Dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor

Bu konuyu okuyanlar

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İslami bir konuda Oda TV'yi kaynak gösteren arkadaş kafan mı güzel :D

Haram ve Helal Konusu Yoruma Açık Değildir...
Bencesi Sencesi yoktur...

Bir konu hakkında önce Kur'an-ı Kerim'e bakılır.
Burada cevap bulunmaz ise Peygamber efendimizin uygulamalarına ve sözlerine bakılır.
Eğer burada da yok ise bu kez İslam Alimlerinin birlikte verdikleri hükümlere bakılır.
Ama bu 1 -2 alim değil aynı asırda yaşayan neredeyse tüm Alimlerin o konu hakkında ittifak etmesini gerektirir. Yani kolay mesele değil...
O İslam Alimi dediğimiz kişiler de bu günün Yaşar Nuri'si Zekeriya Beyaz'ı gibi isimler değil dikkat ediniz...

Yine Helal Haram konusunda şöyle bir husus vardır.
Dinler insanların mantıkları üzerine kurulmamıştır.
Allah nasıl istediyse öyle kurulmuştur. Bu yüzden bana şöyle mantıklı geliyor, bana şöyle mantıksız geliyor diye hüküm verilemez.
Din Allah'ın dinidir. O nasıl emrettiyse öyledir.

Helal ve Haram konusunun bu kadar ciddi olmasının bir diğer boyutu da şudur.
Eğer Haram olan bir şeyin haram olduğunu bildiğiniz halde yaparsanız Günahkar olursunuz.
Örneğin Dinen içki içmek haramdır. Bunu bilirsiniz ama yine de içki içmeye devam edersiniz. Bu durumda İçki İçmenin günahını alırsınız.
Ama İçki içmek Haram değildir derseniz kendinizi Allah yerine koyup Allah'ın verdiği hükmün tam tersini söylemiş olduğunuzdan dinden çıkarsınız.
Bu yüzden Helal olan bir şeye Haram demek, Haram olan bir şeye Helal demek insanı dinden çıkarır.
İnkar etmeden uygulamak ise sadece günaha sokar ve eğer bir gün kalben pişmanlık duyarsanız Af kapısı da açıktır.

Bu yüzden bilmediğiniz konularda mantık yürütüp hüküm vermeye çalışmayın...
Hükmü beğenmiyorsan günahına razı olur uygulamaya devam edersin...
O senin bileceğin iş... Cezasını sen çekersin...

İslam diyince neden cemaatçiler atılıyor öne, anlamıyorum. Onlar herşeyin en doğrusunu bildiğini mi zannediyorlar yani ? Bu kadar basit mi. Kendilerine kılıf giydirip (somut ve soyut anlamda) birşey olduklarını falan mı düşünüyorlar kendi kafalarında ?

Ayrıca kafam güzeldir değildir o beni ilgilendirir.

Ve son olarak, bu insanlar ;
Nerede yetişmişlerdir? Bunların inleri neredeydi nasıl bizim hayatımıza karıştılar diye düşünmemek mümkün değil? Her akşam tv de bilim kanallarını izliyorum Hayretler içindeyim dünya neyin peşinde biz nerelerdeyiz. Bu ülkenin üstüne aklını alan bir ilaç döküldüğüne inanıyorum. Binlerce araştırma ve keşif günümüzden 30 yıl sonra kullanılacak teknolojiler müthiş araştırmalar ve bunlara yatırılan paralar.Bilime verilen değer. Bu ülkelerin Bilimadamına verdiği değer beni hem şaşırtıyor hemde çok üzüyor. Hepimizin beynini uyuşturuyorlar çocukları bitiriyorlar bizi düşünemez hale getirdiler. Ucuz tartışmalar çağdışı konuşmalar bunların büyük başlıklarla medyada yayınlanması Sürekli geriye dönüş mesajları resmen korku ülkesinde yaşadığımız gerçeği beni çok ürkütüyor. Çağ elimizden akıp gidiyor biz düşünemez olduk. "Türkiye o bu ülkenin sosyolojik oyunlarını oynadığı bir deney ülkesi konumunda".

Silkinmek gerek ama nasıl?

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Tesis falan olması iyi de heykelin yapılması gerekdsiz o heykele edilecek masrafla daha iyi şeyler yapılabilir. Hiç sevinmedim tesis falan olacakmış ona lafım yok ama heykel ne alaka kardeşim Ataya saygı heykelini yapmakla mı oluyo doğrularını alırsınız olur biter (ne demek doğrularını demeyin Peygamber Sav da hata yapabildiğine göre Ata mı hata yapamayacak)
dinle ataturkü kıyaslayıp kargasa cıkarmak ıstıyosan burası sana gore bır yer degıl

---------- Post added at 14:04 ---------- Previous post was at 14:00 ----------

ayrıca belirtmek isterim bundan sonra AtatÜrk hakkında yıkıcı aleyhine vb çıkar amaclı yazılar e-polise bıldırılicek.bknz:http://forum.shiftdelete.net/atatur...k-konular-ve-yapilacak-yorumlar-hakkinda.html

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İslam diyince neden cemaatçiler atılıyor öne, anlamıyorum. Onlar herşeyin en doğrusunu bildiğini mi zannediyorlar yani ? Bu kadar basit mi. Kendilerine kılıf giydirip (somut ve soyut anlamda) birşey olduklarını falan mı düşünüyorlar kendi kafalarında ?

Ayrıca kafam güzeldir değildir o beni ilgilendirir.

Ve son olarak, bu insanlar ;
Nerede yetişmişlerdir? Bunların inleri neredeydi nasıl bizim hayatımıza karıştılar diye düşünmemek mümkün değil? Her akşam tv de bilim kanallarını izliyorum Hayretler içindeyim dünya neyin peşinde biz nerelerdeyiz. Bu ülkenin üstüne aklını alan bir ilaç döküldüğüne inanıyorum. Binlerce araştırma ve keşif günümüzden 30 yıl sonra kullanılacak teknolojiler müthiş araştırmalar ve bunlara yatırılan paralar.Bilime verilen değer. Bu ülkelerin Bilimadamına verdiği değer beni hem şaşırtıyor hemde çok üzüyor. Hepimizin beynini uyuşturuyorlar çocukları bitiriyorlar bizi düşünemez hale getirdiler. Ucuz tartışmalar çağdışı konuşmalar bunların büyük başlıklarla medyada yayınlanması Sürekli geriye dönüş mesajları resmen korku ülkesinde yaşadığımız gerçeği beni çok ürkütüyor. Çağ elimizden akıp gidiyor biz düşünemez olduk. "Türkiye o bu ülkenin sosyolojik oyunlarını oynadığı bir deney ülkesi konumunda".

Silkinmek gerek ama nasıl?

Sen 4 Milyon Tl gibi büyük bir parayı Bilime teknolojiye AR.GE ye harcamak yerine gidip Dünyanın En Büyük Atatürk Heykelini yapıp Atatürk'ün büyüklüğünü kanıtlayacağım gibi abuk subuk şeylere harcarsan daha bu şeylerden çok şikayet edersin...

İkincisi Cemaatçiler diye herkesi yaftalıyorsun ama bana kalırsa Atatürk'ü bir lider olarak sevenleri tenzih ederim ancak Atatürk'ü ilahlaştırıp tapanlar da bir ayrı cemaat oluyorlar... Başka bir cemaat de Atatürk'ü kendilerine siper yapıp Atatürk isminin dokunulmazlığından yararlanıp her türlü pisliği çevirenler... Başka bir cemaat de kendilerinin hiç bir özelliği olmadığı halde Sadece Atatürk'ü sevdiklerini iddia edip toplumda bir yer edinmeye çalışan ve ellerinden geldiğince kadrolaşma yoluna giden bir cemaat... Başka bir cemaat de ki bu içlerinde ne tehlikeli cemaat bu ülkenin değerlerine, inançlarına saldırıp kendilerini bu ülkenin kimyasını bozup tamamen dinsiz bir toplum yaratma derdine giren bunu yaptıklarında kendi üzerlerine gelinmesin diye bunu Atatürkçülük ve Çağdaşlık adı altında yapan cemaat...

Artık mızrak çuvala sığmıyor...
Kim Atatürk'ü gerçekten seviyor, Kim Atatürk'ü kullanıyor, Kim Atatürk'ü kendine siper haline getiriyor hepsi ortaya çıkıyor...
Bu ülkede dilediğin gibi at koştur birisi hop kardeşim ne yapıyorsun dediğinde Atatürk diye slogan at akan sular dursun dönemi bitti.

Gerçekten Atatürk'ü sevenler zaten beni anlar... Onlar da Atatürk'ün böyle belli kesimler tarafından kullanılmasından rahatsız oluyorlardır...
Özellikle DİN DÜŞMANLARININ, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN, TÜRK İSLAM TARİHİNİN, Karşısında olanların bunu yaparken ATATÜRK'ü paravan olarak kullanıp ATATÜRK'ü de sanki bu değerlerin düşmanıymış gibi sunmalarının ATATÜRK'e en büyük düşmanlık olduğunun farkındadırlar...

Bu ülkede neden Dini bir Konu tartışılırken neden karşısına birileri Atatürk'ü çıkarıyor...
Neden Atatürk tartışılırken birileri karşısına DİNİ çıkarıyor bu iyi düşünün!

Kim bu denklemi kurdu?
Bunu sorgulayın!

İnsanları hemen Atatürk düşmanı diye yaftalayacağınıza Atatürk nasıl dinin karşısına bir argüman olarak sunuldu bunu düşünün!

Adamın sözleri hoşuna gitmeyince hemen sen Atatürk düşmanısın diye yaftalayıp üste çıkmak eskidendi...

Bu arada cemaatçi falan değilim cemaatle de en ufak bir işim olmaz...
Tanımadığın birini kafadan cemaatçi diye hemen bir kalıba sokma...

Ben kendi fikirleri olan ve bunu konuşabilen bir insanım...

falanca derneğin, falanca cemaatin, falanca yazarın, falanca TARAFSIZ KAYNAĞIN (insan olan tarafsız demeye utanır!) sözcüsü, sorgulamaksızın biat edicisi değilim...

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Birileri amaçlarına ulaşarak bizim Atatürk hakkında Din hakkında türban hakkında çağdaşlaşma hakkında bilim hakkında terör hakkında boşa tartışıp çözüm üretemediğimizin farkına varmış'ki sürekli yeni şeyler ekleniyor zihnimiz sözde algılıyor bazı şeyleri ama uygulamaya dökemiyoruz çözüm üretemediğimiz için tartışma soruna dönüşüyor bu toplumumuzun genelinde olan bir sorun araba sürmeyi teorik olarak bilsen bile sürmeden uygulamaya geçmeden kendinden emin olup geliştiremezsin konudaki yorumlarda öyle biri bir şey söylüyor öbürü ona karşılık veriyor hemen. Kimseden daha şu yorumu duymadım doğru düzgün hmm arkadaşım ben bu açıdan olaylara hiç bakmamıştım biraz bu konu üzerinde düşüneyim. Herkes yorumlarla birbirine saldırıyor kimsenin fikrini kolay kolay değiştiremezsiniz buradan ne kadar kaynak gösterseniz'de kişi genelde kendi bildiğini okur biraz ön yargıları yıkıp sorgularsak empati kurarsak çözüm üretme yoluna'da gidebiliriz genel anlamda.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
atatürk ile ilgili birşey konuşulduğunda niye din muhabbeti de açılır anlamış değilim. adam bize farklı bir yaşamı öğretti. batının modernliği ile kültürümüzü birleştirdi. tabiki heykeli yapılacak. hatta keşke istanbul' daki adaların birine yapılsa da boğazdan geçen her yabancı gemi mustafa kemal paşanın büyüklüğünü görse.

ayrıca, boşa giden para o heykel değil, istanbul' un sadece %7 tarifiğini hafifletecek 3. boğaz köprüsüne harcanacak paradır.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
dinle ataturkü kıyaslayıp kargasa cıkarmak ıstıyosan burası sana gore bır yer degıl

---------- Post added at 14:04 ---------- Previous post was at 14:00 ----------

ayrıca belirtmek isterim bundan sonra AtatÜrk hakkında yıkıcı aleyhine vb çıkar amaclı yazılar e-polise bıldırılicek.bknz:http://forum.shiftdelete.net/atatur...k-konular-ve-yapilacak-yorumlar-hakkinda.html

Atatürkte bi insandı. Hataları elbette olmuştur. Biz o hataları değil doğrularını almalıyız demek Ataya hakaret mi? Yoksa gerçek Ata sevgisi mi?

Bide biriniz Atayı sevmediğimi ilan etmiş. Nerden çıkarmış nasıl farkemişse büyük başarı ben o ilk mesajı Ata olsa ne yapardı 4 trilyonla die düşündüğümden söyledim. Tamam biraz sert olmuş olabilir. Ama ordan Ataya hakaret gibi bişeyi çıkarmakta kusura bakmayın ama Art niyetin dik alası. O kadar da uzun boylu değil.

Bir başkası bi konuda kaynak gösterdi die üyenin birini cemaatçilikle suçlamış. O suçlama yapan arkadaşa fazla suç bulmadım çünkü bu cemaatçiler din konusunda o kadar öne fırladılar ki sanki islam onların tekelindeymiş gibi o kadar çok haraket ettiler ki milletde dinle alakalı bişey dedi mi biri hemen cemaatçi damgasını vuruyo . Ne alakası var kardeşim hepimiz müslümanız. Müslümanlık cemaatçilik demek mi ? Yalnız kardeşim hadi o siteye cemaatçi dedin senin verdiğin kaynağın dinle alakası bile yok. Odatv kaynak olarak verilir mi dini bi konuda. Hadis ayet alimlerden bişey ortaya koysan tamam eyvallah ama kusura bakmada haklılık payın belki vardı ama artık o da yok. Odatv nin dinle uzaktan yakından alakasının olmadığını cenin halindeki bebek bile bilir.

Tankımızı uçağımızı gemimizi yapıyoruz diyen arkadaşa evet yapıyoruz ama sürekli üretim olmalı. Savunmada dışa bağımlı olur mu bi ülke.

Son olarak bana dinin hayatın içinde olmadığı veya olmayacağı bi alan gösterin bişey söyleyin. Ve unutmayın Kuranın ilk emri "OKU" dur.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Demeyi unutmuşum Atayı dinle kıyasladığım falan yok sadece Peygamber efendimiz hata yapabildiğine göre Atada yapabilir dedim hepsi bu.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Modern kelimesinin anlamı nedir diye sorsan kaç kişi tam anlamı ile söyler. Yada altı'nı şöyle dolduralım:Modernlik latin alfabesini kullanmakta mı ,yarı çıplak giyinmektemeki, zil zurna sarhoş olmak mı, islam dininin düşmanı olmak mı ; çünkü modernlik yada çağdaşlık diye daytıtılan saçmalıklar bunlar .Bazı insanlara söylüyorun atık karşınızda koyun sürüsü yok düşünen sorgulayan yargılayan bireyler var bize dayatılan her türlü rezilliğe dur diyen düşünen insanlar var.Her ne kadar bizi yönetenler farketmesede toplum artık daytılan hiçbir şeyi kabul etmiyor.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
@erenberk üzülerek söylüyorum bende araştırmadan okudum bu konuyu... İlk okuyunca bende adam sadece buna onca para vermiş zannettim. GURUR DUYDUM ! Birde senin araştırmalarını okuyunca daha da gurur duydum. Heykeli yaptıran o mert insan, gerici insanlara sesimizi duyuracak "DUYARLILIĞA" sahip bence.. Kim ne derse desin, kim neyi atıp tutarsa tutsun,... "OSMANLI" diye yanıp tutuşan insanlar size sesleniyorum: " Osmanlı nasıl yönetiliyordu ? Osmanlı da kurallar var mıydı çağdaş olarak? Demokrasiden söz edebilir MİSİNİZ?

Ne yaptı M. Kemal Atatürk; demokrasiyi, CUMHURİYETİ getirdi, ne yaptı, çağdaş bir anayasa getirdi, öyle kendini din adamı sanan insanların kendi sözlerini (tövbe haşa) Kur'an'da geçer gibi halka aşılamadı, ne yaptı, kendini bizden FARKLI GÖRMEDİ...

Ve bu kadar şeyden sonra eğer "HALA GEÇMİŞ"e geri dönmek isteyen varsa, başka sözüm yok..

Saygılar herkese..

---------- Post added at 02:15 ---------- Previous post was at 02:12 ----------

Sen önce gösterdiğin kaynağın "Nurcu"larla bağlantısı olup olmadığını kontrol et.

Aşırıcıların hepsinden nefret ettiğim gibi sen ve senin gibilerden de nefret ediyorum.
Arkadaşım biraz düşün öyle yaz !! Şimdi Osmanlıdaki düzen devam etseydi cumhuriyete mi saydıracaktın. Ki Osmanlıda rejim hep deişmiştir. Teokratik olmuştur yarı parlementer felan fulan. Yani şu anda Osmanlı adıyla devam edip cumhuriyete ya da başka bir rejime de dönmüş olabilirdik.Cumhuriyet insanları melek yapmaz. Bunlar sadece rejimdir. Devlet yapısını oluştururlar.
Ki koskoca Osmanlı hakkında konuşurken biraz düşün öyle yaz Osmanlı olmasaydı şu anda moğolistanda ya da sibirya da yaşıyor olacaktık. :) Osmanlı zamanın şartlarına uygun davrandı , gereğini yapmaya çalıştı olmadı. Bu osmanlıyı kötü yapmaz. Şimdi yeni bir rejim ortaya çıkar cumhuriyet giderse. Aynen devam et ve bu seferde cumhuriyete saydır. Ki bana göre bazı şeyler tartışılabilmeli Atatürkün o zaman getirdiği bazı şeyler o zamana uygun olabilir şartlar onu gerektirmiştir ama bir on sene sonra değiştirilebilirdi ama biz putlaştırdık ve Atatürk yaptıysa tamam.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Aşırıcıların hepsinden nefret ettiğim gibi sen ve senin gibilerden de nefret ediyorum.
Arkadaşım biraz düşün öyle yaz !! Şimdi Osmanlıdaki düzen devam etseydi cumhuriyete mi saydıracaktın. Ki Osmanlıda rejim hep deişmiştir. Teokratik olmuştur yarı parlementer felan fulan. Yani şu anda Osmanlı adıyla devam edip cumhuriyete ya da başka bir rejime de dönmüş olabilirdik.Cumhuriyet insanları melek yapmaz. Bunlar sadece rejimdir. Devlet yapısını oluştururlar.
Ki koskoca Osmanlı hakkında konuşurken biraz düşün öyle yaz Osmanlı olmasaydı şu anda moğolistanda ya da sibirya da yaşıyor olacaktık. :) Osmanlı zamanın şartlarına uygun davrandı , gereğini yapmaya çalıştı olmadı. Bu osmanlıyı kötü yapmaz. Şimdi yeni bir rejim ortaya çıkar cumhuriyet giderse. Aynen devam et ve bu seferde cumhuriyete saydır. Ki bana göre bazı şeyler tartışılabilmeli Atatürkün o zaman getirdiği bazı şeyler o zamana uygun olabilir şartlar onu gerektirmiştir ama bir on sene sonra değiştirilebilirdi ama biz putlaştırdık ve Atatürk yaptıysa tamam.

Zaten bunun için inkılapçılık ilkesi ortaya atılmış büyük liderimiz Atatürk tarafından. Ben arkadaşlara ya da dışarıda ki insanlara örneklendirerek "gün gelir cumhuriyet rejimi de değişebilir" diyorum ama herkes bana küfür saydırıyor :D

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Osmanlı geriydi diyen cahilliğinden demiştir...
Bazı gerçekleri söylemek Atatürk'ü küçültmez...
Osmanlıyı aşağılamak Atatürk'ü büyütmez...
Atatürk'ü yetiştiren de Osmanlı'dır bunu da unutmayın!
Atatürk bir peygamber değil ki bildikleri gaipten ona bildirilmiş olsun!
Atatürk öncelikle başarılı bir Osmanlı Subayıdır.

Atatürk geldi Türkiye Çağdaşlaşmaya başladı!
Sen tarih dersini inkılap tarihi ile sınırlı tutarsan öğrendiğin öğreneceğin bu kadar olur!
Osmanlı da kurallar var mıydı çağdaş olarak? Demokrasiden söz edebilir MİSİNİZ? diye sormuş zatın biri...
Çağdaş kelimesi ne demek?
Adı üstünde ÇAĞ kökünden geliyor anlamı zaman dilimi, vakit demek!
Bre adam Madem bu kelimeyi kullanacaksın o zaman düşüneceksin!
Osmanlı Devleti Bulunduğu ÇAĞDA en ÇAĞDAŞ devlet olmuştur!
Nasıl Osmanlı henüz gelmemiş bir ÇAĞIN devleti olabilir ki?
Nasıl Osmanlı ile ondan neredeyse bir asır sonra ki devleti Kıyaslayabilirsin?

Hadi ÇAĞDAŞLIK kelimesi üzerinde durmayalım...
Tarihi adam akıllı okuyan herkes görecektir ki OSMANLI devleti her zaman bulunduğu dönemin şartlarına uyum göstermiş hatta o çağın şartlarını belirlermiş bir ülkedir.

Türkiye'de Batı Anlamındaki gelişmeler kusura Bakmayın ama ATATÜRK'ten asırlar önce başlamıştır...
Zaten bu çalışmaların bir ürünü olarak Türkiye devleti kurulmuştur.

Daha Atatürk hayata gelmeden önce Osmanlı bir çok reform yapmış, 2 kez Meşrutiyet ilan edilerek CUMHURİYET Rejiminin temelleri atılmıştır.
Toplum Cumhuriyete yabancı değildi Türkiye kurulduğunda! Osmanlı'nın son 200 yılına bakarsanız bunların hepsini görürsünüz!

Atatürk'ün önderliğinde kurulan Meclisteki Kadrolar BOŞ ADAMLAR DEĞİLDİ! Hepsi belli bir birikimin sonucunda oralara gelmiş insanlardı...
Hatta şunu çok daha rahat söyleyebilirim ki OSMANLI'nın yetiştirdiği o zamanki kanaat önderi o Mebuslar bu gün TBMM yi dolduran hatta partileri yöneten zevattan çok daha dünya görüşüne sahip donanımlı insanlardı...

OSMANLI da Demokrasi yokmuş!
Kusura bakma Türkiye'de demokrasi eğer hala bir şeyleri tartışmak yasak ise yok demektir!
hala halk iradesi küçümseniyor ise yok demektir!
Halkın seçtiklerine saygı duyulmayıp halk aptal, koyun sürüsü, bidon kafalı cahiller olarak bir takım zevat tarafından görülüp bunların oyu ile bizim oyumuz eşit sayılmamalı deniyorsa hani nerede Atatürk'ün getirdiği demokrasi?
Benim gayet net gördüğüm demokrasi karşıtlarının da bayrağı haline gelmiş Atatürk!
Seçimden sonra halkı Atatürk'e ben şikayete gitmedim!

Osmanlı peki Çağdaştı, Batılı değerleri alma konusunda çaba gösteriyordu neden yıkıldı?
Geri kaldığı için değil!
Silahı cephanesi olmadığı için değil!

Yeni dünya düzeninde artık İmparatorluklar döneminin kapanıp yerini Ulus devletler döneminin aldığı için Osmanlı yıkıldı...

Avrupalı devletler parlementer rejime tek ulus oldukları için geçmekte çok büyük sıkıntılar çekmez iken Osmanlı gibi bünyesinde 70 ten fazla büyük ulus bulunduran bir devletin Parlamenter sisteme (Cumhuriyete) geçmesi elbette kolay değildi. Bunun yanı sıra dünyayı kaplayan ayrılıkçı hareketler en çok İmparatorlukları vuracaktı. Eğer Halk senden kopmak istiyorsa bunu silahla durduramazsın! Belki geciktirirsin ama durduramazsın!

Osmanlı geri köhne bir devlet olduğu için değil dünyadaki konjonktürel şartlar nedeniyle yıkıldı...

Osmanlı mı ileriydi Türkiye mi?
Osmanlı yıkıldığı gün dünyanın en büyük 4. ekonomisiydi!
Türkiye son yıllarda yaptığı atılımla şu an 16-17. büyük ekonomi!

Osmanlı Yıkıldığı gün eğer dünya savaşları olmamış olsaydı o batılı devletlerden ÇAĞDAŞLIK adına hiç bir eksiği olmayan bir ülke olurdu... Gerek teknoloji anlamında gerekse yönetim anlamında...

Şu ezberlerinizi artık bir sorgulayın!
Korkmayın bunlar Atatürk'ü küçültmez!
Atatürk'ün yaptıkları ortadadır...
Ama Atatürk'ü yücelteceğim diye Osmanlı'yı küçültmeye kalkarsan farkında olmadan kendini küçültürsün!

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Ellerine sağlık [MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION] hocam çok güzel anlattın :thumbup1:

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı geriydi diyen cahilliğinden demiştir...
Bazı gerçekleri söylemek Atatürk'ü küçültmez...
Osmanlıyı aşağılamak Atatürk'ü büyütmez...
Atatürk'ü yetiştiren de Osmanlı'dır bunu da unutmayın!
Atatürk bir peygamber değil ki bildikleri gaipten ona bildirilmiş olsun!
Atatürk öncelikle başarılı bir Osmanlı Subayıdır.

Atatürk geldi Türkiye Çağdaşlaşmaya başladı!
Sen tarih dersini inkılap tarihi ile sınırlı tutarsan öğrendiğin öğreneceğin bu kadar olur!
Osmanlı da kurallar var mıydı çağdaş olarak? Demokrasiden söz edebilir MİSİNİZ? diye sormuş zatın biri...
Çağdaş kelimesi ne demek?
Adı üstünde ÇAĞ kökünden geliyor anlamı zaman dilimi, vakit demek!
Bre adam Madem bu kelimeyi kullanacaksın o zaman düşüneceksin!
Osmanlı Devleti Bulunduğu ÇAĞDA en ÇAĞDAŞ devlet olmuştur!
Nasıl Osmanlı henüz gelmemiş bir ÇAĞIN devleti olabilir ki?
Nasıl Osmanlı ile ondan neredeyse bir asır sonra ki devleti Kıyaslayabilirsin?

Hadi ÇAĞDAŞLIK kelimesi üzerinde durmayalım...
Tarihi adam akıllı okuyan herkes görecektir ki OSMANLI devleti her zaman bulunduğu dönemin şartlarına uyum göstermiş hatta o çağın şartlarını belirlermiş bir ülkedir.

Türkiye'de Batı Anlamındaki gelişmeler kusura Bakmayın ama ATATÜRK'ten asırlar önce başlamıştır...
Zaten bu çalışmaların bir ürünü olarak Türkiye devleti kurulmuştur.

Daha Atatürk hayata gelmeden önce Osmanlı bir çok reform yapmış, 2 kez Meşrutiyet ilan edilerek CUMHURİYET Rejiminin temelleri atılmıştır.
Toplum Cumhuriyete yabancı değildi Türkiye kurulduğunda! Osmanlı'nın son 200 yılına bakarsanız bunların hepsini görürsünüz!

Atatürk'ün önderliğinde kurulan Meclisteki Kadrolar BOŞ ADAMLAR DEĞİLDİ! Hepsi belli bir birikimin sonucunda oralara gelmiş insanlardı...
Hatta şunu çok daha rahat söyleyebilirim ki OSMANLI'nın yetiştirdiği o zamanki kanaat önderi o Mebuslar bu gün TBMM yi dolduran hatta partileri yöneten zevattan çok daha dünya görüşüne sahip donanımlı insanlardı...

OSMANLI da Demokrasi yokmuş!
Kusura bakma Türkiye'de demokrasi eğer hala bir şeyleri tartışmak yasak ise yok demektir!
hala halk iradesi küçümseniyor ise yok demektir!
Halkın seçtiklerine saygı duyulmayıp halk aptal, koyun sürüsü, bidon kafalı cahiller olarak bir takım zevat tarafından görülüp bunların oyu ile bizim oyumuz eşit sayılmamalı deniyorsa hani nerede Atatürk'ün getirdiği demokrasi?
Benim gayet net gördüğüm demokrasi karşıtlarının da bayrağı haline gelmiş Atatürk!
Seçimden sonra halkı Atatürk'e ben şikayete gitmedim!

Osmanlı peki Çağdaştı, Batılı değerleri alma konusunda çaba gösteriyordu neden yıkıldı?
Geri kaldığı için değil!
Silahı cephanesi olmadığı için değil!

Yeni dünya düzeninde artık İmparatorluklar döneminin kapanıp yerini Ulus devletler döneminin aldığı için Osmanlı yıkıldı...

Avrupalı devletler parlementer rejime tek ulus oldukları için geçmekte çok büyük sıkıntılar çekmez iken Osmanlı gibi bünyesinde 70 ten fazla büyük ulus bulunduran bir devletin Parlamenter sisteme (Cumhuriyete) geçmesi elbette kolay değildi. Bunun yanı sıra dünyayı kaplayan ayrılıkçı hareketler en çok İmparatorlukları vuracaktı. Eğer Halk senden kopmak istiyorsa bunu silahla durduramazsın! Belki geciktirirsin ama durduramazsın!

Osmanlı geri köhne bir devlet olduğu için değil dünyadaki konjonktürel şartlar nedeniyle yıkıldı...

Osmanlı mı ileriydi Türkiye mi?
Osmanlı yıkıldığı gün dünyanın en büyük 4. ekonomisiydi!
Türkiye son yıllarda yaptığı atılımla şu an 16-17. büyük ekonomi!

Osmanlı Yıkıldığı gün eğer dünya savaşları olmamış olsaydı o batılı devletlerden ÇAĞDAŞLIK adına hiç bir eksiği olmayan bir ülke olurdu... Gerek teknoloji anlamında gerekse yönetim anlamında...

Şu ezberlerinizi artık bir sorgulayın!
Korkmayın bunlar Atatürk'ü küçültmez!
Atatürk'ün yaptıkları ortadadır...
Ama Atatürk'ü yücelteceğim diye Osmanlı'yı küçültmeye kalkarsan farkında olmadan kendini küçültürsün!

Tamam sen haklısın. "Zat" mış. Neyse konu hep aynı yere çekiliyor. Dini karıştırmayın ama siz yinede "ÖĞRENDİĞİNİZİ SANDIĞINIZ" dini karıştırıyorsunuz herşeye..

Bazı "ZAT" (dediğiniz insanlar) da "ves-selam" deyip de kendilerini birşey sanıyor ben bunu anlamıyorum bir de.. Neyse forum çok garip geliyor artık. Saf düşünceler yok artık...

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tamam sen haklısın. "Zat" mış. Neyse konu hep aynı yere çekiliyor. Dini karıştırmayın ama siz yinede "ÖĞRENDİĞİNİZİ SANDIĞINIZ" dini karıştırıyorsunuz herşeye..

Bazı "ZAT" (dediğiniz insanlar) da "ves-selam" deyip de kendilerini birşey sanıyor ben bunu anlamıyorum bir de.. Neyse forum çok garip geliyor artık. Saf düşünceler yok artık...

dini neden karıştırmayın diyorsunuz? dinin uygulama alanı nelerle sınırlı? "öğrendiğinizi sandığınız din" diyorsunuz, asıl öğrenilmesi gereken dini nasıl öğrenecez?

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
dini neden karıştırmayın diyorsunuz? dinin uygulama alanı nelerle sınırlı? "öğrendiğinizi sandığınız din" diyorsunuz, asıl öğrenilmesi gereken dini nasıl öğrenecez?

Konunun başlığı neydi, nereden nereye geldi bea.. Bu çok derin bir mevzu. Dini öğrenirken, öğretenlerden %100 saf bilgiler edinilmeyebilir. Türkiye'de böyle... İstediğinizi söyleyin, zaten burnunun dikine giden insan çok heryerde.. Anlamak istemeyince anlamıyor kimse..

Hakkım adına bilip bilmeden söylenen şeyleri "Allah'a" havale ediyorum..

Benim inancım NurcuSUZ müslümanlık..

Saygılar

canki1903

Asistan
Reaksiyon puanı
0
git o zaman din dersi ver bu konunun yeri burası değil arkadaş git nerde konuşuyorsan nerde din bilgisi veriyorsan ver bu konuyla dinin hiç bir alakası yok kafan basmıo mu?

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı zamanında Diğer devletler mesela bizans cumhuriyetle mi yönetiliyordu ? Onlarda aynı şekilde krallık la yönetiliyordu. Bizde padişah onlarda kral vs.
Ayrıca Osmanlıdan bahsederken destur de. OSMANLI DEVLETİ tarihe öyle bir damga vurmuşturki, Bugün hiçbir millet OSMANLI DEVLETİ OLMADAN TARİHİNİ YAZAMAZ.Böyle bir Neslin Torunuyuz.
Ama öyle bir zihniyetle karşı karşıya kaldıki bu devlet, kendi milletine 80 yıl öncesini unutturdu.

canki1903

Asistan
Reaksiyon puanı
0
osmanlıya sözümüz yok zamanında büyük bir imparatorluktu ama çağın gereksinimlerine ayak uyduramadı ve yok oldu...Eğer bu devrimler olmasaydı da ne Osmanlıdan eser bir Türkiye Cumhuriyeti olurdu ne de birşey...Başka ülkelerin boyunduruğu altında yaşar dururduk...Geçmişimizi bilelim tarihimizi bilelim fakat geçmişe gitmeyelim hep ileriye gidelim ders çıkarmamız gerekenleri bilelim...Bu ülke teokratik bi yapıyla yönetilemez...Burası Türkiye Cumhuriyeti'dir...Ülkenin dini yoktur kişilerin dini vardır..Bu ülkede yaşayan müslüman alevi hristiyan her inanca sahip insan Türk milletinin parçasıdır...

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
osmanlıya sözümüz yok zamanında büyük bir imparatorluktu ama çağın gereksinimlerine ayak uyduramadı ve yok oldu...Eğer bu devrimler olmasaydı da ne Osmanlıdan eser bir Türkiye Cumhuriyeti olurdu ne de birşey...Başka ülkelerin boyunduruğu altında yaşar dururduk...Geçmişimizi bilelim tarihimizi bilelim fakat geçmişe gitmeyelim hep ileriye gidelim ders çıkarmamız gerekenleri bilelim...Bu ülke teokratik bi yapıyla yönetilemez...Burası Türkiye Cumhuriyeti'dir...Ülkenin dini yoktur kişilerin dini vardır..Bu ülkede yaşayan müslüman alevi hristiyan her inanca sahip insan Türk milletinin parçasıdır...
Benim demek istediğimde aynen bu. Ortalığı galeyana getirenlere rahat batıyor sanırım. Vatan topraklarımız içerisinde aldığımız her "bağımsız" nefes, geçmişte atalarımızın yaptığı savaşlar sayesindedir. Ve bu bağımsızlığı OSMANLI daki gibi padişahın dedikleriyle, cumhuriyet olmadan alamazdık.. Ki bunu Atatürk başarmıştır. Bizi bağımsızlığa kavuşturan yüce TÜRK'tür kendisi.

Burada "put mut" arayan vatandaşlar varsa aramasın. Merak etmeyin, siz "dışarıdan HİSSEDEMEZSİNİZ BİZİM ATAMIZA KARŞI HİSSETTİKLERİMİZİ".. O yüzden siz takılın kendi yörüngenizde.. Aldığınız nefesi onun sayesinde aldığınıza inanmıyorsunuz, bari saygısızlık YAPMAYIN...

Saygılar

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Benim demek istediğimde aynen bu. Ortalığı galeyana getirenlere rahat batıyor sanırım. Vatan topraklarımız içerisinde aldığımız her "bağımsız" nefes, geçmişte atalarımızın yaptığı savaşlar sayesindedir. Ve bu bağımsızlığı OSMANLI daki gibi padişahın dedikleriyle, cumhuriyet olmadan alamazdık.. Ki bunu Atatürk başarmıştır. Bizi bağımsızlığa kavuşturan yüce TÜRK'tür kendisi.

Burada "put mut" arayan vatandaşlar varsa aramasın. Merak etmeyin, siz "dışarıdan HİSSEDEMEZSİNİZ BİZİM ATAMIZA KARŞI HİSSETTİKLERİMİZİ".. O yüzden siz takılın kendi yörüngenizde.. Aldığınız nefesi onun sayesinde aldığınıza inanmıyorsunuz, bari saygısızlık YAPMAYIN...

Saygılar

E iyi o zaman biz Atatürk heykeline karşı değiliz. Bu ülke sadece Atatürk ile var olmamıştır. Osmanlı padişahlarımızda büyük katkıda bulunmuştur.

O zaman her okula, her meydana sadece Atatürk heykeli dikmek diğer Türk büyüklerine saygısızlık, ayrımcılık değil mi? Niye bir okulun bahçesinde Fatih Sultan Mehmet heykeli yok. Niye Osmangazi İlköğretim okulunun bahçesinde Osmangazi nin heykeli yokta sadece Atatürk var. Yanlış anlamayın ama bu mantıksız değil mi? Bunu 23 Nisanda yurt dışında gelen yabancı bir öğrenciye okulla ilgili bilgi verdiğimizde sormuştu...

Kim ne derse desin Atatürk e saygı duymak ayrıdır, onu tabulaştırmak ayrıdır.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104

Saygılar

Bu İstiklal Savaşını sadece Atatürk kazandı demek ne kadar doğru sence. Atatürk'ün yanında bulunan arkadaşlarının (genelde aynı rütbelerdedir) hiç mi?? katkısı yok. Kazım Karabekir'in doğuda kazandığı zaferlerin hiç mi katkısı yok. Ve bu zaferlerin sonucu Batıdaki zaferlerden daha üstündür ve Batıyı zafere götürmede tetiklemiştir. Erzurum Kongresinde Atatürk'ün başkan olarak seçilmesini sağlayan yine Kazım Karabekir'dir. İnşallah bir gün şu tarih kitapları değişir de gelecekteki nesil yanlı tarih öğrenmez.

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu İstiklal Savaşını sadece Atatürk kazandı demek ne kadar doğru sence. Atatürk'ün yanında bulunan arkadaşlarının (genelde aynı rütbelerdedir) hiç mi?? katkısı yok. Kazım Karabekir'in doğuda kazandığı zaferlerin hiç mi katkısı yok. Ve bu zaferlerin sonucu Batıdaki zaferlerden daha üstündür ve Batıyı zafere götürmede tetiklemiştir. Erzurum Kongresinde Atatürk'ün başkan olarak seçilmesini sağlayan yine Kazım Karabekir'dir. İnşallah bir gün şu tarih kitapları değişir de gelecekteki nesil yanlı tarih öğrenmez.

Tabiki tek kazanmamıştır. Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bu yurt kurtarılmıştır. Ben sadece konunun Atatürk olmasından dolayı böyle konuşuyorum. Dediklerine katılıyorum...

---------- Post added at 11:17 ---------- Previous post was at 11:09 ----------

E iyi o zaman biz Atatürk heykeline karşı değiliz. Bu ülke sadece Atatürk ile var olmamıştır. Osmanlı padişahlarımızda büyük katkıda bulunmuştur.

O zaman her okula, her meydana sadece Atatürk heykeli dikmek diğer Türk büyüklerine saygısızlık, ayrımcılık değil mi? Niye bir okulun bahçesinde Fatih Sultan Mehmet heykeli yok. Niye Osmangazi İlköğretim okulunun bahçesinde Osmangazi nin heykeli yokta sadece Atatürk var. Yanlış anlamayın ama bu mantıksız değil mi? Bunu 23 Nisanda yurt dışında gelen yabancı bir öğrenciye okulla ilgili bilgi verdiğimizde sormuştu...

Kim ne derse desin Atatürk e saygı duymak ayrıdır, onu tabulaştırmak ayrıdır.

Tamam hepsinin mutlaka bir katkısı olmuştur. Benim demek istediğim, biz bu vatanı yokluk içinde kazandık. 1922 de Osmanlı İmparatorluğu yıkılınca elimizde hiçbirşey olmadan kazandık bu savaşları. Atalarımız zoru başardı. Ben bu anlamda konuşuyorum. Yoksa tabiki tüm padişahların askerlerin yaptığı şeyler vardır elbet..

musabbu

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Dünyanın derken Türkiyeden başka kaç ülkede acaba Atatürk heykeli var.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
git o zaman din dersi ver bu konunun yeri burası değil arkadaş git nerde konuşuyorsan nerde din bilgisi veriyorsan ver bu konuyla dinin hiç bir alakası yok kafan basmıo mu?

adap sınırlarını aşan bir üslubun var. ben de senin seviyene inebilirim ama elvermiyor terbiyem. dinle alakası yok ise olmadığına dair, heykel resim vb şeylerle alakalı islam hukukunun kuralları yoksa eğer, hatalıysam delilini göster. deliller senin aleyhine olduğu için sadece kendi heva ve hevesinden konuşuyorsun. konu Atatürk'ün heykelinin dikilmesi değil, ele aldığım konu genel olarak heykel yapımına islam hukukunun bakış açısı.

cangosg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ATATÜRK'ümüz farkı ile liderimiz oldu.
Ona fark katanların ellerinden öpüyorum.
Bu memleket için sadece bir taş koyana; hepimiz minnettar olmalıyız.Kişisel çıkarı için onlara
laf atanlara milletçe cephe almamiz vazifemiz olmalıdır.
Ne mutlu Türkiyelim diyene
Tüm liderlerimizin izinde birlikte fark atmalıyız cümle-aleme.....

Son mesajlar