Breaking Bad

Breaking Bad

60193d27c8c3731d74c8e0e2.jpg


Breaking Bad, Vince Gilligan tarafından ABD yapımlı bir drama dizisidir. Dizinin konusu, 52 yaşında lisede kimya öğretmeni olarak çalışan Walter White, bir oto yıkama yıkamacısında ek iş yapmaktadır ancak bir süre sonra akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Kısa bir ömrünün kaldığını öğrenir. Bu andan itibaren Walter White ailesine para bırakabilmek için, uyuşturucu satışı yaptığı öğrendiği bir öğrencisi ile beraber metamfetamin üretim işine girer. Kimya konusunda dahili ile beraber öğrencisi Jesse Pinkman'da iş piyasasını bildiği için kısa bir süre içerisinde çok kalitede ve saflıkta metamfetamin piyasası içerisinde çok hızlı bir şekilde tanınır olurlar. "Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim." diye düşünen Walter White'ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte sadece kendisini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı/tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir.

Breaking Bad, ABD'nin New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde çekildi. Dizinin adının anlamı; ABD'nin güney eyaletlerinde konuşma dilinde "kıyameti koparmak" anlamına gelen bir deyimdir ve Walter karakterinin dönüşümünü sembolize etmek üzere Vince Gilligan tarafından özellikle seçildi.

Dizi yapımcısı ile yapılan röportaj da şu ifadeleri kullanmıştır; " Dizi çekimleri sırasında geçen kimyasal deneyler için Oklahoma Üniversitesi'nden organik kimya profesörü Donna Nelson danışmanlık etmiştir." (Gilligan, V. (2012, 07 12). We talk to the cast of Breaking Bad about science, swearing, and Saul Goodman (C. Lamar, Röportaj Yapan).

Dizi jeneriğinde geçen C10 H15 N formülü, metamfetaminin formülü, 149.24 de molekül ağırlığıdır. Dizi toplamda 62 bölüm sürüyor. Periyodik Tablo’daki 62. element Samarium elementidir. Samarium ise kanser hastalarını tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Dili: İngilizce (English)
Orijinal Dili: İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2008

Öne Çıkan Kişiler:
Yönetmen

Michelle MacLaren
Adam Bernstein
Vince Gilligan
Oyuncu
Bryan Cranston
Aaron Paul

Öne Çıkan Linkler: IMDb
Yaklaşık Bölüm Süresi: 49 dakika
Toplam Bölüm Sayısı: 62
Dizi Sezon Sayısı: 5
Ödüller: 16 Primetime Emmy kazandı. Toplam 155 kazanma ve 247 adaylık
Ülke: ABD (Amerika Birleşik Devletleri)
Türler: Suç , Gerilim, Dram
Prodüksiyon: AMC
IMDb Puanı: 9.5/10
Rotten Tomatoes: 96%
Metacritic Puanı: 87/100

Kaynak: https://evrimagaci.org/eser/breaking-bad-621
Görüntüleme
173
Üst