Volvo Trucks ve dünyanın en güçlü adamı, 750 tona karşı

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Rektör
Emektar
Volvo Trucks ve dünyanın en güçlü adamı, 750 tona karşı

Volvo Trucks, dünyanın en güçlü adamı Magnus Samuelsson ile zorlu bir ağır yük testi gerçekleştirdi. “750 Tona Karşı Volvo Trucks” testinde yeni karınca vitesli I-Shift şanzımana sahip seri üretim bir Volvo FH16 750 bg, son derece ağır bir yük ile mücadeleye girdi. Volvo FH16, sürücü kabininde dünyanın en güçlü adamı Magnus Samuelsson ve kamyon taşımacılığı alanında uzman gazeteci Brian Weatherley bulundu. Volvo FH16 ve karınca vitesli I-Shift, 750 tonluk ağırlığı çekerek kalkış yapmayı başardı.​

volvo2-610x406.jpg

İsveç Göteborg Limanı’nda Volvo yedek parçalarıyla dolu 40 konteyner, 20 treyler üzerine yerleştirilerek 300 metre uzunluğunda bir karayolu treni oluşturuldu. Bu yükün kamyonla birlikte ağırlığı, 750 ton yapıyor. 750 tonu tanımlamak gerekirse 57 adet Volvo FH kamyon veya 350 adet Volvo XC90 otomobil denilebilir. Hatta gelişimini tamamlamış 150 adet yetişkin filin de 750 ton olduğu ön görülebilir. Öte yandan 4 adet Boeing 747 Jumbo Jet de ortalama 750 ton ağırlığındadır. Bu zorlu testte görev ise 750 ton çekerken Volvo FH16′ya kalkış yaptırıp 100 metre mesafe kat etmekti. Volvo Trucks FM ve FMX Ürün Müdürü Peter Hardin, konuyla ilgili olarak; “Karınca vitesli I-Shift’in sunduğu kalkıştaki çekiş kabiliyetinin seri üretimli kamyon pazarında eşi benzeri yok. Yeni karınca vitesi oranları gerçekten ağır yüklerin taşınabilmesine, zorlu arazide kalkış yapabilmeye ve 0,5 km/sa kadar yavaş hızlarda gidebilmeye imkan tanıyor. Normalde aşırı ağır yükler için özel olarak üretilen kamyonlar kullanılır. Burada ise doğrudan fabrika çıkışlı bir yürüyen aksama sahip Volvo FH16 kullandık” diyor.
Magnus Samuelsson’ın yanında test boyunca kamyon taşımacılığında uzman gazeteci Brian Weatherley bulunuyordu. Weatherley ise; “Volvo Trucks’ın 325 tonluk toplam katar ağırlığını taşıyabilecek bir otomatik şanzıman geliştirmiş olması etkileyici. Ama tek bir normal üretim kamyonuyla 700 tonu aşan GCW’nin üstesinden gelebilmek gerçekten inanılmaz. Kamyon taşımacılığı alanında 30 yıllık bir gazeteci olarak daha önce böyle bir şey görmediğimi söylemeliyim” diye konuyu açıkladı.

Mücadelenin üstesinden nasıl gelindi?

Test gerçekleştirilmeden önce birkaç güvenlik tedbirinin alınması gerekti. Örneğin, 20 treyler arasındaki kaplinler detaylıca kontrol edildi ve 204 lastiğin her birindeki hava basıncı hassas biçimde ayarlandı.
Treylerlere 40 konteyner yüklendi. Konteynerler, birbirinin üzerine gelecek şekilde çiftler halinde yüklendi.
Kamyon, treylerler ve konteynerlerin toplam ağırlığı 750 tonu geçiyordu.
Lastiklerle yol yüzeyi arasında yeterli sürtünme elde etmek için tahrikli aksların üzerine 40 tonluk bir yük yerleştirildi.
Kamyon, bu düzeneği 100 metre boyunca taşıdı. - campaigntr
 
Son düzenleme:

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst