Asansör Korkusu!!!

Konusu 'İtiraflar' forumundadır ve sali40 tarafından 29 Mayıs 2008 başlatılmıştır.


 1. sali40

  sali40 Üyecik

  Katılım:
  18 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  - Asansör Korkusu!!!

  Arkadaşlar merhabalar.Son günler sık sık düşündüğü bi konu var.Ablam İstanbul'da evini 15 katlı bir binanın 15. katına taşıdı,diğer ablam ise zaten 9. katta oturuyor.Yazın her ikisinide ziyarete gideceğim.Ancak bu kat meselesi beni korkutuyor şimdiden %( Çünkü asansör fobisi var bende.Tam 4 kere asansörde kaldım.En sonuncusu çok garipti,arkadaşlarım bu fobimi yenmek için zorla bindirmişlerdi,elektrikler gitti karanlıkta tam 45 dakika kaldık.Tabi psikolojik olarak kendimizi neredeyse havasızlıktan öldürüyorduk.İşin kötü tarafı 3 kişilik asansöre 4 kişi binmiştik.İşte o günden beri asla binemeyeceğime yemin ettim.Ancak artık nereye gidersem gideyim asansör karşıma çıkıyor.Yeni tanıştığım bayan arkadaşla bi plazayı gezerken 4. kata çıkmak aklına gelince asansöre yanlız binmek zorunda kaldı.Tabi benim karizma yerlerde.Bi de asansörden önce çıkma kaygısıyla o merdivenleri nasıl tırmandığımı bi görseniz. Yok önce çıkınca sanki asansördekini ikna edicem " he he bak senden önce çıktım " ne kadar salakça dimi...

  Ama siz dostlarımın bu fobimi yenmek için bi fikri vardır.Yada o 15. kata nasıl çıkarım bi önerisi olan varsa lütfen paylaşsın.Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Not: İnternetten bulduğum saçma sapan çözümler hiç bi işe yaramadı
   


 2. findukfaresi

  findukfaresi Dekan

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.356
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  Allah yardımcın olsun ne diyelm.zor walla sıcak yaz günlerinde 15 kat çıkmak.ama aklıma bi fikir gelmiyo walla
   
 3. KARA

  KARA Asistan

  Katılım:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  303
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Benim aklimada bi cozum gelmiyor ama sana bi tavsiye vereyim:
  Empire State Building'i ziyarete gelmeye kalki$ma :p :D
   
 4. kullanıcı

  kullanıcı Profesör

  Katılım:
  10 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.813
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Asansöre binmek korkulacak birşey değil. Bakımı yapılmayan asansöre binmek korkulacak birşey aslında. Yeni yapılan veya halka açık yerlerdeki asansörler bakımlı olacağından korkmadan binebilirsin. Ama şunu da göz önünde bulundur, acaba sende dar alan korkusu mu var? :^) O zaman uzman birinden yardım alman gerekebilir. ;)
   
 5. RadoN

  RadoN Dekan

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  6.223
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  uuff.. 4 kere asansörde kaldın yani.. ben 1. de bırakıp bidaha binemezdim.. :L
  sen üstüne 3 kere daha binmişsin.. benimde var korkum ama Allahtan böyle talihsiz birşey yaşamadımda bine biliyorm..

  Allahım şimdi düşündümde kendimi orada strest bastı.. %(
   
 6. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Selamlar.

  Asansörde 4 defa mahsur kalmış olman, asansörün mahsur bırakma olasılığının yüksek olduğu veya bu oranın kişiden kişiye değişebileceği veya daha da marjinal düşünürsek asansörlerin sana garezinin olduğu anlamına gelmiyor.

  Şöyle düşünmelisin; herhangi bir olay veya olguya ilgi gösterdiğin zaman onun eskisinden daha çok zamana yayıldığını göreceksin. Örneğin Mercedes arabalar hoşuna gidiyor diyelim. Yoldan geçerken, pencereden dışarıyı seyrederken, belki 10 tane FIAT geçer, ama sen 2 tane Mercedes geçse, daha çok Mercedes gördüğünü zannedersin.

  Ben ortaokuldayken arkadaşlarıma "ay neden dünyanın hep bu yarısında görünüyor" diye sorardım. Kurduğum çocukça mantık şuydu: "Şimdi burada gündüz ise, dünyanın diğer yarısında gece, peki ay neden şu anda burada görünüyor da gece olan kısımda görünmüyor". Olayı bilenler bunun bir dönemsel olgu olduğunu ve kimi geceler de dünyanın bizim olduğumuz yarısında görünmediğini açıklamışlardı. Oysa ben yine aynı çocukça mantıkla reddederek şöyle demiştim: "Hayır, ben ne zaman baksam ay bu tarafta, hiç kaybolmuyor". Oysa olay şuydu; ay varken benim dikkatimi çekiyordu. Dikkatimi çektiğinde ben onun hep bu tarafta olduğunu sanıyordum. Ay yokken haliyle dikkatimi çekmiyor ve aklımdan uçup gidiyordu. Dolayısıyla da bu tarafta olmadığına dair düşünce oluşturmuyordu bende.

  Ben de daha önce ortaokulda birisi ders için birisi de temizlik için olmak üzere 2 defa mahsur kalmıştım, 2nci kattan başkalarının yardımıyla inmiştim. Benim kendi hatamdı bunlar.

  Eğer asansörleri kullanılması gerektiği gibi kullanırsan, arıza verme olasılıkları en fazla diğer mekanik/elektronik aletler kadardır. Yani mahsur kalsan da havasızlıktan veya ezilmekten ölmezsin; şimdiye kadar böyle vakaların olmamış olması sana fikir vermeli. ;) Çünkü yapıları itibarı ile mecburen oldukça güvenli tasarlanırlar; elektrik gidince pat diye aşağı düşmezler. Ayrıca havalandırmaları mevcut olduğu için havasızlık da söz konusu değildir. Sadece zaman kaybıdır o kadar.

  Anlayacağın asansörde mahsur kalırım diye binmekten çekinmek, psikopat bir seri katilin sürekli seni takip ederek yüksek binaların tepelerinden seni sniper ile vuracağı ihtimalini hesaplayıp dışarı çıkmaktan çekinmeye benzer. :)
   
 7. sali40

  sali40 Üyecik

  Katılım:
  18 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkürler arkadaşlar.Elmacık tespitlerin harika.İşte asansöre binerken aslında yanımda senin gibi pozitif düşünen birileri lazım.Yani kalıınca ne olur ki diyen biri."En fazla ölürüz" dediklerinde binme ihtimalim 0 zaten.Binince aklıma direk "ya kalırda 3 gün beni bulamazlarsa" gibi bir düşünce gelio.Bi cidden havasız kalıyorum boğuyo sanki biri beni
   
 8. DaY_WalkeR

  DaY_WalkeR Profesör

  Katılım:
  4 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.787
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Bir an çocukluğum aklıma geldi. Apartman apartman dolaşır, asansörlere binerdik. :)
   
 9. Reallist

  Reallist Profesör

  Katılım:
  7 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.279
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Peki yanındaki diğer insanlar neden boğuluyor gibi olmuyor..Psikolojik birşey olduğunu kendin de biliyorsun.

  Asansörde kalmak neden korkutuyor onu anlamadım. Asansörle düşmek dersen anlarım. Bu iki kavramı karıştırmışsın ilk baştan. Yada sende Klastrofobi (kapalı alanlarda kalma korkusu) var. Klostrofobi varsa psikolog tavsiyesi alman gerekebilir.

  Asansörde kalmanın bi zararı yok sana zira asansörde havalandırma ve binanın en üst katına kadar hava boşluğu olduğunu düşünmeyi unutma.

  Korkunu yenmek için ilk başlarda boş asansörlere binme. Tam dolu olanlarınada binme zira kişi sayısı seni korkutabilir.

  Cam asansörleri izlemeye al. Ordaki insanların nasıl durduklarını mimiklerini v.s. Göreceksin ki ordaki insanlar asansörlerde kalma diye bir korkuları yoktur.

  Asansör kapısında dur ve binenlere "asansörlerde kalabilirsin" dediğinde bir kaç kişinin binmediğini göreceksin. Kısacası sen kendi kendine telkin yapıyorsun.

  Telkin yapmayı engellemen yada bu telkinlere karşı anti telkin geliştirmen gerekiyor. Anti telkin için asansör firmaları ile görüşebilirsin.

  Cam asansörü mutlaka dene. Çıkış yolun olabilir..
   
 10. duru

  duru Asistan

  Katılım:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  126
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Bazı asansörlerde zemin kattan birinci kata çıkana kadar tamamen duvar oluyor bi de.Ben en çok orda kalmaktan korkuyorum.Diğer yerlerde cam olduğu için sesini dışarı duyarabilirsin ama duvarda kalınca sesini duyurmak zor.Ben de her gittiğim yerde spor olsun olsun diye asonsöre binmiyorum diyorum ama korkudan binmiyorum aslında çaktırmayın :)
   
 11. chimera

  chimera Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2006
  Mesajlar:
  8.987
  Beğenileri:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Bol bol asansörde kaldığım için artık asansörde kalınca yabancılık çekmiyorum.... :)
   


 12. findukfaresi

  findukfaresi Dekan

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.356
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  ben de aşırı hızdan korkuyorum bi çare.
  ya ben de bi kere ankarayda kaldım 5 dk falandı gerçi ama çok korktum
   
 13. chimera

  chimera Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2006
  Mesajlar:
  8.987
  Beğenileri:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Aşırı hızdan korkulmamalı aksine tadı çıkarılmalı :)

  Şahsi düşüncem tabi :)
   
 14. buraqq

  buraqq Profesör

  Katılım:
  13 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.553
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  36
  kardeş sen kendin asansör geliştir.
  insan kendi yaptığı şeye hem güvenir ;) :D
   
 15. sali40

  sali40 Üyecik

  Katılım:
  18 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  İyi en azından burada da yanlız değilim.Gerçekten kötü bişi arkadaşlar yani asansörde kalmak ne kadar kötü ise bunu başka yerde söylemek de o kadar kötü.Benimde kullandığım bi yöntem ;" önceden asansör mü vardı" deyip tırmanmak merdivene.
   
 16. SDN Okuru

  SDN Okuru SDN Okuru

  Arkadaşlar benimde asansör fobim var ve her bindiğimde içinde kalıyorum ellerim ayaklarım titriyo ve yere düşüyorum ağlıyorum bide sapsarı oluyorum gitgide vücut sıcaklığım içiniyor ve her tarafım buzdolabı gibi oluyo Annem ve Babam Bu Asansör Korkusun psikolojik olduğunu söylerler ve hergün 6. kata yürüyrek çıkıyorum Asansörü Görünce Aklıma Birdenbire Öleceğim geliyo Ne yapmalıyım
   
 17. GassipGirl

  GassipGirl Doçent

  Katılım:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  785
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  18
  seninki asansör korkusundan öte bişey bence klostrofobi olabilir belki de
  bende kalmıştım bi kaç kez bizim asansör bozuktu zaten duruyordu aniden yüksek katlardan birine basınca düzeliyordu :)
  bi de 4 kere binmeye cesaret eden 5.ye de eder bence
  en gıcık tarafı da telefonun çekmemesi :)
   
 18. cipro06

  cipro06 Doçent

  Katılım:
  31 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  732
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  bunun üstüne gitmezsen kesinlikle çözemezsin.benim önerim şu asansörlü bir binaya git sadece 1 kat çık sonra in asansörden.tabi bu biraz kalabalık ortamda olursa sana daha fazla güven verir.hiç olmazsa yanlız değilim cesareti verir.defalarca bu tekrarla 1kat çık yukarı sonra in.tekrar bin 1 kat daha çık.bence bunun faydası olacaktır.denemezsen kesinlikle kurtulamazsın bundan böyle gider.
   
 19. T800

  T800 Profesör

  Katılım:
  13 Mart 2012
  Mesajlar:
  2.764
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Asansörde bir kere kaldım oda asansör dibe vurmuştu inerken :)
   
 20. Naaa

  Naaa Profesör

  Katılım:
  15 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.221
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  ben bikere ölebi kaldımki 2 katın ortasında gibi kaldı.camı kırdılar çok az bi mesafe vardı kedi gibi ordan geçtim. sadece ben tam geçerken asansor iner diye ödüm patladı :D

  he sonra içeri atsınlar çocugu deli diye :)
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş