Windows 7 UEFI Destekliyor! İşte Kanıtı

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Herkese merhaba. Başlıkta bahsettiğim gibi kanıtı elimde. Kendi bilgisayarımdan çektim. Çift işletim sistemi olarak kurdum. Fotoğraf:
Adsız.jpg

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,036

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Normalde UEFİ değildi sonradan düzenledikleri için UEFİ oldular bende de var Ultimate sürümü UEFİ kuruluyor açılış kapanış hızları güzel ama artık Windows 7 kullanılmaz.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Normalde UEFİ değildi sonradan düzenledikleri için UEFİ oldular bende de var Ultimate sürümü UEFİ kuruluyor açılış kapanış hızları güzel ama artık Windows 7 kullanılmaz.
Hayır her zaman UEFI'ydi. Windows Vista RTM ile UEFI geldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Açılış süresi ne durumda?
Bir de bunu keşfetmek için birazcık geç kalmadınız mı? ?
Legacy ile aynı.

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Hayır her zaman UEFI'ydi. Windows Vista SP1'de UEFI geldi.

Legacy ile aynı.

Bunlar normalde Legacy'di eski tip yani sonradan Uefi yaptılar ben kaç sene Windows 7 kullandım hiç Uefi yoktu el değmemiş ilk Windows 7 sürümü vardı ben de sadece Legacy kuruluyordu şuan elim de güncel Windows 7 var Uefi kuruluyor çünkü dosya yapısını değiştirdi adamlar oynadılar ISO'lar ile.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Buyrun linki:

Bununla kurdum ve içine bootx64.efi ESD sıkıştırması yok ve ellemedim.

Bunlar normalde Legacy'di eski tip yani sonradan Uefi yaptılar ben kaç sene Windows 7 kullandım hiç Uefi yoktu el değmemiş ilk Windows 7 sürümü vardı ben de sadece Legacy kuruluyordu şuan elim de güncel Windows 7 var Uefi kuruluyor çünkü dosya yapısını değiştirdi adamlar oynadılar ISO'lar ile.
Dediğim gibi Windows Vista RTM ile geldi UEFI desteği.

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821

Bende var zaten rahat ol benim arşiv Windows ISO dolu hep sürekli format attığım için deniyorum Windows 7'de yoktu UEFİ emin ol yoktu diyorum ya ilk çıkan Windows 7 DVD'si ve ISO'su vardı bende sadece Legacy kuruluyordu UEFİ kurulum ekranı bile gelmiyordu windows diski yükleyin ve yeniden başlatın diyordu yani UEFİ sistemi yoktu.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Bende var zaten rahat ol benim arşiv Windows ISO dolu hep sürekli format attığım için deniyorum Windows 7'de yoktu UEFİ emin ol yoktu diyorum ya ilk çıkan Windows 7 DVD'si ve ISO'su vardı bende sadece Legacy kuruluyordu UEFİ kurulum ekranı bile gelmiyordu windows diski yükleyin ve yeniden başlatın diyordu yani UEFİ sistemi yoktu.
UEFI yazmadığınız için ve o DVD'ler legacy olarak yazıldığı için olmasın?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Rufus ile UEFİ yazılmıyor zaten MBR yazıyor GPT yazmıyor.
Rufus UEFI yazıyor siz bilmeden konuşuyorsunuz. O kadar fazla UEFI Windows 10,8.1 ve 7 yazdım GPT seçince UEFI kurulum açılıyor ve kuruluyor.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Rufus UEFI yazıyor siz bilmeden konuşuyorsunuz. O kadar fazla UEFI Windows 10,8.1 ve 7 yazdım GPT seçince UEFI kurulum açılıyor ve kuruluyor.

Tamam hocam siz biliyorsunuz. İlk çıkan Windows 7'ler de UEFİ desteği yoktu sonradan modifiye ettiler eklediler herşeyi. Anlamak istemiyorsunuz.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Tamam hocam siz biliyorsunuz. İlk çıkan Windows 7'ler de UEFİ desteği yoktu sonradan modifiye ettiler eklediler herşeyi. Anlamak istemiyorsunuz.
Ben anlıyorum. Microsoft'un UEFI hakkında PowerPoint sunusu vardı orada bile yazıyordu. docs.microsoft.com da bile yazıyor. Wikipedia ya bile bakabilirsiniz.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
UEFI class 1: Legacy BIOS with UEFI code (Uyumluluk Destek Modülü (CSM) modunda çalışan bir UEFI sistem; sadece BIOS içinde "UEFI" var. UEFI önyüklemesini desteklemez)
Benimki destekliyor. Ben UEFI kullanıyorum. GPT diskten .efi dosyası açarak boot edebiliyor. Ancak Windows 7 sadece UEFI GPT olarak winload.efiden boot ediyor o kadar.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Verdiğim linkleri bir incele istersen. Ben sadece bir özetini geçtim. ;)
Peki benimki sınıf 3'mü UEFI Forum'a göre?

UEFI class 1: Legacy BIOS with UEFI code (Uyumluluk Destek Modülü (CSM) modunda çalışan bir UEFI sistem; sadece BIOS içinde "UEFI" var. UEFI önyüklemesini desteklemez)
Wikipedia'dan önceden 5 kere tekrar tekrar okumuştum. UEFI servislerinin komutları bile yazıyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Peki benimki sınıf 3'mü UEFI Forum'a göre?

Wikipedia'dan önceden 5 kere tekrar tekrar okumuştum. UEFI servislerinin komutları bile yazıyor.
O nasıl oluyor? Belkide bende UEFI Boot logo, secure boot ve fast boot olmama sebepi budur. Sadece Windows 8 ve üstünde UEFI'de bende hız ciddi şekilde fark ediyor.

Sınıflar tersine aslında; en alt sınıf 0 (sadece BIOS) sonra 1, 2, 3 (en üst sadece UEFI)
Seninki sınıf 1
Benimki hangisi oluyor sıraya göre kafam karıştı. UEFI olup legacy arayüz olan mı?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Win Xp`yi virüsü aşırı derecede kolay kapmasına göre Terkettim.
Win 7 yi aşırı derece tez hızlı şiştiğine göre Terkettim. ( 6 aya pert oluyor malesef sistem yavaşlamaya başlıyor )
Win 8 denedim bir başkasında ilk başlarda çıktığında çok övuyorlardı. Aman diyim hiç bulaşmayın. Baştan sona Özürlü sistem. :D
Win 10 yeni çıktığında Hala 7 kullanıyordum şeytan dürttü Win 8 in en son versiyonun indir dene. Bir baktım Win 8.1 Pro 9600 versiyonu Final. Heh işte deniyim bakıyım dedim. Win 8 versiyonun baya toparlanmış hali. Hatta Win 7 den bile Stabil ve şişmeyen virüs kolay kolay kapmayan bir sistem. Pentium 4 sistemimi bile şaha kaldırdığına göre.
Win 10 masalı bittiğinde Final sürümünü deniyecem bide.

Win 10 denedim daha sonra. HDD Kullanımı sürekli 100% kaldığına göre sistem yavaşlıyordu. buna göre Terkettim Çözümü şimdide yok bence çünkü Win 10 altyapısını SSD disklere göre uyumlu yapmışlar. İşletim Sisteminin altyapısında yazma okuma hızı HDD disklerde Darboğaza neden oluyor ve 100% kullanım hiçbir şekilde aşağıya inmiyor. Buda bilgisayarın 70% yavaşlamasına neden oluyor.

Yani diyeceğim o ki Win 7 kullanırsın anlarım iyi hoş sistem ancak 1 yılı aynı sistemle geride bıraktığında Bilgisayarın 50 % ve çoğu performansını da kaybetmiş olursun.

2 Yıl olalı 8.1 sistemin Final sürümünü kullandım zamanında. İlk sistemi kurduğum günkü gibi performanslı çalışıyor. Performans kaybı ve tekleme hissi yani dur bir saniye düşünüyüm gibi hiss yaşamamışım şuana kadar.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Win Xp`yi virüsü aşırı derecede kolay kapmasına göre Terkettim.
Win 7 yi aşırı derece tez hızlı şiştiğine göre Terkettim. ( 6 aya pert oluyor malesef sistem yavaşlamaya başlıyor )
Win 8 denedim bir başkasında ilk başlarda çıktığında çok övuyorlardı. Aman diyim hiç bulaşmayın. Baştan sona Özürlü sistem. :D
Win 10 yeni çıktığında Hala 7 kullanıyordum şeytan dürttü Win 8 in en son versiyonun indir dene. Bir baktım Win 8.1 Pro 9600 versiyonu Final. Heh işte deniyim bakıyım dedim. Win 8 versiyonun baya toparlanmış hali. Hatta Win 7 den bile Stabil ve şişmeyen virüs kolay kolay kapmayan bir sistem. Pentium 4 sistemimi bile şaha kaldırdığına göre.
Win 10 masalı bittiğinde Final sürümünü deniyecem bide.

Win 10 denedim daha sonra. HDD Kullanımı sürekli 100% kaldığına göre sistem yavaşlıyordu. buna göre Terkettim Çözümü şimdide yok bence çünkü Win 10 altyapısını SSD disklere göre uyumlu yapmışlar. İşletim Sisteminin altyapısında yazma okuma hızı HDD disklerde Darboğaza neden oluyor ve 100% kullanım hiçbir şekilde aşağıya inmiyor. Buda bilgisayarın 70% yavaşlamasına neden oluyor.

Yani diyeceğim o ki Win 7 kullanırsın anlarım iyi hoş sistem ancak 1 yılı aynı sistemle geride bıraktığında Bilgisayarın 50 % ve çoğu performansını da kaybetmiş olursun.

2 Yıl olalı 8.1 sistemin Final sürümünü kullandım zamanında. İlk sistemi kurduğum günkü gibi performanslı çalışıyor. Performans kaybı ve tekleme hissi yani dur bir saniye düşünüyüm gibi hiss yaşamamışım şuana kadar.

Sen ne yazdın ne anlattın ben anlamadım.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Yani diyeceğim o ki Uefi desteği olursa ne olur? Zaten işletim sistemi 6 aya kendisi şişip yavaşlıyor.
Ben Windows 7 kullanmıyorum. Windows 10 kullanıyorum. Can sıkıntısında çift işletim sistemi olarak kurdum.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Buyrun linki:

Bununla kurdum ve içine bootx64.efi ESD sıkıştırması yok ve ellemedim.

Dediğim gibi Windows Vista SP1 ile geldi UEFI desteği.
Şimdi Ben de başka bir windows kurulu ben bu linkten yükleyip onu usb ye yazdırıp kurabilirim değil mi bir de normalde microsoftun sitesinde key istiyor ya biz bu linkten ind8rirken neden istemiyir

Bu microsoft.com olan orijinal demi

Turbodr

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
23
Şimdi Ben de başka bir windows kurulu ben bu linkten yükleyip onu usb ye yazdırıp kurabilirim değil mi bir de normalde microsoftun sitesinde key istiyor ya biz bu linkten ind8rirken neden istemiyir

Evet, orijinal ve ürün anahtarı atlanıyor.

Çöpc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Yeni katılınca başlık açamıyoz mu çok önemli bir sorunum varda

Çöpc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Neyse madem başlık açamıyom buraya sorayım değerli insanlar ben ne zaman oyuna girsem normal renkler tersine dönüyor al tab yapınca orjinal renk gözüküyor bu konudan çok muzdaribim oyun oynayamıyom mesela renk kırmızıysa bana mavi gözüküyor