Zincir Marketlere Sigara Yasağı

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
1500 m2 alandan büyük marketler hariç olmak kaydı ile sunulan taslağa göre;

1613027068291.png

AVM ve zincir gıda marketlerinde cep telefonu,elektronik alet satışı yasaklanacak olup, zincir marketlerde ise sigara satışı yasak olacak. Tabi bu yasak 1500 m2 ölçüsünden büyük olan marketler kapsamayacak. Aynı zamanda pazar günleri yerel esnafa destek olmak adına 11.00'dan önce açılış izni verilmeyecekmiş.

Sizce Ticaret Bakanlığının sunduğu bu taslak faaliyete girer mi?

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,386
Aslına bakarsak 1500m2 altındaki marketlerde şarj cihazı,powerbank,monitör,televizyon gibi malzemeler geliyor. Asıl amacı elektronik satışı olan şirketlere kısmi bir zararı var. Ama taslağın geçeceğini pek sanmıyorum. Yine de belli olma geçebilir işte o zaman neler olacağını görürüz.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,386

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Abi bu ne hızdır ya bot dan hızlısın vallahi

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Devlet birçok şeyden vergi alıyor.Hele insan sağlına alenen zararlı olan tütün ve alkole olan vergi epey fazla.İçen fazla olunca devlette satışını yasaklayamadığı için vergi koyaraktan halkın almasına mani olmak istiyor.
Gelelim konuya zincir marketlerde sigara gibi tütün ürünlerini alamayan halk küçük bakkallara kosacak.Bakkalların cirosu da haliyle artacak.(Türkiye 'de 15 milyon kişi sigara kullanıyor.)
elektronik eşyaların zincir marketlerde satılmaması ence kötü bir şey.Halkın örneğin telefon gibi bir ürünü olabildiğinden daha az fiyata satılan zincir marketlerden alrarak hem o ürünün reklamı yapılmış olur hem de halkın kısa vadede tasarruf yapmış olacağından burası bana şaçma geldi.
Son kanuna diyecek bir şey yok.Bence de yapılması gerekn bir kanundu.
Düzenlemeye oyum %67

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
AB ülkelerinde çok büyük marketlerde bile sigara satılmıyor. Kendi kararları mı yasak mı bilemiyorum ama geçen yıl dikkatimi çekti.
(Sigarayla işim olmadığı için daha önce dikkat etmemiştim ama geçen yıl yanımdaki arkadaşa Paris'te sigara alabilmek için çok dolandık.)

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Hadi küçük esnafı ve ufak bakkaları desteklemek için sigaranın büyük marketlerde satılmasını engelledin bu mantıklıda. Sonuçta sigara her yerde aynı para fiyat farkı yok insan ordan almaz bakkaldan alır.

Ama Bu Şok -A101 - BİM gibi marketlere gelen 3-5 te olsa sınırlı sayıdaki haftanın indirimi diye gelen teknolojik ürünlerin ( Telefon - TV- mobilya- PC ekipmanları ufak evaletleri gibi şeylerin. ) yasaklanması bana saçma geliyor.
Sonuçta burada öncelik Vatandaş ve halk olmalı ama bu yasak halkın zararına gibi. Ucuza satacaksa isterse kasapta manavda bile satılabilir teknolojik ürün banane yani büyük firmalar elektronik devleri zarar edecekmişten.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,965
Etimesgut Belediyesi A101, BİM ve Şok açmayı yasaklamıştı. Sanırım onlardan dolayı gündeme geldi bu yasak.

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Devlet birçok şeyden vergi alıyor.Hele insan sağlına alenen zararlı olan tütün ve alkole olan vergi epey fazla.İçen fazla olunca devlette satışını yasaklayamadığı için vergi koyaraktan halkın almasına mani olmak istiyor.
Pozitif düşünce meleği, sen misin?

Tahsin ogz

Asistan
Reaksiyon puanı
101
1500 m2 alandan büyük marketler hariç olmak kaydı ile sunulan taslağa göre;

Ekli dosyayı görüntüle 138975

AVM ve zincir gıda marketlerinde cep telefonu,elektronik alet satışı yasaklanacak olup, zincir marketlerde ise sigara satışı yasak olacak. Tabi bu yasak 1500 m2 ölçüsünden büyük olan marketler kapsamayacak. Aynı zamanda pazar günleri yerel esnafa destek olmak adına 11.00'dan önce açılış izni verilmeyecekmiş.

Sizce Ticaret Bakanlığının sunduğu bu taslak faaliyete girer mi?
iyi ama uyulacağını sanmıyorum

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Tamamen SAÇ-MA-LIK. En azından AVM lerde telefon aldığımızda garantisine falan güveniyorduk. Küçük esnaf genelde çakma imeili ve rootlu telefon satıyor. Örnek 1: Babaanneme sattıkları telefon. Kadıncağız da anlamamış tabi. Küçük esnaf böyle şeyler yaparsa kimse almaz, e ticaret var.

TeknoLocks

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
332
Gelelim konuya zincir marketlerde sigara gibi tütün ürünlerini alamayan halk küçük bakkallara kosacak.Bakkalların cirosu da haliyle artacak.(Türkiye 'de 15 milyon kişi sigara kullanıyor.)
elektronik eşyaların zincir marketlerde satılmaması ence kötü bir şey.Halkın örneğin telefon gibi bir ürünü olabildiğinden daha az fiyata satılan zincir marketlerden alrarak hem o ürünün reklamı yapılmış olur hem de halkın kısa vadede tasarruf yapmış olacağından burası bana şaçma geldi.
Son kanuna diyecek bir şey yok.Bence de yapılması gerekn bir kanundu.
Düzenlemeye oyum %67
devlet vergilerle kulağımızın arkasını bile.. demeyelim de halkı düşünüyor diyelim
1613146234809.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Üstteki arkadaş tamamen haklı küçük esnafın çoğunluğu dolandırıcılık peşinde 5 tl altı karta çekmem dedi geçen bizim buradaki bakkal 5tl üstünü de artık bakkaldan almam giderim avm bulurum alırım sonra "yha büyük marketler bizi batırıyor" diyorlar aslında kendi kendilerini batırıyorlar .. kısaca küçük esnafa su veren itfaiyenin hortumunu ...

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Tamamen SAÇ-MA-LIK. En azından AVM lerde telefon aldığımızda garantisine falan güveniyorduk. Küçük esnaf genelde çakma imeili ve rootlu telefon satıyor. Örnek 1: Babaanneme sattıkları telefon. Kadıncağız da anlamamış tabi. Küçük esnaf böyle şeyler yaparsa kimse almaz, e ticaret var.
%99 u böyle küçük elektronikçilerin. Hep nerden kazıklayayım, şurayı eksik söyleyip fazla kâr edeyim anlayışı var çoğunda.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Babası esnaf olan birisi olarak söylüyorum, gereksiz bir yasak.

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Alt tarafı gelen bu yasal düzenlemenin kabulü olursa - ve + ları konusunda objektif bir şekilde değerlendirme yaptım. Görüyorum da bu seni çok eğlendirmiş gibi.
Halkın sağlığını düşündüğü için? Neresi objektif bunun.

TeknoLocks

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
332
Alt tarafı gelen bu yasal düzenlemenin kabulü olursa - ve + ları konusunda objektif bir şekilde değerlendirme yaptım. Görüyorum da bu seni çok eğlendirmiş gibi.
sana bir eleştirim yok sadece vergileri eleştiriyorum forumda herkes patlayacak yer arıyor