Bilgisayar Virüsü

Bilgisayar Virüsü

Bilgisayar Virüsü Nedir? Bilgisayarda Bulunan Virüslerin Zararları Nelerdir, Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayar sistemlerine zarar veren ve dosyaların içeriklerini bozan bilgisayar programları bulunmaktadır. Bu kötü amaçlı olarak yapılan bilgisayar programlarına bilgisayar virüsü adı verilmektedir. Peki, bilgisayar virüslerinin amaçları nedir? Bilgisayarlarımıza nasıl bulaşırlar? Bilgisayarın çalışma sistemlerini nasıl etkilemektedir? Riskleri en aza indirmek için neler yapılması gerekir? İşte, bilgisayar virüsü hakkında merak edilenler.

Bilgisayar virüsleri bilgisayar kullanıcılarının bilgisi ya da izni olmaksızın sistemlere bulaşırlar. Amaçları dosyalara programlara zarar vermek olup, bu husus bilgi hırsızlıklarına kadar ilerler.

Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayarlara gizli bir şekilde bulaşan ve kendilerini dosya içeriklerine saklayan, kullanıcıya ve bilgisayara zarar verme prensibinde olan bilgisayar programlarına bilgisayar virüsleri denmektedir. Virüsler kötü yazılımlar kategorisine girmektedir. Dosyaları bozmak ve bilgi kayıplarına neden olmak için faaliyet gösterirler.

Bilgisayarda Bulunan Virüslerin Zararları Nelerdir?

Kötü amaçlı yazılımlar artık sadece bilgisayarlar için değil, tablet ve mobil cihazlar içinde tehlikeli durumlara gelmişlerdir. Kendini çoğaltmalı ve kendinden çalışmalı bu virüsler yazılımlara ve programlara zarar vermekte ve düzgün çalışmalarını engellemektedir. Çünkü bu virüs programları kendilerini kullanıcılara belli etmeden bilgisayarlara bulaşırlar. Genel olarak dosya indirmelerinde, dışarıdan donanımlar ile dosya transferlerinde ve mailler aracılığı ile bulaşmaktadırlar.

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayar virüsleri ile mücadele yapmak önemli bir husustur. Çünkü virüsler bilgisayarın ve programların verimli çalışmasını engellerler. Bu bağlamda antivirüs yazılımları ve programları geliştirilmiştir. Bu antivirüs programlarının bilgisayara kurulması ile birlikte virüs taraması yapılmalıdır. Ayrıca bu programlar sık sık güncellenmelidir. Bu sayede virüs programları bulaşma riskini en aza indirecek ve tehditleri bertaraf edecektir.

Ayrıca bağlı olunan ağlardan gelebilecek virüsleri de güvenlik duvarı olarak bilinen Firewall sistemleri tarafından korunması sağlanabilir. Virüs bulaştıktan sonra temizleme işlemlerinin yapılması mümkündür. Ama asıl esas olanın virüslere karşı mücadelenin bulaşmadan gerçekleşmesi gerektiğidir.

Kaynak: Milliyet - https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/bilgisayar-virusu-nedir-bilgisayarda-bulunan-viruslerin-zararlari-nelerdir-nasil-kaldirilir-6485637
Görüntüleme
52
Üst