CGI

CGI

CGI yani bilgisayar tabanlı imgeleme, görsel oluşturmaya yarayan bir grafik uygulaması olarak bizleri karşılıyor. Sinema dünyasına büyük katkıları olan bu teknoloji, sadece filmlerde değil oyun dünyasında dahi kullanılmakta. Kimi zaman yeşil, mavi perde, kimi zaman da oyuncu üzerine yerleştirilen sensörler sayesinde, sahne aslında olandan bambaşka bir hale getirilebilir.

Günümüzde görsel efektler denilince akıllara pek çok önemli yıldız geliyor. Bunlardan kuşkusuz en göz önünde olanı da Andy Serkis diyebiliriz. Yüzüklerin Efendisi serisinde Gollum karakteri ile izleyicileri karşılayan Serkis, bu teknolojiyi o kadar iyi kullandı ki, uzun bir dönem bazı filmlere danışmanlık yaptı. Ardından, Maymunlar Cehennemi serisinde de başrol oynayan usta oyuncu, son olarak CGI ağırlıklı Venom 2‘ye yönetmen oldu.

Bu teknoloji ile arası iyi olan bir yönetmen de Micheal Bay diyebiliriz. Transformers serisinin yönetmeni, CGI uygulamalarını o kadar zamandır kullanıyor ki, bir dönem yönetmenlik tarzı ile sosyal medyanın gündemine dahi yerleşti. Bu isimlerin dışında, J.J. Abrams, Jon Favreau, Guillermo del Toro gibi usta yönetmenler de günümüz sinemasında CGI teknolojisi ile önemli işlere imza atmaktalar.​
Görüntüleme
1.1K
Üst