AKK Düzenlemesi [1 Mayıs 2017]

Bu konuyu okuyanlar

rubarovan21

Profesör
Reaksiyon puanı
320
akk.jpg

Lafı fazla uzatmadan direk konuya giriyorum. Tek tek her konu altında aynı şeyleri yazan insanlar ve onlara gerçek anlamda açıklama yapmaktan yoruldum. Bende tek bir konu altında herşeyi aktarıp, yanlış bilinen şeyleri düzeltmeye karar verdim.
Öncelikle şu konuya bir açıklıklık getireyim. BTK, AKK'yi kaldırmadı. Sadece AKK ile ilgili düzenlemeler yaptı ve 31 Aralık 2018 tarihinde AKK'nin tamamen kalkacağını açıkladı.

Şimdi gelelim diğer konulara;

Aşağıda ki konu da 1 Mayıs günü BTK tarafından yapılan AKK düzenlemesi ile ilgili ayrıntılı bir bilgi veriyor. Konuyu tam olarak incelerseniz kafanızda bir soru işareti kalacağını sanmıyorum.

AKK Düzenlemesinden Sonraki İnternet Hızları [Mayıs 2017]

Kendimden örnek vererek konuya başlayacağım. Daha doğrusu internet paketimi değiştirmek istedikten sonra edindiğim bilgileri paylaşacağım da diyebiliriz.

Ben TTNET ADSL kullanıcısıyım. Bulunduğum yerde sadece Turkcell Superonline'ın Fiber alt yapısı mevcut. Diğer hiç bir firma bana Fiber internet sağlamıyor. ADSL konusunda zaten tüm firmalar TTNET alt yapısını kullanıyor o yüzden başka firmalara geçmenin bir anlamı yok. Bende taahhütüm bittikten sonra Turkcell Superonline Fiber'e geçmeye karar verdim. Tabi bu kararı verene kadar firmaların müşteri hizmetlerini arayıp bilgi aldım. Daha sonra Turkcell Superonline'ın internet sitesine girip kendime uygun bir fiber kampanyası seçecektim fakat öncesinde 1 Mayıs günü yapılacak olan değişikliği gördüm. Daha sonra yukarı da attığım konuyu da gördüm. İkisini de iyice inceledim. Düzenleme de 100MB hız'a sahip bir kullanıcının AKK'sinin dolması durumunda 24MB hız'a düşürüleceğini gördüm. Bende Turkcell Superonline'ın sitesinden 100MB hızında 175GB AKK'li ve ek olarak 4. Nesil Apple TV kampanyasına rastladım. O kampanya'ya da aşağıda ki linkten göz atabilirsiniz.

Fiber İnternetle Birlikte Apple TV Kampanyası - TURKCELL SUPERONLINE

1 Mayıs günü geldiğinde ise birsürü asparagas haber ile karşılaştım. "AKK KALKTI!" , "AKK YERİNE KOTALI SİSTEM GELDİ!" , "ARTIK KOTA İŞLENECEK" , "GB BAŞINA 1 TL ÖDENECEK" gibi fazlasıyla yazı gördüm. Oturduğum yerde sadece Turkcell Superonline Fiber bulunduğu için sadece Turkcell Superonline ile ilgili araştırmalar yaptım diğer firmalara bakmadım açıkçası. Turkcell Superonline'ın internet sitesinde ise denilen haberlerle ilgili hiç bir durum yok. Kotalı paketler eskiden de vardı, şuanda da var. Yepyeni bir şeymiş gibi görüyor tüm herkes fakat öyle bir şey söz konusu değil. Buna rağmen birsürü kişi hala; "Var öyle bir şey kota var GB başına ücret ödeyeceksin." gibi şeyler söylediler. Ki zaten Youtube'da da birsürü video yapılmış bu konu ile ilgili %90 AKK düzenlenmesi ile ilgili verilen bilgiler dışında bir de uydurma bilgilerle video hazırlayıp yayınlamışlar. Bu tür şeyler şuan için yok. İlerisi içinse kimse konuşamaz. Bi baktınız AKK tamamen kalktı bi baktınız 1 Mayıs günü yapılan değişiklikler bile geri alındı. O yüzden şuan için yoksa varmış gibi de konuşamayız. İnternette yapılan haberlere aldırış etmemenizi ve kendinizin araştırmasını tavsiye ediyorum. Kota konusunda; Superonline için böyle bir durum söz konusu değil. AKK'yi aşmanız durumunda sadece satın aldığınız paket hızına bağlı olarak bir hız düşümü ve 02:00-08:00 saatleri arasında AKK'yi aşmamışsanız AKK'den gitmeyecek, AKK'yi aşmışsanız AKK'yi aşmamış gibi kullanacaksınız. (Diğer firmalar için bilgim olmadığı için bir şey diyemeyeceğim. Diğer firmalarda da böyle bir durum söz konusuysa internet sitelerinde yazar.)

Eğer ki AKK kaldırılıp Kota Sistemi getirilseydi tüm firmalar AKK'li paketleri tamamen kaldırıp yerine Kotalı Paketleri koyardı. Böyle bir şey de henüz söz konusu değil. Eğer yeni Kotalı Paketlerde var diyorsanız. Kotalı paketleri değil de AKK'li benim de tercih ettiğim fakat taahhüt yüzünden henüz geçemediğim kampanyalar gibi kampanyaları tercih edebilirsiniz.

TURKCELL SUPERONLİNE AKK BİLGİLENDİRMESİ
Adil Kullanım Koşulları (AKK) nedir? - TURKCELL SUPERONLINE

TURK TELEKOM AKK BİLGİLENDİRMESİ
Adil Kullanım Noktası (AKN) > Bilgi Bankası > Yardim > Bireysel > Evde İnternet > Türk Telekom

--- Gönderi Güncellendi ---
duzeltme.png

Turkcell Superonline'dan AKK Açıklaması (Son Dakika) - ShiftDelete.Net

Başka bir arkadaşımızın edindiği bilgi;

TTnet 2 farklı müşteri temsilcisi ile görüştüm.

Biri sizin bahsettiğiniz gibi 2-8 arası 16 MBit kullanabileceğimi söyledi. Diğeri ise, hızımın 50 GB sonrası 5 Mbit'e düşeceğini ve buna göre kullanacağımı belirtti.

Araştırdığım kadarıyla 2. müşteri temsilcisi haklı. Yani arkadaşlar, hızınız normal tarifedeyken, 02 ile 08 arası yaptığınız downloadlar AKK'ye girmeyecek. Ancak bu sizin 02 ile 08 arası AKK doldurduktan sonra aynı hızı alacağınız anlamına gelmiyor.

Ayrıca kaçırılan bir nokta daha var. AKK kalkmıyor zaten. Yani kotasız değil internetimiz. Sadece herkesin 3 MBit'e düşme haksızlığı düzeltildi.

Ek olarak, TTnet müşteri temsilcisi kesinlikle sınırlı bir tarife gelmeyeceğini belirtti. Diğer servis sağlayıcılarının düzenlemesinin bununla alakalı olmadığını belirtti.

Son düzenleme:

BuffMe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bendeki tek değişim AKK aştıktan sonraki hızımın 5 mbpsye yükselmesi oldu ...

rubarovan21

Profesör
Reaksiyon puanı
320
Bendeki tek değişim AKK aştıktan sonraki hızımın 5 mbpsye yükselmesi oldu ...

Sanırım 16MB hızında ADSL kullanıyorsunuz. Bende şuan o hızda bir paket kullanıyorum. Maalesef ADSL'lerde tek avantaj bu, eğer alt yapınız varsa bir an önce fiber'e geçmenizi tavsiye ediyorum.

BuffMe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sanırım 16MB hızında ADSL kullanıyorsunuz. Bende şuan o hızda bir paket kullanıyorum. Maalesef ADSL'lerde tek avantaj bu, eğer alt yapınız varsa bir an önce fiber'e geçmenizi tavsiye ediyorum.
Türknet kullanıyorum. Hızım 13 mbps yarın nasıl değişiklikler olduğunu soracağım

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Türknet kullanıyorum. Hızım 13 mbps yarın nasıl değişiklikler olduğunu soracağım
Herkes için geçerli olan değişiklikler sizin için de geçerli.

Paketiniz 16mbps'e kadar olduğu için hız düşümünüz 5mbps olarak güncellendi.
Gece 02:00 ile Sabah 08:00 arası kullanımlarınız hiçbir kısıtlamaya maruz kalmayacak ve kotanıza yansıtılmayacak.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Turknet kullanıcıları; ücretsiz yükseltme ile 50 mb kadar geçi 150 gb kota dolduğunda 16mbte düşsün.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Turknet kullanıcıları; ücretsiz yükseltme ile 50 mb kadar geçi 150 gb kota dolduğunda 16mbte düşsün.
Alt yapı yoksa geçmez. Zaten abonelik alırken altyapının desteklediği en yüksek hızı veriyorlar.

Gerçi bende garip bir durum var. Benim hattım üzerinde sistemden 24mbps VDSL2 hızı görüntülüyorlar ama 16mbps ADSL2 hızı verebiliyorlar. Çünkü aslında VDSL2 için uygun alt yapı yok. Sistemden öyle göründüğü için bana 24mbps paketi tanımladılar. VDSL2 port açıldığında otomatik geçiş yapılacak. O yüzden şu an 16mbps ADSL2 kullansam da, hız düşümüm 8mbps'e kadar oldu.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Alt yapı yoksa geçmez. Zaten abonelik alırken altyapının desteklediği en yüksek hızı veriyorlar.

Gerçi bende garip bir durum var. Benim hattım üzerinde sistemden 24mbps VDSL2 hızı görüntülüyorlar ama 16mbps ADSL2 hızı verebiliyorlar. Çünkü aslında VDSL2 için uygun alt yapı yok. Sistemden öyle göründüğü için bana 24mbps paketi tanımladılar. VDSL2 port açıldığında otomatik geçiş yapılacak. O yüzden şu an 16mbps ADSL2 kullansam da, hız düşümüm 8mbps'e kadar oldu.

Hattın yazılımsal olarak 50 mb ise kota aşıldığında 16 mb olacaktır.

Yani kota dolmadan yine 50 mb tarifede 16 mb alıyorsan kotayı aşsan bile yine 16 mb alırsın.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Hattın yazılımsal olarak 50 mb ise kota aşıldığında 16 mb olacaktır.

Yani kota dolmadan yine 50 mb tarifede 16 mb alıyorsan kotayı aşsan bile yine 16 mb alırsın.
Onu ayarlamıyorlar işte. Zaten alt yapı 24'ten fazla desteklemiyor. Onlar sistemlerinde bu yükseltmeyi göremediği için de yükseltemiyorlar. Ayrıca olsa 50'ye gerek yok. Paketi 25mbps bile yapsalar, hız düşümü 16mbps olur.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Onu ayarlamıyorlar işte. Zaten alt yapı 24'ten fazla desteklemiyor. Onlar sistemlerinde bu yükseltmeyi göremediği için de yükseltemiyorlar. Ayrıca olsa 50'ye gerek yok. Paketi 25mbps bile yapsalar, hız düşümü 16mbps olur.

Tamam onu diyorum zaten 25mb'de sabitlensin kota doldu mu 16mb olsun.
Hattının desteklemesi önemli değil. Bundan önce 16 mb kullanıyorsan artık her zaman en az 16 mb kullanmış olursun. mantığı bu aslında ;)

BuffMe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herkes için geçerli olan değişiklikler sizin için de geçerli.

Paketiniz 16mbps'e kadar olduğu için hız düşümünüz 5mbps olarak güncellendi.
Gece 02:00 ile Sabah 08:00 arası kullanımlarınız hiçbir kısıtlamaya maruz kalmayacak ve kotanıza yansıtılmayacak.
Lanet olası Türkneti arıyorum bağlancak temsilci bile yok. Arıza kaydı bırak seçeneği var.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Lanet olası Türkneti arıyorum bağlancak temsilci bile yok. Arıza kaydı bırak seçeneği var.
Aramanıza gerek yok. TurkNet uygulaması üzerinden destek kaydı bırakırsanız en geç 1 gün sonra sizi ararlar. Ayrıca arandığında da ulaşması oldukça kolay. Neden ulaşamadınız? anlamadım.

BuffMe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Aramanıza gerek yok. TurkNet uygulaması üzerinden destek kaydı bırakırsanız en geç 1 gün sonra sizi ararlar. Ayrıca arandığında da ulaşması oldukça kolay. Neden ulaşamadınız? anlamadım.
Arıyorum ilgili alana geldiğimde sadece arıza kaydı bırak seçeneği geliyor

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Arıyorum ilgili alana geldiğimde sadece arıza kaydı bırak seçeneği geliyor
Ben, her aradığımda ulaşıyorum, farklı bir menü deneyin. Ya da dediğim gibi online işlemlerden destek kaydı bırakın, sizi ararlar.

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Gece 02:00 dan sonra abanmayın sakın ne indirseniz kotaya dahil ediyorlar 8gb film indirdim bir günde dahil ettiler kotaya