördüm. Daha sonra install.wim in içini 7-zip ile açtım...
  131. EFI Shell

Gigabyte B450M S2H F51D Yayınlanmamış BIOS

Herkese merhaba. Buyurun: B450MS2H Not: Ne geldiğini vb. bilmiyorum ama 16 MB ise bir şeyler gelmiştir herhalde. Gigabyte'ye sormak lazım ne geldiğini.
  132. EFI Shell

SSD'ye Windows Vista Kurmak

Herkese selamlar. Windows Server 2008 R2'nin yanına kurmak istiyorum. SSD sağlığım %100 şu anda. Kurarsam sağlığı düşer mi?
  133. EFI Shell

Mac OS Catalina UEFI Live USB Oluşturma

Herkese iyi forumlar. Öncelikle ben hiç hayatımda Mac OS kullanmadığımdan kurmadan Live USB oluşturup bakmak istiyorum. Bu mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim herkese. 1581836503 Tabi Hackintosh olacak sıradan PC'im var.
  134. EFI Shell

Laptop Yükseltildiğinde Yeni Oyunları Kaldırabilir mi?

Herkese iyi günler. Lenovo V570c kullanıyorum. Yükseltme yapma sebebim birincisi 64 bit UEFI olması, ikincisi yükseltilebilirliğinin yüksek olması, üçüncü sebebim ise yetersiz kalması. Sadece Crucial BX500 240GB SSD aldım. CPU ve RAM de almayı düşünüyorum. I7 2630QM gibi QM'li Sandy Bridge...
  135. EFI Shell

NVIDIA-Driver-390 Kurulum Hatası

Herkese iyi günler. Ben Ubuntu 19.10 UEFI GPT bir biçimde kullanıyorum. Kernel'im 5.5.0. Şu hatayı alıyorum: 1581749530
  136. EFI Shell

Photoshop NVIDIA İle Çalışmıyor

Herkese merhaba. Sorunum başlıktaki gibi NVIDIA yerine İntel ile çalışıyor. Sebebi nedir? Not: Photoshop NVIDIA Denetim Masasında NVIDIA ayarlı olarak gözüküyor. Buyurun fotoğraf:
  137. EFI Shell

Laptop SATA III Mü?

Herkese merhaba. Crucial BX500 240GB SSD aldım. Hız testine soktum ve sonuç beni şaşırttı. Bu fotoğraftaki sonuç SATA III müdür? Laptop: Lenovo V570c Chipset: HM65
  138. EFI Shell

SSD'ye Windows Kuramıyorum

Herkese merhaba. Bugün Crucial BX500 240GB SSD aldım. Bir sorunu yok. Fakat Windows kuramıyorum. "Setup was unable to create a new system partition" hatası alıyorum. Şu anda Ubuntu kurdum ve Ubuntu'da bir sorun yok. Ayrıca ben UEFI kullanıyorum. UEFI'ye göre çözüm önerirseniz sevinirim...
  139. EFI Shell

Sizce HDD Ölmüş müdür?

Herkese merhaba. HDD'yi ilk kez okuma yazma testine soktum. Galiba sonuçlar vahim. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Buyrun sonuç: HDD: Seagate Momentus 500 GB SATA 2 5400 RPM.
  140. EFI Shell

Manjaro "failed to start simple desktop display manager" Hatası

Herkese merhaba. Bu hatayı Bumblebee kurduktan sonra oluyor. Yeniden başlatınca Manjaro açılmıyor. Bunu diyor bende Ctrl+Alt+F3 yapıyorum. Şimdi ben burada ne yapabilirim? Neyden kaynaklı?
  141. EFI Shell

Gigabyte Çekiliş Yapıyor!

Herkese merhaba. Gigabyte Aorus Instagram hesabında paylaştı. Çekiliş sonuçları 4 Şubat 'ta. Fakat bu bilgisayarı Türkiye'ye gönderirler mi bilemem. Buyrun: https://gleam.io/uGC6o/pcmr-x-aorus-2020-buildoff-giveaway
  142. EFI Shell

Elementary OS 5.1 Kernel Nasıl Güncellenir?

Herkese selamlar. Nasıl güncelleyeceğim? Linux Kernel Archive den 5.5 RC7 indirdim. Nasıl kuracağım? Kurmak çok uzun sürer mi?
  143. EFI Shell

Logitech K120 Yeni Logolu ve Eski Logolu Satan Yerler

Herkese iyi günler. Ben Logitech K120 Türkçe Q klavye almaya karar verdim. Fakat MediaMarkt ve Teknosa dakilere güvenemedim. Vatan'dakiler güncel logoluydu. Bu 2 markettekilerde yeni logolu mu? Yani şunu demek istiyorum(Sorma sebepim logo takıntım ve Logitech M171 ile set olması için.): Bunu...
  144. EFI Shell

Linux İçin 7.1 Virtual Surround Var mı?

Herkese iyi forumlar. Linux için 7.1 Sanal Surround var mı? Kulaklığım 2.0 Stereoda. Windows'da Razer Surround ile 7.1 Virtual olarak ses geliyordu. Elementary OS 5.1 kullanıyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.
  145. EFI Shell

elementary OS Apt-Get Sorunu

Herkese selamlar. Hata aşağıdaki gibidir:
  146. EFI Shell

elementary OS 5.1 Hiçbir Diske Bağlanmama Sorunu

Herkese selamlar. Ben Yerel Disk'ime ulaşamıyorum nedense ve USB'İmede. Acaba dün rEFInd Boot Manager'dan Windows Boot Manager'i açıp BCD hatası verip kapattığım için mi oluyor diye düşünüyorum. Hata bu: 1579247481 USB'im FAT32 GPT. Yerel Disk bölümü ise NTFS GPT. 1579247928 Düzenleme: NTFS...
  147. EFI Shell

Manjaro 18.0 UEFI Kurulum Sorunu

Herkese iyi forumlar. İlk kez böyle garip sorunla karşı karşıyayım. 2GB lik Sandisk Cruzer U3 üme yer yetmediğinden dolayı 18.1.5 sürümünü yazamadım. Onun yerine 1.8GB ISO boyutuna sahip 18.0 GNOME 64 bit sürümünü Rufus tan UEFI GPT FAT32 ve DD modunda yazdırdım. Vmware Workstation Pro de EFI...
  148. EFI Shell

Manjaro Linux'ta .deb uzantılı yüklemek istediğim paketler var

Herkese selamlar. Manjaro Linux da nasıl .deb dosyası yükleyeceğim. Kuracağım şeyler sadece şunlar: 1.Google Chrome 2. Steam 3. Teamviewer 4. GDebi Paket Yükleyici @rise konuya bakarsan sevinirim. Bunların .deb leri var ama Arch Linux tabanlı olduğundan kurmayı bilmiyorum.
  149. EFI Shell

En temel kodlama İçin Windows mu yoksa Linux dağıtımları mı?

Herkese merhaba. Ben en temel ve en basitten başlayarak yazılımda ilerlemeye karar verdim. Umarım vazgeçmem. Neyse ben şimdi Windows Server'da kalayım mı yoksa Manjaro Linux'a geçeyim mi? Sizin önerileriniz nedir? Şimdiden herkese teşekkürler. Sistem özelikleri(Sorarsanız diye): İşlemci: İ5...
  150. EFI Shell

Manjaro Linux Açılmıyor

Herkese selamlar. Sorun bana ait değil bir arkadaşın. Lenovo G50 si var ve UEFI olarak Manjaro Linux kurdurttum. Fakat ilk kurduğumuzdan beri siyah çizgi sönüp yanıyor. Yazılar gittikten sonra oluyor. Özellikleri: AMD A6 AMD R4 APU AMD Radeon R5 M230 4GB DDR3 500 GB WD 2.5 HDD 5400RPM
  151. EFI Shell

Windows Server 2008 R2 Bazı Sistem Sesleri Çalmıyor

Herkese iyi forumlar. Sorunum Sistem seslerinin hepsi ayarlı olsa bile bazılarının çalması. Örneğin kritik durma sesini Cityscape in kritik durma sesine ayarladım ama kritik hata veren dosyalarda ses gelmiyor.
  152. EFI Shell

ESET'i Kuramıyorum

Herkese merhaba. Windows 10'dan Windows Server 2008 R2 kurmuştum. Şimdi ESET kuracaktım fakat bu hatayı alıyorum: Ne yapmam gerekir? Not: Özelleştirilmiş temizleyici hiçbir işe yaramıyor.
  153. EFI Shell

Hayalimdeki Bilgisayar

Herkese merhaba. Bugün sizlere hayalimdeki bilgisayarı paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz. Buyrun:
  154. EFI Shell

Parola Sıfırlama Diski Hakkında

Herkese merhaba. Sizlere bir şey sormak istiyorum. Şimdi başka bir PC'den parola sıfırlama diski oluştursak sonra onu da benim PC'de denesek olur mu? Çalışır mı yoksa çalışmaz mı?
  155. EFI Shell

Windows Server 2008 R2 Ortada Kaldım

Herkese merhaba. Sorunum şu. Şimdi ben Windows Server 2008 R2 kurdum. Şifre oluşturdum fakat şifreyi yanlış yazarak oluşturmuşum. Şimdi oturum açamıyorum. Neyse sonra komut isteminden utilman.exe yöntemini denemek için yeniden başlatıp onarma kısmına geldim. Fakat orada da bu seçeneklerin...
  156. EFI Shell

[Çözüldü] .EFI Dosyalarının İçini Görüntülemek

Herkese selamlar. .EFI dosyaları bozuk bozuk okunuyor Notepad++ tarzı programlarda. Nasıl düzgün okunabilir?
  157. EFI Shell

Windows "Lütfen Bekleyin" Diye Açılma Sorunu

Herkese merhaba. Bu sorun çift işletim sistemi kurduktan sonra ortaya çıktı. Bilgisayarı ne yeniden başlatıyorum ne de güncelleme geliyor. Lütfen Bekleyin diye açılması demek benim NVIDIA ekran kartımı kullanmama engel olması demek. Niye derseniz NVIDIA bilgisayar kilitlenme sorunu ya Windows'a...
  158. EFI Shell

Huawei'nin Güncelleme Politikası

Herkese selamlar. Ben bir Samsung Galaxy A10 kullanıcısıyım. Huawei ve Honor telefonlara baktığımda(giriş seviyesi) 2018 üretimlilerin bir çoğu Android 8.1 de kalmış. 9.0 vermemişler. Bazıları Samsung'un politikasına kötü diyor fakat asıl kötü olan Huawei.
  159. EFI Shell

Windows Vista UEFI Destekliyor! İşte Kanıtı

Herkese merhaba. Bunu çift işletim sistemi olarak kurdum. Bu Windows Vista'yı kurma sebebim şu mavi ekranın neyden kaynaklandığını bulmak içindi. Onu çözemedim ama Debugging Mode'da sorunsuz çalışıyor. Bu arada Print Screen'e basınca bilgisayar kilitleniyor. O yüzden telefondan çektim kusura...
  160. EFI Shell

Gelecekte Almayı Düşündüğüm Parçalar

Herkese merhaba. Param olduğu zaman ya da 1-1.5 yıl sonra almayı düşündüğüm parçalar sizce nasıl? Bilgisayar Lenovo V570c. Parçalar: İ5 2450M'den i7 2720QM 4 GB DDR3 1333MHz'den 8 GB DDR3 1333MHz Ve birde Kingston UV500 mSATA 240GB SSD. Ürünlerin linkleri: 1.İşlemci...
  161. EFI Shell

Windows XP Diğer İşletim Sistemlerini Görmüyor

Herkese merhaba. Can sıkıntısından 3.işletim sistemi olarak Windows XP Professional X64 Edition SP2 kurdum. Kurmadan önce GPT'den MBR'ye çevirdim. Sonra kurdum. Windows XP'de sorun yok fakat Windows 10 ve 7'ye geçemiyorum. Görmüyor. Sebebi XP'nin NTLDR boot manager kullanmasından mı kaynaklı? Ne...
  162. EFI Shell

BIOS'ta USB Bellek Çalışmıyor

Herkese merhaba. Winsetupfromusb 1.9 x64 den Windows Server 2003 R2 SP2 Standart X64 yazdırdım. Ancak BIOS'tayken USB belleği görmüyor ve ışığı yanmıyor. Sebepi nedir? 1572799570 Halloldu. Meğerse "Legacy USB Support" u "Disabled" yaptığımdanmış.
  163. EFI Shell

Türkçesever'e Ne Oldu?

Herkese selamlar. Son 1 aydır @Türkçesever arkadaşı göremiyorum. Hesabı donduruldu mu? Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.
  164. EFI Shell

Laptobumun BIOS'u Düzeldi.

Herkese merhaba. Laptobumun BIOS'u bozuktu. Bu yüzden BIOS'a girmiyordu. Sorunun çözümünü tesadüfen buldum. Çözüm ise BIOS updateyi üstüne kurmakmış. Windows 10'da kurmaya ya da BIOS'un yedeğini almaya çalışdığımda BSOD veriyordu. O arada bende Windows 7'nin Aerosu için Windows 7 kurmuştum...
  165. EFI Shell

NVIDIA Sürücüsü Kendiliğinden Kalkmış

Herkese merhaba. Sorunum başlıktaki gibi. Masaüstüne sağ tık yaptım uzun süre sonra geldi ve NVIDIA Denetim Masası yoktu. Sonra Aygıt Yöneticisini açtım ve sürücünün kaldırılmış olduğunu gördüm. Sonra NVIDIA kurulumunu açtım fakat uyumlu grafik donanımı bulunamadı hatası verdi. Neden kendi...
  166. EFI Shell

UEFI BIOS Editor .ROM İçindeki Yazıların Bozuk Gözükmesi

Nasıl ayarlayacağım dilini(Düzgün okuyabilmek için):
  167. EFI Shell

Windows 7 Garip Sorun

Herkese merhaba. Windows 7'de şöyle bir şey oluyor. Arada bir oluyor. Görsel: Neyden kaynaklıdır?
  168. EFI Shell

Ağabeyime Asus Tuf FX505DT Aldık. Doğru Kararı Verdik Mi?

Herkese merhaba. Abim makine mühendisliği okuyor. O yüzden laptop almamız gerekiyordu. Bizim de bütçemiz 6000-7000 arasıydı. Şu Asus TUF FX505DT'yi aldık: https://www.teknosa.com/asus-fx505dtbq028tgaming-amd-r73750h-8gb-1tb-256gb-pcie-ssd-4gb-gtx1650-156-fhd-w10-notebook-p-125035539 Doğru kararı...
  169. EFI Shell

GTA San Andreas Bitirilmiş Hesaplarda Yüklenince Kapanıyor

Herkese merhaba. GTA San Andreas'i Rockstar Game Launcher'dan indirdim. Sonra launcheri kaldırıp GTA:SA'ya crack ve widescreen attım. Bitirilmiş hesaplarda yüklenince oyun kapanıyor. Yeni hesap açınca olmuyor. Sebebi nedir?
  170. EFI Shell

VMware Workstation Pro 15.5 "Unrecoverable Error" Sorunu

Herkese selamlar. Hata aşağıdaki gibidir: 1.1GB boş yer olduğundan mıdır? Yoksa sorun mu?
  171. EFI Shell

Phoenix UEFI BIOS Editor Programını Nereden İndirebilirim?

Herkese merhaba. Ben BIOS Update'nin içini merak ediyorum. O yüzden Phoenix UEFI BIOS Editor programını arıyorum fakat internette bulamadım. Nereden bulup indirebilirim? Şimdiden herkese teşekkürler.
  172. EFI Shell

Lenovo V570c Mac OS Mojave Uyumlu mu?

Herkese selamlar. Bilgisayarımda Hackintosh'u UEFI olarak kurup denemek istiyorum. Sizce uyumlu mu? Lenovo V570c Intel Core İ5 2450M 2.50GHz CPU 4GB DDR3 1333MHZ SK HYNIX (1X4) RAM NVIDIA GeForce 410M 1GB GPU Intel HD Graphics 3000 Realtek ALC272 Qualcomm Atheros AR9285 WI-FI Egistec ES603...
  173. EFI Shell

İntel Core İ7 9700K'de Hyper Threading Sizce Neden Yok?

Herkese merhaba. Size soruyorum neden 9700K'de Hyper-Threading olmamasını? Sizce neden yok? Bence belki çok kullanılmıyordur ya da sorun vb. vardır. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Şimdiden herkese teşekkürler.
  174. EFI Shell

Ubuntu'da Çalışan Bluetooth Windows'ta Kod 45 Hatası

Herkese merhaba. Ubuntu'da Bluetooth sorunsuz çalışıyor fakat Windows 10'da Bluetooth aygıt yöneticinde yok bile. Gizli öğeleri göster dediğimde geliyor fakat kod 45 mevcut. Hiçbir Windows'da çalışmama sebebi nedir? Ubuntu'da sorunsuz çalışıyor.
  175. EFI Shell

C Tuşuna Basınca "vcfgrtxzvc" Yazıyor

Herkese merhaba. Sorunum başlıktaki gibi. Ne yapmam gerekiyor? Tarayıcıdayken F11 ve F12 de basıyor. 1569175028 Tamam sorunu buldum. Klavyem bozulmuş. Evde klavye vardı onda sorunsuz çalışıyor ''C'' tuşu. Sorun çözülmüştür.
  176. EFI Shell

Yeni İşlemcinin Öncekinden 10 Watt Fazla Olması Sorun Çıkarır mı?

Herkese merhaba. Ben merak ettim o yüzden bu konuyu açtım. Sorum başlıktaki gibi. Laptobun varsayılan işlemcisi 35 watt iken upgrade edilmek istenen işlemcinin 45 watt olması sorun çıkarır mı?
  177. EFI Shell

Faz 1 UEFI'de Sorun Çıkarır mı?

Herkese merhaba. Windows 7'deki dokunmatik deneyiminin rezil olduğunu gördüm ve UEFI olarak Windows 10 Pro x64 kurmak isityorum. UEFI destekliyor fakat sorun çıkarır mı?
  178. EFI Shell

Bluetooth Yok Oldu

Herkese merhaba. Bilgisayarı açtığımda Bluetooth'u aygıt yöneticisinde ve logosunu biryerde göremedim. Ne yapmam gerekiyor? Yoksa bluetooth öldümü? 1567593018 Arkadaşlar sorun Windows'ta. Ubuntu'dan baktım denedim ve çalıştı. Windows da ne yapmam gerekiyor?
  179. EFI Shell

Pttcell Kullananlar Sil Süpür Yapabilirler mi?

Herkese merhaba. Annem pttcell kullanıyor. Online işlemlerde özel pttcell teması var. Online işlemler çalışıyor fakat annem sil süpür yapabilir mi?
  180. EFI Shell

En Sevdiğiniz Eski Arabanız Hangisi?

Herkese merhaba. Benim en sevdiğim eski arabam Opel Astra H 2004 ya da 2005 di. Enjoy Twinporttu. Bence rengi vb. güzeldi. Sizin en sevdiğiniz eski arabanız hangisi? Fotoğrafı: Tam olarak rengi jantı vb buydu. Bu benim eski arabamın tam aynısı. 1567446795 Resim temsili fakat araba tamamen aynı.
  181. EFI Shell

E TAB 5 İçin Android 6.0 ya da 7.0 ROM Önerisi

Herkese merhaba. Ben E TAB 5 için ROM arıyorum. İyi bir rom istiyorum. Fakat tableti telefon olarak görmesini istemiyorum. Dediğim şey yani tablet hakkında yerine telefon hakkında demesi ve sim kartı takın demesi vb. Ben tableti tablet olarak gören bir rom arıyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.
  182. EFI Shell

Google Play Artık Beni Çileden Çıkardı

Herkese merhaba. Google Play yeni görünmü var fakat hâlâ bende yok. Her yolu denedim fakat sonuç aynı. Bu Google ne tür iş yapıyor? Neden yeni sürümde eski görünümü barındırıyorlar? Şu anda Google'a o kadar çok sinirliyim ki anlatamam. Bu yeni görünüm bana ne zaman gelir yada ne yapmam gerekiyor?
  183. EFI Shell

Türk Telekom Hattı Aldım Fakat Sil Süpür Yok

Herkese merhaba. Yeni hat aldım fakat sil süpür butonu yok. Ne yapmam gerekiyor?
  184. EFI Shell

Google Play Store Kapatıp Açınca Eski Görünüm Oldu

Herkese merhaba. Başlıktaki olay oldu. Güncelleme vardı uygulamalarda. Bende tıkladım. Yeni görünüm vardı ve sevinmiştim. Güncelleme bitince kapattım. Şimdi tekrar girdim ve eski görünüm var. Ne yapmam gerek? 20 kere felan daha demin önbelleği ve verileri silip durdum.
  185. EFI Shell

Ubuntu Efibootmgr Sonucu

Herkese merhaba. Bilgisayarımın BIOS'u bozuk ve fazladan boot manager var. Burada BIOS ve Boot menude * işareti yok. Ne anlama geliyor? Gereksiz boot managerleri nasıl kaldırabilirim? Sadece rEFInd boot managerin kalmasını istiyorum.
  186. EFI Shell

Ubuntu 19.04 .Desktop Açmıyor

Herkese iyi günler. Ubuntu 19.04'de bir türlü oluşturduğum kısayolları açamıyorum. Buyrun resmi:
  187. EFI Shell

Çift İşletim Sistemi Olarak Ubuntu Kurdum

Herkese merhaba. Çift işletim sistemi olarak Ubuntu kurdum. Çok hoşuma gitti özellikle yazı tipi. Sürücüleri kendi kurması ayrı bir güzel.(Güncel olarak. Windows 10 ise güncel sürücü kurmuyor. Örneğin NVIDIA sürücüsünü güncel kurmuyor). Hoşuma gitti fakat @ işareti yapamıyorum. Not: Kopyala...
  188. EFI Shell

Linux Mint NVIDIA Ayarlama ve Sürücü Kurma

Herkese selamlar. Bugün rEFInd ile UEFI şekilde Linux Mint 19.2 Cinnamon 64 bit kurdum. .run dosyası ile NVIDIA driverini kurmak istiyorum. Birde onu kurduktan sonra Intel yerine NVIDIA kullanmak istiyorum oyunlarda. Şimdi den teşekkür ederim.
  189. EFI Shell

Playstation 2'nin Yüklenme Ekranındaki Küpler Neye Göre Geliyor?

Herkese merhaba. Ben bunu merak ettim. Bazı kişilerde beyaz küpler var. Diğer kişilerde sıradan. Bu neye göre oluyor?
  190. EFI Shell

Bozuk BIOS'um

Herkese selamlar. BIOS'umun ölü olduğunu göstereceğim. Gördüğünüz üzere 2 yıldır isimleri böyle. Galiba Windows 10 bozdu UEFI BIOS'umu. @Türkçesever attığınız Ubuntu 17.04 kurmayı önermiyorum olayı galiba bende Windows 10 olarak olmuş olmalı. Boot önceliğini ayarlasam acaba çalışır mı bilemem...
  191. EFI Shell

Windows Üzerinden Linux Kurmak

Herkese selamlar. Ben artık Linux Mint 19.2 Cinnamon kurmak istiyorum. Ancak BIOS bozuk ve nasıl kuracağımı bilmiyorum. Bilgisayarım uyumlu tamamen driverlara baktım. UEFI olarak kuracağım. Loop yöntemi dedikleri şeyi anlamadım. Galiba Legacy Windows kuranlardaki Etkin Birincil Bölüm olayı...
  192. EFI Shell

Kahramankazanda Olan Depremi Çankayada Hissetmek Mümkünmüdür?

Herkese merhaba. 5 dk önce ev 3 saniyeliğine sallandı. Ben dikmende oturuyorum. Afadın sitesine girdim ve 25 dk önce Kahramankazanda deprem olmuş. Bunu dikmende hissettimmi yoksa burada damı bir şeyler oldu?
  193. EFI Shell

Google Play Store Güncel Olmasına Rağmen Hala Eski Görünümde

Herkese merhaba. Sorunum başlıktaki gibi. Google Play güncel. Önbelleğini ve verilerini 10-15 kere silmeme rağmen hala eski. Çözümü nedir? Sürümü: 16.2.25-ALL [0] [PR] 263465627
  194. EFI Shell

Müziğini Bulamadığım Pepsi MAX Reklamı

Herkese iyi forumlar. Son zamanlarda kanallarda çıkan Pepsi reklamının müziğini arıyorum. Leys go şeklinde başlayıp o ooo şeklinde giden olan.
  195. EFI Shell

A10 Aldım. Sizce Doğru Kararı Verdim mi?

Herkese merhaba. 1299 TL'ye aldım. Memnunum fakat sizce doğru kararı verdim mi? Bütçe 1000-1300 TL'ydi.
  196. EFI Shell

Honor 8A Android 32 bit mi Kurulu?

Herkese selamlar. İnternette Redmi 7 vs Honor 8A videosu izledim. Adam AIDA64'den işlemciye bakıyor. Bir baktım ki Honor'da ARM64 V8 (32 bit mode) yazıyor. Şimdi bu 32 bit Android 9.0 Pie kurulu olduğu anlamına mı geliyor? 64 bit ROM var mı? Birde Redmi 7 64 bit Android mi yüklü?
  197. EFI Shell

American Megatrends 13 Kasım Doğum Günü Virüsünü Duyan Var Mı?

Herkese merhaba. İlginç bir olay olduğunu duydum. Her 13 Kasım'da bilgisayarı açtığınızda doğum günün kutlu olsun çalıyormuş. Bu olay 1993'te olmuş. Detaylı bilgi için: https://ami.com/en/tech-blog/the-amibios-birthday-mystery/ Ve birinin 1994 ya da 1995'te yazdığı e-posta...
  198. EFI Shell

Windows 7 Windows 10'daki Birkaç Programı Sildi

Herkese merhaba. Bu durum dün başıma geldi. Windows 7'ye geçmiştim. Açılırken C:,D: ve E:'yi denetleyeceğini söylüyordu. 10 saniye süre saydı bir tuşa basıp çıkmak için. Bende basmayıp bekledim. Sonra uzun süreceğini düşünüp kapattım. Sonra biraz Windows 7 kullandıktan sonra 10'a geçtim ve şok...
  199. EFI Shell

Seagate HDD'm Rahmetli mi Olmak Üzere?

Herkese merhaba. Sorum başlıktaki gibi. Size bir fotoğraf atacağım. Burada HDD'min ölmek üzere olduğunu mu söylüyor? Low level format işe yarar mı?
  200. EFI Shell

Windows 7 UEFI Destekliyor! İşte Kanıtı

Herkese merhaba. Başlıkta bahsettiğim gibi kanıtı elimde. Kendi bilgisayarımdan çektim. Çift işletim sistemi olarak kurdum. Fotoğraf:
  201. EFI Shell

BIOS Flashlama

Herkese iyi forumlar. BIOS Flashlamak istiyorum belki BIOS'a girememe sorunum çözülür diye. BIOS'um öncelikle Phoenix SecureCore Tiano UEFI'dir. Güncellemenin içinde yedek buldum. İçinde 44CN43WW.cap adında BIOS yedeği, birde benioku dosyası mevcut. Yazan ise şu: "This readme file is used for...
  202. EFI Shell

Ülkemizde Ki UEFI Sorunu

Herkese selamlar. Öncelikle belirteyim ki ülkemizi kötülemek amaçlı konu açılmamıştır. İnternete girdiğinizde "UEFI format" yazdığınızda karşınıza genellikle şu kanallar çıkar. burakzeytinci, Technopat vb. Bu ikisinden örnek vereyim. Şu Technopat'ın yönetcisi Recep Baltaş benim laptobumda...
  203. EFI Shell

Adobe Premiere Pro CC 2019 Deneme Süresi Dolmadan Bitti Demesi

Herkese merhaba. Sorunum başlıktaki gibi. Yeni hesap açtım. Premiere Pro'yu kaldır kur yaptım. Deneme sürem 7 gün olmasına rağmen Premiere'yi açınca deneme süresi doldu diyor.
  204. EFI Shell

LG 42LV3550-ZB Bazenleri Sinyal Yok Diye Yalan Söylemesi

Herkese merhaba. Teledünya kullanıcısıyım. Set üstü kutum bozulmuştu. Bende modül kiraladım. Ancak nadiren şöyle bir sorun oluyor. TV'yi açtığınızda böyle tv kasdığı zaman kanal değiştirince sinyal yok diyor. Kapatıp açınca düzeliyor fakat bu sorun beni sinirlendiriyor. Saçma bir sorun. Sizce...
  205. EFI Shell

Dizüstülerde Video BIOS Anakartta mı?

Herkese selamlar. Bu soruyu düşündüren dört şey vardı. Birincisi arkadaşımın dizüstüsü Asus N53JF idi. UEFI kurulumda SSD'sini GPT yapmıştık ve kurulumda %1'de BSOD vermişti. BIOS update yapalım demiştik ve sürüm notlarında NVIDIA VBIOS update yazıyordu. İkincisi ise kendi bilgisayarıma...
  206. EFI Shell

Sony KV-30HS420 Nasıl HD Bir CRT TV Olabiliyor?

Herkese merhaba. Sorum başlıktaki gibi. Ben CRT'lerde HD olduğunu bilmiyordum.(zaten birkaç model HD'miş) Bu Sony TV nasıl HD olabiliyor? Bunun patlama olasılığı yüksek değil mi? 1 tane HDMI var. Sizce nasıl yapmışlar?
  207. EFI Shell

Lenovo V570c için İntel Core İ7 Önerisi

Herkese merhaba. Laptobum için CPU arıyorum. 4 çekirdekli CPU. Herhalde soket BGA1023 olmalı. Önerebileceğiniz CPU var mıdır?
  208. EFI Shell

Linux Mint 19.1 Cinnamon Oyun Tavsiyesi

Herkese selamlar. UEFI şekilde Linux Mint 19.1 Tessa kurdum. Güncellemeleride kurdum. Şimdi oyun oynamak istiyorum. Ancak Trigger Rally dışında yarış oyunu bulamadım. Wine kurup OpenGL oyunları oynamak istiyorum. Hangi yarış oyunları OpenGL'ye sahip?
  209. EFI Shell

Arrandale Mimarili İşlemciler UEFI Destekler mi?

Herkese merhaba sorum başlıktaki gibi. Arrandale işlemciler UEFI destekler mi? Arkadaşımda Asus N53JF laptop var ona format atacağız. O yüzden sordum. Bir de kuzenimde HP Pavilion G6 var. O da Arrandale işlemcili. O da destekler mi? Asus N53JF: İ5 460M HP Pavilion G6: İ5 480M 1564147946 Pardon...
  210. EFI Shell

Windows XP X64 Edition Dual boot yapma

Herkese selamlar. Setup.exe ile nasıl kurabilirim? Windows PE modunda(kurtarma seçenekleri,kurulum) buralarda açarsak kurulum farklı olarak açılır mı? Tabiki de bunu yapmadan önce UEFI'den düşürmem gerek. HDD'mi önce GPT'den MBR yapmalıyım. ISO dosyasının içine AHCI driverini entegre edeceğim...
  211. EFI Shell

Windows Vista Mavi Ekran Sorunu

Herkese iyi forumlar. Windows Vista SP2 Ultimate 64 bit UEFI dual boot yaptım. Setup.exe'yi açtım partition'lardan birini seçtim. Sonra kurulum yeniden başladı 2 saniyede Windows Kur'u seçti. Sonra 0x0000001e verdi. İnternette baktım UEFI kurduğumuzdan oluyormuş. Minidump kaydetmiyor ve otomatik...
  212. EFI Shell

Windows Server 2019 1903 Nereden İndirilir?

Herkese iyi günler. Bana orijinal olma şartı ile Windows Server 2019 1903 ISO arıyorum. Sadece docs.microsoft.com'un dediğine göre sadece SAC sürümünde varmış. İnternette bir türlü bulamadım.
  213. EFI Shell

Rendition'ı Bilen Var mı?

Herkese selamlar. Hiç bu markayı bilen var mı? 3DFX gibi kendi API'leri var. Logosu: Bu da Vérité V2200 VBIOS'u:
  214. EFI Shell

Neden 1.Nesil ve 2.Nesil İntel İşlemcilerde Sadece UEFI Boot Etme Var?

Herkese merhaba. Sorum başlıktaki gibi. Ben 2.nesil CPU kullanıyorum. BIOS'ta UEFI hakkında ayar yok ama UEFI kullanıyorum. Neden 1. ve 2.nesillerde ayarı vb. çoğunda bulunmuyor?
  215. EFI Shell

Cedarview İşlemcilerde UEFI Desteği var mı?

Herkese merhaba. Başlıkta olduğu gibi. Cedarview işlemcilerde UEFI desteği var mı? Elimde Lenovo İdeacentre Q180 var. İşlemcisi İntel Atom D2700. Cedarview mimarili ve UEFI desteği olup olmadığını bilmiyorum. 1563786927 Cevap: Evet var ve bu bilgisayara kuruldu: Lenovo Ideacentre Q180 2GB RAM...
  216. EFI Shell

Huawei Y5 2019 VS Honor 8A

Herkese merhaba. Başlıkta belirttiğim telefonlardan hangisi daha iyi?
  217. EFI Shell

General Mobile E Tab 5 BIOS'a Nasıl Girebilirim?

Herkese merhaba. Ben Android 8.0 kuracağım.Bu cihazda nasıl BIOS'a girilir? Not: Rom atmak istemiyorum. Şu anda Android 5.1 ROM'unu kullanıyorum.
  218. EFI Shell

6500 TL Sistem Toplama

Herkese merhabalar. Sizce bu sistem alınır mı?(Kendim topladım): (Bu arada PUBG GTA 5 vb. oynamayacağım. Yalnızca render, edit ve sanal makinede kullanacağım.)
  219. EFI Shell

Benim Laptobumun BIOS'u Ölmüş müdür?

Herkese merhaba. Benim sorunum laptobum BIOS'a girmiyor. BIOS pilini çıkarıp taktım hatta takmadan çalıştırdım fakat BIOS açılmıyor. HDD'yi sökünce bile BIOS'a girmiyor. Önceden HDD'yi sökünce giriyordu. Artık o yöntem ile de girmiyor. Laptobum Lenovo V570c.
  220. EFI Shell

Neden Türkiye'ye Yeni Scenic Gelmiyor?

Merhaba. Sorum başlıktaki gibi. Neden ülkemize Scenic gelmiyor?
  221. EFI Shell

Wine For Android Maalesef Durdu Sorunu

Herkese selamlar. Öncelikle sitesinden ARM olanını indirdim kurdum. Sonra açtım ve dosyalar yüklendiğinde duruyor. Cihaz: General Mobile E TAB 5 OS: Android 5.1 Lollipop
  222. EFI Shell

İzoly VS Turbox Sizce Hangisi Daha İyi?

Merhaba. Öncelikle belirteyim. Ben bu ikisinide alamayacağım. Yalnızca görüşlerinizi merak ettiğim için açtım. Çoğu kişi 1000 TL'ye İ7 var diye alıyor. Bazıları ofis için. Sizce hangisi daha iyi? Bence İzoly. Burada kötüyle kötünün arasında seçim yapıyoruz.
  223. EFI Shell

Bu MSI V Class Anakartın Modeli Nedir?

Herkese merhaba. Bizde 5 yıl öncesine kadar MSI anakartlı PC vardı. Ben anakartın modelini merak ettim. Şöyleydi. Turuncu renkli V Class logosu ve İntel soketliydi. PLGA775 ya da LGA775 olabilir. İşlemci İntel Pentium Dual Core'du. ATX uyumluydu.
  224. EFI Shell

LGA775 Ve PLGA775 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkese merhaba. Ben bu iki soketin arasındaki farkı merak ediyorum? Nedir acaba. Ve ikisi birbirine oluyor mu? Chipsetleri farklı mıdır? Şimdiden herkese teşekkürler.
  225. EFI Shell

1000-1300 TL Telefon Önerisi

Herkese öncelikle selamlar. Aklımda 3 telefon mevcut. Huawei Y5 2019, Huawei Y6 2019 ve Samsung Galaxy M10. Ben Samsung Galaxy M10'u düşünüyorum. Sizce nasıl? Bu arada tekno kredi ya da taksitle alacağım.
  226. EFI Shell

Orijinal Microsoft'tan Windows Server 2003 R2 SP2 X86 ve x64 Standart Edition İndirme Linkleri

Herkese öncelikle selamlar. Buyurun orijinal linkler (18 Nisan 2024 tarihinde denendi. Hâlâ duruyor): 64 Bit 1.disk: http://download.microsoft.com/download/F/9/D/F9DA93F8-2814-4B9B-A6A1-EA9B6B7E8BD6/X13-05825.img 64 bit 2.disk...
  227. EFI Shell

Orijinal Olarak Windows 10 Pro for Workstations Nereden İndirilir?

Herkese öncelikle iyi günler. Ben orijinal Microsoft'tan ISO'sunu arıyorum. Nereden bulabilirim?
  228. EFI Shell

UEFI Hakkında Bilinmeyenler ve Yanlış Bilinenler

Herkese öncelikle selamlar. Burada yanlış bilinen ve bilinmeyen yönleriyle UEFI'yi anlatacağım. Yanlışım varsa lütfen yorumlarda bildiriniz. 1)Açılımı Unified Extensible Firmware İnterface'dir 2)Hedef disk düzeni GPT(GUID Partition Table)'dir 3)UEFI spesifikasyonunun sonuncusu Mart 2019'da...
  229. EFI Shell

Harici HDD'ye VMware'den Windows 10 UEFI Kurmak

Herkese öncelikle selamlar. İnternetten SATA TO USB3.0 dönüştürücü aldım. Laptobum BIOS'a girmediğinden. Başka bir bilgisayara geçtim ve Windows kurulumunda USB ile kurulamayacağını söyledi. Birisi Vmware Workstation ile kurulabileceğini söyledi. Cidden kurulur mu? Kurulursa uyumsuz driverlar...
  230. EFI Shell

BIOS Kodlama

Herkese öncelikle selamlar. Benim bu konuyu açma sebebim İntel VT-X. Benim bilgisayarım BIOS'a girmiyor. Bende düzelir diye sıfırladım. Ancak sıfırlanıp sıfırlanmadığını bilmiyorum. Benim bilgisayarımda devre dışı olarak geliyor. UEFI olarak Windows 10 Pro kurduktan sonra kontrol edeceğim görev...
  231. EFI Shell

Vestel 22PF5065 LED TV Seri Numarası Öğrenme

Arkadaşlar önceliklere herkese kolay gelsin. Benim elimde başlıkta belirttiğim üzere bir Vestel TV mevcut. Şimdi ben hiç TV'ye güncelleştirme kurmadım ancak güncelleştirme varmış. Vestel Driver.com'dan indirmek için seri no şart. TV Anakartı: MB82